Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ, ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;;;;;


Recommended Posts

Κορίτσια εχθές επισκέφθηκα για πρώτη φορά τον γιατρό, (Δασκαλάκη) ήμουν κοντά στην 7 εβδομάδα. Μόλις με εξέτασε με ρώτησε αν έχουμε ιστορικό δίδυμων κυήσεων στην οικογένεια….. του είπα όχι………μάλιστα του διευκρίνησα πως η σύλληψη αυτή έγινε με την πρώτη επαφή που είχα ελεύθερα με τον άνδρα μου μετά από χρόνια προφυλάξεων διότι δεν θέλαμε παιδιά τον πρώτο καιρό. ΚΟΡΙΤΣΙΑ.......μου λέει συγχαρητήρια είστε η πρώτη στην οικογένεια που κυοφορείτε δίδυμα και μάλιστα σε διαφορετικούς σάκους…… κ.λ.π. τα υπόλοιπα δεν τα πολυκατάλαβα γιατί είχα πάθει ψιλοεγκεφαλικό. Πείτε μου όσες γνωρίζετε είναι δυνατόν χωρίς να υπάρχει ανάλογο ιστορικό, χωρίς να έχει μεσολαβήσει η επιστήμη και με μια μόνο φορά να συμβεί τέτοια σύλληψη;;;; Έχετε ανάλογα περιστατικά;;; Κοντεύω να τρελαθώ από την ώρα που το έμαθα, έπαθα σοκ! Στην συνέχεια ακούσαμε καρδιές, εκεί μου ήρθε το δεύτερο εγκεφαλικό, σε σημείο που εγώ και ο άνδρας μου να φύγουμε από το ιατρείο ξεχνώντας όλες τις ερωτήσεις που θέλαμε να κάνουμε……

Σημ: και για να γελάσουμε…… μου λέει ο γιατρός: καλά να πάθεις, αφού φυλαγόσουν τόσο καιρό σου ήρθαν όλα μαζί. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eλενα,καλημερα.

 

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!Κοριτσι μου,μπραβο!!!Σου ευχομαι με το καλο τα υπεροχα παιδακια σου.

Δεν εχω ακουσει κατι αναλογο προσωπικα,αλλα ξερω πως ολα μπορουν να συμβουν.

 

Πραγματικα ενθουσιαστικα!

Και παλι συγχαρητηρια!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια!!!!!

Με το καλο τα διδυμακια σου!!!!Αν και ψαξ το λιγο καλυτερα με το ιστορικο της οικογενειας.Κι εγω δεν ηξερα οτι εχω κληρονομικοτητα αλλα το εμαθα αφου ειχα γυρισει απ τον γυναικολογο κ ειχα δει δυο μωρακια.Οποτε τιποτα δεν ειναι απιθανο!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ. Τι είναι και αυτό που μας βρήκε;;;; Τέτοια επιτυχία με την πρώτη.... ομολογώ ότι δεν την περίμενα!!!! :roll: Αφού πήρα την μητέρα μου τηλέφωνο για να της το πώ και ήταν έτοιμη να μου το κλείσει γιατί νόμιζε ότι την δούλευα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πολύ πολύ καλή μου φίλη που 2 φορές έκανε ελευθερα και τις 2 έπιασε δίδυμα!!!!!!!!!!

Την πρώτη φορά 2 αγόρια και τώρα κυοφορεί 2 κορίτσια!!!!!!

Αυτή να δεις τι επάθε όταν άκουγε τα νέα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ πολύ καλή μου φίλη που 2 φορές έκανε ελευθερα και τις 2 έπιασε δίδυμα!!!!!!!!!!

Την πρώτη φορά 2 αγόρια και τώρα κυοφορεί 2 κορίτσια!!!!!!

Αυτή να δεις τι επάθε όταν άκουγε τα νέα!!!!!!!!

 

 

Θ Ε Ε ΜΟΥ!!!!! Αν όλα πάνε καλά και γεννήσω με το καλό..... δεν θα αφήσω τον άνδρα μου να μου δώσει ούτε χειραψία!!!!! Και για αυτήν θα ανησυχώ......... :lol:

 

Πάντως τον άλλο μήνα που έχω ραντεβού με τον γιατρό, θα τον ρωτήσω σε τι ποσοστό συμβαίνει κάτι τέτοιο και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, τι να πω, συγχαρητήρια;

 

Έπειτα, είναι στατιστικά πιο πιθανό να γεννηθούν δίδυμα, από γυναίκες κάπως προχωρημένης ηλικίας.

