Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ- ΜΑΤΙΩΝ


candy1234

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Candy κι εγώ αντιμετώπισα μια περίοδο οπού είχαν δημιουργηθεί ρυτίδες κάτω από τα μάτια μου. Ήμουνα τυχερή τότε και έτυχα σε ένα 50% που είχε στo πιο γνωστό σε όλες κατάστημα καλυντικών και πήρα μια κρεμα η οποία είχε 110 ευρώ στα 15ml (αν θυμαμαι καλα) αλλά λόγω έκπτωσης την πήρα στη μισή τιμή. Για να μην αναφέρω επωνυμία και θεωρηθεί διαφήμιση η συγκεκριμένη μάρκα είναι από τις πιο ακριβές και πολύ γνωστή αν δεν κάνω λάθος ελβετικής προέλευσης. Αν και δεν το περίμενα είδα τρομερή διαφορά. Οι ρυτίδες εξαφανίστηκαν, βεβαια και εγω τη χρησιμοποιούσα καθημερινά. Και μάλιστα είδα οτι τελικά τα άξιζε τα λεφτά της, μιας που τα μάτια δεν χρειάζονται ποσότητα μεγάλη οπότε με εβγαλε περίπου 4-5 μήνες χαλαρά.

 

Έμεινα τρομέρά ευχαριστημένη και σίγουρα αν τα οικονομικά μου μου το επέτρεπαν δεν θα το σκεφτόμουνα καθόλου. Τώρα όμως περιμένω το επόμενο κύμα εκπτώσεων που θα κάνει το κατάστημα ξανα. Αν και 50% δεν νομιζω να ξανακάνει. Μέχρι 35% το παει το πολύ πλέον.

 

 

Κοριτσάκι μου αν σου είναι ευκολο στείλε μου ενα pm να μου πεις για ποια κρέμα λες γιατι εχω κι εγω θεμα με τα ματια μου...ετοιμαζομαι να γινω και νυφούλα :lol: :lol:!!!Please....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kalamaraki πιο θα πρότεινες για ντεμακιγιαζ και τονερ? Εχουμε την ιδια ηλικία και τον ιδιο τυπο δερματος που ανεφερες πιο πανω.

 

http://eu.strawberrynet.com/skincare/yves-saint-laurent/softness-cleansing-silky-balm/82429/#DETAIL αυτο το πηρα 8 λιρες προσφορά και ειναι καλο αν και λιπαρο αρκετα και θελει τονερ μετα οπωσδήποτε!

πήρα αυτο για τα ματια γιατι εχω ενα θεματακι , δακρυζω με ολα τα ντεμακιγιαζ , http://eu.strawberrynet.com/skincare/biotherm/biocils-waterproof-eye-makeup-remover/28705/#DETAIL

και πήρα αυτο το τονερ

http://eu.strawberrynet.com/skincare/biotherm/biosource-invigorating-toner-n-c/29458/#DETAIL

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στα μούτρα μου ό,τι πιο ακριβό υπάρχει. Ποτέ δεν είδα βελτίωση. Μάλιστα κάποια στιγμή γέμισε το πρόσωπό μου σπυριά (με μια κρέμα της biotherm).

Έχω πάει σε 4 δερματολόγους και μου είπαν όλοι μακριά από τα Hondos, τα καλύτερα είναι τα φαρμακευτικά.

Έτσι παίρνω Avene και Roc.

Τα προϊόντα της May που γράφει πιο πάνω μια κοπελιά είναι πολύ καλά. Τα έχω δοκιμάσει και αυτά.

Η δερματολόγος είπε ότι οι κρέμες ματιών δεν κάνουν τίποτε. Έχω από 18 χρονών γραμμές στα μάτια και μου είπε ότι είναι, επειδή γελάω πολύ κι ότι δεν πρόκειται να φύγουν ό,τι και να βάλω.

Η περιποίηση που μου είπε να ακολουθήσω είναι η εξής:

Πλύσιμο πρωί βράδυ με ένα φαρμακευτικό σαπουνάκι (Roc ή Avene) και κρεμούλα ενυδατική της Avene το βράδυ αλλά όχι κάθε βράδυ, μόνο βράδυ παρά βράδυ. Το πρωί μετά το πλύσιμο με σαπουνάκι βάζω το χειμώνα μια αντιηλιακή με δείκτη προστασίας 20 και το καλοκαίρι με δείκτη προστασίας 50.

