Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια - πως να κόψω το συμπλήρωμα.


Recommended Posts

κριστινα την μαγια μπορω να την παρω????

 

Φουνίτσα μου δεν πρέπει να πάρεις τίποτα απολύτως πρέπει να αφήσεις το μωρό να ρυθμίσει την παραγωγή σου και όχι να παρεμβαίνεις γιατί αυτό που περιγράφεις δείχνει υπερπαραγωγή(βάρος 5400 αναγωγές δυσφορία γκρίνια) και όχι έλλειψη γάλακτος. Τα μωρά δεν είναι σε θέση να προσδιορίσουν εύκολα την αίσθηση του κορεσμού. Αυτό που θα κάνεις είναι το εξής

Το μωρό πιο όρθιο όταν θηλάζει αν ανοίξεις το λινκ δείχνει κάποιες στάσεις που θα σε διευκολύνουν σε αυτό. Ουσιαστικά θα προσπαθείς να μην ρίχνεις το βάρος μπροστά αλλά πίσω στην πλάτη έτσι θα μπορεί το μωρό να θηλάζει πιο αργά και να ελέγχει τη ροή

Ακόμα και ξαπλωμένη στο πλάι αρκεί το μωρό να είναι λίγο πιο πάνω από το στήθος σου (θα σε βοηθήσουν τα μαξιλάρια για να βρείτε τη βολή σας)

Μόλις αρχίζει και χαλαρώνει λίγο θηλάζει δηλ πιο ήρεμα ή κάνει παύσεις θα το βάζεις να ρευτεί και θα προσφέρεις το ίδιο στήθος, αν δεν δείχνει ενδιαφέρον θα πιέζεις να βγάλει λίγο γάλα (την ώρα που η θηλή είναι στο στόμα του) αν και τότε δεν θέλει θα προσφέρεις το άλλο στήθος

Άρα διακόπτεις και βάζεις το μωρό να ρευτεί πιο συχνά.

Όταν τελειώνει το γεύμα θα το ξαπλώνεις σε κλίση.

Για τις απογευματινές γκρίνιες.......

Βόλτες με το μωρό ..... το σλιγκ είναι πολύ βολικό γιατί θα κρατάτε την επαφή σας θα ξεφύγεις και εσύ αλλά και το μωρό θα ξεχνιέται λίγο...θα σου απελευθερώσει τα χέρια για να μπορείς να κρατάς και το άλλο σου παιδί και να κάνετε βόλτες όλοι μαζί...(αν θέλει να θηλάσει και είστε έξω έχοντας το μωρό στο σλιγκ δεν θα φαίνεται τίποτα και τα χέρια σου θα παραμένουν ελεύθερα)

Βοήθεια από τον μπαμπά..... (αν δεν γίνεται όποιος άλλος είναι κοντά μαμά πεθερά κλπ.) λίγος χρόνος και χώρος για τη μαμά δεν βλάπτει

Μουσική, τραγούδια ένα μουσικό κουτί ή παιχνίδι...

Ένα χαλαρωτικό μπανάκι και μασάζ (λαδάκι στα χέρια τα τρίβεις μεταξύ τους να είναι ζεστά και απαλές κινήσεις) – αυτό θα το ήθελα και εγώ σήμερα πολύ!!!:)

Θηλασμός μπρούμυτα (αν είστε και δέρμα με δέρμα ακόμα καλύτερα)

Θηλασμός σε κίνηση ..... θηλάζεις όρθια με το μωρό

όχι μεγάλη απόσταση μεταξύ γευμάτων το απόγευμα αλλά προσοχή πρώτα θα τελειώνει με το ένα στήθος όπως σου το περιγράφω πιο πάνω μετά προσφέρουμε το άλλο. Αν μου είχες πει νωρίτερα για τις αναγωγές δεν θα σου πρότεινα εναλλαγές...οι εναλλαγές όταν το γάλα περισσεύει είναι εντελώς λάθος γιατί το μωρό φουσκώνει με το πρώτο γάλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κριστινα την μαγια μπορω να την παρω????

 

μην παίρνεις μαγιά, το fenugreek είναι πολύ καλύτερο και δεν δημιουργεί τα προβλήματα της μαγιάς

 

η μαγιά ευνοεί την καντιντίαση και στη μητέρα και στο μωρό

επίσης σε μερικά μωρά δεν αρέσει η γεύση και αντιδρούν

 

Όπως λέει και η Κριστίνα, πρόσεξε μην το ταΐζεις περισσότερο από όσο θέλει.

