Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δικαιωματα εχει αλλοδαπος-ομογενεις τριτεκνος?Γιατι δεν παιρνω κανενα επιδομα?SOS!


Recommended Posts

Επίδομα ενοικίου πως μπορείς και πέρνεις ?

Καταθεσουμε ολα τα δικαιωλογητηκα,και ειπειδη,ο ανδρας ειναι εργαζομενος και εχουμε ετησιο λιγοτερο τον 22000 το παιρνουμε,οπως το παιρνει και με ενα παιδι με εισοδιμα λιγοτερο τον 14000!!!Καταλαβατε τι θελω να πω?Πιως το βγαζει ευκολα?Εγω με 13000 και με 3 παιδια,η αλλοι με 1 και με 13999???

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κορίτσια τι πανζουρλισμός είναι αυτός?? Κι εμείς που ειμαστε Έλληνες κατεθέτουμε ένα σωρό πιστοποιητικά κάθε φορά, είναι λογικό δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την εθνικότητα...απλά και ήρεμα πήγαινε σε έναν φορέα ΚΕΠ πχ και ζήτα να σε ενημερώσουν σχετικά για το που θα πρέπει να απευθυνθείς.

Αν πηγαίνεις και τους μιλάς με τον ίδιο πανικό που απαντάς στα μηνύματα των κοριτσιών χωρίς να ακούς τί σου λένε και ζητάς συνεχώς πράγματα που όντως δεν ξέρουμε αν δικαιούσαι, σίγουρα δε θα βγάλεις άκρη. και στην τελική το επίδομα δε θα σου το δώσουμε εμείς, εδώ απλά αλληλοενημερωνόμαστε για το που θα πρέπει να απευθυνθούμε.

Ξαναδιάβασε ήρεμα όλο το θέμα και ξεκίνα από αύριο τα τηλέφωνα ή τις επισκέψεις σε αρμόδιους φορεις του δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

Καταθεσουμε ολα τα δικαιωλογητηκα,και ειπειδη,ο ανδρας ειναι εργαζομενος και εχουμε ετησιο λιγοτερο τον 22000 το παιρνουμε,οπως το παιρνει και με ενα παιδι με εισοδιμα λιγοτερο τον 14000!!!Καταλαβατε τι θελω να πω?Πιως το βγαζει ευκολα?Εγω με 13000 και με 3 παιδια,η αλλοι με 1 και με 13999???

 

Για να εχουμε καλο ρωτημα, οι αλλοι ποιοι είναι?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Οι προϋποθέσεις για το επίδομα, εξετάζονται στο πρόσωπο της μητέρας.

Αν η μητέρα, όπως η Ολένα, δεν είναι ομογενής, αλλά έχει μόνο δελτίο ταυτότητας ομογενούς, σαν σύζυγος ομογενούς δεν δικαιούται το επίδομα, ακριβώς για το λόγο που απάντησε ο ΟΓΑ.

Link to comment
Share on other sites

Οι προϋποθέσεις για το επίδομα, εξετάζονται στο πρόσωπο της μητέρας.

Αν η μητέρα, όπως η Ολένα, δεν είναι ομογενής, αλλά έχει μόνο δελτίο ταυτότητας ομογενούς, σαν σύζυγος ομογενούς δεν δικαιούται το επίδομα, ακριβώς για το λόγο που απάντησε ο ΟΓΑ.

 

Ζεττα ο ΟΓΑ μου απαντησε οτι δικαιουτε. Πηρα τηλεφωνο. Και η εγκυκλιος του ογα για το επιδομα μιλαει για γονεις και οχι για τη μητερα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά

 

Για τη χορήγηση του επιδόματος οι δικαιούχοι θα πρέπει να απευθυνθούν

 

Πας :

στον ανταποκριτή του ΟΓΑ, στο δημοτικό διαμέρισμα ή στην κοινότητα του τόπου της κατοικίας τους,

 

όπου

θα υποβάλουν αίτηση –

δήλωση στο ειδικό έντυπο ΟΕ1,

 

προσκομίζοντας τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

:arrow::arrow:Πιστοποιητικό για την οικογενειακή κατάσταση

το οποίο εκδίδεται από το δήμαρχο ή τον πρόεδρο της κοινότητας στα δημοτολόγια που είναι εγγεγραμμένη η οικογένεια, από το οποίο προκύπτουν τα πλήρη στοιχεία ταυτότητας των γονέων και τέκνων, αν τα παιδιά αυτά βρίσκονται στη ζωή και είναι άγαμα.

