Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΠΙΕΣΗ ΣΤΟ Γ ΤΡΙΜΗΝΟ?


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!Σημερα πηγα στο γιατρο μου...λοιπον ενω παντα ειχα υποταση....εννοω πιεση 9....με μετρησε σημερα...η μεγαλη ηταν 11 αλλα η μικρη 8,3....μου ειπε οτι μεχρι 8 πρεπει να ειναι η μικρη...εν τω μεταξυ δεν τρωω αλμυρα!!!!Και ουτε εχω πρηστει....τι κινδυνους κρυβει η μικρη πιεση οταν αυξανεται? Μου ειπε απλα ν απροσεχω...το μωρο ειναι μια χαρα κ οι μετρησεις μια χαρα!!!Ειμαι στην 34η βδομαδα κ την Κυριακη μπαινω στην 35η!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι να σου πω..εγώ εχω προ εγκυμοσύνης 12 με 8 που θεωρείται το απόλυτα νορμάλ..σήμερα 32η βδομάδα είχα 13 μ9 και μου είπε μια χαρα, δλδ ούτε να προσέχω ουτε τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Σημερα πηγα στο γιατρο μου...λοιπον ενω παντα ειχα υποταση....εννοω πιεση 9....με μετρησε σημερα...η μεγαλη ηταν 11 αλλα η μικρη 8,3....μου ειπε οτι μεχρι 8 πρεπει να ειναι η μικρη...εν τω μεταξυ δεν τρωω αλμυρα!!!!Και ουτε εχω πρηστει....τι κινδυνους κρυβει η μικρη πιεση οταν αυξανεται? Μου ειπε απλα ν απροσεχω...το μωρο ειναι μια χαρα κ οι μετρησεις μια χαρα!!!Ειμαι στην 34η βδομαδα κ την Κυριακη μπαινω στην 35η!!

Μπορεί να ήσουν κουρασμένη ή αναστατωμένη (ακόμα και με την καλή έννοια). Μια απομονωμένη μέτρηση δε λέει πολλά, ειδικά αν είναι μέσα σε φυσιολογικά όρια. Αν έχεις κάποιον που ξέρει να μετράει παίρνε δύο μετρήσεις την ημέρα, πρωί και απόγευμα. Αλλιώς στο φαρμακείο της γειτονιάς σου.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι καθεστε και λετε στην κοπελα πραγματικα απορω δλδ.Η πιεση ειτε 9 ειτε 10 ειτε 11 ειναι μια χαρα σουπερ πιεση ειδικα για εγκυμονουσα...δεν εχεις να κανεις τπτ.Δλδ αν με υποταση μπει σε διαδικασια να μετραει 2 φορες τη μερα την πιεση μια κοπελα με πιεση 14και πανω τι θα επρεπε να κανει?Να κοιμαται αγκαλια με το πιεσομετρο?

 

Κι εσυ βρε κοπελα μου αγχωθηκες δλδ γιατι η μικρη πιεση δεν ηταν 8 αλλα ηταν 8,3?Που να οσυ πω την αληθεια κι εγω υποτασικη ειμαι...αυτο με τη μικρη να μην υπερβει το 8 πρωτη φορα το ακουω.Κι εμενα η πιεση μου εκει παιζει...τη μια 8 την αλλη 9 την αλλη 10 την αλλη 11.Μην αγχωνεσαι χωρις λογω κι αιτια κοπελα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ υποτασική είμαι αλλά ποτέ δεν θυμάμαι να μου είπε ο γιατρός ότι κάτι τρέχει αν ανέβει η μικρή πάνω από το 8....

Αλλά και έτσι να είναι δεν νομίζω ότι το 8,3 θα πρέπει να είναι τόσο ανησυχητικό....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολες τις γνωμες....δεν ηθελα να σπειρω διχονοιες με το ποστ μου....καλα, δεν επαθα σοκ, καποιες γνωμες απο εσας ηθελα να ακουσω....ισως φταιει λεει οτι εφαγα φετα χτες!!!!Αλλα να πω την αληθεια, ειχα αγχος να δω πως θα ειναι η μπεμπα στον υπερηχο!!!!!Νομιζω οτι η πιεση ειναι οκ, αλλα ο γιατρος μου ειναι πολυ αυστηρος...στα κιλα. στην πιεση κλπ....κ μου το ειπε " τα πας μια χαρα αλλα εγω αν σε φοβιζω λιγο ειναι για να μην εκτροχιαστεις!!!!" :shock:

