Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπορει καποιος να με βοηθησει σας παρακαλω?


Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα.ειμαι 26 ετων

Γραφτηκα σημερα γιατι εδω και καιρο ψαχνω καποιες απαντησεις σε καποια ερωτηματα και κανεις δεν μπορει να μου πει με σιγουρια τιποτα.

το θεμα μου ειναι νομιζω λιγο πολυπλοκο.

Ηρθα στην ελλαδα με τους γονεις μου και τον αδερφο μου οταν ημουν σε ηλικια 9 ετων(απο αλβανια ειμαστε).

πηγαμε σχολειο κανονικα.εγω και ο αδερφος μου εχουμε την ελληνικη ιθαγενεια.

δυστυχως οι γονεις μου ειχαν ενα ατυχημα πριν 7 χρονια το οποιο αφησε τον μπαμπα μου αναπηρο και με εγκεφαλικες αιμοραγιες . η μητερα μου δεν ζει...

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης και αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει...

σκεφτομαι για μεταναστευση στη γερμανια.ομως δεν ξερω αν θα ειναι ευκολο.

1)θα χρειαζομαι αδεια παραμονης?(επειδη εχω ελληνικη ιθαγενεια το λεω)

 

2)θελω ομως να παρω και τον πατερα μου μαζι.ο οποιος ειναι με αδεια παραμονης στην ελλαδα και δεν εχει ιθαγενεια ουτε υπηκοοτητα.

(ο πατερας μου να τονισω ειναι με 85% αναπηρια. μπορει να λεει μονο λιγες λεξεις και να κουναει τα χερια του)

ο πατερας μου θα μπορεσει να μεινει στη γερμανια?και τι θα χρειαστει για να εχει και εκει αδεια παραμονης?

 

3)και κατι τελευταιο.παιρνει συνταξη ο μπαμπας μου απο ενσημα που ειχε απο οταν δουλευε στην αλβανια.

σε περιπτωση που παμε γερμανια η συνταξη αυτη κοβεται?

 

αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει σε αυτα τα 3 ερωτηματα θα το εκτιμουσα πολυ. δυστυχως δεν εχουμε κανεναν εδω για να μας βοηθησει και ολοι μας λενε μισολογα....

 

σας ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δες εδώ

 

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=2752&page=16

 

Κάποιες κοπέλες που μένουν Γερμανία, μήπως μπορέσουν να σε βοηθήσουν.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.ειμαι 26 ετων

Γραφτηκα σημερα γιατι εδω και καιρο ψαχνω καποιες απαντησεις σε καποια ερωτηματα και κανεις δεν μπορει να μου πει με σιγουρια τιποτα.

το θεμα μου ειναι νομιζω λιγο πολυπλοκο.

Ηρθα στην ελλαδα με τους γονεις μου και τον αδερφο μου οταν ημουν σε ηλικια 9 ετων(απο αλβανια ειμαστε).

πηγαμε σχολειο κανονικα.εγω και ο αδερφος μου εχουμε την ελληνικη ιθαγενεια.

δυστυχως οι γονεις μου ειχαν ενα ατυχημα πριν 7 χρονια το οποιο αφησε τον μπαμπα μου αναπηρο και με εγκεφαλικες αιμοραγιες . η μητερα μου δεν ζει...

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης και αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει...

σκεφτομαι για μεταναστευση στη γερμανια.ομως δεν ξερω αν θα ειναι ευκολο.

1)θα χρειαζομαι αδεια παραμονης?(επειδη εχω ελληνικη ιθαγενεια το λεω)

 

2)θελω ομως να παρω και τον πατερα μου μαζι.ο οποιος ειναι με αδεια παραμονης στην ελλαδα και δεν εχει ιθαγενεια ουτε υπηκοοτητα.

(ο πατερας μου να τονισω ειναι με 85% αναπηρια. μπορει να λεει μονο λιγες λεξεις και να κουναει τα χερια του)

ο πατερας μου θα μπορεσει να μεινει στη γερμανια?και τι θα χρειαστει για να εχει και εκει αδεια παραμονης?

