Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με το νυχακι μας.............


Recommended Posts

Κοριτσια sos!Παρατηρησα οτι το μεγαλο νυχακι του ποδιου του μπεμπη μου εχει αρχισει να μπαινει μεσα στο δερμα,αντιμετωπισε κανεις το ιδιο προβλημα? ειναι δυνατον σε 5,5 μηνων μωρο?:(

oDCcp2.png?ZJtXT2x0
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμεις ειχαμε το ιδιο προβλημα αλλα με νυχακι στο χερι. Αυτο που μας συνεστησε ο παιδιατρος να κανουμε ηταν να το βουταμε για περιπου ενα λεπτο σε αλατονερο και μετα να βαζουμε καποια αλοιφουλα δεν μπορω να θυμηθω ποια. Επισης το κοβαμε στην ευθεια με προσοχη να μην το κοψουμε βαθια. Εχει περασει πανω απο χρονος και δεν παρουσιαστηκε ξανα.

sYSBp3.pngR9zap3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

η παραπανω οδηγια ειναι σωστη αλλα αν επιμεινει η εισφρυση του νυχιου κ παρουσιαστει φλεγμονη(αν κ λιγο δυσκολο;))να βαλεις 2 σταγονες βαμμα προπολης.

μην φορας οποιοδηποτε ειδος παπουτσιου στο μικρακι:)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, θα το δοκιμασω με το αλατονερο.Το νυχακι μας ομως τωρα ειναι κομμενο αρκετα μεσα τι να κανω να το αφησω να μεγαλωσει η να δοκιμασω να βρω τη γωνιτσα που μας ταλαιπωρει αν και φοβαμαι μην του κανω καμια μολυνση.

oDCcp2.png?ZJtXT2x0
Link to comment
Share on other sites

αρα , εχεις κοψει-κατα λαθος- το νυχι λοξα κ μεσα.

οχι μην κανεις τπτ γιατι κατι τετοιο μπορει να το κανει με ασφαλεια μονο καποιος ειδικος,

αλλα με λιγο βαμμα κ επειδη το μωρο δεν περπατα για να το επιδεινωσει, θα βγει προς τα εξω το νυχι με τον καιρο.

η προπολη θα τραβηξει τη φλεγμονη χωρις να ειναι φαρμακο που θα το επιβαρυνει!

οτι αλλο χρειαστεις πες μου!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

off topic

Εφιτσα μου!!!!!

 

Κι εμενα το επαθε το κοριτσακι μου αυτο, καθως ο συζιξ το εκοψε στραβα.

Ευτυχως μεγαλωσε και το εκοψα εγω ισια.

 

Συμπερασμα: Μην τους αφηνετε να κανουν τπτ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

off topic

Εφιτσα μου!!!!!

 

Κι εμενα το επαθε το κοριτσακι μου αυτο, καθως ο συζιξ το εκοψε στραβα.

Ευτυχως μεγαλωσε και το εκοψα εγω ισια.

 

Συμπερασμα: Μην τους αφηνετε να κανουν τπτ!!!!!!

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!! καμαρι μου εσυ!!!!!!!!!!!!!

και οπως ειπε κ η nathanael οταν μεγαλωσει , στην ευθεια το νυχακι;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοριτσια μου επαναφερω το θεμα γιατι το δαχτυλο του μπεμπη μου (το μεγαλο του δεξιου ποδιου) εχει πρηστει πολυ και σιγουρα εχει φλεγμονη.παιρνω τον γιατρο και δεν τον βρισκω.τι να κανω?????!!!το ειδα πριν 3 μερες και ειπα να το αφησω μπας και βγει πιο εξω το νυχι απο μονο του.τωρα,το πρηξιμο εχει προχωρησει προς τα κατω και εχει ξεφλουδισει η πετσα απο το πρηξιμο.πρεπει να κανω κατι επειγοντως....

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου επαναφερω το θεμα γιατι το δαχτυλο του μπεμπη μου (το μεγαλο του δεξιου ποδιου) εχει πρηστει πολυ και σιγουρα εχει φλεγμονη.παιρνω τον γιατρο και δεν τον βρισκω.τι να κανω?????!!!το ειδα πριν 3 μερες και ειπα να το αφησω μπας και βγει πιο εξω το νυχι απο μονο του.τωρα,το πρηξιμο εχει προχωρησει προς τα κατω και εχει ξεφλουδισει η πετσα απο το πρηξιμο.πρεπει να κανω κατι επειγοντως....

 

Κι εμας είχε γίνει έτσι και ηταν ουτε 2 μηνων... ουτε το ειχα κόψει ουτε τίποτα απλά νομίζω οτι ειχε γινει απο καποια φορμάκια που ηταν λίγο μικρά στο υψος και τον πιεζε στα δαχτυλάκια, εν πασει περιπτωση η παιδιατρος μας εδωσε αλοιφη fusicort 2 φορες την ημέρα για 3 ημερες και ενδιαμεσα bedatin. Eίχε φλεγμόνη αλλά περασε πολύ γρήγορα!!!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι και για μας να ειναι τοσο ευκολη και απλη η λυση, ειναι που δεν μπορω να βρω τον γιατρο μας να μου πει.φοβαμαι μην καταληξουμε να κανουμε κανενα μινι χειρουργειο στο δαχτυλο.ξερω κ εγω...:(

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεσαι και στον δικό μου είχε τύχει.Να του κάνεις συνέχεια πλύσεις με αλατόνερο και να ταμπονάρεις με μπεταντιν. Συντομα θα ξαναβγεί το νυχάκι του.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είχαμε προβληματάκι με το νυχάκι στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού. Κι εμένα μπεταντίν μου είπε να του βάζω. Εγώ αναρωτιέμαι γιατί ξαναματαεμφανίζεται αυτή η φλεγμονή να την πω, ερεθισμό να το πω, τι να πω κι εγώ; Παπουτσάκι δεν φοράει, είναι ακόμα μικρούλι και δεν περπατάει, προσέχουμε πάρα μα πάρα πολύ στο κόψιμο και παρ' όλα ταύτα το θεματάκι μας το έχουμε!

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω γιατρέ μου;

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια μαμα εδω με φλεγμονη στο νυχακι (μεγαλο δαχτυλο ποδιου) της κορης της.

iwanna81 η θεραπεια ειναι οπως ειπε κι η συνονοματη σου fusicort me betadin πρωι,μεσημερι,βραδυ

η αντι για fusicort μπορεις να βαλεις και elocon.

Μας εδωσε εχθες συγκεκριμενα,ο παιδιατρος, την θεραπεια,και οταν το ειδε μου ειπε να μην κοβω τα νυχακια της βαθεια,παρα μονο το κεντρικο σημειο του νυχιου και οχι τις ακρες γι αυτον ακριβως τον λογο.

Οταν ηταν βρεφακι,μου συστησε να μην της τα κοβω καθολου,(τα νυχακια των ποδιων)γιατι ουτως η αλλως τα νυχακια απο τα βρεφακια σπαζουν ευκολα,δεν εχουν γινει ακομη σκληρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...