Πάντως επειδή το μωρό σου τρώει για σχεδόν 2,5 μωρά, ίσως να χρειάζεσαι για ακόμη λίγο καιρό το fenugreek

 

Αν αρχίσει το γάλα να βαραίνει στο στήθος θα αρχίσεις τον περιορισμό δηλαδή τα 9 θα τα κάνεις 8 για 4 μέρες, μετά 7 για άλλες 4 μέρες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

αν κανω υπερπαραγωγη δεν θα εκανε πρασινα κακα? κανει παντα πορτοκαλι με σπορακια κ αφου το γαλα περισευει γιατι στο βραδυνο δεν χορτενει? σκευτομαι να το βγαλω με το θηλαστρο εχω το swing κ να δω ποσο ειναι το γαλα στο τελευταιο γευμα

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν κανω υπερπαραγωγη δεν θα εκανε πρασινα κακα? κανει παντα πορτοκαλι με σπορακια κ αφου το γαλα περισευει γιατι στο βραδυνο δεν χορτενει? σκευτομαι να το βγαλω με το θηλαστρο εχω το swing κ να δω ποσο ειναι το γαλα στο τελευταιο γευμα

 

Ωραία και αφού το γάλα δεν είναι αρκετό γιατί κάνει αναγωγές? Και πως πείρε 2180 σε 34 μέρες?? (αντιστρέφω το ερώτημα για να απαντήσεις εσύ στον εαυτό σου ..):)

Γιατί απλά δεν δοκιμάζεις αυτά που σου έγραψα για μια εβδομάδα και αξιολογείς το αποτέλεσμα....έστω απο περιέργεια:wink:

Η άντληση το μόνο που θα σου δείξει είναι πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις τη δεδομένη στιγμή δεν μπορεί να σου δείξει πόσο γάλα μπορεί να πάρει το μωρό σου θηλάζοντας(πίστεψε με κανένα μηχάνημα δεν είναι σε θέση να λειτουργήσει τόσο αποτελεσματικά όσο το μωρό) ούτε μπορείς να σχηματίσεις εικόνα για την παραγωγή σου....

Link to comment
Share on other sites

αν κανω υπερπαραγωγη δεν θα εκανε πρασινα κακα? κανει παντα πορτοκαλι με σπορακια κ αφου το γαλα περισευει γιατι στο βραδυνο δεν χορτενει? σκευτομαι να το βγαλω με το θηλαστρο εχω το swing κ να δω ποσο ειναι το γαλα στο τελευταιο γευμα

 

Δεν θα δεις τίποτα!

Ειδικά με το συγκεκριμένο θήλαστρο!

 

(είσαι σίγουρη ότι ένα θήλαστρο σου δείχνει πόσο γάλα έχεις;)

 

Το μωρό σου πίνει δυο λίτρα γάλα το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα δεις τίποτα!

Ειδικά με το συγκεκριμένο θήλαστρο!

 

(είσαι σίγουρη ότι ένα θήλαστρο σου δείχνει πόσο γάλα έχεις;)

 

Το μωρό σου πίνει δυο λίτρα γάλα το 24ωρο.

ΔΥΟ ΛΙΤΡΑ????? επαθα σοκ τωρα αληθεια δυο λιτρα??? κ να φανταστεις οτι ειμαι μολις 43 κιλα!!! μπραβο μου τελικα ειμαι καλη αγελαδιτσα:lol::lol::lol::lol:

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

επιτελους καταφερα χθες κ σημερα να μην δωσω καθολου ξενο κ τρωει ανα 3 ωρες οποτε γεμιζει το στηθος fenugreek k μαγια περνω ακομα. αντε να δουμε ποσο θα αντεξουμε

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι και εγώ μία νέα μάνα, η οποία θέλει να κόψει το συμπλήρωμα και να θηλάζει αποκλειστικά το παιδί της.

Τα στοιχεία μας είναι τα εξής:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος. 38η

Β. Το φύλο του βρέφους: κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Την προηγούμενη μέρα της εξόδου από την κλινική ήταν στο 10,την επομένη 9,7

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. όχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 25/8/2010 2480 γρ

30/8/2010 2500γρ.

1/9/2010 2660 γρ.

15/9/2010 3300 γρ.

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα κυμαίνεται 35-90 μλ, συνήθως όμως γύρω στα 35-45μλ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 270-310 μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Medela symphony

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: όχι (μόνο τις φορές που δεν τρώει πολύ η μικρή από το στήθος)

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημαίνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Τουλ. 7 φορές

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή….

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι και εγώ μία νέα μάνα, η οποία θέλει να κόψει το συμπλήρωμα και να θηλάζει αποκλειστικά το παιδί της.

 

Τα στοιχεία μας είναι τα εξής:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος. 38η

Β. Το φύλο του βρέφους: κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Την προηγούμενη μέρα της εξόδου από την κλινική ήταν στο 10,την επομένη 9,7

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 25/8/2010 2480 γρ

30/8/2010 2500γρ.

1/9/2010 2660 γρ.

15/9/2010 3300 γρ.

