Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για γονείς με θέμα την υγεία/ψυχολογία των παιδιών


Recommended Posts

Αγαπητοί γονείς,και όχι μόνο.

Σας προτείνω να διαβάσετε το εξαιρετικό,κατα τη γνώμη μου,βιβλίο του Αμερικανού συγγραφέα John Gottman που κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Ελληνικά γράμματα,μεταφρασμένο,'Η ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ',πώς να μεγαλώσουμε παιδιά με συναισθηματική νοημοσύνη.

:rolleyes:;)

 

Και εμένα είναι το "αγαπημένο" μου.

Επίσης το "τα μυστικά του αποτελεσματικού γονέα" του Gordon Thomas

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ελπιζω να μην γραφω σε λαθος τοπικ αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα, εφοσον υπαρχει ηδη...

 

γνωριζει κανεις καποια βιβλια που να σε βοηθουν να μαθαινεις πραγματα στο μωρό σου?

ειμαστε ενος ετους, δεν κανουμε τιποτα ακομη (να δειχνουμε, γεια κλπ) και λεω μηπως δεν του δειχνω σωστα καποια πραγματα και υπαρχει καποιο βιβλιο να με καθοδηγησει σωστα. πχ μεσα απο το παιχνιδι ή καπως αλλιως

 

ευχαριστω

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην γραφω σε λαθος τοπικ αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα, εφοσον υπαρχει ηδη...

 

γνωριζει κανεις καποια βιβλια που να σε βοηθουν να μαθαινεις πραγματα στο μωρό σου?

ειμαστε ενος ετους, δεν κανουμε τιποτα ακομη (να δειχνουμε, γεια κλπ) και λεω μηπως δεν του δειχνω σωστα καποια πραγματα και υπαρχει καποιο βιβλιο να με καθοδηγησει σωστα. πχ μεσα απο το παιχνιδι ή καπως αλλιως

 

ευχαριστω

 

Αν πας σ' ένα έστω και συνοικιακό βιβλιοπωλείο, θα βρεις πολλά πολλά βιβλία γι' αυτή την ηλικία. Ανάμεσα σε αυτά θα διαλέξεις τα καταλληλότερα για το παιδί σου, μιας και μόνο εσύ ξέρεις ακριβώς τις ανάγκες του.

Αν ο βιβλιοπώλης έχει και λίγο μεράκι, θα σε βοηθήσει στην αναζήτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην γραφω σε λαθος τοπικ αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα, εφοσον υπαρχει ηδη...

 

γνωριζει κανεις καποια βιβλια που να σε βοηθουν να μαθαινεις πραγματα στο μωρό σου?

ειμαστε ενος ετους, δεν κανουμε τιποτα ακομη (να δειχνουμε, γεια κλπ) και λεω μηπως δεν του δειχνω σωστα καποια πραγματα και υπαρχει καποιο βιβλιο να με καθοδηγησει σωστα. πχ μεσα απο το παιχνιδι ή καπως αλλιως

 

ευχαριστω

 

Τα παραμυθια βοηθανε πολυ στην ομιλια του

και τα χοντρα (με παχυ φυλλο ή υφασματινο) στην αισθηση της αφης και της εξοικιωσης με αυτα. Βλεποντας της εικονες του λες τι ειναι το καθε πραγμα που απεικονιζει επισης

Θεωρω οτι σε αυτη την φαση αυτα ειναι τα πιο καταληλα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλημερα

ενδιαφερουσες προτασεις.διαβασα σχεδον ολα τα μνμ απο την αρχη γιατι ενδιαφερομαι για αναλογα βιβλια γονεων προς παιδια.ηθελα να ρωτησω τους μιας και ειστε περισσοτερο ενημερωμενοι (απο μενα τουλαχιστο)

1. τα βιβλια που αναφερετε με ελληνικους τιτλους ειναι γραμμενα στα ελληνικα? (δεν διαβαζω ξενογλωσσα)

