Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

γιατρε μου καλησπερα.σας αντιγραφω εδω τη διμοσιευση απο την ενοτητα εγκυμοσυνης που εγραψα και δεν εχω ξεχασει κατι αν μπορειτε να με βοηθησετε.

γεια σας.χρειαζομαι τη βοηθεια σας αν καποια μανουλα εχει περασει το ιδιο η τη γνωμη καποιου ειδικου αν υπαρχει στη σελιδα.ειμαι εγκυος 20 εβδομαδων.απο τις 8 που εκανα την κολπικη καλιεργεια μου εδειξε κολοβακτηριδιο γνωστο και ως e-coli.μου ειπε ο γιατρος που με παρακολουθει οτι δεν μπορω να παρω κατι στο πρωτο τριμηνο και θα περιμενουμε να μπω στο δευτερο.οταν μπηκα και του πηγα το αντιβιογραμμα μου ειπε οτι απ τις αντιβιωσεις που εδειξε δεν μπορω να παρω καμοια.εχω αλεργια πενικιλινη κεφαλοσπορινες ceclor και σε αυτη τη περιπτωση αποκλειονται και αμοχιλ ακμενμτιν γιατι κανουν αλληλεπιδραση με τις κεφαλοσπορινες.η μονη αντιβιωση που εχω παρει σε ολη τη ζωη μου ειναι η κλαρισιντ και δεν υπαρχει στο αντιβιογραμμα.τωρα απο το αντιβιογραμμα μονο σε septrin kai ciproxin δεν εχω αλλεργια αλλα ειναι κατηγοριας c και απαγορευονται στην εκυμοσυνη και ο γιατρος λεει οτι αν την παρω θα ναι με ευθυνη δικη μου για οτι συμβει..λοιπον το θεμα ειναι οτι αυτο το μικροβιο αν δεν αντιμετωπιστει θα φερει αποβολη οποσδηποτε η σπασιμο νερων η προωρο τοκετοη μπορει και να μη με πειραξει?φοβαμαι παρα πολυ δεν κοιμαμαι τις νυχτες απο το αγχος μου σας παρακαλω οποιος ξερει κατι ας βοηθησει λιγο.ευχαριστω εκ των προτερων.

ggHRp3.png fkuPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιατρε μου καλησπερα.σας αντιγραφω εδω τη διμοσιευση απο την ενοτητα εγκυμοσυνης που εγραψα και δεν εχω ξεχασει κατι αν μπορειτε να με βοηθησετε.

γεια σας.χρειαζομαι τη βοηθεια σας αν καποια μανουλα εχει περασει το ιδιο η τη γνωμη καποιου ειδικου αν υπαρχει στη σελιδα.ειμαι εγκυος 20 εβδομαδων.απο τις 8 που εκανα την κολπικη καλιεργεια μου εδειξε κολοβακτηριδιο γνωστο και ως e-coli.μου ειπε ο γιατρος που με παρακολουθει οτι δεν μπορω να παρω κατι στο πρωτο τριμηνο και θα περιμενουμε να μπω στο δευτερο.οταν μπηκα και του πηγα το αντιβιογραμμα μου ειπε οτι απ τις αντιβιωσεις που εδειξε δεν μπορω να παρω καμοια.εχω αλεργια πενικιλινη κεφαλοσπορινες ceclor και σε αυτη τη περιπτωση αποκλειονται και αμοχιλ ακμενμτιν γιατι κανουν αλληλεπιδραση με τις κεφαλοσπορινες.η μονη αντιβιωση που εχω παρει σε ολη τη ζωη μου ειναι η κλαρισιντ και δεν υπαρχει στο αντιβιογραμμα.τωρα απο το αντιβιογραμμα μονο σε septrin kai ciproxin δεν εχω αλλεργια αλλα ειναι κατηγοριας c και απαγορευονται στην εκυμοσυνη και ο γιατρος λεει οτι αν την παρω θα ναι με ευθυνη δικη μου για οτι συμβει..λοιπον το θεμα ειναι οτι αυτο το μικροβιο αν δεν αντιμετωπιστει θα φερει αποβολη οποσδηποτε η σπασιμο νερων η προωρο τοκετοη μπορει και να μη με πειραξει?φοβαμαι παρα πολυ δεν κοιμαμαι τις νυχτες απο το αγχος μου σας παρακαλω οποιος ξερει κατι ας βοηθησει λιγο.ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καλημέρα,

 

Επειδή ο όρος "αλλεργία" σημαίνει διαφορετικά πράγματα για τον καθένα μας το πρώτο που θα πρέπει να διευκρινίσετε είναι πώς εννοείτε ότι είστε αλλεργική στις κεφαλοσπορίνες. Η αληθής αλλεργία στις κεφαλοσπορίνες (= πρήξιμο, κοκκινίλες στο δέρμα, δυσκολία στην αναπνοή) είναι ιδιαίτερα σπάνια και μου κάνει εντύπωση ότι έχετε κάτι τέτοιο (παραδείγματα κεφαλοσπορινών είναι το Ceclor και το Procef).

