Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΦΥΛΙΚΟ ΟΞΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ?


Recommended Posts

Σωτηρούλα μου, ο γιατρός μου είπε να πάρω φολικό από την πρώτη μέρα που είδα το τεστ θετικό και μετά τις πρώτες εξετάσεις αίματος, μου έδωσε σίδηρο και ασβέστιο.

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια θα ηθελα κ εγω την γνωμη σας-οταν ξεκινησε η εγκυμοσυνη μου (ειχα αλλον γυναικολογο)το πρωτο που μου εδωσε ηταν filicine μετα το εκοψε και με ξεκινησε σε σιδηρο και ασβεστιο-τωρα που κατεληξα σε γυναικολογο και αλλαξα, με συνεχιζει σε σιδηρο και ασβεστιο(+μαγνησιο)αλλα τον ρωτησα "γιατι μια φιλη μου παιρνει ακομα filicine και μεχρι να γεννησει οπως της ειπε ο γιατρος της"!!??εγω γιατι δεν παιρνω?και μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα,αν θελεις, καλο κανει ξαναπαρε...και ετσι εχω 2 εβδομαδες που το ξαναπαιρνω.....(σιδηρο-ασβεστιο-μαγνησιο και FILICINE!)ειμαι στον εκτο μηνα...η γνωμη σας??

 

Κάποιες βιταμινες σιδήρου περιέχουν και φυλλικό ;) Ίσως γι' αυτό δεν σου το είχε πει χώρια ;) Πάντως κι εγώ αυτό ξέρω πως το φυλλικό μπορείς να το παίρνεις από πριν και μέχρι τέλους. Κακό δεν κάνει.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Και μενα το φυλικο μου το ξεκινησε με το που ειδα θετικο τεστ...ασβεστιο και σίδηρο στον 3ο...ρε κορίτσια εμενα ακόμα δεν μου εδωσε μαγνησιο και είμαι στον 7ο..είχα κάτι ψιλοκραμπες 2-3 την ημερα αλλα μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο...πρεπει να επιμεινω για το μαγνήσιο?

 

Εμενα πρηστηκαν τα ποδια μου πολυ και καθε βραδυ ξυπνουσα με κραμπες,

οποτε δεν υποφεροταν και μου εδωσε μαγνησιο.Αν εχεις λιγες κραμπες που και που προφανως δεν το θεωρησε απαραιτητο.Εγω ξυπνουσα και τρεις φορες καθε νυχτα απο τον πονο.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη (όπως και τώρα) ξεκίνησα φυλλικό πριν μείνω έγκυος. Από το 2ο τρίμηνο ξεκίνησα ασβέστιο και σίδηρο+φυλικό (ένα σκεύασμα) τα οποία και συνέχισα μέχρι το τέλος. Μαγνήσιο χρειάστηκε να πάρω κάποια στιγμή προς το τέλος της εγκυμοσύνης επειδή είχα αρκετές συσπασεις και ο γιατρός το συνέστησε σαν προφυλακτικό μέτρο για να μην έχουμε πρόωρο τοκετό (υποτίθεται ότι χαλαρώνει τη μήτρα ή κάτι τέτοιο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα μου ξεκινησε το filicine απο την 1η μερα, σιδηρο πηρα μετα την 1η επισκεψη γιατι ειχα ιστορικο με χαμηλες τιμες σιδηρου και φεριτινης, αλλιως ειχε σκοπο να μου το δωσει αργοτερα απ οτι μου ειπε.

το trofocard το ξεκινησα προχτες που αρχισαν κι εμενα οι κραμπες και κατι φτερουγισματα στην κοιλια που μου ειπε οτι ειναι μικρες συσπασεις της μητρας γιατι ειναι νωρις να ειναι το μωρο και να κλωτσαει:eek:

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα το φυλλικο οξυ μου το ειχε ξεκινησει 3 μηνες πριν τη συλληψη!!!!

και τωρα και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη...

το σιδηρο μου τον ειχε ξεκινησει απο τον 4ο μηνα ατην πρωτη μου εγκυμοσυνη και τωρα που ειμαι 6 εβδομαδων δεν μου τον εχει ξεκινησει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...