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα κυμαίνεται 35-90 μλ, συνήθως όμως γύρω στα 35-45μλ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 270-310 μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Medelasymphony

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: όχι (μόνο τις φορές που δεν τρώει πολύ η μικρή από το στήθος)

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημαίνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Τουλ. 7 φορές

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή….

 

 

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου....

Το βάρος που παίρνει το μωρό σου είναι εξαιρετικό .........βάζει το διπλάσιο σχεδόν από το μέγιστο αναμενόμενο την ημέρα.

Υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος λόγος που έβαλες συμπλήρωμα και πότε ξεκίνησε?

Για να μπορέσεις να θηλάσεις αποκλειστικά θα πρέπει να αυξήσεις τα γεύματα θηλασμού το λιγότερο σε 8 (πιο συχνά γεύματα = πιο πολλή γάλα)...αν θέλεις γράψε μας γιατί συμπληρώνεις όλα τα γεύματα του μωρού

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου....

Το βάρος που παίρνει το μωρό σου είναι εξαιρετικό .........βάζει το διπλάσιο σχεδόν από το μέγιστο αναμενόμενο την ημέρα.

Υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος λόγος που έβαλες συμπλήρωμα και πότε ξεκίνησε?

Για να μπορέσεις να θηλάσεις αποκλειστικά θα πρέπει να αυξήσεις τα γεύματα θηλασμού το λιγότερο σε 8 (πιο συχνά γεύματα = πιο πολλή γάλα)...αν θέλεις γράψε μας γιατί συμπληρώνεις όλα τα γεύματα του μωρού

 

Ευχαριστώ για τις ευχές και να σας ζήσουν και εσάς τα παιδάκια σας. Ευχαριστώ επίσης για την γρήγορη απάντηση J Δυστυχώς πρέπει να παραδεχτώ ότι το συμπλήρωμα το ξεκινήσαμε λόγω της ανασφάλειάς μου και την ελλιπή μου ενημέρωση περί θηλασμού. Επειδή γεννήθηκε σχετικά μικρή η μπέμπα, και φοβόμουν ότι δεν θα της φτάσει ό'τι της δίνω εγώ, συμφώνησα να την ταΐζουν και ξένο γάλα στην κλινική. Όταν ήρθα σπίτι, ο παιδίατρος μου είπε να μην ταΐζω την μικρή πάνω από ένα τέταρτο από το κάθε στήθος. Οπότε μετά το μισάωρο έδινα ξένο. Τώρα πλέον την αφήνω όση ώρα καταπίνει (μπορεί να τρώει και παραπάνω από μία ώρα….), αλλά κάποια στιγμή δυσανασχετεί, και ενώ ψάχνει να φάει αρνείται να φάει από το στήθος. Οπότε της δίνω συμπλήρωμα. Τι τακτική να ακολουθήσω, ώστε να ξεχάσουμε το συμπλήρωμα? Επίσης, το θήλαστρο βοηθάει στην περίπτωσή μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή έχεις το symphony ναι θα σε βοηθήσει.....

προσπάθησε να βάζεις το μωρό στο στήθος όσο πιο πολύ μπορείς....

συνήθως είναι πιο εύκολο να συνεργαστείς τις πρωινές ώρες .....

οπότε ξεκίνα με το πρώτο γεύμα το πρωί μέχρι το μωρό να σταματήσει να θηλάζει από μόνο του....πρώτα το ένα στήθος όσο θέλει, μετά το άλλο όσο θέλει και αν δεν δείχνει να έχει χορτάσει το βάζεις πάλι στο πρώτο (όση ώρα θηλάζεις από το ένα στήθος στο άλλο παράγεται γάλα)

προσπάθησε να μην δόσεις συμπλήρωμα παρά μόνο αν το μωρό το ζητάει πραγματικά αλλά εσύ έχεις εξαντλήσει το γεύμα θηλασμού (δηλ. τις εναλλαγές). Μην αφήνεις αποστάσεις μεταξύ γευμάτων μεγαλύτερες του 3ώρου ανά 2 -21/2 ώρες προσπάθησε να βάζεις το μωρό στο στήθος. Όταν θα τελειώνεις μπορείς να βάζεις το θήλαστρο έστω και αν δεν βγάζεις σταγόνα γάλα το ερέθισμα είναι που μετράει και θα δώσει εντολή στο σόμα σου να παράγει περισσότερο γάλα. Κάνε μια άντληση μετά το γεύμα του μωρού έστω για δέκα λεπτά. Σε μια εβδομάδα το γάλα σου θα αρχίσει να αυξάνεται.

