Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φορμακια ?(Οκτώβριος)


Recommended Posts

Να ρωτησω κατι και εγω σχετικα με ρουχαλακια?

Για μωρακια που γεννιουνται τελη Οκτωβριου τι τυπου και ποσα φορμακια χρειαζομαστε?

 

Δηλαδη, να παρω αυτα που ειναι μακω αμανικα και μετα φορας ολοσωμα φορμακια απο πανω?

 

Να παρω μακρυμανικα μακο που ομως δεν εχουν για ποδαρακια αρα στα ποδια τι φορανε ?

 

Κολλαν ?

 

Καλτσακια φορανε ?

 

Ζακετες ?

 

Απο ποτε μπορεις να τους φορεσεις τυπου Τ-Shirtaκια ( για εξοδο και οταν θελεις να το "ντυνεις" καπως )

 

Ιδεα δεν εχω, βλεπω τοσα στα μαγαζα και δεν ξερω τι πραγματικα χρειαζομαστε.

 

Βοηθεια!! :shock::?:D:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σου πω εγω γεννησα 21/10 ειχα ζιπουνακια με μανικακι αλλα αρκετα γιατι το μωρο το κρατουσε και η μητερα μου περιπου 20 νουμερο 1 και 2 μηδεν δεν αγορασα. Επισης φορμακια μακο ειχα λιγα μονο για τον υπνο αλλα ειχα πολλα βελουτε κλπ που ηταν για εξω ( αφου συνεχεια εξω ειμασταν) . Καλτσακια απειρα, 3 καλσον , 2 ζακετες και οταν φορουσε παντελονι την εβαζα απο μεσα και καλσον . 3 φορμεσ εξοδου πολυ καλες και φτυνες ςχει στο τζαμπο και κουβερτουλα φλις για το καροτσι Μην ξεχνας οτι ειναι μωρο και αν του βαζεις μπλουζακια δεν μπορεις να το πιανεις τοσο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα γεννήσω μέσα Οκτωβρίου (λογικά). Έχουμε πάρει 12 κοντομάνικα ζιπουνάκια (χωρίς ποδαράκια) νούμερο 0-3 και άλλα 7 νούμερο 3-6 και 2 φορμάκια με ποδαράκια μέσα γιατί λογαριάζω ότι θα μου φέρουν αρκετά αφού είναι το πιο απλό δώρο σε νεογέννητο. Έχουμε fleece κουβερτούλα, ζακετούλα απαλή, καλτσάκια, αλλά γενικά λογαριάζω το 1ο τρίμηνο τουλάχιστον να το βγάλουμε με φορμάκια με ποδαράκια μέσα. Για αργότερα έχουμε πάρει κάποια ρουχαλάκια, παντελονάκια και μπλουζάκια και παπουτσάκια αγκαλιάς. Δεν νομίζω να μας λείψει κάτι για ξεκίνημα, αλλά και πάλι τα καταστήματα να είναι καλά :D

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ σκέφτομαι να πάρω ζιπουνάκια κοντομάνικα με φορμάκια ολόσωμα δηλ και τα ποδαράκια μέσα και φυσικά καλτσούλες.

 

τώρα για κουβερτούλα λέτε λεπτή φλις ?

μήπως και καμμία πιο χοντρούλα μετά τον Οκτώμβρη αμέσως θα πιάσει το κρύο !!!

 

antu καλσόν απο τόσο μωρούλι ?

 

 

μπυτζαμούλες έχει ? ή με φορμάκι τα κοιμίζουμε?

 

θα πάω απο βδομάδα για ψώνια και δεν ξέρω τι να πάρω και πόσα

 

α και κάτι άλλο τι νούμερο να πάρω ?

ήδη μου είπε ότι έίναι 2κιλά στις 31+3 άρα λογικά τα 3 θα τα περάσουμε μάλλον? τι νούμερο ρουχάκια να της πάρω ?

