Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ!


MIRIAM

Recommended Posts

Τώρα είδα αυτό το ενδιαφέρον θέμα!!! Εγώ 13 μήνες μετά τη γέννα, είχα κάνει εξετάσεις για θυροειδή και ήταν όλα καλά. Μετά όμως από 8 μήνες από τις εξετάσεις ένιωθα χάλια και τελικά είχα graves. Πήρα αντιθυροειδικά για 4 μήνες και πάνω που είχα ψιλομαζευτεί παθαίνω φαρμακευτική ηπατίτιδα. Με πλακώνουν στην κορτιζόνη για να μπω χειρουργείο που τελικά έγινε πριν ένα μήνα και πήγαν όλα καλά. Πράγματι δεν πόναγα καθόλου αλλά με την κορτιζόνη που τη συνέχισα και μετά το χειρουργείο για καμιά εβδομάδα, πάχυνα καμιά 6 - 7 κιλά, γέμισα σπυριά και είχα τρελό πονοκέφαλο. Τώρα είμαι καλά ευτυχώς, προσπαθώ να αλλάξω λίγο τη ζωή μου ( όχι άγχος, καλύτερη διατροφή και άσκηση) και παίρνω Τ4 150. Με τα μάτια μου δεν είχα κανένα θέμα ( 1 χιλ. από το ένα μάτι που δεν φαίνονταν, πόνος στα μάτια μετά την κορτιζόνη και υπαναχώρηση του ελάχιστου εξώφθαλμου τώρα). Σκέφτομαι να κάνω άλλο ένα παιδάκι λοιπόν, έχετε κάποια συμβουλή κορίτσια ή κάτι που πρέπει να προσέχω ιδιαίτερα? Έχω διαβάσει ότι από 3 έως 12 μήνες μετά την αφαίρεση θυροειδή τα TSI ( αντισώματα που κάνουν τη ζημιά στο θυροειδή και στα μάτια) δεν υπάρχουν πια. Το γνωρίζετε αυτό? Δεν ξέρω έχω αγχωθεί και κουραστεί με αυτό το θέμα τόσο που τελικά πιστεύω ότι ίσως να είναι καλύτερα να μην επιχειρήσω για δεύτερη εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Και εγώ miriam μια σχεδόν απο τα ίδια έχω τραβήξει με την graves γιατι δεν μπορούσα να το καταλάβω. Τι να πόύμε τώρα? Μέχρι και αρθρίτιδα μου έκανε. Δεν θέλω να τα θυμάμαι γιατί είναι νωρίς ακόμη. Θα ξαναπώ όμως κάτι. Όταν 1 στις 3 γυαναίκες έχει θυροειδή γιατί δεν σου ζητάνε οι γιατροί εξέταση και μάλιστα πρώτοι οι γυναικολόγοι? Το λέω απο πείρα αλλά και απο τις φίλες μου που βλέπω. Ποτέ σε προγεννητικό έλεγχο δεν τους ζητήθηκε θυροειδής. Να ναι καλά όμως ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί τα τελευτάια 3 χρόνια και γ γλυκιά μου ενδοκρινολόγος που με έκαναν καλά. Ζω φυσιολογικά τώρα.

a84026bdda.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!

aleca ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ!! :wink:

ΜΑΧΗ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΗΚΑΝ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ!!

 

ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

έκανα γενική αίματος πριν μια βδομάδα και βρέθηκα με υψηλά αντισώματα και νορμάλ τις ορμόνες του θυρεοειδή. Οπότε για σύνδρομο Hashimoto με βλέπω. όλα ξεκίνησαν γιατί έπεφταν τα μαλλιά μου πιο πολύ και τα νύχια μου μόλις πάνε να αναπτυχθούν ξεφλουδίζουν. Προσπαθώ για 2ο παιδί. Ξέρει καμία αν επηρρεάζει γονιμότητα και κιλά; Στην γιατρό θα πάω την Τετάρτη και θα ξέρω τότε καλύτερα τί να περιμένω. άλλοι λένε για χάπι άλλοι όχι.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

έκανα γενική αίματος πριν μια βδομάδα και βρέθηκα με υψηλά αντισώματα και νορμάλ τις ορμόνες του θυρεοειδή. Οπότε για σύνδρομο Hashimoto με βλέπω. όλα ξεκίνησαν γιατί έπεφταν τα μαλλιά μου πιο πολύ και τα νύχια μου μόλις πάνε να αναπτυχθούν ξεφλουδίζουν. Προσπαθώ για 2ο παιδί. Ξέρει καμία αν επηρρεάζει γονιμότητα και κιλά; Στην γιατρό θα πάω την Τετάρτη και θα ξέρω τότε καλύτερα τί να περιμένω. άλλοι λένε για χάπι άλλοι όχι.