Αυτά και τίποτε άλλο.

Κι εμένα το δέρμα μου είναι μεικτό, δηλ. λιπαρό στο Τ και πιο στεγνό στις παρειές.

Και η ηλικία μου 38 ετών.

Και φυσικά με όλα αυτά έχω γλιτώσει πάρα πολλά χρήματα, γιατί τα φαρμακευτικά είναι πολύ πιο φτηνά.

 

εγώ πάλι θα συμφωνήσω μαζι σου μονο στο εξης...

παιρνω χρονια μονο τις φαρμακευτικες....δεν ειδα ποτε αποτελεσμα οπως τωρα αλλα σιγουρα την αντιλιακη μου δεν την αλλάζω Αβεν και παλι αβεν!! Ειναι η μοναδικη που βαζω και δεν βγαζω πανάδες-σε σχημα μικρο σαν φακιδες!!Και ειχα παρει ενα φεγγάρι και μια λευκαντικη τους της αβεν για να διωξω τις πανάδες οντως εκανε θαυματα!

 

Link to comment
Share on other sites

Για την αντιλιακή θα συμφωνήσω κι εγώ με kalamaraki. Μάλιστα λόγο αποτρίχωσης με λέιζερ που κάνω στο πρόσωπο μου είναι άκρως απαραίτητη. Χειμώνα καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κανω κ εγω μια ερωτηση κ συγνωμη αν καταχραζομαι το θεμα σου καντυ!

 

ειμαι 27 χρονων κ χρησιμοποιω την hydrazen της lancome. μου ειπαν οτι ειναι καλυτερες οι κρεμες της dior. τι γνωμη εχετε; εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο; γενικα, κανετε εναλλαγη στις κρεμες για να μην "συνηθιζει" το προσωπο σας το ιδιο προιον;

 

γενικα τι κρεμες βαζετε κ με τι σειρα; το σερουμ ειναι απαραιτητο;;

 

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...:oops::oops::oops::oops:

βρε συ 27 εισαι οχι 57!!!βαζε απλα μια ενυδατικη(μιας και δουλευω σε φαρμακειο θα σου προτηνα φαρμακειου)εχει η LIERAC πολυ καλες κρεμουλες επισης η aderma και κανε και μια δυο φορες/βδομαδα μασκουλες.μη ξεχνας καλο ντεμακιγιαζ!!!

Link to comment
Share on other sites

geia sas,

simfono arketa me tin Ioli an kai eimai tis apopsis oti to kathe derma exei tis dikes tou anages..Emena to derma mou einai kanoniko me elafros liparo T..Prin apo liga xronia emfanisa ksafnika akmi kyrios sto aristero magoulo oxi se olo to prosopo. o dermatologos pou piga-dieythintis stin dermatologiki dimosiou nosokomeiou mou eipe na xrisimopoio ena sapouni katharismou proi-vrady(to Dermac,den to exo allaksei pote apo tote),mia enydatiki tis froica 90ml kai gia ekeini tin periodo mono evaza to vrady mia eidiki elafria aloifi gia spyrakia..apotelesma????TELEIO. Mou eipe oti den xreiazontai polla-polla sto derma mas,i krema mation borei na anakoufisei apo travigmata alla stin ousia den kanei polla kai genika na min polyfortonoume to prosopo mas!Se emena ola osa eipe epiasan..apla pleon sta 31 kano 2 fores ton xrono katharismo se mia kali aisthitiko kai protimo ki ego na akoloutho tin symvouli ekeinou tou giatrou. Pantos gia antiliaki exo meinei apolyta euxaristimeni me ths Mastic Spa..oles oi alles eniotha na me varainoun!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι θα συμφωνήσω μαζι σου μονο στο εξης...

παιρνω χρονια μονο τις φαρμακευτικες....δεν ειδα ποτε αποτελεσμα οπως τωρα αλλα σιγουρα την αντιλιακη μου δεν την αλλάζω Αβεν και παλι αβεν!! Ειναι η μοναδικη που βαζω και δεν βγαζω πανάδες-σε σχημα μικρο σαν φακιδες!!Και ειχα παρει ενα φεγγάρι και μια λευκαντικη τους της αβεν για να διωξω τις πανάδες οντως εκανε θαυματα!

