Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν παιρνω τα χαπακι για το ασβεστιο...


Recommended Posts

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω περνω μασωμενα δισκια NATECAL-D3.Ρωτα τον γιατρο σου και δοκιμασε τα.ειναι σαν καραμελες LYSOPAINE που περνουμε για τον βηχα.οπως και να χει υπαρχουν τοσες τροφες πλουσιες σε ασβεστιο(σουσαμι,μπροκολοκιτρινο τυρι,οσπριακτλ)ψαξ το λιγο στο διαδικτυο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Συνεχίζω και έχω θέμα με το ασβεστιο . Μονο το mEGA Calcium ανέχομαι (περίεργο το ξέρω) αλλα οχι ομως καθε μερα...:?

Από το mega calcium 1 δισκίο την ημέρα έπαιρνες? Μαγνήσιο πόσα χαπάκια την ημέρα έαπιρνες?

Link to comment
Share on other sites

Hello kitty! Θα ήθελα να σε ρωτήσω το mega calcium sandoz τωn 1000mg πάιρνεις? Ένα δισκίο την ημέρα απαιτείται έτσι? ρωτάω γιατί και εγω αυτό πήγα και πήρα από το φαρμακείο. Έμεινες ευχαριστημένη με το συγκεκριμένο ή μήπως είχες κάποια δυσανεξία?

Link to comment
Share on other sites

Βένερα και εγω το mega calcium sandoz τωn 1000mg παίρνω 1 κάθε μεσημέρι πριν το φαγητό (γιατι αν φάς και το πάρεις μετά νιώθεις ότι θα σκάσεις τουλάχιστον εγώ)..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ νομίζω οτι ένα ποτήρι γάλα είναι λίγο ( όχι οτι πίνω παραπάνω ).........

Δεν έπαιρνα απο την αρχή ασβέστιο κ μόλις μπήκα στον 5ο μήνα , δεν μπορούσα να κάνω την παραμικρή κίνηση χωρίς να πονάνε απίστευτα τα χερια μου....οι καρποί βασικά.

Ουτε να πιάσω κάτι ,ούτε να με αγγίξει άνθρωπος....ξυπνούσα την νύχτα απο τον πόνο κ το μούδιασμα. Μου εδωσε MEGA CALCIUM , αυτό που αναφέρετε , το αναβράζον και να τρώω ενα αυγο καθε πρωί...μπλιαχ. Αλλά ο πόνος....πόνος...τελικά , το εκανα 2 φορές την μερα και ετσι τωρα είμαι πολύ καλύτερα. Τωρα πίνω ένα δισκίο μόνο....από μόνη μου

Hello kitty! Ηθελα να σε ρωτήσω το mega calcium sandoz των 1000 mg έπαιρνες? Γιατί και εγώ αυτό πήγα και πήρα από το φαρμακείο. Είναι καλό γενικά και πόσο έπαιρνες 1 δισκίο την ημέρα?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου βασιλική! Με το καλό και το μωράκι σου εύχομαι! Πόσο είσαι εγω είμαι στην 14 εβδομάδα και τώρα ξεκινάω τις βιταμίνες. Εσυ μαγνήσιο παίρνεις 1 ή δυο την ημέρα ? δεν είναι πολλά τα δυο ή ειναι οκ??

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου βασιλική! Με το καλό και το μωράκι σου εύχομαι! Πόσο είσαι εγω είμαι στην 14 εβδομάδα και τώρα ξεκινάω τις βιταμίνες. Εσυ μαγνήσιο παίρνεις 1 ή δυο την ημέρα ? δεν είναι πολλά τα δυο ή ειναι οκ??