Άρα τουλάχιστον 8 γεύματα θηλασμού (τα περισσότερα είναι υπερ σου και υπερ του μωρού σου)και συμπληρώνεις με ολιγόλεπτη άντληση – αν δεν μπορείς να αντλείς τόσο προσπάθησε να έχεις περίπου 5 αντλήσεις συμπληρωματικά του θηλασμού. Βασικά το μωρό θα σε καθοδηγήσει αν δεις ότι δεν μπορείς να αυξήσεις τα γεύματα θηλασμού δώσε βάρος στις αντλήσεις αν όχι το ανάποδο....

Σε μια εβδομάδα αξιολογείς το αποτέλεσμα δηλ. μετράς τη συνολική ημερήσια ποσότητα γάλακτος που πίνει το μωρό από το μπουκάλι και αρχίζεις να μειώνεις 30μλ (όχι σε κάθε γεύμα αλλά από την συνολική ποσότητα που δίνεις) σε 3-4 μέρες άλλα 30 και πάει λέγοντας.

Το μεσημέρι μπορείς να θηλάζεις ξαπλωμένη και ναι γιατί όχι να κοιμάσαι με το μωρό σου όσο πιο πολύ επαφή τόσο το καλύτερο αλλά και η ξεκούραση της μαμάς είναι πολύ σημαντική.

Το βράδυ μεταξύ 12-6 αν είσαι από τις τυχερές που κοιμούνται βάλε μια έστω πολύ μικρή άντληση π.χ 5 λεπτά. Ανεβάζει την προλακτίνη...

Παράλληλα μπορείς να πάρεις fenugreek για να βοηθηθείς

σε χάπια 3χάπια Χ3φορές την ημέρα (θα τα βρεις στα φαρμακεία)

ή fenureek σπόρους 5 φλιτζάνια την ημέρα, 1 κουταλάκι για ενα φλιτζάνι βράζεις για μερικά λεπτά αφήνεις να κρυώσει και πίνεις (θα τα βρεις στα καταστήματα με μπαχαρικά)

 

 

Οι βρεγμένες πάνες πρέπει να είναι τουλάχιστον 6 μέχρι να σαραντίσετε οπότε μετράς κάθε μέρα..

 

 

καλή συνέχεια και ότι θέλεις εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να μην δόσεις συμπλήρωμα παρά μόνο αν το μωρό το ζητάει πραγματικά αλλά εσύ έχεις εξαντλήσει το γεύμα θηλασμού (δηλ. τις εναλλαγές).

 

Κάνε μια άντληση μετά το γεύμα του μωρού έστω για δέκα λεπτά.

 

ΚΡΙΣΤΙΝΑ σ'ευχαριστώ για την αναλυτική καθοδήγηση. Πότε όμως εξαντλείται το γεύμα θηλασμού?Όταν το μωρό αρχίζει να δυσανασχετεί στο στήθος?

 

Η άντληση πρέπει να γίνει άμεσα μετά τον θηλασμό ή να περιμένω καμία ώρα,ώστε να έχει και πιο πολύ γάλα να βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΣΤΙΝΑ σ'ευχαριστώ για την αναλυτική καθοδήγηση. Πότε όμως εξαντλείται το γεύμα θηλασμού?Όταν το μωρό αρχίζει να δυσανασχετεί στο στήθος?

Όταν το μωρό αφήνει το στήθος ικανοποιημένο.:) Θα βάζεις το μωρό στο στήθος όση ώρα βλέπεις να καταπίνει γάλα αν αρχίζει να πιπιλάει μόνο ή να δυσανασχετεί θα κάνεις breast compression http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=8:breast-compression&catid=5:information&Itemid=17

Και μετά θα περνάς στο επόμενο στήθος πάλι με τον ίδιο τρόπο ......

Σου βάζω και ενα βίντεο

http://www.google.gr/url?url=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DRymUDeCAt18&rct=j&sa=X&ei=WCKcTPqlOJG_4gaK_YDCDg&ved=0CB4QuAIwAg&q=video+breast+compression&usg=AFQjCNGRTw-y9dcl3zEwivw8ZhKTJTqWyA

αν και πάλι δεν αφήνει το στήθος ικανοποιημένο επιστέφεις στο πρώτο κλπ. για όσο το μωρό το δέχεται ....... μετά συμπλήρωμα.

Για να είναι το μωρό συνεργάσιμο πρέπει τα γεύματα να πυκνώσουν δεν πρέπει να πεινάει πολύ γιατί τότε θα είναι ανυπόμονο. τα 8 είναι το μινίμουμ

Η άντληση πρέπει να γίνει άμεσα μετά τον θηλασμό ή να περιμένω καμία ώρα,ώστε να έχει και πιο πολύ γάλα να βγάλω?

