Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aχ, αυτη η περιοδος της αγωγης τουαλετας!


Recommended Posts

Καλησπερα σας! Ελπιζω να με βοηθησετε στο προβλημα που αντιμετωπιζω εδω και 3 μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα εξαντλώντας όλους τους τρόπους!

Εχω 2 γιους με 15 μηνες διαφορά μεταξύ τους! Ο μεγάλος μου γιος είναι στην ηλικία των 32 μηνών. Ξεκινήσαμε λοιπόν τέλη Μαΐου την αγωγή τουαλέτας! Έμεινα έκπληκτη από τη συντομη προσαρμογή του με το γιογιο και τα τσίσα! Μεσα σε 2 εβδομάδες είχε αρχίσει και ζηταγε να παει στο γιογιο οταν αισθανόταν ανάγκη για ούρηση. Η χαρά και η εκπληξη κατέρρευσαν όταν βάλαμε σε εφαρμογή το θέμα των κεννώσεων. Όπως καταλάβατε ήταν καταστροφή! Ενώ ήθελε μόλις καθόταν φώναζε φοβάμαι και έτρεχε από εδω κι από εκει. Μέχρι τότε δεν είχα ασκήσει κάμια πίεση να κάθεται στο γιογιο. (Ξέχασα να σας αναφερω οτι εργαζομαι και τα παιδια τα κρατουν το πρωι οι γιαγιαδες κι οι παπουδες). Αρχησα να μην του δινω σημασία οταν ειχαμε ατυχηματα -τα οποια μεχρι σημερα παραμενουν- μηπως ετσι αισθανθει ασχημα απο μόνος του και κανει επιτελεους την προσπαθεια. Δυστυχως την τακτικη αυτη μονο εγω την τηρουσα και το μονο που εκανα ηταν να του υπευθυμιζω οτι ειναι καιρος να τα κανει στο γιογιο οπως και τα τσισα. Ο συζυγος μου οπως κι οι γιαγιαδες μόλις λερωνοταν του εκαναν παρατηρηση, το συζητησα με το συζυγο μου αλλα απο τα αλεπαλληλα ατυχηματα και εμφανως κουρασμενος του κανει παρατηρηση οτι δεν πρεπει να τα κανει στο εσωρουχο του. Οταν μιλαω στο γιο μου και του λεω οτι "μεγαλωσες πια και τα κακα οπως και τα τσισα πρεπει να τα κανεις οπως ο μπαμπας κι η μαμα στην τουαλετα η στο γιογιο σου". "Θα προσπαθησεις την επομενη φορα και θα μου πεις πριν τα κανεις στο βρακακακι σου να παμε στο γιογιο;" Μου απανταει "ΝΑΙ". Οταν ερθει η ωρα ομως παει κατω απο το τραπεζι και τα κανει. :cry:

Δεν ξερω τι ειναι αυτο που φταιει κι ουτε θελω να ριξω το φταιξιμο σε αλλους, αντιθετως αισθανομαι υπευθυνη για το θεμα, γιατι δεν εχω βρει τον καταλληλο τροπο να τον βοηθησω. Κατι αλλο που ξεχασα να σας πω ειναι ότι 15/9 θα ξεκινησει παιδικο σταθμο ο οποιος δε δεχεται παιδακια με πανα, οπως καταλαβαινετε ασθανομαι να εχω πεσει στο βαθια και να μη μπορω να βγω στην επιφανεια, δε θελω να χασουμε τη θεση για ενα τετοιο θεμα. Σας παρακαλω πολυ αν εχετε καποιο "τρικ" στειλτε μου αμεσα απαντηση!!!

Ευχαριστω που αφιερωσατε το χρονο σας να ασχοληθειται με το θεμα μου!

1-3-27-12-2005-Dimitris.jpg

 

6-8-4-4-2007-Apostolhs.jpg

 

gogo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ....ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ "ΧΟΝΤΡΑ"ΤΟΥ.ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΕΚΛΕΓΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΕΓΕ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑ.ΤΟΝ ΡΩΤΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ,ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΒΟΒΗΘΗΚΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΣ(ΕΠΕΙΔΗ ΚΡΑΤΙΟΤΑΝ).ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ Η ΣΤΗΝ ΛΕΚΑΝΗ.ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ.ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΚΑΘΕΤΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΒΓΩ ΕΞΩ,ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΦΩΝΑΞΕΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ :lol:

ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ,ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.....

