Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρά από δότες σπέρματος


Recommended Posts

Sol θα σου πω πως το αντιμετωπισε η δικη μου κολητη που τωρα εχει τη μπεμπα της και ειναι τρισευτυχισμενη! Σκεφθηκε οτι ηταν σαραντα και ηταν μονη. Ειχε τα παντα γιατι προερχεται απο πολυ ευκαταστατη οικογενεια αλλα δεν μπορουσε να τα χαρει γιατι το μοναδικο αγκαθι στη ζωη της ηταν οτι δεν ειχε ενα μωρο... Λατρευε τα μωρα, ηταν αυτο που λεμε πλασμενη για μανα! Πριν το κανει το συζητουσαμε καθημερινα και μου ελεγε αυτα ακριβως που αναφερει πιο πανω η Yls και που λογικα σκεφτεται καθε γυναικα σε αυτη την ηλικια. Αποφασισε λοιπον να παρει την αποφαση και μαλιστα εμεινε εγκυος με την πρωτη! Ξερεις τι μου ειπε μετα; '' Αισθανομαι οτι ο Θεος με ευλογησε και μου εστειλε τη μπεμπουλα μου''

Και το ειπε αυτο γιατι ειχε ενα πολυ σοβαρο γυναικολογικο προβλημα και οι πιθανοτητες να μεινει εγκυος ηταν κατω απο 5%!

Αν θες αυτη ειναι και η δικη μου γνωμη. Πιστευω οτι ο Θεος ευλογει τη γυναικα οταν την κανει μανα κι εκεινος ειναι ο .... '' πατερας '' ολων μας.

Απ την αλλη να σου πω και κατι πιο .... καθημερινο. Τι διαφορα εχει τελικα το να κανεις ενα παιδι με σπερμα δοτη απο το να κανεις αυτο που λεμε one night stand και να μεινεις εγκυος απο καποιον που απλα ξερεις ποιος ειναι;

Εγω εκανα τον μπεμπικο μου με εναν .... καλοκαιρινο ερωτα ....

Μια σχεση με ημερομηνια ληξης. Δεν θα ειχε ομως κανενα προβλημα να το κανω και με τον ... '' τραπεζιτη '' αφου ουτως η αλλως παλι μονη μου το μεγαλωνω. Κι εμενα ηταν απολυτα συνειδητη η επιλογη μου ειχα ομως τη δυνατοτητα να τη στηριξω. Αν την εχει και η φιλη σου πιστεψε με το γελιο του μωρου της θα ειναι η μεγαλυτερη ευτυχια της ζωης της.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 670
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ok ναι αλλα ΞΕΡΕΙΣ ποιον ειναι ο πατερας και καποια στιγμη αν και εφ οσον το επιλεξεις μπορειςνα πεις στοπαιδι σου να αυτος ειναι ο πατερας σου λεγεται "ετσι" και παρτον - φατον :D:D:D

Το ιδιο βεβαια και αν και οταν κι εφ' οσον ο πατερας ενδιαφερθει να δει το παιδι του ( αληθεια το ξερει??? - ασχετο - αν θες απαντας. )

 

Απο εναν δότη τι θα δειξεις..... το....μπουκαλι ?????????? ( Black ή βλακ χιουμορ )

 

Η πειρα ολονων μας εχει δειξει πιστευω απο αυτα που ξερουμε οτι τελικά καποια στιγμη ειτε υοθετημενα ειτε με αλλο τρόπο ψαχνουν να βρουν τους πραγματικους τους γονεις, οχι απο ελλειψη σεβασμου προς αυτους που τους μεγαλωσαν αλλα απο βιολογκή περιεργεια...

 

οσο για το ποσα παιδια εχω????? Κρίνε κι αποφασισε μονη σου :D:D:D

 

Η Ρουλα εχει την Κατερινα απο τον πρωτοτης γαμο που ζει μαζί μας.