2. υπαρχει καποιο βιβλιο που να αναφερει,συμβουλευει,διδασκει.προτεινει τροπους συμπεριφορας ανθρωπων που προσεχουν παιδια? Δηλαδη: αφηνω το παιδι μου στην μαμα,πεθερα ή σε μια γειτωνησσα(ξενη γυναικα ή αλλη μαμα). Τι πρεπει να της πω?τι πρεπει να κανει? και πως να αντιμετωπισω διαφορα προβληματακια (συμπεριφορας) που προκειπτουν απο την επαφη αυτης της ¨αλλης¨γυναικας με το παιδι μου . (μιλαω παντα για βιβλια που ειναι στα ελληνικα)

ευχαριστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Χθες τελειωσα το "Μεγαλωνοντας μεσα στην ελληνικη οικογενεια" του Ματθαιου Γιωσαφατ και ξεκινησα το "Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς: για μια άλλη προσχολική ηλικία" του Στελιου Παπαβεντση.

 

Το βιβλιο του Γιωσαφατ ειναι ουσιαστικα καποιες διαλεξεις που ειχε δωσει, με ολα τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του απομαγνητοφωνημενου προφορικου λογου.

Η γλωσσα του ειναι απλη, καθημερινη (αλλα ισως και ενοχλητικη για καποιους) και διαβαζεται πολυ ευκολα, αλλα δεν εχει την συνοχη και το βαθος του γραπτου λογου.

Συστηνει ιδεες και προβληματισμους αλλα δεν εμβαθυνει αρκετα. Ειναι παντως πολυ ενδιαφερον.

 

Για το βιβλιο του Παπαβεντση θα επανελθω.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο. Εχοντας ενα μωρο και θελοντας να κανεις κ ενα 2ο στην φροντιδα του 2ου(νεογεννητου) πια θα πρεπει να ειναι η αντιμετωπιση μας ως προς την συμπεριφορα του 1ου παιδιου? Υπαρχει καποιο βιβλιο που να μιλαει για κατι τετοιο??

Link to comment
Share on other sites

και ξεκινησα το "Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς: για μια άλλη προσχολική ηλικία" του Στελιου Παπαβεντση.

o Παπαβεντσης εχει και αυτος απλο λογο και τα κειμενα του ειναι περιεκτικα...για μενα το βιβλιο ειναι πολυ καλο...

εχει συγκεντρωμενα ολα οσα χρειαζονται χωρις να λεει σαλτσες...

και το 2ο βιβλιο του ειναι εξισου καλο,μην σου πω καλυτερο...

 

του Γιωσαφατ λεω να το παρω...λες να εβρισκα καποιο αλλο παρομοιου περιεχομενου καλυτερα?

σου λυνει αποριες?

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουσιαστικα αυτο που λεει ειναι ποσο σημαντικα ειναι τα 3-5 πρωτα χρονια και ειδικα ο πρωτος χρονος στην ζωη ενος παιδιου. Ο κορυφαιος ψυχιατρος υποστηριζει πως η σχεση του παιδιου με την μητερα του αυτον τον πρωτο χρονο ειναι καθοριστικης σημασιας για το ειδος των σχεσεων που θα εχει στο μελλον το παιδι: οσο περισσοτερη αγαπη λαβει, τοσο περισσοτερη θα μπορεσει να δωσει στο μελλον. Απο αυτην εξαρταται η μελλοντικη του ανεξαρτησια, αυτοπεποιθηση και ωριμοτητα.Η προσκολληση του μωρου με τον γονεα-φροντιστη (συνηθως την μητερα) ειναι απολυτως αναγκαια και φυσιολογικη. Υποστηριζει μαλιστα ο Γιωσαφατ, οτι ιδανικα, κατα τον πρωτο αυτο χρονο, δεν θα πρεπει να εμπλεκεται κανεις αλλος στην φροντιδα του μωρου, ουτε ο πατερας!!!!

