Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΗΤΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ !


Afroditi D

Recommended Posts

Κρητικός ντάκος

 

Υλικά

 

2 παξιμάδια μεγαλα

1 μεγαλη τομάτα

100γρ. φέτα(σκληρη κ αλμυρη)

Λιγο κρεμμύδι ψιλοκομμενο

Καπαρι

Ρίγανη

Λάδι

 

Εκτέλεση

 

Βρεχουμε τα παξιμαδια πολυ λιγο με νερο, γιατι εχει και λαδι και μετα θα ειναι πολυ μαλακα

Τριβουμε την τοματα και την φετα στο χοντρο του τριφτη

Βαζουμε τα παξιμαδια σε ενα πιατο και ριχνουμε οσο λαδι 8ελουμε και προσθετουμε την τοματα κ απο πανω την φετα

Επειτα βαζουμε το κρεμμυδακι,την καπαρη και πασπαλιζουμε με ριγανη.

 

Καλή επιτυχία !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


άντε οι Κρητικιές να γεμίσουν το θέμα με μοσχοβολιστές συνανταγούλες !

Σαμ κάνε την αρχή ! (κάποια σχέση με Κρητη έχεις ε?) :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

άντε οι Κρητικιές να γεμίσουν το θέμα με μοσχοβολιστές συνανταγούλες !

Σαμ κάνε την αρχή ! (κάποια σχέση με Κρητη έχεις ε?) :D

 

Ναι έχω ονειρεύομαι πότε θα μπορέσω να πάω διακοπές εκεί :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ΧΟΧΛΙΟΙ ΜΠΟΥΜΠΟΥΡΙΣΤΟΙ

Παιρνουμε τους χοχλιους και τους καθαριζουμε,βγαζουμε το μπροστινο τμημα που ειναι ξεραμενο και με το μαχαιρακι,ξυνουμε γυρω-γυρω τον καθενα για τυχον αλευρακι,αφου τους καθαρισουμε τους πλενουμε καλα και αφηνουμε λιγο να στραγγιξουν και τους βαζουμε σε ενα πιατο γεματο με αλατι.προσεχουμε ολο το μπροστινο τμημα να ειναι ολο με αλατι,στη συνεχεια βαζουμε ενα τηγανι αντικολλητικο πανω στο ματι χωρις λαδι,χωρις τιποτα οχι σε πολυ υψηλη θερμοκρασια και τοποθετουμε τον χοχλιο γυρω-γυρω απο το τηγανι να σχηματιζουν κυκλους,μολις τους βαλουμε βαζουμε λιγο νερακι στο χερι μας και το πιτσιλαμε πανω στους χοχλιους,αφηνουμε για κανενα 2 λεπτο και ριχνουμε το λαδι,να κανει 1 κυκλο πανω στους χοχλιους,να μην κολυμπανε ομως,αφηνουμε για 2 λεπτα και με μια σπατουλα τους γυρναμε απο την αλλη μερια να ψηθουν,αφηνουμε για 3 λεπτα και βαζουμε το δεντρολιβανο,ανακατευουμε να παει παντου(εγω βαζω ολοκληρα κλωναρια με δεντρολιβανο να μυρισει)και στη συνεχεια σβηνουμε με ξυδι,ειναι ετοιμοι!!!!

καλη επιτυχια και καλη ορεξη!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κρητικός ντάκος

 

....... Καλή επιτυχία ![/color]

 

επίσης αντί για φέτα που είναι παχυντική η άτιμη!!!! μπορείται να βάλετε μια κουταλιά της σούπας τυράκι dirollo cottage που έχει χαμηλά λιπαρά και είναι το ίδιο πεντανόστιμο. και να στάξετε και λίγο βαλσαμικο -τότε πια δεν μιλάμε για κρητική συνταγή αλλά για ....

gourmet αλλά δεν πειράζει!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Afroditi D,το κρεμμυδακι δεν ειναι απαραιτητο και η γνησια συνταγη δεν το περιλαμβανει.

αλλα αν αρεσει σε καποιους φυσικα και το βαζουμε!!!