Εγώ εχω την Χριστιαννα απο τον δικο μου πρωτο γαμο που δεν ζει μαζι μας ( ως συνηθως μην το σχολιασεις θα πατησεις μεγαλο κάλο... :cry: )

 

Και βεβαια the one and only Δανάη που ειναι παιδί της Ρουλας και δικό μου...

:D:D:D:D:D

 

Φυσικα και το ξερει. Ο πατερας του παιδιου μου ειναι Σουηδος με μητερα Αμερικανιδα, αλλα μεγαλωμενος στη Σουηδια. Εκει τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα στη νοοτροπια. Οταν τα φτιαξαμε περυσι το καλοκαιρι του ειπα απο την αρχη '' Εμενα δεν με ενδιαφερει μια σχεση ... ντολτσε καμπανα ...''

καταλαβες τι εννοω ε; Εμενα απο τη ζωη μου λειπει ενα μωρο τιποτε αλλο.

Αν μπορεις να μου το προσφερεις θα σου ειμαι ευγνωμων και δεν με ενδιαφερει ουτε να το αναγνωρισεις ουτε να παντρευτουμε ουτε να δεσμευτουμε ουτε τιποτα. Τοσο ξεκαθαρα πραγματα. Συμφωνησε κι ετσι εγινε! Αλλωστε στην πατριδα του το ποσοστο των ανυπανδρων μητερων κυμαινεται στο 80%. Και παιρνουν και επιδοματα τρελλα οι Σουηδεζες.

Σκεφθηκα λοιπον γιατι οι Σουηδεζες, οι Αμερικανιδες οι Βρετανιδες κ.λ.π εχουν το δικαιωμα στη μητροτητα και η Ελληνιδα οχι;

Κι ετσι πηρα την αποφαση μου. Τοσο απλα ... Πιστεψε με ομως αυτη η αποφαση αλλαξε ολη μου τη ζωη.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω μια μονιμη απορια με τους δοτες. ας υποθεσουμε οτι καποιες κοπελες γεννανε τα παιδια του Χ δοτη. ο οποιος δοτης ειναι ανωνυμος -απ'οτι ξερω δεν δινουν στοιχεια-. αν οταν μεγαλωσουν γνωριστουν, παντρευτουν και κανουν παιδια δεν ειναι αιμομειξια?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και κατι ακομα

παιδια απο one night stand

σχεσεις χωρις μελλον

ή τελο παντων για οποιοδηποτε παρεμφερη λογο

η "διαδικασία" προελέυσης τους ειναι αν θες ας την πω πιο αποδεκτη απο τον καταψυκτη....

 

Θα μου πεις βεβαια και θα εχεις και δικιο, τα παιδια απο εξωσωματικές ¨παιδια του σωληνα" τα ελεγαν πριν 20 χρονια...

τωρα εχει γινει σχεδον κοινοτυπο...

 

Οσο για το θεμα της αιμομιξίας ΥΠΟΘΕΤΩ οτι απο τα κεντρα διανομης λαμβανονται με καποιο τροπο καποια μετρα ωστε να αποφευχθει κατα το δυνατόν αυτη η πιθανοτητα, ελαχιστη ετσι κι αλλιως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω και κατι ακομα

παιδια απο one night stand

σχεσεις χωρις μελλον

ή τελο παντων για οποιοδηποτε παρεμφερη λογο

η "διαδικασία" προελέυσης τους ειναι αν θες ας την πω πιο αποδεκτη απο τον καταψυκτη....

 

Θα μου πεις βεβαια και θα εχεις και δικιο, τα παιδια απο εξωσωματικές ¨παιδια του σωληνα" τα ελεγαν πριν 20 χρονια...

τωρα εχει γινει σχεδον κοινοτυπο...

 

Οσο για το θεμα της αιμομιξίας ΥΠΟΘΕΤΩ οτι απο τα κεντρα διανομης λαμβανονται με καποιο τροπο καποια μετρα ωστε να αποφευχθει κατα το δυνατόν αυτη η πιθανοτητα, ελαχιστη ετσι κι αλλιως...

