Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Ετοιμάζω τη βαλίτσα και εγώ αλλά έχω ολίγον τι πελαγώσει:?

Οπότε αν κάποια μπορεί ας μου απαντήσει στις παρακάτω κρίσιμες:lol: ερωτήσεις:

1) Αγόρασα τις τενα lady maxi night για τις πρώτες 1-2 μέρες (Για μετά έχω πάρει κανονικές νυκτός). Κάνουν τη δουλειά τους?

2)Κάπου παραδίπλα στις τενα είδα μια κρέμα, την tena wash cream 3in1 και την πήρα για στεγνό πλύσιμο την πρώτη μέρα. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι για όλο το σώμα ή μόνο για απο κάτω:oops:. Ξέρει κάποια πώς χρησιμεύει?

3)Θα γεννήσω προγραμματισμένα 26 μαϊου και σκέφτομαι να πάρω μαζί μόνο σαγιονάρες και όχι παντόφλες σε αντίθεση με οτι βλέπω σε όλες τις λίστες. Ποια η γνώμη σας?

 

 

αν και δεν διαβασα αν εχεις γραψψει σε ποιο μαιευτηριο γεννας, αλλα για τις πρωτες μερες εμενα μου εδωσαν σερβιετες μεγαλες σαν ακρατειας!!! μετα η μαια μου μου ειπε να μην τις χρησιμοποιησω αλλο...ουτε εγω μπορουσα γιατι με ενοχλουσαν. για την κρεμα δεν ξερω, αλλα μηπως ειναι καλυτερα να μην βαλεις τιποτα για αρχη; μηπως νερα;κι ειναι καλυτερο;

για παντοφλες να παρεις οτι εσυ νομιζεις ειναι ανετο. εγω τις σαγιοναρες τις χρησιμοποιησα στο μπανιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ετοιμάζω τη βαλίτσα και εγώ αλλά έχω ολίγον τι πελαγώσει:?

Οπότε αν κάποια μπορεί ας μου απαντήσει στις παρακάτω κρίσιμες:lol: ερωτήσεις:

1) Αγόρασα τις τενα lady maxi night για τις πρώτες 1-2 μέρες (Για μετά έχω πάρει κανονικές νυκτός). Κάνουν τη δουλειά τους?

2)Κάπου παραδίπλα στις τενα είδα μια κρέμα, την tena wash cream 3in1 και την πήρα για στεγνό πλύσιμο την πρώτη μέρα. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι για όλο το σώμα ή μόνο για απο κάτω:oops:. Ξέρει κάποια πώς χρησιμεύει?

3)Θα γεννήσω προγραμματισμένα 26 μαϊου και σκέφτομαι να πάρω μαζί μόνο σαγιονάρες και όχι παντόφλες σε αντίθεση με οτι βλέπω σε όλες τις λίστες. Ποια η γνώμη σας?

 

επειδη γενναω κ εγω μεσα στο Μαιο πιστευω οτι θα εχει ζεστη οποτε κ εγω για σαγιοναρες το βλεπω,αλλα 2 ζευγαρια αλλες για την ωρα του μπανιου κ αλλες για να κυκλοφορω .αρχισες να ετοιμαζεις βαλιτσα ε?μαλλον πρεπει κ εγω σιγα σιγα...!!!

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει πολύ οταν διαβαζω για τις ετοιμασιες σας κοριτσια....νιωθω ξανα σαν να ζω τις δικες μου στιγμες... ειναι πολυ μαγικα ολα οσα θα νιωσετε!!! ειναι υπεροχα...ζηστε και κρατηστε αυτες τις στιγμες, θα ειναι μοναδικες!!! σας το υπογραφω!:P

Link to comment
Share on other sites

εμεις προς το παρον ειμαστε στην γλυκια αναμονη!ειμαι σιγουρη οτι θα ναι αξεχαστη εμπειρια να συναντηθουν οι γονεις με το παιδι τους για πρωτη φορα!

Link to comment
Share on other sites

Στο νοσοκομείο που γεννάω δε σου δίνουν τίποτα, αλλά απολύτως τίποτα:shock:. Οπότε θα φτιάξω μια τεράστια βαλίτσα που θα έχω τα πάντα. το καλό βέβαια είναι οτι θα είμαι μάλλον μόνη στο δωμάτιο (άντε με μία ακόμα, αν και πολύ σπάνιο) και θα έχω το μπέμπη δίπλα μου.