 

-

Επισημαίνεται ότι, προκειμένου για δικαιούχους που έχουν αλλοδαπή υπηκοότητα ή είναι ανιθαγενείς ή πρόσφυγες,

τα δικαιολογητικά αυτά θα εκδίδονται από τις Αρχές της χώρας της οποίας είναι υπήκοοι.

Σε περίπτωση που αυτό είναι δύσκολο, τα απαραίτητα στοιχεία θα πρέπει να αποδεικνύονται από άλλα πρόσφορα έγγραφα, κατά την κρίση του οργάνου αναγνώρισης του δικαιώματος.

Στη συνέχεια θα πρέπει να προσκομίζονται νόμιμα μεταφρασμένα και επικυρωμένα (πρωτότυπα και μετάφραση).

 

Η εξέταση των αιτήσεων

Οι ανταποκριτές στο ΟΓΑ μόλις θα παραλαμβάνουν την αίτηση – δήλωση για τη χορήγηση του πολυτεκνικού επιδόματος, μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, θα εξετάζουν εάν πληρούν τις προϋποθέσεις για τη χορήγηση της επιδότησης.

 

Εφόσον θα υπάρχουν παραλείψεις, τότε θα καλούν τον αιτούντα για να συμπληρώσει τα

όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Μετά η αίτηση και τα δικαιολογητικά θα διαβιβάζονται στα κεντρικά του ΟΓΑ. Η καταβολή της παροχής αυτής θα γίνεται μαζί με την πληρωμή όλων των οικογενειακών επιδομάτων ανά δίμηνο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

τι δουλεια εχει ο ογα, το δημαρχειο και ο εοκ? Προτημισες δηλαδη να σου απαντησουμε εμεις οι σχετικες (ασχετες τελειως) για το προβλημα σου, παρα να μπεις στο σαιτ του ογα και να δεις το νουμερο εξυπηρετισης, που είναι με γραμματα ισα με τι κεφαλι μου. Εδω εφτασες να ζητας δικηγορο ειδικευμενο σε αυτα τα θεματα, δηλαδη εξαντλησες ολες τις πιθανοτητες και αποφασισες να αποτανθεις σε δικηγορο. Εγω βλεπω πως μια χαρα θα μπορουσες να συνενοηθεις, τα ελληνικα τα ξερεις καλυτερα και απο εμενα (το ανταποκριτης, και δημαρχειο εγω λαθος θα το εγραφα). Αρα δε βλεπω ποια είναι η αναγκη να ενημερωθεις απο εμας. Αλλωστε τα ξερεις καλυτερα τι δικαιουσε και τι οχι. Οσο για τη γραφειοκρατια και οτι δε σας θελουν, και οτι σας διωχνουν αστα καλυτερα. Ολο σου το θεμα επικεντρωθηκε στο ποσο δυσκολα τα βγαζεις , οτι δε δικαιουσε τα αυτονοητα, οτι σε ταλαιπωρουν και δε σε αξυπερετουν. Αν είχα προβλημα και μου ελεγε ο αλλος εχω λυση θα κοιταζα να το εκμεταλευτω εξαρχης και οχι να λεω αλλα λογια να αγαπιωμαστε. Ουτε ρωτησες απο την αρχη τι εγινε στον ογα που πηρα τηλεφωνο. Επρεπε να στο ξαναπω για να απαντησεις.

Γιατι εγω, οπου παιρνω τηλεφωνο, η κανεις δεν το σηκωνει,η να σας πω,αμεσος μου λενε-ειστε ξενη-δεν δικαιουστε-πριν τους πω τι χαρτια εχω,μου το κλεινουν...

