Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λεύκωμα στα ούρα


Recommended Posts

Ετρωγα ολα τα φαγητα και ολες τις σαλατες αναλατα.

Ετρωγα λιγο ανθοτυρο με ψωμι χωρις αλατι....(το οποιο το εκανε η μαμα μου μιας και ημουν ξαπλα).

 

Ουτε κορνφλεικσ, ουτε λαιτ προιοντα γιατι ολα εχουν νατριο...το οποιο ειναι αλατι.

 

Φρυγανιες κυκλοφορουν στο εμποριο χωρις αλατι και ζαχαρη. Και παντα μα παντα κοιτουσα το νατριο.

 

Και φυσικα τσακισα τα καρπουζια και τα πεπονια μιας και ημουν καλοκαιρινη και εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια ειμαι εγκυος στην 27 η εβδομαδα και εχω και ενα μωρακι 14 μηνων

νομιζω σας εχω ξαναμιλησει για τις κρισες αγχους και πανικου που βιωνα και βιωνω (μετα απο την απωλεια του πρωτου μου μωρου ημουν 25 εβδομαδα)

με αποτελεσμα μετα απο εντονο στρες να ανεβαζω πιεση η οποια πεφτει αμεσως

παρολαυτα ο γιατρος με εβαλε και εκανα ενα σωρο εξετασεις

ολες φυσιολογικες εκτος απο λευκωμα ουρων με οριο το 120 εχω 160

ο γιατρος μου εκοψε το αλατι και μου ειπε εαν ανεβει η πιεση πανω

απο 14 η μεγαλη και 8.5 η μικρη αμεσως αντιυπερτασικα

οπως καταλαβατε εχω τρομαξει παρα πολυ

απο την αρχη της εγκυμοσυνης παω στο κεντρο φαιναρετη και παρακολουθιεμαι και απο ψυχολογο οφειλω να ομολογησω οτι εχω βοηθηθει αρκετα

εχει καμια κοπελα παρομοια εμπειρια?

 

 

ειχε και εγω παρομοιο προβλημα στην 33 εβδομαδα παρατηρησα πριξημο στα ακρα και ιδιαιτερα στα ποδια.να φανταστεις δεν μπορουσα να διακρινω τον αστραγαλο μου. ειχε εξαφανιστει.η εξεταση ουρων εδειξε λευκωμα.πιεση δεν ειχα αλλα ο γιατρος μου ζητησε να κοψω το αλατι και να προσεχω να μην παρω βαρος.μου ειπε οτι πολλες φορες εχει να κανει με την αποτομη αυξηση βαρους σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα.εγω οντως ειχα παρει σε ενα μηνα 2 κιλα(αφου ως λιχουδα το παγωτακι μου το χτειπουσα καθημερινα.) εαν και το συνολικο μου βαρος που ειχα παρει σε ολη την εγκυμωσυνη ηταν 11 κιλα.μετα την εμφανιση του λευκωματος δεν πειρα ουτε γραμμαριο οπως μου ειπε και ο γιατρος.επισης καθε δυο βδομαδες εκανα εξεταση ουρων 24 ωρου για να εχουμε καλυτερη εικονα.αυτο παρεμενε σταθερο και ετσι γεννησα στην 37 εβδομαδα αφου η μπεμπουλα ηταν βιαστικη και ηθελε να βγει.απλος απο τοτε που εμφανησα το λευκωμα το μπεμπεκι δεν πειρε πολυ βαρος και γεννηθηκε μικρουλι.μολις 2300γρ.μην ανυσηχεις να ακους τον γιατρο σου και δεν χρειαζετε αγχος και πανικος.και εγω σε μια τετοια κατασταση ημουν αλλα αυτο δεν βοηθαει το μωρακι σου.με το καλο να εχεις μια τελειωμηνη εγκυμοσυνη.οτι θελεις εμεις εδω ειμαστε.:):):)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να εχει χαμηλη περιεκτικοτητα σε νατριο?

σας ευχαριστω παρα πολυ μου δινετε κουραγιο ειχα απελπιστει

σημερα πχ εφαγα πρωι ψωμι χωρις αλατι με 1 κομματι τυρι

μετα 1 μπανανα

και μεσημερι 1 μπιφτεκι χωρις αλατι στα καρβουνα με ρυζι με μπολικο λεμονι

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

επανελαβα το λευκωμα και αυξηθηκε απο 160 σε 190

απορω αναλατα τρωω η πιεση ομως ειναι σταθερη 11 με 7

ο γιατρος μου ειπε οχι τελειως αναλατα απλα περιορισμο του αλατιου

εγω τα τρωω τελειως αναλατα δεν ξερω τι να κανω εχω αγχωθει

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επανελαβα το λευκωμα και αυξηθηκε απο 160 σε 190

απορω αναλατα τρωω η πιεση ομως ειναι σταθερη 11 με 7

ο γιατρος μου ειπε οχι τελειως αναλατα απλα περιορισμο του αλατιου

εγω τα τρωω τελειως αναλατα δεν ξερω τι να κανω εχω αγχωθει

γνωριζει καμια κοπελα εαν ειναι μεγαλη η αυξηση?

