Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πόσα κιλά έχεις πάρει ως τώρα;" ΓΚΡΡΡ....


Recommended Posts

καλημερα!

εγω ειμαι στην 13η εβδομαδα και εχω παρει 2 περιπου κιλα.

περιεργα ομως κιλα, αφου τα ποδια εχουν αδυνατισει και εχει πεταχτει λιγο κοιλιτσα!

χαχα

 

2012.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 559
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια. Μεταφέρω μια -κατά την γνώμη μου- χρήσιμη πληροφορία που πήρα από μια σύμβουλο διατρόφής που με παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη, καθώς ξεκίνησα με 4-5 κιλά παραπάνω από το κανονικό και παλεύω να μην ξεφύγω.

 

Η συγκεκριμένη σύμβουλος λοιπόν μου είπε ότι ο κανόνας για τις γυναίκες με φυσιολογικό βάρος πριν την εγκυμοσύνη είναι ότι ο οργανισμός χρειάζεται, για τις ανάγκες της κύησης, να αποθηκεύσει μέχρι 2 κιλά λίπος το πολύ. Δεν εννοώ φυσικά ότι μια έγκυος φυσιολογικού βάρους θα βγάλει την εγκυμοσύνη μόνο με 2 κιλά επιπλέον, καθώς εννοείται ότι θα πάρει βάρος και από άλλες αιτίες (μωρό, υγρά, βάρος μήτρας, βάρος αίματος κ.λπ.). Κατά την γνώμη της πάντα, η αποθήκευση επιπλέον λίπους από το παραπάνω, δεν οφείλεται στην εγκυμοσύνη, αλλά στις ατομικές διατροφικές συνήθειες της εγκύου.

 

Σε παλιότερη συνάντηση επίσης μου είχε πει ότι ο μεταβολισμός, στο 1ο τρίμηνο τουλάχιστον, επιταχύνεται, με αποτέλεσμα να είναι δυνατή η διατήρηση ή ακόμα και η απώλεια βάρους (για τις υπέρβαρες γυναίκες φυσικά) ακόμα κι αν αυξηθούν οι ποσότητες φαγητού.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά, εγώ πάντως, ακολουθώντας τις συμβουλές της -εννοείται με κάποιες μικρές παρεκκλίσεις - έχω καταφέρει μέχρι σήμερα (9w2d) να μην έχω πάρει βάρος, με στόχο να συνεχίσω έτσι μέχρι να μπω στον 4ο και μετά να αρχίσω να παίρνω ελεγχόμενα.

 

Όσο για το άγχος της πρόσληψης κιλών, νομίζω ότι έχει να κάνει με το ποια θεώρηση έχει η κάθεμια σε γενικές γραμμές για το βάρος της. Μια κοπέλα που δεν είχε ποτέ πρόβλημα κιλών και δεν έχει μπει ποτέ στην επίπονη και ψυχοφρόρα διαδικασία της δίαιτας κρίνω ότι είναι πιο εύκολο να αφεθεί λίγο στην εγκυμοσύνη. Για όσες από εμάς (εμού συμπεριλαμβανομένης) παλεύουν μονίμως να χάσουν ή να μην πάρουν βάρος επειδή είναι ήδη σχετικά παραπάνω από το κανονικό, το να βγουν από αυτή την λογική στην εγκυμοσύνη είναι, κατά την γνώμη μου, αδύνατο, γιατί συνεχώς θα σκέφτονται το μετά.

 

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες! :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

θα ηθελα αν η διαιτολογος ειναι αθηνα τα στοιχεία με ενα μηνυματακι... εχω αρκετα παραπανω κιλα (από προηγουμενη ατυχη εγκυμοσυνη και ψυχολογικη πιεση) και ειμαι στις πρωτες μερες εγκυμοσυνης! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

θα ηθελα αν η διαιτολογος ειναι αθηνα τα στοιχεία με ενα μηνυματακι... εχω αρκετα παραπανω κιλα (από προηγουμενη ατυχη εγκυμοσυνη και ψυχολογικη πιεση) και ειμαι στις πρωτες μερες εγκυμοσυνης! ευχαριστω

 

 

Κάτια, καταρχήν καλή εγκυμοσύνη να έχεις, να είσαι γερή και όλα τα άλλα ρυθμίζονται.