Link to comment
Share on other sites

Σε νιωθω απολυτα καλη μου και συμπασχω μαζι σου.

Σχεδον μια απο τα ιδια περασαμε (απο τον Μαιο και εμεις! με τον γιο μου να ειναι μονο 2,5 χρονων και με διαφορα 19 μηνων απο την μικρη μας). Ενω ξεκινησαμε πολυ καλα μεχρι και βρακακι του κατεβαζε απο την αρχη, καταληξαμε να τα κανει οπου βρισκει (ευτυχως μονο τα τσισα του, γιατι 2-3 φορες που του ξεφυγαν τα κακακια του και τα πατησε δεν του αρεσε καθολου και παντα τα προλαβαινε μετα!) Πλεον τωρα μετα απο 3,5 μηνες σχεδον, μονος του πλεον αρχισε να ζηταει τουαλετα συνειδητα -ο καημενος ομως δεν φτανει ορθιος και απογοητευεται οποτε καταληγουμε ξανα στο γιογιο! (απο πολυ νωρις τον περναμε μαζι στην τουλετα για να βλεπει, βαζαμε τον αγαπημενο του κουκλο να κανει τσισα στο γιογιο, του πηραμε βιβλιο με αναλογο θεμα κτλ). Δεν τον πιεσαμε ουτε τον μαλωσαμε στα ατυχηματα του ποτε, επιπλεον του υπενθυμιζαμε να κατσει στο γιογιο την επομενη φορα.

Πρέπει να οπλιστεις με υπομονη και κουραγιο, να τον επιβραβευεις οταν καθεται στο γιογιο και να παραβλεπεις τα ατυχηματα του παρηγορώντας τον. Και ο δικος μου παρουσιασε αρνητισμο καποια στιγμη-σαν τρελος εκανε οταν του ερχοτανε κακακια- αλλα το ξεπερασε σιγα σιγα. Το κακο με την δικη σας περιπτωση ειναι οτι οι εχετε τις γιαγιαδες (μαλλον δεν μπορουνε να βοηθησουνε οπως πρεπει, απο οτι καταλαβα εντεινουν το προβλημα). Αν μπορειτε να το χειριστειτε μονο εσυ και ο αντρας σου θα ηταν καλλυτερα.

Ειναι πραγματι μια κουραστικη περιοδος και για το παιδι και για εμας, θελει ομως υπομονη και επιμονη, οχι πιεση ομως -ουτε φυσικα να τα παρατησεις! Πιστευω επισης οτι -οπως και στην δικη μας περιπτωση - η παρουσια μικροτερου αδερφου δρα ανασταλτικα -. Προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και εσυ για να προλαβεις ημερομηνιες γιατι καθε παιδι θελει και εχει το δικο του χρονο (να φανταστεις το βαφτηστηρι μου καθαρισε μεσα σε μια εβδομαδα σε ηλικια 3,5 χρονων!), τα δικα μας εχουν αλλο χρονομετρο :lol:

Βεβαια, σου τα λεω αυτα χαλαρη και χαρουμενη πια, γιατι το τελευταιο αυτο διαστημα αρχισε να ζηταει μονος του ξανα γιογιο, τουαλετα κτλ, και ξαναμπηκαμε σε σειρα επιτελους. Αλλα καταλαβαινω απολυτα το αγχος σου, μιας και το εζησα και εγω. Μην στεναχωριεσαι ολα θα πανε καλα οταν θα νιωσει το παιδακι σου ετοιμο. Ελπιζω να μην σε κουρασα με το μεγαλο ποστ.

