Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ουρολοίμωξη και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είχα εδώ και μερικές μέρες περίεργα πονάκια και βάρος στο κάτω μέρος της κοιλιάς κοντά στο μπικίνι. Συνοδευόταν από δυσκοιλιότητα και θεώρησα ότι ήταν πόνοι στο έντερο. Τελικά ενώ συνεχίζονταν και αφού είχα ενεργηθεί αποφάσισα να πάω να με δει ο γιατρός μήπως και συμβαίνει κάτι σοβαρό πχ να έχω διαστολή, να είναι συσπάσεις και να μην το ξέρω. Με προβλημάτιζε η αίσθηση βάρους χαμηλά ανάμεσα στα πόδια και κάτι ελαφριά πονάκια στην μέση.

 

Τελικά αφού έδωσα ούρα μου είπε ότι είναι ουρολοίμωξη στα αρχικά στάδια και γι αυτό δεν είχα τσούξιμο στην ουρίθρα ακόμα. Ευτυχώς προλάβαμε πριν γίνει σοβαρό πρόβλημα και ξεκίνησα αντιβίωση Amoxil 1g δύο φορές την ημέρα. Ελπίζω σύντομα να περάσει ο πόνος αν και ήδη ψυχολογικά ηρέμησα αφού δεν είναι κάτι σοβαρό.

 

Είχε καμιά σας παρόμοια εμπειρία και πως το αντιμετώπισε;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


Akrivws ta idia simptwmata exw ki egw kai mou eipe o giatros pws exw loimwksi. Mou edwse akribws tin idai antibiwsi alla parola auta anisixw se sindiasmo me tin egkimosini. Sigoura den yparxei kapoio problima? Eimai twra ston 4o mina tis egkimosinis kai oso na'nai sa prwti fora me fobizoun kapoia pragmata.

Hc7Np3.png
Link to comment
Share on other sites

koritsia eimai ston 8o mhna kai epatha kai egw ourolimoksi kai exw stenoxwrithei poly.o giatros mou edwse antiviwsh.twra den ponaw oute tsouksimo exw.se liges meres tha ksana kanw eksetaseis elpizw na exei perasei,apla den ithela na piw antiviwsh.eyxomai na pane ola kala.kamia allh kopela na mas pei kamia gnwmh?

Link to comment
Share on other sites

Akrivws ta idia simptwmata exw ki egw kai mou eipe o giatros pws exw loimwksi. Mou edwse akribws tin idai antibiwsi alla parola auta anisixw se sindiasmo me tin egkimosini. Sigoura den yparxei kapoio problima? Eimai twra ston 4o mina tis egkimosinis kai oso na'nai sa prwti fora me fobizoun kapoia pragmata.

kai egw ta idia kai eimai ston 8o mhna kai pinw antiviwsh kai exw kata agxothei.as pane ola kala!korh h gio exeis?me to kalo!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

επαθα και εγω ουρολοιμωξη...απο εχθες το βραδυ ειχα ενοχληση και σημερα επιβεβαιωθηκα γιατι απεκτησα ολα τα συμπτωματα που ειχα και μια αλλη φορα πριν 2 χρονια που ειχα κολλησει παλι το μικροβιο. πηρα τηλεφωνο το γιατρο και μου ειπε να μην παω για καλλιεργεια ουρων για να μην χασω αλλο χρονο γιατι μπηκα στην 33η εβδομαδα και μου ειπε οτι υπαρχει φοβος συσπασεων!και να αγορασω γρηγορα zinadol 500 mg και να το παρω για 3 ημερες.θα τον ρωτησω περισσοτερα αυριο στο ραντεβου μας γιατι δεν καταλαβα απο το τηλ γιατι μια ουρολοιμωξη μπορει να ειναι τοσο επικινδυνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ όταν αντιλαμβάνομαι κάποιο σύμπτωμα που να μοιάζει με ουρολοίμωξη, πίνω πάρα πολύ νερό (1-1,5 λίτρα τη φορά) κατά τη διάρκεια της μέρας και πάω τουαλέτα κάθε 30 λεπτά περίπου,την επόμενη μέρα δεν υπάρχει ίχνος ουρολοίμωξης!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

εμενα σημερα μου περασανε τα συμπτωματα. πηρα την αντιβιωση απο χθες αλλα ειπε ο γιατρος να την συνεχισω για μια εβδομαδα....και δεν θελω γιατι τρωω αναγκαστηκα πρωι και βραδυ για να την παρω! και πανω που ειχα σκοπο να συμαζευτω λιγο μετα τη σημερινη μου επισκεψη στο ιατρειο του και συγκεκριμενα στη ζυγαρια του! στην δικια μου δεν τολμω να ανεβω γιατι με δειχνει παραπανω κιλα, οποτε ζυγιζομαι μονο οταν παω για εξεταση!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενω στις εξετασεις ουρων φαινεται να εχω πυοσφαιρια η καλιεργια βγαινει αρνητικη. Δεν εχω κανενα συμπτωμα βεβαια ουρολοιμωξης εχω παθει στο παρελθον και θα το καταλαβαινα. Μονο που εχω τρελη συχνοουρια αλλα αυτο μαλλον ειναι απο το μωρο. Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να ειναι μικρη φλεγμονη και μου εδωσε dactarin υποθετα για 3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κι εγώ είχα τρομερό πόνο στην περιοχή γύρω από το μπικίνι που περιγράφετε σε σημείο που δυσκολευόμουν να περπατήσω με το που άλλαξα τον μήνα μου. Και δεν έχω καταλάβει ακόμα αν είναι πόνος της λεκάνης, πόνος μέσης, πόνος μήτρας ή κάτι άλλο. Ουσιαστικά δεν είναι πόνος, είναι η αίσθηση που έχει κανείς όταν πάει στο γυμναστήριο και κάνει ασκήσεις για το εσωτερικό των γλουτών και μετά πιάνεται.

