Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή Προγεστερόνη ή Μείωση Προγεστερόνης


Recommended Posts

Μην αγχώνεσαι, απόσο ξέρω δεν είναι τίποτα το σοβαρό, η χαμηλή προγεστερόνη είναι κάτι απλό και συνηθισμένο, με την αγωγή που σου έδωσε θα ανέβει σίγουρα και δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Φαντάσου να μην το είχες ελέγξει και να είχες άλλες ιστορίες........(μακριά από όλες μας, φτου φτου φτου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο σακος που εναι αδειος δεν υπαρχει προβλημα?μακαρι παναγιατσα μου στον επομενο υπερηχο να δω το σπορακι μου επιτελους

 

Μα τόσο νωρίς είναι λογικό να μην δεις έμβρυο, εγώ με χοριακή 4600 και είδα μόνο σάκο και ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα, γι αυτό χαλάρωσε και την επόμενη φορά που θα πας θα δεις το εμβρυάκι σου και όλα θα είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!και εγω προσεχως μανουλα εαν και ειμαι αρκετα συγκρατημενη ακομη...στο δευτερο παιδακι μου...ειδαμε μονο τον σακο και εμεις και μου ειπε την αλλη πεμπτ περιπου να παμε να δουμε το εμβρυακι και καρδια.συνηθως το εμβρυακι φαινετε απο την 6η βδομαδα και μετα...υπομονη θα το δειτε και εσεις ....απλα οπως ξερετε το πρωτο τριμηνο ειναι αρκετα επιφοβο οποτε υπομονη και ξεκουραση.....θα τα λεμε απο δω και περα με το καλο....σας χαιρετω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο σακος που εναι αδειος δεν υπαρχει προβλημα?μακαρι παναγιατσα μου στον επομενο υπερηχο να δω το σπορακι μου επιτελους

 

 

 

Σας εύχομαι να το δείτε και να το ακούσετε και να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη με γερό μωράκι.. καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου γιατί πέρασα και περνάω και εγώ δυσκολίες..Στις 5 εβδομάδες με οριακά αυξημενη χοριακή δεν βλέπαμε ούτε σάκο και φοβόμασταν για εξωμήτριο. Δόξα το Θεό, όταν η χοριακή έφτασε τις 2500 είδαμε σάκο ακούσαμε και καρδουλα..τέλος 6ης πρός 7η εβδομάδα.. όλα καλά εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!και εγω προσεχως μανουλα εαν και ειμαι αρκετα συγκρατημενη ακομη...στο δευτερο παιδακι μου...ειδαμε μονο τον σακο και εμεις και μου ειπε την αλλη πεμπτ περιπου να παμε να δουμε το εμβρυακι και καρδια.συνηθως το εμβρυακι φαινετε απο την 6η βδομαδα και μετα...υπομονη θα το δειτε και εσεις ....απλα οπως ξερετε το πρωτο τριμηνο ειναι αρκετα επιφοβο οποτε υπομονη και ξεκουραση.....θα τα λεμε απο δω και περα με το καλο....σας χαιρετω!!!

 

Με το καλό!!!! όλα να πάνε καλά και γερό μωράκι!!!! και εγώ συγκρατημένη εξαιτίας προβλημάτων απο την ώρα που αναρωτιόμασταν αν είμαι έγκυος.. παίρνω χάπια προγεστερόνης και οιστραδιόλης, 13 την ημέρα, αλλά ακόμη 3 εβδομάδες μετά τη θεραπεία η προγεστερόνη είναι στο 30 και δεν έχει περάσει ο κίνδυνος.. εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες τις εγκυούλες!!! θα τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα παπι και σε εσενα ευχομαι ολα να πανε καλα!!!προγεστερονη και οιστραδιολη γιατι περνεις?ειχες κανα θεμα ? εγω ξεκινησα να περνω απο την αρχη αλλα θα τα σταματησω γιατι δεν υπαρχει λογος και με κανουνε χαλια ...απιστευτη ναυτια και χαλια στομαχι....

