Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΙΣΩ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΗΣΗ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!! ΣΗΜΕΡΑ (29 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ) ΕΙΧΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,150 ΚΙΛΑ, ΑΛΛΑ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ 29 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΕΓΚΥΟΣ Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΙΣΩ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 28 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΑΥΤΟ??? ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΑΣ???? ΕΧΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χαλαρωσε. εχω 3 παιδια και κανενα δεν ηταν κανονικο στις μετρησεις. τα 2 πρωτα ηταν μεγαλυτερα απο την ηλικια κυησης και το 3ο ηταν 2 εβδομαδες μικροτερο. τα μεγαλα γεννηθηκαν παιδαροι και το μικρο μας βγηκε μινιον. και λοιπον; υγιεστατα ειναι και τα 3. αν ολα τα αλλα ειναι φυσιολογικα αδικα αγχωνεσαι.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σου!μην σε ανησυχει συμβαινει!και μενα ειναι καπως πιο μικρη (στην πρωηγουμενη μετρηση 3 μερες μικροτερη)εχω ραντεδου μεθαυριο θα σου πω!εχει ενα διαγραμμα συμφωνα με την αναπτυξη αν εισαι εχει 3 γραμεςη μεσαια δε σε απασχολει ειναι το 50% αν η βουλιτσα σου ειναι αναμεσα στις αλλες 2 εισαι μια χαρα δεν ειναι απαραιτητο να βγαζουμε ολες μεγαλα μωρα !ασε που αποτι καταλαβα στους γιατρους τα μικρα αρεσουν πιο πολυ!πανω απο 2500 να βγει θα ειναι ενταξει.και θα βγει γιατι σκεψου οτι θα περνει γυρω στα 200 γρ.καθε βδομαδα απο δω και περα!Με το καλο!!

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

Σ ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! ΚΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΥΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.... ΒΑΣΙΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3,100. ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ, ΑΠΛΑ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΕΡΑ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή είμαι πρόσφατη με αυτό το θέμα και το έψαξα πάρα πολύ, θα σου πω ότι όλοι μου έλεγαν ότι συμβαίνει...Και όσο πιο αργά συμβεί τόσο πιο μη επικινδυνο είναι. Απλά θα πρέπει να παρακολούθησε συχνότερα. Να ξεκουράζεσε περισσότερο και να τρως καλα.

Σου είπε για ποιο λόγο?? Είδε κάτι με τον πλακούντα ή τον ομφάλιο λώρο του μωρού??

 

Ιnnohep βάζεις???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή είμαι πρόσφατη με αυτό το θέμα και το έψαξα πάρα πολύ, θα σου πω ότι όλοι μου έλεγαν ότι συμβαίνει...Και όσο πιο αργά συμβεί τόσο πιο μη επικινδυνο είναι. Απλά θα πρέπει να παρακολούθησε συχνότερα. Να ξεκουράζεσε περισσότερο και να τρως καλα.

Σου είπε για ποιο λόγο?? Είδε κάτι με τον πλακούντα ή τον ομφάλιο λώρο του μωρού??

 

Ιnnohep βάζεις???

ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ, ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΝΝΟΗΕΡ????

ΑΠΛΑ ΗΣΥΧΑΖΩ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Άδικα αγχώνεσαι!Ο υπέρηχος έχει απόκλιση 10%.Ότι βρίσκεται μια βδομάδα πίσω στις μετρήσεις δεν σημαίνει κάτι.Απλά μπορεί όταν με το καλό γεννήσεις να βγεί το μωρό λίγα γραμμάρια πιο μικρό.Δεν έγινε και κάτι.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΞΑΡΧΗΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ Τ ΜΩΡΑΚΙ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ?ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Τ ΚΥΗΣΗΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ...ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΟ Π Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Θ ΓΕΝΝΗΘΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΑΠΟ Τ ΑΛΛΑ 2 Μ ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3350 ΟΣΟ Κ Τ ΑΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Άδικα αγχώνεσαι!Ο υπέρηχος έχει απόκλιση 10%.Ότι βρίσκεται μια βδομάδα πίσω στις μετρήσεις δεν σημαίνει κάτι.Απλά μπορεί όταν με το καλό γεννήσεις να βγεί το μωρό λίγα γραμμάρια πιο μικρό.Δεν έγινε και κάτι.

AX ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ!!!! ΜΑΚΑΡΙ.......ΠΡΩΤΑΡΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΓΧΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΞΑΡΧΗΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ Τ ΜΩΡΑΚΙ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ?ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Τ ΚΥΗΣΗΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ...ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΟ Π Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Μ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Θ ΓΕΝΝΗΘΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΑΠΟ Τ ΑΛΛΑ 2 Μ ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3350 ΟΣΟ Κ Τ ΑΛΛΑ

ΣΤΟ Α' ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗ 17Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΦΑΙΝΟΤΑΝ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ... ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και την δικια μου στην β'επιπεδου την εβγαλε 10 μερες πιο μικρη και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι η αποκλιση του υπερηχου να μην ανησυχω δηλαδη.Και εσενα αφου το ειδε ο γιατρος σου και δεν σου ειπε τιποτα τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας αν ηταν κατι θα στο ελεγε.Εχω διαβασει εδω απο αρκετες που τους εβγαζαν το μωρο πιο μικρο και τελικα ηταν μια χαρα οταν γεννηθηκε!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Και την δικια μου στην β'επιπεδου την εβγαλε 10 μερες πιο μικρη και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι η αποκλιση του υπερηχου να μην ανησυχω δηλαδη.Και εσενα αφου το ειδε ο γιατρος σου και δεν σου ειπε τιποτα τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας αν ηταν κατι θα στο ελεγε.Εχω διαβασει εδω απο αρκετες που τους εβγαζαν το μωρο πιο μικρο και τελικα ηταν μια χαρα οταν γεννηθηκε!

