Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προγραμμα υπνου


nefelim06

Recommended Posts

Καλημερα σας! θα ηθελα να ρωτησω για την μικρη μου ειναι 4 1/2 μηνων και εχω αρχισει να ανησυχω μηπως κατι πρεπει να κανω με το προγραμμα του υπνου της. Θηλαζει αποκλειστικα και εδω και 1 1/2 μηνα κοιμαται ολο το βραδυ απο τις 12-1 μεχρι τις 8 το πρωι και μετα κοιμαται μεχρι τις 11-30 - 12.00 το μεσημερι και μετα ξυπναει και στη διαρκεια της μερας αν δεν την βγαλουμε βολτα που κοιμαται στανταρ θα κοιμηθει 2 ή 3 μισαωρα μεσα στην μερα. Σημειωτεον ακομα την εχουμε στο δωματιο μας στο λικνο και τελος αυτης την βδομαδας θα παει στο δικο της δωματιο στην κουνια της. βλεπω στο φαρουμ οτι σχεδον ολα τα μωρακια κοιμουνται νωρις εμενα αν δεν πεσουμε εμεις για υπνο δεν κοιμαται με τιποτα. Εχω δοκιμασει πολλες φορες να την θηλασω στο δωματιο με φωτακι νυκτος και ησυχια για να νομισει οτι θα κοιμηθουμε ολοι, αλλα αν δεν ξαπλωσουμε και μεις κλαιει και κλαει και κλαει. Ν α την αφησω να κλαψει που λενε πολλοι δεν μπορω. Το αποτελεσμα ειναι να κοιμαται παντα μετα τις 12 τα μεσανυχτα και παντα αν πεσουμε και μεις. Και τωρα που θα παει στο δωματιο της νομιζω θα ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραγματα. Θεωρουσα οτι ειναι μικρη για να την βαλω σε προγραμμα , αλλα μηπως ειναι ωρα? Επισης το οτι κοιμαται ολο το βραδυ ειναι μεγαλη υποθεση και φοβαμαι αν παρεβω μηπως το χαλασω. Ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω γιατι τα πιο πολλα μωρακι ακολουθουν το προγραμμα του σπιτιου, απλα ειναι εξαντλητικο καμια φορα να μην εχεις ενα λεπτο δικο σου μεχρι να πεσεις για υπνο... καμια ιδεα κοριτσια ????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα και απο μενα,η δικη μου γνωμη ειναι οτι ειναι πολυ νωρις για να βαλεις προγραμμα υπνου σε μωρο 4μηνων..μηπως δεν χορταινει,μηπως την ενοχλει κατι που κανεις διαφορετικο?εγω την εβγαλα εξι μηνων απο το δωματιο μας..αυτο που ισως μπορεις καπως να διορθωσεις ειναι τα μισαωρα μεσα στην μερα με το να την απασχολησεις να μην κοιμηθει για να κουραστει κ να κοιμηθει σερι..

επειδη δεν εχω πειρα με τον θηλασμο ισως αλλες μανουλες να σε βοηθησουν..

Link to comment
Share on other sites

nefelim δεν κατάλαβα..κοιμάται το πρωί από 8 ως 12?..αν είναι έτσι μήπως να μείωνες τισ πρωινέσ ώρεσ ύπνου?

εμείς την κοιμίζουμε το πρωί 9-9.30 μετά 12-1 περίπου, το μεσημέρι 3-4.30 περίπου και μετά 7.30- 7 πρωί αλλά με πολύ βοήθεια έτσι?

Link to comment
Share on other sites

nefelim δεν κατάλαβα..κοιμάται το πρωί από 8 ως 12?..αν είναι έτσι μήπως να μείωνες τισ πρωινέσ ώρεσ ύπνου?

εμείς την κοιμίζουμε το πρωί 9-9.30 μετά 12-1 περίπου, το μεσημέρι 3-4.30 περίπου και μετά 7.30- 7 πρωί αλλά με πολύ βοήθεια έτσι?[/QUO Ναι ετσι ακριβως ξανακοιμαται μεχρι τις 11-30 με 12 το μεσημερι. Εχω δοκιμασει γενικως να την φερω πιο νωρις σε αυτο το ξυπνημα αλλα ειναι πολυ νευρικη και μετα κοιμαται κανα διωρο σερι μεσα στην μερα και μετα το βραδυ παλι μετα τα μεσανυχτα..

να σε ρωτησω πως την καταφερνεις και κοιμαται μεσα στην μερα ? εμενα αν δεν νυσταξει απο μονη της με κανεναν τροπο δεν μπορω να την κοιμησω μερα...!

Link to comment
Share on other sites

χμμ..μόλις ξυπνήσει στις 8.00 κρατήστε την ξύπνια μέχρι τις 11.00 περίπου, σταδιακά όμως, δηλαδη αυξήστε την ώρα λίγο κάθε μέρα μέχρι να πάει περίπου 11. το 11 δεν είναι τυχαίο, μόλις μπουν οι στερεές είναι η πιο συνηθισμένη ώρα δεκατιανού φαγητού, περίπου πάντα..μπορείτε από τις 8 μέχρι 10.30 περίπου να πάτε βόλτα ή να παίξετε ή να τη βαλετε να κάθεται μπρούμητα σε κουβερτούλα με παιχνιδάκια και εσείς να ασχολείστε με το σπίτι κλπ..έτσι κάπως τρως την ώρα, κουράζεται και το μωρό και στις 11 περίπου την ταίζεις και την κοιμίζεις για καμιά ώρα- μιάμιση, γιατί μετά πάλι μεσολαβεί ένα διάστημα με δραστηριότητες μέχρι να κοιμηθεί το μεσημέρι..

Δεν θέλω να σε πάρω και στο λαιμό μου γιατί κάθε μωράκι είναι διαφορετικό και οι ανάγκες του διαφέρουν, όπως και το οικογενειακό πρόγραμμα..πάντως σε γενικές γραμμές, καλό θα είναι να κοιμάται λίγο τη μέρα και νωρίς για βράδυ..

Εμείς την κοιμίζουμε στο στήθος ή στο καρότσι, εξαρτάται την περίπτωση..το βράδυ μόνο στήθος μέχρι στιγμής ,μέχρι να πάω εγώ για δουλειά κι επειδή ως ψυχ.νοσηλεύτρια έχω κυλιόμενο, στο νυχτέρι μου ο μπαμπάς θα την κοιμίζει όπως μπορεί χα,χα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...