 

Ποιά είναι η λευκαντική της Avene? Δεν την γνωρίζω. Βέβαια έχω σκοπό να πάω στη δερματολόγο να με δει.

Εγώ έχω το εξής πρόβλημα: Μόλις μπαίνει ο Μάιος βγάζω μια πανάδα στο μέτωπο σε σχήμα τριγωνικό που ξαναφεύγει τον Οκτώβρη. Αυτή η πανάδα δημιουργήθηκε ένα καλοκαίρι που ξεχάστηκα να βάλω αντιηλιακή κι, επειδή έχω τα μαλλιά μου να πέφτουν στο μέτωπο σε μακριά φράντζα χωρισμένη στη μέση, ο ήλιος έκαψε ό,τι δεν κάλυπτε το μαλλί.

Επίσης, βγάζω κι άλλη μια πανάδα στο άνω χείλος σαν μουστάκι χιτλερικό.

Κι αυτή βγήκε από τον ήλιο, επειδή με την ανάστροφη του χεριού σκούπιζα τον ιδρώτα στο άνω χείλος.

Μεγάλη πίκρα.

Πάντως, για την ελβετική κρέμα που λέτε για τα μάτια, την έχω αγοράσει κι εγώ, τίποτε δεν μου έκανε. Επίσης, τρεις φίλες μου αγόρασαν την ελβετική κρέμα αλλά όχι αυτή που κοστίζει 110 ευρώ αλλά αυτή που κοστίζει 250 ευρώ. Δεν είδα καμιά διαφορά, ούτε κι αυτές είδαν διαφορά και μετά από καιρό δεν την ξαναγόρασαν.

Μάλιστα η μία φίλη μου που έπαιρνε χρόνια κρέμες αυτής της ελβετικής εταιρείας κάποια στιγμή τις πέταξε, πήγε σε δερματολόγο, πήρε φαρμακευτικά και τώρα το δέρμα της είναι καλύτερο, παρότι έχει φτάσει αισίως τα 43 της χρόνια.

Εγώ πιστεύω ότι το δέρμα μας αντανακλά τη διατροφή μας, τον συναισθηματικό μας κόσμο και τις συνήθειές μας. Όταν ειμαι χαρούμενη, το δέρμα μου λαμποκοπάει. Όταν είμαι στενοχωρημένη, δεν πα να βάλω όλες τις κρέμες του Χόντου, παραμένει χάλια.

Επίσης, έχω δει φοβερή διαφορά στο δέρμα μου όταν μειώνω το κάπνισμα και όταν τρώω πιο υγιεινά.

Και εννοείται ότι ο ύπνος και η ξεκούραση κάνουν το δέρμα λαμπίκο.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα να ρωτησω και εγω κατι?το δερμα μου ειναι λιπαρο πολυ λιπαρο να φανταστητε το make up δεν κραταει πολλες ωρες και το προσωπο μου γυαλιζει αρκετα τελος παντων με τα πολλα βρηκα μια ενυδατικη κρεμα γνωστης εταιριας που ειναι αρκετα καλη απο οσες εχω δοκιμασει και μια κρεμα ματιων της ιδιας σειρας.μαζι μου εδωσε δωρο και μια συσκευασια με serum της σειρας αυτης αλλα καθοτι ασχετη δεν ξερω σε ποια στιγμη να το βαζω μεχρι τωρα το εβαζα μετα τον καθαρισμο και μετα την ενυδατικη ειναι σωστο και ειναι τοσο χρησιμο που πρεπει να το παιρνω και αφου τελειωσει?και μια τελευταια ερωτηση το αντηλιακο για το προσωπο σε ποια σειρα το βαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι το δέρμα μας αντανακλά τη διατροφή μας, τον συναισθηματικό μας κόσμο και τις συνήθειές μας. Όταν ειμαι χαρούμενη, το δέρμα μου λαμποκοπάει. Όταν είμαι στενοχωρημένη, δεν πα να βάλω όλες τις κρέμες του Χόντου, παραμένει χάλια.

Επίσης, έχω δει φοβερή διαφορά στο δέρμα μου όταν μειώνω το κάπνισμα και όταν τρώω πιο υγιεινά.

Και εννοείται ότι ο ύπνος και η ξεκούραση κάνουν το δέρμα λαμπίκο.

 

συμφωνώ απόλυτα!!!!

