Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ?


Recommended Posts

όχι ακόμα,αφού δεν έχει το καταλληλο βάρος για να ισορροπήσει, βέβαια σηκώνεται και στηριζεται και αν την πιάνω κάνει βηματισμό αλλα και ο γιατρός μας, μας είπε ότι θα αργήσει λιγο.

Επεξεργάστηκαν by ntinagen
διαγραφή
as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Vann

    Vann 18 δημοσιεύσεις

  • ntinagen

    ntinagen 14 δημοσιεύσεις

  • Abbie

    Abbie 7 δημοσιεύσεις

  • Silo

    Silo 5 δημοσιεύσεις

ntinagen το επαντορεν ειναι για τα γαστρικα υγρα για να μην καινε το παιδι κ ποναει,δεν κανει τιποτα στην παλινδρομηση κ δεν υπαρχει φαρμακο γι αυτο,να σε ρωτησω το παιδι λογικα περπαταει?

 

 

όχι ακόμα,αφού δεν έχει το καταλληλο βάρος για να ισορροπήσει, βέβαια σηκώνεται και στηριζεται και αν την πιάνω κάνει βηματισμό αλλα και ο γιατρός μας, μας είπε ότι θα αργήσει λιγο.

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

πως σβήνουμε ρε παιδιά ;

έχω γράψει παραπάνω κάτι 2 φορές και το πρώτο θέλω να το σβήσω, πάω στο edit αλλά μου δίνει δυνατότητα μόνο για επεξεργασία και όχι διαγραφή, αν ξέρει καμια ας μου πει, τοση ώρα παιδεύομαι

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παιδιατρος πως το αιτιολογει?αφου το παιδι τρωει κανονικα κ με την παλινδρομηση βγαζει λιγο,γιατι δεν μπορει να παρει βαρος

 

καλή ερώτηση!!βασικά δεν μου το αιτιολογεί, περιμένει να τελειώσει και η «θεραπεία» με τα σιρόπια ,που μου δώσαν απο το νοσοκομείο. αλλα έχω ακούσει ότι υπάρχουν θερμιδικά σκευάσματα που τα βάζεις με το φαγητό και ανεξάρτητα από το πόσες θερμίδες του φαγητού απορροφούνται από τον οργανισμό, τα σκευάσματα αυτά απορροφούνται σίγουρα.επίσης έμαθα ότι υπάρχουν γάλατα υπερθερμιδικά, αλλά εμένα ο γιατρος μου γιατί δεν μου έχει πει τίποτα;;; (αυτά μου τα είπε ενας παιδίατρος - νεογνολόγος)

 

θα τον ρωτήσω με την πρώτη ευκαιρία και θα δω πως θα κινηθώ, μήπως δηλαδή το πάω σε κάποιον παιδογαστρεντερολόγο ανεξάρτητα τι θα πει ο παιδίατρος. υποτιθεται όμως οτι στο νοσοκομείο της έκαναν και γαστρεντερικές εξετάσεις...δεν ξέρω

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

καλή ερώτηση!!βασικά δεν μου το αιτιολογεί, περιμένει να τελειώσει και η «θεραπεία» με τα σιρόπια ,που μου δώσαν απο το νοσοκομείο. αλλα έχω ακούσει ότι υπάρχουν θερμιδικά σκευάσματα που τα βάζεις με το φαγητό και ανεξάρτητα από το πόσες θερμίδες του φαγητού απορροφούνται από τον οργανισμό, τα σκευάσματα αυτά απορροφούνται σίγουρα.επίσης έμαθα ότι υπάρχουν γάλατα υπερθερμιδικά, αλλά εμένα ο γιατρος μου γιατί δεν μου έχει πει τίποτα;;; (αυτά μου τα είπε ενας παιδίατρος - νεογνολόγος)

 

εμας αυτα μας τα δινει η διατροφολογος. Βεβαιως και υπαρχουν τετοια σκευασματα, και για παραπανω θερμιδες, και για παραπανω πρωτεινη κλπ.