 

Για την ώρα δεν σε νοιάζει η ποσότητα του γάλακτος που αντλείς αλλά μόνο το ερέθισμα οπότε δεν παίζει τόσο ρόλο ρύθμισε το εσύ όπως σε βολεύει. δες πρώτα αυξάνοντας τα γεύματα πόση ώρα απόσταση έχουν μεταξύ τους και μετά κοιτάς η άντληση που θα κάνεις να είναι μια ώρα πριν το επόμενο ταίσμα για να μη βρίσκει μειωμένη ροή το μωρό και δεν συνεργάζεται....:wink:

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΑΓΛΑΙΑ-ΚΡΙΣΤΙΝΑ

 

Ήθελα να σας ευχαριστήσω θερμά για τις συμβουλές! Δεν έχω κόψει εντελώς το συμπλήρωμα αλλά νομίζω είμαι σε εξαιρετικό δρόμο. Το Symphony της Medela όντως βοήθησε την παραγωγή και πλέον το στήθος μου είναι μαλακό και γεμάτο γάλα! Ο μπέμπης πίνει από το στήθος και αντί να κλαίει είτε δεν ζητά καθόλου συμπλήρωμα, είτε όταν ζητά έχει περάσει 1 ώρα οπότε τον ξαναβάζω στήθος ή όταν ζητά έχει τύχει να πιεί και μόνο 25ml, ή άλλη φορά 75ml! Πιστεύω και αυτό θα εξαλειφθεί. Χτες πήγαμε βόλτα αφού είχε φάει στήθος μόνο που συνήθως ήταν αδύνατον διότι σε 15-20 λεπτά ζητούσε κι άλλο. όμως φαινόταν χορτάτος κι ευχαριστημένος! Πραγματικά ο θηλασμός δημιουργεί φοβερό δέσιμο με το παιδί και τον ευχαριστιόμαστε και οι δυο.

 

Μια τελευταία ερώτηση αν έχετε λίγο χρόνο: οι θηλασμοί πλέον διαρκούν πολύ λιγότερο: ο μπέμπης μπορεί να τύχει να φάει μόνο 5 λεπτά από το ένα στήθος και μετά αφήνει μόνος του τη θηλή και τον βάζω στο άλλο όπου κι εκεί τρώει 3-5 λεπτα! Ο μ.ο. είναι 7 λεπτά από κάθε στήθος γιατί μετά τον βλέπω πιπιλίζει ή χαζεύει. Αρκεί αυτός ο χρόνος για να πάρει το απαραίτητο γάλα;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΑΓΛΑΙΑ-ΚΡΙΣΤΙΝΑ

 

Ήθελα να σας ευχαριστήσω θερμά για τις συμβουλές! Δεν έχω κόψει εντελώς το συμπλήρωμα αλλά νομίζω είμαι σε εξαιρετικό δρόμο. Το Symphony της Medela όντως βοήθησε την παραγωγή και πλέον το στήθος μου είναι μαλακό και γεμάτο γάλα! Ο μπέμπης πίνει από το στήθος και αντί να κλαίει είτε δεν ζητά καθόλου συμπλήρωμα, είτε όταν ζητά έχει περάσει 1 ώρα οπότε τον ξαναβάζω στήθος ή όταν ζητά έχει τύχει να πιεί και μόνο 25ml, ή άλλη φορά 75ml! Πιστεύω και αυτό θα εξαλειφθεί. Χτες πήγαμε βόλτα αφού είχε φάει στήθος μόνο που συνήθως ήταν αδύνατον διότι σε 15-20 λεπτά ζητούσε κι άλλο. όμως φαινόταν χορτάτος κι ευχαριστημένος! Πραγματικά ο θηλασμός δημιουργεί φοβερό δέσιμο με το παιδί και τον ευχαριστιόμαστε και οι δυο.

 

Μια τελευταία ερώτηση αν έχετε λίγο χρόνο: οι θηλασμοί πλέον διαρκούν πολύ λιγότερο: ο μπέμπης μπορεί να τύχει να φάει μόνο 5 λεπτά από το ένα στήθος και μετά αφήνει μόνος του τη θηλή και τον βάζω στο άλλο όπου κι εκεί τρώει 3-5 λεπτα! Ο μ.ο. είναι 7 λεπτά από κάθε στήθος γιατί μετά τον βλέπω πιπιλίζει ή χαζεύει. Αρκεί αυτός ο χρόνος για να πάρει το απαραίτητο γάλα;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

 

Η ποσότητα του γάλακτος που πίνει ένα μωρό δεν έχει να κάνει με τον χρόνο.....αυτά αλλάζουν συνέχεια. Σήμερα μπορεί να θηλάζει λίγη ώρα τον άλλον μήνα μπορεί να θηλάζει περισσότερη ώρα ... αυτό που θα κοιτάς είναι το βάρος μια φορά το μήνα θέλεις 670γρ το μήνα κατά μέσω όρο και άνω μέχρι τον τρίτο μήνα, θέλεις 5 βρεγμένες πάνες την ημέρα και ένα ευτυχισμένο και χαμογελαστό μωράκι όπως είναι.

