Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ


Recommended Posts

 

πηρα ενα τηλεφωνο στο Τμημα Θηλασμου στο Ελενας οπου μια μαια με πλροφορησε οτι αν σκοπευω να καπνιζω,πρεπει να σταματησω το καπνισμα γιατι αυτα τα δυο δε συμβαδιζουν.

 

Για το κάπνισμα έχω παραθέσει τα όσα έχει δημοσιεύσει η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής και δεν θα ξαναγράψω. ΄

 

Όμως δεν μπορώ να μη γράψω για τα όσα γίνονται στο Έλενα. Το τμήμα θηλασμού στο συγκεκριμένο νοσοκομείο δεν είναι τίποτα άλλο από μερικές ανεπαρκώς καταρτισμένες μαίες που υποστηρίζουν υποτίθεται το θηλασμό και ποτέ τη μητέρα που θηλάζει.!

 

Η εκπαίδευσή τους είναι ένα σεμινάριο 40 ωρών κατά το ήμιση αυτοσχέδιο. Δεν ακολουθούν το πρόγραμμα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας. Στο σεμινάριο λέγονται πάρα πολλά λάθος. Ακόμη και οι χρόνοι διατήρησης του γάλακτος λάθος λέγονται παρόλο που έχουν δημοσιευτεί εδώ και δεκαετίες...

 

Είναι πραγματικά πολύ λυπηρό να δημιουργούν τόσα προβλήματα στις μητέρες.

 

 

Στη συνεχεια επικοινωνησα με μια παιδιατρο γνωστη της μαμας μου που μου ειπε οτι μεχρι 3 την ημερα επιτρεπεται αλλα οτι γενικα η νικοτινη περναει στο γαλα και κανει οχι μονο ταχυπαλμιες αλλα και ευαισθησια στους πνευμονες του μωρου.

 

Μείωση στο γάλα της μαμάς μπορεί να προκαλέσει αν ο αριθμός των τσιγάρων είναι πάνω από 5.

 

Τα μωρά των καπνιστριών έχουν προβλήματα επειδή εκτίθενται στον καπνό και όχι από τις ουσίες που παιρνούν από το μητρικό γάλα. Τα μωρά των καπνιστριών που δεν θηλάζουν έχουν πολύ περισσότερα προβλήματα.

 

Καπου στο Internet διαβασα οτι στη νικοτινη μπορει να οφειλονται και οι εμετοι.

 

Μέχρι τα 5 τσιγάρα η νικοτίνη δεν ανιχνεύεται στο γάλα...

 

 

Εντωμεταξυ σημερα που το ζυγισαμε το μωρακι,ειδαμε οτι εχει χασει γυρω στα 100 γραμμαρια.

 

Γράψε όλες τις ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες.

 

Πόσα γεύματα κάνει;

 

παίρνει ή όχι πιπίλα,

 

έχει ή όχι υπνηλία...

 

πόσες πάνες βρέχει;

 

πόσες κενώσεις έχει;

 

 

Μιλαμε δεν ξερω τι να κανω,

 

Εσύ θα αποφασίσεις αλλά για να αποφασίσεις σωστά θα πρέπει να έχεις σωστές πληροφορίες. Στο τμήμα θηλασμού του Έλενα λένε ότι θέλουνε και νομίζουν ότι έτσι υποστηρίζουν το θηλασμό. Ο θηλασμός δεν υπάρχει από μόνος του, για να συμβεί είναι απαραίτητο να έχουμε μια μητέρα που έχει διάθεση να θηλάσει. Αυτήν υποστηρίζουμε! Είναι ντροπή τους να λένε κάτι που είναι εντελώς αντίθετα από τα δημοσιευμένα της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 431
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πέραν της παραπληροφόρησης περί καπνίσματος στη διάρκεια του θηλασμού, κάπου διάβασα αγλαία ότι κατά την ίδια περίοδο η βαφή μαλλιών επιτρέπεται;;;Έτσι δε λές;;; Ρωτάω επειδή ακούω ισχυρισμούς περί του αντιθέτου και επειδή έχω πλήθος άσπρων τριχών απο τα 20 :oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

Αγλαϊα τί σημαίνει αυτό; "Μέχρι τα 5 τσιγάρα η νικοτίνη δεν ανιχνεύεται στο γάλα..."

Αν καπνίζω λιγότερα από 5 (καπνίζω 2) δεν υπάρχει πρόβλημα αν θηλάσω σχετικά σύντομα μετά από τσιγάρο;

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια ευχαριστω για αλλη μια φορα για την αμεση απαντηση. Το μωρακι το ζυγιζει η μητερα μου (οπως εχω πει ειναι παιδιατρος) και αυτη τη στιγμη εχει μαζι της το μπλοκ με τις μετρησεις οποτε δεν μπορω να στις παραθεσω γιατι δεν τις θυμαμαι απ΄εξω. Ξερω ομως οτι πριν απο 4-5 μερες το ειχαμε βρει 4750 kgr και τωρα ειναι 4650. Να σου πω επισης οτι γεννηθηκε 4150 και ειχε βαρος εξοδου απο το μαιευτηριο,4 μερες μετα,4030 kgr.