Link to comment
Share on other sites

πηγα τις εξετασεις στο γιατρο ολες καλες ηταν μονο που πρεπει να συνεχισω τα χαπια για την προγεστερονη κ το κολπικο τζελ καναμε υπερηχο κ ακουσαμε την καρδουλα του ειμαι πολυ χαρουμενη μου εχει φυγει λιγακι κ το αγχος, ευχαμαι να εχουμε ολες μας μια τελεια εγκιμοσυνη..!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σαςκ παλι...ειδαμε και εμεις το σπορακι με τν καρδουλα να χτυπαει και εχω παρει και τα μισα αποτελεσματα του προγενετικου ολα καλα προσ το παρον...ελπιζω για ολες τισ μελουσες μανουλεςνα ειναι ολα καλα....οι αναγουλες ομως και οι εμετοι δινουν κ περνουν υπομονη μεχρι να περασουν τι να κανουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Είμαι στην έγκυος 6 εβδομάδων και ενω η χοριακή μου είναι καλή και έιδαμε και σάκο με εμβρυικά στοιχεία τα οποία είχαν και μια σχετική αναπτυξη στις 2 μέρες που μεσολάβησαν μεταξύ των 2 υπερήχων, η προγεστερόνη μου είναι εξαιρετικα χαμηλη. Μολις 6 μοναδες με τιμές αναφορας για το πρώτο τρίμηνο 2.8 με 147. ΚΑνω ενέσιμη προγεστερόνη αλλα ο γιατρός μου δεν είναι καθόλου αισιοδοξος.

Είχε κάποια κοπέλα αναλογη εμπειρία. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η χοριακη μου ήταν 5 εβδομαδων και 3 ημερων 1551...εσυ τι προγεστερονη ειχες?ποσα utrogestan παιρνεις? εμενα δεν μου ειπε κατι για ξεκουραση , μόνο τις ενεσεις μου έδωσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

καλημερα σε ολες..προσπαθω να μεινω εγκυος εδω κ 1 χρονο..καποιες κοπελες ξερετε την ιστορια μου..εκανα εξετασεις κ βγηκαν πολυ καλες..ομως η προγεστερονη βγηκε 11.85, ο παλιος γιατρος που πηγαινα την θεωρησε μια χαρα..εχτες πηγα κ σε εναν αλλον γυναικολογο ο οποιος μου φανηκε οτι ασχολειται πιο πολυγενικα, δηλαδη δινει αρκετη σημασια..κ γενικα με τις αποριες μου κ την βρηκε χαμηλη..κ μου ειπε οτι θα πρεπει να παιρνω συμπληρωμα σε καθε κυκλο..κ οτι να μην ανησυχω κ οτι θα τα φτιαξουμε ολα...το fsh μου ειναι πολυ καλο 7,6 που σημαινει οτι κανω ωορρηξια..αλλωστε την εχω παρακολουθησει με υπερηχους κ γινεται κανονικα..ομως ο καινουριος γιατρος μου ειπε οτι πιθανοτατα μενω εγκυος αλλα δεν κρατιεται το εμβρυο λογω χαμηλης προγεστερονης..εγω προσωπικα το ειχα υποψιαστει γιατι απο την 25η μερα του κυκλου βγαζω καφε εκκρισεις..που σημαινει μικρη δευτερη φαση του κυκλου..χαμηλη προγεστερονη κλπ..μου ειπε οτι μπορει μεσα στο διαστημα 1 χρονου που προσπαθω να εχω μεινει εγκυος πολλες φορες αλλα δημιουργειται αυτοματη αποβολη λογω χαμηλης προγεστερονης..

αγχωθηκα λιγο ..αλλα τελικα μηπως ειναι αυτο το προβλημα που εδω κ 1 μιση χρονο δεν εχω δει μωρακι?..μαλλον ναι....γιατι εγω εβλεπα αυτα τα καφε καθε μηνα κ πηγαινα στον γιατρο κ ποτε δεν ασχοληθηκε..παντα βιαστικος κ παντα ολα καλα μου λεγε κ με εδιωχνε..

τι να πω..με εχει χαλασει ολο αυτο αλλα τι να κανω?θα κανω ο.τι μου πει ο καινουριος..αυτα..εσεις εχετε καποια γνωμη πανω σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα καλή μου!!

προσπαθούμε με το συζηγο 6 μηνες για μωρο. Εκανα και γω εξέταση προγεστερονης αυτο το μήνα μια βδομαδα μετα την ωοοριξια και το αποτελεσμα ειναι 10,20 (πιο χαμηλη απο τη δικη σου)..Πηγα σε γυναικολογο το αποτέλεσμα και μου ειπε πως ειναι χαμηλη αλλα οχι και προβληματική και πως σε αυτο τοκυκλο θα παρακολουθησουμε ηπερηχιγραφικα το ενδομητριο και αν χρηαστει θα το ενισχύσουμε με ληψη προγεστερόνης!γενικά δεν το θεωρησε και κατι φοβερό ειπε πως ειναι κατι που λυνεται..εύχομαι να ειναι αυτός ο απλος λόγος που και γω δεν έχω μεινει έγκυος ακόμα :-)

αν θες μπορούμε να συζηταμε το θεμα απο εδω..οταν παω στο γιατρο και εχω κατι νεοτερο θα σε ενημερωσω :-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα καλή μου!!