Της γνωστής ελβετικής πήρα κι εγώ απελπισμένη για να συνεφέρω το δέρμα μου. Δε λέω, είδα βελτίωση, αλλά το ίδιο αποτέλεσμα είχαν και οι φαρμακευτικές που χρησιμοποιούσα νωρίτερα.

Εγώ θέλω μια αντιηλιακή (φαρμακείου) ελαφριά σχετικά. Τι προτείνετε? Είδα γράψατε για αβεν, τίποτα άλλο?

 

Επίσης, χρυσουλίτα μήπως μπορείς να προτείνεις καμιά μασκούλα καθαρισμού από φαρμακείο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω βάλει στα μούτρα μου ό,τι πιο ακριβό υπάρχει. Ποτέ δεν είδα βελτίωση. Μάλιστα κάποια στιγμή γέμισε το πρόσωπό μου σπυριά (με μια κρέμα της biotherm).

Έχω πάει σε 4 δερματολόγους και μου είπαν όλοι μακριά από τα Hondos, τα καλύτερα είναι τα φαρμακευτικά.

Έτσι παίρνω Avene και Roc.

Τα προϊόντα της May που γράφει πιο πάνω μια κοπελιά είναι πολύ καλά. Τα έχω δοκιμάσει και αυτά.

Η δερματολόγος είπε ότι οι κρέμες ματιών δεν κάνουν τίποτε. Έχω από 18 χρονών γραμμές στα μάτια και μου είπε ότι είναι, επειδή γελάω πολύ κι ότι δεν πρόκειται να φύγουν ό,τι και να βάλω.

Η περιποίηση που μου είπε να ακολουθήσω είναι η εξής:

Πλύσιμο πρωί βράδυ με ένα φαρμακευτικό σαπουνάκι (Roc ή Avene) και κρεμούλα ενυδατική της Avene το βράδυ αλλά όχι κάθε βράδυ, μόνο βράδυ παρά βράδυ. Το πρωί μετά το πλύσιμο με σαπουνάκι βάζω το χειμώνα μια αντιηλιακή με δείκτη προστασίας 20 και το καλοκαίρι με δείκτη προστασίας 50.

Αυτά και τίποτε άλλο.

Κι εμένα το δέρμα μου είναι μεικτό, δηλ. λιπαρό στο Τ και πιο στεγνό στις παρειές.

Και η ηλικία μου 38 ετών.

Και φυσικά με όλα αυτά έχω γλιτώσει πάρα πολλά χρήματα, γιατί τα φαρμακευτικά είναι πολύ πιο φτηνά.

Συμφωνώ με ό,τι λες, Ιόλη, αν και αργά το κατάλαβα. Πλέον μόνο φαρμακευτικά. Χρησιμοποιώ τις κρέμες της Nuxe, γαλλική εταιρία που αποφεύγει εξαιρετικά τα χημικά. Ά! χρησιμοποιώ και αμπούλες βιταμίνης Ε, κι αυτές από το φαρμακείο. Όποιος μπορεί να βρεί εύκολα αγνά έλαια (αμυγδαλέλαιο ή jojoba για το πρόσωπο, δαφνέλαιο για μαλλιά) eίναι τυχερός. Μια φίλη αισθητικός, το μόνο που βάζει κάθε βράδυ στο πρόσωπό της και γύρω από τα μάτια (και κάνει μασάζ) είναι το απλό, απλούστατο ελαιόλαδο. Και τελευταία μου ανακάλυψη: για ντεμακιγιάζ ανθόνερο! Ναι, ανθόνερο από το φαρμακείο + κάποιο σαπουνάκι ή σαπουνοειδές καθαριστικό φαρμακευτικό αν θέλουμε να πλύνουμε το πρόσωπό μας μετά.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Skybeam το ανθόνερο αφαιρεί και το μακιγιάζ ματιών ??