επισης,καποιοι βαζουν καππαρη αλλα και πολυ δεν το προτιμουν κι ετσι το βαζουν στις ταβερνες. :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

:D:D:D είστε τέλειες katerina24 και τρελό μου !!!!

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλιτσούνια ή μυζηθροπιτάκια (τηγανητά)

 

(οι αναλογίες στο περίπου - τα φτιάχνω με το μάτι)

 

1/2 κιλό αλεύρι (για όλες τις χρήσεις)

λίγη ρακή (μισό ποτηράκι, της ρακής εννοείται)

λίγο λάδι (ένα ποτηράκι της ρακής)

μια πρέζα αλάτι

μισό κουταλάκι του γλυκού χυμό λεμονιού

νεράκι (περίπου 3/4 του ποτηριού)

Το φύλλο πρέπει να πλάθεται χωρίς να κολλάει πολύ, αλλά και να μην είναι σκληρό.

 

για τη γέμιση:

μυζήθρα στην οποία ρίχνουμε λίγο γάλα για να μπορούμε να την πλάθουμε (κάποιοι βάζουν δυόσμο ή άνιθο, εμένα δε μου αρέσει).

 

Ανοίγουμε το φύλλο, ή μικρά φύλλα και γεμίζουμε.

Βάζουμε μια κουταλιά μυζήθρα και κόβουμε με ένα μαχαίρι όπως αυτό της πίτσας, με τη διαφορά ότι έχει ζικ ζακ και κάνει σχεδιάκια (το βρίσκουμε στα σούπερ μάρκετ).

 

Τα τηγανίζουμε σε όχι πολύ δυνατή φωτιά (στο μάτι έχω μέχρι 9 τα τηγανίζω στο 7-8, μέχρι να ροδίσουν).

Τα τρώμε σκέτα ή με λίγο μέλι και κανέλα...........

Γιαμ γιαμ γιαμ

 

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ... ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΟΠΟΥ ΛΑΔΙ ΜΟΝΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, μπαίνω κια εγώ στην παρέα σας με μεγάλη μου χαρά!

Ο Νοκόλας μου θα γίνει στις 17 του μήνα 7 μηνών και φυσικά είναι περιτό να σας περιγράψω την ευτυχία που εχουμε εγώ και ο άντρας μου! Σύντομα θα σας στείλω μια ομορφη συνταγή που κανω συχνά και αρέσει σε ολους για το καλώς σας βρήκα! Σας φιλώ τώρα πάω να φτιάξω τα φρούτα του γιού μου (τον έχω μαζί μου στη δουλειά) & τα λέμε αργότερα Φιλάκια :lol:

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φουρτουνάτσιδες και Βροντάτσιδες !!!!!!!!! :lol::lol::lol:

Αρε πατρίδα.

 

Σφακιανές πίτες

 

(γύρω στις 20-30)

Υλικά

1/2 κιλό μυζήθρα

1/2 κιλό αλεύρι για ζυμάρι

 

Εκτέλεση

Παίρνουμε ένα σβόλο ζυμαριού (μέγεθος βερίκοκου), τον διαμορφώνουμε σε στρογγυλό σχήμα, τον ανοίγουμε πολύ λίγο στη μέση, τον γεμίζουμε με μυζήθρα (1 κουταλιά σούπας) και τον ξανακλείνουμε. Κατόπιν, πλάθουμε ελαφρά με τα δάχτυλα το ζυμάρι και τη μυζήθρα μαζί, από το κέντρο προς την περιφέρεια, δίνοντάς του το σχήμα ενός πιάτου για φρούτα. Κατόπιν, το ψήνουμε σε καυτό αντικολλητικό τηγάνι, χωρίς λάδι και από τις δύο πλευρές, μέχρι να ροδίσει. Σερβίρεται με μέλι από πάνω.

Προσοχή: Η επιτυχία εξαρτάται απόλυτα από το πλάσιμο, δηλαδή, η πίτα πρέπει να είναι πολύ λεπτή (2-3 χιλιοστά).