προσπαθούμε με το συζηγο 6 μηνες για μωρο. Εκανα και γω εξέταση προγεστερονης αυτο το μήνα μια βδομαδα μετα την ωοοριξια και το αποτελεσμα ειναι 10,20 (πιο χαμηλη απο τη δικη σου)..Πηγα σε γυναικολογο το αποτέλεσμα και μου ειπε πως ειναι χαμηλη αλλα οχι και προβληματική και πως σε αυτο τοκυκλο θα παρακολουθησουμε ηπερηχιγραφικα το ενδομητριο και αν χρηαστει θα το ενισχύσουμε με ληψη προγεστερόνης!γενικά δεν το θεωρησε και κατι φοβερό ειπε πως ειναι κατι που λυνεται..εύχομαι να ειναι αυτός ο απλος λόγος που και γω δεν έχω μεινει έγκυος ακόμα :-)

αν θες μπορούμε να συζηταμε το θεμα απο εδω..οταν παω στο γιατρο και εχω κατι νεοτερο θα σε ενημερωσω :-)

Κοιτα να δεις!!το ίδιο πρόβλημα...τι να κάνουμε;ας πάρουμε προγεστερόνη...να δούμε θα δούμε προκοπή;εννοείται πως θα μιλάμε από εδώ..κ γω ο.τι νεότερα θα σου πω!!σου πε ότι γινεται ωορρηξία με αυτή την τιμη;εμένα μου πε πως ναι, γι έτσι αλλά κ προληπτικαθελει να το δώσει το utrogestan...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις!!το ίδιο πρόβλημα...τι να κάνουμε;ας πάρουμε προγεστερόνη...να δούμε θα δούμε προκοπή;εννοείται πως θα μιλάμε από εδώ..κ γω ο.τι νεότερα θα σου πω!!σου πε ότι γινεται ωορρηξία με αυτή την τιμη;εμένα μου πε πως ναι, γι έτσι αλλά κ προληπτικαθελει να το δώσει το utrogestan...

 

 

και μένα μου ειπε πως γίνεται κανονικά..ειχα και γω αυτη την απορία γιατί παντα πίστευα πως έχω καθε μηνα ωορρηξία γιατι εχω σταθερότατο κύκλο, την εχω παρακολουθησει υπερηχογραφικα, εχω κανει τεστ ωορρηξίας που θετικοποιηται κανονικά, εχω υγρα, πονακια κτλ. Μου ξεκαθάρισε πως δεν τιθεται τετοιο θέμα ειναι συγουρο πως γινεται και μαλιστα μας ειπε χαρακτηριστηκα για να εχουμε εγκυμοσύνη χρειαζόμαστε ωορρηξία καλο σπερμα και ανοιχτες σαλπιγγες, εχουμε σίγουρα ωορρηξία και θα ελέγξουμε τα άλλα 2. Απλα ισως χρηαστει να ενισχυσουμε το ενδομητριο απο οτι καταλαβα παίρνεις απλα προγεστερόνη και λύνεται το θέμα..να σε ρωτησω κατι..είσαι αδύνατη?γιατι διαβασα πως αυτο παίζει καποιο ρόλο, εγω εχω το κατώτερο φυσιολογικό βάρος(γυναίκες με υψιλοτερο ΔΜΣ έχουν μεγαλύτερες τιμες προγεστερονης)

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου ειπε πως γίνεται κανονικά..ειχα και γω αυτη την απορία γιατί παντα πίστευα πως έχω καθε μηνα ωορρηξία γιατι εχω σταθερότατο κύκλο, την εχω παρακολουθησει υπερηχογραφικα, εχω κανει τεστ ωορρηξίας που θετικοποιηται κανονικά, εχω υγρα, πονακια κτλ. Μου ξεκαθάρισε πως δεν τιθεται τετοιο θέμα ειναι συγουρο πως γινεται και μαλιστα μας ειπε χαρακτηριστηκα για να εχουμε εγκυμοσύνη χρειαζόμαστε ωορρηξία καλο σπερμα και ανοιχτες σαλπιγγες, εχουμε σίγουρα ωορρηξία και θα ελέγξουμε τα άλλα 2. Απλα ισως χρηαστει να ενισχυσουμε το ενδομητριο απο οτι καταλαβα παίρνεις απλα προγεστερόνη και λύνεται το θέμα..να σε ρωτησω κατι..είσαι αδύνατη?γιατι διαβασα πως αυτο παίζει καποιο ρόλο, εγω εχω το κατώτερο φυσιολογικό βάρος(γυναίκες με υψιλοτερο ΔΜΣ έχουν μεγαλύτερες τιμες προγεστερονης)