 

Καλησπέρα βένερα εγω ειμαι 21 εβδομάδων.εγω άρχισα να παιρνω μαγνησιο 6 την ημέρα (2πρωι-2μεσημέρι-2βράδυ) που ειναι φυσιολογικη ποσότητα αν διαβάσεις και τις οδηγίες και αυτό γιατι ειχα συσπάσεις.Όταν μειώθηκαν οι συσπάσεις συνεχισα να τα παίρνω μέχρι και τωρα 3 την ημέρα (1πρωι-1μεσημέρι-1βράδυ).Ρώτησα και το γιατρό μήπως έπρεπε να τα σταματήσω και μου είπε ότι καλό κάνουν κακό όχι.οπότε καταλαβαίνεις ότι τα 2 ειναι λίγα.:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια, είμαι στην 21η εβδομάδα και ο γιατρός μου έχει δώσει ασβέστιο εδώ και 3 εβδομάδες. Οπως και στην 1η εγκυμοσύνη ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ - ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να τα φάω, όλα είναι μασώμενα και τα σιχαίνομαι. Δεν με νοιάζουν τα χάπια, τα καταπίνω, το ίδιο και τα σιρόπια. Δεν μπορώ όμως τα μασώμενα δισκία, κάνω εμετό.

 

Το είπα στον γιατρό και μου άλλαξε με άλλα μασώμενα 2 φορές. Δεν μπορεί να με καταλάβει - το βλέπει ως υπερβολή, το ίδιο και ο άντρας μου, οπότε και δεν τους ξαναλέω οτι δεν τα παίρνω.

Ξέρετε να υπάρχει σκεύασμα ασβεστίου ΜΗ μασώμενο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, είμαι στην 21η εβδομάδα και ο γιατρός μου έχει δώσει ασβέστιο εδώ και 3 εβδομάδες. Οπως και στην 1η εγκυμοσύνη ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ - ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να τα φάω, όλα είναι μασώμενα και τα σιχαίνομαι. Δεν με νοιάζουν τα χάπια, τα καταπίνω, το ίδιο και τα σιρόπια. Δεν μπορώ όμως τα μασώμενα δισκία, κάνω εμετό.

 

Το είπα στον γιατρό και μου άλλαξε με άλλα μασώμενα 2 φορές. Δεν μπορεί να με καταλάβει - το βλέπει ως υπερβολή, το ίδιο και ο άντρας μου, οπότε και δεν τους ξαναλέω οτι δεν τα παίρνω.

Ξέρετε να υπάρχει σκεύασμα ασβεστίου ΜΗ μασώμενο;;;;

 

Εγώ έπαιρνα τα calcifoli ( κάπως έτσι λέγονται) . Είναι χάπια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ή μπορείτε απλά να μην παίρνετε καθόλου ασβέστιο... Διαβάστε το παρακάτω:

 

"Ασβέστιο

 

Ο οργανισμός της μητέρας παρέχει σταθερά επαρκές ασβέστιο προς το αναπτυσσόμενο έμβρυο αντλώντας από τα οστά της ανεξάρτητα από την ημερήσια ποσότητα που λαμβάνεται με τη διατροφή. Ελλιπής λήψη ασβεστίου από την τροφή μπορεί να προκαλέσει οστεοπενία στη μητέρα, “αδυνάτισμα” δηλαδή των οστών της, και αυτή είναι η δικαιολογία για τη χορήγηση συμπληρωμάτων κατά την κύηση.

 

Πόσο ασβέστιο χρειάζεται να όμως λαμβάνει μια έγκυος; Στις περισσότερες χώρες της Δύσης η συνιστώμενη δόση κατά την κύηση και το θηλασμό είναι 1100-1200 mg ημερησίως. Αυτό μεταφράζεται σε 4 ποτήρια γάλα ή 3 κεσεδάκια γιαούρτι ή 100 γραμμάρια τυρί, το οποίο είναι αρκετά εύκολος στόχος για μια γυναίκα που της αρέσουν τα γαλακτοκομικά. Και στην αντίθετη περίπτωση όμως υπάρχουν και άλλες τροφές που είναι πλούσιες σε ασβέστιο, για παράδειγμα ένα φλιτζάνι μπρόκολο ή μισό φλιτζάνι αμύγδαλα περιέχουν όσο ασβέστιο έχει μισό κεσεδάκι γιαούρτι.

