Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

mamy-g αν ακολουθεί σταθερά μια καμπύλη μάλλον θα παραμένετε στην παρακολούθηση... αυτό έχω καταλάβει.

Εξάλου νομίζω ότι μεχρι τα 3 είναι κάπως σύνηθες να κόβουν καμπύλες προς τα κάτω. Μετά τα 4χρ το καλύτερο είναι να παραμένουν σταθερά, ειδικά αν είναι λιγάκι πισω στην οστική...

Για το βάρος τι σου λένε;

Με δεδομένο ότι έχετε χαμηλή IGF μήπως να επέμενες για καμιά καμπύλη αυξητικής; αν όχι τώρα ίσως σε κανένα εξάμηνο ή και 1 χρόνο να έχει μεγαλώσει και το παιδί και να μπορεί να βγάλει την εξέταση. έχω ακούσει για παιδάκια που δεν καταφέρνουν καν να την τελειώσουν.

Υπομονή. Εδώ που είμαστε όλες μας δεν έχουμε και άλλη λύση...

Για το ψυχολογικό έχω να σου πω το εξής:

Και εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό έλεγα στις κόρες μου να τρώνε για να μεγαλώσουν και φυσικά εννοούσα να ψηλώσουν... μάλιστα κάναμε και μέτρηση μετά το φαγητό και τους έλεγα " είδες τώρα που έφαγες το φαγητό σου και έχεις μεγαλώσει τόσο;" Τελευταία, βλέποντας ότι δεν ψηλώνουν, σταμάτησα κατ' αρχήν να προωθώ το πρότυπο του μεγάλου-ψηλού παιδιού. Και επειδή στην παρέα μας έχουμε μικρότερα απ' αυτές παιδιά που τις ξεπερνούν στο ύψος τους εξηγώ ότι "δεν καταλαβαίνουμε ποιος είναι μεγαλύτερος από το ύψος αλλά από το μυαλό". Τονίζω ταυτόχρονα τα πρωταιρήματα τους, αποφεύγοντας να μιλάω για για ύψος.

Επίσης σε άσχετο χρόνο κάνουμε κουβέντα για τη διαφορετικότητα των ανθρώπων. πχ άλλοι έχουν μακρύτερα μαλλιά, άλλοι έχουν σκουρότερο δέρμα, διαφορετικό χρώμα ματιών, κλπ και καταλήγουμε: σημασία όμως έχει ποιος είναι καλύτερος άνθρωπος ..........

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα μαρεσει η κοντη μου!!!! αλλα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

τωρα την εχει πιασει και ζυγιζεται χαχαχχα, κοιτα που πηγε ο δεικτης και ποσο μεγαλωσα!!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

γι σας κοριτσια ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ ,αυτοσ ο χρονος ασ να μας δοσει πολλα καλα και ευχομαι σε σασ κοριτσια οπιος περιμενει αποτελεσματα καλα να πανε ολα!!!!!!!!!!να σας πω κατι κοριτσια κανουμε εξετασεις ,μερικι περνουμε και αυξιτικι εχετε σκευτει καθολου για αργοτερα η εχεται ενδιαφερθει γι τισ επιπτοσεις ??? δεν σας βαζω σε σκεψεις απλα ερωτισει κανω ,επιδει εμεις κανουμε αυξυτικη.Αν ξερεται κατι γραψτε.φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vag και εγω κατά καιρούς τα ίδια του αναφέρω αλλά λόγω του ότι είναι και αγορί το πέρνει λίγο βαριά

άλλες φορές πάλι του εξιγώ ότι για να είναι κάποιος δυνατός δεν είναι απαραίτητο να είναι και ψηλος αρκεί να γυμνάζεται και να τρώει σωστά για να δυναμώνουν οι μυες του σώματος του

όσο για κάποιο άθλημα πραγματικά δεν ξέρω ποιο θα ήταν καλύτερο, σε αυτό το θέμα θα ήθελα τη βοήθειά σας

όσο για την εξέταση της αυξητικής οι ενδοκρινολόγοι μου έχουν πει για αργότερα και εάν πέσει εκτός καμπυλών

για το βάρος δεν μου λένε τίποτα μόνο να προσπαθήσω να του αυξήσω τις ποσότητες πράγμα όχι και τόσο εύκολο διότι δεν τρελένεται για το φαγητό

