Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόγραμμα μωρού 5 μηνών


Recommended Posts

Koριτσια να χαιρεστε που τρωνε τα μωρακια σας!!!

Και μην ανησυχειτε απο τωρα για την παχυσαρκια,απλα οταν θα αρχισετε φαγητο θα προσεξετε,οχι μονο εσεις αλλα και ολες οι μανουλες δηλαδη, να μην τους δωσετε πολλη ζαχαρη και κρεμες γενικως που εχουν μονο αδειες θεςρμιδες,δινουν δηλαδη στο μωρο μονο βαρος χωρις να κερδιζει τιποτα αυτο!

Γενικως ξερετε τι εχω παρατηρησει;Οτι παιδακια που γεννιουνται λιγο πιο μικρα παιρνουν πολυ πιο θεαματικα βαρος σε σχεση με αυτα που γεννηθηκαν λιγο μεγαλυτερα!

Εμεις γεννηθηκαμε 3980 και 5 μηνων ειμαστε 8150 με αποκλειστκο θηλασμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περιμενα να παμε κ εμεις σημερα για ζυγισμα για να σας πω κ εγω τι μας συμβαινει. Η Τωνια μας γεννηθηκε 3.420, σημερα στους 3 μηνες ειναι 6.150 δλδ βαζει πανω κατω 900 με 1000 γραμμαρια τον μηνα.

Τρωει ανα 2 ωρες παρακαλω 120-150ml, 7 γευματα την ημερα (κοιμαται αρκετες ωρες την νυχτα ) κ προσπαθω να το κανω 150 ή 180ml, οπως θα επρεπε δλδ να τρωει τωρα κ 5-6 φορες την ημερα.

Βεβαια στην καμπυλη αναπτυξης βρισκομαστε στο 80%!!!!!!!!

Και στο 75% για το υψος. Δοξα σοι ο Θεος τρωει!! Μαλιστα τις τελευταιες μερες μας κοιταει που τρωμε!!!! :shock: Αναρωτηθηκα αν θελει κ εκεινη για να καταλαβετε... :D

Link to comment
Share on other sites

Περιμενα να παμε κ εμεις σημερα για ζυγισμα για να σας πω κ εγω τι μας συμβαινει. Η Τωνια μας γεννηθηκε 3.420, σημερα στους 3 μηνες ειναι 6.150 δλδ βαζει πανω κατω 900 με 1000 γραμμαρια τον μηνα.

Τρωει ανα 2 ωρες παρακαλω 120-150ml, 7 γευματα την ημερα (κοιμαται αρκετες ωρες την νυχτα ) κ προσπαθω να το κανω 150 ή 180ml, οπως θα επρεπε δλδ να τρωει τωρα κ 5-6 φορες την ημερα.

Βεβαια στην καμπυλη αναπτυξης βρισκομαστε στο 80%!!!!!!!!

Και στο 75% για το υψος. Δοξα σοι ο Θεος τρωει!! Μαλιστα τις τελευταιες μερες μας κοιταει που τρωμε!!!! :shock: Αναρωτηθηκα αν θελει κ εκεινη για να καταλαβετε... :D

ουαουουου!!!Πολυ καλα πατε!!

Να ρωτησω ομως κατι???

Αν δεν κανω λαθος δεν θηλαζες αποκλειστικα?Δεν τα καταφερες τελικα?Και μαλιστα θυμαμαι καπου εγραφες οτι τα χες παρει με τις μαιες στην κλινικη που θελαν να του δωσουν ξενο γαλα??Η μπερδευομαι??

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο,γιατι λες "οσα θα επρεπε να τρωει"??

Τα μωρα τρωνε οσο θελουν και οποτε θελουν!!Ποιος σου ειπε οτι πρεπει να τρωει τοσο?Ο παιδιατρος??

το χω ψαξει για αυτο αου λεω...

Δυο μωρα μπορει να τρωνε το ιδιο και το ενα να μεγαλωνει θεαματικα και το αλλο πολυ λιγοτερο....

