Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΜΕΝΟ CPK


Recommended Posts

Καλησπέρα,το μωρό μου έχει πολύ μεγάλο CPK έχει φτάσει μέχρι τώρα τις 12000 ενώ έπρεπε να είναι μέχρι 300. Δυστυχώς ο γολγοθάς μας αρχισε περίπου όταν ήταν ενός μηνός. Το πήγαμε στον Παίδων για ουρολοίμωξη και βρήκαν να έχει μεγαλοκεφαλία, υποτονία κ το cpk να είναι πολύ αυξημένο κ του αρχισαν εξετάσεις. Εχουμε κάνει υπερυχο στο κεφαλι, στο θυροειδή, καρδιας, και πρίν λίγο καιρό έγινε και μαγνητική και ήταν όλα καλά. Η εξεταση DNA για μυική δυστροφία στο χωρέμειο ήταν 65% αρνητική άλλα για το υπολοιπο πρέπει να γίνει βιοψία μυών. Η οποία περιμένουμε σύντομα να την κάνουμε. Τι γνωρίζετε για το CPK, είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα. (θα ήθελα να αναφέρω ότι το μωρό τώρα είναι 4 μηνών κ είναι πολύ κινητικό άλλα το κεφάλι δε το έχει στειρηξει ακόμα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η CPK (κρεατινοφωσφοκιναση) ειναι συνηθως ενδειξη μυοπαθειων .... οταν ειναι ανεβασμενη καποιοι μυς δυσλειτουργουν η ακομα εχουν "καει"... και δημιουργουν φλεγμονη...το 300 ειναι ενδεικτικο σαν οριο, πχ καποιος που αθλειται ανεβαζει ακομα και 4000 και παραπανω επειδη καταπονει το μυικο του συστημα. Εγω προσωπικα με 3000 παραλιγο να μεινω αναπηρη ειχα παθει πολυμυοσιτιδα πριν ακριβως 9 χρονια. Τωρα επειδη ειναι παιδακι, καλο θα ειναι να δειτε ενα ρευματολογο (λενε οτι οι μυασθενειες ειναι νευρολογικη παθηση αλλα στην ουσια ειναι ρευματολογικη) και εννοειται η βιοψια δειχνει αμεσως τις τετοιου τυπου παθησεις. Αν ειστε Θεσσαλονικη ξερω να σου συστησω και γιατρους. Δεν ειναι ευκολη υποθεση αν ειναι μυοπαθεια, ευχομαι να πανε ολα καλα και συντομα να ειναι ενα κακο ονειρο που περασε...

Link to comment
Share on other sites

επισης στη βιοψια που θα κανετε να προσεξετε πολυ, εμενα μου εκαναν λαθος, εβαλαν τα δειγματα σε φορμολη, αυτος που τα παρελαβε τα ηθελε ωμα, και η εξεταση δεν ολοκληρωθηκε περαιτερω, με αποτελεσμα να τραβιεμαι πολυ καιρο χωρις να εχω καθαρο αποτελεσμα βιοψιας...ρωτα καλα πως πρεπει να μεταφερθει το μοσχευμα - συνηθως οι γονεις το μεταφερουν.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κούκλα μου να ήξερες πόσο σε καταλαβαίνω. Παλεύουμε και μεις με την υποτονία από τότε που το μωρό μας ήταν 3 μηνών. Τώρα είναι 8, πάει πολύ καλύτερα μετά από φυσικοθεραπείες αλλά το κεφάλι το στήριξε στουσ τεσσερισήμισι μήνες. Δεν έχω κάνει καμία εξέταση πέρα από ηπέρηχο εγκεφάλου και ένα εγκεφαλογράφημα γιατί δεν ήθελα να βάλω το παιδί σε ταλαιπωρία από τη στιγμή που ανταποκρίνεται στις φυσικοθεραπείες. Τώρα για το CPK δεν ξέρω να σου πω αλλά φαντάζομαι ότι εχει να κάνει με τουσ μύες. Για φυσικοθεραπείες σου μίλησε ο παιδονευρολόγος που παρακολουθεί το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κούκλα μου να ήξερες πόσο σε καταλαβαίνω. Παλεύουμε και μεις με την υποτονία από τότε που το μωρό μας ήταν 3 μηνών. Τώρα είναι 8, πάει πολύ καλύτερα μετά από φυσικοθεραπείες αλλά το κεφάλι το στήριξε στουσ τεσσερισήμισι μήνες. Δεν έχω κάνει καμία εξέταση πέρα από ηπέρηχο εγκεφάλου και ένα εγκεφαλογράφημα γιατί δεν ήθελα να βάλω το παιδί σε ταλαιπωρία από τη στιγμή που ανταποκρίνεται στις φυσικοθεραπείες. Τώρα για το CPK δεν ξέρω να σου πω αλλά φαντάζομαι ότι εχει να κάνει με τουσ μύες. Για φυσικοθεραπείες σου μίλησε ο παιδονευρολόγος που παρακολουθεί το παιδί.