 

Μην ξεχναμε ομως κατι πολυ βασικο. Παιδια απο one night stand ή απο επιπολαιες σχεσεις περικλυουν κινδυνους και για τους δυο γοννεις με πρωτο και βασικοτερο το ειτζ. Οποτε καλυτερο το σπερμα του καταψυκτη γιατι αυτο ειναι ελεγμενο. Ειπαμε να φερουμε ενα παιδι στον κοσμο οχι να παμε στον αλλο κοσμο .... Μετα μην ξεχνας οτι αυτες οι σχεσεις δημιουργουν πολλα ηθικα προβληματα γιατι συνηθως δεν ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ. Και μετα αρχιζει ενα κουβαρι διεκδικησεων και αντενγκλησεων που δεν εχει τελος. [ Βλεπε και περιπτωσεις επωνυμων]

Καραγκιοζιλικια δηλαδη .... Τωρα για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα, το ερωτημα ειναι τι γινεται οταν μια γυναικα στα σαραντα θελει να γινει μανα και ειναι μονη; Ειναι αυτο δηλαδη που ανεφερε η Yls.

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι απο το να κοροιδεψει ή να εξαναγκασει καποιον να γινει '' επωνυμος δοτης '' ειναι πολυ πιο ηθικη η αρχη της ανωνυμιας.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψες τωρα...

 

Για μισο λεπτο να τα ξεκαθαρισουμε

 

απο οτι ειχα καταλαβει σκοπος ηταν η τεκνοποιηση "με οποιοδηποτε" τροπο..

Τωρα μου βαζεις καποιες επιφυλαξεις aids κ.λ.π. οι οποιες ειναι ευκολα αντιμετοπισημες αν μιλαμε για ανεπιθημητη εγκημοσυνη.. οπως συμπαιρενω απο το τονο αυτων που γραφεις ( μπορει να εχω καταλαβει και λαθος ετσι?)

 

καταλαβαινεις τι εννοω?

θελω να πω εφ οσον οπως κι εσυ λες "υπαρχει θεμα" πως εσυ παλι αποφασιζεις να το κρατησεις... αυτο εννοω

 

ναι υπο αυτη την εννοια το "μπουκαλι" ειναι πιο ελεγμενο απο το real thing.. υποτιθεται...

αλλα και παλι εχεις ακομα κι ετσι να κανεις με ενα υπαρκτό προσωπο.

 

( γενικά μιλωντας παντα.)

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει αρκετές εκπομπες στο Φως στο Τουνελ, Παμε Πακέτο κλπ που υιοθετημένα ατομα μεγάλης ηλικίας ψάχνουν απεγνωσμένα τις ρίζες, δεν θελουν να πιστεύουν οτι "φύτρωσαν", αλλα ψαχνουν εστω και ένα όνομα, μια φωτογραφία, κάποιον συγγενή εξ'αιματος. Το παιδί από δότη ποτέ δεν θα εχει αυτή την ευκαιρεία. Γι' αυτο το θεωρώ αισχατη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Φωκιων σου λεω πολυ απλα οτι ειναι πανευκολο μια γυναικα που θελει να εκμεταλευτει μια ... απροσεξια σου να φερει ενα παιδι στον κοσμο το οποιο θα ειναι παιδι σου και παιδι της αλλα στην ουσια εσυ θα εισαι για εκεινη απλα ενας δοτης! Και μη μου πεις οτι δεν εχεις ακουσει τετοιες περιπτωσεις;

Αυτο λοιπον εγω το θεωρω εξαιρετικα ανηθικο απο την πλευρα μιας γυναικας και ακομη χειροτεροτερο θεωρω το να σου ζηταει αυριο και τα ρεστα. Δηλαδη αναγνωριση,διατροφη, κ.λ.π

Ειπα λοιπον οτι προκειμενου μια γυναικα να καταφυγει σε κατι τετοιο ειτε για να τυλιξει καποιον που δεν τη θελει ειτε για να κανει ενα παιδι με καποιον που απλα της γυαλισε ειναι προτιμοτερο και εντιμοτερο να το κανει με εναν .... επαγγελματια δοτη.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

ειναι πανευκολο μια γυναικα που θελει να εκμεταλευτει μια ... απροσεξια σου να φερει ενα παιδι στον κοσμο το οποιο θα ειναι παιδι σου και παιδι της αλλα στην ουσια εσυ θα εισαι για εκεινη απλα ενας δοτης!