 

Η κορυφή βέβαια στην Κρητική κουζίνα για μένα είναι ο ντάκος και το γαμοπίλαφο...πω πω μιλάμε ότι είναι όλα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ

 

 

Υλικα

3 κουπες κολοκυθι τριμενο στον τριφτη

3 αυγα

1 φλυτζανακι του καφε λαδι

1,5 κουπα φαρινα κοκκινη

τυρι-φετα (της αρεσκειας σας)

πιπερι- ριγανι- κιμινο- και οτι μυρωδικο σας αρεσει!!

 

τα ανακατευουμε ολα μαζι και τα βαζουμε με λιγο λαδακι στο πυρεξ

στους 150 βαθμους για περιπου 45 λεπτα!!!!!

 

και καλη σας ορεξη!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

ΓΑΜΟΠΙΛΑΦΟ

εχουμε βρασει την κοτα και εχουμε σουρωσει το ζουμι μας.

βαζουμε την κατσαρολα και αρχιζουμε να μετραμε φλυτζανες 3 φλυτζανες για 2 ατομα.

δηλαδη αν ειμαστε 4 ατομα βαζουμε 6 φλυτζανες ζουμι και αφηνουμε να βρασει λιγο σκετο το ζουμι,παιρνουμε 1 λεμονι και κοβουμε τη φλουδα γυρω-γυρω και την βαζουμε μεσα αφηνουμε για 5' και προσθετουμε το ρυζι,σε αναλογια 3 προς 1.

για 6 φλυτζανες βαζουμε 2 φλυτζανες ρυζι.αφηνουμε για 5' και ανακατευουμε,βγαζουμε τη φλουδα λεμονιου και βαζουμε αλατι-πιπερι.

αφηνουμε να μισοψηθει το ρυζι προσθετουμε το χυμο ενος λεμονιου και το βγαζουμε απο το ματι και βαζουμε μια πετσετα και το καπακι απο πανω.

αφηνουμε 15' να τραβηξει τα ζουμια το ρυζι και ειναι ετοιμο....

αν θελουμε να γινει πιο σπυρωτο το ρυζι τοτε το τσιγαριζουμε πιο μπροστα με λαδι και μετα βαζουμε το ζουμι της κοτας!!!

καλη επιτυχια!!!

 

το μυστικο ειναι να μην ανακατευουμε συνεχεια το ρυζι αλλα να παιρνουμε ολοκληρη τη κατσαρολα και να την ανακατευουμε!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλιτσούνια (σκαλτσούνια) στιγμής.

Για οσες θελουν αλλα δεν εχουν και πολυ χρόνο :)

Υλικα:

1 Βιτάμ

2 Ποτήρια ζάχαρη

4 αυγά

1 φλ. τσαγιού γάλα

3 φαρίνες

Βανίλιες (4 βάζω εγώ)

Για την Μυζήθρα (ή Ανθότυρο για τις εκτός Κρήτης :P ):

1 μυζήθρα

1/2 βιτάμ

βανίλιες

ζάχαρη (όση θέλουμε)

Αυγά (2 είναι αρκετα)

Κανέλλα.

(εμένα η μία δόση μου παίρνει μιση μυζύθρα).

Εκτέλεση :

Λίωνουμε το βιτάμ και το χτυπαμε με την ζάχαρη,προσθέτουμε τα αυγά το γάλα τις βανίλιες και σιγά σιγά τις φαρίνες. Πιθανόν να μην σηκώσει ολο το αλεύρι...η ζύμη ειναι καλή οταν δεν κολάει στα χέρια μας.

Στη συνέχεια κάνουμε μικρά μπαλακια το ζυμάρι και τα ανοίγουμε ενα - ενα. Να μην ειναι πολυ χοντρό αλλα ουτε και τσιγαροχαρτο.

Εγω τα κόβω με το καπάκι του multi στρογγυλά, εχω ετοιμο σε ενα ποτηρακι ζαχαρη με γαλα, και αλλοιφω το κομμενο κομματι γυρω-γυρω στην ακρη του. Βάζω 1.5 κουταλακι του γλυκου απο το μειγμα της μυζήθρας στην μεση και το κλείνω κάνοντας το τρίγωνο. Στις τρείς γωνίες τσιμπάμε με ενα στυλο ή με κατι μυτερο για να μην ανοιξουν.