 

Καλημέρα!τα ίδια ακριβώς μου πε κ μένα κ επίσης κ γω την έχω παρακολουθήσει με τεστ ωορρηξιας κ υπέρηχο.. Είναι κανονική για το ύψος μου, έχω όμως αρκετό στρες σαν άνθρωπος..έκανες κ fsh κ ε2; Τρίτη κάνω σαλπιγγογραφια..φοβαμαι παρά πολύ..όχι την εξέταση αλλά το αποτέλεσμα που θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!τα ίδια ακριβώς μου πε κ μένα κ επίσης κ γω την έχω παρακολουθήσει με τεστ ωορρηξιας κ υπέρηχο.. Είναι κανονική για το ύψος μου, έχω όμως αρκετό στρες σαν άνθρωπος..έκανες κ fsh κ ε2; Τρίτη κάνω σαλπιγγογραφια..φοβαμαι παρά πολύ..όχι την εξέταση αλλά το αποτέλεσμα που θα δείξει...

 

Καλημέρα και από μένα! :-)

Μάλλον εχουμε αρκετά κοινά, και εγω στρεσάρομαι υπερβολικά απο μικρή..και φυσικα οταν ξεκινήσαμε προσπάθειες απο το πρωτο μηνα που αδιαθετησα αρχισα να πλάθω άσχημα σεναρια και να αγχώνομαι αν και προσπαθούσα να μη το δείχνω..ο αντρας μου ομως που με ξερει καλα το καταλαβαινε αλλα μου λεγε έχεις πολυ αγχος και για αυτο δεν λειτουργεί το θεμα..περασε ομως ο καιρος και φτασαμε στο 6μηνο οπότε αρχισαμε τις εξετάσεις. Εχω τσεκαρει μονο τη προγεστερόνη, αυριο που ειναι 3η μερα περιόδου θα δωσω αιμα για να δω τι γίνεται με αυτες που μου γράφεις..παντως ο γιατρός απο το ιστορικο μου δεν πιστευει πως το θεμα ειναι ορμονικο (εχω παρα πολυ σταθερη περίοδο). Αν και κατα βαθος πιστευω πως αν υπαρχει κατι καλητερα να ειναι ορμονικο. Εσυ πως τα πηγες με τις ορμονικες?-απο οτι καταλαβα τις εχεις κανει ολες-. Και εμενα μου ειπε τον αλλο μηνα αν δεν εχω συλλάβει θα κανω υστεροσαλπιγγογραφια αλλα μου τονισε πως δεν εχει μονο διαγνωστικο όφελος αλλα και θεραπευτικό και πολλες φορες απλες βλέννες μαζεονται στις σααλπιγγες και εμποδίζουν τη σύλληψη, κατα τη σαλπιγγογραφια ολα αυτα ΄΄καθαριζουν΄΄ και πολυ συχνα τους επόμενους μηνες μετα εχουμε εγκυμοσύνη :) εύχομαι μεσα απο τη ψυχη μου να σου συμβεί αυτο :) και σε καταλαβαινω και γω απο τωρα αγχονομαι για τη σαλπιγγογραφια. Να σου πω ομως κατι?ειναι το τελεταιο οχυρό!!κανοντας αυτη τη εξεταση πλεον εχεις μια σφαιρικη εικονα για το τι γινεται με τη γονιμοτητα σου!!ειναι παρα πολυ σημαντικο αυτο!ο γιατρος μου τη θεωρει τη σημαντικοτερη εξεταση!μετα που θα τη κανεις θα ηρεμισεις πραγματικα!εξαλλου και τελεια να μην ειναι παλι υπαρχουν λυσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! :-)