 

ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΤΟ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΗΣ HASHIMOTO.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως κοριτσάκια, είχα υψηλά αντισώματα, κανονικές οι ορμόνες ( πριν το graves εννοώ )και δεν μου έγινε hashimoto αλλά graves. Επίσης νομίζω ότι επηρεάζεται η γονιμότητα γιατί εγώ έτσι το ανακάλυψα. Προσπαθούσα να κάνω δεύτερο παιδάκι και δεν έμενα έγκυος και έκανα κάποιες εξετάσεις. Πάντως θέμα γονιμότητας δεν υπάρχει αν οι ορμόνες είναι σε φυσιολογικά όρια, ανεξάρτητα από τα αντισώματα. Τι να πω... πάντως πιστεύω ότι ένας ενδοκρινολόγος είναι απαραίτητος σε πιθανή εγκυμοσύνη μας. Εγώ επισκεπτόμουν και στην πρώτη εγκυμοσύνη λόγω των αντισωμάτων και του ιστορικού θυροειδή στην οικογένειά μας, αλλά ευτυχώς κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ήταν όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας εχω και γω graves απο το 2007 και με προβλημα στα ματια και παιδευομαι τρια χρονια τωρα με αντιθυρεοειδικα χαπια (unimazole) αλλα δεν ειμαι καλα ,καθολου καλα και σκεφτομαι να τον αφαιρεσω αλλα θελω να ρωτησω εσας

πρωτα που τον εχετε βγαλει αλλα με νοσο graves παντοτε οχι με κατι αλλο αν οντως ειστε καλα μετα . Αν υποχωρουν οι ενοχλησεις ( καρδια, ταχυπαλμιες , ματια ,μαλλια ,αδυναμιες , νευρα, ψυχικη και διανοητικη κατασταση ) και κατα ποσο ρυθμιζεστε ευκολα με την Τ4 η αν εχετε προβληματα υποθυροειδισμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ενδοκρινολόγος του γυναικολόγου μου μου είπε να κάνω τις εξής εξετάσεις TSH,FT4,ANTI TPO,ANTI CG kai TSI μπορείτε αν ξέρετε να μου πείτε τις τρείς τελευταίες γιατί μου τις κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε όλους!

Πρώτο μου μήνυμα και σίγουρα είμαι στο.... στοιχείο μου!

Ταλαιπωρούμαι με Graves από τη γέννηση της κόρης μου (το 2004) έως σήμερα. Ενώ ήταν ρυθμισμένο και ΟΚ, τον περασμένο Μαρτιο μου έκανε μια φοβερή επιπλοκή και με διέλυσε.... Τώρα ετοιμάζομαι να τον αφαιρέσω τέλος του μήνα....

Όποιος θέλει πληροφορίες για ονόματα γιατρών, χειρουργεία κλπ, επειδή το ψαξα λίγο, ευχαρίστως να μοιραστώ ό,τι ξέρω. Επικοινωνήστε στο:

[email protected]

 

και μια συμβουλή προς όλους, από την εμπειρία μου (επειδή έχω πέσει κ εγώ στην παγίδα): Υπάρχουν πάρα πολλές διαφορετικές παθήσεις θυρεοειδούς, με πάρα πολλές υπό-περιπτώσεις και ο κάθε οργανισμός ανταποκρίνεται διαφορετικά, τόσο στην αγωγή όσο και στην επέμβαση. Σίγουρα δεν είμαστε σε θέση να δίνουμε συμβουλές ο ένας στον άλλο, μόνο να μοιραζόμαστε εμπειρίες, πληροφορίες και πάνω απ'ολα να δίνουμε κουράγιο....

Καλό κουράγιο λοιπόν σε όλους....:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κι από μένα!

Καταρχήν θέλω να πω ένα μπράβο στην miriam για τον αγώνα που έδωσε!