 

Εάν η αλλεργία σας περιορίζεται σε μια μικρή ενόχληση τύπου φαγούρας θα ήταν μάλλον ασφαλέστερο να πάρετε μια κεφαλοσπορίνη παρά κάτι άλλο. Αν έχετε όντως βαριάς μορφής αλλεργία προσωπικά θα σας συνιστούσα να παίρνατε Erythrocin (ερυθρομυκίνη) για μια εβδομάδα και κατόπιν να επαναλαμβάνατε την καλλιέργεια. To Erythrocin είναι ασφαλές στην εγκυμοσύνη και συνήθως αποτελεσματικό σε τέτοιες λοιμώξεις. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν είναι πολύ εύκολο να το βρείτε στα φαρμακεία και ίσως χρειαστεί να το πάρετε σε σιρόπι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας γιατρε.

Με τον συζυγο προσπαθουμε για παιδι σχεδον 2 χρονια.Εγω 31 ο συζυγος 34 ετων.Ορμονικα εγω ειμαι φυσιολογικη μονο υπερηχογραφικα φαινονται πολυκυστικες οι ωοθηκες μου, στην σαλπιγγογραφια φανηκε η μια σαλπιγγα να ειναι περιτυλιγμενη η αλλη λειτουργει φυσιολογικα.Στον συζυγο βρεθηκε χρονια προστατιτιδα η οποια πλεον εχει θεραπευτει.

 

Μετα τις θεραπειες του συζυγου τον Φεβρουαριο ειχαμε μια βιοχημικη κυηση κ το ιδιο συνεβη κ τον Μαιο (του 2013 και οι δυο).Εκανα κολπικη καλλιεργεια τον Μαιο κ βρεθηκε proteus mirabilis κ να πω εδω οτι τον Νοεμβριο του 2012 η καλλιεργεια μου ηταν καθαρη.

Πηραμε κ οι δυο αντιβιωση κ απο βδομαδα θα κανουμε καλλιεργεια σπερματος κ κολπικη εγω.

Γνωριζεται κατα ποσο μπορει να οφειλονται οι βιοχημικες στον πρωτεα?Υπαρχει περιπτωση να μην προεκυψαν απο το μικροβιο κ να ευθυνεται η προστατιτιδα του συζυγου?Δεν εχει ξανακανει καλλιεργεια εκτος απο την πρωτη τον Σεπτεμβριο του 2012.Μας ειπε ο ουρολογος οτι θεραπεύτηκε κρινοντας απο την υπερηχογραφικη εικονα του προστατη.Να δεχτω μηπως τελικα το οτι ηταν τυχαια γεγονοτα?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

Καλημέρα,

 

Φοβάμαι ότι δύσκολα μπορεί να σας δώσει κανείς αξιόπιστη απάντηση. Ο πρωτέας κατά κανόνα ευθύνεται για ουρολοιμώξεις αλλά και προστατίτιδα. Παρόλο που δεν έχει σχετιστεί άμεσα με αποβολές, οποιαδήποτε προστατίτιδα επηρεάζει αρνητικά τη σύλληψη οπότε σαφώς ο σύζυγος χρειαζόταν αγωγή. Τώρα αν οι παλινδρομήσεις που αναφέρετε ήταν αποτέλεσμα αυτής της λοίμωξης μάλλον δύσκολα θα το αποδείξουμε. Θα μπορούσαν πράγματι να ήταν και τυχαία γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα γιατρέ,

θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με αγχώνει πολύ.

Είμαι 29 ετών, διανύω την 18η εβδομάδα κύησης και έκανα αυχενική στις 12 εβδ.+3ημ.

Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά, τόσο από τον υπέρηχο όσο και από την papp a. Ρινικό οστό ορατό, αυχενική διαφάνεια 1,6mm.

Συνδυασμένες πιθανότητες αν θυμάμαι καλά 1/15000.

Είπαμε με τον γιατρό να κάνουμε στις 16εβδ.+3ημ. ένα Α-Τεστ. Μου διευκρίνισε βέβαια ότι η αυχενική είναι πιο αξιόπιστη, αλλά αφού γίνεται ακόμα, μου πρότεινε να την κάνουμε, Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός, αλλά προχτές που πηρα τα αποτελέσματα των αιματολογικών το ποσοστό για τρισωμία 21 ήταν 1/290 (με όριο 1/250). Μου είπε ο γιατρός μου ότι είναι αρνητικό, οπότε δεν συστήνεται αμνιοπαρακέντηση. Αγχώθηκα όμως πάρα πολύ. Μίλησα και με τον υπερηχολόγο, μου είπε ότι πολλοί γιατροί δεν το κάνουν το α-τεστ, να μην ανησυχώ και να κάνουμε την β επιπέδου, αν δει κάτι εκεί θα μου το πει.

Ο γιατρός μου, δεν ανησυχεί, αφού η αυχενική με την papp a είναι πιο αξιόπιστη, αλλά εγώ είμαι ακόμα πολύ ταραγμένη.

Γιατί να υπάρχει αυτή η διαφορά στις εξετάσεις?

