Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια ψαχνω κι εγω για εκκλησακι!!!!!


mini mouse

Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα και απο μενα.ειμαι κι εγω νεα μανουλα και το σεπτεμβρη θα βαφτισουμε τον μπεμπη μας.κι εγω ψαχνω για εκκλησακι και θελω η κολιμπιθρα να ειναι εξω.μεχρι τωρα ξερω ενα οπου εκει παντρευτηκαν οι κουμπαροι μας ειναι η παλαιοπαναγια στη καντζα.πολυ ωραιο εκκλησακι ευκολη προσβαση απο αττικη οδο και πολυ ωραιος χωρος.ο παπας δε φανταστικος!ευγενεστατο και γλυκυτατος.θελω να μου πειτε καμια αλλη επιλογη ομως.δεν θελω καπου μακρυα και να ειναι καπως γραφικο το εκκλησακι.ενοειτε να εχει δεντρα και σκαλακια.ζηταω πολλα??δεν ξερω πως να ψαξω.αν ξερετε κανενα και προς μαραθωνα ακομα καλυτερα!!περιμενω με αγωνια αποτελεσματα!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα !

 

δεν έχω να σου προτείνω κάτι άλλο... γιατί πολύ απλά συμφωνώ με την Παλαιοπαναγιά στην Κάντζα. Βάπτισα περυσι το γιο μου εκεί και ήταν καταπληκτικά !! στον κόσμο άρεσε πάρα πολύ ! στο συνιστώ ανεπιφύλακτα !!!!!!!!!!!

line_line_b_beg_40_time_1183867200_text_6f20e8e1edeffdebe7f220eceff520e5dfede1e920.gif
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι και ο Αγιος Νικολαος Παλληνης εβγαζει εξω την κολυμπηθρα.

 

όμως ειναι μεσα στην παλληνη. Εχει κηπο απεξω...

 

το εκκλησακι που λετε στην Καντζα ειναι στις εγκαταστασεις της δεη πισω?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο ειναι και το εκκλησάκι στην Νέα Πεντέλη, ειναι ψηλα σε λοφο με πιατο την Αθήνα. Εκπληκτικό μερος και σε περιπτωση βροχής (μακρια απο'μας) εχει εξω και τεντα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά γιατί να βγάζει έξω την κολυμπίθρα? Πρώτον, όσο καλό καιρό και να κάνει, το μωράκι δεν μπορεί, ένα μικρό ρίγος θα το κάνει (θα είναι και συγχισμένο). Δεύτερον χάνεται όλη η ουσία της βάφτισης, που είναι ότι το παιδάκι, γίνεται Χριστιανός και μπαίνει για πρώτη φορά στην εκκλησία. Στέκεται στον πρόναο και ομολογεί την χριστιανική πίστη και μετά προχωρά στον κυρίως ναό, όπου και γίνεται το μυστήριο. Τώρα το να γίνει στην αυλή, ξέρω εγώ? Ακόμα κι αν το δέχεται ο παπάς, που κακώς κατά τη γνώμη μου, εμείς το θέλουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά γιατί να βγάζει έξω την κολυμπίθρα? Πρώτον, όσο καλό καιρό και να κάνει, το μωράκι δεν μπορεί, ένα μικρό ρίγος θα το κάνει (θα είναι και συγχισμένο). Δεύτερον χάνεται όλη η ουσία της βάφτισης, που είναι ότι το παιδάκι, γίνεται Χριστιανός και μπαίνει για πρώτη φορά στην εκκλησία. Στέκεται στον πρόναο και ομολογεί την χριστιανική πίστη και μετά προχωρά στον κυρίως ναό, όπου και γίνεται το μυστήριο. Τώρα το να γίνει στην αυλή, ξέρω εγώ? Ακόμα κι αν το δέχεται ο παπάς, που κακώς κατά τη γνώμη μου, εμείς το θέλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το θάρρος αλλα και ο Χριστός στο ποτάμι βαπτιστηκε, δεν πηγε να μπει σε εκκλησια, και ο καλος Θεούλης επλασε τα δεντρακια τα ποταμάκια τα βουνα και τις θαλασσες, δεν εχτισε εκκλησίες. Με λίγα λόγια Χριστιανός μπορεις να γίνεις οπου θέλεις, και το Αγιο Πνεύμα θα ερθει με την ευχή και τα λόγια του Ευαγγελίου χωρις να εχει ραντεβου σε συγκεκριμένο σημείο. Συγγνωμη και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Παλαιοπαναγιά!!!!

Εμείς εκεί παντρευτήκαμε,και αν μέναμε στην Αθήνα εκεί θα βαφτίζαμε κιόλας!!!!

http://www.eie.gr/byzantineattica/view.asp?cgpk=490&lg=el&obpk=304&xsl=detail

Ο Άγιος Νικόλαος στην Παλλήνη είναι επίσης ωραίο εκκλησάκι (είμαι Παλληνιώτισσα άλλωστε) αλλά όχι τόσο ωραίο όσο η Παλαιοπαναγιά!!!

http://www.filia-ellinismos.gr/images/__400_04.jpg

Ένας ωραίος χώρος επίσης είναι αυτός στο Δημοτικό Κολυμβητήριο της Ραφήνας!!!

Το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία στην Ν. Πεντέλη έχει ΕΚΛΠΗΚΤΙΚΗ θέα!!!

Το εκκλήσάκι πίσω από τις εγκαταστάσεις της ΔΕΗ νομίζω είναι αυτό του Αγίου Νικολάου Λεονταρίου.

http://www.eie.gr/byzantineattica/view.asp?cgpk=490&xsl=detail&obpk=303&lg=el

Το εκκλησάκι απέναντι από την Μονή Πεντέλης (δεν θυμάμαι πως το λένε)

Το εκκλησάκι πάνω στον Πράσινο Λόφο στην Αρτέμιδα (επίσης δεν θυμάμαι πως το λένε...)

Αν σκεφτώ κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες.vls συμφωνω απολυτα μαζι σου.δεν μου αρεσουν τα στερεοτυπα.δηλ αν βαφτιστει εξω το μωρο δεν ειναι χριστιανος?αν το παρουμε ετσι και οι παπαδες εχουν καποιο ρολο αλλα δεν τον ακολουθουν ολοι.ξερουν να τα περνουν σε καθε μυστηριο ετσι δεν ειναι και αν δεν τους δωσεις λεφτα κατεβαζουν τα μουτρα και σου τη λενε και απο πανω!δεν νομιζω ο θεουλης να εχει πει κατι τετοιο!!!συγνωμη κιολας!στο εκκλησακι παντως της καντζας ο πατερ ειναι πολυ καλος και ουτε χρηματα θελει.νομιζω οτι θα την προτιμησουμε αυτη την επιλογη!και παλι καλημερα και ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες!!!Σας παρακαλω βοηθηστε με...Ειμαι απο αθηνα αλλα μενω κυπρο. Θελω να μου πειτε εκκλησακια παραθαλλασια στην αττικη, προτιμω παραλιακη, για να βαφτισω την μικρη μου το καλοκαιρι.Δεν μου ειναι ευκολο να ψαξω απο δω που ειμαι...Εχετε καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...