Θα ήθελα να πω και τη δική μου περίπτωση σε περίπτωση που υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοια περίπτωση.Αν και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις θυροειδή όπως προαναφέρθηκε.Εγώ ανακάλυψα ότι έχω οζώδη βρογχοκήλη(τύπος υπερθυρεοειδισμού) στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το 2004.Μου έδωσαν μια μικρή δόση Τ4.Μετά το παρακολουθούσα κάθε 6 μήνες και άλλαξα πολλούς γιατρούς που με μπέρδεψαν.Άλλοι μέλεγαν να το βγάλω,άλλοι όχι.Έκανα και 4 παρακεντήσεις που δεν έδειξαν κάτι.Τελικά το 2008 ένας γιατρός μου εξήγησε οτι το χάπι πιο πολύ κακό μου έκανε γιατί με τον καιρό θα μου προκαλούσε πρόβλημα στην καρδιά και μου το έκοψε.Μου έχει πει οτι πρεπει να μεγαλώσει κι άλλο κ να κάνω επέμβαση.Το παρακολουθούσα πάλι κ μου έλεγε πως δε χρειάζεται ακόμα επέμβαση.Πριν 3 μήνες πήγα σε άλλη γιατρό,μου είπε να το βγάλουμε σε 6 μήνες.οτι έχει μεγαλώσει πολύ.Τώρα είναι 2-3 μέρες που με πονάει κ με ενοχλεί σε αυτό το σημείο κ έχω αγχωθεί.Εντωμεταξύ το 2008 γέννησα και το 2ο παιδάκι μου και τώρα μου λένε οτι πρέπει να του κάνω εξετάσεις θυροειδή γιατί έχει μεγάλα και πεταχτά μάτια.

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μου κείμενο!ήθελα να ρωτήσω αν είχε καμία κάτι παρόμοιο κι αν πόναγε σ'αυτό το σημείο.Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

miriam διαβασα και εγω την ιστορια σου. εχω και εγω νοσο graves και θελω να σε ρωτησω τι εκανες με το εξωφθαλμο. εγω εχω κανει 2 κυκλους κορτιζονης και εχουν φτιαξει πολυ, ομως δεν εχουν και παλι καμια σχεση με το πως ηταν παλια. εχεις κανει χειρουργειο στα ματια????

an1cM8O-O7-0000MTM3bGR8MjMzNDRsZGF8ZWlzYWkgbWF6aSBtYXM.gif

as1cMmScso00020NzUzNzFifDE1Mzk4ZGJ8c2UgcGVyaW1lbm91bWUhISE.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Απαντηση στην dafnii

τα τρια τελευταια ειναι τα αντισωματα που ευθυνονται για τις αυτοανοσες παθησεις του θυροειδη αδενα και πρεπει οσοι εχουν προβληματα με τον θυροειδη να τις κανουν οπωσδηποτε για να ξερουν αν εχουν αυτοανοσο υπερ η υπο -θυροειδισμο γιατι αλλο να εχεις ενα απλο οζο και αλλο να εχεις αυτοανοση νοσο που ειναι χρονια κατασταση και θελει αλλη αντιμετωπιση.

Επισης στα αντισωματα δεν μπορεις να επεμβεις ( αν μπορουσαμε αλλωστε θα ειχαμε και την θεραπεια για καθε αυτοανοσο ) αυξανονται η μειωνονται απο μονα τους και για λογους που η επιστημη δεν γνωριζει ακομα και επισης τα TSI ευθυνονται για τις οφθαλμοπαθειες .

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα υψηλη TSH αλλα φυσιολογικα FT3,FT4 και αντισωματα.Επισης ο υπερηχος εδειξε οζους.Πασχω απο θυρεοειδη τελικα η οχι?

 

Το ίδιο ακριβώς έχω κι εγώ, τώρα στην εγκυμοσύνη. Ευτυχώς ο γιατρός μου με έβαλε κι έκανα εξετάσεις απο την αρχή, γιατί είχε ήδη πάει 9,7 η ΤSH. Μόλις βγήκε το αποτέλεσμα, πήγα την ίδια κιόλας ημέρα στον ενδοκρινολόγο,αλλιώς θα μπορούσα να χάσω το παιδί αν το αμελούσα. έχω υπόθυρεοειδή, όζους δεν έχω, οπότε δεν μπορώ να σου πώ κάτι παραπάνω. να επισκεφτεις τον γιατρό σου όμως, μην το αφήσεις έτσι. Ο θυρεοειδής θέλει ρύθμιση, παρακολούθηση και είσαι καλά.

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ HELPPPPPP...

ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΑΔΕΝΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ .

ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΚΑΝΑ Κ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΩΣ ΕΞΗΣ: (ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ)

FT3: 1.62 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00 - 4.00

FT4: 0.64 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70 - 1.70

TSH: 5.52 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38 - 4.10

TgAb: <0.24 ΙU/ml<L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00 - 120.00

TPOAb: 396.01 IU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00- 60.00

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΑΠΟΦΑΝΘΗΚΑΝ ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ Κ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΑΝ Τ4 ΤΩΝ 50mg ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΕΩΣ.

ΕΓΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Κ ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ (ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ Τ4 ΓΙΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ) Κ ΤΑ ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ:

FT3: 4.72 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 4.00 - 8.30

FT4: 13.2 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 9.0- 20.0

TSH: 2.44 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.25- 5.00

ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ: 21 U/L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 40

Anti-TPO: 1450 ΙU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 35

ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΙΛΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΠΩΣ ΤΟ ΧΑΠΙ Τ4 ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ (2 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ) Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ.

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ Κ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ Τ4 ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΤΟΥ ΙΚΑ) ΕΔΕΙΞΑΝ:

FT3: 5.04 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00- 4.00

FT4: 1.15 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70- 1.70

TSH: 1.76 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38- 4.10

 

ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ?????? ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙΞΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΘΑ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΣΩΣΤΕΣ Η' ΛΑΘΟΣ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΡΟΞΙΝΗ Τ4 ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ????????????????:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

(SORRYYY ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

:( Γειά σας και από μένα,

Έχω πραγματικά συγκλονιστεί με τις ιστορίες σας. Εύχομαι να είσαστε όλοι καλύτερα, τώρα που σας γράφω. Εγώ δεν έχω κάποια απάντηση στα ερωτήματα σας, ιδίως με την τελευταία αγωνία της naiada, που της εύχομαι να έχει βρεί ήδη λύση στο πρόβλημα της, έχω όμως και εγώ μία αγωνία. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πολύ.

Πάσχω από Ca μαστού τα τελευταία τέσσερα χρόνια, χειρουργήθηκα μετά χημειοθεραπείες και ακτινοβολίες και μέχρι σήμερα είμαι με ορμονοθεραπεία. Είχα όζον του θυροειδούς τα τελευταία 28 χρόνια, με παρακολουθούσαν στο Ν. Αλεξάνδρας για χρόνια και δεν ήξερα τίποτα για τα είδη του θυροειδούς, μέχρι σήμερα που πήγα στο Ν. Παίδων Αγ. Σοφία, με εξετάσεις αίματος, υπέρηχα θυροειδούς και triplex καρδιάς από τα τρία παιδιά μου, ηλικίες 14 αγόρι και 10 και 8 κορίτσια, όπου μου είπαν ότι έχουν HASHIMOTO και χρειάζονται εξάμηνη παρακολούθηση. Απ'οτι διάβασα από εσας το Hashimoto δεν δείχνει επικύνδινο, αλλά εγώ έχω φοβηθεί για τα παιδιά μου, σκεπτόμενη και το ιστορικό της δικής μου υγείας. Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει? Πρέπει να ψάξω κάτι παραπάνω στα παιδιά? Αν μπορεί κάποιος ας με ενημερώσει.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασε το κείμενο μου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ HELPPPPPP...

ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΑΔΕΝΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ .

ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΚΑΝΑ Κ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΩΣ ΕΞΗΣ: (ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ)

FT3: 1.62 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00 - 4.00

FT4: 0.64 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70 - 1.70

TSH: 5.52 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38 - 4.10

TgAb: <0.24 ΙU/ml<L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00 - 120.00

TPOAb: 396.01 IU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00- 60.00

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΑΠΟΦΑΝΘΗΚΑΝ ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ Κ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΑΝ Τ4 ΤΩΝ 50mg ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΕΩΣ.

ΕΓΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Κ ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ (ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ Τ4 ΓΙΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ) Κ ΤΑ ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ:

FT3: 4.72 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 4.00 - 8.30

FT4: 13.2 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 9.0- 20.0

TSH: 2.44 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.25- 5.00

ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ: 21 U/L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 40

Anti-TPO: 1450 ΙU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 35

ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΙΛΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΠΩΣ ΤΟ ΧΑΠΙ Τ4 ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ (2 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ) Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ.

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ Κ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ Τ4 ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΤΟΥ ΙΚΑ) ΕΔΕΙΞΑΝ:

FT3: 5.04 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00- 4.00

FT4: 1.15 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70- 1.70

TSH: 1.76 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38- 4.10

 

ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ?????? ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙΞΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΘΑ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΣΩΣΤΕΣ Η' ΛΑΘΟΣ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΡΟΞΙΝΗ Τ4 ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ????????????????:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

(SORRYYY ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ)

ειπες ο γυναικολογος σου σε συνεργασια με ενδοκρινολογο.