 

Ερώτηση:

Tα δικαιωματα των αρσενικών ανθρώπων, δεν αισθάνεστε οτι παραβιάζονται σε μερικές τέτοιες περιπτώσεις, όπου η μια βραδιά ή η "απροσεξία", υποβιβάζει τον αρσενικό σε σπερμοσάκκουλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φωκιων σου λεω πολυ απλα οτι ειναι πανευκολο μια γυναικα που θελει να εκμεταλευτει μια ... απροσεξια σου να φερει ενα παιδι στον κοσμο το οποιο θα ειναι παιδι σου και παιδι της αλλα στην ουσια εσυ θα εισαι για εκεινη απλα ενας δοτης! Και μη μου πεις οτι δεν εχεις ακουσει τετοιες περιπτωσεις;

Αυτο λοιπον εγω το θεωρω εξαιρετικα ανηθικο απο την πλευρα μιας γυναικας και ακομη χειροτεροτερο θεωρω το να σου ζηταει αυριο και τα ρεστα. Δηλαδη αναγνωριση,διατροφη, κ.λ.π

Ειπα λοιπον οτι προκειμενου μια γυναικα να καταφυγει σε κατι τετοιο ειτε για να τυλιξει καποιον που δεν τη θελει ειτε για να κανει ενα παιδι με καποιον που απλα της γυαλισε ειναι προτιμοτερο και εντιμοτερο να το κανει με εναν .... επαγγελματια δοτη.

Αν ο αντρας δεν θέλει παιδί υπάρχουν μέθοδοι αντισύλληψεις και για τον αντρα. Καθε αντρας κανοντας σεξ με μια γυναίκα που θα του πει οτι δεν είναι στις γόνιμές μερες της χωρις αλλες προφυλάξεις πρεπει να εχει στο μυαλό του οτι μπορει να βρεθει με εναν απόγονο :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι πανευκολο μια γυναικα που θελει να εκμεταλευτει μια ... απροσεξια σου να φερει ενα παιδι στον κοσμο το οποιο θα ειναι παιδι σου και παιδι της αλλα στην ουσια εσυ θα εισαι για εκεινη απλα ενας δοτης!

 

Ερώτηση:

Tα δικαιωματα των αρσενικών ανθρώπων, δεν αισθάνεστε οτι παραβιάζονται σε μερικές τέτοιες περιπτώσεις, όπου η μια βραδιά ή η "απροσεξία", υποβιβάζει τον αρσενικό σε σπερμοσάκκουλο;

 

Φυσικα και παραβιαζονται απλα τωρα απαντωντας εγω στο Φωκιωνα ξεφυγαμε απο το θεμα της ενοτητας μας. Αλλο ειναι το θεμα μας.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ακουσω και τη δικη σας ανεπηρεαστη γνωμη περα απο αυτα που εμεις συζηταμε μεταξυ μας.

Θα κανατε ενα μωρακι στα σαραντα και πλεον αν δεν ειχατε φτιαξει τη ζωη σας; Και ποσο ωριμη πιστευετε οτι ειναι η κοινωνια μας επανω στο θεμα αυτο;

Στο θέμα είμαι κι εγώ :wink:

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ακουσω και τη δικη σας ανεπηρεαστη γνωμη περα απο αυτα που εμεις συζηταμε μεταξυ μας.

Θα κανατε ενα μωρακι στα σαραντα και πλεον αν δεν ειχατε φτιαξει τη ζωη σας; Και ποσο ωριμη πιστευετε οτι ειναι η κοινωνια μας επανω στο θεμα αυτο;

Στο θέμα είμαι κι εγώ :wink:

Εσυ θα εκανες ενα παιδι με σπερμα αγνωστου δοτη αν ησουν στην τελευταια φαση της παραγωγικης διαδικασιας και ησουν μονη;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηθελα να ακουσω και τη δικη σας ανεπηρεαστη γνωμη περα απο αυτα που εμεις συζηταμε μεταξυ μας.

