Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχυπαλμία


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.

Είμαι αρκετό καιρό με έντονη ταχυπαλμία. Δηλαδή 95 με 103 παλμούς το λεπτό.

Ξέρω πως έχω αρκετό άγχος δεν ξέρω γιατί όμως, δεν το καταλαβαίνω.

Το έχω ξαναπεί στη γιατρό μου και μου είπε απλώς να ηρεμήσω. Βέβαια σήμερα το πρωί μου είπε όταν πάω σπίτι να ηρεμήσω να τους μετρήσω και να την πάρω τηλέφωνο να μου πει τί να κάνω.

Δεν μπορώ να κοιμηθώ ούτε το βράδυ ούτε το απόγευμα. Αφήστε που σκέφτομαι πως θα σταματήσει η καρδιά μου :oops:

Είχε καμία σας παρόμοια εμπειρία??? Μήπως είναι υπερδιέγερση λόγω των βιταμινών?

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχα κι εγω τρελλες ταχυπαλμιες στην εγκυμοσυνη,κυριως οταν ξαπλωνα. Οχι καθε φορα ουτε καθε μερα,αλλα οταν μια στο τοσο με πιανανε,ενιωθα σα να μου ανεβαινει η καρδια στο λαιμο.Ενιωθα να χανω τον κοσμο εκεινη την ωρα.Δεν ειχα μετρησει ποτε σφυγμους και τετοια αλλα το ειχα πει στη μητερα μου και μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο καποιες φορες να το παθαινει κανεις στην εγκυμοσυνη,αλλα αν επιμεινει να παμε καλου κακου για ενα καρδιογραφημα. Τελικα δε μου κρατησε πολυ καιρο γι΄αυτο και δεν το ειπα ουτε στο γυναικολογο μου.Αν σου επιμενει ομως να του το λες και να κανεις κι ενα καρδιογραφημα,δε βλαπτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε μένα υπάρχουν οι ταχυπαλμίες με χαμηλή πίεση κυρίως όταν ξαπλώνω τη νύχτα.Μήπως παίρνεις κάποιο φάρμακο ή τρώς κάτι πολύ ή "βαρύ" πριν κοιμηθείς?Είχες ποτέ πρόβλημα μα την καρδιά,την πίεση, την αναπνοή?

Λένε επίσης οτι είναι από την προσπάθεια της καρδιάς να φροντίσει το μωράκι σου, την καλή δική του αιμάτωση.

Μην ανησυχείς αλλά όπως και να'χει, ρώτα το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τελικά τη γιατρό μου η οποία μου είπα πως είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη. Δεν θέλει βέβαια να περάσει τους 110 παλμούς.

Αλλά 85 με 95 είναι φυσιολογική τιμή για την εγκυμονούσα αυτούς τους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κορίτσια καλησπέρα... Ξερετε αν είναι φυσιολογικό να έχουμε ταχυπαλμίες στην εγκυμοσύνη γιατί από τότε που μπήκα στον έβδομο οι σφυγμοί μου είναι πολύ συχνά πάνω από 100/min... (Kαι συνέχεια ξεχνάω να ρωτήσω το γιατρό ρε γαμώτο...)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Δεσποινα. Οι ταχυπαλμίες είναι διαφορετικό απο το να έχεις υψηλή πίεση έτσι?Νομίζω πάντως πως μάλλον είναι φυσιολογικό.Πόσο βάρος έχεις πάρει αν επιτρέπεται?

4S7L.jpgjNXsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ταχυπαλμίες και ακόμα είμαι στη 15η εβδομάδα.

Πήρα τηλέφωνο το γιατρό μου και μου είπε να κάνω εξέταση αίματος, γιατί μπορεί να έχει πέσει ο αιματοκρίτης.

Αναμένω τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, αλλά μάλλον είναι αναμενόμενο. Και μου είπε μάλιστα ότι ταχυπαλμία στην εγκυμοσύνη θεωρείται πάνω από 110 παλμούς. Εγώ με τους 95 και 100 πάντως αισθάνομαι πολύ ασχημα. :cry:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγώ χάλια αισθάνομαι... Ακούω την καρδιά μου λες και χτυπάει σε μεγαφωνο...από κιλά έχω πάρει αρκετά. 10 μεχρι τωρα. Αλλά ημουν κανονική πριν μείνω εγκυος. Ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει είναι αλήθεια (33).Δεν ήξερα ότι μπορεί να οφείλεται σε αυτό...Αμαν ρε κορίτσια όλα τα έχω πάθει πια.. Απελπισια με έχει πιασει..