Πιπιλα δεν παιρνει (αν και καποιες φορες,οταν ζηταει να θηλασει με το που σβηνω το τσιγαρο,ευχομαι να ειχα μια προχειρη!!!),κανει 6 γευματα τη μερα,συνηθως ανα 3ωρο με 4ωρο,αλλα σχεδον καθε απογευμα κοιμαται σερι απο τις 7 ως τις 12 με 1 τη νυχτα. Κενωσεις κανει πολυ συχνα,δεν τις εχω μετρησει αλλα ειναι συχνες σιγουρα,κι οσο για το αν εχει υπνηλια,εκτος απο την απογευματινη μεγαλη σιεστα που κανει σχεδον καθημερινα,γενικα δεν ειναι υπναρου. Εχουν υπαρξει βεβαια καποιες μερες που κοιμαται πολλες ωρες αλλα αυτο δεν ειναι ο κανονας.

Link to comment
Share on other sites

Επισης,να ομολογησω,αν και ξερω οτι εισαι κατα του θηλαστρου,οτι τις τελευταιες 3 μερες το χρησιμοποιω για να εχω καβαντζα οταν θελει να θηλασει συντομα μετα το καπνισμα. Στην αρχη ηταν δυσκολο αλλα τωρα τα καταφερνω,γεμιζω 150 ml σε περιπου 1 ωρα και συνηθως οταν το πινει θελει κι αλλο. Βεβαια,εδω μου δημιουργειται μια ακομη ευλογη απορια:αν εγω σε 1 ωρα αρμεγω 150 ml,παει να πει οτι και το μωρο πρεπει να μεινει τοση ωρα στο στηθος για να παρει την ιδια ποσοτητα;

 

Και να διευκρινισω και κατι ακομη,γιατι μπορει να αναρωτιεται καποιος γιατι δεν τα ρωταω ολα αυτα στη μητερα μου:η μητερα μου με στηριζει παρα πολυ στο θεμα του θηλασμου,ειδικα στην αρχη που ειχα το προβλημα με τις ματωμενες θηλες και βελαζα απο τον πονο,αν δεν ηταν εκεινη αλλα και οι δικες σου συμβουλες Αγλαια,θα τα ειχα παρατησει. Αλλα οπως εχω ξαναπει,ουδεις προφητης στον τοπο του!!! Οσο κι αν την εμπιστευομαι τυφλα,ξερω οτι δεν μπορει να κρινει αντικειμενικα γιατι εδω προκειται για το παιδι της και το εγγονι της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επί του ίδιου θέματος περίπου, θα ήθελα να ρωτήσω κυρίως την Αγλαια, αλλά άν ξέρει και κάποιος άλλος, παρακαλώ να απαντήσει.

Το μωρό μου τρέφεται αποκλειστικά με μητρικό γάλα από τότε που ήταν 20 ημερών. Δυστυχώς δεν θηλάζω αλλά αντλώ και το δίνω με μπουκάλι για λόγους που έχω αναφέρει πολλάκις σε άλλο topic.

 

Υπάρχει διαφορά στο θέμα ανίχνευσης της νικοτίνης στο γάλα στην περίπτωση που το μωρό θηλάζει και σε αυτήν που πίνει το μητρικό γάλα με το μπιμπερό αφού βγει με το θήλαστρο?

 

Ας δώσω παραδείγματα για να γίνω πιο συγκεκριμένη:

1. Αν η μαμά καπνίσει ας πούμε 5-6 τσιγάρα πίνοντας έναν καφέ εκτός σπιτιού και μετά γυρίσει σπιτι και κάνει άντληση, μία ώρα μετά το τελευταίο τσιγάρο, είναι καλύτερα να πετάξει το γάλα ή να το δώσει στο μωρό σε ένα από τα επόμενα γεύματα?

2. Η αποθήκευση του γάλακτος στο ψυγείο (πάντα γίνεται αυτό με τις αντλήσεις) επηρεάζει την περιεχόμενη νικοτίνη (ή άλλη βλαβερή ουσία του τσιγάρου)?

Παράδειγμα: Ανεξάρτητα από τον αριθμό των τσιγάρων την ημέρα (εννοώ λιγότερα ή περισσότερα από 5) το γάλα που προκύπτει από άντληση πολύ σύντομα μετά από 1 τσιγάρο (μπορεί και 20 λεπτά) και μπει στο ψυγείο γιατί π.χ. το μωρό έχει ήδη φάει, διαφέρει στη σύστασή του (αναφορικά με τη νικοτίνη) όταν τελικά το μωρό το πιεί (μετά από κάποιες ώρες) από το αν το έπινε απευθείας από το στήθος?

 

Ρωτάω χαζά? Ελπίζω όχι...

Link to comment
Share on other sites

Πέραν της παραπληροφόρησης περί καπνίσματος στη διάρκεια του θηλασμού, κάπου διάβασα αγλαία ότι κατά την ίδια περίοδο η βαφή μαλλιών επιτρέπεται;;;Έτσι δε λές;;; Ρωτάω επειδή ακούω ισχυρισμούς περί του αντιθέτου και επειδή έχω πλήθος άσπρων τριχών απο τα 20 :oops:

 

Επιτρέπεται η βαφή! :)

Link to comment
Share on other sites

Το μωρακι το ζυγιζει η μητερα μου (οπως εχω πει ειναι παιδιατρος) και αυτη τη στιγμη εχει μαζι της το μπλοκ με τις μετρησεις οποτε δεν μπορω να στις παραθεσω γιατι δεν τις θυμαμαι απ΄εξω. Ξερω ομως οτι πριν απο 4-5 μερες το ειχαμε βρει 4750 kgr και τωρα ειναι 4650. Να σου πω επισης οτι γεννηθηκε 4150 και ειχε βαρος εξοδου απο το μαιευτηριο,4 μερες μετα,4030 kgr.