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου για μια υπεύθυνη και έγκυρη απάντηση;

 

Μην αγχώνεσαι όμως! Να είσαι ήρεμη και όλα καλά θα πάνε.

Και κάτι να θέλει λίγο διόρθωμα, είσαι σε καλό δρόμο, το παρακολουθείς...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου για μια υπεύθυνη και έγκυρη απάντηση;

 

Μην αγχώνεσαι όμως! Να είσαι ήρεμη και όλα καλά θα πάνε.

Και κάτι να θέλει λίγο διόρθωμα, είσαι σε καλό δρόμο, το παρακολουθείς...

ο γιατρος μου ειπε οτι η αυξηση δεν ειναι μεγαλη αλλα απορω κανω οτι μου λεει

αναλατα και προσεχω γιατι ανεβηκε?

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός σου ανησυχεί ή το θεωρεί φυσιολογικό;

Αυτόν να ακούς εφόσον τον εμπιστεύεσαι.

ο γιατρος θεωρει οτι ειναι κατι δυσκολο γιατι ξαφνικα μπορει να κανει μπραφ και να ανεβει η πιεση οσο ειναι σταθερη δεν εχουμε κανενα προβλημα

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια καλημερα!!!! θελω να σας ρωτησω κατι. ειμαι 31 εβδομαδων. μεχρι τωρα ολες οι εξετασεις ηταν καλες στα ουρα. εχει 2-3 βδομαδες που πρηστηκαν τα ακρα. ποδια κ χερια. τα δαχτυλα. το ειπα στο γιατρο κ μου ειπε να κανω γενκη ουρων κ βγηκε το λευκωμα θετικο. μεχρι τωρα ηταν αρνητικο. θα κανω επαναληψη σε μια βδομαδα.

τι γνωριζεται??? απο τι προερχεται?? υπαρχει κινδυνος για το εμβρυο???

μου ειπε αν ξαναβγει θετικο θα με παρακολουθει πιο συχνα. το παιδι. κ στο τελος λεει το πολυ πολυ να γεννησω νωριτερα.

στεναχωρεθηκα πολυ.

πειτε μου 2 πραγματα. μου ειπε επισης να κοιταω πιεση. αλλα ηταν καλη. 11-7 γενικα ολους τους μηνες ειχα 9-5. πολυ χαμηλα. τον τελευταιο 1-2 μηνες ανεβηκε λιγο

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!!! θελω να σας ρωτησω κατι. ειμαι 31 εβδομαδων. μεχρι τωρα ολες οι εξετασεις ηταν καλες στα ουρα. εχει 2-3 βδομαδες που πρηστηκαν τα ακρα. ποδια κ χερια. τα δαχτυλα. το ειπα στο γιατρο κ μου ειπε να κανω γενκη ουρων κ βγηκε το λευκωμα θετικο. μεχρι τωρα ηταν αρνητικο. θα κανω επαναληψη σε μια βδομαδα.

τι γνωριζεται??? απο τι προερχεται?? υπαρχει κινδυνος για το εμβρυο???

μου ειπε αν ξαναβγει θετικο θα με παρακολουθει πιο συχνα. το παιδι. κ στο τελος λεει το πολυ πολυ να γεννησω νωριτερα.

στεναχωρεθηκα πολυ.

πειτε μου 2 πραγματα. μου ειπε επισης να κοιταω πιεση. αλλα ηταν καλη. 11-7 γενικα ολους τους μηνες ειχα 9-5. πολυ χαμηλα. τον τελευταιο 1-2 μηνες ανεβηκε λιγο

ΑΧ! και εγω ειχα πρηστει στην κορη μου ολοκληρη αφου βλεπω τωρα φωτογραφιες και δεν το πιστευω....τα δακτυλα μου ηταν διπλα!!!! εμενα μου ειχε πει να μην τρωω αλατι γιατι ειχα και πιο υψηλη πιεση απο εσενα 13-8 και φυσικα επαιζε το σεναριο να γεννησω νωριτερα. τελικα λοιπον γεννησα νωριτερα στην 35η εβδομαδα αφου η μπουμπου δεν ηθελε να περιμενει αλλο. ολα πηγαν τελεια και δεν μπηκαμε ουτε θρμοκοιτιδα:-P μην ανησυχεις λοιπον ολα καλα θα πανε απλη παρακολουθηση θελει και προσεχε και το αλατι!!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ! και εγω ειχα πρηστει στην κορη μου ολοκληρη αφου βλεπω τωρα φωτογραφιες και δεν το πιστευω....τα δακτυλα μου ηταν διπλα!!!! εμενα μου ειχε πει να μην τρωω αλατι γιατι ειχα και πιο υψηλη πιεση απο εσενα 13-8 και φυσικα επαιζε το σεναριο να γεννησω νωριτερα. τελικα λοιπον γεννησα νωριτερα στην 35η εβδομαδα αφου η μπουμπου δεν ηθελε να περιμενει αλλο. ολα πηγαν τελεια και δεν μπηκαμε ουτε θρμοκοιτιδα:-P μην ανησυχεις λοιπον ολα καλα θα πανε απλη παρακολουθηση θελει και προσεχε και το αλατι!!!!!!

