Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια - αλλαγή στις κενώσεις - δυσοσμία


Recommended Posts

Όταν λες διάρροια τι εννοείς;

Αν το μωράκι θήλαζε αποκλειστικά, τα κακά θα έπρεπε να είναι κίτρινα-μουσταρδί, σαν διάρροια με κόκκους

Τώρα με το συμπλήρωμα, ίσως να είναι πιο σκληρά, δεν ξέρω. Μήπως κάποιες μέρες θηλάζει παραπάνω και βλέπεις αυτά τα κίτρινα κακά του θηλασμού και τα περνάς για διάρροια;

Αν πάλι είναι πράσινα και ή με βλέννες, τότε μπορεί να είναι πραγματική διάρροια.

Πες μας περισσότερες λεπτομέρειες :?

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 467
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 34 δημοσιεύσεις

  • stella71

    stella71 32 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 26 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 24 δημοσιεύσεις

Τα κακάκια του ήταν αυτές τις ημέρες υδαρή, πολύ νερουλά.Αφού λοιπόν σταμάτησε η διάρροια έχει να ενεργηθεί 2 ημέρες τώρα. Από το ένα άκρο στο άλλο. Του έδωσα λίγο τσάι σήμερα το πρωί. Θα βοηθήσει? Η απουσία κενώσεων σημαίνει και δυσκοιλιότητα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για πειτε μηπως σας λεει κατι το προβλημα μου.....

 

ως τωρα ειχαμε ενα προβληματακι με τα κακα, καθως κανει καθε 4-5 μερες και ειναι συνηθως λιγο σκληρα.......οχι παντα βεβαια.....παρολο που θηλαζουμε πολυ.

 

Την προηγουμενη βδομαδα εφαγε πολυ μπροκολο το μεσημερι.....του αρεσει πολυ αλλα πρωτη φορα εφαγε πολυ....δε μπορουσα να τον σταματησω.....

 

Το βραδακι αρχισε να κανει κατι κακα μουσταρδια σαν πουρες, με μικρα πρασινακια μεσα (υπεθεσα οτι ηταν το μπροκολο) που βρωμουσαν πολυ και ηταν πολλα σε ποσοτητα...συνολικα τα αμολησε 3 φορες μεσα σε λιγες ωρες (ειχε να κανει κακα 4-5 μερες οποτε καταλαβαινετε)...ειπαμε οτι ηταν το μπροκολο........

 

Την επομενη μερα εκανε παλι τετοια κακα το βραδυ (μια φορα μονο) παλι με πρασινακια αλλα μου παν οι γονεις μου που τον κρατουσαν πως εβγαλε και βλεννες, σαν μυξα ενα πραγμα.......αυτο με ανησυχησε γιατι δεν το ξαναειχαμε.........δεν δειχενι καθολου αρρωστος.....ουτε πυρετο ουτε τιποτα.........αυτες τις μερες τον ειχα με προσοχη στο φαγητο και πολυ θηλασμο μηπως και διαταραχθηκε το πεπτικο του........

 

Αποψε τριτη μερα εκανε λιγα κακακια το βραδυ αλλα παλι μουσταρδια με πρασινακια, κρεμωδη και βρωμυλα......

 

Λετε να ειναι ακομα απο το μπροκολο η εχει κρυωσει? Δεν μου εχει αρρωστησει ποτε μεχρι σημερα (φτου μη τον ματιασω) και δεν ξερω τι να υποθεσω...... :roll: ...δεν δειχνει να πονα η να ειναι αδιαθετος.....

 

Εχω καποιες βδομαδες που του δινω φρεσκο γαλα (συνηθως κατσικισιο, σπανια αγελαδινο βιολογικο) να φταιει αυτο? Περιμενω να δω τι θα γινει και αυριο......

 

Δωστε τα φωτα σας.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βεράκι μου !!!! Τοσα σε βρηκα .... Τι εγινε τελικά ? Το παρατηρησες ? Συνεχιζουν οι βλένες στα κακακια?

 

Λοιπον νομιζω το θεμα σου ειναι διπλό !

Το μπροκολο οπως κατάλαβες ειναι μεγαλο ξεβουλωτήρι ( :lol::lol: ) αλλα δεν δημιουργεί βλεννες . Στο λεω με σιγουρια γιατι η μικρη μου το τρωει πολυ ειναι απο τα λιγα που τρωει . Η βρωμα ειναι επισης απο το μπροκολο !!!

 

Οι βλένες τωρα ειναι ή απο το γάλα ή απο ελαφρά ιωση . Μην περιμενεις πυρετό ή πονους ή αδιαθεσία . Εμενα περασε γαστρεντερίτιδα στο ποδι γελώντας και αν δεν έκανε το συγκαμα (εκανε 20 φορες την μερα κακα )δεν θα το καταλαβαινε καθόλου .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με βρηκες σαινι!!!!!

