Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχιζοφρενεια και κληρονομικοτητα


Recommended Posts

Καλημέρα..

 

αποφάσησα με τον σύντροφό μου να παντρευτούμε με σκοπό να κάνουμε οικογένεια. Με τον συντροφό μου ειμαι πολύ ευτυχισμένη, εχώ μια σχέση με καλή επικοινωνία κατανόηση και αγάπη. Το πρόβλημα μου αφορά τον αδερφό του ο οποίος στην αρχή της ενήλικης ζωης του διαγνώστηκε με σχιζοφρένεια. Αυτό δεν το γνώριζα, το μόνο που γνώριζα ήταν οτι αντιμετωπιζε καποιο ψυχολογικό πρόβλημα.

 

Οι γονεις τους ειναι φυσιολογικοι, όπως είναι και ολοι οι στενοί συγγενείς δηλαδή τα αδέρφια των γονιών του καθώς και τα πρωτα τους ξαδερφια. Αν υπάρχουν άλλα άτομα σε αυτή την οικογένεια με το ίδιο πρόβλημα δεν γνωρίζουμε γιατί δυστυχώς για πολλούς ειναι θέμα ταμπού και δεν τιθεται θέμα αναφοράς.

 

Το πρόβλημα μου είναι οτι με κυριευεί ο φόβος για το μέλλον για την υγεία των παιδιών μου. Γνωρίζει κανείς για την σχιζοφρενεια και την κληρονομικότητα? Σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.

Απ'όσο ξέρω,υπάρχει κίνδυνος κληρονομικότητας ειδικά στα άτομα με κοντινού βαθμού συγγένεια :roll:

Μάλλον θα χρειαστεί να το ψάξετε μαζί με τον σύντροφο σου λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα...προσωπικα γνωρίζω πολλές οικογένειες με πρόβλημα οι οποιες δεν γνωριζαν αν υπηρχε συγγενης που να επηρεασε το αποτελεσμα αυτο...Να σου πω κατι...μην αγχωνεσαι...κατι ασχημο μπορει να συμβει στον οποιονδήποτε, δεν ειναι αναγκη ο συγκενης να εχει προβλημα...το θετικο στις μερες μας ειναι οτι οι εξετασεις ειναι τοσο αναλυτικες που ενα μεγαλο ποσοστο ξερει αν το μωρακι διατρεχει κυνδυνο η οχι...πιστευω οτι πρεπει να το συζητήσεις με το γιατρο σου...Ομως ευχομαι κ παρακαλω να σου πανε ολα καλα σε ολες σου τις εγκυμοσυνες κ να μην παρεις ποτε πονο απο αυτες....

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω κι εγώ υπάρχει κίνδυνος κληρονομικότητας. Και δεν είναι απαιραίτητο να φανεί το πρόβλημα από τις εξετάσεις της εγκυμοσύνης γιατί μπορεί να γεννηθεί ένα υγιέστατο μωράκι και να εμφανιστεί το πρόβλημα όταν θα είναι παιδί ή ακόμα και ενήλικας.Μακάρι να πάνε όλα καλά.Στην θέση σου όμως θα ήμουν κι εγώ επιφυλακτική και θα μιλούσα με κάποιο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δυστυχώς αυτού του είδους τα προβλήματα δεν φαίνονται σε προγεννητικό έλεγχο...

Όμως δεν πρέπει να κινούμαστε βάσει των πιθανοτήτων να μας συμβεί κάτι αρνητικό, σε κάθε οικογένεια αν το ψάξουμε δεν ξέρουμε τι μπορεί να βρεθεί...

Ελπίζουμε για το καλύτερο και προχωράμε δίνοντας περαιτέρω ζωή, αυτή είναι η γνώμη μου...φιλιά

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από όσο γνωρίζω κι εγώ υπάρχει κίνδυνος κληρονομικότητας. Και δεν είναι απαιραίτητο να φανεί το πρόβλημα από τις εξετάσεις της εγκυμοσύνης γιατί μπορεί να γεννηθεί ένα υγιέστατο μωράκι και να εμφανιστεί το πρόβλημα όταν θα είναι παιδί ή ακόμα και ενήλικας.Μακάρι να πάνε όλα καλά.Στην θέση σου όμως θα ήμουν κι εγώ επιφυλακτική και θα μιλούσα με κάποιο γιατρό.

