Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προισμενοι λεμφαδενες... ποτε πρεπει να ανησυχησω??


Recommended Posts

γεια σας...

η κορη μου, 3,5 ετων προ ημερων ειχε μια ιωση (προισμενες αμυγδαλες, μετα εμμετο και λιγο πυρετο κλπ).

στο τελειωμα αυτης της ιωσης παρατηρησα οτι ηταν προισμενοι οι λεμφαδενες κατω απο το σιαγωνι της. ειδικα ο ενας ειναι σαν το καρυδακι

πηγα στο γιατρο της και την εξετασε. μου ειπε οτι ειναι προισμενοι και κατω απο την μασχαλη της και στην βουβωνικη περιοχη.

μας εστειλε για εξετασεις αιματος γιατι ηθελε να βεβαιωθει οτι δεν ειναι λοιμωδη μονοπυρηνωση.

πραγματικα πηγαμε και το αποτελεσμα ειναι οτι δεν ειναι.

 

τα λευκα της ηταν 14.9 κατα τα αλλα ηταν πολυ καλες οι εξετασεις. ουτε καν λοιμωξη δεν φανηκε να υπαρχει.

 

τι ναπω... εγω το βλεπω το παιδι και τρωει απο ολα και εχει κεφι και περα απο ενα μπουκωμα στην μυτη (αλλεργικης φυσεως) που δεν την αφηνει να κοιμηθει δεν δειχνει να υποφερει απο κατι.

 

εγω επειδη εχω ακουσει πολλα για τους λεμφαδενες, δεν ξερω... εχω μια ανησυχια μηπως κατι αλλο συμβαινει.... τι να πω... φοβαμαι.

σκεφτομαι να την παω για εξετασεις στον νοσοκομειο να βεβαιωθω.

 

 

εχει κανεις καποια παρομοια εμπειρια??

 

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κορη μου απο τον Αυγουστο ειχε επιπεφυκιτιδα που της γυρισε σε λοιμωξη και πρηστηκαν οι αδενες της.Αυτο κρατησε 1 μηνα για να υποχωρησει τελειως.Αργουν αυτα απ οτι μου ειπαν...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είχε και τον είδαν δύο παιδίατροι. Μου είπαν και οι δύο ότι στα μικρά είναι πολύ συνηθισμένο και μάλιστα είναι απόδειξη ότι οι αδένες λειτουργούν καλά. Μάλιστα η μία τους μέτρησε και μου είπε ότι είναι πολύ μικροί για να ανησυχούμε. Από τότε όμως, κάθε φορά που θα πάμε στην παιδίατρο, της θυμίζω να τους κοιτάει.

Link to comment
Share on other sites

Για κατω απο την μασχαλη δεν ξερω... αλλα του λαιμου ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι υποδηλωνουν φλεγμονη. Μηπως υποτροπιασε και ειστε σε αναμονη για πυρετό? (εμας αυτο μας ελεγε)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις...

 

εχω την αισθηση οτι φταιει η αλλεργια της... εχει ενα μπουκωμα αυτες τις μερες με τις αλλαγες του καιρου αλλο πραγμα. αναγκαστηκα και της εβαλα nazonex για να κοιμηθει. δεν μιλαω τωρα για τα απειρα μπουκαλακια ορου που εχουμε χρησιμοποιησει....

 

το βλεπω οτι εχει αρχισει να μαζευει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αστα να πανε μάλλον φταίει ο παλιόκαιρος και οι 2 μου οι κόρες έχουν μύτες που "τρέχουν"!!! Μιλάμε για πολλά χιλιόμετρα...!!!

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ειναι ενα θεμα που με προβληματιζει και εμενα.Πριν απο 2 χρονια ανακαλυψα οτι ο μικρος εχει ενα γρομπαλακι κατω απο το αυτι.Βεβαια δεν σας περιγραφω πως αντεδρασα.....Αμεσως πηρα τηλεφωνο τον παιδιατρο και μου ειπε να μην ανυσηχω,οτι ειναι πρησμενος λευμφαδενας επειδη ειχε περασει καποια ιωσουλα.Ακομα και τωρα αυτο υπαρχει...Αλλοτε ειναι δυογκομενο αλλοτε οχι.Το εχουμε ξανα συζητησει με τον παιδιατρο και μου λεει να το ξεχασω....Ακριβως στο ιδιο σημειο πριν απο 4-5 χρονια βρηκα και εγω ενα τετοιο γρομπαλακι.Δεν ξερω αλλα απο τοτε πιστευω οτι ειναι κατι κακο.Εχει πεσει η ψυχολογια μου.Ενω πηγα και εκανα υπερηχο ο γιατρος μου ειπε οτι δεν βλεπει κατι.Το εχω σηζητησει και με αλλους γιατρους και με την ψιλαφησει μου λενε οτι δεν ειναι τιποτα.....Δεν ξερω...εγω φοβαμαι...με εχει παρει απο κατω....Το χερι μου ειναι συνεχεια σε εκεινο το σημειο.Τωρα τελευταια νιωθω κατι τραβηγματα εκει και σαν ψηλα ποναλακια...Δεν ξερω αν ειναι ψυχολογικο πια...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...