Καθε ανθρωπος,καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος...μην μπαινεις στο τρυπακι των γραμμαριων,το μωρο σου μεγαλωνει πααααρα πολυ οποτε να εισαι και εσυ χαρουμενη και :cool::cool:

Παντα φιλικα! :D

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι τρωμε στην διαρκεια της μερας καθε 3 ωρες απο 170ml (μπιμπερο λογω απουσιας μου για δουλεια) και απο τις 3 και μετα που θα τον εχω εγω, θηλαζει 2-3 φορες.. τελευταιο του γευμα στις 7 με 8 και μετα κοιμαται σερι ως της 6!

ευτυχως το πουλακι μου ειναι του υπνου και προλαβαινω να κανω καμια δουλιτσα το απογευματακι.. :P

 

κι εμάς ακροβώς έτσι...μόνο που πίνει το λιγότερο 180 ml... μετά τη θηλάζω 2-3 φορές κοιμάται 9-10, αλλά τελευτάια το πάει και 11 , και 1....και καμια φορά ξυπνάει τη νύχτα....(και το χαιρόμουνα τόσους μήνες το σερί...)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεννηθηκε 2870 κ ειναι 7500 :lol::lol:κ 6 μηνων ακριβως

 

αχ δοξα τον θεο κι αλλη μαμα με φαγανο μωρακη :D:D

α!και τι βλεπω μια θεα η μικρουλα σου,μηπως να συμπεθεριαζαμε καλε;αν βγαινουν στις ταβερνες θα τρωνε τον αμπακο τα χρυσα μου :P:P:P:P:P

 

μην ανησυχεισ 5 μηνών ακριβώς, 8 κιλά....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Koριτσια να χαιρεστε που τρωνε τα μωρακια σας!!!

Και μην ανησυχειτε απο τωρα για την παχυσαρκια,απλα οταν θα αρχισετε φαγητο θα προσεξετε,οχι μονο εσεις αλλα και ολες οι μανουλες δηλαδη, να μην τους δωσετε πολλη ζαχαρη και κρεμες γενικως που εχουν μονο αδειες θεςρμιδες,δινουν δηλαδη στο μωρο μονο βαρος χωρις να κερδιζει τιποτα αυτο!

Γενικως ξερετε τι εχω παρατηρησει;Οτι παιδακια που γεννιουνται λιγο πιο μικρα παιρνουν πολυ πιο θεαματικα βαρος σε σχεση με αυτα που γεννηθηκαν λιγο μεγαλυτερα!

Εμεις γεννηθηκαμε 3980 και 5 μηνων ειμαστε 8150 με αποκλειστκο θηλασμο!

 

 

ρε frene KAI σε αυτό το ίδιο??? 8140!!!!! 10 γραμ διαφορά, κι εμείς με γαλατάκι μαμάκας

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Koριτσια να χαιρεστε που τρωνε τα μωρακια σας!!!

Και μην ανησυχειτε απο τωρα για την παχυσαρκια,απλα οταν θα αρχισετε φαγητο θα προσεξετε,οχι μονο εσεις αλλα και ολες οι μανουλες δηλαδη, να μην τους δωσετε πολλη ζαχαρη και κρεμες γενικως που εχουν μονο αδειες θεςρμιδες,δινουν δηλαδη στο μωρο μονο βαρος χωρις να κερδιζει τιποτα αυτο!

Γενικως ξερετε τι εχω παρατηρησει;Οτι παιδακια που γεννιουνται λιγο πιο μικρα παιρνουν πολυ πιο θεαματικα βαρος σε σχεση με αυτα που γεννηθηκαν λιγο μεγαλυτερα!

Εμεις γεννηθηκαμε 3980 και 5 μηνων ειμαστε 8150 με αποκλειστκο θηλασμο!