 

Μεταξύ δύο σύντομων διαδοχικών ζυγίσεων μπορεί να προκύψει τέτοια διαφορά, εξαρτάται από την ώρα ζύγισης, από το αν το μωρό είχε κάνει τσίσα και κακά τη δεύτρη φορά και την πρώτη δεν είχε κάνει...

 

Αν μου γράψεις και καμία ενδιάμεση ζύγιση θα με βοηθήσεις. Πάντως για την ώρα δεν υπάρχει κάτι ανησυχητικό.

 

κανει 6 γευματα τη μερα,συνηθως ανα 3ωρο με 4ωρο,αλλα σχεδον καθε απογευμα κοιμαται σερι απο τις 7 ως τις 12 με 1 τη νυχτα.

 

Τα γεύματα που κάνει είναι πολύ λίγα. Πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 στην ηλικία που βρίσκεται και αν υπάρχει πρόβλημα βάρους να γίνουν ακόμη και 12.

 

 

Κενωσεις κανει πολυ συχνα,δεν τις εχω μετρησει αλλα ειναι συχνες σιγουρα,κι οσο για το αν εχει υπνηλια,εκτος απο την απογευματινη μεγαλη σιεστα που κανει σχεδον καθημερινα,γενικα δεν ειναι υπναρου.

 

Από τα όσα γράφεις, μάλλον είναι υπναρού και φοβάμαι ότι χάνει γεύματα. Δεν θα την αφήνεις να κοιμάται τόσο, θα τη θηλάζεις τουλάχιστον στο τρίωρο μετρώντας από την έναρξη του προηγούμενου θηλασμού, όχι από το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Επισης,να ομολογησω,αν και ξερω οτι εισαι κατα του θηλαστρου,

 

Κάνεις μεγάλο λάθος! Δεν είμαι καθόλου κατά του θήλαστρου, αν κάνεις καμία βόλτα στα τόπικ με τις μαμάδες που αντλούν, θα καταλάβεις τη διαφορά. Εγώ προσωπικά έχω αντλήσει 90 λίτρα γάλα με θήλαστρο.

 

Απλά ξέρω πότε το θήλαστρο μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα...

 

 

Στην αρχη ηταν δυσκολο αλλα τωρα τα καταφερνω,γεμιζω 150 ml σε περιπου 1 ωρα και συνηθως οταν το πινει θελει κι αλλο.

 

Γιατί είμαι σίγουρη ότι έχεις λάθος θήλαστρο;;;

:roll:

 

Βεβαια,εδω μου δημιουργειται μια ακομη ευλογη απορια:αν εγω σε 1 ωρα αρμεγω 150 ml,παει να πει οτι και το μωρο πρεπει να μεινει τοση ωρα στο στηθος για να παρει την ιδια ποσοτητα;

 

Ένα θήλαστρο μπορεί απλά να σου δείξει πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις με το συγκεκριμένο θήλαστρο τη συγκεκριμένη στιγμή...

 

Για να καταλάβεις πόσο διαφέρουν τα θήλαστρα μεταξύ τους: Έκανα 12 αντλήσεις με το mini electric και άλλες τόσες με το lactina. Όλες οι αντλήσεις είχαν διάρκεια 12 λεπτών. Με το mini electric αντλούσα κατά μέσο όρο 37ml ενώ με το lactina 175ml.

 

Tί συμπέρασμα βγάζεις; Απλά ότι με το ένα θήλαστρο αντλείς πολύ ενώ με το άλλο παιδεύεσαι...

 

Αυτό που είχα πει είναι ότι μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία (6 εβδομάδες) είναι καλύτερα να μη δίνουμε μπιμπερό στο μωρό για να μην προκληθεί σύγχιση θηλής. Δεν είπα ότι απαγορεύεται να το κάνεις, ούτε ότι δεν πρέπει να αντλείς. Αν πιστεύεις ότι είναι καλύτερα με τις αντλήσεις, να πάρεις τουλάχιστον ένα σωστό θήλαστρο και να τις κάνεις άνετα σε 10 λεπτά και όχι σε μία ώρα!!!.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαια,τωρα ειδα την απαντηση σου,δημοσιευσαμε τα posts σχεδον ταυτοχρονα!!!

Μια ενδιαμεση ζυγιση που διαβαζω τωρα στο βιβλιαριο της,ειναι απο 2 του Φλεβαρη,πριν δηλαδη 9 μερες,οπου ηταν 4450 kgr.

 

Εντωμεταξυ,ξερεις τι σκεφτηκα; Την ωρα που μια μητερα καπνιζει,το στηθος της λογικα συνεχιζει να παραγει γαλα. Αρα ακομη κι αν θηλασει το μωρο της 4 ή και 8 ωρες μετα,αυτο το γαλα θα περιεχει τα -εστω και απειροελαχιστα- βλαβερα του τσιγαρου ή οχι; Μηπως οπως λεει το Kotopoulo ειναι καλη ιδεα να πεταμε το γαλα που βγαινει αμεσως μετα απο το καπνισμα;

Οντως μπορει να ειναι βλακεια αυτο που σκεφτομαστε αλλα ξερω κι εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας δώσω παραδείγματα για να γίνω πιο συγκεκριμένη:

1. Αν η μαμά καπνίσει ας πούμε 5-6 τσιγάρα πίνοντας έναν καφέ εκτός σπιτιού και μετά γυρίσει σπιτι και κάνει άντληση, μία ώρα μετά το τελευταίο τσιγάρο, είναι καλύτερα να πετάξει το γάλα ή να το δώσει στο μωρό σε ένα από τα επόμενα γεύματα?