 

Σου έστειλα με pm τα στοιχεία της. Καλή τύχη!:):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια συμβουλή. Προσπαθηστε να ελεγχετε τους διαιτολόγους και συμβούλους διατροφής εαν εχουν πραγματι πτυχιο γιατι εγω την ειχα παθει στο παρελθον και αυτο δεν ειχε μονο οικονομικες συνέπειες αλλά και στην υγεια μου.

Ηταν μια απατεώνισσα στο Κολωνάκι για να γινω πιο συγκεκριμενη.:evil:

Εκτος βεβαια αν καποια κοπελα δεν την ενδιαφέρει αν ειναι ανευ πτυχιου.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Σαβουριασμα θεωρειτε???συγνωμη αλλα θα διαφωνησω δεν παιρνουν ολες οι γυναικες τα ιδια κιλα κια δν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι καποα μπορει να μην τρωει σαβουρες κτλ αλλα τα κιλα να μπαινουν και αλλη να σαβουριαζει αλλα να μην παιρνει κιλα...

 

Εγώ τα πρώτα 6 τα πήρα μέχρι τα τέλη του 2ου που έκοψα το τσιγάρο και μάλιστα ξαφνικά μέσα σε 2-3 βδομάδες... Μετά από τον 3ο και μέχρι τώρα στον 5ο πήρα άλλα 4. έχω την υποψία οτι το κόψιμο του τσιγάρου και χωρίς σαβούριασμα βοηθάει στο να πάρεις κιλά... Γιατί μετά ίσως συνήθισε ο οργανσμός μου...

 

Εχεις δικιο πάντως, εγώ γενικά παιρνω πολύ εύκολα κιλα.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη, στο ψιλοκαπάκι, και έχω κιλά. Και απο την πρώτη και απο τη δεύτερη.

Στη δουλειά με έιχαν φάει. Να μην τρώω και οτι έχω παχύνει!

Στην πρώτη εγκυμοσύνη, που ήμουν νορμαλ, είχα μια φωτογραφία με μαγιο στον 7ο μήνα, ξαπλωμένη στην παραλία, και μου είπε μια οτι φαίνομαι χοντρή και οχι έγκυος!!!!

Σε αυτή την εγκυμοσύνη, το κορυφαίο, πάω στην επιθεώρηση εργασίας Ν.Ιωνίας γιατι είχα προβλήματα με τη δουλειά. Μου φέρθηκαν, μη πω πως και η προισταμένη μου είπε οτι είμαι χοντρή και οχι έγκυος!!!!!

Ε μετά απο αυτό, τι προβλήματα να σου επιλύσει!!!?!!!!

Ζώα!!! Και τα χειρότερα τα ακούς απο γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

Β-Α-Ρ-Ε-Θ-Η-Κ-Α να ασχολούμαι με κάτι κιλά :? Το μόνο που με νοιάζει είναι να περάσουν οι 18 μερούλες που μείνανε και να αγκαλιάσω την ζουζούνα μου.

Καλή συνέχεια σε όλες τις μανούλες ;)