 

3)και κατι τελευταιο.παιρνει συνταξη ο μπαμπας μου απο ενσημα που ειχε απο οταν δουλευε στην αλβανια.

σε περιπτωση που παμε γερμανια η συνταξη αυτη κοβεται?

 

αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει σε αυτα τα 3 ερωτηματα θα το εκτιμουσα πολυ. δυστυχως δεν εχουμε κανεναν εδω για να μας βοηθησει και ολοι μας λενε μισολογα....

 

σας ευχαριστω προκαταβολικα

 

Εσυ οντας ελληνιδα μπορεις να πας σε οποιαδηποτε χωρα της ΕΕ να ζησεις και να εργαστεις. Στον πατερα σου απ'οσο ξερω μπορεις να βγαλεις αδεια παραμονης εφ'οσον εσυ διαμενεις μονιμα και νομιμα εκει και ο ιδιος ειναι ανημπορος (για περισσοτερες λεπτομερειες ρωτα τη γερμανικη πρεσβεια στην Αλβανια, οχι στην Ελλαδα, δε θα μπορεσουν να σε βοηθησουν).

 

Η συνταξη δεν κοβεται, δεν ξερω ακριβως πως θα τη λαμβανει, αυτο θα σας το πει το ταμειο απο την οποια την παιρνετε. Αυτο για τις συνταξεις απο ενσημα. Αν παιρνει καποια αναπηρικη, εκει ειναι πιο περιπλοκο το θεμα. Οταν θα παρει αδεια παραμονης στη Γερμανια τοτε θα υπαρχουν εκει καποια επιδοματα που ισως δικαιουται λογω αναπηριας. Εκει καπου μπλεκουν τα πραγματα με τις αναπηρικες και δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω.

 

Καλη τυχη, ευχομαι να τα ξεμπερδεψεις συντομα

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ!στη γερμανικη πρεσβεια για να παρω να μιλησω δεν πρεπει να ξερω γερμανικα?

εγω δεν ξερω καθολου...

εμαθα ενα τηλ το απογευμα της γερμανικης πρεσβειας στην αθηνα αλλα δεν ξερω εκει μιλανε ελληνικα?για να επαιρνα τηλ την τριτη...

ο πατερας μου παιρνει μια μικρη συνταξη απο αλβανια και παιρνει και συνταξη απο ελλαδα με τα ενσημα που ειχε.

λογικα ουτε αυτα θα χασει?συνολο ειναι και με τις 2 συνταξεις 850 το μηνα.

μακαρι να μπορεσει να γινει κατι...ελπιζω να μιλανε ελληνικα στν πρεσβεια της αθηνας...αν το γνωριζει καποια ας μου πει για να μπορεσω να βγαλω ακρη.,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στης αθηνας μιλανε ελληνικα και γερμανικα, και στης αλβανιας μιλανε αλβανικα και γερμανικα (για τη διαμονη του πατερα σου στην γερμανια πρεπει να μιλησεις με την γερμανικη πρεσβεια στα Τιρανα).

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω να εισαι καλα!θα παρω τηλ αυριο και θα σας πω τι εγινε.

ελπιζω να μην ειναι πολυ δυσκολα..

φοβαμαι μηπως γινει τιποτα και παμε εκει και τελικα δεν επιτρεψουν στον πατερα μου να μεινει...

να ρωτησω και κατι αλλο αν ξερετε?

ο αδερφος μου ειναι με αναβολη απο τον στρατο. ειναι να μπει τον μαρτιο.

αν ταιριαξουν ολα και παμε γερμανια θα ερθει και αυτος μετα τον στρατο.

απο οσο ξερω η θητεια ειναι 9μηνες τωρα. ο αδερφος μου λογικα 9 μηνες δεν θα κανει και αυτος?επειδη εχει ελληνικη ιθαγενεια. δεν θα κανει λιγοτερους.

