Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραχανας?


petula

Recommended Posts

θα βαλεις σε ενα κατσαρολακι εναμισι ποτηρι χλιαρο νερο κ μισο ποτηρι τραχανα.θα το βρασεις σε μεσαια θερμοκρασια απο τη στιγμη που θα αρχησει να βραζει θελει περιπου 5 λεπτα.κ να ανακατευεις συνεχως για να μη κολλησει.η ποσοτητα δε ξερω αν ειναι πολυ η λιγο για το μωρο σου.σου δινω την ποσοτητα που κανω τον δικο μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα βαλεις ενα πιατο νερο και μολις βρασει θα βαλεις 3 με 4 κουταλιες τραχανα και λιγο βουτυρακι η λαδακι!!!θα το ανακατεψεις και το πολυ σε 10 λεπτα θα ειναι ετοιμο.επισης ξερω οτι μπορει να το κανεις και με ντοματα!ο γιος μου ειναι 8 μηνων και ηδη τρωει τραχανα απλα δεν του εχω δωσει ακομα ντοματα οποτε του το φτιαχνω οπως στο εξηγησα.ελπιζω να βοηθησα!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ.

θα του κανω αυριο κιολας.

μου τον εστειλε χτες η πεθερα μου αλλα ηθελα να ρωτησω εσας πως γινεται...καταλαβαινετε...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελπιζω να του αρεσει θα δοκιμασω τις ωραιες συνταγες σας.

και θα σας γραψω εντυπωσεις.παντως εχω ακουσει πολλα παιδια τον τρωνε.

σας αφηνω γιατι θελω να απλωσω...να λουστω...να πλυνω το ταψι...:evil::evil::evil:

και να κανω και ενα τσιγαρο τωρα που κοιμαται ο τιγρης...;)

(το μονο που σκεφτομαι ειναι το μπαλκονι...:?)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ακομα κ οι τραχανάδες που δεν γράφουν στο πακετακι αλατι, εχουν.

κ αυτο το καταλαβαίνεις εύκολα αν τον βάλεις στο στόμα.

ξερετε καμια μαρκα που δεν εχει ΣΙΓΟΥΡΑ ?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να του αρεσει θα δοκιμασω τις ωραιες συνταγες σας.

και θα σας γραψω εντυπωσεις.παντως εχω ακουσει πολλα παιδια τον τρωνε.

σας αφηνω γιατι θελω να απλωσω...να λουστω...να πλυνω το ταψι...:evil::evil::evil:

και να κανω και ενα τσιγαρο τωρα που κοιμαται ο τιγρης...;)

(το μονο που σκεφτομαι ειναι το μπαλκονι...:?)

χαχαχαχα!τελειο!!ο εαυτος μου!με εκανες και γελασα!λοιπον και εγω ετσι οπως ειπανε οι μανουλες πιο πανω τον φτιαχνω,ενα βαθυ πιατο νερο και τρεις κουτ.τραχανα,στο τελος λιγο λαδακι και αν θελεις προσθετεις και λιγο τυρακι!καλη σας ορεξη!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ρε κοριτσια,μη γελασετε,αλλα δεν εχω φτιαξει ποτε μου..τραχανα πως θα τον φτιαξω για την μικρουλα μου;ειναι 11 μηνων.θα της τον δωσω για απογευματινο;:):):)

Link to comment
Share on other sites

Θες να ρωτησω τη γιαγια μου και να σου πω αυριο? Αν και απο ο,τι ξερω ειναι λιγο χρονοβορα διαδικασια....ειδες που λεει εχω απλωμενο τραχανα ? :P

 

E! Για να ξεραθει θελει να τον εχεις -οντως- απλωμενο σε ενα μεγαααααααλο τραπεζι για ποσες μερες, δε ξερω κι εγω....ασε που θα βρωμαει το σπιτι.

 

Για απογευμα βαρυς δεν ειναι?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πλάκα κάνετε!!Δεν υπάρχει πιο εύκολο φαγητό απο τον τραχανά!!Βάζεις νεράκι και το βράζεις για κανένα δεκάλεπτο και είναι έτοιμος!!Πιο εύκολος και απο τα μακαρόνια!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

εγω ταδωσα γυρω στα 8 μηνων.μου στελνει η πεθερα μου.ξινο! ειναι πιο ωραιος. λοιπον εγω δε βαζω γαλα αφου και ο τραχανας απο γαλα ειναι. βραζω νερακι με λιγο βουτηρο γιανα δωσει λιγο παχος μη γινει νεροβραστο και ριχνω τον τραχανα. αυτο. δε θελει πολυ ωρα. θελει καλο ανακατεμα εγω το κανω λιγο χυλωμενο σαν πολυ αραιη κρεμα. αυτο. αργοτερα μπορεις να προσθεσεις και φετα στο πιατο η ακομα και την ωραπου το βραζεις

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κρατας και ζωμο απο τα λαχανικα η απο το κρεας που βραζεις κ να τον μαγειρευεις με αυτον...η τραχανας με κοτουλα,η τραχανας με γιαουρτακι η τραχανας με λαχανικα*εμενα μου αρεσει πολυ με καροτο"

μεγαλη ανακαλυψη ο τραχανας αλλωστε εχει μεγαλωσει γεννες κ γενεες!!!;)