Θα κανατε ενα μωρακι στα σαραντα και πλεον αν δεν ειχατε φτιαξει τη ζωη σας; Και ποσο ωριμη πιστευετε οτι ειναι η κοινωνια μας επανω στο θεμα αυτο;

Στο θέμα είμαι κι εγώ :wink:

Εσυ θα εκανες ενα παιδι με σπερμα αγνωστου δοτη αν ησουν στην τελευταια φαση της παραγωγικης διαδικασιας και ησουν μονη;

Ισως να αναζητούσα καποιον μονο αντρα που θελει να κανει παιδί, αλλά δεν θελει σχέση.

Αυτα όμως ειναι τελείως υποθετικά γιατι εξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει κανείς

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τις γνωμες σας. Δεν μπορειτε ειλικρινα να φανταστειτε ποσο δυστυχισμενη νιωθει μια γυναικα που ειναι στα σαραντα ισως και παραπανω και που θελει να κανει ενα μωρακι αλλα ειναι μονη της. Το βιωσα και εγω προσωπικα και σκεφτομαι ποσο διαφορετικη ειναι η ζωη μου εφετος που εχω στα χερια μου το ζουζουνακι μου και ποσο διαφορετικη πληκτικη και ανουσια ηταν περυσι.

Βλεπω επισης τις φιλεναδες μου αυτες που σας ειπα οτι εχουν καταφυγει στη λυση του δοτη ποσο υποφερουν και γι αυτο ανοιξα αυτη την ενοτητα.

Εγω ενταξει ξερω τον πατερα αλλα απο συνειδητη επιλογη μεγαλωνω μονη μου το αγγελουδι μου. Και δεν αισθανομαι οτι διαφερω πολυ απο τις φιλες μου με την εννοια οτι βιωνω κι εγω τη μοναξια της ηλικιας.

Θελω το στηριγμα μου βρε κοριτσια πως να σας το πω; Τωρα με το μωρο δεν ψαχνω πια τον .... εραστη ψαχνω το συντροφο και συνοδοιπορο.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω μια μονιμη απορια με τους δοτες. ας υποθεσουμε οτι καποιες κοπελες γεννανε τα παιδια του Χ δοτη. ο οποιος δοτης ειναι ανωνυμος -απ'οτι ξερω δεν δινουν στοιχεια-. αν οταν μεγαλωσουν γνωριστουν, παντρευτουν και κανουν παιδια δεν ειναι αιμομειξια?

 

Σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία, από τον κάθε δότη προέρχονται το ανώτερο μέχρι 10 παιδιά.

 

Οι τράπεζες σπέρματος ενημερώνονται αναμεταξύ τους για τους δότες.

 

Είναι συνηθισμένο να στέλνεται το σπέρμα του χ δότη και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας εκτός Αθηνών και το αντίστροφο. Δηλ. από δότες επαρχίας έρχεται η "παραγωγή" τους στην Αθήνα.

 

Ο νόμος είναι τόσο αυστηρός που η αιμομιξία είναι πρακτικά αδύνατη πιθανότητα.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα εκανες ενα παιδι με σπερμα αγνωστου δοτη αν ησουν στην τελευταια φαση της παραγωγικης διαδικασιας και ησουν μονη;

 

οχι

 

Γιατί όχι? Ποιές είναι οι σκέψεις σου?

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Φριντα οπως ειπωθηκε μπορει ο αντρας να το αποφυγει με διαφορους τροπους..

 

τεσπα

 

το θεμα μας....

 

ειναι σωστο για ενα παιδι να εχει εναν πατερα που -υποθετω, η Ursa λογω επαγγελματος θα το ξερει καλυτερα - ειναι αδυνατο να βρεθει?????

 

το παιδι σου δηλ στην ταυτοτητα του να γραφει "αγνωστου πατρός"?????