 

υπάρχει κίνδυνος κληρονομικότητας. δεν φαίνεται με τις προγεννητικες εξετασεις. οι πιθανοτητες να εμφανιστει στους απογόνους σας είναι κατα τη διαρκεια που διανύουν την δεκαετια απο 20 εως 30 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα κληρονομικότητας...δυστυχώς. Bέβαια ψυχίατρος δεν είμαι αλλά έχω απτά παραδείγματα στο φιλικό περιβάλλον...

Γνώστό μας παλικάρι εμφάνισε συμπτώματα όταν πήγε φαντάρος. Η μητέρα του είχε νοσηλευτεί παλαιότερα...

Το δεύτερο παιδί οικογενειακών φίλων εμφάνισε πρόβλημα στην εφηβεία....Ο παππούς από την μερά της μαμάς είχε διαταραχή...

Η κατάσταση είναι λανθάνουσα στο άτομο μέχρι να συμβεί κάτι στρεσογόνο και να το φέρει στην επιφάνεια(στα αγόρια ο στρατός, ο γάμος, μια απώλεια...στα κορίτσια η μητρότητα, μια απώλεια, μια απογοήτευση).

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

η σχιζοφρενεια συνεχιζεται για 7 γενιες.εμενα εχει ο 1ος μου ξαδερφοσ κ ειχε κ ο παππουσ του.να πεις στον αντρα σου και στα πεθερικα σου να αφησουν τα ταμπου και τισ χαζομαρες γτ δεν παιζουν με αυτα και αφου μαθετε το ιστορικο να απευθυνθειτε σε καποιον ειδικο.

Link to comment
Share on other sites

η σχιζοφρενεια συνεχιζεται για 7 γενιες.εμενα εχει ο 1ος μου ξαδερφοσ κ ειχε κ ο παππουσ του.να πεις στον αντρα σου και στα πεθερικα σου να αφησουν τα ταμπου και τισ χαζομαρες γτ δεν παιζουν με αυτα και αφου μαθετε το ιστορικο να απευθυνθειτε σε καποιον ειδικο.

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας..

 

η οικογενεια υποστηριζει οτι δεν τιθεται θεμα κληρονομικοτητας γιατι οι παπουδες και οι γιαγιαδες καθως και οι γονεις του και τα αδερφια τους (θειοι-θειες) όπως και ο αδερφος του δεν εχουν προβλημα..

 

εικαζουν οτι στο δευτερο τριμηνο της κυησης η μητερα του προβληθηκε απο γριπη που δημιουργησε ανωμαλια στον σχηματισμο των νευρωνων του εγκεφαλου του εμβρυου..πολλες μελετες που εχω διαβασει αναφερουν το παραπανω ως παραγοντα για σχιζοφρενεια!!!!!

 

εγω ομως φοβαμε πολυ..δεν θελω τις εικασιες..θελω τα αιτια..δεν νομιζω οτι θα εχω κουραγιο να ζω με τον φοβο..και ουτε ειμαι υπερ αν υπαρχουν αυξημενες πιθανοτητες -οι ερευνες λενε για 10% οταν νοσει συγγενης πρωτου βαθμου(αν νοσουν περισσοτεροι συγγενεις του ενος το ποσοστο αυξανει)- να τεκνοποιουν τα ζευγαρια..γιατι ετσι το προβλημα διαιωνιζεται και τα ατομα ζουν δυστυχισμενες ζωες..ειδικα οι γονεις που μεγαλωνουν με θυσιες το παιδι τους και φτανουν στο σημειο να μην μπορουν να συνενοηθουν..

 

πρωτη φορα ημουν τοσο ευτυχισμενη που εβλεπα το μελλον μονο αισιοδοξα..τωρα υπαρχει φοβος και αγωνια γι ατο αυριο..