 

Συνεπώς, πλην εξαιρετικών περιπτώσεων η λήψη φαρμακευτικών συμπληρωμάτων ασβεστίου στην εγκυμοσύνη είναι περιττή και μπορεί να είναι ακόμα και επιβλαβής (π.χ. υπερβολική λήψη σχετίζεται με σχηματισμό λίθων στους νεφρούς, δυσκοιλιότητα και άλλες παρενέργειες)."

 

Το παραπάνω είναι από ένα κείμενο στην ιστοσελίδα μου που μιλά για τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη γενικότερα.

 

Είναι απαραίτητο να πάρετε ασβέστιο σε συμπλήρωμα; Μήπως μπορείτε να μεταβάλλετε αναλόγως τη διατροφή σας αντί γι'αυτό;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, είμαι στην 21η εβδομάδα και ο γιατρός μου έχει δώσει ασβέστιο εδώ και 3 εβδομάδες. Οπως και στην 1η εγκυμοσύνη ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ - ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να τα φάω, όλα είναι μασώμενα και τα σιχαίνομαι. Δεν με νοιάζουν τα χάπια, τα καταπίνω, το ίδιο και τα σιρόπια. Δεν μπορώ όμως τα μασώμενα δισκία, κάνω εμετό.

 

Το είπα στον γιατρό και μου άλλαξε με άλλα μασώμενα 2 φορές. Δεν μπορεί να με καταλάβει - το βλέπει ως υπερβολή, το ίδιο και ο άντρας μου, οπότε και δεν τους ξαναλέω οτι δεν τα παίρνω.

Ξέρετε να υπάρχει σκεύασμα ασβεστίου ΜΗ μασώμενο;;;;

 

υπάρχει και αναβράζον. είναι σαν πορτοκαλάδα-μανταρινάδα με λίγο από ανθρακικό. το έπαιρνα 1 ώρα μετά το μεσημεριανό μέχρι που το σιχάθηκα και μου έδωσε η γιατρός μου μασώμενο.

 

το βρήκα, λέγεται calciform (αναβράζοντα δισκία).

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρος τον κ. Μιχαλόπουλο: Ευχαριστούμε που μας ενημερώνετε, και μια χαρά τα λέτε, και πολλά ακόμη μαθαίνω από το φόρουμ. Το ερώτημα είναι όμως το εξής: Πόσο μπορούμε να πείσουμε τους γιατρούς μας να εφαρμόσουν αυτά που εμείς μαθαίνουμε ή διαβάζουμε;;

 

Ξέρετε είναι πολύ δύσκολο να κάνουμε τους παντογνώστες εμείς ως ασθενείς.

Ούτε αυθαίρετα να διακόπτουμε θεραπείες, διότι μπορεί να υποκρύπτουν κάτι που έχει λάβει ο γιατρός μας υπόψιν και που εμάς μας διαφεύγει.

Μεγάλο θέμα προς συζήτηση. Ισως να άξιζε να ανοίξουμε σχετικό τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λέτε, και πολλά ακόμη μαθαίνω από το φόρουμ. Το ερώτημα είναι όμως το εξής: Πόσο μπορούμε να πείσουμε τους γιατρούς μας να εφαρμόσουν αυτά που εμείς μαθαίνουμε ή διαβάζουμε;;

 

Ξέρετε είναι πολύ δύσκολο να κάνουμε τους παντογνώστες εμείς ως ασθενείς.

Ούτε αυθαίρετα να διακόπτουμε θεραπείες, διότι μπορεί να υποκρύπτουν κάτι που έχει λάβει ο γιατρός μας υπόψιν και που εμάς μας διαφεύγει.