 

Λοιπον δεν ξαναεγραψα γιατι δεν το ξανακανε.......ευτυχως!!! Με τρολαξε η βλεννα κι επειδη συνηθως δεν πανικοβαλομαι ευκολα σκεφτηκα μηπως κατι αλλο επαθε και εγω η ακαρδη αδιαφορη μανα δεν το εψαξα!!!! :roll:

 

Διαβασα κι ενα αλλο τοπικ στα ιατρικα και ειδα οτι η βλεννα ειναι εντεριτιδα....τεσπα...αφου δεν ξαναβγαλε ολα καλα.......

 

Του δινω και φρεσκο γαλα εδω και καιρο και ειπα μηπως εβγαλε καθυστερημενα αλλεργια.......βασικα δινω κατσικισια, αγελαδινο πιο σπανια οταν δεν βρισκω κατσικισια.....

 

 

νΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ λΑΜΠΡΟΥΚΩ!!!! :D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ζητάει ο οργανισμός σας φυστικάκι....:P:P:P

 

γνωστά ξεβουλωτήρια: αχλάδι, πορτοκάλι, κολοκύθι, μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, μαρούλι, ακτινίδιο.

Δε μπορείς να πεις, έχεις επιλογές:D:D

Link to comment
Share on other sites

τα ζητάει ο οργανισμός σας φυστικάκι....:P:P:P

 

γνωστά ξεβουλωτήρια: αχλάδι, πορτοκάλι, κολοκύθι, μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, μαρούλι, ακτινίδιο.

Δε μπορείς να πεις, έχεις επιλογές:D:D

 

τι πες τώρα ρε συ doo!!!!!!!!!!! Καταχωρώ τάχιστα την πληροφορία :D:D μόνο το ακτινίδιο ήξερα ότι είναι ένα κι ένα :D

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας μονο το μπροκαλο μας επιασε...απιστευτο μου φαινεται, αλλα οποτε τρωει τα αμολαει!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μανούλες καλημέρα! Χρειάζομαι την πολύτιμη συμβουλή σας!

Το μωρό έκανε κανονικά ρευστά μουσταρδί κακάκια με άσπρα σποράκια. Παίρνει βάρος, 2/4 3100, 30/4 4500. Αλλά χτές τα κακά του βγαίνουν σαν τσίσα τόσο ρευστά με λίγα σποράκια. Τι συμβαίνει? Κολικούς δεν έχει. Με το που θα κλάψει λίγο τρέχει ο ποπός του έστω και μικρή ποσότητα. Να αλλάξω κάτι στην διατροφή μου? Η αλήθεια είναι πως δεν προσέχω ιδιαίτερα τι τρώω, δηλαδή τρώω και γαλακτοκομικά και σοκολατίτσες που και που αλλά και πολλά λαχανικά και φρούτα και άπειρο νερό. Μήπως όμως κάτι το πείραξε απο όλα αυτά.

Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο?

Να είναι καμια ίωση? Του καθαρίζω και την μυτούλα με ορό γιατί έχει μυξούλες που και που(μπορεί να είναι άσχετο, πάντως το γράφω κι αυτό.)

Έχω μπερδευτεί με το πόσο συχνά να αλλάζω στήθος. Το άλλαζα κάθε τρείς ώρες αλλά τώρα νομίζω πως ο μικρός τρώει πιο γρήγορα και τον αλλάζω πιο συχνά μπορεί και στις 2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα. Καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου. Προσωπικα πιστευω πως ειναι ιωση την οποια περασε και η μπεμπα. Ηθελε να αφησει αερια η να φτερνιστει και εκανε και κακα μαζι. Ηταν νερουλα οχι τελειως. Ομως εμας ειχε ο μπαμπας μας την ιωση και πηρε την μικρη ξοφαλτσα λογο θηλασμου. Γιαυτο παρακολουθησε το μωρο και να προσεχεις μην συγκαει. Πανω απο ολα μιλα με τον γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλημέρα!