Link to comment
Share on other sites

και εγω γενικα εχω χαμηλη πιεση.πριν 10 μερες(στην 30 εβδομαδα) ο γιατρος μου βρηκε την μικρη 8. αυτο σε συνδιασμο με 10 κιλα που εχω παρει (τα περισσοτερα αποτομα) τον ανησυχησαν.ξαναεκανα καμπυλη ζαχαρου( πριν απο κανα 2μηνο που την ειχα κανει ηταν οκ) και βγηκε στα ορια.τωρα ακολουθω διατροφη και κανω 6 μετρησεις την ημερα.τα νουμερα μου βεβαια ειναι σουπερ και ολα αυτα προφανως τα κανω προληπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι καθεστε και λετε στην κοπελα πραγματικα απορω δλδ.Η πιεση ειτε 9 ειτε 10 ειτε 11 ειναι μια χαρα σουπερ πιεση ειδικα για εγκυμονουσα...δεν εχεις να κανεις τπτ.Δλδ αν με υποταση μπει σε διαδικασια να μετραει 2 φορες τη μερα την πιεση μια κοπελα με πιεση 14και πανω τι θα επρεπε να κανει?Να κοιμαται αγκαλια με το πιεσομετρο?

 

Κι εσυ βρε κοπελα μου αγχωθηκες δλδ γιατι η μικρη πιεση δεν ηταν 8 αλλα ηταν 8,3?Που να οσυ πω την αληθεια κι εγω υποτασικη ειμαι...αυτο με τη μικρη να μην υπερβει το 8 πρωτη φορα το ακουω.Κι εμενα η πιεση μου εκει παιζει...τη μια 8 την αλλη 9 την αλλη 10 την αλλη 11.Μην αγχωνεσαι χωρις λογω κι αιτια κοπελα μου.

 

Μου αρεσει που βαζεις χερι στις αλλες κοπελες. Εαν δεν ειστε επαρκως ενημερωμενοι καλυτερα να μην δινετε συμβουλες γιατι αυτα ειναι σοβαρα πραγματα. Δηλαδη θεωρεις οτι η μικρη πιεση μπορει να ειναι 9 και 10 και 11?

Εχεις ακουσει περι προεκλαμψιας ή εκλαμψιας?

Επειδη λοιπον εγω οχι μονο εχω ακουσει αλλα εχω παθει με ολες τις περαιτερω συνεπειες, αυτο που εχω να πω ειναι οτι ο καταληλοτερος για να απαντησει ειναι ο γυναικολογος της.

Παρακαλω λοιπον να μη παιρνουμε αψηφιστα και δινουμε συμβουλες σε ακρως σοβαρα θεματα που εχουν να κανουν με την ζωη και την υγεια εγκυου και εμβρυου.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που βαζεις χερι στις αλλες κοπελες. Εαν δεν ειστε επαρκως ενημερωμενοι καλυτερα να μην δινετε συμβουλες γιατι αυτα ειναι σοβαρα πραγματα. Δηλαδη θεωρεις οτι η μικρη πιεση μπορει να ειναι 9 και 10 και 11?

Εχεις ακουσει περι προεκλαμψιας ή εκλαμψιας?

Επειδη λοιπον εγω οχι μονο εχω ακουσει αλλα εχω παθει με ολες τις περαιτερω συνεπειες, αυτο που εχω να πω ειναι οτι ο καταληλοτερος για να απαντησει ειναι ο γυναικολογος της.

Παρακαλω λοιπον να μη παιρνουμε αψηφιστα και δινουμε συμβουλες σε ακρως σοβαρα θεματα που εχουν να κανουν με την ζωη και την υγεια εγκυου και εμβρυου.

 

Ειμαι υποτασικη ολη μου τη ζωη..διανυω τη δευτερη εγκυμοσυνη μου και οχι δεν επαθα προεκλαμψια.Λυπαμαι που επαθες εσυ αλλα αυτο δε σημαινει οτι ολες οι υποτασικες θα πρεπει να το παθουν.

Η κοπελα λεει οτι εχει πιεση 9-11.Θελεις να μου πεις οτι οταν μια εγκυος εχει τετοια πιεση θα πρεπει να ανησυχει και να τρεχει 2 φορες τη μερα να μετραει την πιεση της?

Μη φοβιζουμε ετσι την καθε κοπελα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι υποτασικη ολη μου τη ζωη..διανυω τη δευτερη εγκυμοσυνη μου και οχι δεν επαθα προεκλαμψια.Λυπαμαι που επαθες εσυ αλλα αυτο δε σημαινει οτι ολες οι υποτασικες θα πρεπει να το παθουν.