Αν βλέπεις το μωρό να πιπιλίζει (χαζεύει ) αλλά το στήθος το νιώθεις βαρύ ακόμα ή έχεις την αίσθηση ότι δεν έχει χορτάσει, πάτα με το χέρι σου λίγο το στήθος την ώρα που πιπιλάει να βγάλει γάλα αν θέλει θα τραβήξει ξανά αν δεν θέλει άλλο δεν θα τραβήξει ...

μπράβο σας καλή μου πίστεψε με τα καλύτερα έπονται ....:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα εμεις παλι εχει δυο μερες στο τελευταιο γευμα ηπιαμε 60 μλ ολα τα εκανα ολα τα δοκιμασα ενω ολη μερα χορτενει μολις βραδιασει εχουμε προβλημα μεχρι που στο τελευταιο γευμα κλαιει υπερβοληκα κ του το δινω το συμπληρωμα ειμαι να σκασω

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εμεις παλι εχει δυο μερες στο τελευταιο γευμα ηπιαμε 60 μλ ολα τα εκανα ολα τα δοκιμασα ενω ολη μερα χορτενει μολις βραδιασει εχουμε προβλημα μεχρι που στο τελευταιο γευμα κλαιει υπερβοληκα κ του το δινω το συμπληρωμα ειμαι να σκασω

 

πόση ώρα είχε περάσει πριν απο το τευλευταίο γεύμα?

Link to comment
Share on other sites

ουτε στο προτελευταιο χορτενει αλλα το παλευω χθες δηλαδη εφαγε 9.30 κ με το ζορι αντεξε μια ωρα μεχρι να τον ξαναταισω κ στο τελευταιο το βλεπω το μωρο δεν καταπινει κ ειναι νευρικο

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία εβδομάδα επανέρχομαι με τα τελευταία νέα μας και πολλές απορίες.... Πλέον βάζω την μικρή μου συνέχερια στο στήθος και για όση ώρα θέλει.Άλλες φορές κάθεται και μισή ώρα,άλλες περισσότερο και άλλες φορές 5-10 λεπτά.Μετά κοιμάται,πάλι ακαθόριστη ώρα.Μπορεί 10 λεπτά,μισή,μία ή και 2 ώρες.Συμπλήρωμα δίνω περίπου 2 φορές την ημέρα,έτσι η κατανάλωση της μικρής σε ξένο μειώθηκε από 315 περίπου που ήταν στην αρχή,στις 100-150 μλ,από την μία μέρα στην άλλη.Αυτό είναι καλό,σημαίνει ότι χορταίνει απο εμένα?Όταν πατάω το στήθος μου,βγαίνουν μόνο σταγόνες.Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω γάλα, ή ότι δεν μπορώ να το βγάλω με το πάτημα?Η ανησυχία μου είναι μήπως η μικρή κοιμάται από εξάντληση και όχι επειδή χορταίνει...Καμιά φορά δυσανασχετεί και δεν θέλει το στήθος,αλλά μετά από λίγο το θέλει,και επειδή έχουμε και πονάκια,το αποδίδω εκεί.

Επίσης δεν κατάφερα να εντάξω το θήλαστρο στο πρόγραμμά μας,λόγω των άστατων ωρών (δυστυχώς έχω το symphony της μονής άντλησης....).Να σημειώσω ότι παίρνω χάπια μαγιάς μπύρας,μου είπανε 4 φορές 10 χάπια την ημέρα, για μια εβδομάδα..To fenugreek το φοβήθηκα λίγο,γιατί πίσω λέει ότι χρειάζεται γιατρική γνωμάτευση ή κάτι τέτοιο...Γιατί το λέει αυτό?Και είναι αποτελεσματικότερο από την μαγιά?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία εβδομάδα επανέρχομαι με τα τελευταία νέα μας και πολλές απορίες.... Πλέον βάζω την μικρή μου συνέχερια στο στήθος και για όση ώρα θέλει.Άλλες φορές κάθεται και μισή ώρα,άλλες περισσότερο και άλλες φορές 5-10 λεπτά.Μετά κοιμάται,πάλι ακαθόριστη ώρα.Μπορεί 10 λεπτά,μισή,μία ή και 2 ώρες.Συμπλήρωμα δίνω περίπου 2 φορές την ημέρα,έτσι η κατανάλωση της μικρής σε ξένο μειώθηκε από 315 περίπου που ήταν στην αρχή,στις 100-150 μλ,από την μία μέρα στην άλλη.Αυτό είναι καλό,σημαίνει ότι χορταίνει απο εμένα?Όταν πατάω το στήθος μου,βγαίνουν μόνο σταγόνες.Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω γάλα, ή ότι δεν μπορώ να το βγάλω με το πάτημα?Η ανησυχία μου είναι μήπως η μικρή κοιμάται από εξάντληση και όχι επειδή χορταίνει...Καμιά φορά δυσανασχετεί και δεν θέλει το στήθος,αλλά μετά από λίγο το θέλει,και επειδή έχουμε και πονάκια,το αποδίδω εκεί.