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι απολύτως γνωστη η αιτιοπαθογένεια της νοσου, πιστεύεται ότι η σχιζοφρένεια αποτελεί το αποτέλεσμα επίδρασης μιας πλήθώρας γενετικών, βιοχημικών, περιβαλοντικών και ψυχολογικών παραγόντων. Και ενώ οι θεωρίες είναι πολλές και μελλοντικά αναμένεται να γίνουν περισσότερες, ένα μόνο είναι σίγουρο: η σχιζοφρένεια όφείλεται σε ανώμαλη λειτουργία - ή πιο σωστά λειτουργίες- του εγκεφάλου.

 

Όσον αφορά τους βιολογικούς παράγοντες, τα ερευνητικά δεδομένα δείχνουν ότι σε οικογένειες με άτομα με σχιζοφρένεια υπάρχει μια σημαντική κληρονομική επιβάρυνση. Έτσι ένα παιδί με έναν γονέα σχιζοφρενή έχει 10-14% πιθανότητες να εμφανίσει την νόσο, ενώ χαρακτηριστικό παραδειγμα αποτελόυν οι ομοζυγωτικοί δίδυμοι, όπου οι πιθανότητες να πάσχουν και οι δύο είναι πάνω από 50%. Αν και οι γενετικοί παράγοντες αποδεικύονται ιδιαίτερα καθοριστικοί, είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι η σχιζοφρένεια δεν είναι μια «απόλυτα κληρονομική» νόσος.

 

Τα επιστημονικά δεδομένα υποδεικνύουν ότι τα συμπτώματα της νόσος προκαλούνται από ανωμαλίες στην μεταβίβαση και επεξεργασία πληροφοριών στον εγκέφαλο. Οι λειτουργίες αυτές πραγματοποιούνται μέσω διαφόρων χημικών ουσιών, των νευροδιαβιβαστών όπως η ντοπαμίνη, η σεροτονίνη, η νορεπινεφρίνη κλπ., οι οποίες και στη σχιζοφρένεια παρουσιάζουν ανώμαλη δραστηριότητα.

 

 

 

Αν θελεις δες λιγο και εδω http://www.epipsi.gr/Service_all/service/Antistigma/ και θα ηταν καλυτερα να κλεισεις ενα ραντεβου με εναν ειδικο για να σε ενημερωσει. Τελος θα ηθελα να σε ρωτησω κατι αλλο. Αν υπηρχε στην οικογενεια κληρονομικοτητα καρκινου (καποιες μορφες καρκινου ειναι κληρονομικες) δε θα παντρευοσουν το συντροφο σου απο φοβο μηπως το παιδι σου παρουσιασει προβλημα? Σκεψου λιγο και απαντησε στον εαυτο σου αν αυτο που σε τρομαζει ειναι η κληρονομικοτητα ή ο φοβος για τη ψυχικη νοσο. Θα ξεδιαλυνει καποια πραγματα μεσα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που με φοβιζει ειναι η ψυχικη νοσος..ακόμη και αν ενας ανθρωπος νοσησει με βαρια παθολογικη ασθενεια αν εχει την λογικη του θα μπορεις να συνενοηθεις και να τον στηριξεις συναοσθηματικα - ψυχολογικα.. σε μια ψυχικη νοσο που ο ασθενης ακουει φωνες, νομιζει οτι τον καταδιωκουν, κατηγορει την οικογενεια οτι τον δηλητηριαζουν με το φαγητο οι καταστασεις ειναι πολυ εξουθενωτικες..τουλαχιστον για μενα..στην παθολογικη ασθενεια μπορει ο ασθενης να ιαθει και να συνεχισει την ζωη ..στις ψυχωσεις μια ζωη παιρνουν φαρμακα και σπανια υπαρχει γυρισμος..

 

κληρονομικοτητα παντως απο γονεις ή παπουδες ή προπαπουδες δεν φαινεται να υπαρχει..αυτο δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο ή οχι στις πιθανοτητες..το επομενο διαστημα θα επισκεφτω και ειδικους να παρω γνωμες..αν και ολοι θα τις παρουσιασουν αυξημενες..