Επίσης, το δαφνέλαιο τι κάνει στα μαλλιά? Αν μπορείς δώσε πληροφορίες, με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Το δαφνελαιο οπως και το ελιολαδο κανουν πολυ καλο στα μαλλια..τα δυναμωνουν.Εγω μια φορα στις δυο εβδομαδες βαζω ελαιολαδο στα μαλλια και τα αφηνω ετσι οσο περισσοτερη ωρα μπορω.Μου το εχει συστησει κομμωτρια.το δαφνελαιο ειναι ακομα καλυτερο ομως προσεχε γιατι μου εχουν πει οτι το δαφνελαιο σκουραινει το μαλλι.Αν εισαι ξανθια θα επιρεαστει το χρωμα των μαλλιων σου.εγω για το λογο αυτο δεν το βαζω και προτιμω το ελαιολαδο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα να ρωτησω και εγω κατι?το δερμα μου ειναι λιπαρο πολυ λιπαρο να φανταστητε το make up δεν κραταει πολλες ωρες και το προσωπο μου γυαλιζει αρκετα τελος παντων με τα πολλα βρηκα μια ενυδατικη κρεμα γνωστης εταιριας που ειναι αρκετα καλη απο οσες εχω δοκιμασει και μια κρεμα ματιων της ιδιας σειρας.μαζι μου εδωσε δωρο και μια συσκευασια με serum της σειρας αυτης αλλα καθοτι ασχετη δεν ξερω σε ποια στιγμη να το βαζω μεχρι τωρα το εβαζα μετα τον καθαρισμο και μετα την ενυδατικη ειναι σωστο και ειναι τοσο χρησιμο που πρεπει να το παιρνω και αφου τελειωσει?και μια τελευταια ερωτηση το αντηλιακο για το προσωπο σε ποια σειρα το βαζουμε?

 

Εμένα το πρόσωπό μου δεν είναι τόσο λιπαρό, μόνο στο Τ λιπαίνεται, και χρησιμοποιώ make-up πολύ ελαφρύ (συνήθως η υφή λέγεται fluide), γιατί τα άλλα που είναι κρεμώδη είναι πολύ πιο λιπαρά. Εγώ και make-up χρησιμοποιώ φαρμακευτικά (έχω πάρει ένα της Laroche poshe και άλλο ένα της Vichy) και είναι κορυφαία! Σκεφτείτε ότι έχω χρησιμοποιήσει τα πάντα: dior, lancome, Helena Rubinstein, Biotherm, Este Lauder, Mac, Clinique και πολλά άλλα και πιστεύω ότι τα φαρμακευτικά δεν με κάνουν να φαίνομαι σοβατισμένη αλλά πολύ φυσική.

Ένα άλλο tip είναι να ταμπονάρεις μετά το make up με πούδρα. Εγώ πλέον δε βάζω κρέμα ενυδατική πριν το make-up, το φοράω κατευθείαν, για να μη λαδώνει το πρόσωπο και κάνει γραμμές.

Επίσης, ένα εκπληκτικό προϊόν για όσες έχουν λιπαρό δέρμα είναι κάτι χαρτάκια της Shiseido. Παίρνεις ένα πακετάκι, κοστίζει 18 ευρώ και τα έχεις μαζί σου, για να ταμπονάρεις το πρόσωπό σου πάνω από το make-up, μόλις το δεις ότι λαδώθηκε. Εμένα μου τα είχαν δώσει ως διαφημιστικά δείγματα δωρεάν και από τότε τα χρησιμοποιώ και σώθηκα. Ειδικά το καλοκαίρι είναι σωτήρια. Λέγονται "Pureness oil-control blotting paper" και είναι της Shiseido.

 

 

συμφωνώ απόλυτα!!!!

Της γνωστής ελβετικής πήρα κι εγώ απελπισμένη για να συνεφέρω το δέρμα μου. Δε λέω, είδα βελτίωση, αλλά το ίδιο αποτέλεσμα είχαν και οι φαρμακευτικές που χρησιμοποιούσα νωρίτερα.

Εγώ θέλω μια αντιηλιακή (φαρμακείου) ελαφριά σχετικά. Τι προτείνετε? Είδα γράψατε για αβεν, τίποτα άλλο?

 

Επίσης, χρυσουλίτα μήπως μπορείς να προτείνεις καμιά μασκούλα καθαρισμού από φαρμακείο?

 

Αντιηλιακές ωραίες και ρευστές κατάλληλες για λιπαρά δέρματα είναι οι εξής:

1) GALENIC Soins Soleil Fluide non gras visage με δείκτη προστασίας 30 (εγώ τη φοράω το χειμώνα).

2) La Roche-Posay Anthelios XL Fluide extreme με δείκτη προστασίας 50+ (εγώ τη φοράω το καλοκαίρι).

 

καλε...ποια ειναι αυτη η γνωστη ελβετική εταιρεια...? Δηλώνω ανίδεη!!!