 

Να μην το πετάξει! :)

 

2. Η αποθήκευση του γάλακτος στο ψυγείο (πάντα γίνεται αυτό με τις αντλήσεις) επηρεάζει την περιεχόμενη νικοτίνη (ή άλλη βλαβερή ουσία του τσιγάρου)?

Παράδειγμα: Ανεξάρτητα από τον αριθμό των τσιγάρων την ημέρα (εννοώ λιγότερα ή περισσότερα από 5) το γάλα που προκύπτει από άντληση πολύ σύντομα μετά από 1 τσιγάρο (μπορεί και 20 λεπτά) και μπει στο ψυγείο γιατί π.χ. το μωρό έχει ήδη φάει, διαφέρει στη σύστασή του (αναφορικά με τη νικοτίνη) όταν τελικά το μωρό το πιεί (μετά από κάποιες ώρες) από το αν το έπινε απευθείας από το στήθος?

 

Χαλάρωσε! Μην το σκέφτεσαι τόσο!

 

Αν μπορείς να αντλείς τουλάχιστον μισή ώρα μετά το τσιγάρο, αν η μισή ώρα γίνει μία ακόμη καλύτερα! Μόνο αυτό, τίποτα περισσότερο.

:)

 

Ήδη αυτό που κάνεις είναι πολύ και δύσκολο, μην δυσκολεύεις τη ζωή σου περισσότερο! :)

 

Καλή συνέχεια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παλι δημοσιευσαμε σχεδον ταυτοχρονα!!! :lol:

Το θηλαστρο που εχω ειναι της Chicco το χειροκινητο,οντως ειναι ενα παιδεμα!!! Λες να βγαζω τα ιδια ml σε λιγοτερο χρονο με το ηλεκτρικο; Μακαρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και την έμμεση πλην πάντα καλοδεχούμενη ψυχολογική υποστήριξη. Μια λέξη πολλές φορές αρκεί.

Τί καλά να σε καταλαβαίνει κάποιος, έστω κι αν δεν ζει ό,τι ζεις. Μεγάλη μαγκιά....

 

Joe, ΗΜΟΥΝΑ θεριακλού μέχρι που έμεινα έγκυος και το έκοψα εντελώς.

Τώρα όμως μου είναι πολύ δύσκολο. Ας μην το συζητήσουμε καλύτερα.

Έχω τρομερή πίεση από τον άντρα μου που είναι φανατικός αντικαπνιστής και δεν καταλαβαίνει πώς είναι....

Παραλίγο να χωρίσουμε.

Νομίζει πως επειδή το έκοψα στην εγκυμοσύνη, τώρα έγινα κι εγώ αντικαπνίστρια και το να το ξαναρχίσω είναι "εγκληματικό" για το μωρό, παρόλες τις απαραίτητες προφυλάξεις που τηρώ.

Δεν μιλάω, δεν μιλάω, αλλά θα κάνω ΜΠΑΜ σε λίγο καιρό.

 

Τέλος πάντων, αντέχω ακόμη.

Απλά, όσο με πρήζει κάποιος τόσο μου τη δίνει....

Άλλο θέμα για άλλο topic αυτό όμως.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ ήμουν θεριακλού, κάπνιζα από τα 13 επί 23 χρόνια και πριν μείνω έγκυος ξεπερνούσα τα 2 πακέτα. Στους απ' έξω φαίνεται φοβερή βλακεία να το κόψεις 9 μήνες και μετά να το ξαναρχίσεις κι εγώ το ίδιο πίστευα μέχρι που το έζησα, ήδη τους 2 τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης ήθελα να καπνίσω σαν τρελή αλλά δεν υπέκυψα, τώρα αρκούμαι στα 2 τσιγάρα τη μέρα, έχω τόση ένταση που θα έσκαγα αν δεν τα έκανα κι αυτά.

Φανταστείτε: η γυναίκα του κολλητού μου γέννησε πρόσφατα επίσης και του λέει συχνά πυκνά "να 'χα τώρα ένα τσιγαράκι.." και δεν έχει καπνίσει ποτέ της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε συ Kotopoulo,κι εγω μια απο τα ιδια με το τσιγαρο!!!