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος ξάδελφος του άνδρα μου πάσχει από σχιζοφρένεια. Πριν παντρευτούμε είχα την ευκαιρία να μιλήσω με έναν καθηγητή ψυχιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και τον ρώτησα για την σχέση σχιζοφρένειας και κληρονομικότητας. Αυτό που μου είπε -και το θυμάμαι ακόμα καθαρά- είναι ότι σύμφωνα με τα υπάρχοντα δεδομένα στην περίπτωση που ο γονιός είναι σχιζοφρενής η πιθανότητα γέννησης παιδιού που μπορεί στην πορεία της ζωής του να εμφανίσει την ασθένεια είναι 10% παραπάνω από τον μέσο πληθυσμό. Αντίθετα στην περίπτωση που ο ασθενής είναι κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας τότε η πιθανότητα είναι ίση με τον μέσο πληθυσμό.

Γι'αυτό ίσως -αυτό το λέω εγώ- δεν θα βρεις σε οικογένειες που κάποιο μέλος τους πάσχει από την ασθένεια περισσότερους που να πάσχουν από την ασθένεια. Γνωρίζω 4 περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με φοβιζει ειναι η ψυχικη νοσος..ακόμη και αν ενας ανθρωπος νοσησει με βαρια παθολογικη ασθενεια αν εχει την λογικη του θα μπορεις να συνενοηθεις και να τον στηριξεις συναοσθηματικα - ψυχολογικα.. σε μια ψυχικη νοσο που ο ασθενης ακουει φωνες, νομιζει οτι τον καταδιωκουν, κατηγορει την οικογενεια οτι τον δηλητηριαζουν με το φαγητο οι καταστασεις ειναι πολυ εξουθενωτικες..τουλαχιστον για μενα..στην παθολογικη ασθενεια μπορει ο ασθενης να ιαθει και να συνεχισει την ζωη ..στις ψυχωσεις μια ζωη παιρνουν φαρμακα και σπανια υπαρχει γυρισμος..

 

κληρονομικοτητα παντως απο γονεις ή παπουδες ή προπαπουδες δεν φαινεται να υπαρχει..αυτο δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο ή οχι στις πιθανοτητες..το επομενο διαστημα θα επισκεφτω και ειδικους να παρω γνωμες..αν και ολοι θα τις παρουσιασουν αυξημενες..

 

Μόνη σου έγραψες το πιο σοβαρό επιχείρημα! Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!

Αν τον αγαπάς τόσο όσο να πάρεις το ρίσκο, προχώρα!!! Επειδή βλέπω όμως ότι το σκέφτεσαι... Οι ψυχίατροι, εκτός από τις πληροφορίες που ήδη σου έδωσαν τα κορίτσια, θα σου δώσουν διαφορετικές απαντήσεις... Άλλος θα σου πει ότι είναι ανήθικο να καταστρέψεις ένα γάμο γι΄αυτό το λόγο και άλλος θα σου πει ότι ότι δεν είναι υπεύθυνο από μέρους σου να πάρεις ένα τόσο σοβαρό ρίσκο...Κανείς δυστυχώς δεν θα σου πει τι να κάνεις...

Έχω να σου πω κάτι ενθαρρυντικό όμως... Είναι στα σκαριά οι γονιδιακές θεραπείες, που θα είναι πολύ πιο αποτελεσματικές από τα σημερίνά φάρμακα... Απλά μιλάμε για βάθος δεκαετίας περίπου...

Το δίλημμα είναι από τα μεγαλύτερα που θα αντιμετωπίσεις στη ζωή σου...

Και για να ξέρουμε τι λέμε, ούτε εγώ πιστεύω ότι δεν νοσεί κανείς άλλος στην οικογένεια αλλά δεν το λένε... Σκέψου... Ίσως και εσύ να έκανες το ίδιο... Ότι και να πράξεις τελικά, καλή σου τύχη...:)

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ με την αγραμματοσυνη!

 

δεν υπαρχει κανενα γονιδιο υπευθυνο για τη σχιζοφρενεια κατι σαν το γονιδιο ας πουμε για την κυστικη ινωση οπου 2 γονεις φορεις δινουν 1 στα 4 παιδια να πασχουν...

στην ψυχικη ασθενεια ενδεχομενως ενας συνδυασμος γονιδιακος να δωσει μια σχετικη προδιαθεση στο υποκειμενο, απο μονο του ομως δεν φτανει για να εκδηλωθει σχιζοφρενεια, σημαντικο ειναι κυριως το περιβαλλον οπου θα γαλουχηθει ο ανθρωπος καθως και ενας εξωτερικος εκλυτικος παραγοντας που θα πυροδοτησει σοβαρη ασθενεια...