 

Εγώ θα τολμήσω και θα σου πω ότι είναι η La Prairie.

 

Το δαφνελαιο οπως και το ελιολαδο κανουν πολυ καλο στα μαλλια..τα δυναμωνουν.Εγω μια φορα στις δυο εβδομαδες βαζω ελαιολαδο στα μαλλια και τα αφηνω ετσι οσο περισσοτερη ωρα μπορω.Μου το εχει συστησει κομμωτρια.το δαφνελαιο ειναι ακομα καλυτερο ομως προσεχε γιατι μου εχουν πει οτι το δαφνελαιο σκουραινει το μαλλι.Αν εισαι ξανθια θα επιρεαστει το χρωμα των μαλλιων σου.εγω για το λογο αυτο δεν το βαζω και προτιμω το ελαιολαδο.

 

Μια κοπέλα κομμώτρια που μένει στην πολυκατοικία μου και δουλεύει σε πολύ ακριβό κομμωτήριο στο Κολωνάκι μου είπε να μην αγοράζω μάσκες για τα μαλλιά αλλά να βάζω ελαιόλαδο. Με ένα βαμβάκι να περνάω τις άκρες και μετά να τα τυλίγω για καμιά ώρα και να τα λούζω. Αν μπορείς να τα κρατήσεις και όλη τη νύχτα, ακόμη καλύτερα.

Εγώ για τα μαλλιά χρησιμοποιώ σαμπουάν, μαλακτική και μάσκα μια στις 15 μέρες από το φαρμακείο. Η μάρκα λέγεται PHYTO και έχει εξειδικευμένα προϊόντα για κάθε τύπο μαλλιών, για κάθε χρήση. Επίσης, έχω ένα σαν σιλικόνη που το χρησιμοποιώ, για να ισιώνω τα μαλλιά μου που είναι κατσαρά. Τα προστατεύει και από το styling και από το σίδερο ισιώματος.

Παλιά έπαιρνα ό,τι μάσκα και σαμπουάν κομμωτηρίου κυκλοφορούσε. Από τότε που χρησιμοποιώ αυτά του φαρμακείου, σώθηκα. Βέβαια, να πω την αλήθεια παίζει ρόλο ότι σταμάτησα να κάνω ανταύγειες.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μου εγω που τα αγοραζω απο φαρμακειο ετσι απλα ειμαι ξεπερασμενη?? κλαψ!! εδω και 3 χρονια χρησιμοποιω σταθερα vichy ενυδατικη και αφρο καθαρισμου και παντα αντιηλιακη avene αυτη με το χρωμα..αυτα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,

και εγω χρησιμοποιω μονο φαρμακευτικα καλλυντικα.

για ενυδατωση βαζω vichy και για ντεμακιαζ ενα φοβερο τζελ της galenic και εχω και πολυ λιπαρο δερμα και εχω δει βελτιωση με την χρηση.

επισης δοκιμαστε ολα τα βαφτικα του κορρε ειναι απιθανα και μυριζουν τελεια..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,

και εγω χρησιμοποιω μονο φαρμακευτικα καλλυντικα.

για ενυδατωση βαζω vichy και για ντεμακιαζ ενα φοβερο τζελ της galenic και εχω και πολυ λιπαρο δερμα και εχω δει βελτιωση με την χρηση.

επισης δοκιμαστε ολα τα βαφτικα του κορρε ειναι απιθανα και μυριζουν τελεια..

 

Του ΚΟΡΡΕ χρησιμοποιώ μολύβι για τα φρύδια και μολύβι τα χείλια.

Το τζελ για ντεμακιγιάζ της Galenic που χρησιμοποιείς πώς λέγεται?

Εγώ για ντεμακιγιάζ χρησιμοποιώ ένα γαλάκτωμα της Roc που είναι 3 σε 1 και είναι ένα τεράστιο μπουκάλι γύρω στα 500ml που το αγοράζω, όταν έχει προσφορές γύρω στα 13 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) και περνάω περίπου 1,5 χρόνο.

Πάντως έχω να πω ότι το καλύτερο σαπουνάκι για πλύσιμο του προσώπου είναι ένα της Shiseido που είναι σε σωληνάριο και λέγεται Benefiance. Κοστίζει ακριβά, βέβαια, κάνει 48 ευρώ αλλά πραγματικά είναι πολύ ωραίο, ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Βέβαια, τώρα μου έχει τελειώσει και δεν είχα χρήματα να το ξαναπάρω κι έτσι αγόρασα ένα της Roc.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα bp-IOLH

το τζελ λεγεται galenic gel nettoyant asanissant cauterets.