Υπηρξα θεριακλου,το εκοψα εντελως στην εγκυμοσυνη,τωρα ομως μου ειναι παρα πολυ δυσκολο,καπνιζω αυτα τα 4 την ημερα και ολη μερα αυτο εχω στο μυαλο μου!!! Συνεχεια μετραω αντιστροφα μεχρι να ερθει η ωρα για το επομενο τσιγαρο!!!Ο αντρας μου αν και καπνιζει μια στο τοσο,γι' αυτο το θεμα δεν τολμαει να πει τιποτα γιατι ξερει οτι για το καπνισμα δε σηκωνω πολλα πολλα,φροντιζει ομως να μου σπαει τα νευρα με αλλους τροπους-μου τη λεει εμμεσως πλην σαφως για το νοικοκυριο,τρωγεται με τη μανα μου που μενει μαζι μας για τις πρωτες 40 μερες και μαλιστα της βγαζει τετοια γλωσσα που ετσι και την εβγαζα εγω στη δικια του μανα θα με ειχε πεταξει απο το μπαλκονι και γενικα οπου να 'ναι θα το κανω κι εγω το ΜΠΑΜ!!! :o:o:o

 

Κοιτα,πιστευω πως το γεγονος οτι το κοψαμε εντελως για 9 μηνες ειναι προς τιμην μας και μας αξιζουν συγχαρητηρια,γιατι το τσιγαρο ΕΙΝΑΙ εθισμος,και στην ευτυχισμενη πλην ομως γεματη αγωνιες περιοδο της εγκυμοσυνης,εμεις μαζι με τα αγχη και τις ανασφαλειες μας ειχαμε να αντιμετωπισουμε και την ελλειψη νικοτινης. Προς τιμην μας ειναι και το οτι τωρα στο θηλασμο το κραταμε σε χαμηλα επιπεδα,βεβαια πιστευω οτι το καλυτερο ηταν να μην καπνιζαμε καθολου,αλλα αν δεν περνανε στο γαλα αυτα τα 5 τσιγαρα και δε βλαπτουν το μωρο,τοτε γιατι να μην τα καπνιζουμε; Κι εμενα η μανα μου μου λεει "αντεξες τοσους μηνες,γιατι δεν το κοβεις παλι για ενα 6 μηνο για να θηλασεις κλπ κλπ" αλλα της απανταω απλα πως εξω απο το χορο μπορει να λεει ο,τι θελει!!!

Link to comment
Share on other sites

Stella,κι εγω τους τελευταιους 2 μηνες της εγκυμοσυνης λαλησα!!! Βρε,λες να κανει σε ολες μας τα ιδια συμπτωματα η ελλειψη νικοτινης;

Στην αρχη που το εκοψα δε μου ελειπε και τοσο,αλλα γυρω στα μεσα του 6ου μηνα αρχισα να βαραω κρισεις στερητικου!!! Ετσι για να ξεχνιεμαι επαιρνα ενα τσιγαρο και το πιπιλαγα (χωρις να το αναψω βεβαια) ολη μερα. Ειχα πει ομως στον εαυτο μου οτι μολις γεννησω θα ξανακαπνισω,και,πώς να στο πω,ηταν σα να ειχα βαλει ενα χρονομετρο σαν αυτα που εχουν στα κομμωτηρια για τις βαφες,που μολις ληξει ο χρονος χτυπαει σαν ξυπνητηρι: με το που γεννησα,εληξε ο χρονος αποχης,χτυπησε το ξυπνητηρακι και μου ειναι τωρα πολυ δυσκολο να ξαναρυθμισω αυτο το χρονομετρο για αλλους 6 μηνες που λεει η μανα μου. Δεν μπορουν να μας καταλαβουν,παιδι μου!!!

Θελω παρα πολυ να θηλασω οπως θηλασε κι εμενα η μητερα μου,δε θελω να ακουγομαι σαν απονη και γαιδουρα μανα που σκεφτεται μονο την παρτη της,αλλα ειλικρινα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να απεχεις εντελως απο εναν τετοιο εθισμο.

Link to comment
Share on other sites

Παλι δημοσιευσαμε σχεδον ταυτοχρονα!!! :lol:

Το θηλαστρο που εχω ειναι της Chicco το χειροκινητο,οντως ειναι ενα παιδεμα!!! Λες να βγαζω τα ιδια ml σε λιγοτερο χρονο με το ηλεκτρικο; Μακαρι!!!

 

Συγνώμη, η chicco σου φαίνεται εταιρεία που ζει από τις μαμάδες που θηλάζουνε;;;

 

Να πάρεις το swing αν θέλεις να αντλείς λίγο. Αν θα επιστρέψεις σύντομα στη δουλειά, μην δίνεις 150 ευρώ που κάνει το swing, νοίκισε κατευθειαν το symphony που είναι νοσοκομειακό και παίρνει δύο μπουκαλάκια ταυτόχρονα, ώστε να αντλείς σε 10' και να τελειώνεις!!!

 

Προσωπικά είμαι φανατική του διπλού συστήματος άντλησης και δεν υπάρχει περίπτωση να ξόδευα ποτέ τόσο χρόνο για κάτι που μπορώ να το κάνω στο μισό

 

Η μία ώρα που αναφέρεις είναι το λιγότερο εξωφρενική! Πόσες φορές νομίζεις ότι θα αντέξεις να το κάνεις; Μέχρι να εμφανίσεις τενοντίτιδα; Σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα; Σε μία ώρα πας γυμναστήριο, κάνεις ζέσταμα, βάρη, ντους κι επιστρέφεις!!! Για σκέψου το λίγο, μήπως και αξιοποιήσεις πιο παραγωγικά το χρόνο σου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

και γενικα οπου να 'ναι θα το κανω κι εγω το ΜΠΑΜ!!! :o:o:o

 

κι εγώ θα το κάνω το MΠΑΜ! αλλά για άλλο λόγο.