Να προσθέσω ότι η κύηση έγινε μετά από χρήση clomiphaine-pregnyl-cuclacur, κάνω ενέσεις ηπαρίνης (δεν έχω ιστορικό αποβολών, το ανακάλυψα τυχαία), και παίρνω Τ4 λόγω χασιμότο.

Αν δεν υπήρχε το 1% της αποβολής, θα προχωρούσα σε αμνιοπαρακέντηση. Αλλά φοβάμαι πάρα πολύ.

Μπορείτε να ου πείτε την γνώμη σας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Γεια σας,

 

Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον είχε γίνει αυχενική και οι αντίστοιχες αιματολογικές κατά το πρώτο τρίμηνο, δε θα έπρεπε καν να είχατε μπει στη διαδικασία να κάνετε α-τεστ. Ο συνδυασμός αυχενικής και αιματολογικών α' τριμήνου είναι πολύ πιο ακριβής και αξιόπιστος από το α-τεστ, οπότε προσωπικά θα έτεινα να μη δώσω και τόσο μεγάλη σημασία στο τελευταίο. Προσωπική μου άποψη είναι ότι το να περιμένετε τον υπέρηχο β' επιπέδου είναι σωστή τακτική, όμως αν επιζητείτε απόλυτη εξασφάλιση δυστυχώς η μόνη λύση είναι η αμνιοπαρακέντηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είμαι 30 ετών (ήδη μητέρα με παιδί 10 ετών) και με σύνδρομο Χασιμότο - Ρυθμισμένο. Ο κύκλος μου είναι σχετικά σταθερός 30-32 ημέρες. Έχω ελεύθερες επαφές με τον σύντροφό μου τα τελευταία 4 χρόνια χωρίς καμία σύλληψη αλλά και χωρίς καμία άλλη εντατική ενέργεια για σύλληψη. Το αφήνουμε στην τύχη. Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα βρίσκομαι στην 46 ημέρα του κύκλου και ακόμη περίοδο δεν έχω δει. Έκανα β χωριακή αλλά βγήκε αρνητική. Να συμπληρώσω επίσης ότι τον τελευταίο μήνα έχω αλλάξει την διατροφή μου, τρώγοντας πιο υγιεινά, όπως φρούτα και λαχανικά που δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου. Δεν ξέρω αν έχει κάτι απο αυτά σχέση, αλλά θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο ορμονικό πρόβλημα ή αν μπορεί το χασιμότο ή αλλαγή των διατροφικών μου συνηθειών να επηρεάσουν είτε τις τιμές τις β χωριακής, είτε τον κύκλο μου.

 

Έχω αρχίσει και ανησυχώ. Συμπτώματα δεν έχω για τίποτα...

 

Ευχαριστώ!!

 

Γεια σας,

 

Παροδική αστάθεια στον κύκλο μπορεί να συμβεί σε όλες τις γυναίκες χωρίς να σηματοδοτεί απαραίτητα κάποιο πρόβλημα. Ο κύκλος μπορεί να επηρεαστεί από πληθώρα παραγόντων, περιλαμβανομένης και της διατροφής, του στρες, κλπ. Το Hashimoto μπορεί επίσης να επηρεάσει τον κύκλο οπότε αν δεν έχετε ελέγξει το θυρεοειδή σας πρόσφατα καλό θα ήταν να το κάνετε.

Από εκεί και πέρα, αν το πρόβλημα παραμένει, θα σας συμβούλευα να επισκεφθείτε το γυναικολόγο σας που θα σας εκτιμήσει υπερηχογραφικά και θα σας συστήσει πιο συγκεκριμένο ορμονικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει γιατρέ μου, κατανοητό, σας ευχαριστώ θερμά για την απάντηση.

Μια τελευταία ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση δηλαδή με κάποιον άλλον σύντροφο να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα της ασυμβατότητας ή η τραχηλική μου βλέννη θα ήταν εχθρική προς το σπέρμα οποιουδήποτε συντρόφου? Σσ έχω μείνει έγκυος στο παρελθόν φυσιολογικά αλλά από τότε έχουν περάσει 20 χρόνια.

 

Αυτό δεν το γνωρίζουμε. Σε κάποιες περιπτώσεις η τραχηλική βλέννη έχει η ίδια ιδιότητες τέτοιες που εμποδίζουν την επιβίωση του (όποιου) σπέρματος (π.χ. λάθος pH) ενώ σε άλλες το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε αντισώματα ενάντια στο σπέρμα του συγκεκριμένου συντρόφου. Επειδή το θέμα μπορεί να είναι ιδιαίτερα σύνθετο γι'αυτό και επιλέγουμε τελικά να παρακάμψουμε τελείως τον τράχηλο αντί να προσπαθούμε να "διορθώσουμε" τη βλέννη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα.