Link to comment
Share on other sites

με το καλο το μωρακι σου!!!και γω περιμενω σε 4μιση μηνες την μπεμπα μου!!!κ το μονο που θελω ειναι να ειναι υγιης κ να την κρατησω αγκαλια!!!οπως προειπα, ανθρωπο θα φερουμε στη ζωη, οχι φασολι!!!!ολα τα αλλα διορθωνονται!!!η υγεια μας κ του μωρου πανω αποολα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεχρι στιγμής-21 εβδομάδων- έχω πάρει 3 κιλά κ αυτό λόγω εμετών στο πρώτο τρίμηνο... τώρα όμως μου έχει ανοίξει η όρεξη κ δεν χορταίνω γλυκά κ ειδικά παγωτό.....:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω ξεκινησα 54 κιλα με υψος 165 και εχω παρει 7 κιλα!!!!!!!κ δεν φαινεται στο σωμα οσο στην κοιλια...εκει που δεν φαινοταν καθολου μεχρι πριν 2 βδομαδες τωρα φουσκωνει πολυ!!!! αυριο μπαινω στην 24η βδομαδα!! κ εχω αρχισει κ πρηζομαι,,,,ω ναι, δεν τρωω τοσο πολυ-ισως παραπανω απο οτι πριν αλλα οχι κ σαν βουβαλι!τρελαινομαι για γαλα--πινω ενα λιτρο τη μερα!!!!αρχισανε οι αλλαγες λοιπον!!!!!!ελπιζω να μην ξεπερασω τα 15κιλα εστω!!!!αλλα η κοιλια κ ο ποπος προεξεχουν τρελα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ξερετε οτι παιζει ρολο η κατακρατηση το πρηξιμο και η δυσκοιλιοτητα εχει τυχει να ζυγιστω με διαφορα λιγων ωρων και να ειμαι 1-1,5κιλο παραπανω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα, στο α τριμηνο πηγαινα τουαλετα καθε μερα!!!!τωρα καθε 2 η 3 μερες....αστα!!!!κ με βοηθεια υποθετου γλυκερινης καμια φορα....ξεκινησα κ δημητριακα ολικης που μου αρεσουν με κρυο γαλα κ αυτα βοηθανε λιγο!!!!αλλα κατακρατηση κανω ευκολα.....κ εκτος εγκυμοσυνης....κ δεν τρωω αλμυρα...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο σου λεω εγω ακομα δεν παω τουαλετα καθημερινα μπορει να κανω και 2-3μερες και πρηζομαι σαν μπαλονι μετα...

 

 

(Κ.πετραλωνα που μενεις???Μενει η κουμπαρα μου εκει)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Ξεκινησα 46,5 κιλα 1.65 υψος και ειμαι 49 τωρα (18η εβδομαδα)..

Για τα γλυκα που τρωω ειναι και λιγα!!

Φοραω κανονικα τα ρουχα μου, τα παντελονια μου και μονο λιγο κοιλια πεταει!!

 

2012.png

Make a pregnancy ticker

Link to comment
Share on other sites

κ γω με 1.70 υψος ξεκινησα την εγκυμοσυνη 57 κιλα,ειμαι στην 16η εβδομαδα σε διδυμακια κ πηρα τις τελευταιες 2 εβδομαδες 2 κιλα!!ελπιζω απο δω κ περα να μην ειναι καθε εβδομαδα κ ενα κιλο γτ την εβαψα!!παντως μονο κοιλουμπιτσα φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς ξεκίνησα 97 κιλά και μέχρι πριν από 1 εβομάδα δεν είχα πάρει γραμμάριο. αυτή τη βδομάδα όμως 15η εβδομάδα και έβαλα 2 κιλά χωρίς καμία αλλαγή ιδιαίτερη αλλαγή(δεν μπορώ να πω και ότι κάνω ακριβώς ότι λέει ο διαιτολόγος μου). φοβάμαι, αγχώνομαι, νομίζω το ότι μετράω το ζάχαρο 4 φορές τη μέρα με αγχώνει ακόμα πιο πολύ, και το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι άλλες δεν έχουν πάρει γραμμάριο. αν πάω έτσι που θα φτάσω??? ντρέπομαι που το λέω αλλά έχω τόσο άγχος που δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εγώ ξεκίνησα 50 κιλά με 1,68 ύψος και μέχρι τώρα έχω πάρει 3 κιλά. Η αλήθεια είναι ότι τρώω αρκετά...απ'όλα!!!

