Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Σήμερα στο μάρκετ (ο γιος μου κοιμόνταν στο καρότσι):

- Αχ, πόσο είναι; με ρωτάει μια κυρία

- Έξι μηνών, όλο περηφάνεια εγώ. :D

- Κοιμάται το πουλάκι μου. Έχω κι εγώ ένα εγγονάκι πιο μικρό. Κοιμάται εσένα το βράδυ;

- Ναι, λέω.

- Δεν το ταΐζεις ενδιάμεσα;

- Τον ταΐζω αλλά κοιμόμαστε.

- Δεν σηκώνεται;

- Όχι επειδή θηλάζω τον ταΐζω ξαπλωμένη. Τρώμε και κοιμόμαστε ταυτόχρονα.

- Τι θηλάζεις ακόμα; Δεν το έκοψε;

(τσιγάρο είναι να το κόψει;;; )

- Ναι και ούτε θέλω να σταματήσω...

 

Από τότε που θηλάζω "δεν νιώθω άνετα με την όλη φάση να ταΐζω μωρό με το μπουκάλι" και ας το έχω κάνει παλιότερα σε άλλα μωρά.

 

Αυτό το έχω πάθει κι εγώ. Το νιώθω αφύσικο πια. Και νερό ακόμα να χρειαστεί να δώσω στον δικό μου έχω πάρει ποτηράκι. Το προτιμώ από το μπιμπερό. Άλλωστε και το ίδιο το μωρό μου βλέπει θηλή μπιμπερό και αηδιάζει.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που θηλάζω "δεν νιώθω άνετα με την όλη φάση να ταΐζω μωρό με το μπουκάλι". (άσε που η τάση είναι μόλις κρατήσω μικρό μωρό, να το βάλω στο στήθος) :lol:

 

 

 

 

Και γω τα ιδια αισθηματα εχω,νιωθω αφυσικο το ταισμα με μπιμπερο.:roll:

Και φυσικα την εικονα αυτη τη βλεπεις παντου,στο δρομο στην τηλεοραση ακομα και μια κουκλα-μωρο που της πηρε η μαμα μου εχει κολλημενο ενα μπιμπερο στο χερι :?.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι έλεγα, αλλά προχτές που ξεχάσαμε κάπου το ποτηράκι μας και δεν ήθελε να πιει νερό με κουτάλι, έβγαλα ένα μπιμπερό από το ντουλάπι και κάναμε τη δουλειά μας μια χαρά! Ποτέ μη λες ποτέ! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

έμεινα με το στόμα ανοιχτό όταν κάπου δίαβασα την ιστορία μιας γυναίκας που υοθέτησε ένα μωρό και για να το κάνει να μην κλαίει το έβαζε στο στήθος της όσπου μετά από μια εβδομάδα κατέβασε γάλα.

μπορεί η ιστορία να είναι καί ψευδείς αλλά την ίδια ιστορία μου είπε και η μαία μου στην δεύτερη συνάντησή μας που ευτυχώς είναι κάτι παραπάνω από υπέρ του θηλασμού.

 

Δεν υπάρχει ΜΙΑ γυναίκα που κατάφερε να θηλάσει το υιοθετημένο μωρό της. Υπάρχουν πάρα πολλές σε όλο τον κόσμο.

 

Αν βάλεις στο google induced lactation θα σου βγάλει αρκετές σελίδες

 

Εδώ θα βρεις το πιο επιτυχημένο πρωτόκολο

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/gn_protocols.html

 

Στην Αυστραλία, οι γυναίκες που θέλουν να υιοθετήσουν παιδί, αν δηλώσουν ότι θα προσπαθήσουν να το θηλάσουν, έχουν προτεραιότητα στην υιοθεσία.

 

 

μόνο ένα ισχυρό σοκ( π.χ. θάνατος συγγενικού προσώπου)

Κι όμως, γνωρίζω μητέρε με δίδυμα που χάνουν το ένα δίδυμο και όχι μόνο συνεχίζουν να θηλάζουν το άλλο αλλά εξακολουθούν να έχουν γάλα για δίδυμα και δυσκολεύονται να ρυθμίσουν την παραγωγή.

 

ή η χώρα να βρίσκεται σε κατάσταση λειμοκτονίας είναι λόγοι για να μην μπορεί να θηλάσει μια γυναίκα.