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα αυτο που λεει ειναι ποσο σημαντικα ειναι τα 3-5 πρωτα χρονια και ειδικα ο πρωτος χρονος στην ζωη ενος παιδιου. Ο κορυφαιος ψυχιατρος υποστηριζει πως η σχεση του παιδιου με την μητερα του αυτον τον πρωτο χρονο ειναι καθοριστικης σημασιας για το ειδος των σχεσεων που θα εχει στο μελλον το παιδι: οσο περισσοτερη αγαπη λαβει, τοσο περισσοτερη θα μπορεσει να δωσει στο μελλον. Απο αυτην εξαρταται η μελλοντικη του ανεξαρτησια, αυτοπεποιθηση και ωριμοτητα.Η προσκολληση του μωρου με τον γονεα-φροντιστη (συνηθως την μητερα) ειναι απολυτως αναγκαια και φυσιολογικη. Υποστηριζει μαλιστα ο Γιωσαφατ, οτι ιδανικα, κατα τον πρωτο αυτο χρονο, δεν θα πρεπει να εμπλεκεται κανεις αλλος στην φροντιδα του μωρου, ουτε ο πατερας!!!!

 

Δεν το έχω διαβάσει και θα το πάρω μιας και το προτείνετε.Και επειδή έχω παρακολουθήσει το Γιωσαφάτ και μου αρέσει.

 

Το να μη συμμετέχει όμως ο πατέρας τον πρώτο χρόνο της ζωής...ακριβώς επειδή είναι τόσος σημαντικός αυτός ο χρόνος...το βρίσκω λίγο παρακινδυνευμένο...δεν ξέρω βέβαια τι ακριβώς γράφει τριγύρω από αυτή του τη θεωρία,οπότε επιφυλάσσομαι.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παρήγγειλα αυτά και τα περιμένω

ΜΑΜΑ ΚΟΨΕ ΤΟ ΚΗΡΥΓΜΑ ΚΙ ΕΣΥ ΜΠΑΜΠΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΜΟΣ Α

ΤΟΝΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ 501 ΤΡΟΠΟΙ

ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΓΟΝΙΟΥ

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΟΡΙΑ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ

Θα γράψω κριτική όταν τα διαβάσω.

Και όντως το "Τα 6 πρώτα χρόνια της ζωής" είναι ένας πλήρεις οδηγός ανάπτυξης (για αυτό και είναι ΤΟΥΒΛΟ):lol:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε νέο μέλος στην οικογένεια. Εχετε να προτείνετε κανένα καλό βιβλίο σχετικά με το πως να προετοιμάσουμε τον γιό μας και πως να αντιμετωπίσουμε την αναμενόμενη ζήλια του;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε νέο μέλος στην οικογένεια. Εχετε να προτείνετε κανένα καλό βιβλίο σχετικά με το πως να προετοιμάσουμε τον γιό μας και πως να αντιμετωπίσουμε την αναμενόμενη ζήλια του;

 

 

κ εγω αυτο ρωτησα πιο πανω

 

"και κατι αλλο. Εχοντας ενα μωρο και θελοντας να κανεις κ ενα 2ο στην φροντιδα του 2ου(νεογεννητου) πια θα πρεπει να ειναι η αντιμετωπιση μας ως προς την συμπεριφορα του 1ου παιδιου? Υπαρχει καποιο βιβλιο που να μιλαει για κατι τετοιο?? ¨

 

ελπιζω καποιος γονεας να εχει να μας προτεινει κατι καλο...:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ψάχνω κι εγώ το βιβλίο "επικοινωνώντας με τα παιδιά" της μπονυ μιλλερ. εχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν μπορώ να το βρω!!! μήπως κανείς το έχει ακουστά ή ξέρετε που θα μπορούσα να ψάξω; έστω κ χρησιμοποιημένο ή ακόμη και φωτοτυπίες!!!!:eek:

 

επίσης εμένα με βοήθησε μου άρεσε πολύ αυτο:

http://www.greekbooks.gr/books/psihologia/pedopsihologia/pos-na-siberifereste-sosta.product

 

μα πάρα πολύ όμως!!!:D

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιο του Γιωσαφατ ειναι ουσιαστικα καποιες διαλεξεις που ειχε δωσει, με ολα τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του απομαγνητοφωνημενου προφορικου λογου.