 

Και εγώ βρήκα ιστορικό στην πορεία. Τα παλιά τα χρόνια γεννιόντουσαν αρκετά δίδυμα που λόγω προωρότητας και έλλειψης μέσων, δεν τα κατάφερναν... Επίσης, υπήρχαν κυήσεις στην οικογένεια, στα πιο πρόσφατα χρόνια, που ξεκινούσαν ως δίδυμες στον υπέρηχο, αλλά κατέληγαν μονές. Είναι κάτι όχι σπάνιο. Στην έβδομη εβδομάδα, βέβαια, εφόσον έχετε δει καρδούλες, έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Έχετε δύο!

 

Αλλά μπορεί και να είσαι η πρώτη, από την οικογένειά σου, ποιος ξέρει;

 

Άσε και γω τώρα τον άντρα μου τον έχω από μακριά :mrgreen::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το καλο τα μωρακια σου!

εγω την αλλη βδομαδα γενναω τα διδυμα κοριτσακια μας!

ακου ιστορικο:

απο τον αντρα μου η αδερφη του κ τρια πρωτα του ξαδερφια εχουν διδυμα.

απο μενα πρωτος μου ξαδερφος περιμενει κ αυτος διδυμα,αλλος ενα ξαδερφος μου εχει τετραχρονα διδυμα κ ενας θειος μου διδυμα!!!!!

αυτο δεν ειναι σοι!!!!!!!!

στο δρομο που μενουν τα πεθερικα μου διπλα της μενουν αλλα δυο ξαδερφια της που τα παιδια τους (αυτα που σας ελεγα) εχουν διδυμα!εχουν μετονομασει την οδο σε....ΟΔΟ ΔΙΔΥΜΩΝ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα:-D:grin::-D:grin: μπραβο σας ,συγχαρητηρια:!::!::!:

 

και εμενα μια φιλη χωρις ιστορικο πριν 4 χρονια εκανε ενα αγορακι και ενα κοριτσακι σε χωριστους σακους ηταν και εκεινα.

σημερα μετα απο 4 χρονια εχουν περασει πολλες αστειες ιστοριες που μας εξιστορει οταν ηταν εγκυος που οταν κουνιοντουσαν τα μωρα αισθανοταν οτι θα εχανε την ισορροπια της:lol::lol::lol:

 

και παλι μπραβο και μια καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι

 

και μεταξυ μας καλα να παθεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ μπράβο σας!! με το καλό γλυκεία μου και όπως λένε και στο χωριό της μαμάς μου στο Αγρίνιο καλή σιγουριά!!

 

Εμένα κορίτσια η μαμά μου έχει γεννηθεί δίδυμη δεν έζησε όμως το άλλο παιδακι και έχει κάνει και ο αδελφός της δίδυμα.

 

Όταν είχα κάνει τον πρώτο υπέρηχο ο γιατρός μου με είχε ρωτήσει αν έχουμε κληρονομικότητα διδύμων γιατί δεν φαίνονταν καθαρά αν είχα έναν ή δύο σάκους αλλά δυστυχώς στο δεύτερο υπερηχογράφημα φάνηκε ότι ήταν ένας :-(. Πιστεύω ότι μπορεί να ήταν και να απορροφήθηκε το ένα. :-(

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η αδερφή μου με την ΠΡΩΤΗ προσπάθεια έπιασε δίδυμα αγοράκια σε χωριστούς σάκους!!!! Επίσης δεν ξέραμε για ιστορικό διδύμων αλλά απ' ότι φαίνεται υπάρχει (τελικά κάτι βρέθηκε μετά από σκέψη ...) και τώρα τρέμω κι εγώ μην κάνω στο 2ο παιδί αντί για ένα 2!!!