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω, οπου παιρνω τηλεφωνο, η κανεις δεν το σηκωνει,η να σας πω,αμεσος μου λενε-ειστε ξενη-δεν δικαιουστε-πριν τους πω τι χαρτια εχω,μου το κλεινουν...

Προσωπικη επαφη δοκιμασες.

Δλδ... ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΗΓΕΣ??????

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι η Ελλάδα δεν δίνει πιστοποιητικό γέννησης στα παιδιά των μεταναστών/τριών που γεννιούνται στην Ελλάδα!

 

Κι απο τη στιγμή που ο σύζυγος έχει δελτίο όπως αναφέρθηκε ομογενούς

κι όχι ελληνική υπηκοότητα αυτά τα παιδιά δεν μπορούν να γραφτούν στα δημοτολόγια με αποτέλεσμα να στερούνται από τα δικαιώματα που απορρέουν από αυτή την εγγραφή. Ουσιαστικά, είναι σα να μην υπάρχουν για το ελληνικό κράτος!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Α. Χορήγηση πολυτεκνικού επιδόματος σε τρίτεκνες οικογένειες.

... χορηγείται από 01-01-2008 επίδομα στη μητέρα που έχει ή αποκτά τρία ζώντα τέκνα για κάθε άγαμο παιδί της κάτω των 23 ετών καθώς και στον πατέρα ο οποίος έχει τρία ζώντα τέκνα από διαφορετικούς γάμους, εφόσον όμως έχει την αποκλειστική ευθύνη διατροφής τους και η μητέρα δεν επιδοτείται για τα παιδιά αυτά.

 

Ι. Δικαιούχοι - προϋποθέσεις

1. Με τις διατάξεις του ως άνω Νόμου χορηγείται επίδομα στη μητέρα που έχει ή αποκτά τρία ζώντα τέκνα για κάθε άγαμο παιδί της κάτω των 23 ετών.

.............

3. Το ανωτέρω επίδομα δικαιούνται οι ακόλουθες κατηγορίες προσώπων:

β) Οι ομογενείς αλλοδαπής υπηκοότητας.

Σε κάθε περίπτωση οι δικαιούχοι του ανωτέρω επιδόματος πρέπει να διαμένουν μόνιμα και νόμιμα στην Ελλάδα.

αυτά.

 

Β. Χορήγηση επιδόματος τρίτου παιδιού, πολυτεκνικού επιδόματος και ισόβιας σύνταξης σε νέες κατηγορίες προσώπων.

Σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 5 του άρθρου 6 του Ν.3631/2008 δικαιούχοι επιδόματος τρίτου παιδιού, πολυτεκνικού επιδόματος και ισόβιας σύνταξης είναι και οι ακόλουθες κατηγορίες προσώπων, στις οποίες έχει αναγνωριστεί η ιδιότητα του πολυτέκνου:

α) οι ομογενείς αλλοδαποί που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα και διαθέτουν Δελτίο Ταυτότητος Ομογενούς,

Κορίτσια, η Ολένα λέει ότι έχει ήδη κάνει αίτηση και της την απορρίψανε και σωστά, γιατί δεν είναι η ίδια ομογενής.

Ολένα, μπορείς να βάλεις δικηγόρο και να κάνεις ένσταση κατά της απορριπτικής του ΟΓΑ, αν έχεις ακόμα προθεσμία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι προϋποθέσεις για το επίδομα, εξετάζονται στο πρόσωπο της μητέρας.

Αν η μητέρα, όπως η Ολένα, δεν είναι ομογενής, αλλά έχει μόνο δελτίο ταυτότητας ομογενούς, σαν σύζυγος ομογενούς δεν δικαιούται το επίδομα, ακριβώς για το λόγο που απάντησε ο ΟΓΑ.

Ακριβώς αυτο......Αυτό που κατάλαβα τελικά εγώ μετά από όλη την...συζήτηση είναι ότι η Ολένα γνωρίζει πολύ καλά τα δικαιώματα΄της στην Ελλαδα και προσπαθει να τα διεκδικήσει όλα (και καλά κάνει).Διστυχώς το επίδομα δεν μπορεί να το πάρει για τον λόγο ότι είναι αλλογενής συζυγος ομογενη απο τρτη χώρα που δεν υπάγεται στην ευρ.ένωση.Το θέμα το άνοιξε για να μας πει το παράπονό της....