Η γλωσσα του ειναι απλη, καθημερινη (αλλα ισως και ενοχλητικη για καποιους) και διαβαζεται πολυ ευκολα, αλλα δεν εχει την συνοχη και το βαθος του γραπτου λογου.

Συστηνει ιδεες και προβληματισμους αλλα δεν εμβαθυνει αρκετα. Ειναι παντως πολυ ενδιαφερον.

Το διάβασα κι εγώ χτες, και συμφωνώ απολύτως.

Διάβαζεται πάρα πολύ εύκολα, η γλώσσα είναι πάρα πολύ απλή, αλλά για τα γούστα μου είναι αρκετά συνειρμικός ο λόγος, θα ήθελα να είναι πιο καλά δομημένο. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και προβληματίζει, αλλά θα ήθελα να εμβαθύνει πολύ περισσότερο, και να αναφέρεται σε αληθινά περιστατικά πιο ολοκληρωμένα, όχι τόσο φευγαλαία.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αννικο εχω διαβασει το ''Τα παιδια δεν θελουν ψυχολογο, γονεις θελουν'' και προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου..

Ειναι καπου 150 σελιδες αν θυμαμαι καλα και το μονο που λεει ειναι οτι πρεπει να διαχωριζουμε τους ρολους και να ειμαστε εμεις γονεις και τα παιδια παιδια, να βαζουμε κανονες και απαγορευσεις και να ασχολουμαστε με τα παιδια μας. Αυτο ειναι το μηνυμα το οποιο επαναλαμβανεται σε ολο το βιβλιο σε πιο ακαδημαικη γλωσσα και πολυ θεωρητικα... Δεν νιωθω οτι μου πρεσεφερε κατι..

Γνωριζετε καποιο βιβλιο που να μιλαει για μονογονεικες οικογενειες και την αντιμετωπιση του παιδιου οταν απουσιαζει ο ενας γονεας?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με goodi, δεν είναι σπουδαίο βιβλίο το "τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο, γονείς θέλουν", δεν λέει κάτι που δεν ξέρει ο περισσότερος κόσμος, πιστεύω, είναι απλά ευπώλητο και από ένα σημείο και μετά σε όλα τα βιβλία το να γίνουν ευπώλητα δημιουργεί μία δυναμική ακόμη μεγαλύτερων πωλήσεων και ακόμη περισσότερου κόσμου που να θέλει να τα διαβάσει. Όχι ότι είναι κακό, απλώς δεν είναι σπουδαίο.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα αυτο που λεει ειναι ποσο σημαντικα ειναι τα 3-5 πρωτα χρονια και ειδικα ο πρωτος χρονος στην ζωη ενος παιδιου. Ο κορυφαιος ψυχιατρος υποστηριζει πως η σχεση του παιδιου με την μητερα του αυτον τον πρωτο χρονο ειναι καθοριστικης σημασιας για το ειδος των σχεσεων που θα εχει στο μελλον το παιδι: οσο περισσοτερη αγαπη λαβει, τοσο περισσοτερη θα μπορεσει να δωσει στο μελλον. Απο αυτην εξαρταται η μελλοντικη του ανεξαρτησια, αυτοπεποιθηση και ωριμοτητα.Η προσκολληση του μωρου με τον γονεα-φροντιστη (συνηθως την μητερα) ειναι απολυτως αναγκαια και φυσιολογικη. Υποστηριζει μαλιστα ο Γιωσαφατ, οτι ιδανικα, κατα τον πρωτο αυτο χρονο, δεν θα πρεπει να εμπλεκεται κανεις αλλος στην φροντιδα του μωρου, ουτε ο πατερας!!!!

Συμφωνω σε ολα απολυτα εκτος εκει που λεει για τον πατερα.:? Αυτο μου ακουγεται κουλο..:?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

κ εγω αυτο ρωτησα πιο πανω

 

"και κατι αλλο. Εχοντας ενα μωρο και θελοντας να κανεις κ ενα 2ο στην φροντιδα του 2ου(νεογεννητου) πια θα πρεπει να ειναι η αντιμετωπιση μας ως προς την συμπεριφορα του 1ου παιδιου? Υπαρχει καποιο βιβλιο που να μιλαει για κατι τετοιο?? ¨

 

ελπιζω καποιος γονεας να εχει να μας προτεινει κατι καλο...:-)

"Τα πρωτοτοκα" της Dr Jirina Prekop απο τις εκδοσεις θυμαρι .