 

Γενικες αιματος εκαναν στο παιδι? συνηθως αν ειναι κατι φαινεται απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντος με βοηθησε πολυ η παιδογαστρεντερολογος,για μενα πρεπει να απευθυνθεις εκει κ να παρεις μια δευτερη απο εναν αλλο παιδιατρο,το παιδι ειναι πολυ αδυνατο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, Αbbie και Vann για τις συμβουλες, σίγουρα θα ψάξω αυτά τα σκευάσματα θερμίδων. και θα τα δώσω και στην μεγάλη μου κόρη που ακόμα 11 κιλά δεν εχει φτασει!!!!!! όσο για παιδογαστρεντερολόγο , πρέπει να το ψάξω καλά γιατί αυτή που είχα πάει την μεγάλη ήταν μεγάλη σκ....και απαίσια στη συμπεριφορά της, θα δω, δεν θέλω να ταλαιπωρήσω και άλλο το μωρό, κάθε μέρα έκανε αιμοληψίες και υπερήχους στο νοσοκομείο.όμως δεν μπορώ να το αφήσω κι ετσι, οπότε θα σας ενημερώσω μόλις μιλήσω με τον κατάλληλο άνθρωπο!!!

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας και πάλι!!!!είπα να σας γράψω τα νέα μου.σε παιδογαστρεντερολόγο δεν το πήγα το μωρό, αλλα είχαμε επανεξέταση στο νοσοκομείο και ο γιατρός ήταν πολύ ικανοποιημένος, εβαλε κάποια γραμμάρια παραπάνω, η παλινδρόμηση έχει βελτιωθεί και θα το ξαναδεί σε κανα δίμηνο.οποτε τα νέα είναι ενθαρρυντικά, τα λέμε κορίτσια...

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Έχω έναν μπέμπη 35 ημερών και πριν από δύο ημέρες που πήγαμε στον παιδίατρο, λέγοντας του τα συμπτώματα των κολικών μου μίλησε για την παλινδρόμηση. Το μωρό πονούσε σχεδόν σε κάθε γεύμα, δεν μπορούσε να φάει ήρεμο και φυσικά πολλές φορές δεν μπορούσε να κοιμηθεί μετά το γεύμα. Επίσης ήταν ήρεμο μόνο όταν το είχα όρθιο και ενώ μπορεί να είχε αποκοιμηθεί στα χέρια μου μόλις το έβαζα στο πορτ μπεμπέ σε 5 λεπτά ξυπνούσε με κλάμα.

Ο υπέρηχος δεν έδειξε παλινδρόμηση, όμως ο γιατρός μου είπε πως ίσως ήταν τυχαίο και μου συνέστησε να του δίνω 30 ml από ένα αντιαναγωγικό γάλα και μετά να το βάζω στο στήθος. Από χθες που το άρχισα, το παιδί πίνει τα 30 ml και ξεραίνεται στον ύπνο. 3 ώρες έκανε να σηκωθεί, με αποτέλεσμα να χρειαστεί να βγάλω το γάλα μου με θήλαστρο και να το πετάξω. Σήμερα μου συνέστησε να μειώσω την ποσότητα σε 15 γιατί του πέφτει βαρύ αλλά πάλι το παιδί δεν τρώει από το στήθος όπως έτρωγε. Φοβάμαι μήπως τελικά δεν τρέφεται καλά και μήπως τελικά σταματήσει να θηλάζει. Να σημειώσω πως θήλαζα αποκλειστικά μέχρι τώρα. Τέλος παρατήρησα ότι το γεύμα μπορεί να κρατήσει και 2 ώρες και σε 1,30 ώρα ξαναπεινάει.Έχει καμία αντίστοιχη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Silo το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι να σταματησεις να δινεις αντιαναγωγικο γαλα,χειροτερευει την κατασταση,μπορει το παιδι να μην βγαζει γουλιες αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν παλινδρομει το γαλα,κ μην κοψεις τον θηλασμο το παιδι θα χειροτερεψει πιστεψε με ειμαι καμμενη γι αυτο στα γραφω αυτα.Εγω εκοψα το γαλα μου για να δινω αντιαναγωγικο κ το μονο που καταφερα ειναι να χειροτερεψω την κατασταση,μιλά με παιδογαστρεντερολογο.Βεβαια μου φαινεται ΚΟΥΦΟ να μην δειξει ο υπερηχος παλινδρονησει κ ο γιατρος να σου λεει οτι εχει,γιατι αυτο ειναι κατι που το βλεπεις με υπερηχο δηλ δεν παιζει να εχεις κ να μην το δει ο ακτινολογος,εκτος εαν πηγες σε κανα αλμπανη,που δεν το πιστευω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