 

Έχουν γίνει πολλές μελέτες σε μητέρες που έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας λόγω χρόνιας ασητίας. Παρά τα όποια προβλήματα, παράγουν γάλα ικανοποιητικό για να θρέψουν τα παιδιά τους.

 

Σε περιόδους προσφυγιάς, πολέμου, πολιορκίας, οι μητέρες ανταποκρίνονται και με το παραπάνω στο θηλασμό. Έχουν αναφερθεί πολλά περιστατικά για μητέρες που δεν είχανε να ταΐσουν τα μεγάλα παιδιά τους και κατάφεραν να ξαναπαράγουν γάλα για να τα σώσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι μου πέταξε το εξής η αισθητικός μου:Της είπα ότι θέλω να πάω για μπάνιο και μου λέει "Ααααααααα,ρώτα τη γιατρό σου πρώτα,δεν κάνει να μπεις στη θάλασσα εσύ που θηλάζεις!":rolleyes:Καλό κι αυτό!Τι νομίζουν άραγε,ότι γίνεται αλμυρό το γάλα;Χιχι!:lol:

 

Να της πεις ότι τα δελφίνια, οι φώκιες, οι φάλαινες κλπ μια χαρά θηλάζουν μέσα στη θάλασσα!

 

Μπορεί να νομίζουν ότι το θαλασσόνερο μπαίνει στο στήθος όπως μπαίνει στον εγκέφαλό τους!:lol:

 

(γι αυτό και λένε μαργαριτάρια, στον εγκέφαλό τους μόνο τα στρείδια ευδοκιμούν!!!)

Link to comment
Share on other sites

 

Και το κουφό: όταν μένεις έγκυος το γάλα χαλάει. Και μάλιστα ότι μπορεί το μωρό που θηλάζει, να δηλητηριαστεί και να πεθάνει. :shock: Ναι βέβαια, έχω ακούσει για πάνω από 1 περίπτωση! Φυσικά και δεν το πίστεψα αλλά νόμιζα ότι κόβεται από μόνο του το γάλα, μέχρι πρότεινως που μπήκα στην παρέα σας. ;)

 

Το αγελαδινό γάλα προέρχεται σε ποσοστό περίπου 66% από έγκυες αγελάδες!

Σκέψου πόσο χαλασμένο γάλα έχουν πιει, πόσα γιαούρτια και τυριά από χαλασμένο γάλα έχουν φάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Να της πεις ότι τα δελφίνια, οι φώκιες, οι φάλαινες κλπ μια χαρά θηλάζουν μέσα στη θάλασσα!

 

Μπορεί να νομίζουν ότι το θαλασσόνερο μπαίνει στο στήθος όπως μπαίνει στον εγκέφαλό τους!:lol:

 

(γι αυτό και λένε μαργαριτάρια, στον εγκέφαλό τους μόνο τα στρείδια ευδοκιμούν!!!)

 

καλόοοο:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι παλιό, αλλά εγώ σήμερα το άκουσα...

Δεν κάνει να στεναχωριέμαι, τώρα που θηλάζω, παράγονται επικίνδυνες ουσίες στο γάλα!

 

Εχασα τη γατούλα μου και έχω στεναχωρηθεί πολύ, αλλά αφού δεν πρέπει, μισό λεπτό να γυρίσω το διακόπτη στο "happy" για να είναι καλό το γάλα...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι παλιό, αλλά εγώ σήμερα το άκουσα...

Δεν κάνει να στεναχωριέμαι, τώρα που θηλάζω, παράγονται επικίνδυνες ουσίες στο γάλα!

 

Εχασα τη γατούλα μου και έχω στεναχωρηθεί πολύ, αλλά αφού δεν πρέπει, μισό λεπτό να γυρίσω το διακόπτη στο "happy" για να είναι καλό το γάλα...

 

Εμενα μου λενε οτι το μωρο μου εχει αλλεργιες γιατι ειμαι εγω νευρικη και αγχωτικη και περνανε ουσιες μεσα στο γαλα!!!!!:roll:

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει ΜΙΑ γυναίκα που κατάφερε να θηλάσει το υιοθετημένο μωρό της. Υπάρχουν πάρα πολλές σε όλο τον κόσμο.

 

Πωπώ φοβερό! Πρώτη φορά το ακούω. Δεν έχω λόγια. Πραγματικά συγκινήθηκα με το μεγαλείο της μητρότητας.