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλη σας ημερα και ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκατε με το θεμα μου και επισης για το κουραγιο που μου δωσατε. Σκεφτηκα να τον αφησω γυμνο να τα βλεπει να τα αποχωριζεται μηπως ετσι καταλαβει οτι δεν ειναι τιποτα να τα κανεις στο πατωμα ποσο μαλλον και στο γιογιο, αφου ετσι κι αλλιως απο επανω του φευγουν και πανε καπου! Με το βρακακι τα αισθανεται πανω του και δικα του οποτε δε θελει να τα αποχωριστει -οπως διαβαζω σε πολλα βιβλια! Εχθες καταλαβα οτι ηθελε να κανει την αναγκη του και τον εβαλα στο γιογιο, εκεινος φωναζε φοβαμαι, εγω ημουν ηρεμη και ενω τον πιεζα να κατσει τον κοιτουσα στα ματια και του μιλαγα ηρεμα υπενθυμιζοντας του οτι τον αγαπω πολυ και δε θα του εκανα ποτε "κακο" κι οτι πρεπει να μου εχει εμπιστοσυνη γιατι οτι του λεω το λεω για το καλο του, επισης για το ποσο μεγαλος ειναι πια κι οτι οι μεγαλοι πηγαινουν στην τουαλετα κι ετσι δε λερωνονται για να αισθανονται αβολα. Του ειπα και μια ιστορια με τον "τομ και τον πιπο" (ειναι σειρα βιβλιων) που φοβοταν να κανει στο γιογιο τα κακακια του και εδειξε εμπιστοσυνη στη μαμα του κι ολα πηγαιναν καλα... Ετσι αρχισε να χαλαρωνει και να γελαει με τις περιγραφες μου και τις γκριματσες, οπως επισης με τον ενθουσιασμο μου! Ετσι καταφερε να φυγει ενα μικρο κακακι στο γιογιο! Του ειπα μπραβο! Ειδες που δεν ηταν τιποτα τελικα? Αλλα εμεινε εκει. Σηκωθηκε κι αλλες φορες μετα για να τα κανει στο βρακακι κι οταν τον εβαζα του κοβωταν με αποτελεσμα να μην κανει τα υπολοιπα και να τα κανει το πρωι οταν εφυγα για δουλεια. Ηταν μια κινηση ενθαρυντικη!!! Ξεχασα να αναφερω οτι του εχω υποσχεθει μια μεγαλη μπαλα παγωτο (μεχρι τωρα του εδινα λιγο απο το δικο μας, οχι ομως δικη του μπαλα) και ετσι μιας και εκανε αυτο το μικρο κακακι του εδωσα ενα μικρο κουταλακι παγωτο υποσχωμενη πως οταν κανει και τα υπολοιπα η μπαλα θα ειναι μεγαλη! Αυτα! Το θεμα ειναι οτι φοβαται για καποιο λογο ακομα κι οταν τον καθαριζουμε μετα απο ατυχηματα!

1-3-27-12-2005-Dimitris.jpg

 

6-8-4-4-2007-Apostolhs.jpg

 

gogo

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα προβλημα ειναι οτι δεν εχει σταθερο ωραριο κενωσεων με αποτελεσμα να μη μπορω να ελεγχω την κατασταση. Πολλες φορες τυχαινει και (ας χρησιμοιποιησω την εκφραση) "τα κανει" οταν τον κρατανε οι γιαγιαδες, ετσι η αντιμετωπιση δεν ειναι ιδια και δεν υπαρχει, κακα τα ψεματα, η ιδια διαθεση (και για εκμαθηση και ενασχοληση επι του θεματος). Ετσι του δημιουργειται περισσοτερη συγχυση και αγχος με αποτελεσμα να μη μπορει να συντονιστει.

1-3-27-12-2005-Dimitris.jpg

 

6-8-4-4-2007-Apostolhs.jpg

 

gogo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λετε να ειναι νωρις για εμας?

Ειμαστε 21 μηνων και στο γιογιο καθοταν ο μικρος απο 13 μηνων.

Εκανε καθε πρωι εκει τα κακα του. Ωσπου τον Μαιο αρρωστησε με μια παλιοιωση, εκανε και πυρετο και για μερικες μερες δεν καθισε. Αυτο ηταν απο τοτε δεν ξαναεκατσε.

Τωρα μου λεει ''μαμα κακα''και του λεω ''θελεις να παμε στο γιογιο?'' και μου κουναει αρνητικα το κεφαλι. Δεν τον πιεζω απλα του το υπενθυμιζω.