οι περισσοτεροι βαρεια ψυχικα ασθενεις κρυβουν πολυ τραγικες ιστοριες πισω τους οποτε σημασια κυριοτερη παιζει το περιβαλλον........

εξαλλου υπαρχουν πολλοι με προδιαθεση ψυχικη-οργανικη που δεν θα εκδηλωσουν ποτε συμπτωματα τρελλας

 

 

αν αγαπας το συντροφο σου μαθε πως νιωθει για ολα αυτα που εζησε με τον αδερφο και πως νιωθει για αυτον

 

τα παιδια δεν εινα μονο ενα ανακατεμα γονιδιων αλλα ενα ανακατεμα ψυχων

 

και η ψυχη δεν κατοικει σε γονιδια

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ με την αγραμματοσυνη!

 

δεν υπαρχει κανενα γονιδιο υπευθυνο για τη σχιζοφρενεια κατι σαν το γονιδιο ας πουμε για την κυστικη ινωση οπου 2 γονεις φορεις δινουν 1 στα 4 παιδια να πασχουν...

στην ψυχικη ασθενεια ενδεχομενως ενας συνδυασμος γονιδιακος να δωσει μια σχετικη προδιαθεση στο υποκειμενο, απο μονο του ομως δεν φτανει για να εκδηλωθει σχιζοφρενεια, σημαντικο ειναι κυριως το περιβαλλον οπου θα γαλουχηθει ο ανθρωπος καθως και ενας εξωτερικος εκλυτικος παραγοντας που θα πυροδοτησει σοβαρη ασθενεια...

οι περισσοτεροι βαρεια ψυχικα ασθενεις κρυβουν πολυ τραγικες ιστοριες πισω τους οποτε σημασια κυριοτερη παιζει το περιβαλλον........

εξαλλου υπαρχουν πολλοι με προδιαθεση ψυχικη-οργανικη που δεν θα εκδηλωσουν ποτε συμπτωματα τρελλας

 

Κάνεις λάθος είναι και συνδυασμός γονιδίων και έχουν εντόπιστεί αν όχι όλα, κάποια από αυτά σίγουρα... Ψάξε το αν δε με πιστεύεις

 

αν αγαπας το συντροφο σου μαθε πως νιωθει για ολα αυτα που εζησε με τον αδερφο και πως νιωθει για αυτον

 

τα παιδια δεν εινα μονο ενα ανακατεμα γονιδιων αλλα ενα ανακατεμα ψυχων

 

και η ψυχη δεν κατοικει σε γονιδια

 

 

Κάνεις λάθος και ψάξε το (και σε παρακαλώ οι χαρακτηρισμοί αγράμματοι κομμένοι αν δεν ξέρεις σε ποιον απευθύνεσαι). Τα περισσότερα γονίδια έχουν βρεθεί ήδη, όμως το θέμα δεν είναι απλό γιατί γίνονται διάφοροι συνδυασμοί γονιδίων... Να σου θυμίσω επίσης ότι στη ζωή αυτή δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεθεί κάποτε μπροστά σου στρεσογόνα κατάσταση... Επίσης πρέπει να σου πω ότι ένας σχιζοφρενής σε κρίση, πίστεψέ με, δεν έχει ούτε ψυχή ούτε αισθήματα... Μπορεί να κάνει οτιδήποτε χωρίς καμιά τύψη και ενοχή... Εύχομαι να μην το ζήσεις ποτέ σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ζησει την τρελα σε ολο της το μεγαλειο μεσα στο σπιτι μου

 

εχω διαβασει, εχω σπουδασει, εχω κανει 8 χρονια ψυχαναλυση

 

ειμαι απο οικογενεια γιατρων παντρεμενη με γιατρο

 

γνωριζω οτι δεν υπαρχει τιποτα το απολυτο ως προς την κληρονομικοτητα

 

το θεμα ειναι πολυπαραγοντικο κι αυτο υποστηριζεται απο ολα τα ρευματα

 

αλλο η προδιαθεση αλλο το εκλυτικο αιτιο αλλο το περιβαλλον

 

κανενα γονιδιο απο μονο του δεν φτιαχνει εναν τρελλο το υποκειμενο

 

πρεπει να επιβαρυνθει και απο αλλα αιτια. Σ αυτο συμφωνουν ολοι μεχρι στιγμης.