σε ένα αποκλειστικά θηλάζον μωρό, 35 ημερών τώρα, τα κακά του είναι ίδια κάθε μερα ή διαφοροποιούνται ανάλογα και με την διατροφή της μητέρας? παρατήρησα ότι σήμερα τα κακά του είναι περισσότρερο υδαρή, σχεδόν σαν διάρροιας, αλλά σε ποσότητα τα ίδια..αναρωτιέμαι μήπως επειδή χτες κατανάλωσα πολύ μεγάλη ποσότητα χυμού ροδάκινου 2λτ σχεδόν? και πώς καταλαβαίνουμε αν είναι διάρροια?είναι ανησυχητικό?ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω εσάς τις πιο έμπειρες: σχετίζονται οι κολικοί με τα πιο νερουλά κακάκια? ο μικρός μου είναι 38 ημερών και έχει εδώ και 2 μερες πιο νερουλά κακάκια, τύπου διάρροιας..επίσης κάθε φορά που αερίζεται ή θηλάζει, βγάζει μαι βουλίτσα κακά, σαν κουτσιλιά ένα πράγμα στο ίδιο στυλ..πήρα τη γιατρό η οποία μου είπε ότι πολύ πιθανόν να ευθύνονται οι κολικοί..εγώ φοβάμαι για καμιά ουρολοίμοξη, αν και ο μικρός από την αρχή παίρνει λίγο αντιβίωση επειδή έχει μια ελαφρά διάταση στον αριστερό νεφρο, έτσι για να προλαμβάνουμε τις ουρολοιμόξεις..είμαι υπερβολική?? επισημαίνω ότι τα κακά κάνει 1-2 φορές τη μεά πλέον...απλά πριν από μια βδομάδα τα κακάκια του ήταν πιο συμπαγή..γαλακτοκομικά τα έχω κόψει, επίσης χυμους...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα νερουλά κακάκια είναι φυσιολογικά σε μωρό που θηλάζει. Δεν είναι διάρροια.

Τα κακά αλλάζουν όσο το μωρό μεγάλωνει. Στην αρχή μπορεί να ήταν πιο συμπαγή και τώρα πιο νερουλά. Τι χρώμα έχουν; Αν είναι κίτρινα τότε εντάξει. Την ουρολοίμωξη δεν μπορείς να την διαπιστώσεις από τα κακά.

Καλά έκανες κι έκοψες τα γαλακτοκομικά, θα δεις και βελτίωση στους πόνους των κολικών και στα αέρια.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι ειδική να σε βοηθήσω αλλά αυτό που πρόσεξα στο μωρό είναι πως μέχρι τώρα τρείς φορές μας έχει συμβεί η ίδια κατάσταση και τελικά ήταν ίωση γιατί μετά είχε μπούκωμα και κοιμόταν περισσότερο και ήταν ταυτόχρονα κι άλλοι στο σπίτι άρρωστοι. Αλλά μετά πέρασε και έκανε κανονικά μουσταρδί με σποράκια. Τις μέρες που ήταν σαν διάρροια μυρίζανε και άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο μπέμπης μου είναι 4,5 μηνών και εδώ και ένα μήνα περίπου τα κακάκια του είναι κίτρινα και νερουλά. Δεν είναι αυτά τα μουσταρδή με τους κόκους που ήταν πριν. Επίσης οι κενώσεις του εδώ και δύο εβδομάδες είναι περίπου ανά τρεις ή και τέσσερις μέρες και έχει αρκετά αέρια. Να τονίσω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά και παίρνουμε βάρος 1 κιλο το μηνα περίπου. Θηλάζω και από τα δύο στήθη σε κάθε θηλασμό. Ο μπέμπης δεν δείχνει να έχει δυσφορία σε κάτι. Είναι ζωηρός και τρώει κανονικά. Να ανησυχήσω για κάτι;

KrEZm8.png
Link to comment
Share on other sites

Οι κενώσεις που περιγράφεις (υφή και συχνότητα) είναι φυσιολογικές.

Πόση ώρα κάθεται στο κάθε στήθος; Τον αλλάζεις εσύ ή θέλει μόνος του να αλλάξει στήθος;

Πόσες βρεγμένες πάνες έχει το 24ωρο και κάθε πότε θηλάζει;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι θηλασμοί του πλέον δεν διαρκούν πολύ. Δεκα λεπτά περίπου, οπότε ο χρόνος μοιράζεται από το κάθε στήθος. Αρχικά ξεκινάω από το στήθος που θηλάσαμε την τελευταία φορά και στη συνέχεια μόνος του χάνει το ενδιαφέρον του και του αλλάζω στήθος. Την ημέρα του αλλάζω συνήθως 4-5 πάνες και τα γεύματα του ειναι περίπου 7-8 (γιατι με το θηλασμό δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς)

KrEZm8.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα. θα ηθελα να σας ρωτησω για τις κενωσεις της μικρης μας. εχει τωρα μια εβδομαδα που κολλησε μια παλιογαστρεντεριτιδα. ειχε κανα 2 με 3 εμετους, δεκατα και καποια στιγμη 39,5 και μετα ξανα δεκατα, μυξουλες, και το αποκορυφωμα, αφου τελειωσαν ολα αυτα τα συμπτωματα, οι υδαρεις κενωσεις. δεν ειναι πολλες,(περιπου τρεις ολο το 24ωρο).η απορια μου ειναι η εξης:

