Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ισχιακή προβολή και καισαρική


Recommended Posts

Το μπουμπούκι μου δυστυχώς δεν έχει γυρίσει ακόμη και την άλλη εβδομάδα κλείνω τον 8ο μήνα (είμαι στην 35η εβδομάδα).

Ο γιατρός ειπε πως πλέον οι πιθανότητες είνια πολύ μικρές επειδή είναι το πρώτο μου, οπότε το πιο πιθανό ειναι οτι θα πάμε για καισαρική.

Επίσης μου είπε πως πρέπει να το παρουνε λίγο νωρίτερα από την ΠΗΤ, ενδεικτικά μου είπε περίπου 4-5 μέρες νωρίτερα αλλά υποστηρίζει πως δεν θα φτάσουμε με τίποτα έως τότε.

Και επιπλέον τον ρώτησα αν βοηθάνε κάποιες ασκήσεις ώστε να γυρίσει και μου είπε να μην προσπαθήσω καν. Μάλλον επειδή κάνω συσπάσεις αν και παιρνω γιουτοπάρ.

Ο γιατρός μου είναι υποστηρικτής του φυσιολογικού τοκετού και με προβλημάτισε το γεγονός που ενώ οι μαίες προτείνουν κάποιες ασκήσεις για να γυρίσει το μωρό εκείνος μου είπε να μην προσπαθήσω καν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω για το πρωτο αλλα εμενα ο μικρος γυρισε στην 38 εβδομαδα μεχρι τις 36 ερχοταν αναποδα ηταν το 2ο βεβαια και δεν ξερω αν βοηθησε ειχα διαβασει οτι κανει καλο να μπουσουλας γιατι εχει περισσοτερο χωρο και το εκανα οσο επεζα με την μεγαλη ημουν στα 4!!! ρωτησε τον γιατρο σου αν μπορεις εενα μου ειχε πει οκ αν και δεν πιστευε οτι εχει σημασια.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ιδια, συσπάσεις/γιουτοπάρ & ισχιακή. Μην κουραζεσαι - το πολύ πολύ κάνε το μπουσούλημα που λέει η Μαρία που είναι ξεκούραστο. Εγώ την πάτησα.

Η μαία μου είχε πει να ανεβοκατεβαίνω σκάλες και να περπατάω πολύ. Αυτό σε συνδιασμό με τα παραπάνω.... με έκαψαν. γέννησα κλείνοντας τον 8ο με καισαρική γιατί σε σύσπαση το παιδί έβγαλε το πόδι του απ τον τράχηλο και έσπασαν τα νεράκια μας.

 

Την προηγούμενη είχα 2 ώρες ανεβοκατέβασμα σκάλας (με διακοπές εννοείται), 4 χιλιόμετρα περπάτημα και ένα σουπερμαρκετ εβδομαδιαίο μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Μάρεσει που σε αυτο το φορουμ δεν εχει χρειαστει να ανοιξω κανενα θεμα γιατι οτι κι αν με απασχολει παντα καποιος το ρωταει πρωτος!...

Αν το μωρο δεν γυρισει μεχρι τελευταια στιγμη τοτε παμε αναγκαστικα σε καισαρικη ή υπαρχει κι αλλος δρομος;

 

xena ειπαμε βρε παιδακι μου αλλα εσυ το παρακανες, κι εγκυος να μην ησουν με ολα αυτα παλι κατι θα παθαινες την αλλη μερα!

 

Valentina ειμαι 36+6 και εχω συσπασεις και ισχυακη προβολη αλλα οποτε ρωταω τον γιατρο μου για τον τοκετο μου λεει ολο: "μη βιαζεσαι...". Νομιζω πως η 35η εβδ ειναι πολυ νωρις για να προδιαγραφουμε τα πραγματα κι αυτο για το πρωτο παιδι δε νομιζω οτι ισχυει... Το αγγελουδι σου εχει ακομη χρονο να γυρισει -αλλα γυρνανε ακομη και τελευταια στιγμη. Ισως κι ο γιατρος σου αλλαξει γνωμη.

Κι εμενα η μαια μου ειπε οτι ουτε το περπατημα βοηθαει αν κι εγω επιμενω να το προσπαθω με μεγαλους περιπατους. Το κακο ειναι οτι νομιζω οτι το πολυ περπατημα -περπαταω εως και 2ωρες- επιδεινωνει τις συσπασεις... οι οποιες παρεπιπτοντως εχουν γινει πολυ-πολυ συχνες απο την 35η εβδ...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως άκουσα την μαία κι όχι τον γιατρό - γιαυτό και την πάτησα. Ο γιατρός ήταν χαλαρός. Μου είπε να μην κουράζομαι και να κάνω περιπάτους για να έχουμε εύκολη γέννα. Το παιδί δεν τον απασχολούσε που ήταν σε ισχιακή, εξάλλου ήταν νωρίς.

Η μαία όμως με άγχωσε από τον 7ο και μου είπε να περπατάω πολύ και να ανεβοκατεβαίνω σκάλες κλπ κλπ. Τι χαζή που ήμουν... Γενικά αυτή η κοπέλα με έκαψε.

Αρκετά είπα για μένα, ήμουν εξαίρεση. Στο δεύτερο θα βάλω μυαλό!!!