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ χάλια αισθάνομαι... Ακούω την καρδιά μου λες και χτυπάει σε μεγαφωνο...από κιλά έχω πάρει αρκετά. 10 μεχρι τωρα. Αλλά ημουν κανονική πριν μείνω εγκυος. Ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει είναι αλήθεια (33).Δεν ήξερα ότι μπορεί να οφείλεται σε αυτό...Αμαν ρε κορίτσια όλα τα έχω πάθει πια.. Απελπισια με έχει πιασει..

 

Είμαστε ακριβώς στην ίδια "φάση".... Ιδιο αιματοκρίτη, ίδια κιλά και ίδιο μήνα.... και ίδια συμπτώματα....

 

Έχω χαμηλή πίεση και όταν τρώω ειδικά μετά απο 1/2 ώρα νοιώθω ότι θα μου ξεκολλήσει το στήθος....

 

Μου είπε να μην ανησυχώ -τα ίδια βασικά είχα και στην κόρη- γιατί όσο αγχώνομαι τόσο χειρότερα είναι.... Βέβαια άλλο να στο λένε και άλλο να το κάνεις :cool:

 

Είναι η φάση που μας περνάνε και "τρελές" σκέψεις και άγχη απο το μυαλό και επιδεινώνεται η κατάσταση.... Αστα, κουράγιο!!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε βρε κορίτσια!! όλα τα κουλά εμείς οι γυναίκες τα περνάμε!!

οσο για τον αιματοκρίτη που έχει πάρει την κάτω βόλτα,συμπληρώματα σηδήρου παίρνετε?νομίζω οτι ο σίδηρος έχει άμεση σχέση με τον αιματοκρίτη.

Εγω στην κόρη μου έπαιρνα αλλα και πάλι δεν είχα και τον καλύτερο, βεβαια δεν τρφόμουν σωστά...τελος πάντων,σας εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα και όσο μπορείτε να μην το σκέφτεστε(αν και είναι λίγο δύσκολο αυτό).Αυτά όλα είναι φυσιολογικά και αναμενόμενα στις εγκυμοσύνες και πιστέψτε με είναι τα λιγότερα για τα οποία πρέπει να παραπονιόμαστε.Υπάρχουν και χειρότερα και γυναίκες που φέρνουν στον κόσμο τα παιδιά τους με πολύ κόπο και πολλά προβλήματα, κ'ομως τα καταφέρνουν! Μην πτοείστε λοιπόν!!

αντε καληνυχτούδια σε όλες και να δείτε καλά όνειρα!Αλήθεια κοιμάστε καλά? γιατί εγώ τώρα τελευταία εχω κάτι αυπνίες... :?

4S7L.jpgjNXsp3.png
Link to comment
Share on other sites

ταχυπαλμιες ειχα και γω καποιες φορες αλλα δεν ρωτησα ποτε τον γιατρο να σου πω την αληθεια ισως γιατι δεν ηταν πολυ συχνες.παντως απο αιματοκριτη και γω ειχα χαλια,φαντασου οτι τωρα ανεβηκε στο 29 και κανουμε παρτι!οποτε μπορει να εχει να κανει με τον οργανισμο πως αντιδραει,κανε μια ερωτησουλα για καλο και για κακο στο γιατρο να σαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα κι απο πριν, αλλά με το που μπήκα στον 7ο απέγινα...

Έχει σχέση και με την κούραση πάντως...και κυρίως με την αυπνία...

Αν δεν κοιμάστε καλά (πώς να κοιμηθούμε καλά δηλαδή με μια κοιλιά τούρλα) φταίει κι αυτό...