κορίτσια σας ευαριστώ πολύ ώρες ώρες πιστεύω ότι εάν δεν είσασταν εσείς δεν θα ήξερα πώς να το αντιμετωπίσω

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ετσι πρόχειρα μου 'ρθε η κολύμβηση. Μέσα στην πισίνα δεν ξεχωρίζει ποιος είναι πιο ψηλός απ' τον άλλο.... αλλά είναι σωστό να "κρύβουμε" το ύψος των παιδιών μας; Αυτά είναι και σ' όποιον αρέσουν. Ετσι το σκέφτομαι εγώ και έτσι θέλω να μάθουν να σκέφτονται κι αυτές... δεν μειονεκτούν, τελεία και παύλα.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα νεα μας, 3 ετων 90 εκ ειμαστε και βαρος 14 και κατι δνε θυμαμαι

 

Λοιπον ο παιδιατρος μας ειχε ενα τελειο αρθρο κολλημενο "Το κοντο παιδι" μιας παιδιατρου που κι η ιδια ειναι 1,54 και εγραφε πως πραγματικα ειναι ανουσιο να ασχολουμαστ με το υψος.

 

ΑΝ το βρω θα σας το βαλω αλλιως θα σας πω τι ελεγε, ειανι πολυ ομορφα γραμμενο

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

τεσπα δεν βρισκω κατι σχετικο

 

ΕΛεγε οτι οι γονεις συνηθως ευθυνονται για το ο,τι νιωθει διαφορετικο, και ειανι στο χερι τους να τους ανισχυσουν ην αυτοπεποιθηση.

 

Οταν καποιο παιδακι τη ρωταει αν ειανι αρκετα ψηλο του ςλεγε πχ

 

ΜΜΜ γιατι θελεις να ψηλωσεις πολυ, μηπως θελεις να γινεις μπασκετμπολστας?

-οχι..

 

-Μηπως αστυνομικός?

-Οχι, ιδιατερα

 

-Ε, τοτε μπορεις να γινεις οτιδηποτε θες, μπορει ακομα και γιατρος σαν εμενα!

 

Τεσπα δεν το θυμαμαι ολο, τα εγραφε με πολυ χιουμορ, πως ηταν στη τελευταια γραμμη στην παρελαση παντα, πως ο μεγας Ναπολεων , ο Φιλιππος τη Μακεδονιας κλπκλπ ηγετες ηταν μιση μεριδα και αλλα τετοια

 

και ελεγε πανω κατω αυο που λεει η vag καθενας εχει τη διαφορετικοτητα του και το ποιος ειναι μεγαλυτερος φαινεται απο την συμπειριφορα και την νοηση...

 

Εμενα πραγματικα σας το λεω δεν με ενοχλει καθολου το αισθητικο...ο μονος λογος που το εψαξα ηταν να μην υπαρχει οργανικο προβλημα, και αυτο που δεν κανουν τις εξετασεις εξ αρχης και αφηνουν κα περναει ο χρονςο με προβληματιζει λιγο, αλλα προς το παρον αφηνομαι στα χερια τους και βλεπουμε αργοτερα...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα......τις προαλλες πηγαμε στη ενδοκρινολογο αλλα δεν εγραψα και εδω

Ειμαστε 37 μηνων πια, βαρος 12,300

Υψος....στο ορθιο...της λεω 90..οχι μου λεει...88,8!!!! οχι της λεω..ΔΕ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ χαχαχαχαχαχαχα

Τη βαλαμε κατω για μετρημα...ουφφφφφφ 92 χιχιχιχιχιχιχιχι

Και οι δυο συμφωνησαμε....ξαπλα εμεις θα μετριωμαστε....δε συμφερει στο ορθιο!

περιμενω και αιματολογικες οσονουπω να δω πως παμε γενικα και βασικα αν εχουμε τελικα στιγμα η οχι!

Απλη παρακολουθηση να ειμαστε στη καμπυλη του 10% , μονο αν πεσουμε παμε και για ελεγχο αυξητικης. Μετα απο 6μηνο επισκεψη τωρα

Και Vag.....βρε δε παω να κανω και το τεστ ιδρωτα να μμου φυγει και αυτο ??????

Δε το λεω ομως γιατι θα πεσει ξυλο......