δηλαδη ο ενδοκρινολογος δε σε εξετασε;

 

σε περιπτωση που σε εχει δει ενδοκρινολογος νομιζω οτι αυτος ξερει,μη ξεχνας διανυεις περιοδο εγκυμοσυνης με τις ορμονες να εχουν αυξηθει.

αν δεν εισαι 100% σιγουρη πηγαινε σε 2ο ενδοκρινολογο.μη περιμενεις απο το γυναικολογο να σε ενημερωσει για το θυροειδη σου δεν εχει καμμια σχεση.

ενημερωσε με για το τι εκανες

Link to comment
Share on other sites

Πάσχω από Ca μαστού τα τελευταία τέσσερα χρόνια, χειρουργήθηκα μετά χημειοθεραπείες και ακτινοβολίες και μέχρι σήμερα είμαι με ορμονοθεραπεία. Είχα όζον του θυροειδούς τα τελευταία 28 χρόνια, με παρακολουθούσαν στο Ν. Αλεξάνδρας για χρόνια και δεν ήξερα τίποτα για τα είδη του θυροειδούς, μέχρι σήμερα που πήγα στο Ν. Παίδων Αγ. Σοφία, με εξετάσεις αίματος, υπέρηχα θυροειδούς και triplex καρδιάς από τα τρία παιδιά μου, ηλικίες 14 αγόρι και 10 και 8 κορίτσια, όπου μου είπαν ότι έχουν HASHIMOTO και χρειάζονται εξάμηνη παρακολούθηση. Απ'οτι διάβασα από εσας το Hashimoto δεν δείχνει επικύνδινο, αλλά εγώ έχω φοβηθεί για τα παιδιά μου, σκεπτόμενη και το ιστορικό της δικής μου υγείας. Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει? Πρέπει να ψάξω κάτι παραπάνω στα παιδιά? Αν μπορεί κάποιος ας με ενημερώσει.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασε το κείμενο μου.

εσυ εχεις hasimoto;ειναι κληρονομικος ο hashimoto.

αυτο εχω και γω.

να μην ανησυχεις.

δεν ειναι καθολου επικινδυνος αν λαμβανονται τα φαρμακα κανονικα.

να φανταστεις η γιαγια μου-76 χρονων-ειχε τοσα χρονια hashimoto και πριν ενα μηνα το εμαθε.

και αναρωτιομασταν ολοι που οφειλεται η αμνησια-εκτος απ τα γηρατεια-,και διαφορα αλλα ψυχοσωματικα που επιφερει ο θυροειδης.

σου λεω μολις πηρε τα χαπια ξανανιωσε και δε το πιστευουμε.

 

εν ολιγοις σου λεω να μην ανησυχεις και προς θεου μη συνδεεις τον καρκινο με τον θυροειδη του hashimoto δεν εχουν σχεση καμμια.

 

οποτε χαμογελα και φροντισε τα παιδακια σου να παιρνουν οτι φαρμακο δωσει ο ενδοκρινολογος.

και φροντισε να βρεις καποιον καλο ενδ.για ολη την οικογενεια κι ας ειναι ιδιωτης,γιατι απ οτι βλεπω στο νοσοκομειο που σε παρακολουθουσαν δεν εκαναν καλα τη δουλεια τους.

ειναι θεμα υγειας αλλωστε

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια έχω μια απορία. Μου διέγνωσαν Hashimoto μετά από πολλά χρόνια απλού υποθυρεοειδισμού και η μόνη αλλαγή στη θεραπεία μου ήταν να αυξήσουμε το thyrohormone που ήδη έπαιρνα... Αναρωτιέμαι εσείς που έχετε αυτό το αυτοάνοσο με τί φάρμακα το αντιμετωπίζετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια έχω μια απορία. Μου διέγνωσαν Hashimoto μετά από πολλά χρόνια απλού υποθυρεοειδισμού και η μόνη αλλαγή στη θεραπεία μου ήταν να αυξήσουμε το thyrohormone που ήδη έπαιρνα... Αναρωτιέμαι εσείς που έχετε αυτό το αυτοάνοσο με τί φάρμακα το αντιμετωπίζετε;;;

ο hashimoto ειναι μορφη υποθυροειδισμου.

στην αρχη επαιρνα καποια που μου διαφευγει η ονομασια τους,παντως ειναι τα πιο γνωστα

μετα στην εγκυμοσυνη ξεκινησα τα euthyrox 150 γιατι στα πρωτα καποιες παρτιδες δεν ηταν και τοσο καλες και τα συνεχιζω και τωρα.