Φουλίνα σου είπαν στον ΟΓΑ ότι το πάίρνει???Εγω γνωρίζω ότι δεν το παίρνει έκτος αν έχει αλλάξει κάτι τώρα τελευταία πάντως έγώ όταν έιχα ασχοληθεί με το θέμα (πριν από 1,5 χρόνο περίπου δεν το δίνανε σε τέτοιες περιπτώσεις σίγουρο και καρατσεκαρισμένο).

Αυτά αρκετά ασχολήθηκα έχω και 4 παιδάκια να φροντίσω......Α!!!!και όσο για το οικονομικό Ολένα πολύς κόσμος τα βγάζει δύσκολα πέρα σήμερα δεν είσαι η μοναδική που παλέυεις για να μεγαλώσεις με αξιοπρέπεια τα παιδιά σου.Να σου ζήσουν......

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι η Ελλάδα δεν δίνει πιστοποιητικό γέννησης στα παιδιά των μεταναστών/τριών που γεννιούνται στην Ελλάδα!

 

Κι απο τη στιγμή που ο σύζυγος έχει δελτίο όπως αναφέρθηκε ομογενούς

κι όχι ελληνική υπηκοότητα αυτά τα παιδιά δεν μπορούν να γραφτούν στα δημοτολόγια με αποτέλεσμα να στερούνται από τα δικαιώματα που απορρέουν από αυτή την εγγραφή. Ουσιαστικά, είναι σα να μην υπάρχουν για το ελληνικό κράτος!

 

Αντε να το ξαναπω. δικαιουνται το επιδομα ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟΝ ΟΓΑ. Και πως παρακαλω δεν υπαρχουν για το ελληνικο κρατος αφου τα παιδια πανε σχολειο, ο συζηγος κανει φορολογικη δηλωση, και περνουν επιδοματα, ενοικιου και θερμανσης.ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΟΓΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά

 

Για τη χορήγηση του επιδόματος οι δικαιούχοι θα πρέπει να απευθυνθούν

 

Πας :

στον ανταποκριτή του ΟΓΑ, στο δημοτικό διαμέρισμα ή στην κοινότητα του τόπου της κατοικίας τους,

 

όπου

θα υποβάλουν αίτηση –

δήλωση στο ειδικό έντυπο ΟΕ1,

 

προσκομίζοντας τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

:arrow::arrow:Πιστοποιητικό για την οικογενειακή κατάσταση

το οποίο εκδίδεται από το δήμαρχο ή τον πρόεδρο της κοινότητας στα δημοτολόγια που είναι εγγεγραμμένη η οικογένεια, από το οποίο προκύπτουν τα πλήρη στοιχεία ταυτότητας των γονέων και τέκνων, αν τα παιδιά αυτά βρίσκονται στη ζωή και είναι άγαμα.

 

-

Επισημαίνεται ότι, προκειμένου για δικαιούχους που έχουν αλλοδαπή υπηκοότητα ή είναι ανιθαγενείς ή πρόσφυγες,

τα δικαιολογητικά αυτά θα εκδίδονται από τις Αρχές της χώρας της οποίας είναι υπήκοοι.

Σε περίπτωση που αυτό είναι δύσκολο, τα απαραίτητα στοιχεία θα πρέπει να αποδεικνύονται από άλλα πρόσφορα έγγραφα, κατά την κρίση του οργάνου αναγνώρισης του δικαιώματος.

Στη συνέχεια θα πρέπει να προσκομίζονται νόμιμα μεταφρασμένα και επικυρωμένα (πρωτότυπα και μετάφραση).

 

Η εξέταση των αιτήσεων

Οι ανταποκριτές στο ΟΓΑ μόλις θα παραλαμβάνουν την αίτηση – δήλωση για τη χορήγηση του πολυτεκνικού επιδόματος, μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, θα εξετάζουν εάν πληρούν τις προϋποθέσεις για τη χορήγηση της επιδότησης.