Πριν τα βάλουμε στο φουρνο αλλείφουμε με αυγο.

Στους 180 βαθμούς μεχρι να ροδίσουν και να κανουν πατο.

Κάλη επιτυχία :)

Ειναι πολυ πιο ευκολο απο οσο φενεται :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ΓΑΜΟΠΙΛΑΦΟ

εχουμε βρασει την κοτα και εχουμε σουρωσει το ζουμι μας.

βαζουμε την κατσαρολα και αρχιζουμε να μετραμε φλυτζανες 3 φλυτζανες για 2 ατομα.

δηλαδη αν ειμαστε 4 ατομα βαζουμε 6 φλυτζανες ζουμι και αφηνουμε να βρασει λιγο σκετο το ζουμι,παιρνουμε 1 λεμονι και κοβουμε τη φλουδα γυρω-γυρω και την βαζουμε μεσα αφηνουμε για 5' και προσθετουμε το ρυζι,σε αναλογια 3 προς 1.

για 6 φλυτζανες βαζουμε 2 φλυτζανες ρυζι.αφηνουμε για 5' και ανακατευουμε,βγαζουμε τη φλουδα λεμονιου και βαζουμε αλατι-πιπερι.

αφηνουμε να μισοψηθει το ρυζι προσθετουμε το χυμο ενος λεμονιου και το βγαζουμε απο το ματι και βαζουμε μια πετσετα και το καπακι απο πανω.

αφηνουμε 15' να τραβηξει τα ζουμια το ρυζι και ειναι ετοιμο....

αν θελουμε να γινει πιο σπυρωτο το ρυζι τοτε το τσιγαριζουμε πιο μπροστα με λαδι και μετα βαζουμε το ζουμι της κοτας!!!

καλη επιτυχια!!!

 

το μυστικο ειναι να μην ανακατευουμε συνεχεια το ρυζι αλλα να παιρνουμε ολοκληρη τη κατσαρολα και να την ανακατευουμε!!!

μαρη :P το γαμοπιλαφο με ζυγουρι (μεγάλο αρνί) γίνεται :P:P:lol::lol::lol::lol:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαρη :P το γαμοπιλαφο με ζυγουρι (μεγάλο αρνί) γίνεται :P:P:lol::lol::lol::lol:

:oops::oops::oops::oops::oops::lol::lol::lol:

εχεις δικιο!!!!δεν μπορω να το επεξεργαστω πια!!!θα το ξανακανω σωστα!!!

 

ΓΑΜΟΠΙΛΑΦΟ

 

εχουμε βρασει το ζυγουρι και εχουμε σουρωσει το ζουμι μας.

βαζουμε την κατσαρολα και αρχιζουμε να μετραμε φλυτζανες 3 φλυτζανες για 2 ατομα.

δηλαδη αν ειμαστε 4 ατομα βαζουμε 6 φλυτζανες ζουμι και αφηνουμε να βρασει λιγο σκετο το ζουμι,παιρνουμε 1 λεμονι και κοβουμε τη φλουδα γυρω-γυρω και την βαζουμε μεσα αφηνουμε για 5' και προσθετουμε το ρυζι,σε αναλογια 3 προς 1.

για 6 φλυτζανες βαζουμε 2 φλυτζανες ρυζι.αφηνουμε για 5' και ανακατευουμε,βγαζουμε τη φλουδα λεμονιου και βαζουμε αλατι-πιπερι.

αφηνουμε να μισοψηθει το ρυζι προσθετουμε το χυμο ενος λεμονιου και το βγαζουμε απο το ματι και βαζουμε μια πετσετα και το καπακι απο πανω.

αφηνουμε 15' να τραβηξει τα ζουμια το ρυζι και ειναι ετοιμο....

αν θελουμε να γινει πιο σπυρωτο το ρυζι τοτε το τσιγαριζουμε πιο μπροστα με λαδι και μετα βαζουμε το ζουμι.!!!

καλη επιτυχια!!!