Μάλλον εχουμε αρκετά κοινά, και εγω στρεσάρομαι υπερβολικά απο μικρή..και φυσικα οταν ξεκινήσαμε προσπάθειες απο το πρωτο μηνα που αδιαθετησα αρχισα να πλάθω άσχημα σεναρια και να αγχώνομαι αν και προσπαθούσα να μη το δείχνω..ο αντρας μου ομως που με ξερει καλα το καταλαβαινε αλλα μου λεγε έχεις πολυ αγχος και για αυτο δεν λειτουργεί το θεμα..περασε ομως ο καιρος και φτασαμε στο 6μηνο οπότε αρχισαμε τις εξετάσεις. Εχω τσεκαρει μονο τη προγεστερόνη, αυριο που ειναι 3η μερα περιόδου θα δωσω αιμα για να δω τι γίνεται με αυτες που μου γράφεις..παντως ο γιατρός απο το ιστορικο μου δεν πιστευει πως το θεμα ειναι ορμονικο (εχω παρα πολυ σταθερη περίοδο). Αν και κατα βαθος πιστευω πως αν υπαρχει κατι καλητερα να ειναι ορμονικο. Εσυ πως τα πηγες με τις ορμονικες?-απο οτι καταλαβα τις εχεις κανει ολες-. Και εμενα μου ειπε τον αλλο μηνα αν δεν εχω συλλάβει θα κανω υστεροσαλπιγγογραφια αλλα μου τονισε πως δεν εχει μονο διαγνωστικο όφελος αλλα και θεραπευτικό και πολλες φορες απλες βλέννες μαζεονται στις σααλπιγγες και εμποδίζουν τη σύλληψη, κατα τη σαλπιγγογραφια ολα αυτα ΄΄καθαριζουν΄΄ και πολυ συχνα τους επόμενους μηνες μετα εχουμε εγκυμοσύνη :) εύχομαι μεσα απο τη ψυχη μου να σου συμβεί αυτο :) και σε καταλαβαινω και γω απο τωρα αγχονομαι για τη σαλπιγγογραφια. Να σου πω ομως κατι?ειναι το τελεταιο οχυρό!!κανοντας αυτη τη εξεταση πλεον εχεις μια σφαιρικη εικονα για το τι γινεται με τη γονιμοτητα σου!!ειναι παρα πολυ σημαντικο αυτο!ο γιατρος μου τη θεωρει τη σημαντικοτερη εξεταση!μετα που θα τη κανεις θα ηρεμισεις πραγματικα!εξαλλου και τελεια να μην ειναι παλι υπαρχουν λυσεις!

ναι οντως εχουμε πολλα κοινα...κ εμεις στην ουσια μη νομιζεις..γυρω στους 6 μηνες περιπου καναμε μεσα στις γονιμες..ολες τις υπολοιπες περα βρεχει..στην ουσια η προσπαθεια μας εκει κοντα ειναι 6 αντε με 7 μηνες..

ναι εγω εχω κανει ολες τις ορμονικες, fsh.lh, e2 καλες βγηκαν..παρακολουθηση ωαριου..κ γενικα κ περσι τις εκανα..

το fsh 7,6, e2 55 kai lh 11.8..καλες ειναι ειπαν..μονο η προγεστερονη που βγηκε 11.80 κατι δεν θυμαμαι τωρα κ θελει ανεβασμα..στην αρχη τρομαξα γιατι ξερω οτι η προγεστερονη δειχνει την ποιοτητα της ωορρηξιας..οταν ομως ο γιατρος μου ειπε οτι πανω απο 10 σημαινει οτι γινεται ωορρηξια τοτε ηρεμησα καπως κ μου ειπε απλως οτι θελω συμπληρωμα γιατι μπορει να μενω εγκυος κ να τα χανω αυτοματα κ δνε το παιρνω κ χαμπαρι..

η σαλπιγγογραφια με φοβιζει πολυ..γενικα εγω εχω κ κατι αλλο..δεν κσεφοτμαι καθολου θετικα..ξαφνικα αλλαζει η σκεψη μου..αρχιζω τα μυξοκλαματα..κ μετα δεν την παλευω αποσυντονιζομαι.

αν δηλαδη η σαλπιγγογραφια βγει σκατα...παει....ειμαι ικανη να γκρεμιστω..πφφφφφφ! ευχομαι να βγει καλη ρε συ κ να μην χρειαστει κατι αλλο..βαρεθηκα κιολας ξερεις να τρεχω περα δωθε..θελω κ γω την ηρεμια μου...φαντασου οτι θα παρω αγχολυτικο πριν παω να την κανω..δεν την παλευω ρε χανω πολυ ευκολα την ψυχραιμια μου..κ ενω φαινομαι οκ απ εξω..απο μεσα γκρεμιζομαι..κ νιωθω θολωμενη..μαλλον χρειαζομαι κ ψυχιατρο...χοχοχο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...