Στης 3/6 εκανα σπερματεγχυση μετα απο προκληση ωορεξιας με. serpafar k pregnyl 36 ωρες πριν την σπερματεγχυση.Καταφεραμ να εχω 3 ωοθηλακια.Απο της 3/6 παιρνω και υποθετα προγεστερονης 3 την ημερα utrogestan 100mg.Απο εχτες,παρατηρησα οτι εχει μαλακωσει ο κολπος μου,σαφως και εχει πρηστει πολυ το στηθος κι εχω κατι λιγα πονακια,αλλα ειναι ολα φυσιολογικα ειτε υπαρχει εγκυμοσινη ειτε οχι.Ειναι φυσιολογικο που εχει μαλακωσει ο κολπος;Σημαινει κατι αυτο;Ή ειναι απο τα υποθετα;

Ευχαριστω.

 

Αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείτε με τον όρο "μαλάκωσε", θα έλεγα ότι μάλλον σχετίζεται με τη λήψη των υποθέτων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ Μιχαλοπουλε.

χθες ειχα τον δευτερο υπερηχο μου(6εβδ+5ημ).ειδαμε εμβρυακι 7mm ,λεκιθικο ασκο αλλα δεν καταφεραμε να ακουσουμε παλμους. ο γιατρος μου υποστηριζει οτι συμβαινει καμια φορα λογω θεσης( μητρας ή εμβρυου, δεν θυμαμαι καλα). κλεισαμε ραντεβου σε μια εβδομαδα.βεβαια εχω στεναχωρηθει πολυ γιατι μου φανηκε πολυ περιεργο.εχετε ακουσει ποτε κατι παρομοιο ή ειχατε καποια σχετικη εμπειρια πανω σε κατι τετοιο; λετε να υπαρχουν πιθανοτητες να ειναι καλα το εμβρυακι μου;

συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις αλλα απο χθες ειμαι πολυ στεναχωριμενη.

 

Γεια σας,

 

Λυπάμαι για την καθυστέρηση να σας απαντήσω. Tο μέγεθος του εμβρύου που αναφέρετε είναι αντίστοιχο με την ηλικία κύησης, όμως συνήθως σε διάσταση άνω των 5mm η καρδιακή λειτουργία είναι εμφανής. Πάντως επειδή πράγματι η θέση του σάκου, η ποιότητα του μηχανήματος και άλλοι παράγοντες επηρεάζουν το τι βλέπουμε στον υπέρηχο θεωρώ ότι καλά έκανε ο γιατρός σας και σας ζήτησε να το ξαναδεί πριν βγάλει οριστικά συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου ευχαριστώ για την απάντηση σας.μια τελευταία ερώτηση να κάνω.αν o γιατρός μου δεν συμφωνήσει για την αντιβίωση και δεν πάρω τίποτα τελικά είναι πολύ επικίνδυνο να μου προκαλέσει σπάσιμο νερών που λένε ότι προκαλεί;

ggHRp3.png fkuPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου ευχαριστώ για την απάντηση σας.μια τελευταία ερώτηση να κάνω.αν o γιατρός μου δεν συμφωνήσει για την αντιβίωση και δεν πάρω τίποτα τελικά είναι πολύ επικίνδυνο να μου προκαλέσει σπάσιμο νερών που λένε ότι προκαλεί;

 

Προσωπικά δε θα θεωρούσα την E.coli ως μικρόβιο υψηλής επικινδυνότητας. Σε μια πρόσφατη έρευνα μόνο 8% των περιπτώσεων λοίμωξης του αμνιακού σάκου οφειλόταν στο συγκεκριμένο μικροοργανισμό. Για σύγκριση ο στρεπτόκοκκος ευθυνόταν για το 15% και το ουρεόπλασμα για το 47%. Συνεπώς αποψή μου είναι πως η πιθανότητα να σας προκαλέσει η E.coli πρόβλημα είναι μάλλον μικρή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!

θα ηθελα την συμβουλη σας σε κατι που μου συνεβη!

1/3/2013 γεννησα!θηλαζω αποκλειστικα,και την προηγουμενη τριτη 11/6/2013 εβγαλα (το ειδα στο εσωρουχο) ενα μπαλακι σαν μπιζελι διαφανες πολυ σκληρο (ζελεδενιο σκληρο) με ενα μαυρακι μεσα..εβγαλα και αιμα μαζι με αυτο...το μεσημερι εγινε και βραδακι δεν ειχα τιποτα!

σημερα εκανα υπερηχο αλλα δεν ειδαν κατι.τι μπορει να ηταν??

σας ευχαριστω εκ των προτερων γιατρε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Λυπάμαι για την καθυστέρηση να σας απαντήσω. Tο μέγεθος του εμβρύου που αναφέρετε είναι αντίστοιχο με την ηλικία κύησης, όμως συνήθως σε διάσταση άνω των 5mm η καρδιακή λειτουργία είναι εμφανής. Πάντως επειδή πράγματι η θέση του σάκου, η ποιότητα του μηχανήματος και άλλοι παράγοντες επηρεάζουν το τι βλέπουμε στον υπέρηχο θεωρώ ότι καλά έκανε ο γιατρός σας και σας ζήτησε να το ξαναδεί πριν βγάλει οριστικά συμπεράσματα.