ουφ άγχος !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την Αννα την κρατουσε η μητερα μου απο τον δεκεμβριο στο μαγαζι της οποτε εκανε πολυ κρυο και δεν ηταν και κανενα ζεστο μαγαζι αρα το καλσον ηταν απαραιτητο αλλα μονο μια εταιρια εχει τοσο μικρα. Το βραδυ την κοιμηζα με ενα φορμακι βαμβακερο φυσικα φορουσε ζιπουνακι και την σκεπαζα με το παπλωμα τησ αν εκανε πολυ κρυο εβαζα και μια κουβερτα ( το επιανα δεξια και αριστερα μεταξυ στρωμα και καγκελα) Φυσικα για εξω οταν κανει κρυο η φλις δεν κανει τιποτα αλλα μια ισπανικη και ακομα καλυτερη αν βρεις να αγορασεις απο τις ακριλικες που βγαιναν παλια( εμας μας εσωσαν) Φλις εβαζα η κατω στο κρεβατι για πιο πολυ ζεστη ή στο καροτσι στην πλατη. Οσο για τα ζιπουνακια τα μακρυμανικα εμενα δεν μου κανανε διοτι ηταν πολυ δυσκολο να περασω το μικροσκοπικο χερι της απο το μανικι. Βασικο τα φορμακια να κουμπονουν απο μπροστα και αφηστε τi λενε οι πωλητριες.( μη σου πω να εχει και απο τα δυο ποδαρακια κλιπς οπωσ τα mothercare)

Link to comment
Share on other sites

την Αννα την κρατουσε η μητερα μου απο τον δεκεμβριο στο μαγαζι της οποτε εκανε πολυ κρυο και δεν ηταν και κανενα ζεστο μαγαζι αρα το καλσον ηταν απαραιτητο αλλα μονο μια εταιρια εχει τοσο μικρα. Το βραδυ την κοιμηζα με ενα φορμακι βαμβακερο φυσικα φορουσε ζιπουνακι και την σκεπαζα με το παπλωμα τησ αν εκανε πολυ κρυο εβαζα και μια κουβερτα ( το επιανα δεξια και αριστερα μεταξυ στρωμα και καγκελα) Φυσικα για εξω οταν κανει κρυο η φλις δεν κανει τιποτα αλλα μια ισπανικη και ακομα καλυτερη αν βρεις να αγορασεις απο τις ακριλικες που βγαιναν παλια( εμας μας εσωσαν) Φλις εβαζα η κατω στο κρεβατι για πιο πολυ ζεστη ή στο καροτσι στην πλατη. Οσο για τα ζιπουνακια τα μακρυμανικα εμενα δεν μου κανανε διοτι ηταν πολυ δυσκολο να περασω το μικροσκοπικο χερι της απο το μανικι. Βασικο τα φορμακια να κουμπονουν απο μπροστα και αφηστε τi λενε οι πωλητριες.( μη σου πω να εχει και απο τα δυο ποδαρακια κλιπς οπωσ τα mothercare)

 

 

πόσο γεννήθηκε η μικρούλα σου?

γιατί είδα ότι δεν αγόρασες 0 νούμερο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μη παιρνετε νουμερο 0...καλυτερα 0-3 ( της mothercare πχ) για να σα ς κανουν......καλυτερα λιγο μεγαλυτερο παρα μικρο......αν δεν ειναι ανετο θα δυσκολευεστε να το ντυνετε και θα κλαιει το μικρο.....αφηστε που αν ειναι στενο δε βολευονται......

 

Εγω οσα πηρα 0 πηγαν αφορετα.....

 

Επισης οχι φορμακια που κουμπωνουν πισω........τελειως αβολο!!!

 

Προσωπικα εμενα με βολεψαν τα ζιπουνακια με κοντο μανικι (και τα αμανικα το καλοκαιρι) γιατι φοριουνται πιο ευκολα στα μωρα....αντε να τραβας μανικια και χερια...... :?

 

Πανω βαζετε φορμακια αναλογως καιρου (αν δεν κανει κρυο βαλτε κοντομανικα και αν χρει;ζεται ζακετα)...εχετε υποψη οτι τα νεογεννητα δεν μπορουν να ρυθμισουν ακομα τη θερμοκρασια τους και κρυωνουν πιο ευκολα απο μας......