 

Δεν μας είπαν τίποτα ακόμα για φυσικοθεραπείες. Στο παίδων μας είπαν ότι ακόμα δεν ξέρουν τι έχει ακριβώς και επιμένουν πρώτα να τελειώσουν οι εξετάσεις. Εξω δεν πήγα σε κανένα παιδονευρολόγο. Μήπως θα πρέπει να πάω σε κανένα ιδιώτη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η CPK (κρεατινοφωσφοκιναση) ειναι συνηθως ενδειξη μυοπαθειων .... οταν ειναι ανεβασμενη καποιοι μυς δυσλειτουργουν η ακομα εχουν "καει"... και δημιουργουν φλεγμονη...το 300 ειναι ενδεικτικο σαν οριο, πχ καποιος που αθλειται ανεβαζει ακομα και 4000 και παραπανω επειδη καταπονει το μυικο του συστημα. Εγω προσωπικα με 3000 παραλιγο να μεινω αναπηρη ειχα παθει πολυμυοσιτιδα πριν ακριβως 9 χρονια. Τωρα επειδη ειναι παιδακι, καλο θα ειναι να δειτε ενα ρευματολογο (λενε οτι οι μυασθενειες ειναι νευρολογικη παθηση αλλα στην ουσια ειναι ρευματολογικη) και εννοειται η βιοψια δειχνει αμεσως τις τετοιου τυπου παθησεις. Αν ειστε Θεσσαλονικη ξερω να σου συστησω και γιατρους. Δεν ειναι ευκολη υποθεση αν ειναι μυοπαθεια, ευχομαι να πανε ολα καλα και συντομα να ειναι ενα κακο ονειρο που περασε...

 

Στέλλα 7778 σε ευχαριστώ. Έίμαι Αθήνα. Δεν έχουμε πάει σε έξω γιατρούς γιατί περιμένουμε όλες τις εξετάσεις από το παίδων.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως απο Αθηνα δεν εχω ιδεα...παντως μην το αφηνεις ατα χερια των νοσοκομειων...παρε τα αποτελεσματα και πηγαινε τα σε ιδιωτη.....ευχομαι να μην ειναι τιποτα σοβαρο τελικα! να μας πεις νεοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας.

Μήπως ξέρει κανείς ρευματολόγο για να πάω άμα είναι στην Αθηνα?

 

 

οι καλυτεροι ρευματολογοι ειναι στο ΛΑΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

μπορεις να πας να τους βρεις.και για αρχη μπορεις να πας μονο τις εξετασεις του μωρου.στο λεω για το λαικο γιατι ειχα και προσωπικη εμπειρια και επειδη το ειχα ψαξει και με ιδιοτες αλλα και με νοσοκομεια ακομα και απο αλλα νοσοκομεια μου ελεγαν οτι οι καλυτεροι ρευματολογοι ειναι στο λαικο.

An angel in the book of my life wrote down my baby's birth... Then whispered as she closed the book "... too beautiful for earth " .........

Link to comment
Share on other sites

Το cpk είναι δείκτης αφυδάτωσης. Γι'αυτό το λόγο οι αθλητές μπορεί να το έχουν ανεβασμένο λόγω της αυξημένης εφίδρωσης.

Αν το cpk είναι πολύ υψηλό το πρώτο που κάνουν είναι να βάλουν ορό ώστε να ενυδατωθούν οι μυες και ο οργανισμός.

Το μωρό τρώει καλά; Θηλάζεις; Βάζεις τις σωστές αναλογίες σκόνης νερού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μας είπαν τίποτα ακόμα για φυσικοθεραπείες. Στο παίδων μας είπαν ότι ακόμα δεν ξέρουν τι έχει ακριβώς και επιμένουν πρώτα να τελειώσουν οι εξετάσεις. Εξω δεν πήγα σε κανένα παιδονευρολόγο. Μήπως θα πρέπει να πάω σε κανένα ιδιώτη?