 

 

ρε frene KAI σε αυτό το ίδιο??? 8140!!!!! 10 γραμ διαφορά, κι εμείς με γαλατάκι μαμάκας

Aπιστευτο.... :D:D

Link to comment
Share on other sites

frene μου δεν μπερδευεσαι, καλα τα λες. Θηλασα αποκλειστικα σχεδον 2 μηνες, μετα κοπων κ βασανων διοτι το μωρο ηταν σχεδον ολη μερα στο στηθος μου κ ταυτοχρονα δεν εβαζε βαρος (αυτο γυρω στον μηνα) με αποτελεσμα να φοβηθω κ να ταιζω απο το στηθος αλλα μετα το τελος να δινω κ συμπληρωμα απο πανω... :cry:

Φυσικα ισως μπορεις να καταλαβεις τι συνεβει, η μικρη εμενε ολο κ λιγοτερη ωρα στο στηθος ωσπου σταδιακα αρχισε να κοβεται το γαλα μου. Αποθηλασαμε σχεδον στους 2 μηνες. Παλι καλα λεω αλλα την επομενη φορα θα προσπαθησω παραπανω!

Σε αυτην την εγκυμοσυνη κ την γεννα δεν με βοηθησαν πολυ κ οι καταστασεις γυρω μου για να εχω κουραγιο, δυστυχως.

 

Και κατι αλλο με ρωτησες...για την συχνοτητα γευματων κ ml?

Λοιπον αυτο που θελω να πω ειναι πως οπως γραφουν κ τα γαλατα στην συσκευασια τους 3 μηνων μωρακι συνηθως περναει απο τα 150 στα 180ml κ απο τα 6 γευματα στα 5. Οχι πως εχει διαφορα που η Τωνια πινει 120 κ κανει 7-8 γευματα αλλα ενα μεγαλυτερο χρονικο διαστημα δεν θα εβλαπτε την μαμα!!! :wink:

Οταν μαλιστα το αποτελεσμα βαρους θα ειναι το ιδιο (αφου η μικρη μας βγηκε φαγανη!) :D Διαφορετικα δεν θα το συζηταγα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

frene μου δεν μπερδευεσαι, καλα τα λες. Θηλασα αποκλειστικα σχεδον 2 μηνες, μετα κοπων κ βασανων διοτι το μωρο ηταν σχεδον ολη μερα στο στηθος μου κ ταυτοχρονα δεν εβαζε βαρος (αυτο γυρω στον μηνα) με αποτελεσμα να φοβηθω κ να ταιζω απο το στηθος αλλα μετα το τελος να δινω κ συμπληρωμα απο πανω... :cry:

Φυσικα ισως μπορεις να καταλαβεις τι συνεβει, η μικρη εμενε ολο κ λιγοτερη ωρα στο στηθος ωσπου σταδιακα αρχισε να κοβεται το γαλα μου. Αποθηλασαμε σχεδον στους 2 μηνες. Παλι καλα λεω αλλα την επομενη φορα θα προσπαθησω παραπανω!

Σε αυτην την εγκυμοσυνη κ την γεννα δεν με βοηθησαν πολυ κ οι καταστασεις γυρω μου για να εχω κουραγιο, δυστυχως.

 

Και κατι αλλο με ρωτησες...για την συχνοτητα γευματων κ ml?

Λοιπον αυτο που θελω να πω ειναι πως οπως γραφουν κ τα γαλατα στην συσκευασια τους 3 μηνων μωρακι συνηθως περναει απο τα 150 στα 180ml κ απο τα 6 γευματα στα 5. Οχι πως εχει διαφορα που η Τωνια πινει 120 κ κανει 7-8 γευματα αλλα ενα μεγαλυτερο χρονικο διαστημα δεν θα εβλαπτε την μαμα!!! :wink:

Οταν μαλιστα το αποτελεσμα βαρους θα ειναι το ιδιο (αφου η μικρη μας βγηκε φαγανη!) :D Διαφορετικα δεν θα το συζηταγα...

Ok λοιπον! :wink: Λιγοτερα γευματα,λιγοτερος κοπος,εχεις δικιο!Νομιζα οτι απλα θελεις να τρωει ακομη πιο πολυ,δεν καταλαβα οτι απλα θες να αυξησεις την ποσοτητα των ml για να μειωσεις τα γευματα,οντως θα ηταν καλυτερα και βολικοτερα!!!