 

Ξερω περιπτωση οπου ο πατερας δεν ηθελε σε καμία περιπτωση ΚΑΝ να πανρευτει - δεσμευτει με την κοπελα ( τυπου "οτι φαμε κι οτι πιουμε κ.λ.π.κ.λ.π.)

 

ΟΜΩΣ

και προς τιμην του αμα τη....... εμφανισει του παιδιου αναγνωρισε το..... "την υπογραφη και ....... να ξερουμε που τα βαζουμε :D:D:D " και αναγνωρισε κανονικά οπως προβλεπει ο νομος το παιδι

και πιστεψε με το εκανε ΓΙΑ το παιδι να μην ειναι "αγνωστου πατρος" καθοτι ετσι κι αλλιως, εκτοτε το βλεπει στη χαση και στη φεξη....

κατι σαν αυτα που συζηταμε δηλαδη...

θα μου πεις.... αυτος ειχε τα....... κοτσια να το αναγνωρισει οσο κι αν δεν το ηθελε.....

Link to comment
Share on other sites

Φωκιων το εχω ξαναγραψει και κατανταει ισως κουραστικο αλλα η δικη μου πειρα λεει οτι ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ. Στην ενοτητα ανυπανδρες μητερες θα διαβασεις πολλες περιπτωσεις που δεν τιμουν καθολου καποιους .... κυριους αλλα τελος παντων. Στο θεμα μας τωρα. Αγνωστου πατρος δεν υπαρχει πλεον και απαγορευεται να αναγραφεται σε οποιοδηποτε δημοσιο εγγραφο. Σε περιπτωσεις λοιπον εξωγαμων τεκνων το παιδι παιρνει το ονομα της μητερας και στη συνεχεια εαν εκεινη το επιθυμει κανει μια αιτηση προσληψης πατρωνυμου στη Νομαρχια που ανηκει και μετα απο 4 αντε το πολυ 6 μηνες παιρνει το πατρωνυμο που επιθυμει για το παιδι της.

Αυτο μπορει να ειναι το πατρωνυμο του φυσικου πατερα η καποιο αλλο που επιλεγει εκεινη και κοινοποιειται στο ΦΕΚ. Αλλα το θεμα εκει ειναι;

Στο τι λεει η ταυτοτητα του παιδιου ή στο ποιος ειναι το στηριγμα και το προτυπο ενος παιδιου;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν το ηξερα αυτο και γι' αυτο για μενα ηταν ενα σοβαρο θεμα.

Σ ευχαριστω ειλικρινα..

 

Τωρα....

στοερωτημα μας και παλι....

 

ΤΙ απαντας εσυ ( γενικως μιλάω ) στο παιδι που θα βλεπει τα αλλα παιδια με τους μπαμπαδες τους και σε ρωτησει για εκεινον.

 

Βεβαια εντομεταξυ μπορει εσυ να εχεις βρει μια αξιοπρεπη σχεση και να "εμφανισεις" κοινη συνενεση εννοειται, αυτη την σχεση με τον τιτλο "πατερας". ακομα ακομα και με το δικο του επωνυμο απλά και μονο για τους τυπους....

 

δε σου κρυβω οτι...... δεν εχω μια κατασταλαγμενη αποψη στο θεμα

και την αναγκη του να γινω μανα καταλαβαινω

αλλα και απο την αλλη τις επιπλοκές...

και δεν μπορω να τα ζυγισω.....

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε στη δικη μου περιπτωση θα του πω ολη την αληθεια. Οτι ο μπαμπας ταξιδευει [ αεροφροντιστης ειναι] και ζει στο εξωτερικο.

Θα του πω επισης οτι χωρισε με τη μανουλα οπως συμβαινει σε εκατονταδες χιλιαδες οικογενειες. Βεβαια θα συμβουλευτω και παιδοψυχολογο αλλα γενικα ειμαι υπερ της αληθειας. Τωρα στις περιπτωσεις των γυναικων που εχουν κανει τα μωρακια τους με αγνωστο δοτη ειναι σιγουρα διαφορετικα γιατι πιστευω οτι ενα παιδακι τριων η πεντε η ακομη και δεκαπεντε ετων δεν μπορει να καταλαβει τι σημαινει τραπεζα σπερματος και γιατι η μανουλα μπηκε σε αυτη τη διαδικασια.