 

ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.δυστυχως σημερα επιβεβαιωθηκε η παλινδρομη κ αυριο το πρωι μπαινω για αποξεση.ανηκω πλεον στην κατηγορια των καθ'εξιν αποβολων κ ξεκιναω τις εξετασεις. :-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν 6 μήνες έφερα στον κόσμο το δεύτερο παιδάκι μου με καισαρική.Το θηλάζω μέχρι κ σήμερα, δεν μου έχει έρθει ακόμα περίοδος. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω ξηρασία στον κόλπο. Είχα κ στην πρώτη γέννα μέχρι που μου ήρθε περίοδος αλλά όχι τόσο πολυ. Τότε χρησιμοποιούσα μια λιπαντική κρέμα κ μπορούσα να λειτουργήσω. Αυτή τη φορά το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο αφού λόγω την τρομερής ξηρασίας είναι αδύνατο να βάλω ακόμα κ το έμβολο της λιπαντικής.Ακόμα κ το νερό που ακουμπάει στην περιοχή οταν κάνω μπάνιο με ενοχλεί.Φυσικά δεν έχω επαφές με τον άντρα μου...Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να χρησιμοποιήσω? ( εκτος απο λιπαντικες). Υπάρχει περίπτωση να μου συμβαίνει κάτι άλλο?Ευχαριστώ πολύ.

mwSKp2.png7XZrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον είχε γίνει αυχενική και οι αντίστοιχες αιματολογικές κατά το πρώτο τρίμηνο, δε θα έπρεπε καν να είχατε μπει στη διαδικασία να κάνετε α-τεστ. Ο συνδυασμός αυχενικής και αιματολογικών α' τριμήνου είναι πολύ πιο ακριβής και αξιόπιστος από το α-τεστ, οπότε προσωπικά θα έτεινα να μη δώσω και τόσο μεγάλη σημασία στο τελευταίο. Προσωπική μου άποψη είναι ότι το να περιμένετε τον υπέρηχο β' επιπέδου είναι σωστή τακτική, όμως αν επιζητείτε απόλυτη εξασφάλιση δυστυχώς η μόνη λύση είναι η αμνιοπαρακέντηση...

 

Γιατρε μου, σας ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.

Ο γυναικολογος μου δεν θεωρεί ότι χρειάζεται αμνιοπαρακεντηση, και η υπερηχολογος μου είπε να ξεχάσω το α-τεστ.

Αποφάσισα να μην κανω αμνιοπαρακεντηση, να κανω β επιπεδου και βλέπουμε. Θεωρώ τον κίνδυνο μεγάλο αν και μονο 1%.

 

Θέλω όμως να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Στην αυχενικη είχα τιμες, ελεύθερη β-hCG 64,56 (2,607MnoM) και Papp a 3,510 (1,758ΜοΜ)

Είχα κανει πρόκληση ωορρηξιας, με κλομιφαινη , 2 pregnyl και cyclacur

Το ποσοστο για τρισωμια 21 μονο απο τον υπερηχο ήταν 1:15029 και μου κανει εντύπωση ότι μετα τον συνδυασμό με την Papp a το ποσοστο ειναι ολοιδιο, 1:15029. Στις άλλες δυο τρισωμιες τα νούμερο έχουν αλλάξει.

Υπάρχει η πιθανότητα λάθους? εννοω, συμβαίνει το ποσοστο να παραμένει σταθερό?

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κάποιο πρόβλημα και θα ήθελα την άποψή σας. Ετών 33

Έπειτα από μια βιοχημική κύηση και από μια παλίνδρομη στην έβδομη εβδομάδα στην οποία δεν ακούσαμε καρδιά

μετά από ένα χρόνο ακριβώς είμαι πάλι έγκυος.

Στο διάστημα αυτό έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για καθ εξιν αποβολές οι οποίες βγήκαν όλες καλές.

Τελευταία περίοδος ήταν 29 Μαρτίου 2013. Κύκλος 26-30 ημέρες.

Στις 10/05/2013 κάνω κατευθείαν τη χορειακή (20.854) και επισκέπτομαι το γυναικολόγο μου στη Θεσσαλονίκη

ο οποίος μας έβαλε να ακούσουμε την καρδούλα και μέτρησε το έμβρυο το οποίο μας είπε ότι ανταποκρινόταν στις μέρες του.

Μου έγραψε τις ανάλογες εξετάσεις και μετά από 4 μέρες που ήταν έτοιμες πήγα να της δώσω... κάναμε ακόμα έναν υπέροχο στον

οποίο πηγαίναν όλα καλά.

Στις 3/6/2013 επισκέπτομαι έναν γιατρό στην πόλη που μένω για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια κι επειδή δεν μπορούσα να πηγαίνω συνέχεια Θεσσαλονίκη

και για το λόγο ότι είχα είδη δυο αποτυχημένες προσπάθειες ΄και το άγχος μου ήταν μεγαλύτερο ήθελα κάποιον να βρίσκεται πιο κοντά μου.