ειναι σε πρασινο διαφανο σωληναριο.

αν εχεις λιπαρο δερμα ειναι πολυ καλο και δεν ειναι ακριβο, κανει 15€

και περνας πολυ καιρο.

φιλια..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα bp-IOLH

το τζελ λεγεται galenic gel nettoyant asanissant cauterets.

ειναι σε πρασινο διαφανο σωληναριο.

αν εχεις λιπαρο δερμα ειναι πολυ καλο και δεν ειναι ακριβο, κανει 15€

και περνας πολυ καιρο.

φιλια..

 

Μαρια-ελπίδα, σ' ευχαριστώ πολύ.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

bp-IOLH ευχαριστώ για τις αντιηλιακές!

Μήπως έχεις να προτείνεις και κάποιο προϊόν για την κυταρίτιδα? Ξέρω ξέρω, διατροφή, γυμναστική κτλ... Αλλά δεν λέω όχι και στην εξωτερικη βοήθεια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα πότε αλλά το δέρμα μου παρουσίασε μια μορφής δερματίτιδα και προς το παρόν δεν μπορώ να πάρω αγωγή λόγω θηλασμού.

Προσωπικά δεν έχω πάρει ποτέ ακριβές κρέμες, μόνο από το σούπερ μάρκετ l'oreal κτλ...Πλένω το πρόσωπο κάθε πρωι και όποτε θυμηθώ το βράδι.

Σκέφτομαι και εγώ να ξεκινήσω καμμιά φαρμακευτική κρέμα. Εσείς ποια συστήνετε και πόσο κοστίζει?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Πλένω το πρόσωπο κάθε πρωι και όποτε θυμηθώ το βράδι.

 

Λαθος αυτό.Καθε βράδυ καθαρισμό προσώπου ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ.

Σκεψου ποση σκονη και μολυνση τρωει καθε μερα το δερμα μας.Για να μην αναφερω το μακιγιαζ.Το βραδυ ειναι η ευκαιρια για το δερμα σου να ξεκουραστει και να αναπνευσει και για να γινει αυτο θα πρεπει να ειναι καθαρο.Οποτε καλο ντεμακιγιαζ και καθαρισμο καθε βραδυ...;) ;)!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και εγώ να ξεκινήσω καμμιά φαρμακευτική κρέμα. Εσείς ποια συστήνετε και πόσο κοστίζει?

 

Έχω ευαίσθητο δέρμα σε γενικές γραμμές κι ελαφρά λιπαρό στο Τ.

Η τελευταία φαρμακείου που δοκίμασα ήταν της lierac η κρέμα ημέρας που ενδείκνυται και για τις πρώτες ρυτίδες (δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, μπορεί να μη σου χρειάζεται) και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Δεν βάρυνε το δέρμα μου, ούτε προκάλεσε σπυράκια, κτλ

Από τιμή δεν θυμάμαι δυστυχώς να σουπω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Skybeam το ανθόνερο αφαιρεί και το μακιγιάζ ματιών ??

Επίσης, το δαφνέλαιο τι κάνει στα μαλλιά? Αν μπορείς δώσε πληροφορίες, με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα!

 

Το ανθόνερο αφαιρεί μακιγιάζ ματιών, αλλά όχι αδιάβροχη μάσκαρα. Μετά το ντεμακιγιάζ με ανθόνερο, εγώ σαπουνίζω το πρόσωπό μου με φαρμακευτικό σαπούνι, για να φύγουν τυχόν υπολείμματα, και μετά βάζω κρέμα.

 

To ελαιόλαδο είναι το καλύτερο ενυδατικό, όπως και αμυγδαλέλαιο, jojoba κλπ. Το τριανταφυλλέλαιο, αν θυμάμαι καλά, είναι αντιγηραντικό.

 

Το δαφνέλαιο δυναμώνει τα μαλλιά. Όντως τα σκουραίνει, αν είναι ξανθά, αλλά αν το αναμείξεις με έλαιο χαμομηλιού, τότε είναι οκ. Συνταγές πολλές για τέτοιες "αλχημείες" θα βρείτε στο www.beautyelixir.blogspot.com

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...