 

το μυστικο ειναι να μην ανακατευουμε συνεχεια το ρυζι αλλα να παιρνουμε ολοκληρη τη κατσαρολα και να την ανακατευουμε!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλιτσούνια ή μυζηθροπιτάκια (τηγανητά)

 

Μαρία μου, την μυζήθρα πώς ακριβώς τη ζητάω από το σούπερ- μάρκετ; Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη που προτείνεις; (πώς λέμε για παράδειγμα κεφαλογραβιέρα Αμφιλοχίας...; αυτό εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Φουρτουνάτσιδες και Βροντάτσιδες !!!!!!!!! :lol::lol::lol:

Αρε πατρίδα.

 

Σφακιανές πίτες

 

(γύρω στις 20-30)

Υλικά

1/2 κιλό μυζήθρα

1/2 κιλό αλεύρι για ζυμάρι

 

Εκτέλεση

Παίρνουμε ένα σβόλο ζυμαριού (μέγεθος βερίκοκου), τον διαμορφώνουμε σε στρογγυλό σχήμα, τον ανοίγουμε πολύ λίγο στη μέση, τον γεμίζουμε με μυζήθρα (1 κουταλιά σούπας) και τον ξανακλείνουμε. Κατόπιν, πλάθουμε ελαφρά με τα δάχτυλα το ζυμάρι και τη μυζήθρα μαζί, από το κέντρο προς την περιφέρεια, δίνοντάς του το σχήμα ενός πιάτου για φρούτα. Κατόπιν, το ψήνουμε σε καυτό αντικολλητικό τηγάνι, χωρίς λάδι και από τις δύο πλευρές, μέχρι να ροδίσει. Σερβίρεται με μέλι από πάνω.

Προσοχή: Η επιτυχία εξαρτάται απόλυτα από το πλάσιμο, δηλαδή, η πίτα πρέπει να είναι πολύ λεπτή (2-3 χιλιοστά).

 

Η κορυφή βέβαια στην Κρητική κουζίνα για μένα είναι ο ντάκος και το γαμοπίλαφο...πω πω μιλάμε ότι είναι όλα τα λεφτά.

 

Ντέπυ μου,

μπερδεύτηκα!! Έχεις απλά στα υλικά αλεύρι για ζυμάρι και μετά λες ότι... παίρνεις ζυμάρι. Πως το φτιάχνεις; πες μου σε παρακαλώ!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλιτσούνια ή μυζηθροπιτάκια (τηγανητά)

 

Μαρία μου, την μυζήθρα πώς ακριβώς τη ζητάω από το σούπερ- μάρκετ; Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη που προτείνεις; (πώς λέμε για παράδειγμα κεφαλογραβιέρα Αμφιλοχίας...; αυτό εννοώ).

 

:oops: έχεις δίκιο.

Για να πω την αλήθεια δεν έχω βρει εδώ στα σούπερ μάρκετ. Βέβαια δε χάνεις τίποτα να ζητήσεις κρητική μυζήθρα, μπορεί κάπου να έχουν και να μην το έχω αντιληφθεί. Έχουν τα καταστήματα της Ένωσης Πεζών και τα καταστήματα με κρητικά προϊόντα. Μπορείς όμως να την αντικαταστήσεις με μανούρι ή κάποιο άλλο μαλακό τυρί που να μην είναι πολύ αλμυρό. Δεν είναι το ίδιο νόστιμο, αλλά μπορείς να βάλεις μέσα λίγη κανέλα.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΝΙΩΤΙΚΟ ΜΠΟΥΡΕΚΙ

Υλικά που χρειαζόμαστε για το φύλλο: ½ κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις, 3 κουταλιές λάδι, ½ κουταλάκι αλάτι, 1 ποτήρι κόκκινο κρασί, 1 ποτήρι χλιαρό νερό.

Υλικά που χρειαζόμαστε για τη γέμιση: 1 ½ κιλό πατάτες κομμένες σε ροδέλες, 1 ½ κιλό κολοκύθια κομμένα επίσης σε ροδέλες, 1 κιλό μυζήθρα, 200 γρ. τυρί κασέρι τριμμένο, 1 ματσάκι δυόσμο, 2 αυγά, 1 νεροπότηρο αλεύρι για όλες τις χρήσεις, 1 φλιτζάνι λάδι, 1 ποτήρι γάλα, 4 κουταλιές στάκα, αλάτι, πιπέρι και σουσάμι για το πασπάλισμα.