 

Οσο για το πως θα εκφραστω υποδειξεις δεν θελω.... οπως στο θεμα του θηλασμου υπαρχει πολυ παραπληροφορηση και λεμε διαφορα για τους παιδιατρος ετσι υπαρχει και στην ψυχιατρικη κι εγω θα ουρλιαζω

 

ΕΛΕΟΣ με την εσκεμμενη αγραμματοσυνη-παραπληροφορηση απο ψυχιατρους που υποστηριζουν τα συμφεροντα της φαρμακοβιομηχανιας

Link to comment
Share on other sites

Σε τι κανω λαθος pashalitsa;

μηπως διαβασες επιφανειακα τα οσα εγραψα η απλα νυσταζες;

η εκδηλωση τρελας δεν ειναι πολυπαραγοντικη υποθεση;

δεν υπαρχουν ανθρωποι με προδιαθεση που δεν θα τρελλαθουν ποτε;

η προδιαθεση δεν ειναι η περιβοητη συνδυασμοι ενα καρο γονιδιων η οποιοι μαλιστα διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο;

 

Οσο για τα σχολιο σου

"ευχομαι να μην σου τυχει ποτε"

 

τι να σου πω!

 

συγχαρητηρια για την ευκολια σου να βγαζεις συμπερασματα για τις ζωες των αλλων!

 

που ξερεις τι εχω ζησει και τι οχι;

 

σιγουρα κατι θα εχω ζησει και κατι θα εχω διαβασει για να γραφω

 

ολα τα σογια εχουν τον τρελο τους, κρυφο η φανερο, θα σταματησουν να αναπαραγονται οι ανθρωποι; ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..

 

σχετικα με αυτα που εγραψες "γλυκος" σιγουρα υπαρχουν παιδια με σχιζοφρενεις γονεις που ομως δεν εκδηλωνουν την ασθενεια ποτε. Αλλά σε μελέτες που έχουν γινεί παιδιά με σχιζοφρενη μητέρα υιοθετήθηκαν απο άλλους γονείς για να μεγαλώσουν σε ένα ήρεμο οικογενειακο περιβάλλον. Το 40% περίπου ,αν δεν κανω λαθος με το νουμερο χθες διαβαζα την μελέτη, νόσησε με σχιζοφρενεια. Για αυτο και υποστηριζεται οτι ειναι κληρονομικη ασθενεια. Άλλη μελέτη σε διδυμους έδειξε αν ο ενας νοσησει ο αλλος εχει 50% πιθανοτητες να νοσησει, άρα ρόλο παίζει και το περιβάλλον αν νοσουσε 100% θα ητανε μονο τα γονιδια.

 

Σιγουρα ρόλο παίζει το περιβάλλον, η ψυχοσύνθεση του ατόμου για το πως θα αντιμετωπιζει τις στρεσογονες καταστάσεις (πχ μια ερωτικη απογοητευση ή δυσκολιες στο πανεπιστημιο δεν οδηγουν ολους στην σχιζοφρενεια) αλλά το μεγαλυτερο ποσοστό βρίσκετα στα γονιδια. Βεβαια ενα γονιδιο αν δεν ενεργοποιηθει απο εξωτερικο παραγοντα δεν θα εκδηλωσει ποτε ασθενεια αλλα και ενα πολυ στρεσογονο περιβαλλον απο μονο του δεν ειναι ικανο για να εκδηλωσει καποιος σχιζοφρενεια. Το ποσοστο βαρυτητας που δίνουνε ειναι 80% απο γονιδια και 20% περιβαλλον.

 

Τα παραπανω τα παραθετω ως εγκυρα λογο του οτι δημοσιευθηκαν σε επιστημονικα περιοδικα.