Εγώ άρχισα να φτιάχνω τη βαλίτσα από τώρα, γιατί αν και με έχει προγραμματίσει για τέλη Μαΐου, υπάρχει μια περίπτωση να γεννήσω πρόωρα λόγω υπέρτασης.

Μου φάινεται δηλαδή τσάμπα την πήρα την κρέμα, ε? Εσείς προτείνετε χαρτομάντιλο και νεράκι? Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι να πάρω κάτι μαντηλάκια dettol...

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις προς το παρον ειμαστε στην γλυκια αναμονη!ειμαι σιγουρη οτι θα ναι αξεχαστη εμπειρια να συναντηθουν οι γονεις με το παιδι τους για πρωτη φορα!

 

 

ειναι και το συναισθημα απεριγραπτο οταν το συναντησεις για πρωτη φορα!οχι μονο η εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Στο νοσοκομείο που γεννάω δε σου δίνουν τίποτα, αλλά απολύτως τίποτα:shock:. Οπότε θα φτιάξω μια τεράστια βαλίτσα που θα έχω τα πάντα. το καλό βέβαια είναι οτι θα είμαι μάλλον μόνη στο δωμάτιο (άντε με μία ακόμα, αν και πολύ σπάνιο) και θα έχω το μπέμπη δίπλα μου.

Εγώ άρχισα να φτιάχνω τη βαλίτσα από τώρα, γιατί αν και με έχει προγραμματίσει για τέλη Μαΐου, υπάρχει μια περίπτωση να γεννήσω πρόωρα λόγω υπέρτασης.

Μου φάινεται δηλαδή τσάμπα την πήρα την κρέμα, ε? Εσείς προτείνετε χαρτομάντιλο και νεράκι? Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι να πάρω κάτι μαντηλάκια dettol...

 

για την ευαισθητη περιοχη δεν πηρα τιποτα κατι διαβασα εδω μεσα για μπεταντιν που σου δινουν στην κλινικη αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη.παντως καλυτερα αυτο να το ρωτησεις στον γιατρο σου αν επιτρεπονται τετοια προιοντα.μαντηλακια αντισηπτικα (χεριων)/υγρο αντισηπτικο/οινοπνευμα -βαμβακι/μαντηλακια κλινεξ για το μπανιο/χαρτομανδηλα, θα παρω σιγουρα!πως θα πιανουμε το μωρακι!κ πως να παμε στο μπανιο ετσι !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σωστη παρατηρηση!

 

 

το εγραψα γιατι ολες παμε να αγορασουμε καινουριες πιζαμες και ετσι την πατησα και εγω!! δεν μπορουσα να κλεισω ματι απ οτη ζεστη!!!αν σκεφτω κατι αλλο θα το γραψω

Link to comment
Share on other sites

κοριτια στο ελενα παντως θα χριαστητε τα παντα και για το μωρο και για εσας!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΝΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΛΙΣΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΡΕΞ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ:

 

 

Για εμένα

1 φορεματάκι

Πιτζάμες 3

Μπλούζες με ραντάκι και κουμπιά

Σαγιονάρες

Κάλτσες

Σουτιέν θηλασμού (2)

Εσώρουχα μιας χρήσης

Εσώρουχα κανονικά

Επιθέματα στήθους

Πετσέτες

**********

Σερβιέτες μεγάλες

Σερβιέτες τενα

Σαμπουάν/αφρόλουτρο

Σαπούνι για ευαίσθητη περιοχή

Οινόπνευμα/βαμβάκι

Οδοντόκρεμα/οδοντόβουρτσα

Καλλυντικά

Αποσμητικό

Σφουγγάρι

βούρτσα

αντισηπτικό dettol

ξυραφάκι

λιποζαν

μπατονέτες

μωρομάντηλα

κρέμα σώματος

 

Για μωρό

2 φορμάκια

5 εσώρουχα

4 πάνες αγκαλιάς

1 κουβέρτα πικέ

4 σεντόνια

Πάνες

Γαντάκια

Σκουφάκι

Πανάκια

Πετσέτες

Πιπίλες

Μπιμπερό

Αποστειτωτής /βραστήρας

σαμπουάν/αφρόλουτρο

κρέμα για συγκάματα

ενυδατική

γάζες

σακούλα για βλαστοκύτταρα

φενιζόλ για βλαστοκύτταρα

παγοκύστες

 