 

Ισως θα έπρεπε να το δει το παιδί ένας παιδονευρολόγος αρχικά. Τουλάχιστον για το θέμα της υποτονίας σίγουρα αυτοί είναι αρμόδιοι. Εμένα όταν πρωτοείδαν το παιδί μου είπαν να κάνω εξετάσεις αίματος και μάλιστα μου είπαν να ελένξω και το CPK.Δεν το έκανα τότε γιατί και γω και ο άνδρας μου σκεφτήκαμε ότι το μωρό ήταν πολύ μικρό για να ταλαιπωρηθει και επιλέξαμε, πάντα βέβαια και με την συναίνεση του παιδονευρολόγου να ξεκινήσουμε φυσικοθεραπείες να δούμε πωσ θα πάει και μετά βλέπουμε. Το παιδί ανταποκρίθηκε άμεσα, πάει πολυ καλά και τώρα πλέον που μεγάλωσε λιγάκι σκεφτόμαστε να κάνουμε τη μαγνητική για να δουμε τι γίνεται. Αν θέλεις τηλ. παιδονευρολόγων πες μου να σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.....από τη στιγμή που μπήκες στη διαδικασία των εξετάσεων για το μωράκι σου ολοκλήρωσέ την και μετά έχοντας τα αποτελέσματα στα χέρια σου επισκέφτεσαι παιδονευρολόγο ή ρευματολόγο. Πάντως επειδή και μένα το παιδί ήταν κινητικό και απλά δεν στήριζε το κεφάλι του, όπως το δικό σου δηλαδή, η παιδονευρολόγος που το είχε εξετάσει μου είχε πει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει μυοπάθεια λόγω του γεγονότος ότι ήταν κινητικό, κλωτσούσε και κουνούσε συνεχώσ τα χεράκια του. Μόλις έχεις νέα ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

Το cpk είναι δείκτης αφυδάτωσης. Γι'αυτό το λόγο οι αθλητές μπορεί να το έχουν ανεβασμένο λόγω της αυξημένης εφίδρωσης.

Αν το cpk είναι πολύ υψηλό το πρώτο που κάνουν είναι να βάλουν ορό ώστε να ενυδατωθούν οι μυες και ο οργανισμός.

Το μωρό τρώει καλά; Θηλάζεις; Βάζεις τις σωστές αναλογίες σκόνης νερού.

 

Καλησπέρα Frosobal, στο νοσοκομείο που ημασταν είχε ορό ο μικρός κ παρακολουθούσανε κ το γάλα που επινε όλη την ημέρα το οποίο το έγραφα εγώ. Του δίνω μόνο ξενο γάλα το frisolac 30ml/μεζούρα. Τώρα το παιδί πίνει 900-1200 γραμ. ημερησιως. αλλά παρόλα αυτά πριν 20 μέρες που είχαμε κάνει ξανά στο παίδων το cpk ηταν 12000!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.....από τη στιγμή που μπήκες στη διαδικασία των εξετάσεων για το μωράκι σου ολοκλήρωσέ την και μετά έχοντας τα αποτελέσματα στα χέρια σου επισκέφτεσαι παιδονευρολόγο ή ρευματολόγο. Πάντως επειδή και μένα το παιδί ήταν κινητικό και απλά δεν στήριζε το κεφάλι του, όπως το δικό σου δηλαδή, η παιδονευρολόγος που το είχε εξετάσει μου είχε πει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει μυοπάθεια λόγω του γεγονότος ότι ήταν κινητικό, κλωτσούσε και κουνούσε συνεχώσ τα χεράκια του. Μόλις έχεις νέα ενημέρωσέ μας.

 

Σε ευχαριστώ Τζειν. Θα το κάνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι για τους μυς?

και εμεις καναμε στην αννα μαρια και ηταν 3000 εκτος οριωω αλλα ο παιδονευρολογος της παιδιατρου μας ,μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και μονο με το κλαμα ανεβαινει

μαλιστα μας ειχε πει και μεχρι 20000 εχει δει σε μωρο και ηταν ολα καλα

την μεγαλοκεφαλια πως την βρηκατε?και τι προβλημα μπορει να δημιουργησει ?