silo, καλησπέρα και από εμένα. δεν μπορώ να καταλάβω, αφού δεν κάνει εμετό ή έστω να βγάλει γουλίτσες ή έστω να κάνει αναγούλες χωρίς να βγάζει τίποτα, πως έγινε η διάγνωση της παλινδρόμησης;;εμένα έφτανε μόνο στις αναγουλες και εξετάσεις το κάναμε λόγω στασιμότητας βάρους και εκεί είδαμε με οισοφαγογράφημα ότι έχει παλινδρόμηση. άσε που λίγες γουλίτσες αν βγάζει ένα μωρό, δεν είναι αφύσικο,είναι οι λεγόμενες αναγωγές, που πολύ απέχουν και από τον εμετό και από την παλινδρόμηση.

 

να σε ρωτήσω κάτι;κοιμισμένο δεν τρωει απο το στήθος;γιατι θυμάμαι κι εγώ την πρώτη μου κόρη την θήλαζα 6 μήνες και έτυχε πολλες φορές να την ταίζω κοιμισμένη, δεν περίμενα δηλαδή να ξυπνήσει.δώσε λίγο δηλαδη απ το άλλο γάλα και αν κοιμηθεί περίμενε κανα 10λεπτο και μετα παρτο αγκαλιτσα, βάλτο στο στηθος και σιγά σιγά χάιδευε τις πατουσίτσες, το αυτάκι, χωρίς να το ξυπνήσεις, απλά για να το ενεργοποιήσεις.

παντως η γνώμη μου κι εμένα είναι να σιγουρευτείς ότι το παιδί έχει παλινδρόμηση, αλλιώς είναι κρίμα να παίρνει αντιαναγωγικά,κανε έναν υπέρηχο ΓΟΠ.

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Koριτσια ειναι πιθανο να μην φανει η παλινδρομηση στον υπερυχο.

 

Στη δικη μας περιπτωση ετσι εγινε. Δεν φανηκε και το παιδι στην αρχη δεν ειχε εμετους ουτε γουλιες μονο αρνηση για φαγητο. Εχοντας κανει υπερυχο χωρις αποτελεσμα γοπ, ο γιατρος πιστεψε οτι το παιδι δεν ειχε γοπ και του εδωσε γαλα υποαλλεργικο που εκανε την κατασταση ακομα χειροτερη. Το παιδι δεν ετρωγε πλεον τιποτα και παλευε να φυγει απο τα χερια μου οταν ηταν ωρα για να φαει. Αλλαξαμε γιατρο και το συμπερασμα ηταν ελαφρια γοπ χωρις εμετους αρχικα και γουλιες. Μετα το υποαλλεργικο αρχισαν και οι εμετοι.

 

Η αρνηση του παιδιου να φαει ηταν απο την αρχη εξαιτιας της γοπ που μερικες φορες μπορει να μην φανει τη συγκεκριμενη στιγμη που εγινε η εξεταση. Τωρα παιρνει το Εpadoren και γαλα για παλινδρομηση και παει καπως καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

markopolo για να μην δειξει ο υπερηχος κ να κανει λαθος μπορει να συμβει μονο εαν δεν εχουν δωθει σωστα οδηγιες, πριν τον υπερηχο δηλ παει το παιδι νηστικο τουλαχιστον 3ωρες,κ το ταιζουμε πριν γινει ο υπερηχος.Ετσι ωστε να φανει οταν κατεβαινει το γαλα εαν παλινδρομη η οχι,εγω αυτο ξερω.Και αν ενημερωθεις για την ΓΟΠ καλο ειναι τα παιδια να μην πινουν αντιαναγωγικο γαλα,χειροτερευει την κατασταση παρα την βελτιωνει,υπαρχουν πολλα σχετικα ποστ που μπορεις να διαβασεις

Link to comment
Share on other sites

Ο υπερυχος ο δικος μας εγινε ενω το παιδι ειχε φαει και δεν εδειξε παλινδρομηση.