 

Α ... κι επίσης είχε κι αυτή το Δασκαλάκη ... το έχει ο γιατρός???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθουν τα παιδακια σου, φανταζομαι το σοκ!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο Δασκαλακης φημιζεται για το χιουμορ του, μην φοβασαι τιποτα εχεις εμπειρο γιατρο και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλο να ερθουν τα παιδακια σου, φανταζομαι το σοκ!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο Δασκαλακης φημιζεται για το χιουμορ του, μην φοβασαι τιποτα εχεις εμπειρο γιατρο και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας και για το κουράγιο που μου δίνετε. Πραγματικά σας ευχαριστώ.

 

Marcopolo είχες δίκιο για τον Δασκαλάκη, όταν μιλούσες γι' αυτόν με τα καλύτερα λόγια. Ήταν αρκετά χαλαρός και δεν με άγχωσε καθόλου. Με έκανε και ένιωσα ασφάλεια. Επίσης μου άφησε πολλές επιλογές......σε όλα τα θέματα. Τέλος συνεργάζεται με 4 μαιευτήρια και αυτό είναι καλό διότι μπορώ και εκεί να έχω επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας και για το κουράγιο που μου δίνετε. Πραγματικά σας ευχαριστώ.

 

Marcopolo είχες δίκιο για τον Δασκαλάκη, όταν μιλούσες γι' αυτόν με τα καλύτερα λόγια. Ήταν αρκετά χαλαρός και δεν με άγχωσε καθόλου. Με έκανε και ένιωσα ασφάλεια. Επίσης μου άφησε πολλές επιλογές......σε όλα τα θέματα. Τέλος συνεργάζεται με 4 μαιευτήρια και αυτό είναι καλό διότι μπορώ και εκεί να έχω επιλογές.

 

Με 4???? Εγώ ήξερα για το Αλεξάνδρα και το Ιασώ μόνο!

 

Εγώ τον βρήκα λίγο απρόσωπο και απόμακρο (η αδερφή τον είχε όχι εγώ!)... γι' αυτό και μάλλον θα πάω σε άλλον ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα χαρακτηρα αν κολλας με τον γυναικολογο. Ισως στην αρχη φαινεται λιγο απροσωπος αλλα δεν ειναι. Εμενα δεν με ενοιαζε και πολυ να ταιριαζουμε απλα ηθελα να νιωθω ασφαλης και να εχω σαφεις απαντησεις σε ολα και σωστη καθοδηγηση. Και φυσικα να ειναι παντα εκει οποτε τον χρειαζομαι. Σε αυτα που ζητουσα ηταν αψογος.

Link to comment
Share on other sites

Με 4???? Εγώ ήξερα για το Αλεξάνδρα και το Ιασώ μόνο!

 

Εγώ τον βρήκα λίγο απρόσωπο και απόμακρο (η αδερφή τον είχε όχι εγώ!)... γι' αυτό και μάλλον θα πάω σε άλλον ...

 

 

Τι να πω Βέρα μου, στην αρχή και εμένα μου φάνηκε πολύ σοβαρός και πράγματι είναι, σιγά σιγά όμως ανοιχτήκαμε και εκείνος και εγώ. Με τις ερωτήσεις που του έκανα έγινε πιο ομιλητικός. Ίσως να είναι μέχρι να γνωριστεί μαζί με το ζευγάρι. Ήταν βλέπεις και η πρώτη φορά. Τώρα για τα μαιευτήρια μου είπε ότι συνεργάζεται με: Αλεξάνδρα, Ιασώ, Γαία, Λητώ. Εγώ μάλλον θα πάω ή Γαία ή Ιασώ. Αυτά.....

 

Σημ: αυτό που με τρόμαξε λίγο είναι ότι πριν από εμένα ήταν καμιά 15αριά γυναίκες και μετά από εμένα άλλες 15. Η αναμονή είναι κάπως, γιατί εντάξει και τα ραντεβού δεν μπορούν να τηρηθούν ακριβώς......

Link to comment
Share on other sites

με το καλο τα μωρακια σου!

εγω την αλλη βδομαδα γενναω τα διδυμα κοριτσακια μας!

ακου ιστορικο:

απο τον αντρα μου η αδερφη του κ τρια πρωτα του ξαδερφια εχουν διδυμα.