 

Εφόσον θα υπάρχουν παραλείψεις, τότε θα καλούν τον αιτούντα για να συμπληρώσει τα

όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Μετά η αίτηση και τα δικαιολογητικά θα διαβιβάζονται στα κεντρικά του ΟΓΑ. Η καταβολή της παροχής αυτής θα γίνεται μαζί με την πληρωμή όλων των οικογενειακών επιδομάτων ανά δίμηνο.

Το καναμε αυτο.Λετε να ξαναπαω??Γ'αυτο ανοιξα το θεμα αυτο,δεν ηθελα να κουρασω κανεναν,μηπος γνωριζει κατι καπιος,δεν εχει να κανει με το ποσο παιρνω πολυ η λιγο,εχει να κανει το γιατι δεν το δικαιωμαι???Απο πουθενα,ειναι σαν να βγηκε νομος για τι εφαπαξ αλλα δεν το παιρνει κανεις-δεν θα θελατε να μαθετε το γιατι....

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσι μου, εγώ της είπα να ρωτήσει δικηγόρο........Είπα να μην ξαναγράψω, γιατί δεν θέλω να μπερδέψω τη γυναίκα, αλλά δεν μπορούσα να αφήνω κι αναπάντητα ερωτηματικά. Ας μην την πυροβολούμε, ή το δικαιούται ή δεν το δικαιούται, απλά τα πράγματα, μακάρι να βρει την άκρη.

Κοπελα μου δε σου λεω οτι δεν το προτεινες εσυ αλλα για δες.

 

Τα παιδια ειναι μικρα,7,5 3,5 και 2.Θα ηθελα κανενα δικηγορο,μα πιος ξερει κανεναν,να γνωρηζει με το θεμα αυτο?Που να ξερω εγω απο συλλογους,τορα σας βρηκα,και ευτηχως,γιατι δεν μπορω να παω "μακρια" με τρια παιδια...

 

Αυτο εγραψε. Αφου δεν τα βγαζει περα θα μπορουσε να πει οτι καλη η συμβουλη σου αλλα δεν αντεχω οικονομικα για δικηγορο. Δεν σου ριχνω κανενα φταιξιμο ή ευθυνη. Εσυ μια προταση εκανες.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς αυτο......Αυτό που κατάλαβα τελικά εγώ μετά από όλη την...συζήτηση είναι ότι η Ολένα γνωρίζει πολύ καλά τα δικαιώματα΄της στην Ελλαδα και προσπαθει να τα διεκδικήσει όλα (και καλά κάνει).Διστυχώς το επίδομα δεν μπορεί να το πάρει για τον λόγο ότι είναι αλλογενής συζυγος ομογενη απο τρτη χώρα που δεν υπάγεται στην ευρ.ένωση.Το θέμα το άνοιξε για να μας πει το παράπονό της....

Φουλίνα σου είπαν στον ΟΓΑ ότι το πάίρνει???Εγω γνωρίζω ότι δεν το παίρνει έκτος αν έχει αλλάξει κάτι τώρα τελευταία πάντως έγώ όταν έιχα ασχοληθεί με το θέμα (πριν από 1,5 χρόνο περίπου δεν το δίνανε σε τέτοιες περιπτώσεις σίγουρο και καρατσεκαρισμένο).

Αυτά αρκετά ασχολήθηκα έχω και 4 παιδάκια να φροντίσω......Α!!!!και όσο για το οικονομικό Ολένα πολύς κόσμος τα βγάζει δύσκολα πέρα σήμερα δεν είσαι η μοναδική που παλέυεις για να μεγαλώσεις με αξιοπρέπεια τα παιδιά σου.Να σου ζήσουν......

 

Το ξαναλεω. Πηρα πριν απο μια ωρα. Γιαυτο ζηταγα πληροφοριες απο την ολενα. Μου είπαν κυρια μου περαστε να κανετε αιτηση να το παρετε. Ποσο πιο απλα να το πω. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τελευταια αλλά ουτε εισοδηματα ουτε τιποτα τετοιο δε παιζει.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

sam μου από τη στιγμή που δεν υπάρχουν για το ελληνικό κράτος πως μπορούν και κάνουν εγγραφή σε παιδικούς σταθμούς και σχολεία αργότερα ?