 

Τωρα παιρνει το Φρισολακ που ειναι για παλινδρομηση και πηγαινει καλυτερα. Με το υποαλλεργικο γαλα που ειχε παρει στην αρχη γιατι ο γιατρος νομιζε οτι δεν ειχε παλινδρομηση

μονο χειροτερευε. Εχω διαβασει τα παντα για την παλινδρομηση εδω μεσα και γνωριζω τα συμπτωματα αλλα στη δικη μας περιπτωση δεν ειχε απο την αρχη γουλιες και εμετους, δεν ξερω αν εχει σχεση και η προωροτητα του παιδιου μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες οι παιδιατροι δινουν λαθος συμβουλες σε γονεις με παιδια που εχουν παλινδρομηση,εμενα αλλα μου ελεγαν οι παιδιατροι κ αλλα η παιδογαστρεντερολογος,γι αυτο στο λεω,το αντιαναγωγικο γαλα δεν κανει σε τιποτα καλο,νομιζεις οτι μπορει να κανει επειδη δεν βγαζει γουλιες αυτο ομως δεν σημαινει οτι το παιδι δεν ΠΟΝΑΕΙ Η ΔΕΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ το γαλα.Η Αγλαια εχει βαλει ενα δημοσιευμα της Ρωμαπου γραφει ολα αυτα που σου γραφω κ εγω δεν ξερω εαν το εχεις διαβασει,εγω παντως αυτην ειχα γιατρο κ ημουν ευχαριστημενη

Link to comment
Share on other sites

Γινεται ενα παιδακι να εχει παλινδρομηση χωρις εμετους και γουλιες?

 

Ο Μαριος οταν γεννηθηκε στην μοναδα που βρισκοταν δεν του βρηκαν παλινδρομηση, ετρωγε κανονικα μεχρι δυο μηνων μεγαλες ποσοτητες. Οταν σταματησε το γαλα για προωρα και πηρε γαλα για νεογεννητα τοτε αρχισαν τα προβληματα και αρνιοταν να φαει. Αλλαξαμε 5 γαλατα και δυο παιδιατρους και μονο με το φρισολακ και το σιροπι το epadoren πηγαινουμε λιγο καλυτερα. Τα γαλατα τα κανονικα δεν μπορει να τα πιει με τιποτα. Εμετους και γουλιες δεν ειχε ομως μονο με ενα συγκεκριμενο γαλα εκανε. Απλα αρνιοταν να φαει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται ειναι η λεγομενη εναερια(κρυφη) παλινδρομηση,κ ειναι η χειροτερη γιατι το παιδι δεν βγαζει γουλιες κ παροολα αυτα το γαλα παλινδρομη,κ οι γονεις αργουν να το καταλαβουν

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περιπτωση το παιδι καλυπτεται απο το epadoren και το φρισολακ??? η πρεπει κι ας εχω δει βελτιωση να ψαχτω για κατι αλλο πιο δραστικο??? Η βελτιωση εχει να κανει με το οτι το παιδι πλεον τρωει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το παιδι εχει ΓΟΠ του δινουν παντα το επαντορεν για τα γαστρικα υγρα,το ιδιο κανουν κ στην εναερια,εγω αυτο που σου λεω οτι αλλα λενε οι παιδιατροι κ αλλα ενας παιδογαστρεντερολογος,κ επιμενω σ αυτο που σου γραφω γιατι τοτε κ εγω δεν ηξερα κ εδινα στο παιδι μου αντιαναγωγικο γαλα, κ χειροτερευα την κατασταση.Και εμενα βαρος επερνε κανονικα απλα το παιδι μου ποναγε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...