ειναι να παει τον αυγουστο στην στρατολογια να κανονισει ...απλα αλλοι μας λενε για 9 μηνο και αλλοι για 6μηνο.

τελος να συμπληρωσω πως εχω χαρτι απο δικαστικη αποφαση το οποιο καθιστα εμενα ως κηδεμονα του πατερα μου .δηλαδη λεει μεσα οτι εγω ειμαι υπευθυνη για τις αποφασεις του και γενικως ειμαι επιμελιτης του πατερα μου διοτι ο ιδιος ειναι ανικανος πνευματικως και σωματικως να το κανει...

αυτο παιζει καποιο ρολο για την παραμονη στη γερμανια?σαν κατι θετικο ας πουμε...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σαν γραφω παλι γιατι εχω απογοητευτηκα νεα...

πηρα τηλ στη γερμανικη πρεσβεια της αθηνας και μου ειπαν οτι

δεν εχει σχεση που εχω ελληνικη ιθαγενεια αλλα χρειαζομαι βιζα για να μεινω μονιμα στη γερμανια.

και 2ον με ρωτησε για ποιο λογο θελω να παω στη γερμανια και ειπα για εργασια.και μου ειπανε οτι μονο για επαγγελματα πχ γιατρος πολιτικος μηχανικος κλπ εγκρινεται λεει η βιζα αλλιως λεει δεν γινεται.

και συγνωμη ολοι αυτοι οι μεταναστες απο αλβανια που ζουνε στη γερμανια ιταλια κλπ ειναι ολοι γιατροι????

απογοητευτικα παρα πολυ....:(

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις

Στις χωρες της ευρωζωνης επιτρεπεται η ελευθερη διακινηση/μετακινηση, απο ολους τους υπηκοους -μελη της. Ομως, για να ζησεις μονιμα κ να εργαστεις σε μια απο αυτες τις χωρες, πρεπει να εχεις αδεια διαμονης κ εργασιας. Τα δικαιολογητικα για να εκδοθει μια τετοια αδεια, αλλαζουν απο χωρα σε χωρα. Οποτε πρεπει να απευθυνθεις στην γερμανικη πρεσβεια για λεπτομερειες. Οσον αφορα τον πατερα σου, μπορω να μιλησω μονο για την Ελλαδα οπου αφου καποιος μεταναστης αποκτησει αδεια διαμονης/εργασιας, μπορει να φερει κ αλλο μελος της οικογενειας του που δεν θα εργαζεται, αφου αποδειξει οτι μπορει να το συντηρησει αυτος. Να ξερετε οτι καθε χωρα εχει δικους της μεταναστευτικους νομους κ να μην μπερδευουμε την ελευθερη διακινηση με τη νομιμη διαμονη σε χωρα της ΕΕ.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω οτι εχω ταυτοτητα ελληνικη κανονικα. και αναρωτιεμαι γιατι τοτε χρειαζομαι βιζα???

 

Γεια σου!

 

Έχεις και ιθαγένεια και υπηκόοτητα;

 

Κανονικά δεν πρεπει να έχεις πρόβλημα γιατί το δικαίωμα ελεύθερης μετακίνησης των εργαζομένων αφορά σε όλους τους νομίμως διαμενοντες, ανεξαρτήτως εθνικότητας η υπηκοότητας

Link to comment
Share on other sites

Evanaki νομιζω οτι μπορεις για καποιο διαστημα να μεινεις χωρις βιζα και μολις πιασεις δουλεια θα κανεις αιτηση για βιζα για εργασια.Τωρα αυτο με το οτι μονο γιατρους δεχονται συγνωμη αλλα ειναι βλακειες.Μπες σε φορουμς για τη μεταναστευση και κατα τη γνωμη μου καλυτερα να πας απο κοντα να ρωτησεις στη πρεσβεια της Γερμανιας.Επισης ρωτα και στον οαεδ ισως να σε συμφερει να βγαλεις καρτα ανεργιας απο εδω πριν πας Γερμανια για δουλεια.Καλη τυχη!!

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...