Νομιζω οτι παλι οι ειδικοι θα πρεπει να εχουν τον πρωτο λογο.

Παρεπιπτοντως μου αρεσε πολυ το θεμα που εχεις ανοιξει για τον ερχομο του παιδιου και τα κατοικιδια. Εγω εχω ενα σκυλι και δυο γατες και μαλιστα αν δεν σου κανει κοπο διαβασε την ενοτητα ΓΑΤΟΥΛΑ - ΜΑΙΑ στο Ας γνωριστουμε και θα παθεις πλακα!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

αρα... ουσιαστικά συμφωνουμε οτι με την τραπεζα σπερματος υπαρχει "πιο" θεμα απο το οτι να πεις οτι οκ δεν τα βρηκαμε με τον μπαμπα σου δεν μπορουσαμε να ζουμε μαζι αλα...... αλλα........αυτος ειναι...

οπως ολα τα παιδια χωρισμενων γονιων.....

 

( ασχετο - μην αποκλειεις οτι ο πατερας μπορει να αλλαξει γνωμη και να ενδαφερθει καποια στιγμη - δεν το κρινω σωστο ή λαθος - ειναι αλλο θεμα... αλλα σκεψου οτι ειδικά αν το θελει το παιδι να τον γνωρισει - γιατι μπορει και να μην θελει ετσι??? - ειναι ενα "παραδειγμα" που οτι χειροπιαστο δεν υπαρχει, το παιδι το "συμπληρωνει" με την φαντασια του, φτιαχνντας εναν μπαμπα εν μερη με αληθηνα στοιχεια εν μερη με "φανταστικά"... δεν ειναι κακο....)

 

 

οκ οι αντρες ωριμαζουν καποια στιγμη... ( στα 50 θες στα 60... στα 90!! :D:D:D )

 

 

θα μου πεις βεβαια οτι το ιδιο ενδεχομενων θα μπορουσες να κανες και με τον "μπαμπα" απο την τραπεζα.... το θεμα ειναι κι αυτο για την ψυχολογικη ηρεμια του παιδιου να το υποστηριξεις με ψεματα, ψευτικες φωτο.... ειναι κι αυτο σωστο?????

 

( να πω εδω και προς αποφυγη παρεξηγησεων με καποιες κοπελες, οτι σε καμια περιπτωση δεν συνδεω οτι εχω πει παραπανω με τις κοπελες που εμειναν εγγυες απο πραγματικό ατυχημα σε οποιαδηποτε ηλικια και υπο οπιαδηποτε περισταση- καλικαιρινη τρελα one night stand - a few night stand οτιδηποτε τελος παντων, και ΕΠΕΛΕΞΑΝ να το κρατησουν παρ' ολα αυτα. Αυτες τις θεωρω ΗΡΩΕΣ. Απλά)

Link to comment
Share on other sites

Φωκιων συμφωνω κι εγω μαζι σου αυτες οι γυναικες ειναι πραγματικα ηρωιδες και βαζω και τον εαυτο μου μεσα γιατι αμα ακουσεις μια αλλη παραμετρο της δικης μου ιστοριας θα καταλαβεις απολυτα τι εννοω.

Οσο για το θεμα απορω με τη σταση και την ανωριμοτητα καποιων ανδρων.

Οχι της πλειοψηφιας αλλα ... αρκετων .... Μου κανει μαλιστα εντυπωση οτι ενω τοσοι ανθρωποι εχουν διαβασει τη συγκεκριμενη ενοτητα εσυ εισαι ο μονος ανδρας που εχει λαβει θεση. ΒΡΕ ΑΓΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ; ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ; Γιατι δυσκολευεστε; Φιλια σε ολους και πρωτα απο ολους στο Φωκιωνα.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...