Ποτε θα αρχισει να πηγαινει?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλημερα σας και παλι!!! Απευθύνομαι σε εσένα Έλλη μου που το παιδακι σου κρατιώταν γιατι φοβοταν! Ποσες ημερες κρατιοταν? Εμεις σημερα κλεινουμε 6 ημερες κι ενω πηγαινει στο γιογιο και καθεται, διαμαρτυρωμενος πριν οτι ποναει ο πωπουλης του, για αρκετη ωρα δυστυχως σηκωνεται και δεν κανει τιποτα. Ανησυχω γιατι φοβαμαι μην παθει τιποτα, αν κι η παιδιατρος μου ειπε να μην ανησυχω γιατι εκεινος ειναι που δεν τα αφηνει να φυγουν κι οταν χαλαρωσει θα πανε ολα καλα! Μου ζητησε να του βαλω πανα 2 φορες (μετα απο δικη μου ερωτηση για το αν προτιμα να του φορεσω πανα) αλλα ειπα να επιμεινω. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι αλλες φορες τα αφηνε επανω του όποτε εμενε μονος του εστω και για λιγο, τωρα τοσες ημερες ουτε κι αυτο δεν κανει. Γι'αυτο και σε ρωταω ποσες ημερες περιμενατε? Θελω να επισημανω οτι η διατροφη του ειναι πλουσια σε φρουτα, οσπρια, μαρμελαδες κι οτι αλλο μπορει να το βοηθησει! Ενω ανησυχω, το ένστικτό μου μου λεει να συνεχισω μιας και ζηταει απο μονος του να παει τουαλετα γιατι δειχνει οτι ειμαστε πολυ κοντα στην ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Υ.Γ. Η γιαγιαδες συμβαλουν στην ενθαρυνση χρησης γιογιου-τουαλετας!!!

1-3-27-12-2005-Dimitris.jpg

 

6-8-4-4-2007-Apostolhs.jpg

 

gogo

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σου πω εγω τι εκανα γιατι και ο δικος μου πρωτα εκοψε τα τσισα και μετα τα κακα αλλα εμεις ποτε δεν χρησιμοποιησαμε το γιογιο δεν το ηθελε.Στην τουαλετα με το ειδικο "δαχτυλιδι" και το πλαστικο σκαλοπατακι.Οταν καθοταν στην τουαλετα ή καταλαβενα οτι ερχονταν η ωρα για τα κακα,του ελεγα ιστοριες φαντασιες για την απο κει και περα πορεια απο τα κακα με ποταμακια, θαλασσες πατουσαμε καζανακι και ξεκαρδιζονταν.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας και παλι!!! Απευθύνομαι σε εσένα Έλλη μου που το παιδακι σου κρατιώταν γιατι φοβοταν! Ποσες ημερες κρατιοταν? Εμεις σημερα κλεινουμε 6 ημερες κι ενω πηγαινει στο γιογιο και καθεται, διαμαρτυρωμενος πριν οτι ποναει ο πωπουλης του, για αρκετη ωρα δυστυχως σηκωνεται και δεν κανει τιποτα. Ανησυχω γιατι φοβαμαι μην παθει τιποτα, αν κι η παιδιατρος μου ειπε να μην ανησυχω γιατι εκεινος ειναι που δεν τα αφηνει να φυγουν κι οταν χαλαρωσει θα πανε ολα καλα! Μου ζητησε να του βαλω πανα 2 φορες (μετα απο δικη μου ερωτηση για το αν προτιμα να του φορεσω πανα) αλλα ειπα να επιμεινω. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι αλλες φορες τα αφηνε επανω του όποτε εμενε μονος του εστω και για λιγο, τωρα τοσες ημερες ουτε κι αυτο δεν κανει. Γι'αυτο και σε ρωταω ποσες ημερες περιμενατε? Θελω να επισημανω οτι η διατροφη του ειναι πλουσια σε φρουτα, οσπρια, μαρμελαδες κι οτι αλλο μπορει να το βοηθησει! Ενω ανησυχω, το ένστικτό μου μου λεει να συνεχισω μιας και ζηταει απο μονος του να παει τουαλετα γιατι δειχνει οτι ειμαστε πολυ κοντα στην ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Υ.Γ. Η γιαγιαδες συμβαλουν στην ενθαρυνση χρησης γιογιου-τουαλετας!!!

 

 

Εμας ολο το σκηνικο κρατησε γυρω στις 10 ημερες αν θυμαμαι καλα.Ειδα οτι με το γιογιο δεν υπαρχει αποτελεσμα και ετσι δοκιμασα με το ειδικο καθησματακι λεκανης.Θελω να σου πω οτι εμας μας βοηθησε πολυ και το θεμα με το καζανακι.Του ερεσει πολυ να το παταει αλλα δεν τον αφηνα χωρις λογο.Του ελεγα οτι για να πατησει το καζανακι επρεπε να κανει τα κακακια για να τα παρει το νερο.Και ετσι επιασε το κολπο!!!Μην απογοητευεσαι.Θα δεις οτι με τον καιρο θα μαθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...