Γενικά

Σακούλα για άπλυτα

Κινητό- φορτιστής

φωτογραφική

KLINEX ΠΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ νομίζω κορίτσια ότι όσα λένε στα βρεφικά καταστήματα να αγοράσουμε είναι υπερβολικά πολλά, νομίζω ότι χρειαζόμαστε νυχτικά με ρόμπα, παντόφλες, επιθέματα στήθους, σουτιέν θηλασμού, τα ρούχα εξόδου μας, το νεσεσέρ μας, καμιά πετσέτα και όσον αφορά το μωρό το ρούχο εξόδου του, το φανελάκι του και, καμιά πάνα και φυσικά το port bebe!Αυτά, ελπίζω να μην ξέχασα κάτι!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! Κι εγώ είμαι νέα μέλλουσα μαμα και είμαι στον 7ο μήνα. Εμαθα οτι σε κάποιες κλινικές περνάνε εκπρόσωποι εταιριών και σου δίνουν δωρεάν σετ διάφορα είδη για το μωρό για διαφήμιση. Εάν ισχύει αυτό μήπως δεν θα πρέπει να αγοράσω από πριν κάποια πράγματα; Και επιπλέον για το μωρό τι παίρνουμε μαζί στην κλινική; Ευχαριστώ...

_Ιωάννα_

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Κι εγώ είμαι νέα μέλλουσα μαμα και είμαι στον 7ο μήνα. Εμαθα οτι σε κάποιες κλινικές περνάνε εκπρόσωποι εταιριών και σου δίνουν δωρεάν σετ διάφορα είδη για το μωρό για διαφήμιση. Εάν ισχύει αυτό μήπως δεν θα πρέπει να αγοράσω από πριν κάποια πράγματα; Και επιπλέον για το μωρό τι παίρνουμε μαζί στην κλινική; Ευχαριστώ...

_Ιωάννα_

 

Γειά σου Ιωάννα! Συνήθως στο διαφημιστικό δώρο πακέτο που σου αφήνουν, έχει μια συσκευασία πάνες, 1 μικρή συσκευασία απο κρέμα συγκάματος και 1 μικρή συσκευασία αφρόλουτρο, μπιμπερό, πιπίλα, μωρομάντηλα, κουπόνια και ενημερωτικό υλικό.

Τις μικρές συσκευασίες απο κρέμα και αφρόλουτρο, εγώ τις είχα μέσα στην τσάντα βόλτας για αλλαγές και πλυσίματα εκτός σπιτιού (όταν πηγαίναμε στο σπίτι της γιαγιάς π.χ.).

Τα μωρομάντηλα τα χρησιμοποιείς σίγουρα, το ίδιο και τις πάνες. Την πιπίλα που μου είχαν δώσει (τότε την καουτσούκ της chicco) εγώ δεν την χρησιμοποίησα καθόλου γιατί δεν μου άρεσε. Το ίδιο και το μπιμπερό της chicco. (η φίλη μου αντιθέτως το καταευχαριστήθηκε:P)

 

Όσον αφορά το τι παίρνεις για το μωρό, κοίτα τις δημοσιεύεις όλων των μελών στο θέμα, αναλόγως σε ποιό μαιευτήριο θα γεννήσεις. :wink:

Με το καλό! :-D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αυτο που θα γραψω θα βοηθησει αλλα για μενα τουλαχιστον ειναι απαραιτητο σε φ.τ. σταγονες για τη μυτη. συνηθως οταν ζοριζομαι βουλωνουν οι μυτες μου. οι βουλωμενες μυτες λοιπον δε βοηθουν καθολου στις ανασες οποτε για μενα ειναι απαραιτητες... κοριτσια με το ιδιο προβλημα σκεφτειτε και αυτο ... φιλακια και με το καλο σε ολες μας....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ιωάννα! Συνήθως στο διαφημιστικό δώρο πακέτο που σου αφήνουν, έχει μια συσκευασία πάνες, 1 μικρή συσκευασία απο κρέμα συγκάματος και 1 μικρή συσκευασία αφρόλουτρο, μπιμπερό, πιπίλα, μωρομάντηλα, κουπόνια και ενημερωτικό υλικό.