απο μενα πρωτος μου ξαδερφος περιμενει κ αυτος διδυμα,αλλος ενα ξαδερφος μου εχει τετραχρονα διδυμα κ ενας θειος μου διδυμα!!!!!

αυτο δεν ειναι σοι!!!!!!!!

στο δρομο που μενουν τα πεθερικα μου διπλα της μενουν αλλα δυο ξαδερφια της που τα παιδια τους (αυτα που σας ελεγα) εχουν διδυμα!εχουν μετονομασει την οδο σε....ΟΔΟ ΔΙΔΥΜΩΝ!!!!!!

 

 

Λιονταράκι σου εύχομαι με το καλό να πάρεις τα κοριτσάκια σου αγκαλιά. Έχεις βάλει πολλά κιλά;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτά τα δυο ενδιαφέροντα άρθρα για τις δίδυμες κυήσεις:

 

http://www.yeskid.gr/egkymosyni/frontida/fysiologia-anaptyksi/didymi-kyisi?page=1

 

http://www.yeskid.gr/egkymosyni/frontida/fysiologia-anaptyksi/didymi-kyisi?page=2

Link to comment
Share on other sites

Kαθε φορα θα εχεις αναμονη δυστυχως. Παντα εχει πολυ κοσμο. Θυμαμαι μια φορα μονο μπηκα μεσα και ειδα τρεις γυναικες και νομιζα οτι πηγα λαθος ημερα στο ραντεβου.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω,μπράβο!Συγχαρητήρια :lol:

Σε προειδοποιώ ότι έχετε να περάσετε στιγμές άπειρου κάλλους χαχα.Λοιπόν,εμένα δεν μου φαίνεται τόσο περίεργο.Ήταν η τυχερή σας μέρα :-D Μπορεί να προσπαθούσατε μήνες πριν και πάλι η σύλληψη να ήταν την ίδια μέρα.Βρεθήκατε την σωστή ώρα στο σωστό σημείο και θα το καταλάβεις όταν κρατήσεις τα μωρά σου.

Ως πρόσφατη διδυμομαμά έχω να σου πω ότι μέσα σου συντελείται ένα θαύμα.Τα δίδυμα είναι ξεχωριστή εμπειρία και να φανταστείς τα δικά μου είναι μόλις 6,5 μηνών!Όταν μεγαλώσουν τι θα λέω?! Εμείς τα ''πιάσαμε'' στον πρώτο μήνα προσπαθειών και μάλιστα ενώ εγώ ήμουν ήδη 35 πατημένα...

Καλή εγκυμοσύνη και..(μη με βρίσεις,μη με βρίσεις) πάντα τέτοια!

oC5Ep3.png

73sZp3.png

Link to comment
Share on other sites

elena εχω παρει μονο 20!!!!!ξεκινησα την εγκυμοσυνη 52 και ειμαι αισιως 72!αλλα δεν μου φαινονται!ενταξει εννοειται οτι φαινεται οτι εχω παχυνει αλλα οχι 20 κιλα!!!καλα βεβαια δεν με πολυενδιεφερε γιατι ειχα με πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθω!

 

ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ!!!!!!!

Μην ακους κανεναν!οτι κ να σου πουνε για τα διδυμα μην πτοηθεις!να ευχεσαι να ειναι καλα τα παιδια σου κ τιποτα αλλο.αν μπεις στο θεμα "ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα" θα καταλαβεις τι λεω!εγω το ειχα ανοιξει κ τωρα ειμαι χιλιομετρα μακρια απο ολα αυτα που ενιωθα τοτε!!!

να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη!!

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια!με το καλο και οοοολα να σας πανε καλα!

εκανα χοριακη οταν καταλαβα οτι ειμαι εγκυος και ενω ημουν στην 4η εβδομαδα η τιμη ηταν ιδιαιτερα υψηλη,185000.μολις πηρα τα αποτελεσματα με ρωτησε ο μικροβιολογος αν εχουμε ιστορικο διδυμων.η απαντηση ηταν οχι...δεν εχουμε.βεβαια,στη δικη μας περιπτωση δεν ηταν διδυμα.η χοριακη μας παραπλανησε,ο γυναικολογος ενα σακο ειδε απο την αρχη.

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...