 

Και να φανταστείτε γυναίκες γεννάνε και κόβουν το γάλα τους για βλακείες όπως γιατί θέλουν να καπνίσουν :shock: ή δε θέλουν να χαλάσει το στήθος τους :shock: ! (έχω συναντήσει και τις 2 περιπτώσεις)

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι παλιό, αλλά εγώ σήμερα το άκουσα...

Δεν κάνει να στεναχωριέμαι, τώρα που θηλάζω, παράγονται επικίνδυνες ουσίες στο γάλα!

 

Εχασα τη γατούλα μου και έχω στεναχωρηθεί πολύ, αλλά αφού δεν πρέπει, μισό λεπτό να γυρίσω το διακόπτη στο "happy" για να είναι καλό το γάλα...

 

(λυπάμαι που την έχασες, έχω χάσει κι εγώ και ήταν πολύ δύσκολο...)

 

Οι αγελάδες γαλακτοπαραγωγής ζουν σε άθλιες συνθήκες και σίγουρα δεν είναι ποτέ ευτυχισμένες, τους παίρνουν αμέσως τα μικρά τους σε κάθε γέννα, δεν έχουν ποτέ αρκετό χώρο, 3 μήνες μετά τον τοκετό ξαναμένουν έγκυες και συνεχίζουν να της αρμέγουν μέχρι τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης τους. Αυτών των αγελάδων το γάλα, είναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστείτε γυναίκες γεννάνε και κόβουν το γάλα τους για βλακείες όπως γιατί θέλουν να καπνίσουν :shock: ή δε θέλουν να χαλάσει το στήθος τους :shock: ! (έχω συναντήσει και τις 2 περιπτώσεις)

 

Οι περισσότερες μητέρες λένε τις βλακείες αυτές γιατί δεν μπορούν να πούνε την αλήθεια τους, που πονάει πολύ.

 

Οι μητέρες που έχουν δυσάρεστα βιώματα στη δική τους παιδική ηλικία, συχνά δυσκολεύονται να ανταποκριθούν σε μια στενή συναισθηματική και σωματική σχέση όπως είναι ο θηλασμός.

 

Η αλήθεια είναι ότι το τσιγάρο δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό και το στήθος, αν είναι να χαλάσει, χαλάει στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτό δεν μπορούν να το αποφύγουν.

Link to comment
Share on other sites

"Καλά απαγορευται να θηλάζεις μετά απο τόσες ώρες που λείπεις στη δουλειά δεν το ξέρεις????? Μπορεί το παιδί να δηλητηριαστεί!!! Σκοτωνεται το γαλα μέσα στο στήθος και είναι οτι χειρότερο για το παιδί,"

Ντοιγκ!!!

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Καλά απαγορευται να θηλάζεις μετά απο τόσες ώρες που λείπεις στη δουλειά δεν το ξέρεις????? Μπορεί το παιδί να δηλητηριαστεί!!! Σκοτωνεται το γαλα μέσα στο στήθος και είναι οτι χειρότερο για το παιδί,"

Ντοιγκ!!![/quote

 

καλημερα εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

(λυπάμαι που την έχασες, έχω χάσει κι εγώ και ήταν πολύ δύσκολο...)

 

Οι αγελάδες γαλακτοπαραγωγής ζουν σε άθλιες συνθήκες και σίγουρα δεν είναι ποτέ ευτυχισμένες, τους παίρνουν αμέσως τα μικρά τους σε κάθε γέννα, δεν έχουν ποτέ αρκετό χώρο, 3 μήνες μετά τον τοκετό ξαναμένουν έγκυες και συνεχίζουν να της αρμέγουν μέχρι τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης τους. Αυτών των αγελάδων το γάλα, είναι εντάξει;

 

Τις καημένες τις αγελάδες... Άλλος ένας λόγος για να μην κόψω το θηλασμό! Και πρέπει κάποια στιγμή να πάρω απόφαση να γίνω χορτοφάγος, αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα...

 

(Μεγάλη πίκρα η γάτα... ήταν η παρεούλα μου 2 χρόνια τώρα και έχω σκάσει, δεν ξέρω και τι έχει απογίνει, δεν τη βρίσκω πουθενά, δεν έχω χρόνο με το μωρό για καλό ψάξιμο... :( )

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν τρεις ημέρες βγήκαμε με την κόρη μου από το μαιευτήριο και έχω πρόσφατες τις ακόλουθες ατάκες:

 

"Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να παρουσιάσουν ίκτερο, γιατί το μητρικό γάλα είναι πικτό και λιγότερο ενυδατικό και αφυδατώνονται (τα μωρά)".