 

Και θυμήθηκα και το άλλο: η διπλανή μου στο μαιευτήριο είχε έρθει στην 41 εβδομάδα για πρόκληση. Το παιδάκι της ήταν με τον πωπό. 1η της γέννα. Μόλις άρχισαν οι συσπάσεις το μωράκι της πήρε θέση και γέννησε αν θυμάμαι καλά σε 3 ώρες. Ορίστε!

 

Με το καλό εσείς κοριτσάκια, μην σας απασχολούν αυτά. Θα γυρίσουν - θα δείτε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και θυμήθηκα και το άλλο: η διπλανή μου στο μαιευτήριο είχε έρθει στην 41 εβδομάδα για πρόκληση. Το παιδάκι της ήταν με τον πωπό. 1η της γέννα. Μόλις άρχισαν οι συσπάσεις το μωράκι της πήρε θέση και γέννησε αν θυμάμαι καλά σε 3 ώρες.

Σημερα στον καρδιοτοκογραφο βρηκα μια προθυμη νεαρη μαια που ειχε ορεξη να μιλησει, το εκμεταλλευτηκα και ρωτησα για το θεμα μας. Ηταν βεβαια πολυ μικρη φαινοταν να εχει βγει μολις απο τη σχολη.

Μου ειπε οτι στις πρωτοτοκες σπανιως κατεβαινει νωρις το παιδι, τις περισσοτερες φορες κατεβαινει την ωρα του τοκετου! Οταν σπαει ο σακος το παιδι εχει μεγαλυτερη ευχερια κινησεων για να κατεβει απο την "ελασσωνα πυελο" στην "μειζονα πυελο".

Αν παρολα αυτα παραμεινει ψηλα ή δεν εμπεδωθει τελειως (δηλ σπρωχνουμε το κεφαλι κι αυτο φευγει ψηλα) αυτο δεν ειναι λογος να παμε σε καισαρικη. Σε καισαρικη προχωρουμε μονο για λογους δυσχεριας του εμβρυου (αν πχ πεσουν οι παλμοι του) ή απο αλλες επιπλοκες.

:-P

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

κι αμα το παιδι δεν εχει εμπεδωθει και δεν κατεβαινει σωστα πως το βγαζουν; με κουταλες και τα συναφη;

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

κι αμα το παιδι δεν εχει εμπεδωθει και δεν κατεβαινει σωστα πως το βγαζουν; με κουταλες και τα συναφη;

Δεν το ξερω, μετεφερα οτι μου ειπε η μαια.

Ισως να ειναι αναποδευκτη η δυσχερια του εμβρυου σε αυτη την περιπτωση. Ισως βοηθαει η μαια με κινησεις και το γυριζει. Ισως του δινουν κι αλλο χρονο να κατεβει σωστα. Μπορω να κανω διαφορα σεναρια αλλα δεν το ξερω.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι ειχε αναφερει κατι

 

γιατι αμα ειναι να βαλουν κουταλες να γυρισουν το μωρο ή καμμια βεντουζα για να το τραβηξουν, σιγα τον φυσιολογικο τοκετο.... χιλιες φορες καλυτερα η καισαρικη, κατα την αποψη μου παντα....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!!

Βλέπω πως υπάρχουν και συμπάσχουσες... δυστυχώς!!

Οι συσπάσεις μου φαίνονται συχνότερες και από σήμερα άρχισα γιουτοπάρ ανά τετράωρο μην τυχόν και δεν προλάβω να μπω στο μήνα μου.....

 

xena μα πως τα κατάφερνες όλα αυτά?????? κι εγώ περπατούσα πολύ και έκανα όλες τις δουλειές μόνη μου και σούπερ μάρκετ φυσικά αλλά μόλις άρχισα να κάνω συσπάσεις ο γιατρός είπε να χαλαρώσω και έτσι μαζεύτηκα λίγο...

maria1976 αυτή την άσκηση μου προτειναν κι εμένα.... το περπάτημα της γάτας..... αλλά η μπουμπού μου είναι λίγο μεγάλη και ο γιατρός είπε πως δεν θα βοηθήσει... κι εγώ φοβάμαι να το τολμήσω μην τα κάνω χειρότερα...

Μπουρμπουρ συμπάσχουσα ε? Παίρνεις ακόμη τα γιουτοπάρ?

Αν κατάλαβα καλά η μαία σου είπε πως όταν σπάσουν τα νερά είναι πιο εύκολο για το παιδί να γυρίσει???? Και αν δεν έχει εμπεδωθεί θα το βγάλουν με κουτάλες όπως λεει και η taz?

Aπό ότι κατάλαβα ο γιατρός μου θα περιμένει μέχρι να σπάσουν τα νερά μου και έπειτα αn δεν έχει γυρίσει θα προχωρήσουμε σε καισαρική. Αν και από ότι μου είπε περιμένει πολύ νωρίτερα από την πητ οτι θα γεννήσω, μάλλον λόγω συσπάσεων και ότι η μπέμπα έχει πάρει το βάρος της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες άκουσα την εμπειρία μια κοπέλας που το πρώτο της ερχόταν με τα ποδαράκια...

Όταν μπήκε στο μήνα της πήγαινε μέρα παρά μέρα στο γιατρό της και της έβαζε χέρι κι έτσι σιγά σιγά γύρισε το μωρό και το γέννησε φυσιολογικά...

Βέβαια έλεγε ότι πέθαινε από τον πόνο κάθε φορά...

Είναι δυνατόν???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...