οι κενωσεις της μοιαζουν με εκεινες που εκανε οταν ηταν νεογνο, αλλα δεν ειναι ανοιχτο μουσταρδι, ειναι σκουρο μουσταρδι με σημεια ροζ βλεννας σαν αιμα.υπαρχει περιπτωση αυτο να μην θεωρειται διαρροια εξαιτιας της ιωσης,αλλα επειδη θηλαζε σχεδον αποκλειστικα ολες αυτες τις μερες, να ειναι απο τον θηλασμο τετοιου ειδους κενωσεις?

θα ρωτησω βεβαια και τον γιατρο της σημερα.

ευχεριστω.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

τηλεφωνικα που μιλησα με τον γιατρο μεχρι να ερθεισημερα το απογευμα να την δει , μου ειπε, οτι η γαστρεντεριτιδα ειναι μικροβιακη, οχι απο ιο και θελει αντιβιωση.

για να δουμε.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει το μωρό σας να κάνει πολύ υδαρή κακά. Το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά και κάνει κίτρινα με μουσταρδί μεν αλλά πολύ υδαρή κακά. Δεν είναι διάρροια γιατί δεν κάνει συχνά κακά (μία φορά στις δύο με τρεις μέρες) και επίσης ζορίζεται πολύ για να τα κάνει. Ο παιδίατρος μου έδειξε να μην ανησυχεί αλλά εμένα με προβληματίζει. Επίσης λόγω έντονων κολικών ακολουθώ δίαιτα με αποχή απο γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς, πράσινα λαχανικά, όσπρια κ.α.

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχει τύχει το μωρό σας να κάνει πολύ υδαρή κακά. Το μωρό μου θηλάζει αποκλειστικά και κάνει κίτρινα με μουσταρδί μεν αλλά πολύ υδαρή κακά. Δεν είναι διάρροια γιατί δεν κάνει συχνά κακά (μία φορά στις δύο με τρεις μέρες) και επίσης ζορίζεται πολύ για να τα κάνει. Ο παιδίατρος μου έδειξε να μην ανησυχεί αλλά εμένα με προβληματίζει. Επίσης λόγω έντονων κολικών ακολουθώ δίαιτα με αποχή απο γαλακτοκομικά, ξηρούς καρπούς, πράσινα λαχανικά, όσπρια κ.α.

 

Αν και γενικά δεν θεωρείται πρόβλημα, πρόσεξε μήπως εναλλάσσετε πολύ συχνά τα στήθη.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

το έχω προσέξει αυτό, με είχαν ενημερώσει για τη συχνή εναλλαγή στήθους σε άλλο post που ρώταγα για τους κολικούς.Τώρα πιστευώ έχω βρει ενα ρυθμό γιατι και με το να βάζω συνέχεια το παιδί από το ίδιο στήθος για 3 με 4 ώρες στο τέλος το παιδί πείναγε και ηρεμούσε μόνο άμα τού έδινα από το άλλο. Δηλαδή τα πολύ νερουλά κακά χωρίς κόκκους δεν θεωρείτε πρόβλημα; όταν λέω νερουλά άμα γυρίσει την πάνα στάζει.

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

το έχω προσέξει αυτό, με είχαν ενημερώσει για τη συχνή εναλλαγή στήθους σε άλλο post που ρώταγα για τους κολικούς.Τώρα πιστευώ έχω βρει ενα ρυθμό γιατι και με το να βάζω συνέχεια το παιδί από το ίδιο στήθος για 3 με 4 ώρες στο τέλος το παιδί πείναγε και ηρεμούσε μόνο άμα τού έδινα από το άλλο. Δηλαδή τα πολύ νερουλά κακά χωρίς κόκκους δεν θεωρείτε πρόβλημα; όταν λέω νερουλά άμα γυρίσει την πάνα στάζει.

 

Α, ναι, μαζί τα λέγαμε :D

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.drjaygordon.com/development/pediatricks/poop.asp

 

Light yellow to bright green, loose/runny, curdy, lumpy, seedy, creamy, mustard-like

These are normal breastfed stools. The consistency, frequency and color vary from day to day. My wife described the smell as "curried yogurt". Opinions on this odor description differ widely.

Frequent Watery Stool often "Greener" than usual

How can you spot diarrhea in a baby who has loose frequent stools every day? This type of poop is "diarrhea" in a breastfed baby. It can be due to a virus, a bowel infection, stress, anxiety or a food intolerance.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...