Έτσι λοιπόν έκανα την επίσκεψη και ο οποίος μου είπε... οτι βλέπει τον σάκο ο οποίος ανταποκρίνεται σε μέγεθος 8 εβδομάδων αλλά είναι κενός

το οτι ακούσαμε και καρδιά του φάνηκε περίεργο μιας και τίποτα δεν έδειχνε ότι υπήρχε κάτι ποτέ εκεί μέσα. Μου έδωσε 2 χάπια και μου έκλεισε ραντεβού για την επόμενη μέρα στην κλινική για απόξεση.

Κόντεψα να τρελαθώ...δεν μπόρεσα να ησυχάσω και την ίδια στιγμή πήγα στο νοσοκομείο.

Εκεί ο γιατρός διαπίστωσε πως ο σάκος μόνο άδειος δεν είναι...αλλά έχει 2 έμβρυα μέσα. Το ένα δεν έδειχνε κάποια κίνηση ενώ το άλλο ναι. Προσπαθούσε να ακούσει καρδιά αλλά τίποτα.

Μου είπε να κάνω μια χορειακή και να την επαναλάβω μετά από 48 ώρες. Η πρώτη χορειακή έδειξε 70χιλιάδες και κατι.... και η δεύτερη 50.000. Η εγκυμοσύνη σταμάτησε και για άλλη μια φορά υποβλήθηκα σε απόξεση.

Θέλω πολύ να γίνω μανούλα μα ο φόβος μου έχει μεγαλώσει.... φοβάμαι να ξανα προσπαθήσω... τι μπορεί να φταίει υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω?

Τι με συμβουλεύεται....

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλημερα!!!!

ειμαι 27 ετων κ εχω ενα αγορακι 15 μηνων..θηλασα 7 μηνες(γεννησα μαρτη,,οκτωμβρη το εκοψα χωρις χαπι)περιοδος μου ηρθε νοεμβρη πρωτη φορα μετα την γεννα...ξεκινησαμε προσπαθειες για 2ο παιδακι αλλα εδω κ 1 μηνα περιπου εχω διαπιστωσει οτι πιεζοντας τις θηλες μου βγαινει λιγο γαλα κ απο τα 2 στηθη...και εχω φλεβες κ την αισθηση οπως οταν θηλαζα...ειχα παει στον γιατρο μου για τεστ παπ πριν 1,5 μηνα κ με ψιλαφησε κ ημουν οκ....αυτο μπορει να εμποδισει ωστε να μεινω εγκυος η' να επηρεασει κατι αν μεινω εγκυος????εχω οωρηξια καθε μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου Μία τελευταία ερώτηση.θα ήταν χρήσιμο να έκανα σε αλεργιολογο κάποιο τεστ που ίσως βρει κάποια αντιβίωση που είναι ασφαλής για μένα;

 

Καλησπέρα,

Ίσως αυτό να είχε νόημα όμως αμφιβάλλω ότι θα σας έκαναν τέτοια τεστ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Συνεπώς ενώ μπορείτε να κάνετε μια σχετική συζήτηση από τώρα, για το τεστ μάλλον θα πρέπει να περιμένετε μερικούς μήνες...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

θα ηθελα την συμβουλη σας σε κατι που μου συνεβη!

1/3/2013 γεννησα!θηλαζω αποκλειστικα,και την προηγουμενη τριτη 11/6/2013 εβγαλα (το ειδα στο εσωρουχο) ενα μπαλακι σαν μπιζελι διαφανες πολυ σκληρο (ζελεδενιο σκληρο) με ενα μαυρακι μεσα..εβγαλα και αιμα μαζι με αυτο...το μεσημερι εγινε και βραδακι δεν ειχα τιποτα!

σημερα εκανα υπερηχο αλλα δεν ειδαν κατι.τι μπορει να ηταν??

σας ευχαριστω εκ των προτερων γιατρε!

 

Καλησπέρα,

 

Δύσκολα θα μπορούσα να σας απαντήσω με βεβαιότητα όμως το πιθανότερο θα ήταν να επρόκειτο για κάποιο υπόλειμμα μεμβράνης του αμνιακού σάκου που έμεινε στη μήτρα μετά τη γέννα και σταδιακά σκλήρυνε. Πάντως εφόσον δε φαίνεται κάτι στον υπέρηχο τώρα προσωπικά δε θα ανησυχούσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν 6 μήνες έφερα στον κόσμο το δεύτερο παιδάκι μου με καισαρική.Το θηλάζω μέχρι κ σήμερα, δεν μου έχει έρθει ακόμα περίοδος. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω ξηρασία στον κόλπο. Είχα κ στην πρώτη γέννα μέχρι που μου ήρθε περίοδος αλλά όχι τόσο πολυ. Τότε χρησιμοποιούσα μια λιπαντική κρέμα κ μπορούσα να λειτουργήσω. Αυτή τη φορά το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο αφού λόγω την τρομερής ξηρασίας είναι αδύνατο να βάλω ακόμα κ το έμβολο της λιπαντικής.Ακόμα κ το νερό που ακουμπάει στην περιοχή οταν κάνω μπάνιο με ενοχλεί.Φυσικά δεν έχω επαφές με τον άντρα μου...Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να χρησιμοποιήσω? ( εκτος απο λιπαντικες). Υπάρχει περίπτωση να μου συμβαίνει κάτι άλλο?Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα,