Επίσης δεν κατάφερα να εντάξω το θήλαστρο στο πρόγραμμά μας,λόγω των άστατων ωρών (δυστυχώς έχω το symphony της μονής άντλησης....).Να σημειώσω ότι παίρνω χάπια μαγιάς μπύρας,μου είπανε 4 φορές 10 χάπια την ημέρα, για μια εβδομάδα..To fenugreek το φοβήθηκα λίγο,γιατί πίσω λέει ότι χρειάζεται γιατρική γνωμάτευση ή κάτι τέτοιο...Γιατί το λέει αυτό?Και είναι αποτελεσματικότερο από την μαγιά?

 

Η δοσολογία για τη μαγιά είναι 7 χάπια Χ 3 φορές την ημέρα όταν τα χάπια είναι 300mg. Η μαγιά αλλοιώνει τη γεύστη του γάλακτος αρκετά και σε μερικά μωρά δεν αρέσει. Επίσης έχει επίδραση την πρώτη εβδομάδα μετά φθίνει η επίδρασή της οπότε διακόπτεις για μια εβδομάδα και αρχίζεις πάλι αν χρειάζεται. Θα σου έλεγα να την αλλάξεις με fenugreek η γεύση αρέσει στα μωρά και θεωρώ ότι είναι πολύ πιο αποτελεσματικό. Μπορείς να διαβάσεις εδώ σε ποιες περιπτώσεις δεν συνιστάται η χρήση........ http://www.kellymom.com/herbal/milksupply/fenugreek.html

το θήλαστρο δεν χρειάζεται να το προσαρμόσεις σε κάποιο πρόγραμμα όταν τελειώνεις με το τάισμα του μωρού το βάζεις για 10 λεπτά όχι για να βγάλεις γάλα αλλά να δώσεις επιπλέον ερέθισμα στο στήθος και να φθάσεις γρήγορα στο στόχο σου. δεν χρειάζεται να το κάνεις σε όλα τα γεύματα, κάντω π.χ σε αυτά που συμπληρώνεις

Η μείωση δείχνει ότι πάτε καλά για να είσαι σίγουρη ότι το μωρό τρέφεται καλά θα μετράς πάνες αν δεν κάνω λάθος είστε 6 εβδομάδων πια οπότε οι βρεγμένες πάνες πρέπει να είναι 4-5 καλά βρεγμένες δες και εδώ http://www.kellymom.com/bf/supply/enoughmilk-older.html

είστε πολύ πολύ κοντά μπράβο καλή συνέχεια:-D

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε με ξεχασατε??? κριστινακι εισαι εδω?

 

Φουνίτσα μου δεν σε ξέχασα αλλά δεν μπορώ να λύσω τον γρίφο..... δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να παράγεις 2 λίτρα γάλα και να μην μπορείς να παράγεις τα 60 μλ επιπλέον (είναι πολύ μικρή ποσότητα). Επίσης δεν μπορώ να σε κάνω να πιστέψεις πως ένα μωρό που πεινάει με την όρεξη του δικού σου δεν χορταίνει με 60μλ .... επίσης μου έκανε μεγάλη εντύπωση που έστω και προσωρινά είδες αποτέλεσμα βάζοντας το μωρό στο στήθος προγραμματισμένα ανά τρίωρο. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πίνεις fenugreek και μαγιά ταυτόχρονα. Το έχω δοκιμάσει τα πάντα που είπες είναι πολύ γενικό. Αν θέλεις περιέγραψε μας κάποια στιγμή την ημέρα σας αναλυτικά μήπως έτσι εντοπίσουμε καλύτερα το θέμα σας γιατί εγώ επιμένω ότι το μωρό χορταίνει αν οι αναγωγές επιμένουν στο βαθμό που μας είχες περιγράψει ίσως να μιλάμε για ΓΟΠ και το μωρό πονάει