 

"Το τρίτο εικοσιτετράωρο μετά τη γέννηση, που κατεβαίνει το γάλα, πρέπει να κάνεις αντλήσεις με θήλαστρο μετά από κάθε γεύμα, γιατί αν το στήθος σου παράγει π.χ. 50 ml και το μωρό πίνει 25, το περισσευούμενο γάλα μένει στο στήθος και συνεχώς προστίθεται και καινούργιο και στο τέλος το στήθος πετρώνει".

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρεις ημέρες βγήκαμε με την κόρη μου από το μαιευτήριο και έχω πρόσφατες τις ακόλουθες ατάκες:

 

"Τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να παρουσιάσουν ίκτερο, γιατί το μητρικό γάλα είναι πικτό και λιγότερο ενυδατικό και αφυδατώνονται (τα μωρά)".

 

"Το τρίτο εικοσιτετράωρο μετά τη γέννηση, που κατεβαίνει το γάλα, πρέπει να κάνεις αντλήσεις με θήλαστρο μετά από κάθε γεύμα, γιατί αν το στήθος σου παράγει π.χ. 50 ml και το μωρό πίνει 25, το περισσευούμενο γάλα μένει στο στήθος και συνεχώς προστίθεται και καινούργιο και στο τέλος το στήθος πετρώνει".

 

Nα σου ζήσει η κορούλα σου :!:

 

Δεν θα ήταν άσχημα πάντως να συμπυκνωνόταν το γάλα στο στήθος σαν κρέμα, θα έμπαινε στον καφέ και θα είχε τόσες άλλες χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια κυρία ,γιατρός-αλλεργιολόγος παρακαλώ στο επάγγελμα μου είπε χθες το εξής:

 

'Πολλές θηλάζουσες μητέρες έχετε καταδικάσει τα παιδιά σας σε μόνιμη αλλεργία στο γάλα γιατί δε θέλετε να κόψετε το θηλασμο ενώ η υγεία των παιδιών σας το επιβάλλει.'

 

Αυτή ήταν η απάντησή της όταν τη ρώτησα για ποιόν λόγο επιμένει πως ο θηλασμός πρέπει να διαρκεί μόνο 6-7 μήνες.

Της ζήτησα μάλιστα βιβλιογραφία για να διαβάσω περισσότερα και φυσικά δε μου έδωσε.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσει η κορούλα σου :!:

 

Δεν θα ήταν άσχημα πάντως να συμπυκνωνόταν το γάλα στο στήθος σαν κρέμα, θα έμπαινε στον καφέ και θα είχε τόσες άλλες χρήσεις.

 

Και τώρα είναι σούπερ για καφέ.........:lol:;)

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσει η κορούλα σου :!:

 

Δεν θα ήταν άσχημα πάντως να συμπυκνωνόταν το γάλα στο στήθος σαν κρέμα, θα έμπαινε στον καφέ και θα είχε τόσες άλλες χρήσεις.

 

Ευχαριστώ, ναι κάτι σαν εβαπορέ ίσως...

Και τώρα είναι σούπερ για καφέ.........:lol:;)

 

...ή ακόμα καλύτερα να έτρωγα πολλά γλυκά για να το κάνω ζαχαρούχο :!::lol::lol:

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Κάποια κυρία ,γιατρός-αλλεργιολόγος παρακαλώ στο επάγγελμα μου είπε χθες το εξής:

 

'Πολλές θηλάζουσες μητέρες έχετε καταδικάσει τα παιδιά σας σε μόνιμη αλλεργία στο γάλα γιατί δε θέλετε να κόψετε το θηλασμο ενώ η υγεία των παιδιών σας το επιβάλλει.'

 

Αυτή ήταν η απάντησή της όταν τη ρώτησα για ποιόν λόγο επιμένει πως ο θηλασμός πρέπει να διαρκεί μόνο 6-7 μήνες.

Της ζήτησα μάλιστα βιβλιογραφία για να διαβάσω περισσότερα και φυσικά δε μου έδωσε.

 

Aν και τα περισσότερα θέματα εδώ μέσα είναι για γέλια, αυτό δυστυχώς είναι πάρα πολύ σοβαρό.