ειναι παρα πολυ καλα και για πρωτη φορα απο τοτε που μου διεγνωσθη θυροειδης οι τιμες μου ειναι στα καλυτερα επιπεδα!!!

Link to comment
Share on other sites

εσυ εχεις hasimoto;ειναι κληρονομικος ο hashimoto.

αυτο εχω και γω.

να μην ανησυχεις.

δεν ειναι καθολου επικινδυνος αν λαμβανονται τα φαρμακα κανονικα.

να φανταστεις η γιαγια μου-76 χρονων-ειχε τοσα χρονια hashimoto και πριν ενα μηνα το εμαθε.

και αναρωτιομασταν ολοι που οφειλεται η αμνησια-εκτος απ τα γηρατεια-,και διαφορα αλλα ψυχοσωματικα που επιφερει ο θυροειδης.

σου λεω μολις πηρε τα χαπια ξανανιωσε και δε το πιστευουμε.

 

εν ολιγοις σου λεω να μην ανησυχεις και προς θεου μη συνδεεις τον καρκινο με τον θυροειδη του hashimoto δεν εχουν σχεση καμμια.

 

οποτε χαμογελα και φροντισε τα παιδακια σου να παιρνουν οτι φαρμακο δωσει ο ενδοκρινολογος.

και φροντισε να βρεις καποιον καλο ενδ.για ολη την οικογενεια κι ας ειναι ιδιωτης,γιατι απ οτι βλεπω στο νοσοκομειο που σε παρακολουθουσαν δεν εκαναν καλα τη δουλεια τους.

ειναι θεμα υγειας αλλωστε

 

:confused: Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση σας. Δεν ξέρω αν έχω hashimoto. Και η τελευταία ενδοκρινολόγος που πήγα πριν 3 βδομάδες περίπου δεν μου ανάφερε τίποτα. Κανείς δεν μου είχε πει κάτι τέτοιο. Πραγματικά δεν έχω βρει γιατρό εμπιστοσύνης μέχρι σήμερα. Και στο Παίδων πήγα, γιατί η ίδια γιατρός που είδε και εμένα είδε και τα παιδιά και δεν μου είπε τίποτα. Απλά δεν μου άρεσε η εξέταση της και επειδή οι εξετάσεις έδειχναν πρόβλημα, προτίμησα να πάω εκεί, σκεπτόμενη ότι είναι ειδικοί για παιδιά και κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Μου είπε όμως για τον επανέλεγχο σε 6 μήνες, όπως και στο Παίδων.

Στο Αλεξάνδρας σταμάτησα να πηγαίνω περίπου 10 χρόνια και η αλήθεια είναι ότι με την περιπέτεια μου και τις υποχρεώσεις μου, τον άφησα το θυροειδή. Ελπίζω να μην έχω κάνει κανένα άλλο πρόβλημα πάλι.

Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ:-)

Link to comment
Share on other sites

αλιμονο δε κανει τπτ:)

 

η ενδοκρινολογος που δε σε ειπε τπτ ιδιωτης ειναι;

 

ολοι αυτοι οι γιατροι που πηγες του δημοσιου ειναι;

 

επιμενω αν πας σε ιδιωτη θα σε προσεξει καλυτερα.

και θα ελεγα να μη πας σε "διασημο" γιατι μαλλον θα σε ξεπεταξει.

γνωμη μου ειναι οσο νεοτερος/νεοτερη, τοσο ορεξατος ειναι και θα σε προσεξει.

 

ετσι και με τη δικη μου ενδοκρινολογο στη οποια πηγα οταν ηταν "ασημη" ακομα αφου οι διασημοι εδω στη πολη μας ενδοκρινολογοι που μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου με ξεπεταγαν και τωρα η γυναικα δε προλαβαινει απο τη πελατεια.

αλλα παντα με προσεχει με ελεγχει και καμμια φορα ουτε λεφτα με παιρνει και στην εγκυμοσυνη μου με προσεξε παρα πολυ και οταν γεννησα και το μωρο ειχε καποιο προβλημα που ευτυχως ξεπερασε,αυτη συμβουλευθηκα

τετοια σχεση πρεπει να χουμε με τους γιατρους μας

οποτε μη ταφηνεις,ψαξε μεχρι να βρεις τον καταλληλο,θα το ξερεις οτι ειναι ο καταληλλος γιατι θα σε κανει να νιωσεις εσυ καλα;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...