 

Έχω μία φίλη μαία και IBCLC, πήγε λοιπόν και παρακολούθησε το σεμινάριο που κάνουν στο Έλενα όχι γιατί της λείπανε οι γνώσεις αλλά για να ξέρει (και να μάθουμε κι εμείς) τι μαθαίνουν από αυτό το σεμινάριο οι μαίες στην Ελλάδα. Εκεί λοιπόν συνάντησε μία μαία που εκπαίδευε υποτίθεται τις άλλες μαίες στο θηλασμό η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ απειλούσε τις μητέρες ότι αν δεν θηλάσουν αυτές θα είναι υπεύθυνες που θα πάρει το παιδί τους ξένο γάλα!!! :shock::shock::shock: και έλεγε ότι το κάπνισμα δε συμβαδίζει με το θηλασμό! :shock::shock::shock:

 

H φίλη μου Μπριγκίτε τη ρώτησε ευγενικά γιατί το λέει αυτό αφού σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη στο θηλασμό. Η απάντηση ήταν η εξής: αν το πούμε αυτό τότε όλες θα καπνίζουν, ενώ αν τους πούμε ότι το κάπνισμα και ο θηλασμός δεν συμβαδίζουν θα το κόψουν για να θηλάσουν!!! :shock::shock::shock:

 

Η καπνίστρια είναι καπνίστρια. Τελεία. Δεν μας ρωτάει αν μπορεί να καπνίσει ή όχι. Μας λέει ότι είναι καπνίστρια και μας ρωτάει μόνο αν μπορεί να θηλάσει. Σε αυτό η απάντηση είναι μία. Ναι.

 

Να με ρωτήσει μια μητέρα χρήστης απαγορευμένων ουσιών αν μπορεί να θηλάσει θα της πω ότι τις πρώτες μέρες είναι καλύτερα να θηλάσει για να μειώσει το σύνδρομο στέρησης στο μωρό αλλά θα πρέπει σταδιακά να διακόψει το θηλασμό αν συνεχίζει να κάνει χρήση απαγορευμένων ουσιών.

 

Σε αυτά μέχρι τώρα κατέληξαν οι επιστήμονες, αυτές τις οδηγίες ακολουθούμε.

 

Θα κάνω μπαμ ακούγοντας με πόση ευκολία επιστήμονες, όπως αυτές οι μαίες, καταπατούν τον όρκο τους και λένε ψέματα για να περάσουν την προσωπική τους άποψη στη ζωή του άλλου.

 

 

Κοιτα,πιστευω πως το γεγονος οτι το κοψαμε εντελως για 9 μηνες ειναι προς τιμην μας και μας αξιζουν συγχαρητηρια,γιατι το τσιγαρο ΕΙΝΑΙ εθισμος,και στην ευτυχισμενη πλην ομως γεματη αγωνιες περιοδο της εγκυμοσυνης,εμεις μαζι με τα αγχη και τις ανασφαλειες μας ειχαμε να αντιμετωπισουμε και την ελλειψη νικοτινης.

 

Ακριβώς!!! Η μαμά καπνίστρια ξέρει πόσο βλαβερό είναι το τσιγάρο για το έμβρυο και όταν καταφέρνει και το κόβει, έστω γι αυτό το διάστημα είναι πάρα πολύ σημαντικό. :)

 

Δυστυχώς υπάρχουν καπνίστριες που δεν καταφέρνουν να το κόψουν. Αυτές τι θα τις κάνουμε; Θα τις στήσουμε στον τοίχο και θα τις πυροβολήσουμε; θα τους απαγορέψουμε να κάνουν παιδιά; Θα τις κλείσουμε σε ένα κελί με νερό και φαγητό και με το ζόρι θα τις αφήσουμε χωρίς τσιγάρο; Αυτός είναι ο ρόλος μας; :shock: Πραγματικά τρελλαίνομαι.

 

Δεν καπνίζω και δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει εθισμός στο τσιγάρο όμως μπορώ να ακούσω. Αν μου λέει η έγκυος ότι δεν μπορεί να το κόψει την πιστεύω και αν μου ζητάει ενημέρωση, απλά θα την ενημερώσω χωρίς υπονοούμενα για τις επιλογές της. Αυτά μπορεί να πάθει το έβρυο. Τελεία.

 

Προς τιμην μας ειναι και το οτι τωρα στο θηλασμο το κραταμε σε χαμηλα επιπεδα,

 

Φυσικά και είναι προς τιμήν σας! Ειδικά για τις καπνίστριες που καπνίζανε πολύ είναι πραγματικός άθλος! :)

 

βεβαια πιστευω οτι το καλυτερο ηταν να μην καπνιζαμε καθολου,

 

Θα ήταν καλύτερα, αλλά εσύ δεν μπορείς να μην καπνίσεις. Αυτό το ξέρουμε και το κατανοούμε και σου δίνουμε το ΟΚ γιατί έχει διαπιστωθεί ότι για τα μωρά των καπνιστριών είναι πολύ χειρότερα όταν δεν θηλάζουν!!! Θηλάζεις γιατί κάνεις καλό στο μωρό σου. :wink: Το κακό που του κάνεις με το τσιγάρο θα το κάνεις έτσι κι αλλιώς.