Link to comment
Share on other sites

κριστινακι μου καθε μερα τρωει διαφορετικα σημερα ας πουμε εφαγε στις 6.30 μετα στις 9.30 μετα στις 12 κοιμηθηκε κ ξαναεφαγε στις 4.30{πρωτη φορα αργησε τοσο να πεινασει} μετα εφαγε στις 20.30 κ μετα στις 22.30+ 30 μλ ξενο τωρα περιμενω να ξηπνησει τα ξημεροματα να φαει ολι μερα το στηθος ειναι γεματο γαλα κ χορτενει πολυ καλα γουλιτσες βγαζει παλι αλλα λιγοτερες αλλα μετα ου ρευεται αρχιζει ο λοξιγκας περισοτερο στα γευματα την μερα σημερα ακομα κ στο γευμα των 8.30 το γαλα πεταγοταν απο το στηθος κ χορτασε εκανε μπανακι κ στο γευμα των 22.30 ηταν εκνευρισμενος αρπαζε το στηθος ρουφουσε με παθος κ μετα το αφηνε κ κουνουσε το κεφαλι οταν προσπαθουσα να τον βαλω ξανα δεν τον ενιοθα να καταπινει κ το στηθος το ενιοθα αδειο ηιε 30 μλ κ κοιμηθηκε βεβαια δεν ειναι καθε μερα ετσι χθες δηλαδη του εδωσα 60 μλ για να χορτασει τη μαγια κ το fenugreek τα σταματησα δεν καταλαβενω γιατι ολη μερα τρεχει το στηθος σαν συντρηβανη κ στο τελευται γευμα δεν χορτενει ενα βραδυ το ειχα επι μιαμιση ωρα στο στηθος με εναλαγες κ δεν χορτενε με τιποτα κ ειμαι σιγουρη οτι στο τελευταιο γευμα δεν χορτενει το καταλαβενω

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

κριστινακι μου καθε μερα τρωει διαφορετικα σημερα ας πουμε εφαγε στις 6.30 μετα στις 9.30 μετα στις 12 κοιμηθηκε κ ξαναεφαγε στις 4.30{πρωτη φορα αργησε τοσο να πεινασει} μετα εφαγε στις 20.30 κ μετα στις 22.30+ 30 μλ ξενο τωρα περιμενω να ξηπνησει τα ξημεροματα να φαει ολι μερα το στηθος ειναι γεματο γαλα κ χορτενει πολυ καλα γουλιτσες βγαζει παλι αλλα λιγοτερες αλλα μετα ου ρευεται αρχιζει ο λοξιγκας περισοτερο στα γευματα την μερα σημερα ακομα κ στο γευμα των 8.30 το γαλα πεταγοταν απο το στηθος κ χορτασε εκανε μπανακι κ στο γευμα των 22.30 ηταν εκνευρισμενος αρπαζε το στηθος ρουφουσε με παθος κ μετα το αφηνε κ κουνουσε το κεφαλι οταν προσπαθουσα να τον βαλω ξανα δεν τον ενιοθα να καταπινει κ το στηθος το ενιοθα αδειο ηιε 30 μλ κ κοιμηθηκε βεβαια δεν ειναι καθε μερα ετσι χθες δηλαδη του εδωσα 60 μλ για να χορτασει τη μαγια κ το fenugreek τα σταματησα δεν καταλαβενω γιατι ολη μερα τρεχει το στηθος σαν συντρηβανη κ στο τελευται γευμα δεν χορτενει ενα βραδυ το ειχα επι μιαμιση ωρα στο στηθος με εναλαγες κ δεν χορτενε με τιποτα κ ειμαι σιγουρη οτι στο τελευταιο γευμα δεν χορτενει το καταλαβενω

 

 

Φουνίτσα από τις 1630 μέχρι 2030 θα έπρεπε να βάλεις ένα γεύμα ακόμα... μαζεύεται πολύ γάλα στο στήθος στο 4ώρο (ειδικά αφού είχε προηγηθεί ακόμα ένα μεγάλο διάστημα χωρίς θηλασμό) και το μωρό φουσκώνει με το πρώτο ελαφρύ γάλα χωρίς ουσιαστικά να χορταίνει... του δημιουργεί ενοχλήσεις και πόνους οπότε δείχνει να μην χορταίνει γιατί ο μόνος τρόπος να εκτονώσει το οτιδήποτε το ενοχλεί είναι θηλάζοντας. Πύκνωσε τα απογευματινά γεύματα όσο μπορείς...στην ηλικία που είστε το στήθος δεν πρέπει να πρήζεται αν πρήζεται το σώμα θα παίρνει μήνυμα για μείωση παραγωγής. σου γράφω και πάλι ότι 30μλ ή 60μλ δεν είναι ποσότητα που πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν ότι χορταίνει το παιδί....

Link to comment
Share on other sites

ok κριστινα σου ειπα ομως οτι δεν ειναι παντα ετσι το προγραμμα συνηθως κανει περισσοτερα γευματα το στηθος πριζεται το πρωι που ξυπναω μονο θελω να ρωτησω κατι οταν το μωρο αρχιζει κ θυλαζει κ νοιοθω εκεινω το καψημο στο στηθος κ κατεβενει το γαλα. το γαλα παραγετε μονο οσο διαρκει το καψημο? γιατι διαρκει μονο λιγα δευτερολεπτα σε καθε θηλασμο.σημερα θα αμε κ στον παιδιατρο να δουμε ποσο εβαλε

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...