Μεγάλο θέμα προς συζήτηση. Ισως να άξιζε να ανοίξουμε σχετικό τόπικ.

 

Πολύ σωστά, το να διακόπτετε θεραπείες αυθαίρετα είναι λάθος. Μπορείτε όμως να ρωτήσετε το γιατρό σας γιατί σας έχει δώσει την αγωγή ώστε να γνωρίζετε κι εσείς τους λόγους. Αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αιτία τότε πρέπει να είστε πρωτίστως εσείς ενημερωμένη.

 

Δυστυχώς πολλά φάρμακα δίνονται από "συνήθεια" χωρίς να υπάρχει επαρκής προβληματισμός για εναλλακτικές στρατηγικές με αποτέλεσμα την πολυφαρμακία που βιώνουμε στη χώρα μας. Φυσικά τους γιατρούς σας δεν είναι πιθανό να τους πείσετε να αλλάξουν την πρακτική τους, το τι λαμβάνετε εσείς όμως μπορείτε να το ελέγξετε.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Εμένα μου έιπε ο γιατρός, μετά απο αρκετές συσπάσεις που κάνω, οτι ίσως να φταίει και το ασβέστιο και οτι μπορώ να το σταματήσω αρκεί να πίνω 2 ποτήρια γάλα την ημέρα... Τώρα πλέον που διαβάζω και τις δικές σας εμπειρίες είμαι ακόμα πιο ηρεμη οτι είχε δίκιο.. πριν περίπου 3 εβδομάδες πέρασα και έναν ελαφρύ κολικό νεφρού ο οποίος βέβαια μου έκανε τη χαρη να υποχωρήσει σχετικά γρήγορα.. αλλα σε καλλιεργεια ούρων που έκανα φανηκε οτι είχα κανει κρυσταλάκια.

Ισως απο την αγωνία μας να παρέχουμε στα μωράκια ολα τα απαραιτητα συστατικα που τους χρειάζονται να κάνουμε και υπερβολές με αποτέλεσμα οι επιπτώσεις να είναι αρνητικές σε εμάς..

Κάποιες μέρες λέω σημερα δεν θα το πάρω το ασβέστιο και μετά έχω τύψεις μήπως και στερω απο το μωρό μου κάτι τόσο σημαντικο...

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, είμαι στην 21η εβδομάδα και ο γιατρός μου έχει δώσει ασβέστιο εδώ και 3 εβδομάδες. Οπως και στην 1η εγκυμοσύνη ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ - ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να τα φάω, όλα είναι μασώμενα και τα σιχαίνομαι. Δεν με νοιάζουν τα χάπια, τα καταπίνω, το ίδιο και τα σιρόπια. Δεν μπορώ όμως τα μασώμενα δισκία, κάνω εμετό.

 

Το είπα στον γιατρό και μου άλλαξε με άλλα μασώμενα 2 φορές. Δεν μπορεί να με καταλάβει - το βλέπει ως υπερβολή, το ίδιο και ο άντρας μου, οπότε και δεν τους ξαναλέω οτι δεν τα παίρνω.

Ξέρετε να υπάρχει σκεύασμα ασβεστίου ΜΗ μασώμενο;;;;

 

Υπάρχει το mega calcium sandoz είναι αναβράζον με ευχάριστη γεύση. Εγώ επερνα το calcioral αλλά με αναγουλιαζε πολύ και ευτυχως μου το άλλαξε η γιατρος μου και ετσι σωθηκα μ'αυτο το σκευασμα. Να το δοκιμάσεις..

egyip2.png2013.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, είμαι στην 21η εβδομάδα και ο γιατρός μου έχει δώσει ασβέστιο εδώ και 3 εβδομάδες. Οπως και στην 1η εγκυμοσύνη ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ - ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να τα φάω, όλα είναι μασώμενα και τα σιχαίνομαι. Δεν με νοιάζουν τα χάπια, τα καταπίνω, το ίδιο και τα σιρόπια. Δεν μπορώ όμως τα μασώμενα δισκία, κάνω εμετό.