Με εκανε να συνειδητοποιησω το βαρος του πρωτοτοκου αλλα επισης και του δευτεροτοκου.

Στην ουσια λεει με παραδειγματα πως αντιλαμβανονται και τα 2 παιδια καποια πραγματα που εμας δεν περνανε καν απο το μυαλο μας.

 

Στην αρχη κουραζει λιγο περιγραφοντας περιστατικα με την αδερφη της αλλα γενικα σου τονιζει και εξηγει λαθη προς αποφυγην.

 

Δες εδω μια περιληψη http://www.ebooks.gr/book/162036?ref=bestprice

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα διαβασζω αυτο :

" Η συναισθηματικη νοημοσυνη των παιδιων " του John Gottman εκδοσεις "Ελληνικα γραμματα"

 

Δεν το εχω τελειωσει αλλα νομιζω το επελεξα στην πιο καταληλλη φαση με οσα ειδα εως τωρα.

 

Εξηγει οτι τα συναισθηματα και ιδιως ο θυμος και η λυπη ειναι συναισθηματα που αν δεν απενεχοποιηθουν και δεν γινει κατανοητο οτι πρεπει να εκφραζονται οδηγουν σε καταπιεση και απαθεια.

 

Ενα παιδι που εξωτερικευει τα συναισθηματα του και μαθαινει να τα διαχειριζετε , γινεται ενας ενας ευτυχισμενος ενηλικας.

 

Επισης αναφερει οτι αυτο ειναι κατι που ξεκιναει απο την κουνια και εξηγει πως ο τροπος που εμεις ανατραφηκαμε επηρεαζει την ολη διαχειρηση και συμπεριφορα των συναισθηματων μας και το πως μεγαλωνουμε το παιδι μας .

 

Τωρα κανω το τεστ "Ποιο ειδος διαπαιδαγωγησης εφαρμοζετε :

Υπαρχουν λεει 4 ειδη και τα αναλυει ολα (αποστασιοποιημενοι γονεις, επικριτικοι - αποδοκιμαστικοι, επιτρεπτικοι- παραχωρητικοι και τελος συναισθηματικοι μεντορες).

 

Το συστηνω για γονεις που εχουν εντονα παιδια και τα ξεσπασματα θυμου ή λυπης τους, τους κανουν να σηκωνουν τα χερια ψηλα :-D

 

http://www.greekbooks.gr/books/psihologia/genika/i-sinesthimatiki-noimosini-ton-pedion.product

 

Δειτε εδω μια αναλυση της συναισθηματικης νοημοσυνης (πολυ ενδιαφερον)

http://www.paidorama.com/%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%BD%CE%BF%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7%CF%82.html . Σε αυτη την λογικη κυμαινετε το βιβλιο. :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα διαβασζω αυτο :

" Η συναισθηματικη νοημοσυνη των παιδιων " του John Gottman εκδοσεις "Ελληνικα γραμματα"

 

αυτο ειναι πολυ καλο...εγω το εχω διαβασει ηδη μια φορα και συντομα θα το ξαναδιαβασω...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει ως τώρα για τη σχέση γονέων-παιδιών είναι το

 

"Μαμά κόψε το κήρυγμα και εσύ μπαμπά επίσης" της Κικής Τζωρτζακάκη (τόμοι Α,Β)

 

Παρά τον απλοικο τίτλο του μπαίνει σε τόσο βάθος στα θέματα διαπαιδαγώγησης που καταλήγεις να κάνεις ψυχανάλυση της δικής σου παιδικής ηλικίας και οικογένειας. Με βοήθησε πολύ να κατανοήσω και τα παιδιά μου αλλά και τον εαυτό μου.

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...