Τις μικρές συσκευασίες απο κρέμα και αφρόλουτρο, εγώ τις είχα μέσα στην τσάντα βόλτας για αλλαγές και πλυσίματα εκτός σπιτιού (όταν πηγαίναμε στο σπίτι της γιαγιάς π.χ.).

Τα μωρομάντηλα τα χρησιμοποιείς σίγουρα, το ίδιο και τις πάνες. Την πιπίλα που μου είχαν δώσει (τότε την καουτσούκ της chicco) εγώ δεν την χρησιμοποίησα καθόλου γιατί δεν μου άρεσε. Το ίδιο και το μπιμπερό της chicco. (η φίλη μου αντιθέτως το καταευχαριστήθηκε:P)

 

Όσον αφορά το τι παίρνεις για το μωρό, κοίτα τις δημοσιεύεις όλων των μελών στο θέμα, αναλόγως σε ποιό μαιευτήριο θα γεννήσεις. :wink:

Με το καλό! :-D

 

 

Απ ότι κατάλαβα, καλύτερα να τα έχεις όλα αγορασμένα για ασφάλεια και βλέποντας και κάνοντας... Για τα καλλύντικά κυρίως ρωτάω, αλλά εάν είναι σε δειγματάκια τότε σίγουρα πρέπει να πάρω. Εγώ θα γεννήσω στον Αγιο Λουκά και δεν ξέρω και καμία που να γέννησε εκεί. Ούτε που την ήξερα την κλινική αυτή μέχρι να μου την συστήσει ο γιατρός μου. Ηξερα τα κλασσικά, Γένεσις, Διαβαλκανικό...Ισως να ρωτήσω τον γιατρό μου. Ευχαριστώ πολύ! :-P

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα, καλύτερα να τα έχεις όλα αγορασμένα για ασφάλεια και βλέποντας και κάνοντας... Για τα καλλύντικά κυρίως ρωτάω, αλλά εάν είναι σε δειγματάκια τότε σίγουρα πρέπει να πάρω. Εγώ θα γεννήσω στον Αγιο Λουκά και δεν ξέρω και καμία που να γέννησε εκεί. Ούτε που την ήξερα την κλινική αυτή μέχρι να μου την συστήσει ο γιατρός μου. Ηξερα τα κλασσικά, Γένεσις, Διαβαλκανικό...Ισως να ρωτήσω τον γιατρό μου. Ευχαριστώ πολύ! :-P

 

Γνώμη μου είναι ότι εσύ θα πάρεις τα απαραίτητα και αυτά θα σου έρθουν έξτρα. Θα έχεις μια έξτρα συσκευασία πάνες, μωρομάντηλα, τα μικρά αφρόλουτρα και κρέμα που σου είπα και για το μπιμπερό και την πιπίλα, βλέπεις αν σε βολέψουν...

 

Όταν γέννησα εγώ (Οκτ.2008), έδιναν αυτά: http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://62.1.2.212/prods/large/21035.jpg&imgrefurl=http://62.1.2.212/products.php%3Fpid%3D21035%26pc%3D2087%26tit%3D%25CE%259C%25CF%2580%25CE%25B9%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25B5%25CF%2581%25CF%258C%2B%25CE%259C%25CF%2580%25CE%25B9%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25B5%25CF%2581%25CE%25BF%2BPrimigiorni%2B%25CE%25B3%25CE%25B9%25CE%25B1%2B%25CE%259D%25CE%25B5%25CE%25BF%25CE%25B3%25CE%25AD%25CE%25BD%25CE%25BD%25CE%25B7%25CF%2584%25CE%25BF%2BCHICCO&usg=__cWnz2ZYZY7TBgjyp_ItOGdwuhYg=&h=206&w=240&sz=26&hl=el&start=0&sig2=R6QF9Flljl6RyhRt8djOug&zoom=0&tbnid=vPLmYMOD54p_mM:&tbnh=94&tbnw=110&ei=90LlTZnPJYuYhQeP7OjpBw&prev=/search%3Fq%3D%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25B9%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25B5%25CF%2581%25CF%258C%2Bchicco%26hl%3Del%26sa%3DX%26biw%3D1024%26bih%3D653%26tbm%3Disch%26prmd%3Divnsfd&itbs=1&iact=hc&vpx=799&vpy=160&dur=842&hovh=94&hovw=110&tx=118&ty=65&page=1&ndsp=15&ved=1t:429,r:4,s:0&biw=1024&bih=653