 

Για αυτο που αναφερω οτι στους στενους συγγενεις πρωτου βαθμού δεν υπαρχει αλλο κρουσμα είναι αληθές γιατί όλοι ειναι ζωντανοι και γνωριζουν το συγκεκριμενο θεμα. όπως και οι γιαγιαδες και οι παπουδες που πεθαναν σε μεγαλη ηλικια και απο παθολογικα αιτια (η ιδια πληροφορια υπαρχει και για προπαπουδες και προ γιαγιαδες). Ο συντροφος μου λόγο αυτου του γεγονοτος δεν θεωρει οτι υπαρχει κληρονομικοτητα οποτε δεν υπαρχει και προβλημα για εμας. πιστευει οτι είναι κάτι μεμονωμένο..Αλλά εγώ διαφωνώ. πιστευω οτι υπαρχει μειγμα γονιδιων..και αυτο με φοβιζει..

 

 

τουλαχιστον με αυτα που διαβαζω..για αυτο και εγραψα εδω για να ακουσω άλλες εμπειριες-προτασεις..

Link to comment
Share on other sites

evi χ

σε ανθρωπινο επιπεδο να σου πω οτι κι εμενα η αδερφουλα μου που δεν ζει πια ειχε το ιδιο πραγμα... απο μικρη εδειχνε οτι κατι δεν πηγαινε καλα, η τρελλα ομως εκδηλωθηκε αφου κακοποιηθηκε σεξουαλικα στα 10 της χρονια...ολη μου τη ζωη με κατατρεχε ο φοβος της τρελλας....εκανα πολλη δουλεια με τον εαυτο μου για να ηρεμησω και να προχωρησω...ας ειναι καλα ο αντρας μου και η ψυχοθεραπεια μου που μου επετρεψαν να αντιμετωπισω το θεμα πιο σφαιρικα

 

τωρα που σου μιλαω θηλαζω το μωρακι μου και δεν δηλητηριαζω τη σκεψη με το λες, κι αν, τι ποσοστα, μηπως

 

ελπιζω οπως ολες η μανουλες να ειναι ενα τυχερο παιδακι κι εγω με τον μπαμπα του θα ειμαστε διπλα του για να το αγαπαμε και να το προστατευουμε

 

το ιδιο θα κανετε κι εσεις

οσο για τους ψυχιατρους εκει εξω υπαρχουν πολλα μπουμπουκια που λενε και γραφουν πολλες βλακειες ειδικα στην ελλαδα....ειναι τετοια η δουλεια μου που το βλεπω καθημερινα

Link to comment
Share on other sites

Οπως ανεφερα παραπανω η σχιζοφρένεια αποτελεί το αποτέλεσμα επίδρασης μιας πλήθώρας γενετικών, βιοχημικών, περιβαλλοντικών και ψυχολογικών παραγόντων.

Δηλαδη ειναι διαφορετικο πραγμα το γονιδιο και αλλο η γονιδιακη προδιαθεση.Καποιοι το λενε γονιδιωμα για να δειξουν οτι ειναι συνδυασμος γενετικων και βιοχημικων παραγοντων. Ειναι αποδεδειγμενο απο ερευνες οτι υπαρχουν θετικοι παραγοντες για να μην εμφανιστει η νοσος οπως

 

Καλή προνοσηρή κοινωνική, σεξουαλική και εργασιακή προσαρμογή

Γάμος

Καλό υποστηρικτικό σύστημα

 

 

Αρνητικα στοιχεια αποτελουν

Η Πρώιμη έναρξη

Προοδευτική και ύπουλη εισβολή

Κακή προνοσηρή κοινωνική, σεξουαλική και εργασιακή προσαρμογή

Απόσυρση, αυτιστική συμπεριφορά. Άγαμος, διαζύγιο, χηρεία

Φτωχό υποστηρικτικό σύστημα

Νευρολογικά συμπτώματα και σημεία. Ιστορικό περιγεννητικού τραύματος.