 

Επισης αποφευετε τα βελουτε (και τα φλις) γιατι αν σας βγει ευαισθητο μωρο, θα το ενοχλει το συνθετικο....καλυτερα βαμβακερα και οχι απο τζαμπο......της mothercare ειναι και καλα και οικονομικα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

Εγώ γεννάω αρχές Δεκέμβρη και πήρα χθες από το mothercare 8 φορμάκια βαμβακερά 0-3 και 10 κοντομάνικα χωρις ποδαράκια για φανελάκια. Τα θέλω για μέσα στο σπίτι, για έξω θα πάρω βελουτέ σίγουρα, και πιστεύω ότι τους δυο πρώτους μήνες θα βγούμε ελάχιστες φορές, λόγω κρύου. Ήθελα να πάρω πετσετε ή βελουτέ για να είναι πιο ζεστά αλλά η πωλήτρια επέμενε ότι θα είναι πολύ ζεστά για μέσα στο σπίτι και ότι πρέπει να πάρω βαμβακερά. Και με έπεισε τελικά, σκεφτόμουνα ότι και το σπίτι μας είναι πολύ ζεστό το χειμώνα (22-23 °C σίγουρα). Αλλά δεν θα κρυώνει το παιδί???οι έμπειρες μάνες τι λένε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις που γεννηθηκαμε μεσα στο καταχειμωνο (18-1) και ειχε πολυ κρυο και παρολο που τα καλοριφερ δουλεουν στο φουλ της εβαζα βελουτε (γενικα τα πολυ ζεστα φορμακια) γιατι ειναι βρεφη και κρυωνουν πολυ. Βεβαια αυτο ειναι και στην θεωρια που ακολουθει η μαμα με το ντυσιμο και το θεμα κρυο-ζεστη. Εγω θελω το παιδι να ειναι ζεστα ντυμενο το χειμωνα οχι να σκληραγωγηθει που λενε μερικοι. Δεν ειναι ολοι ετσι.Παντως το καλυτερο ειναι να εχεις ενα δυο απο ολα και αναλογα θα κρινεις εκεινη την ωρα τι χρειαζεται. Αυτος ειναι ο χρυσος κανονονας της νεας μαμας πιστευω. Να παιρνεις λιγα και μετα αναλογα με αυτα που χρειαζεσαι παιρνεις τα απαραιτητα.Γιατι μετα πολλα καταληγουν αφορετα-αχρησιμοποιητα. Φυσικα δεν τον ακολουθησα αλλα το καταλαβα στην πορεια!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω προτιμησα κ συνεχιζω να προτιμω τα βαμβακερα! Γεννηθηκε ο μπεμπης 5/3 κ τα βελουτε φορμακια εξοδου ηταν σχεδον αφορετα. Που θα το πας το χειμωνα μωρο παιδι;Ασε που μπορει να του προκαλεσουνε αλλεργια!

Για μεσα για το σπιτι βαμβακερο ζιπουνακι(εμενα με βολεψανε με το κοντο μανικακι) , καλτσακια,απο πανω βαμβακερο φορμακι και αν παλι δεις οτι κρυωνει ενα ζακετακι!

Γενικα η γνωμη μου ειναι οτι ερχεται σε επαφη με το δερμα του μωρου πρεπει να ειναι 100% βαμβακι . Εγω ψωνιζω απο το mothercare εχουνε παρα πολυ καλη ποιοτητα κ τιμες πολυ προσιτες. Εχουνε τα ζιπουνακια πακετο των 7 γυρω στα 27 ευρω.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεννάω τέλη Οκτώμβρη και πήρα ζυπουνάκια με κοντό μανικάκι άπειρα καλτσάκια και καλτσόν και σχεδόν όλα φορμάκια τα οποία είναι τα περισσότερα βελούδινα,αν είναι καλής ποιότητας βελούδο δεν έχουν κανένα προβλημα τα μωράκια άσε που είναι και πιο μαλακά για τα μωρά και δεν τρίβονται στο ευαίσθητο δερματάκι τους,δεν λέω πολύ καλά και τα βαμβακερά αλλά ειδικά για νεογέννητα προτιμώ τα βελούδινα που και στο πλύσιμο δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να σκληρύνουν οι ίνες τους όπως τα βαμβακερά.Για μετά το πρώτο τρίμηνο χρησιμοποιώ άνετα και τα βαμβακερά,άλλωστε και την πρώτη μου την κόρη με βελούδινα φορμάκια την έβγαλα και καμιά αλλεργία δεν έβγαλε,μην τα κοιτάμε όλα με στραβό μάτι,αν δεν έχουμε χρησιμοποιήσει και ψάξει κάτι γαι να ενημερωθούμε καλύτερα να μην δίνουμε λάθος πληροφορίες!!!!! :wink::wink::wink:

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

Ειχα 10 βελουτε φορμάκια (δωρα) και φορεσε 1 φορά μονο το ένα . Τα χνουδια την ενοχλουσαν την αγαπουλιτσα μου και φτερνιζοταν συνέχεια ! Ειχε και ζεστη βεβαια μετα αλλα και παλι δεν θα τα φορουσαμε καθολου .