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα ο μπεμπης ειναι 4 μηνων τωρα και δεν στηριζει καλα το κεφαλι του

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ !!! δεικτης αφυδατωσης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! απο το 2002 παλευω μ αυτο το ενζυμο, μελεταω και εχω παει σε 3 νοσοκομεια και αμετρητους γιατρους.....παραθετω αποσπασμα βιβλιογραφιας νευρολογων...

CPK

Κινάση της κρεατίνης (CK), γνωστή επίσης ως κρεατινοφωσφοκινάση (CPK) ή phosphocreatine κινάση, είναι ένα ένζυμο από διάφορους τύπους ιστών. Σε ιστούς που καταναλώνουν triphoshate αδενοσίνη (ΑΤΡ), όπως σκελετικών μυών και του εγκεφάλου, phosphocreatine χρησιμεύει ως δεξαμενή ενέργειας για την αναζωογόνηση ΑΤΡ.

 

CPK εξέταση αίματος γίνεται με μέτρο κρεατινοφωσφοκινάση, ένα ένζυμο που βρίσκεται κυρίως στην καρδιά, τον εγκέφαλο και στους σκελετικούς μύες. Τα φυσιολογικά επίπεδα του ενζύμου αυτού είναι 12-80 milliunits / ml (30 μοίρες) ή 55-170 mlliunits / ml (37 μοίρες). Αυτές οι τιμές είναι λίγο χαμηλότερες για τις γυναίκες.

Όταν το συνολικό επίπεδο της CPK είναι υψηλό, αυτό είναι μια ένδειξη ότι υπάρχει κάποιο τραύμα στην καρδιά, τον εγκέφαλο ή το MYIKO IΣΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι για τους μυς?

και εμεις καναμε στην αννα μαρια και ηταν 3000 εκτος οριωω αλλα ο παιδονευρολογος της παιδιατρου μας ,μας ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και μονο με το κλαμα ανεβαινει

μαλιστα μας ειχε πει και μεχρι 20000 εχει δει σε μωρο και ηταν ολα καλα

την μεγαλοκεφαλια πως την βρηκατε?και τι προβλημα μπορει να δημιουργησει ?

 

anna Maria καλημέρα, την μεγαλοκεφαλία την βρήκαμε αμέσως δηλ. η περιφέρεια του κεφαλειού είναι έξω από την φυσιολογική τιμή. Σήμερα που το μωράκι μου που κλείνει τα 4 κ μπαίνει στα 5 . Η περιφέρεια του είναι 48 εκ. Το παιδί ξεκίνησε από 40 πήγε 43 μετά 47. Εγινε υπεριχος στο μιευτήριο κ ήστερα στον παίδων καθώς και εγκεφαλογράφημα κ μαγνητική αλλά όλα ήταν φυσιολογικά. Το μεγαλο κεφάλι μπορεί να είναι κ κληρονομικό γιατι έχουμε κ οι δυο γονείς μεγάλο. Σε ευχαριστώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για το ενδιαφέρον σας.

Μήπως ξέρει κανείς ρευματολόγο για να πάω άμα είναι στην Αθηνα?

 

Καλημέρα, βρέθηκα τυχαία στο site και θέλω απλά να σας διαβεβαιώσω ότι στο νοσοκομείο που είστε υπάρχουν εξαιρετικοί παιδορευματολόγοι!

Περαστικά στο μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι. Επειδή είχα κάτι νέα σας τα αναφέρω.

Το cpk ειναι σταθερό τώρα στις 8000 εδώ και τρεις μήνες. Η Εξέταση του καρυότυπου που βγήκε ήταν φυσιολογική και Μια γιατρός γενετικής που τον είδε μέσα στο χωρέμειο μας είπε ότι δεν βλέπει να έχει κατι το παιδί απλώς το μεγάλο κεφάλι που έχει τωρα είναι 51 πόντους θα το κάνει να αργήσει λίγο στην κινητική αναπτυξή του. Παρόλο που είναι 6 μηνων κ 8 ημερών δεν στηριζει ακομα το κεφάλι 100 % . ζυριζει απο μπουμητα ανασκηλα , κάθεται στον καναπέ με την βοηθεια μαξιλαριών κ στηρίζει τα πόδια του όρθια καλά. Αυριο θα πάμε στον παιδίατρο να μας πεί αν θα πρέπει να του κάνουμε φυσιοθεραπείες για να τον βοηθήσουμε καλύτερα.