Πολλές υποτροπές

Ιστορικό επιθετικότητας

 

Συμφωνα με ερευνες το 1% στην Ελλαδα εχει ελαφρας ή βαριας μορφης σχιζοφρενεια. Καποιοι ανθρωποι ζουν καλα , εχουν οικογενεια, παιρνουν σωστα την αγωγη του και ζουν σε υποστηρικτικο περιβαλλον. Τα ατομα με ψυχικη νοσο που ταλαιπωρουνται ειναι αυτα που η οικογενειατους λογω ταμπου και επειδη δεν αποδεχτηκαν το γεγονος δε φροντιζουν να ψυχοεκπαιδευτουν σωστα. Αποτελεσμα παλινδρομουν απο ειδικο σε ειδικο, δεν ακολουθουν τη σωστη φαρμακευτικη αγωγη, δεν εντασσονται σε ομαδες και ετσι ταλαιπωρειται το ατομο και η οικογενεια του.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι αν μπορώ να βρω κάποιον genetic counselor που θα με βοηθήσει με το να μου πει τις πιθανότητες (αν υπαρχει στην ελλάδα αυτή η ειδικότητα, στο εξωτερικό υπάρχουν και συμβουλεύουν οικογενειες με αυτο το προβλημα αν έχουν πολλές πιθανότητες να αποκτήσουν παιδί με το ίδιο πρόβλημα) αυτό θα ήθελα να το κάνω γιατί αν υπάρχει μεγάλο ποσοστό δεν θα ήθελα να μπω σε περιπετειες..

 

και από την άλλη αν κάνω οικογένεια να κάνω ψυχαναλυση και εγώ και ο σύντροφος μου προκειμένου να έχω εξασφαλισμένο ένα ισορροπημένο περιβάλλον σωστή διαπεδαγώγηση που θα βοηθήσει το παιδί στην συμπεριφορά του και να αντιμετωπιζει οτι του συμβαινει με οχι πολυ αγχος και στεναχωριες..καπώς έτσι σκέφτομαι να κινηθώ αυτή την στιγμή..

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος ξάδελφος του άνδρα μου πάσχει από σχιζοφρένεια. Πριν παντρευτούμε είχα την ευκαιρία να μιλήσω με έναν καθηγητή ψυχιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και τον ρώτησα για την σχέση σχιζοφρένειας και κληρονομικότητας. Αυτό που μου είπε -και το θυμάμαι ακόμα καθαρά- είναι ότι σύμφωνα με τα υπάρχοντα δεδομένα στην περίπτωση που ο γονιός είναι σχιζοφρενής η πιθανότητα γέννησης παιδιού που μπορεί στην πορεία της ζωής του να εμφανίσει την ασθένεια είναι 10% παραπάνω από τον μέσο πληθυσμό. Αντίθετα στην περίπτωση που ο ασθενής είναι κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας τότε η πιθανότητα είναι ίση με τον μέσο πληθυσμό.

Γι'αυτό ίσως -αυτό το λέω εγώ- δεν θα βρεις σε οικογένειες που κάποιο μέλος τους πάσχει από την ασθένεια περισσότερους που να πάσχουν από την ασθένεια. Γνωρίζω 4 περιπτώσεις.

 

καλησπερα,,

 

οταν λες οτι γνωριζεις 4 περιπτωσεις τι εννοεις?

οτι 4 άτομα που πάσχουν, ανηκουν σε 4 διαφορετικές οικογένειες που η καθε οικογενεια δεν έχει κανεναν άλλο ασθενή με την ίδια νόσο???

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου ζήσε τον ερωτά σου, ζήσε όμορφα τον γάμο σου! ΖΗΣΕ! Ασε όλες αυτές τις κακές σκέψεις! Η επιστήμη ειναι πιο μπροστά απο τον άνθρωπο και αυτό ειναι καλό σε αυτή την περίπτωση. Γνωρίζω και εγώ ανθρώπους με σοβαρή σχιζοφρένεια μια εκ των οποίων είναι καθηγήτρια εν ενεργεία και έχει 2 παιδάκια. Η γυναίκα είναι πάντα υπο φαρμακευτική αγωγή. Αστα όλα αυτά και μην κάνεις το λάθος όταν έρθει η ευλογημένη στιγμή και μείνεις έγκυος να κάθεσαι να κάνεις αρνητικές σκέψεις!

 

ΥΓ: Θέλεις να μας πεις πως ειναι η κατάσταση του αδελφού του φίλου σου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...