 

Έντονη κολπική ξηρότητα όπως την περιγράφετε μπορεί να προκαλέσουν ορισμένες κολπίτιδες (π.χ. μυκητιάσεις) όμως το πιθανότερο είναι πως οφείλεται σε χαμηλά επίπεδα οιστρογόνων, κάτι που είναι απόρροια του θηλασμού. Θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε μια κολπική κρέμα οιστρογόνων η οποία πιστεύω ότι γρήγορα θα βελτιώσει την κατάσταση (αντίθετα, μην πάρετε αγωγή με οιστρογόνα από το στόμα γιατί θα επηρεάσει αρνητικά το θηλασμό).

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου, σας ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.

Ο γυναικολογος μου δεν θεωρεί ότι χρειάζεται αμνιοπαρακεντηση, και η υπερηχολογος μου είπε να ξεχάσω το α-τεστ.

Αποφάσισα να μην κανω αμνιοπαρακεντηση, να κανω β επιπεδου και βλέπουμε. Θεωρώ τον κίνδυνο μεγάλο αν και μονο 1%.

 

Θέλω όμως να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Στην αυχενικη είχα τιμες, ελεύθερη β-hCG 64,56 (2,607MnoM) και Papp a 3,510 (1,758ΜοΜ)

Είχα κανει πρόκληση ωορρηξιας, με κλομιφαινη , 2 pregnyl και cyclacur

Το ποσοστο για τρισωμια 21 μονο απο τον υπερηχο ήταν 1:15029 και μου κανει εντύπωση ότι μετα τον συνδυασμό με την Papp a το ποσοστο ειναι ολοιδιο, 1:15029. Στις άλλες δυο τρισωμιες τα νούμερο έχουν αλλάξει.

Υπάρχει η πιθανότητα λάθους? εννοω, συμβαίνει το ποσοστο να παραμένει σταθερό?

Σας ευχαριστω!

 

Καλησπέρα,

 

Όντως κάπως ασυνήθιστο αυτό! Αν και δεν είναι αδύνατο το ποσοστό να παραμείνει πράγματι το ίδιο, είναι μάλλον σπάνιο.

Μήπως να τους κάνατε ένα τηλεφώνημα να το ξανακοιτάξουν; (πάντως αν ισχύει, 1:15029 είναι πολύ καλό αποτέλεσμα)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιο πρόβλημα και θα ήθελα την άποψή σας. Ετών 33

Έπειτα από μια βιοχημική κύηση και από μια παλίνδρομη στην έβδομη εβδομάδα στην οποία δεν ακούσαμε καρδιά

μετά από ένα χρόνο ακριβώς είμαι πάλι έγκυος.

Στο διάστημα αυτό έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για καθ εξιν αποβολές οι οποίες βγήκαν όλες καλές.

Τελευταία περίοδος ήταν 29 Μαρτίου 2013. Κύκλος 26-30 ημέρες.

Στις 10/05/2013 κάνω κατευθείαν τη χορειακή (20.854) και επισκέπτομαι το γυναικολόγο μου στη Θεσσαλονίκη

ο οποίος μας έβαλε να ακούσουμε την καρδούλα και μέτρησε το έμβρυο το οποίο μας είπε ότι ανταποκρινόταν στις μέρες του.

Μου έγραψε τις ανάλογες εξετάσεις και μετά από 4 μέρες που ήταν έτοιμες πήγα να της δώσω... κάναμε ακόμα έναν υπέροχο στον

οποίο πηγαίναν όλα καλά.

Στις 3/6/2013 επισκέπτομαι έναν γιατρό στην πόλη που μένω για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια κι επειδή δεν μπορούσα να πηγαίνω συνέχεια Θεσσαλονίκη

και για το λόγο ότι είχα είδη δυο αποτυχημένες προσπάθειες ΄και το άγχος μου ήταν μεγαλύτερο ήθελα κάποιον να βρίσκεται πιο κοντά μου.

Έτσι λοιπόν έκανα την επίσκεψη και ο οποίος μου είπε... οτι βλέπει τον σάκο ο οποίος ανταποκρίνεται σε μέγεθος 8 εβδομάδων αλλά είναι κενός

το οτι ακούσαμε και καρδιά του φάνηκε περίεργο μιας και τίποτα δεν έδειχνε ότι υπήρχε κάτι ποτέ εκεί μέσα. Μου έδωσε 2 χάπια και μου έκλεισε ραντεβού για την επόμενη μέρα στην κλινική για απόξεση.

Κόντεψα να τρελαθώ...δεν μπόρεσα να ησυχάσω και την ίδια στιγμή πήγα στο νοσοκομείο.

Εκεί ο γιατρός διαπίστωσε πως ο σάκος μόνο άδειος δεν είναι...αλλά έχει 2 έμβρυα μέσα. Το ένα δεν έδειχνε κάποια κίνηση ενώ το άλλο ναι. Προσπαθούσε να ακούσει καρδιά αλλά τίποτα.