Ρωτήστε πάντως για καλό και για κακό...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γιατροι συνηθως απαντουν οτι λογω της αυξησης του ογκου του αιματος για να καλυψει τις αναγκες μανας και παιδιου επιταχυνεται η ροη αρα συμβαινουν και οι ταχυκαρδιες..τωρα αν υπαρχουν επιπλεον προβληματα αιματοκριτη η πιεσης η κατι αλλο, αυτα ειναι θεματα που συνηθως οι γιατροι ελεγχουν κατα διαστηματα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης αρα αν ανησυχεις τοσο θα ξερει και υπευθυνα να σου πει..επισης αν τυχον παιρνεις και κανενα χαπι σπασμολυτικο (για τις συσπασεις) τοτε και αυτος συνηθως ειναι ενας σημαντικος λογος..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα στην α' εγκυμοσύνη (σε σημείο να νομίζουν ότι έχω το στίγμα το οποιο έχει και ο άντρας μου) και μετά να μην μπορώ να συνέλθω, πήγα σε ειδικό αιματολόγο ο οποίος μου έγραψε ειδική αγωγή την οποία ακολούθησα πριν μείνω ξανά έγκυος και έστρωσαν όλα. Βέβαια στην β'εγκυμοσύνη τα πράγματα είναι καλύτερα αλλά είχα κάποια προβλήματα υγείας που με "έριξαν" πίσω αλλά συνεχίζω κανονικά την αγωγή και ελπίζω να μην έχω άλλα προβλήματα μέχρι να γεννήσω.

 

Πάντως αξιοπερίεργο είναι ότι στην κόρη μου μια βδομάδα πριν γεννήσω μου άνοιξε η μύτη και έτρεχε πολύ αίμα... και εμένα ποτέ στην ζωή μου δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο... Ποιος ξέρει κάποια πράγματα τα αποφασίζει η φύση για ποιο λόγο πρέπει να γίνονται.... τι να πω.... :cool: Κάθε έγκυος και μια περίπτωση διαφορετική..... :roll:

Link to comment
Share on other sites

και γω τωρα στον 7ο πηγα στην καρδιολογο και μου τη ρωτησα για τους παλμους που καποια στιγμη ηταν και 95 και μου ειπε οτι στην εγκυμοσυνη ανεβαινουν και ειναι φυσιολογικο. Βεβαια τοτε εκεινο το νουμερο ηταν και απο κουραση γιατι διαφορετικα εχω γυρω στους 80-85

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΙΜΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ 95-105ΠΑΛΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΥΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ! Ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.. ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα ξεκίνησαν στον εβδομο. Μην ανησυχείς. Εγώ έχω πάντα 95-100 και ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι 110 είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη.. Παντως είναι πολύ ασχημο συναισθημα...μερικές φορές νομίζω ότι θα εκραγεί η καρδιά μου... ξεκούραση και ψυχραιμία...θα περασει και αυτό...

 

Πρόσεχε ομως μηπως σου εχει ανεβει και η πίεση, τότε πρεπει να παρεις τηλ το γιατρό..εγώ δεν εχω πίεση..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα ταχυκαρδιες και μαλιστα απο τον εκτο.

Ο γυναικολογοα με εστειλε σε παθολογο καρδιολογο για να ειμαστε σιγουροι.

Καναμε καρδιογραφημα και με εξετασε.Ολα καλα.

Μου εξηγησε λοιπον οτι οι ταχυπαλμιες δημιουργουνται λογω διογκωσης της μητρας και και πιεσης των πνευμονων προς τα επανω.

Οι παλμοι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ανεβαινουν κατα 10 τουλαχιστον το λεπτο απ'οτι ηταν πριν μεινουμε εγκυος.

Μην ανησυχεις.

Επισης εαν παιρνεις prepar ενδεχεται να στο κανει λιγο πιο εντονο.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλα 95 με 100 ειναι οταν ειμαι ξαπλα γιατι οταν περπαταω αστα βραστα.. αλλα παλι μου εειπε ο καρδιολογος οτι ειναι απο το μωρο επειδη στελνει η καρδια 5 λιτρα αιματος πιο πολυ απο οτι στα φυσιολογικα.. Ασε και εγω ετσι αισθανομαι οτι θα σκασει η καρδια μου.. και τα βραδια ειδικα στον υπνο την νοιωθω να βαραει μες τα αυτια μου.. μου ειπε να κανω υπομονη τι αλλο..

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε ομως μηπως σου εχει ανεβει και η πίεση, τότε πρεπει να παρεις τηλ το γιατρό..εγώ δεν εχω πιεση

 

 

 

ουτε και εγω εχω πιεση ισα ισα που ειναι λιγο προς τα κατω

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιταξα τον θυροειδη και το τ4 ητανε 4 μοναδες ανεβασμενο αλλα μου ειπε οτι ειναι απο την εγκυμοσυνη και οτι το tsh δεν θελουμε να ειναι ανεβασμενο τωρα τι να πω και εγω

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...