 

η μπουμπου σου ηρθε νωριτερα μονη της??? η εσεις το προκαλεσατε να γεννησεις???

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα και εγώ στο κλαμπ βγήκε στα ουρά ίχνη λεύκωμα και ανήσυχω ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ

μου είπε να μην τρώω καθόλου αλάτι και να ξανά κάνω εξέταση σε 10 μέρες ποιες τροφές περά από αυγό έχουν λεύκωμα

ΝΑ της αποφεύγουμε ?????????/

.....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Νομιζω οτι μονο απο τα ουρα φαινεται και εγω στο δευτερο τριμηνο ειχα και ογιατρος μου ειπε πολυ νερο το εκανα και απο τοτε δοξα το θεο δεν ξαναειδα στις εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! το λευκωμα φαινεται απο την απλη εξεταση ουρων. εμενα μου ειχε βγει στα αποτελεσματα την μια φορα "ιχνη" και την επομενη + οποτε ξεκινησα να πινω πολυ πολυ νερο κ δεν ξαναβγηκε θετικο.

Link to comment
Share on other sites

είναι ειδική η εξέταση ούρων για λεύκωμα ή το βρίσκουν από την απλή γενική;

 

φαίνεται απο την γενική ούρων, εγώ έφτασα 4 φορές πάνω απο το όριο και την λύση την βρήκα με τα αυγά τουλάχιστον 1 την ημέρα βραστο(πολλές φορές και παραπάνω ανάλογα με την πορεία των εξετάσεων) και μια χαρά κατάφερα να μειώσω το λεύκωμα σε ανεκτά επίπεδα..

 

προσοχή δεν αποφεύγουμε τις τροφές με λεύκωμα το αντίθετο αυτές προτιμάμε διότι ανιχνεευται λεύκωμα επειδή ο οργανισμός το αποβάλλει μέσω των ούρων..

oMNmp2.pngJrEhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα πρόσφατα γενική ούρων κι έγραφε μόνο για λευκά και ερυθρά αιμοσφαίρια και ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογική. Αν υπήρχε λεύκωμα θα το έγραφε; Απλά ανησυχώ γιατί προχτές που μου μέτρησε την πίεση είχε πάει 13 και 7 από 12 και 8 που είναι συνήθως. Μου είπε να προσέξω διατροφή, όχι γλυκά και περιορισμός στο αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

ναι αν ηταν θα το εγραφε..κοίτα εγώ έκανα διατροφή με γιατρό παθολόγο και για 5 μήνες δεν έφαγα αλάτι, ζάχαρη έτρωγα πολύ πρωτείνη, λαχανικά και αυγά..επίσης αν παρατηρήσεις κάποιο πρήξιμο μπορείς να πιεις χυμό ανανά που είναι διουρητικός:wink:και πάρα πολύ νερό!!!!

oMNmp2.pngJrEhp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι αν ηταν θα το εγραφε..κοίτα εγώ έκανα διατροφή με γιατρό παθολόγο και για 5 μήνες δεν έφαγα αλάτι, ζάχαρη έτρωγα πολύ πρωτείνη, λαχανικά και αυγά..επίσης αν παρατηρήσεις κάποιο πρήξιμο μπορείς να πιεις χυμό ανανά που είναι διουρητικός:wink:και πάρα πολύ νερό!!!!

 

κι εγώ ξεκίνησα διατροφή χωρίς αλάτι και ζάχαρη και πίνω πολύ νερό. Τα αυγά κάνουν καλό στην πίεση;; Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα τα αυγά αναπληρώνουν το "χαμένο" λεύκωμα και αυτό που παρατήρησα είναι με βοήθαγε και δεν πρηζόμουν..εγώ ανακάλυψα το πρόβλημα στην 17η εβδομάδα κάτι πολύ σπάνιο και επικίνδυνο για την πορεία..(18 με 11 η πίεσή μου!!)τελικά με την διατροφή αυτή έφτασα 37η εβδομάδα και όλα πήγαν μια χαρά και για μένα και για τον μπέμπη!μην ανησυχείς λίγη προσοχή θέλει μόνο αφού δεν έχεις και λεύκωμα μόνο την πίεση να ελέγχεις συχνά!

oMNmp2.pngJrEhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...