Η κοπελα λεει οτι εχει πιεση 9-11.Θελεις να μου πεις οτι οταν μια εγκυος εχει τετοια πιεση θα πρεπει να ανησυχει και να τρεχει 2 φορες τη μερα να μετραει την πιεση της?

Μη φοβιζουμε ετσι την καθε κοπελα.

 

Μισο λεπτο γιατι προφανως κατι δεν εχεις διαβασει καλα.

μιλαμε για την μικρη πιεση και οχι για την μεγαλη. Εσυ θεωρεις οτι η μικρη οταν παει 9 και 10 ειναι οκ?

Και εγω υποτασικη ειμαι σε ολη μου την ζωη. Μαλιστα τωρα το καλοκαιρι εχω την μεγαλη 9 και την μικρη 4.5 .

Οταν ημουν εγκυος ξεκινησε σιγα σιγα να ανεβαινει και εφτασα να γεννησω με πιεση 17 με 11.5.... δεν θα σου πω παρακατω τι συνεβει.

Προσωπικα δεν θελω να τρομαξω καμια , δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου. Ουτε επειδη συνεβει κατι σε εμενα παει να πει οτι θα συμβει και σε ολο τον κοσμο.

Ομως ειναι ανευθυνο απο μερους σου να βγαινεις σε ενα φορουμ δημοσια και να λες οτι δεν τρεχει τιποτα.

Εαν η πιεση ειναι ανεβασμενη περα του φυσιολογικου ειναι κατι πολυ σοβαρο και πρεπει να παρακολουθειται.

Αρμοδιος εννοειται οτι ειναι ο γιατρος της καθε εγκυου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Σημερα πηγα στο γιατρο μου...λοιπον ενω παντα ειχα υποταση....εννοω πιεση 9....με μετρησε σημερα...η μεγαλη ηταν 11 αλλα η μικρη 8,3....μου ειπε οτι μεχρι 8 πρεπει να ειναι η μικρη...εν τω μεταξυ δεν τρωω αλμυρα!!!!Και ουτε εχω πρηστει....τι κινδυνους κρυβει η μικρη πιεση οταν αυξανεται? Μου ειπε απλα ν απροσεχω...το μωρο ειναι μια χαρα κ οι μετρησεις μια χαρα!!!Ειμαι στην 34η βδομαδα κ την Κυριακη μπαινω στην 35η!!

 

Έχετε όλες δίκιο (περίπου...).

Δεν κατάλαβα καλά τα νούμερα που αναφέρεις. Οταν ήσουν εκτός εγκυμοσύνης και λες ότι ήσουν υποτασική, τί πίεση είχες (πόσο ήταν η μικρή και πόσο η μεγάλη)? Και τώρα στην εγκυμοσύνη τί έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εσυ κατι δεν εχεις διαβασει καλα.Η κοπελα μιλαει για πιεση μεγαλη 9-11 και πιεση μικρη 8,3.

 

Η κοπελα ρωταει για την μικρη πιεση και ειναι και στο τιτλο της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, εγώ ξέρω πάντως οτι υπέρταση θεωρείται από: 14 η μεγάλη και 9 η μικρή.

 

Βλέπω οτι υπάρχει μια παρεξήγηση μεταξύ των κοριτσιών, αλλά εγώ κατάλαβα οτι το ΣΤΕΛΛΙ έχει 9-11 μεγάλη και καμια φορα 8,3 μικρή.

Επειδή η μαμά μου έχει χρόνιο πρόβλημα πίεσης έχω καταλάβει και κάτι άλλο: Οτι οι τιμές της μεγαλης και της μικρής δεν πρεπει να είναι πολύ κοντα η μια στην άλλη. Δλδ δε φτάνει να μην είναι υψηλή, πάνω από 14 η μεγάλη, αλλά και να μην έχεις π.χ. 12 μεγάλη και 10 μικρη.

 

Π.χ. εγώ εχω πάντα 10-11 μεγάλη και 6-7 μικρή, που θεωρείται από φυσιολογική έως υπόταση και η διαφορα μικρής-μεγάλης ειναι 3-4 μοναδες. Αρα είμαι καλά.