 

Δυστυχώς οι γυναίκες γιατροί που έχουν επιλέξει να μη θηλάσουν τα παιδιά τους, είναι πολύ ανταγωνιστικές με τις γυναίκες που κάνουν διαφορετικές επιλογές και είναι πρόθυμες να πούνε οποιαδήποτε ψέματα, να χρησιμοποιήσουν με τον πιο ανήθικό τρόπο τη δύναμή που τους δίνει η θέση τους και η ειδικότητά τους για να αναγκάσουν άλλες μητέρες να κάνουν τις ίδιες επιλογές. Δεν του ενδιαφέρει ούτε η υγεία των μητέρων ούτε των παιδιών.

 

Είναι αδίστακτες απλά και μόνο για να επιβάλουν την άποψή τους, για να αντλήσουν την ικανοποίηση ότι μπορούν να χειριστούν τη μητέρα και το παιδί της, για να νιώσουν την ικανοποίηση ότι εξουσιάζουν κάποιους. Οι ίδιες δέχθηκαν τέτοιου είδους χειρισμούς από γονείς και συναδέλφους, τους δέχθηκαν αδιαμαρτύρητα γι αυτό και αναστατώνονται όταν οι μητέρες αντιδρούν.

 

Δυστυχώς δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους χαρακτήρες, όμως μπορούμε να απαντάμε και να καταγγέλουμε. Αν τέτοιες κουβέντες λέγονται ανεπίσημα, η καλύτερη αντίδραση είναι να ζητάμε βιβλιογραφία και μάλιστα με σαφή υπονοούμενα:

 

-Θα σας πιστέψω μόνο αν μπορείτε να βρείτε σχετική βιβλιογραφία. Αν δεν έχει γραφτεί κάτι τέτοιο μέχρι τώρα, με χαρά θα περιμένω να το δημοσιεύσετε, μέχρι τότε θα ακολουθώ τις απόψεις των συναδέλφων σας που έχουν δημοσιευτεί.

 

Σε νοσοκομειακό περιβάλλον δεν λέτε τίποτα, κανένα σχόλιο, σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Πηγαίνετε κατευθείαν στην υποδοχή και συμπληρώνετε το σχετικό έντυπο. Γράφετε ό,τι ακριβώς σας είπε και πολύ ευγενικά γράφετε ότι επιφυλάσεσθε για την εγκυρότητα αυτών των απόψεων και ζητάτε και να σας διαθέσουν όλη τη σχετική βιβλιογραφία που τις υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια κυρία ,γιατρός-αλλεργιολόγος παρακαλώ στο επάγγελμα μου είπε χθες το εξής:

 

'Πολλές θηλάζουσες μητέρες έχετε καταδικάσει τα παιδιά σας σε μόνιμη αλλεργία στο γάλα γιατί δε θέλετε να κόψετε το θηλασμο ενώ η υγεία των παιδιών σας το επιβάλλει.'

 

Αυτή ήταν η απάντησή της όταν τη ρώτησα για ποιόν λόγο επιμένει πως ο θηλασμός πρέπει να διαρκεί μόνο 6-7 μήνες.

Της ζήτησα μάλιστα βιβλιογραφία για να διαβάσω περισσότερα και φυσικά δε μου έδωσε.

 

α πουλακι μου σε βρηκα !!!και μπηκα να το γραψω εγω χαχαχαχα

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου χαρά και απορία για τον τρόπο σκέψης κάποιων ανθρώπων συγχρόνως, ανακάλυψα τη λύση στο πρόβλημα μου!!!

Αφού σχεδόν όλοι όταν άκουγαν οτι συνεχίζω να θηλάζω, αντιδρούσαν με ατάκες του τύπου:

"μετά τους 6 μήνες δεν του προσφέρει τίποτα του παιδιού το μητρικο", "θα γίνει μαμόθρεφτο", και λοιπά "χαριτωμένα" που σχεδόν όλες έχετε ακούσει....και αφού φυσικά προσπαθούσα να τους εξηγήσω οτι το μητρικό είναι για τα παιδάκια το καλύτερο και μπλα μπλα μπλα...και φυσικά με κοιτούσαν σαν ούφο, πλέον σώθηκα και κανείς δε μου λέει κουβέντα!!!

Ο διάλογος πλέον είναι ο εξής:

-θηλάζεις ακόμα?????????

-ναι....

-άντε να το κόβεις σιγά σιγά όμως ε???

-Τώρα με την οικονομική κρίση δεν υπάρχουν λεφτά για ξένο γάλα....

-(κατά περίεργο τρόπο) ....σιωπή....

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...