 

Το είπα στον γιατρό και μου άλλαξε με άλλα μασώμενα 2 φορές. Δεν μπορεί να με καταλάβει - το βλέπει ως υπερβολή, το ίδιο και ο άντρας μου, οπότε και δεν τους ξαναλέω οτι δεν τα παίρνω.

Ξέρετε να υπάρχει σκεύασμα ασβεστίου ΜΗ μασώμενο;;;;

 

εγω επερνα calciform αναβραζων γιατι ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πήρα ούτε ένα χάπι ασβεστίου. Οι εξετάσεις αίματος ήταν καλές όσον αφορά σίδηρο και ασβέστιο, οπότε άντε να πήρα και δέκα χάπια σιδήρου (όχι κουτιά, χάπια) . Το παιδί γεννήθηκε υγιέστατο, εγώ έχω όλα μου τα δόντια και κανένα πρόβλημα στα κόκαλά μου που να μην το είχα πριν τη γέννα.

Μετά την καισαρική (και ταυτόχρονη αφαίρεση ινομυόματος 8εκ.) βγήκα από το χειρουργείο με αιματοκρίτη 22. Μου βάλαν το ίδιο βράδυ 1 φιάλη αίμα, αρνήθηκα τη δεύτερη και μου βάλαν σίδηρο στον ορό. Ο γιατρός για να υπογράψει το εξιτήριο επέμενε να παίρνω 2 χάπια σιδήρου και 1 ασβεστίου την ημέρα. Τα πήρα για 1 μέρα. Κατευθείαν έπαθα κρίση ευερέθιστου εντέρου (καλοπέρασα η ΘΗΛΑΖΟΥΣΑ φρεσκοχειρουργημένη). Και τονίζω το θηλάζουσα γιατί και για το θηλασμό λέγεται ότι πρέπει να παίρνουμε χάπια γιατί τραβάει το παιδί θρεπτικά από εμάς. Το αποτέλεσμα;

Όταν σαράντισα και έκανα εξετάσεις αίματος ο αιματοκρίτης ήταν 44 και το ασβέστιο μία ολόκληρη μονάδα πάνω από τα όρια. Φανταστείτε να έπαιρνα και χάπια, μάλλον θα είχα πρόβλημα υπερβιταμίνωσης.

Φυσικά έτρωγα περίπου 4 φορές την εβδομάδα μοσχάρι και κάθε βράδυ έτρωγα τοστ με φέτα και γκούντα ή πίτσα με τυριά και πολύ σπάνια κάτι που δεν είχε ασβέστιο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ κι εγώ στην πρώτη δεν είχα πάρει (διότι είχα το ίδιο πρόβλημα: αναγούλιαζα) αλλά τώρα αναζητώ λύση μιας και έχουμε μεγάλο ιστορικό οστεοπόρωσης στην οικογένεια (μαμά & γιαγιά) αλλά και προσωπικό ιστορικό με εξόστωση και οστεομαλάκυνση.

Το σίδηρο εγώ το παίρνω να πω την αλήθεια, γιατί από 38 μου έπεσε 33 σε έναν μήνα και συνεχίζεται η πτώση... Στην 1η εγκυμοσύνη είχα πέσει κάτω από 28.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Stap, ακριβώς τα ίδια και εγώ σαν και σένα, χάλια όλο το 1ο τρίμηνο μέχρι που ούτε νερό δεν έπινα. δυστυχώς προσπαθώ να αναπληρώσω με γραβιέρα, την τρώω με το κιλό, γάλα και γιαούρτι οπωσδήποτε.

Αυτά που τα είπε η διατροφολόγος μου για να γλυτώσω τα χαπάκια μιας και τα αντιπάθησα από το 1ο τρίμηνο και δε θέλω ούτε να τα δω...

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...