Οσο για τον θηλασμο,μπραβο που προσπαθησες τοσο!!Στο αλλο μωρακι ακομη περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

οχι πια σταματησα οταν ο μικρος εγινε περιπου 55 ημερων και γιατι μου ηρθε περιοδος και το λιγοστο γαλα που ειχα με κοπηκε καπως και επειδη δεν αντεξα αλλο.

pegi μου θα εχεις σιγουρα διαβασει εδω μεσα στο φορουμ, οτι τα γαλα στην περιοδο μειωνεται για 2-3 μερες και επενερχεται μετα!!! :wink:

Και που ξερεις οτι ειχες λιγο;;;Πιο πολλα δεν γραφω γιατι σιγουρα τα ξερεις,τα χεις διαβασει!!! :wink:

Παρολαυτα,μπραβο και σε σενα που θηλασες τοσο! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

frene μου αν καποια μανουλα ηθελε να θηλασει αυτη ημουν εγω!

Δυστυχως λιγο αυτα που προανεφερα κ λιγο ο μπαμπας που με αγχωσε με μια υποθεση υγειας του κ με αγχωσε αφανταστα, κουραστικα να προσπαθω στο αλμα αναπτυξης της μικρης μου. Λυπηθηκα πολυ γιατι εδωσα "πολεμο" ολο αυτο το διαστημα. Ελπιζω μονο να μην εχω να αντιμετωπισω τετοια πραγματα στο 2ο μωρακι, για να μπορω να εχω κ την συμπαρασταση του μπαμπα μας.

Link to comment
Share on other sites

frene μου αν καποια μανουλα ηθελε να θηλασει αυτη ημουν εγω!

Δυστυχως λιγο αυτα που προανεφερα κ λιγο ο μπαμπας που με αγχωσε με μια υποθεση υγειας του κ με αγχωσε αφανταστα, κουραστικα να προσπαθω στο αλμα αναπτυξης της μικρης μου. Λυπηθηκα πολυ γιατι εδωσα "πολεμο" ολο αυτο το διαστημα. Ελπιζω μονο να μην εχω να αντιμετωπισω τετοια πραγματα στο 2ο μωρακι, για να μπορω να εχω κ την συμπαρασταση του μπαμπα μας.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΜΕ! ΘΗΛΑΣΕ ΜΟΝΟ 65 ΜΕΡΕΣ! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 15 ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΑΣ! ΥΠΗΡΧΕ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ; ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ. ΕΛΠΙΖΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΣΤΟ 2ο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Η μπέμπα μου είναι σχεδόν 5 μηνών.

Εδώ κι 1 μήνα τρώμε κάθε 3 - 3.5 ώρες περίπου 100-120 ml τη φορά.

 

Από περιέργεια, τα δικά σας παιδάκια σ' αυτή την ηλικία, κάθε πότε και πόσο τρώνε ???

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 5,5 ΜΗΝΩΝ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕ ΤΡΙΣΙΜΙΣΗ ΩΡΕΣ 100-120 ml ΤΟ ΠΟΛΥ 150 ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΑΙΩΣΕΙ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΤΙΣ 4-4,5 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ 150-190 ml.ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ.ΤΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ,ΤΟΣΟ ΤΡΩΕΙ.ΚΙ ΕΓΩ ΑΓΧΟΝΟΜΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια από τα ίδια κι εμείς 4μηνων και 20 ημερών.........2.5 με 3 .ωρες .........ολη τη μέρα φτιάχνω γάλα 120-150 τώρα τρώει και 150-180 καθε 3-3.5 ωρες.....η παιδίατρος λέει να την ταίζουμε οποτε θέλει....οποτε όλη μερα έχουμε ένα μπουκάλι γάλα στο χέρι!!!!!!!

Γεννηθήκαμε 3050 φύγαμε 2900 από το μαιευτήριο και σήμερα είμαστε 7100.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...