ΜΑΚΑΡΙ ANGEL !!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΣΤΙΣ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΤΟ DOPPLER ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι τζαμπα ολα καλα θα πανε θα δεις!Εγω οταν το ελεγα σε καποιες οτι μου το βγαλανε δυο βδομαδες πιο μικρο ολες μου λεγανε "καλυτερα λιγο πιο μικρο (για ευκολια στη γεννα) παρα κανα ντομαρη 5κιλα!Ουτως αν γεννηθει πανω απο 2,500 δεν εχει προβλημα το μωρακι

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι τζαμπα ολα καλα θα πανε θα δεις!Εγω οταν το ελεγα σε καποιες οτι μου το βγαλανε δυο βδομαδες πιο μικρο ολες μου λεγανε "καλυτερα λιγο πιο μικρο (για ευκολια στη γεννα) παρα κανα ντομαρη 5κιλα!Ουτως αν γεννηθει πανω απο 2,500 δεν εχει προβλημα το μωρακι

ΝΑΙ ΟΛΕΣ ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΛΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ 5 ΚΙΛΑ Κ ΝΑ ΠΑΙΔΕΥΤΩ ΠΑΡΑ ΜΙΚΡΟ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

προβληματα δεν παρουσιαζουν μονο τα μικροσψμα αλλα και πολυ μεγαλόσωμα

 

εμενα παντως που ηταν απο την αρχη πισω 2 εβδομαδες γεννηθηκε 2400 και 46 εκ τη 39 εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΟΛΕΣ ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΛΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ 5 ΚΙΛΑ Κ ΝΑ ΠΑΙΔΕΥΤΩ ΠΑΡΑ ΜΙΚΡΟ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Μαίρη μην το λες, και τα μεγάλα παιδάκια παρουσιάζουν προβλήματα, όχι μόνο στη γέννα αλλά και μετά. Τα μεγαλόσωμα μωρά μπορεί να είναι ένδειξη/αποτέλεσμα διαβήτη κύησης, που είναι πολύ σοβαρή ασθένεια.

 

Από πλευράς φροντίδας, το μικρόσωμο νεογέννητο είναι σαφώς πιο εύκολο από το μεγαλόσωμο. ΟΚ δεν είπαμε να γεννηθεί και 1500 γρ. αλλά από 2500 γρ. και πάνω είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ουφ κορίτσια νόμιζα ότι είμαι η μόνη που η μπέμπα μου είναι μικρότερη 11 μέρες.Και η πρώτη κόρη μου στην β επιπέδου ήταν 1 βδομάδα πιο μικρή και γεννήθηκε 2780 στις 39 εβδομάδες.Δεν ήξερα ότι έχει αποκλειση ο υπερηχος.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια έχει απόκλιση ο υπέρηχος, και προς τα πάνω και προς τα κάτω. Ξέρω κοπέλες που το μωρό βγήκε μισό κιλό μεγαλύτερο απ' ό,τι τους είχε πει ο γιατρός!

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη μην το λες, και τα μεγάλα παιδάκια παρουσιάζουν προβλήματα, όχι μόνο στη γέννα αλλά και μετά. Τα μεγαλόσωμα μωρά μπορεί να είναι ένδειξη/αποτέλεσμα διαβήτη κύησης, που είναι πολύ σοβαρή ασθένεια.

 

Από πλευράς φροντίδας, το μικρόσωμο νεογέννητο είναι σαφώς πιο εύκολο από το μεγαλόσωμο. ΟΚ δεν είπαμε να γεννηθεί και 1500 γρ. αλλά από 2500 γρ. και πάνω είναι μια χαρά.

 

Θα συμφωνησω μαζι σου.Τα μικροσωμα μωρα τουλαχιστον με λιγο συντιριση απο τους γιατρους φτανουν στα κιλα τους και λυνεται το προβλημα,συνηθως δεν υπαρχουν αλλες επιπλοκες και λεω για νεογεννητο κατω απο 2500.Αλλα μην λεμε αλλα και αγχονουμε την κοπελα τζαμπα με διαφορες περιπτωσεις.Οπως ειπα κατα την γνωμη μου αφου δεν της ειπε κατι ο γιατρος δεν υπαρχει προβλημα,αλλωστε μια βδομαδα το εβγαλε μικροτερο οχι κανα μηνα που λεμε!!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι σωστά! Απλά είπα να το επισημάνω, δεν είναι να εύχεσαι για μωρό 5 κιλά, δεν συμφέρει ούτε στη γέννα, ούτε στη φροντίδα, ούτε από πλευράς επιπλοκών.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...