Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξάνθημα-κοκκινίλα σε χέρια, πόδια, πρόσωπο


Recommended Posts

γεια σας,

 

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Το Σάββατο ο γιος μου εμφάνισε ένα εξάνθημα (μια κοκκινίλα χωρίς σπυράκια) στα μάγουλα. Δεν το έδωσα πολλή σημασία, γιατί από μωρό είχε κάτι δερματικά ψιλοθεματάκια. Υποχώρησε κάπως, αλλά προχθές είδα ότι αυτή η κοκκινίλα επεκτάθηκε στα χέρια, στα πόδια και στον πωπό του. Έχω σήμερα ραντεβού με την παιδίατρο αλλά ρώτησε στο νηπιαγωγείο που πηγαίνει και μου είπαν ότι όντως παρουσιάστηκε και σε άλλα παιδιά με κοκκινίλες ακριβώς στα ίδια σημεία. Αυτό όμως που με τρομοκράτησε λίγο είναι ότι από το σχολείο μου είπαν ότι πρόκειται για ίωση και ότι όλα τα άλλα παιδιά έκαναν μικροβιολογικές εξετάσεις, γιατί λέει μπορεί να κάνει (παροδική ελπίζω) αναιμία.

 

ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

 

Φιλικά

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας,

 

Προφανώς δεν είχε κάποιος αντίστοιχο περιστατικό, όμως νομίζω πως πρέπει να σας πω τι έγινε για να έχετε το νου σας.

Τελικά αυτό το εξάνθημα είναι ίωση, αρκετά διαδεδομένη τον τελευταίο καιρό, που προκαλεί αυτήν την αλλεργική αντίδραση. Το εξάνθημα αρχίζει συνήθως από το πρόσωπο και προχωράει στα άκρα. Αν το παιδί ανεβάσει πυρετό χρειάζεται να πάρει αντιβίωση γιατί μπορεί να επηρεαστούν τα λευκά του αιμοσφαίρια. Εμείς ευτυχώς δεν κάναμε πυρετό, οπότε η παιδίατρος μας έδωσε απλώς Fenistil σιρόπι και μια Elocon αλοιφή και μας είπε να αποφύγουμε τον ήλιο και να μην δώσουμε ψάρι, αυγό, σοκολάτα και χοιρινό. Η ίωση κάνει τον κύκλο της και φεύγει σαν μια οποιαδήποτε άλλη ίωση.

 

Αυτά.

 

Φιλικά

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι πάθαμε με αυτόν τον παλιοιό. Λοιπόν ο δικός μου έκανε και πυρετό και εμετό και βήχα και σπυριά. Δεν έχει ξανααρρωστήσει ποτέ τόσο βαριά το παιδί μου, το τι αγωνία περάσαμε μέχρι να συνέλθει δεν λέγεται. Στην αρχή και η δική μας παιδίατρος υποψιάστηκε αλλεργία και έδωσε atarax και προσεγμένη διατροφή αλλά μετά από εξέταση αίματος όπου πράγματι τα λευκά ήταν οριακά κατέληξε ότι κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για ιό και συγκεκριμένα τον παρβοιό 19 (parvovirus B19-http://www.cdc.gov/ncidod/dvrd/revb/respiratory/parvo_b19.htm). Μετά από 2 μέρες που επαναλάβαμε τις εξετάσεις και το παιδί είχε εμφανώς καλυτερέψει, είχαν ανέβει και τα λευκά χωρίς να πάρει αντιβίωση. (Δεν το καταλαβαίνω κιόλας αυτό με την αντιβίωση από τη στιγμή που πρόκειται για ιό και όχι για μικρόβιο.) Πάντως του δικού μου τα σπυριά ήταν στο πρόσωπο σαν κοκκινίλα (όπως λέει και στο link που παραθέτω σαν να έχει φάει χαστούκι στο μάγουλο) αλλά στα πόδια ήταν σαν έκζεμα και στο σώμα σαν ιλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...