 

Κατασκευάζουμε το φύλλο: σε μια λεκάνη ζυμώνουμε πολύ καλά το αλεύρι, με το νερό, το λάδι, το αλάτι και το κρασί. Σκεπάζουμε τη ζύμη και την αφήνουμε για μισή περίπου ώρα. Έπειτα, τη χωρίζουμε σε δυο μέρη και με τη βοήθεια ενός πλάστη ανοίγουμε δυο φύλλα. Σʼ ένα λαδωμένο ταψί τοποθετούμε το ένα φύλλο. Απλώνουμε σε στρώσεις τις πατάτες, τα κολοκύθια και τη μυζήθρα. Κάθε στρώση την πασπαλίζουμε με λίγο αλάτι, πιπέρι, δυόσμο, αλεύρι και κασέρι. Χτυπάμε τα αυγά με το γάλα και τη στάκα και ρίχνουμε κι αυτό το μείγμα από πάνω. Τοποθετούμε από πάνω το δεύτερο φύλλο, το αλείφουμε με λίγο λάδι και το πασπαλίζουμε με το σουσάμι. Το χαράζουμε σε τετράγωνα κομμάτια και το ψήνουμε (σε προθερμασμένο φούρνο) στους 180 βαθμούς για 1 – 1 ½ ώρα.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια δεν έχω βρει εδώ στα σούπερ μάρκετ. Βέβαια δε χάνεις τίποτα να ζητήσεις κρητική μυζήθρα, μπορεί κάπου να έχουν και να μην το έχω αντιληφθεί. Έχουν τα καταστήματα της Ένωσης Πεζών και τα καταστήματα με κρητικά προϊόντα. Μπορείς όμως να την αντικαταστήσεις με μανούρι ή κάποιο άλλο μαλακό τυρί που να μην είναι πολύ αλμυρό. Δεν είναι το ίδιο νόστιμο, αλλά μπορείς να βάλεις μέσα λίγη κανέλα.

Καλή επιτυχία!

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Μαρία μου, την μυζήθρα πώς ακριβώς τη ζητάω από το σούπερ- μάρκετ; Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη που προτείνεις; (πώς λέμε για παράδειγμα κεφαλογραβιέρα Αμφιλοχίας...; αυτό εννοώ).

Μαρια η μυζηθρα που βαζουν μεσα σε αυτες τις πίτες ειναι ξυνη και οχι γλυκια. Θα την βρεις στα καταστηματα που σου ειπε η αλλη μαρια και θα την ζητησεις "ξινη μυζηθρα".

Καλή επιτυχια :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

 

Μαρία μου, την μυζήθρα πώς ακριβώς τη ζητάω από το σούπερ- μάρκετ; Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη που προτείνεις; (πώς λέμε για παράδειγμα κεφαλογραβιέρα Αμφιλοχίας...; αυτό εννοώ).

Μαρια η μυζηθρα που βαζουν μεσα σε αυτες τις πίτες ειναι ξυνη και οχι γλυκια. Θα την βρεις στα καταστηματα που σου ειπε η αλλη μαρια και θα την ζητησεις "ξινη μυζηθρα".

Καλή επιτυχια :)

 

Η συνταγή που έδωσα δεν είναι για ξινομυζήθρα, γιατί το συγκεκριμένο φύλλο τρυπάει στο τηγάνισμα αν του βάλεις τέτοια. Είναι για κανονική κρητική μυζήθρα.

Επίσης, δεν ταιριάζει με κανέλα και μέλι η ξινομυζήθρα.

Αν έχεις συνταγή θα την ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

παντως στο ηρακλειο που μενω εγω μυζηθρα λενε το μαλακο λευκο τυρι

στο βολο και νομιζω και στην υπολοιπη ελλαδα το λεμε ανθοτυρο...

συνεχεια μπερδευομαι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...