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ταδωσα γυρω στα 8 μηνων.μου στελνει η πεθερα μου.ξινο! ειναι πιο ωραιος. λοιπον εγω δε βαζω γαλα αφου και ο τραχανας απο γαλα ειναι. βραζω νερακι με λιγο βουτηρο γιανα δωσει λιγο παχος μη γινει νεροβραστο και ριχνω τον τραχανα. αυτο. δε θελει πολυ ωρα. θελει καλο ανακατεμα εγω το κανω λιγο χυλωμενο σαν πολυ αραιη κρεμα. αυτο. αργοτερα μπορεις να προσθεσεις και φετα στο πιατο η ακομα και την ωραπου το βραζεις

 

 

Ηδικια μου ειναι 7μιση αλλα τρωει διαφορα και μου ειπε ο παιδιατρος να της δωσω.Ειναι ενα γευμα απο μονο του?Δηλαδη μπορω να το δωσω για απογευματινο.το προτελευταιο γευμα?Επισης πρεπει να το χτυπαω στο μουλτι?Οταν εχει κατι κομματακια μου τα κανει εμετο.Μπορω να το χτυπησω με το γαλατακι της?Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι ασχετη!:oops:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηδικια μου ειναι 7μιση αλλα τρωει διαφορα και μου ειπε ο παιδιατρος να της δωσω.Ειναι ενα γευμα απο μονο του?Δηλαδη μπορω να το δωσω για απογευματινο.το προτελευταιο γευμα?Επισης πρεπει να το χτυπαω στο μουλτι?Οταν εχει κατι κομματακια μου τα κανει εμετο.Μπορω να το χτυπησω με το γαλατακι της?Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι ασχετη!:oops:

 

Είναι 7 μιση αλλα έχει φάει αβγό?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ηδικια μου ειναι 7μιση αλλα τρωει διαφορα και μου ειπε ο παιδιατρος να της δωσω.Ειναι ενα γευμα απο μονο του?Δηλαδη μπορω να το δωσω για απογευματινο.το προτελευταιο γευμα?Επισης πρεπει να το χτυπαω στο μουλτι?Οταν εχει κατι κομματακια μου τα κανει εμετο.Μπορω να το χτυπησω με το γαλατακι της?Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι ασχετη!:oops:

 

ναι ειναι ενα γευμα. καιμεις το κανουμε και τρωμε οικογενειακα ειδικα για βραδυ ειναι τελειος. καποιοι λενε πως ειναι και ιδανικο για πρωινο.. χαχα λοιπον στο μωρακι σου τωρα. ναι γιααπογευμα ειναι τελειο. στο μουλτι δεν χρειαστηκε ποτε να το χτυπησω. γινετε σαν κρεμα δε νομιζω ναχει προβλημα το μωρακι σου. αλλα να σου πω και κατι αλλο. καινα εχει σιγα σιγα καντο νατο συνηθισει. μη το μαθεις ολα στο μουτι θαχεις θεμα αργοτερα. απλα δωσε στη μυτη του κουταλιου σιγα σιγα και νερακι λιγοκαθε φορα να κατεβαινει στην αρχη γιανα συνηθισει

 

να πω πως αποτι καταλαβα εγω ο ξινος τραχανας ειναι στην πραγματικοτητα πιο γλυκος και λιωνει πιο καλα σαν κρεμουλα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγώ κάτ? Μέχρι τώρα είχα κάνει μόνο τον γλυκό τραχανά και τον έκανα με ντοματούλα, γινότανε πολύ ωραίος. Τώρα μου έδωσαν τραχανά ο οποίος είναι ξινός, τον έκανα με ντομάτα και δεν τρωγότανε με τίποτα, ούτε εγώ δεν μπορεσα να τον φάω, ήταν πολύ ξινός. Ξέρετε κανεναν τρόπο να τον κάνω ώστε να καλυφθεί αυτή η ξινίλα?

Ευχαριστώ!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς τον τρώμε για κανονικό γεύμα. Τον κάνω με μοσχάρι βραστό, με κοτόπουλο και πολλές φορές για βράδυ τον τρώμε σκέτο. Είναι πολύ θρεπτικός ειδικά όταν είναι και σπιτικός.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγώ κάτ? Μέχρι τώρα είχα κάνει μόνο τον γλυκό τραχανά και τον έκανα με ντοματούλα, γινότανε πολύ ωραίος. Τώρα μου έδωσαν τραχανά ο οποίος είναι ξινός, τον έκανα με ντομάτα και δεν τρωγότανε με τίποτα, ούτε εγώ δεν μπορεσα να τον φάω, ήταν πολύ ξινός. Ξέρετε κανεναν τρόπο να τον κάνω ώστε να καλυφθεί αυτή η ξινίλα?

Ευχαριστώ!

 

 

Αν δεν θέλεις να τον κάνεις με κρέας ή με κοτόπουλο μπορείς να τον κάνεις σκέτο. Θα βάλεις νερό να βράσει (εγώ βάζω στις 8 κούπες νερό 1 κούπα τραχανά για να γίνει σαν χυλός) θα ρίξεις 1-2 κουταλιές της σούπας βούτυρο και όταν αρχίσει να βράζει θα ρίξεις τον τραχανά και θα τον αφήσεις να χυλώσει. Εγώ ρίχνω και κομματάκια τυρί φέτα και γίνεται μούρλια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...