 

Δεν ξερω αν βοήθησα.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Σημερα πηγα στο γιατρο μου...λοιπον ενω παντα ειχα υποταση....εννοω πιεση 9....με μετρησε σημερα...η μεγαλη ηταν 11 αλλα η μικρη 8,3....μου ειπε οτι μεχρι 8 πρεπει να ειναι η μικρη...εν τω μεταξυ δεν τρωω αλμυρα!!!!Και ουτε εχω πρηστει....τι κινδυνους κρυβει η μικρη πιεση οταν αυξανεται? Μου ειπε απλα ν απροσεχω...το μωρο ειναι μια χαρα κ οι μετρησεις μια χαρα!!!Ειμαι στην 34η βδομαδα κ την Κυριακη μπαινω στην 35η!!

 

Η μικρή πίεση είναι της καρδιάς συνήθως το πρόβλημα το δημιουργεί η μεγάλη.. υπέρταση θεωρείτε 15 με 9 .. καλό θα είναι να έχεις ένα πιεσόμετρο στο σπίτι σου και να την μετράς κάθε μέρα την ίδια ώρα για να ελέγχεις τα ποσά αν κάτι σου φένεται παρέξενο το λές στο γιατρό.. εμένα η πιεσή μου ήταν πάντα 8-10 η μεγάλη και 4-5 η μικρή και απο τότε που έμεινα έγκυος πήγε στο 12 η μεγάλη και στο 6 η μικρή.. απο την στιγμή που ο γιατρός σου δεν ανυσηχει ηρέμησε.. εμένα μου έκοψε το αλάτι γιατί είμαι υποψήφια προεκλαμψιάς... οπότε όλα οκ,,

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα ρωταει για την μικρη πιεση και ειναι και στο τιτλο της.

 

Sorry, τότε αλλά κάποιο λάθος υπάρχει! Γιατί αν είχε 9 μικρή πίεση πριν μείνει έγκυος, δεν ήταν υποτασική! Ίσα-ίσα θεωρείται οριακά υπερτασική. Αν τώρα το 9 ήταν η μεγάλη πίεση πριν μείνει έγκυος και έχει 11 στην εγκυμοσύνη, η διαφορά 2 μονάδων είναι σημαντική και πρέπει να ελεγχθει περαιτέρω για προεκλαμψία.

Όπως ανέφερε και κάποια άλλη παραπάνω, οι τιμές πίεσης στην εγκυμοσύνη ΔΕΝ έχουν σχέση με τις τιμές εκτός εγκυμοσύνης και άρα μη βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα ότι ''όλα είναι ΟΚ'' και ''μα τι σου είπε'' κλπ

Στην εγκυμοσύνη εκτός από τις απόλυτες τιμές (14 με 9) παίζει σημαντικό ρόλο και η διαφορά με τις τιμές πριν την εγκυμοσύνη πχ πίεση 12 με 8 είναι αυξημένη αν πριν την εγκυμοσύνη ήταν 10 με 6!

Link to comment
Share on other sites

Παντα ειχα μεγαλη πιεση 9!!!Ημουν υποτασικη!!!! Την τελευταια φορα ειχα ΜΕΓΑΛΗ 11 ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ 8.3.....Αλλα ηταν μαλλον λογω φαγητου---εφαγα φετα!!!!Αυτα για να ξεκαθαρισω τους αριθμουσ!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παντα ειχα μεγαλη πιεση 9!!!Ημουν υποτασικη!!!! Την τελευταια φορα ειχα ΜΕΓΑΛΗ 11 ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ 8.3.....Αλλα ηταν μαλλον λογω φαγητου---εφαγα φετα!!!!Αυτα για να ξεκαθαρισω τους αριθμουσ!!!:lol:

 

Ακριβώς έτσι κατάλαβα και εγώ. Επομένως είχες 9 και τώρα έχεις 11 μεγάλη πίεση. Αν η διαφορά των 2 μονάδων επιμένει (και δεν είναι μια μέτρηση μόνο) τότε θέλει παρακολούθηση και έλεγχο για προεκλαμψία όπως σωστά σου είπε ο γιατρός σου.

Και by the way η φέτα δεν έχει σχέση ;)