 

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://4.bp.blogspot.com/_712QZYjLt60/TFk9PB2B9FI/AAAAAAAABXI/iFo_fyhqU8M/s1600/Screen%2Bshot%2B2010-08-04%2Bat%2B1.06.55%2BPM.png&imgrefurl=http://ereunitis.blogspot.com/2010/10/chico.html&usg=__V9tqFXpgz9IB28D1EV5Ngy8HNoI=&h=470&w=536&sz=227&hl=el&start=0&sig2=6YRc8_I6bqe68q-zguaoqA&zoom=1&tbnid=1RSaIhCLScEXfM:&tbnh=164&tbnw=192&ei=NEPlTb_mOY6ChQeoqu3qBw&prev=/search%3Fq%3D%25CF%2580%25CE%25B9%25CF%2580%25CE%25AF%25CE%25BB%25CE%25B1%2Bchicco%26hl%3Del%26sa%3DG%26biw%3D1024%26bih%3D653%26tbm%3Disch&itbs=1&iact=hc&vpx=367&vpy=92&dur=552&hovh=210&hovw=240&tx=170&ty=167&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:1,s:0&biw=1024&bih=653 (παρεμπιπτόντως, η πιπίλα μετά απο πολλούς μήνες ανακλήθηκε απο την chicco λόγω επικίνδυνης ουσίας που περιείχε και έτρεμαν όλες οι μανούλες που την είχαν δώσει στα μωρά τους..)

Τώρα δεν ξέρω τι δίνουν....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση αν και μπορεί να φανεί αφελής... :-) Γιατί χρειάζεται τα εσώρουχα να είναι μίας χρήσης;

 

Απλά στην αρχή συνήθως λερώνεσαι συχνά, οπότε εκεί που θα πρέπει να πάρεις μαζί σου καμιά 20-30 εσώρουχα σου ή να στέλνεις άπλυτα στη μαμά και να στα ξαναφέρνει.... παίρνεις ένα πακετάκι μιας χρήσης και είσαι cool!:cool::-P

 

(επίσης, τα λόχεια είναι διαφορετικά απο την περίοδο... ελπίζω να καταλαβαίνεις...:wink:)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Απλά στην αρχή συνήθως λερώνεσαι συχνά, οπότε εκεί που θα πρέπει να πάρεις μαζί σου καμιά 20-30 εσώρουχα σου ή να στέλνεις άπλυτα στη μαμά και να στα ξαναφέρνει.... παίρνεις ένα πακετάκι μιας χρήσης και είσαι cool!:cool::-P

 

(επίσης, τα λόχεια είναι διαφορετικά απο την περίοδο... ελπίζω να καταλαβαίνεις...:wink:)

 

Μμμμ... κατάλαβα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας για να ετοιμασω σιγα σιγα την βαλιτσα μου για οταν ερθει η ωρα να γεννησω.Το θεμα ειναι οτι θα γεννησω στο Ελενα που ειναι δημοσιο και δεν ξερω τι παρεχουν και τι πρεπει να παρω μαζι μου. Υπαρχει καποια κοπελα που γεννησε προσφατα εκει να μου πει???Ειναι το πρωτο μου μωρακι και ειμαι τελειως ασχετη:oops:

Link to comment
Share on other sites

με το καλο και να εισαι ψυχραιμη για να χαρεις το γεγονος! καταρχην πρεπει να παρεις 2 ζευγαρια πυζαμες και οχι σατεν!!!! με κουμπια για να μπορεις να θηλαζεις! παντοφλες και σαγιοναρες για το μπανιο. εσωρουχα, σουτιεν θηλασμου, επιθεματα, σερβιετες. οσο για το μωρο, φορμακι για την ημερα εξοδου. εγω δεν γεννησα εκει, αλλα νομιζω πως ειναι απαραιτητα αυτα! αν θυμηθω και τιποτα αλλο θα σου γραψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...