 

σε ποια βδομαδα εισαι? τυχερη. κ εγω 3 πηρα αλλα με θυσιες. πχ αναγκαζω τον εαυτο μου ακομα κ αν δεν εχει ορεξη, να τρωει ενα φρουτο το βραδυ για να μη ξυπνησω με γουργουρα και φαω κατι βαρυ. επισης παω στο γηπεδο για περπατημα καθε μερα αν και βαριεμαι μερικεςφορες και μου γκρινιαζω. γενικα κανω οτι λεει ο γιατρος αλλα μονο και μονο επειδη το λεει. αν ηταν στο χερι μου ολη μερα γλυκα θα ετρωγα κ κολλημενη στη τιβι. βεβαια ταρακουνηθηκα με κατι προβληματακια αναγκαστικης ακινησιας κ εβαλα μυαλο να τηρω το προγραμμα ακομα κ αν βαριεμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα κι εγω να ρωτήσω να μου πείτε κάτι παρόμοιο κ τι εξέλιξη είχατε. Κοντεύω 18η βδ. είμαι 1,62 κ 54 κιλά. απ την αρχή δεν πήρα ούτε 1 γραμμάριο. Στο μεταξύ έχω κάνει αξιοπροσεκτη κοιλίτσα κ με προβληματίζει πολύ το βάρος. Όρεξη δεν έχω κ πολύ, όπως είχα πάντα δηλαδη, αλλά δεν είχα ανακατωσούρεσ κ εμετους. Ξέρει καμιά να μου πει;

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα κι εγω να ρωτήσω να μου πείτε κάτι παρόμοιο κ τι εξέλιξη είχατε. Κοντεύω 18η βδ. είμαι 1,62 κ 54 κιλά. απ την αρχή δεν πήρα ούτε 1 γραμμάριο. Στο μεταξύ έχω κάνει αξιοπροσεκτη κοιλίτσα κ με προβληματίζει πολύ το βάρος. Όρεξη δεν έχω κ πολύ, όπως είχα πάντα δηλαδη, αλλά δεν είχα ανακατωσούρεσ κ εμετους. Ξέρει καμιά να μου πει;

 

ξερουν πολλες να σου πουνε! οτι πιο τυχερο ατομο δεν εχουμε δει!

α ρε τουρτα ποσο σε θελω...

Link to comment
Share on other sites

σε ποια βδομαδα εισαι? τυχερη. κ εγω 3 πηρα αλλα με θυσιες. πχ αναγκαζω τον εαυτο μου ακομα κ αν δεν εχει ορεξη, να τρωει ενα φρουτο το βραδυ για να μη ξυπνησω με γουργουρα και φαω κατι βαρυ. επισης παω στο γηπεδο για περπατημα καθε μερα αν και βαριεμαι μερικεςφορες και μου γκρινιαζω. γενικα κανω οτι λεει ο γιατρος αλλα μονο και μονο επειδη το λεει. αν ηταν στο χερι μου ολη μερα γλυκα θα ετρωγα κ κολλημενη στη τιβι. βεβαια ταρακουνηθηκα με κατι προβληματακια αναγκαστικης ακινησιας κ εβαλα μυαλο να τηρω το προγραμμα ακομα κ αν βαριεμαι.

 

διανύω την 18η εβδομάδα. Η αλήθεια είναι πως και εμένα μου έχει πει ο γιατρός να προσέχω τι τρώω αλλά όσο και να προσπαθώ υπάρχουν φορές που θα την κάνω την ατασθαλία μου! Δεν μπορώ απλά να ζήσω χωρίς το γλυκάκι μου. Αρχικά έτρωγα αρκετά τώρα τα έχω περιορίσει αλλά να τα κόψω τελείως δεν παίζει. Όσο για την άσκηση θέλοντας και μη από την στιγμή που έχουμε σκύλο κάθε μα κάθε μέρα 2 φορές την μέρα βγαίνουμε για το περπάτημα μας. Υπομονή πάντως! Θα περάσει ο καιρός και θα την φας την τούρτα που ονειρεύεσαι...!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...