 

Γειά σου όμορφη διάβασε αν θέλεις εδώ http://www.kounia.org/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=31

 

Η Ολένα από ότι είπε της είπαν να πάει στην Αλβανία για τα πιστοποιητικά

γέννησης των παιδιών παρότι γεννηθήκανε εδώ αρα ανήκουν στην γκρίζα ζώνη .

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλεω. Πηρα πριν απο μια ωρα. Γιαυτο ζηταγα πληροφοριες απο την ολενα. Μου είπαν κυρια μου περαστε να κανετε αιτηση να το παρετε. Ποσο πιο απλα να το πω. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τελευταια αλλά ουτε εισοδηματα ουτε τιποτα τετοιο δε παιζει.

ΟΚ ούτε δικηγόροι ούτε τίποτα εαν είναι απο΄Αθήνα ας πάει κατευθείαν στα κεντρικα και ας ρωτησει η ιδια ή ακόμα καλύτερα ας παει στον ανταποκριτή να ξανακάνει μια καινουργια αιτηση....Θα πάρει και αναδρονικά για 6 μήνες πίσω......

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι η Ελλάδα δεν δίνει πιστοποιητικό γέννησης στα παιδιά των μεταναστών/τριών που γεννιούνται στην Ελλάδα!

 

Κι απο τη στιγμή που ο σύζυγος έχει δελτίο όπως αναφέρθηκε ομογενούς

κι όχι ελληνική υπηκοότητα αυτά τα παιδιά δεν μπορούν να γραφτούν στα δημοτολόγια με αποτέλεσμα να στερούνται από τα δικαιώματα που απορρέουν από αυτή την εγγραφή. Ουσιαστικά, είναι σα να μην υπάρχουν για το ελληνικό κράτος!

 

Συγνωμη....

σχολειο πως γραφονται?

 

Η κοπελα στην δουλεια μου παλι πως παιρνει ολα τα επιδοματα οντας αλλοδαπη ειναι αποριας αξιο...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες,ενα καταλαβα οτι πρεπει να παω στο ΟΓΑ,να ρωτισω αλλι μια φορα αν το παιρνω,και να καταφερνω να ζω με 13000 το χρονο,που μεχρι τορα αυτο εκανα,και με αξιοπρεπια,και ειμαι πολυ περιφανη που ζω στην Ελλαδα μαζι με τα καλα της(που ειναι πολλα) και με τα κακα της,που της ευχομαι να μην εχει....

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ούτε δικηγόροι ούτε τίποτα εαν είναι απο΄Αθήνα ας πάει κατευθείαν στα κεντρικα και ας ρωτησει η ιδια ή ακόμα καλύτερα ας παει στον ανταποκριτή να ξανακάνει μια καινουργια αιτηση....Θα πάρει και αναδρονικά για 6 μήνες πίσω......

 

Ξαναμανασυμφωνώ με την Κλάρα.

Να πω κάτι; Δεν το λήγουμε το θέμα εδώ? Εγώ αν ήμουν στη θέση της κοπέλας που άνοιξε το θέμα, θα έκανα αυτό που προτείνει η Κλάρα. Τέλος. Κατά τα άλλα, ας μην ερχόμαστε σε αντιπαραθέσεις, είπες, δεν είπες, γιατί είπες αυτό και γιατί το άλλο..... Κατ' αρχάς,να μην ξεχνάμε ότι με το γραπτό λόγο, μπορείς εύκολα να παρεξηγηθείς. Επίσης, επιτρέψτε μου επειδή γνωρίζω πως λειτουργεί το ελληνικό δημόσιο, για το ίδιο θέμα, αν ρωτήσεις σε διαφορετικούς φορείς (π.χ. στα κεντρικά μιας δημόσιας υπηρεσίας και σε ένα υποκατάστημά της), μπορεί να πάρεις διαφορετικές απαντήσεις. Δεν ρίχνω φταίξιμο στους συναδέλφους, για όλα, δυστυχώς δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση και δεν υπάρχει κοινός, συντονισμένος τρόπος δράσης για όλα τα θέματα που προκύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα

να πας καλο παιδι εκει να ρωτησεις .... και να τους ζητας να σου μιλανε σαν ανθρωπο...και αργα για να καταλαβαινεις

επίσης να ζητας να στα δίνουν γραπτα ....