Τα μωρα δεν κρυωνουν περισσοτερο αντιθέτως θα δεις οτι πιο πολυ δυσφορουν στη πολλη ζέστη . :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mamaveria δεν δινουμε λαθος πληροφοριες στις καινουριες μανουλες!!! Η καθε μαμα λεει τι την εχει βολεψει συμφωνα με την δικη της εμπειρια και τις αναγκες του δικου της μωρου. Κατι που εμενα μου φανηκε εξαιρετικα χρησιμο κ βολικο σε καποια αλλη μαμα μπορει να φανει αχρηστο! Επισης το γεγονος οτι τα βαμβακερα προτιμουνται για τα βρεφη ειναι αποψη ειδικων και παιδιατρων κ οχι κατι αυθαιρετο, αλλα και παλι ξαναλεω ολα εξαρτουνται απο τις αναγκες του καθε μωρου και τις εκαστοτε συνθηκες διαβιωσης. Δεν μπορει σε ενα μωρο που γεννηθηκε κ ζει στο Νευροκοπι πχ Γενναρη μηνα και εχει -20 να το ντυσεις οπως θα ντυσεις ενα μωρο που γεννηθηκε και ζει στην Κρητη και εχει 18 βαθμους. Επισης η θερμοκρασια του σπιτιου παιζει πολυ μεγαλο ρολο στο ντυσιμο , εαν το σπιτι πχ δεν εχει θερμανση το βραδυ η για ενα μεγαλο διαστημα μεσα στην μερα τοτε το ντυσιμο θα διαμορφωθει αναλογα.

Καμια κοπελα δεν ειπε οτι τα βελουτε/φλις/βελουδινα φορμακια ειναι αχρηστα αλλα ειπωθηκε οτι μπορει να προκαλεσουν ερεθισμο στο δερματακι του μωρου που ειναι ευαισθητο.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Μαμαβερια επειδη η κορη σου δεν ειναι αλλεργικη δεν σημαινει οτι κανενα αλλο παιδακι δεν ειναι!!!!

 

Αν προκυψει σε μαμα παιδακι με ατοπικη δερματιτιδα (καθολου σπανιο) θα πεταξει οτι βελουτε/φλις/μαλλινο εχει αγορασει γιατι θα φουντωνει και θα υποφερει το παιδι!!!! Ενα σωρο πραγματα που αγορασα για το δικο μου μωρο (φορμακια, κουβερτες, υπνοσακοι, μπλουζες) πηγαν χαμενα......κι αυτο επειδη δεν βρεθηκε ενας ανθρωπος να μου πει να τα αποφυγω.....

 

Οι ιδιοι οι γιατροι λενε να προτιμαμε σε βρεφη τα 100% καλης ποιοτητας βαμβακερα.....ακομα και στις κουβερτες......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω όλες. Πολυτιμες όλες οι πληροφορίες. Εγω θα φροντισω να έχω και μερικα βελουτε αν δω οτι κρυωνει. Τις αλλεργιες τις φοβαμαι και εγω γιατι ειμαι και εγω αλλεργικη αλλα και γιατι ολο και περισσοτερα παιδακια τελευταια υποφερουν απο αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τα πιο ομορφα φορμακια ειναι τα βελουτε που κουμπωνουν πισω.......εχει απιθανα σχεδια........

 

Μην αγοραζεις πολλα απο πριν......χαμενα λεφτα που θα σου χρειαστουν στη συνεχεια....... :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Γενικα η γνωμη μου ειναι οτι ερχεται σε επαφη με το δερμα του μωρου πρεπει να ειναι 100% βαμβακι . Εγω ψωνιζω απο το mothercare εχουνε παρα πολυ καλη ποιοτητα κ τιμες πολυ προσιτες. Εχουνε τα ζιπουνακια πακετο των 7 γυρω στα 27 ευρω.