Link to comment
Share on other sites

για τη φετα μου το ειπε ο γιατρος!!!!Γενικα στην εγκυμοσυνη εχει παει 11 η μεγαλη ή αλλοτε παει 10...αλλα ειμαστε οκ λεει ο γιατρος!!!Ειναι φυσιολογικο να αυξανεται η πιεση του αιματος.....σε φυσιολογικα βεβαια πλαισια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημέρα!! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση περί παλμων και πίεσης. Σήμερα μπήκα στην 32η βδομάδα. Έχω 3 μέρες ανεβασμένη πίεση. Γενικά αγχώνομαι πάρα πολύ εύκολα. Η πίεση μου κυμαίνεται το ανώτερο στο 12/8.οταν πηγαίνω στο γιατρό έχω το σύνδρομο της λευκής φανέλας. Ανεβάσω μέχρι 16/10 αλλά στο σπίτι καθημερινή μέτρηση είναι άριστη. Έχω εξηγήσει στο γιατρό μου ότι αυτό που παθαίνω εκεί δν μπορώ να το ελέγξω.παρολά αύτα επειδή προχθές στεναχωρηθηκα με κάτι παρατήρησα ότι ανέβασα, ειδικα τη μικρή. Έχω παλμούς κ νομίζω αυτό την ανεβάζει. Μετριεμαι συνέχεια κ φτάνω μέχρι 13/9.5 μόνο με τη σκέψη ότι θα μετρηθω αγχώνομαι. Τι να κάνω πια για να ηρεμήσω; κάθε φορά με την πίεση με. Πιάνει αυτό το πράγμα. Ενώ τόσο καιρό ήταν όλα μια χαρά μου μπήκε στο. Μυαλό ότι θα ανεβάσω κ ανεβάζω. Καμία κοπέλα με παρόμοια εμπειρία; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Καλημέρα!! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση περί παλμων και πίεσης. Σήμερα μπήκα στην 32η βδομάδα. Έχω 3 μέρες ανεβασμένη πίεση. Γενικά αγχώνομαι πάρα πολύ εύκολα. Η πίεση μου κυμαίνεται το ανώτερο στο 12/8.οταν πηγαίνω στο γιατρό έχω το σύνδρομο της λευκής φανέλας. Ανεβάσω μέχρι 16/10 αλλά στο σπίτι καθημερινή μέτρηση είναι άριστη. Έχω εξηγήσει στο γιατρό μου ότι αυτό που παθαίνω εκεί δν μπορώ να το ελέγξω.παρολά αύτα επειδή προχθές στεναχωρηθηκα με κάτι παρατήρησα ότι ανέβασα, ειδικα τη μικρή. Έχω παλμούς κ νομίζω αυτό την ανεβάζει. Μετριεμαι συνέχεια κ φτάνω μέχρι 13/9.5 μόνο με τη σκέψη ότι θα μετρηθω αγχώνομαι. Τι να κάνω πια για να ηρεμήσω; κάθε φορά με την πίεση με. Πιάνει αυτό το πράγμα. Ενώ τόσο καιρό ήταν όλα μια χαρά μου μπήκε στο. Μυαλό ότι θα ανεβάσω κ ανεβάζω. Καμία κοπέλα με παρόμοια εμπειρία; 

 

 

Νομίζω ότι είναι άλλο να δεις το γιατρό και για 5 λεπτά να ανέβει η πίεση, και άλλο από το άγχος να έχεις για όλη τη μέρα πίεση. Εννοείται ότι η πίεση ανεβαίνει όταν έχεις στρες αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θέλει προσοχή. Μην προσπαθείς δηλαδή να αγνοήσεις το γιατρό αν σε συμβουλεύει για αλλαγές διατροφής κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Νομίζω ότι είναι άλλο να δεις το γιατρό και για 5 λεπτά να ανέβει η πίεση, και άλλο από το άγχος να έχεις για όλη τη μέρα πίεση. Εννοείται ότι η πίεση ανεβαίνει όταν έχεις στρες αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θέλει προσοχή. Μην προσπαθείς δηλαδή να αγνοήσεις το γιατρό αν σε συμβουλεύει για αλλαγές διατροφής κλπ. 

εχεις εμπειρια απο πιεση?δεν εχω ολη μερα,ανεβασα μεχρι οσο γραφω κ επεσε μετα...ουτε αγνοω το γιατρο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

εχεις εμπειρια απο πιεση?δεν εχω ολη μερα,ανεβασα μεχρι οσο γραφω κ επεσε μετα...ουτε αγνοω το γιατρο

 

Nαι, ειχα θέματα στις εγκυμοσύνες, και καθότι ο πατέρας μου ήταν υπερτασιολόγος, το είχαμε ξετινάξει το θέμα. Δεν εννοώ ότι συνειδητά λες "δεν πειράζει", προς Θεού. Απλά άλλο να γίνεται μία φορά όταν βλέπεις μόλις το γιατρό, άλλο κάθε φορά που κάτι σε στρεσάρει, γιατί όλοι οι άνθρωποι όλο και κάπως αγχώνονται, οπότε μοιραία θα συμβαίνει συχνά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...