θα βοηθησει πολύ κι αυτο!

αντε καλη τυχη

(εγω εχω μαθει να ζω με πολυ λγοτερα μητ ο κανουμε θεμα ...θα μου πεις εχω ενα κι όχι τρια.......οκ δεκτον....αλλο ς παλλι εχει μαθει να ζει με περισσοτερα τι να κανουμε αυτα εχουμε αυτα θα φαμε ....:) :)

Link to comment
Share on other sites

Το καναμε αυτο.Λετε να ξαναπαω??Γ'αυτο ανοιξα το θεμα αυτο,δεν ηθελα να κουρασω κανεναν,μηπος γνωριζει κατι καπιος,δεν εχει να κανει με το ποσο παιρνω πολυ η λιγο,εχει να κανει το γιατι δεν το δικαιωμαι???Απο πουθενα,ειναι σαν να βγηκε νομος για τι εφαπαξ αλλα δεν το παιρνει κανεις-δεν θα θελατε να μαθετε το γιατι....

 

Για να κλεισει και αυτο το τελευταιο ερωτημα απαντησε μου σε παρακαλω

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΕΧΟΥΝ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΗΣ?

ΜΕ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΣΧΟΛΕΙΟ?

 

Και εννοειτε οτι θα πας απο εκει. Στο Δημοσιο μονο προσωπο προσωπο βγαζεις ακρη (απο οπου κι αν καταγεσαι )

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναμανασυμφωνώ με την Κλάρα.

Να πω κάτι; Δεν το λήγουμε το θέμα εδώ? Εγώ αν ήμουν στη θέση της κοπέλας που άνοιξε το θέμα, θα έκανα αυτό που προτείνει η Κλάρα. Τέλος. Κατά τα άλλα, ας μην ερχόμαστε σε αντιπαραθέσεις, είπες, δεν είπες, γιατί είπες αυτό και γιατί το άλλο..... Κατ' αρχάς,να μην ξεχνάμε ότι με το γραπτό λόγο, μπορείς εύκολα να παρεξηγηθείς. Επίσης, επιτρέψτε μου επειδή γνωρίζω πως λειτουργεί το ελληνικό δημόσιο, για το ίδιο θέμα, αν ρωτήσεις σε διαφορετικούς φορείς (π.χ. στα κεντρικά μιας δημόσιας υπηρεσίας και σε ένα υποκατάστημά της), μπορεί να πάρεις διαφορετικές απαντήσεις. Δεν ρίχνω φταίξιμο στους συναδέλφους, για όλα, δυστυχώς δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση και δεν υπάρχει κοινός, συντονισμένος τρόπος δράσης για όλα τα θέματα που προκύπτουν.

 

Απο τη στιγμη που είναι αναρτημενο στο σαιτ του ογα με τις προυποθεσεις δεν εχει θεμα υποκαταστηματος. Το εκτυπωνει και τους το τριβει στα μουτρα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

παιδια με παρεξηγήσατε ...

εγω το εννοω αυτο που εγραψα ...

κι εγω πολλες φορες παω σε καποια υπηρεσία και μου μιλανε λες και ειμαι τεσπα...7και τους λεω σργα και καθαρα

αν δεν το κανουν μετα τους λεω ΠΑΝΤΑ μου τα γραφετε σε ενα χαρτακι ?

και μετα καταλαβαινω ...!

οπως και να χει αν η μητρηκη γλωσσα του αλλου δεν ειναι τα ελληνικα

μπορει να της ειπαν πανω στην φουρια τους κατι και να το καταλαβε λαθος

διόλου απιθανο!!!

ηρεμηστε λίγο μωρε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...