 

Αυτό λένε και οι παιδίατροι. Έχει δίκιο για το mothercare. Άσε που έχει και φανταστικά σχέδια. Για τον πρώτο μου γιό αγόρασα σχεδόν αποκλειστικά από εκεί. Και τώρα που θα γεννήσω μέσα Οκτωβρίου, πήρα 10 κοντομάνικα εσώρουχα και 3 ολόσωμα φορμάκια και βλέπουμε. Θα αγοράσω καλτσούλες και ένα φορμάκι για να τον πάρω από το μαιευτήριο και μετά θα περιμένω τα δώρα. Θα σου κάνουν πολλά χρηστικά πράγματα, σε συμβουλέύω να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τα πιο ομορφα φορμακια ειναι τα βελουτε που κουμπωνουν πισω.......εχει απιθανα σχεδια........

 

Λοιπόν μας φέρανε δώρο φορμάκι της chicco που κουμπώνει πίσω αλλά όχι μέχρι κάτω,από τη μέση και κάτω δεν έχει κουμπιά.

Για να το βάλω έσκασα και το μωρό στο ημιπλάγιο-μπρουμυτο επίσης!

Είναι βέβαια πράγματι πολύ χαριτωμένο το σχεδιάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα γερακινα ειναι και τα χειροτερα........μου χαν φερει και δεινοπαθησε το μωρο μεχρι που τα πεταξα.......δεν μπορω να καταλαβω πως βγαζουν τετοια σχεδια..... :?

 

 

Προσεξτε και τα καλτσακια κοριτσια.......παρτε πολυ καλης ποιοτητας υλικα.......ακομα δεν καταφερα να βρω καλτσακια που να μη του κανουν εκζεμα στα ποδαρακια!!!!

 

 

Μαγια μου γεννας?????? :D

 

Αγορακι κι αυτο????? Αντε με το καλο!!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εσείς που γεννήσατε

η μπέμπα μου είναι 2715 γρ και θα γεννήσω σε 15 περίπου μέρες με προγραμματισμενη καισαρική

έχω πάρει φορμάκια πήρα τα πιο πολλά σε νούμερο 0-3 αλλά και κάποια 0 τα οποία μου φαίνονται πολύ μικρά ...

όταν άκουσα το βάρος την μικρής χτες σκέφτηκα να πάω να τα αλλάξω τα 0 να πάρω μεγαλύτερα γιατι λογικά δεν θα ξεπεράσει τα 3 κιλά η μπέμπα ?

τι λέτε εσείς ?

σε 2 εβδομάδες πόσο ακόμη θα βάλει ?

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ετσι την πατησαμε.. πηραμε φορμακια 0 και μπολικα μπορω να πω που στο ματι μου φανηκαν μικρα και οντως ηταν :P .. δεν λεω τα φορεσε ο μικρουλης.. αλλα 1 μηνα?? μετα τα χαρισα απο δω κι απο κει.. πλεον ο κανονας μου σε οτι αφορα τα ρουχα του μωρου ειναι: ας ειναι και λιγο μεγαλυτερα, θα τα φορεσει και αργοτερα.. επειδη ειναι και λιγο τροφαντουλης, 9 κιλακια πλεον τα ρουχαλακια που του φοραω ειναι για μωρα 12-18 μηνων (ειναι μολις 8μ ).. του ειναι λιγο βαρκες αλλα ουτε τον παιδευω για να τα βαλουμε ουτε τον ζοριζω με το να τραβαω απο δω κι απο κει..

τελος, μην δινεις σημασια στα νουμερα του τζαμπο αν καποια στιγμη ψωνισεις απο εκει.. καλυτερα με το ματι σου γιατι μπορει να λεει για 3 μηνων πχ αλλα να μην χωρανε ουτε σε 1.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

τα πήρα απο τα Λητώ , είναι της premaman και δεν είναι και φθηνά 35 ε το φορμάκι, οπότε τα λυπάμαι τα λεφτάκια , άντε να τα φορέσουμε οκ αλλά αν δεν της κάνουν τότε κρίμα δεν είναι ?

 

πόσο γεννήθηκε το νινι σου ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...