 

Αν μάλιστα δεν θηλάζεις πιθανότατα να καπνίζεις περισσότερο και για το μωρό αυτό είναι ακόμη περισσότερο κακό. Ακόμη και αν καταφέρεις να κρατήσεις τα λίγα τσιγάρα για μικρό διάστημα, είναι πολύ σημαντικό για το μωρό σου. :)

 

αλλα αν δεν περνανε στο γαλα αυτα τα 5 τσιγαρα και δε βλαπτουν το μωρο,τοτε γιατι να μην τα καπνιζουμε;

 

Πρόσεξε, είπα δεν ανιχνεύεται η νικοτίνη. Δεν ανέφερα καθόλου τις άλλες ουσίες του τσιγάρου. Ακόμη όμως και για τη νικοτίνη δεν ξέρουμε αν υπάρχει ή όχι, απλά ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να την ανιχνεύσουμε... τα τεστ ανίχνευσης έχουν μια ορισμένη ευαισθησία, δεν ανιχνεύουν από μία συγκέντρωση και κάτω...

 

Κι εμενα η μανα μου μου λεει "αντεξες τοσους μηνες,γιατι δεν το κοβεις παλι για ενα 6 μηνο για να θηλασεις κλπ κλπ" αλλα της απανταω απλα πως εξω απο το χορο μπορει να λεει ο,τι θελει!!!

 

Άντεξες τόσους μήνες γιατί ήξερες ότι ήταν μόνο τόσοι. Αν ήξερες ότι θα είναι παραπάνω μπορεί να σου φαινότανε βουνό και να μην το έκοβες καθόλου.... Είναι αλήθεια ότι έξω από το χορό λέει κανείς πολλά τραγούδια...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήθελα λίγο να ξεφύγουμε από την τόσο υλική διάσταση του θηλασμού, τόσο για τις μητέρες που θηλάζουν όσο και γι αυτές που αντλούν. Ο θηλασμός είναι κάτι πολύ περισσότερο από γάλα. Το γάλα είναι αυτό που βλέπουμε, αυτό που καταναλώνεται και μεγαλώνει το μωρό. Όμως η μαμά που θηλάζει ορμονικά διαφέρει από τη μαμά που δεν θηλάζει. Η προλακτίνη είναι η ορμόνη που μας κάνει να ενδιαφερόμαστε περισσότερο για τα μικρά μας. Δεν είναι ο μόνος παράγοντας αλλά είναι σημαντικός. Δεν προσφέρετε μόνο γάλα, προσφέρετε κι επιπλέον ενδιαφέρον που μπορεί να μεταφράζεται σε αγκαλιά, φροντίδα, βλεμματική επαφή, τρυφερότητα, ομιλία, τραγούδι... Έχει φανεί ότι οι μητέρες που διατηρούν τη γαλουχία τους τα κάνουν όλα αυτά περισσότερο από τις μητέρες που δεν τη διατηρούν...

Αντί λοιπόν να αναλύετε τόσο τα συστατικά που περνάνε ή δεν περνάνε στο γάλα, χαλαρώστε και απολαύστε το!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρομερή πίεση από τον άντρα μου που είναι φανατικός αντικαπνιστής και δεν καταλαβαίνει πώς είναι....

Παραλίγο να χωρίσουμε.

Νομίζει πως επειδή το έκοψα στην εγκυμοσύνη, τώρα έγινα κι εγώ αντικαπνίστρια και το να το ξαναρχίσω είναι "εγκληματικό" για το μωρό, παρόλες τις απαραίτητες προφυλάξεις που τηρώ.

Δεν μιλάω, δεν μιλάω, αλλά θα κάνω ΜΠΑΜ σε λίγο καιρό.

 

Τέλος πάντων, αντέχω ακόμη.

Απλά, όσο με πρήζει κάποιος τόσο μου τη δίνει....

Άλλο θέμα για άλλο topic αυτό όμως.

 

Μήπως θα ήταν καλύτερα να καταλάβει ότι η στάση του είναι εγκληματική γιατί μπορεί να σε οδηγήσει στη διακοπή της γαλουχίας που με τόσο κόπο διατηρείς; Η διατήρηση της γαλουχίας είναι πολύ σημαντική για την υγεία τη δική σου και για την υγεία του μωρού.

 

Μήπως να μου πάρει ένα τηλέφωνο να τον ενημερώσω;;; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μία φορά το 24ωρο, όταν ζορίζεστε πολύ, θα βγαίνετε στο μπαλκόνι και θα κάνετε ένα τσιγάρο για μένα! Αυτό δεν θα το μετράτε, θα είναι σαν να σας το χαρίζω! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...αν και πολύ πρωί, τελικά μπήκα στο forum γιατί ήμουνα σίγουρη ότι θα είχαμε μεγάλη συζήτηση επί του θέματος.

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι, διότι χθές παρέλειψα να το γράψω θεωρώντας ότι δεν έχει σημασία: δεν καπνίζω αυτή τη στιγμή. Θεωρώ όμως ότι είμαι ακόμη εν δυνάμει καπνίστρια, διότι κάπνιζα πολλά χρόνια μέχρι να μείνω έγκυος και ακόμη και τώρα μου λείπει τρομερά.

Κατά το διάστημα του θηλασμού έχω κάνει όλα κι όλα 1-2 τσιγάρα, κι αυτά σε στιγμές μεγάλης πίεσης.

Οι ερωτήσεις μου ήταν εντελώς διερευνητικές διότι έχω φτάσει στα όριά μου και ήθελα να ξέρω με λεπτομέρειες τί ισχύει και τί είναι μύθος.

Απλά το τσιγάρο μου λείπει σε αρκετές περιπτώσεις, γίνομαι νευρική και ξεσπάω κι εγώ, σε ποιόν άλλον, στον άντρα μου.