Μήπως ξέρει κανείς αν γίνεται με το ικα να τις γράψουμε?

Σας φιλώ γλυκά για το ενδιαφέρον σας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τις φυσιοθεραπείες δεν τις συνταγογραφεί παιδίατρος αλλά νευρολόγος από δημόσιο νοσοκομείο, συνήθως σου γράφει παραπεμπτικό, στην συνέχεια αυτό το παραπεμπτικό το πάς στον φυσίατρο που έχει το ΙΚΑ της περιοχής σου ή αν δεν έχει φυσίατρο τότε παιδίατρο ή νευρολόγο ή οτι σου πουν εκείνοι τέλοσπάντων και μετά με το παραπεμπτικό του γιατρού του ΙΚΑ κλείνεις ραντεβού για επιτροπή και σου εγκρίνουν θεραπείες για 12 μήνες, συνήθως γύρω στα 180 ευρώ το μήνα. Αυτές τις θεραπείες τώρα τις κάνεις σε ιδιωτικό κέντρο και κάθε μήνα παίρνεις την απόδειξη σου, την γνωμάτευση της επιτροπής και το βιβλιάριο του παδιού και πάς στις παροχές στο ΙΚΑ όπου και σε πληρώνουν, την διαφορά βέβαια που προκύπτει την καλύπτεις από την τσέπη σου στο κέντρο που πηγαίνεις.Να σου αναφέρω επίσης οτι το ΙΚΑ πληρώνει μέχρι 6 μήνες αναδρομικά, οπότε μπορείς να ξεκινήσεις τώρα τις θεραπείες και παράλληλα να τρέχει και ολη η υπόλοιπη διαδικασία φτάνει φυσικά να το γράψει και ο γιατρός στο παραπεμπτικό και εσύ να το τονίσεις στην επιτροπή που βέβαια εξετάζει μόνο τα χαρτιά και όχι το μωρό .Επομένως αν δεν έχεις ήδη πάει σε νευρολόγο πρέπει να το κάνεις άμεσα καθώς αυτός είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος για θέματα υποτονίας. Καλή συνέχει και σου εύχομαι οτι καλύτερο για το παιδάκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ti καλά νέα που είναι αυτά..Έχω παρακολουθήσει την ιστορία σου από την αρχή και πραγματικά χαίρομαι τόσο πολύ για την εξέλιξη του παιδιού σου. Οι φυσικοθεραπείες σίγουρα θα το βοηθήσουν και καλό είναι να τις αρχίσετε το συντομότερο δυνατό. ότσν λες δεν στηρίζει το κεφάλι 100 τοις 100 τι εννοείς. Σίγουραπάντως το μέγεθος το δυσκολεύει το παιδί. Ξεκινήστε όσο είναι νωρίς τις φυικοθεραπείες και θα δείτε εκπληκτικά αποτελέσματα. Έχω φίλη που το παιδάκι της μετά από 5 μήνες θεραπειών κυριολεκτικά πετούσε.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα marilu, χθές πήγαμε στον παιδίατρο που τον παρακολουθεί κ βρήκε το κεφάλι 51 ποντους δυστυχώς. Μεγάλωσε πάλι. Μου είπε αν ξαναγινε υπερηχος όταν το ενημερώσαμε για το cpk οτι είναι 8000 αλλα σταθερό.

Μπορεί να έχει υγρό στο κεφάλι γιαυτό μεγαλώνει μας είπε κ εγώ τα έπεξα. Την άλλη Τετάρτη θα πάμε στο παίδων ξανα για να κάνει τις εξετάσεις του κ θα ρωτήσω αν πρέπει να γίνει ξανά υπέρηχος. Για τις φυσιοθεραπείες που ρώτησα μου είπε οτι δεν χρειάζονται γιατι κουνάει καλά τα χέρια κ τα πόδια αλλά ίσως χρειαστεί εργοθεραπείες που είναι για την λεπτή κινητικότητα. Αλλά καλό θα ήταν να τον δεί ο νευρολόγος που το παρακολουθεί στον παίδων για να του δώσει παραπευτικό. Προσευχομαι στο θεό να περάσουν όλα γρήγορα γιατί στεναχωριέμαι πολύ. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Σε φιλώ και σου εύχομαι καλή χρονιά για σένα και την οικογενειά σου!!!!!

:?:-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...