Μου είπε να κάνω μια χορειακή και να την επαναλάβω μετά από 48 ώρες. Η πρώτη χορειακή έδειξε 70χιλιάδες και κατι.... και η δεύτερη 50.000. Η εγκυμοσύνη σταμάτησε και για άλλη μια φορά υποβλήθηκα σε απόξεση.

Θέλω πολύ να γίνω μανούλα μα ο φόβος μου έχει μεγαλώσει.... φοβάμαι να ξανα προσπαθήσω... τι μπορεί να φταίει υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω?

Τι με συμβουλεύεται....

 

Καλησπέρα,

 

Ομολογουμένως μάλλον ασυνήθιστη και ατυχής αλληλουχία γεγονότων, λυπάμαι που κατέληξε έτσι η εγκυμοσύνη σας. Εντούτοις εφόσον έχετε ελεγχθεί ήδη (ειδικά με έλεγχο θρομβοφιλίας) και ήταν όλα καλά το πιθανότερο είναι ότι επιμένοντας τελικά θα καταφέρετε να έχετε μια επιτυχημένη εγκυμοσύνη. Στις πιο πολλές περιπτώσεις το αίτιο αποβολής ή παλινδρόμησης είναι το ελαττωματικό γενετικό υλικό (δηλαδή ο κακός συνδυασμός DNA μαμάς-μπαμπά). Αυτό είναι τυχαίο και στατιστικά δεν μπορεί να συμβαίνει συνέχεια, γι'αυτό και η επιμονή συνήθως αποδίδει. Πριν λοιπόν μπείτε σε μια διαδικασία ατελείωτων εξετάσεων σκεφθείτε μήπως αξίζει μια ακόμη προσπάθεια...

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλημερα!!!!

ειμαι 27 ετων κ εχω ενα αγορακι 15 μηνων..θηλασα 7 μηνες(γεννησα μαρτη,,οκτωμβρη το εκοψα χωρις χαπι)περιοδος μου ηρθε νοεμβρη πρωτη φορα μετα την γεννα...ξεκινησαμε προσπαθειες για 2ο παιδακι αλλα εδω κ 1 μηνα περιπου εχω διαπιστωσει οτι πιεζοντας τις θηλες μου βγαινει λιγο γαλα κ απο τα 2 στηθη...και εχω φλεβες κ την αισθηση οπως οταν θηλαζα...ειχα παει στον γιατρο μου για τεστ παπ πριν 1,5 μηνα κ με ψιλαφησε κ ημουν οκ....αυτο μπορει να εμποδισει ωστε να μεινω εγκυος η' να επηρεασει κατι αν μεινω εγκυος????εχω οωρηξια καθε μηνα...

 

Καλησπέρα,

 

Θα σας συμβούλευα να μην ανησυχείτε γιατί μια μικρή υπολειμματική γαλακτόρροια δεν πρόκειται να επηρεάσει ούτε τις πιθανότητες σύλληψης ούτε την εξέλιξη πιθανής εγκυμοσύνης. Για να καταλάβετε, αρκετές γυναίκες μένουν έγκυες ενόσω εξακολουθούν να θηλάζουν τα παιδιά τους και συνεχίζουν καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χωρίς πρόβλημα.

Συνεπώς συνεχίστε τις προσπάθειες άφοβα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα γιατρέ μου

μια ερώτηση να κάνω αν έχω ελπίδες να ολοκληρωθεί αυτή η εγκυμοσύνη. ΤΗΠ 17/05/13 ΚΑΙ ΕΧΤΈς 21/06 μετά από τεστ που έδειξε θετικό έκανα μια Βχοριακή η οποία έδειξε 13,4. Έχω ιστορικό δυο αποβολών και μια εγκυμοσύνη το 2011 με χαμηλή χοριακή πάλι η οποία και ολοκληρώθηκε επιτυχώς με βοήθεια χαπιών και ενέσεων καθόλη την διαρκειά της. Έχω κάνει εξετάσεις δεν έχω βρει τίποτα προληπτικά μου συνέστησε ο γιατρός χάπια και ενέσεις.

Ποιά είναι η γνώμη σας έχω ελπίδες?? Την Τρίτη θα κάνω επαναληπτική....και ξεκίνησα να παίρνω τα ίδια χάπια εκτός των ενέσεων από μόνη μου για να βοηθησω τη κατάσταση.

Σας ευχαριστώ

T27rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δύσκολα θα μπορούσα να σας απαντήσω με βεβαιότητα όμως το πιθανότερο θα ήταν να επρόκειτο για κάποιο υπόλειμμα μεμβράνης του αμνιακού σάκου που έμεινε στη μήτρα μετά τη γέννα και σταδιακά σκλήρυνε. Πάντως εφόσον δε φαίνεται κάτι στον υπέρηχο τώρα προσωπικά δε θα ανησυχούσα.

 

σας ευχαριστω παρα πολυ γιατρε!να ειστε καλα και να συνεχισετε αυτο που κανετε!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...