Ειμασι σιγουρη οτι απλα εχω την τελεια κοντη μοντελα!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γατούλα μας περάσατε κι εσείς...

Εμείς είμαστε 39 μηνών 11800 και 90εκ (ο παιδίατρος τη μετράει 91 αλλά κάνει λάθος).

Μόνο η αυξητική μας έχει απομείνει και εμάς, έχουμε ραντεβού για μέτρημα με την ενδοκρινολόγο τον Απρίλιο, ίσως μας πει να την κάνουμε τότε. Προς το παρόν μας έχει δώσει συμπλήρωμα διατροφής ο παιδίατρος για τη μικρή λόγω βάρους (σύμφωνα με τις δικές του καμπύλες είναι εκτός ορίων)

Τώρα για το τεστ ιδρώτα τι να πω; αν σε αγχώνει το θέμα κάντε το να το αποκλείσεις κι αυτό.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

έχετε κάνει σε όλα τα παιδάκια τεστ ιδρώτα; και ποια είναι η διαδικασία;

εμάς μας είπε να το κάνουμε μεχρι το Μάιο και να επαναλάβουμε και την ακτινογραφία για την οστική ηλικία

κάθε πότε σας βάζει και κάνετε απαναληπτικές εξετάσεις γιατί εμείς έχουμε λίγο κουραστεί συνέχεια συνέχεια εξετάσεις και τελικά αποτέλεσμα κανένα

εμείς το Δεκέμβρη που πήγαμε 4 χρονών 98εκ. και 13κιλά

οδηγίες ξανά εξετάσεις ........απελπισία

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Vag το αναπνευστικο της ειναι τελειο και για αυτο δε μου περναει ουτε στο ελαχιστο να παιζει ΚΙ, δεν αρρωσταινει καν....ενα βηχα ειχε μια βδομαδα που εβηχε με σιροπακια (εγω ειχα 20 μερες και εκανα εισπνεομενο χαχαχα στο τελος)

 

το τεστ ιδρωτα ειναι τοσο απλο παντως που δε βαριεσαι, αν ειναι το κανουμε και αυτο

 

Για οστικη επαναληπτικη τη ρωτησα και εγω και μου ειπε μετα απο 1,5 2 χρονια εχει σημασια.

 

Σωματομεδινη εγω εγραψα να κανει μια και εκανε αιματολογικες αλλα αυτη δε μου τη ζητησε, τη θεωρει πολυ καλη, αν δεν αλλαξει κατι για την ωρα

 

τρωει σχετικα καλα, αλλα αρνειται να φαει "παλιοτροφες' χαχαχααχα, σοκολατες γλυκα κλπ! ετσι ο Β περασε τα 16 κιλα.....ασηκωτος εγινε!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για οστική μας είπαν ότι συχνότερα από 1 φορά το χρόνο δεν έχει νόημα. Τις υπόλοιπες εξετάσεις τις έχουμε κάνει μόνο μία φορά. Στο εξάμηνο που θα μας ξαναμετρήσει δεν ξέρω αν θα μας δώσει επανάληπτικές.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και Vag.....βρε δε παω να κανω και το τεστ ιδρωτα να μμου φυγει και αυτο ??????

Δε το λεω ομως γιατι θα πεσει ξυλο......

Ειμασι σιγουρη οτι απλα εχω την τελεια κοντη μοντελα!!!!!

 

 

μην το πεις........:shock::shock::shock:

θελω πολυ να σας δω κι απο κοντα να αντιληφθω γιατι πραγμα μιλαμε....

ενα πουλακι μου ειπε οτι μια χαρουλα ειστε.......... μια κανονικοτατη αδυνατη κουκλαρα μου περιεγραψε ( το πουλακι....) με μια γλωσσα ναααααα!!!!!!

χιχιχιχιχιχιχι

φιλιαααααα

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δειτε τωρα νετ!!!!!

θα παρετε θαρρος ολες σας....

www.rwf.gr....

λεει για τις "πειραγμενες καμπυλες" και για τις αυξητικες ορμονες.....

 

Φοβερή εκπομπή! Πρέπει να την δούμε όλες! Μιλάει και για την αυξητική ορμόνη και για τις καμπύλες! Θα ανέβει και σύντομα Online. Δείτε την!

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...