Αυτός φυσικά αρνείται να καταλάβει σε βάθος την κατάσταση ενός καπνιστή στη δική μου φάση, του είναι σχεδόν αδιανόητο. Τον τρελλαίνει μάλλον η ιδέα να το ξαναρχίσω, ενώ όσο μεγάλο θέμα γίνεται, τόσο πιο πολύ αυξάνεται η επιθυμία...

Δεν θέλω να τον αδικήσω γιατί δεν είχε ποτέ τέτοιες εμπειρίες, απλά κι εγώ πιέζομαι τρομερά, όπως πιέζεται κάθε νέα μαμά τον πρώτο καιρό. Κι αυτό, ΜΟΝΟ οι μαμάδες μπορούν να το νιώσουν απόλυτα.

Αγλαία, εκτιμώ τις προθέσεις σου, ιδιαίτερα γιατί παρόλο που δεν υπήρξες καπνίστρια αντιλαμβάνεσαι την ανάγκη και την ψυχολογία μας.

 

ΓΙα να βάλω λοιπόν τα πράγματα στη θέση τους, εννοείται δεν ήθελα να ενοχοποιήσω κανέναν που είναι κατά του τσιγάρου και πολύ περισσότερο να απενεχοποιήσω το ίδιο το τσιγάρο. Απλά ήθελα να ξέρω τεκμηριωμένα τί θα γίνει αν καπνίσω ρε αδερφέ γιατί δεν αντέχω άλλο, ή γιατί στο κάτω κάτω είναι μια απόλαυση που θα ήθελα να την γευτώ πάλι, έστω και τόσο ελεγχόμενα.

 

Θα προσπαθήσω ομως να μην καπνίσω όσο θηλάζω... συγνώμη... αντλώ.

(Εγώ λέω ότι θηλάζω γιατί έτσι νιώθω, παρόλο που αντλώ)

 

Ευχαριστώ ΟΛΕΣ για τις πληροφορίες και τις απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πολυ που η Αγλαια μας καταλαβαινει,γιατι το πιο ευκολο πραγμα για εναν μη καπνιστη ειναι να μας κατακρινει,γιατι απλως ΔΕΝ ειναι στη δικια μας θεση. Εγω νομιζω,Kotopoulo,οτι εισαι αξιεπαινη που αν και το θες τοσο πολυ δεν καπνιζεις τωρα που θηλαζεις. Εγω δεν ξερω αν μπορω να το κανω. Μαλλον δεν ξερω αν ΘΕΛΩ να το κανω. Γι΄αυτο περιοριζομαι σε αυτα τα 4 την ημερα,τα οποια εχω μοιρασει ως εξης: 2 απανωτα το μεσημερακι κατα τη 1 η ωρα και αλλα 2 απανωτα αργα το βραδυ. Βεβαια πολλες φορες επειδη με πιανει απιστευτη νυστα το βραδυ και προτιμαω να κοιμηθω παρα να καπνισω,καπνιζω μονο τα 2 πρωινα. Κατι ειναι κι αυτο!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία, εκτιμώ τις προθέσεις σου, ιδιαίτερα γιατί παρόλο που δεν υπήρξες καπνίστρια αντιλαμβάνεσαι την ανάγκη και την ψυχολογία μας.

 

kotopoulo, δεν είναι προσωπικό ούτε είναι προσωπική η κατανόηση. Είναι καθαρά θέμα εκπαίδευσης. Εκπαιδεύτηκα για να υποστηρίζω τις μητέρες τόσο αυτές που επιθυμούν να θηλάσουν όσο και αυτές που επιθυμούν να διακόψουν το θηλασμό.

 

Είναι όπως ο γυναικολόγος στην εγκυμοσύνη, αν επιθυμείς να συνεχίσεις την εγκυμοσύνη σε υποστηρίζει για να το κάνεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τόσο για σένα όσο και για το μωρό. Αν έχεις συνήθειες που είναι επιβλαβείς για το έμβρυο σε ενημερώνει αλλά δεν σε πυροβολεί! Αν τελικά δεν επιθυμείς να συνεχίσεις την εγκυμοσύνη, φροντίζει ώστε η διακοπή της να γίνει με το πιο ανώδυνο και ασφαλή τρόπο για σένα.

 

Αν οι έρευνες είχαν δείξει ότι για το μωρό μιας καπνίστριας είναι πιο ασφαλές το να μη θηλάζει, τότε αυτό θα έλεγαν και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής και κάθε άλλος.

 

Όση κατανόηση και να έδειχνα στις καπνίστριες θα ήμουν υποχρεωμένη να σεβαστώ τις οδηγίες και θα συμβούλευα τις μητέρες να διακόψουν το θηλασμό αν δεν μπορούν να διακόψουν το κάπνισμα. Και πάλι θα το έκανα χωρίς να κρίνω, χωρίς να κατακρίνω, χωρίς να επιτεθώ, χωρίς να απειλήσω όπως κάνουν κάποιοι θεωρώντας ότι έτσι υποστηρίζουν το θηλασμό.

 

Θα προσπαθήσω ομως να μην καπνίσω όσο θηλάζω... συγνώμη... αντλώ.

(Εγώ λέω ότι θηλάζω γιατί έτσι νιώθω, παρόλο που αντλώ)

 

Για το σώμα σου και την ψυχή σου θηλάζεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...