 

Είμαι τώρα στον 5ο μήνα. Ταυτόχρονα ξεκίνησαν και τα συμπτώματα της ουρολοίμωξης και με το που τα ένιωσα (γιατί έχω και κακό ιστορικό) ξεκίνησα να πίνω νερά. Κατά τη διάρκεια της ημέρας νιώθω απλά ότι η κύστη μου είναι συνέχεια γεμάτη οπότε και την αδειάζω συνεχώς και στο τελείωμα νιώθω ένα σφυξιματάκι. Το πρωί, όμως, που ξυπνώ υποφέρω και τότε τα ούρα μου είναι πιο θολά.

 

Χτες έκανα εξετάσεις ούρων κι έδειξε ότι έχω ουρολοίμωξη αλλά ο γιατρός μου είπε να μην πάρω φάρμακα, δεν το συνιστά τώρα με την εγκυμοσύνη κι απλώς να πίνω συνέχεια μα συνέχεια νερά. Πήρα και σαπούνι χαμομηλιού για να πλένομαι στην περιοχή αλλά εδώ διαβάζω ότι σε όλες σας πρότειναν φαρμακευτική αγωγή κι αναρωτιέμαι αν εγώ που δεν παίρνω φάρμακο υπάρχει φόβος να προχωρήσει και στα νεφρά το μικρόβιο.

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπερα κ απο εμένα. Εγω ειμαι στον πέμπτο μήνα μόλις μπήκα κ έπαθα για δεύτερη φορά συνεχόμενη ουρολοιμωξη. Το τσουξιμο που νιώθω μου κόβει την ανάσα. Δεν το αντέχω με τίποτα. Πήρα πριν απο δυο εβδομάδες ceclor 500mg για οχτώ μέρες αλλα τίποτα. Αποτι βλέπετε! Ξέρω

Ξερετε κάποιο γιατροσοφι να με βοηθήσει γιατι δεν αντέχω πάλι τα ίδια; Κ υποφέρω. Πίνω κτεσσερα λίτρα νερό τη μέρα οποτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ki egw mia apo ta idia koritsia me kanena sumptoma ourolimoksis mono mioskeletikous ponous kai pureto les kai imoun kriomeni alla mou ekane entiposi oti den eixa oute laimo oute kataroi oute tipota ki etsi to epsaksa kai telika...ourolimoksi kai eimai me ceclor ton 750

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ εξακολουθώ να έχω πόνο (κυρίως όταν περπατάω), και μετά το τέλος της αντιβίωσης. Εγώ έπαιρνα amoxil 500mg, 3 την ημέρα…. Αλλά και πάλι δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά..

kqKHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, κορίτσια μου, τελικώς ξεπέρασα την ουρολοίμωξη τότε χωρίς να πάρω κάποιο φάρμακο. Αυτό που έκανα ήταν να ξυπνώ ακόμα και τη νύχτα κάθε δυο ώρες για να πιω ένα ποτήρι νερό και μαζί μ' αυτό κατέβαζα και καμιά 6ριά cranberries (αποξηραμένα, μοιάζουν με σταφίδες στην όψη και τη γεύση) που λέγεται ότι είναι πολύ καλά για την αντιμετώπιση των ουρολοιμώξεων. Δεν ξέρω αν τελικώς αυτά είναι που με βοήθησαν, πάντως όταν σταμάτησα να νιώθω ενόχληση, έκανα και εξέταση ούρων και βγήκε πεντακάθαρη. Από τότε έτρωγα συνέχεια cranberries και δεν ξαναέπαθα ουρολοίμωξη. Ειλικρινά δεν ξέρω αν αυτά ήταν που με βοήθησαν τόσο πολύ, απλώς σας το παραθέτω εδώ μήπως και βοηθήσει κάποια από εσάς.

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites

το μονο κοριτσια που βοηθαει ειναι πολυ νερο..οταν ειχα μικρα συμπτωματακια για ουρολοιμωξη γιατι ειχα συχνα παλια κ ξερω πως ειναι επινα πολυ πολυ νερο κ γλιτωνα τα χαπια..κ τωρα στην εγκυμοσυνη πινω πολυ πολυ νερο λογω κολικο νεφρου κ μου κανει καλο..οσο μπορειται νερο..ξερω ειναι σπαστικο αλλα το μονο που βοηθαει...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια.. είμαι στην 12η εβδομάδα, κάναμε προχθές εξετάσεις αίμα ούρα για τον έλεγχο του μήνα, οι αιματολογικές ήταν τέλειες αλλά οι ουρολογικές έδειξαν ουρολοίμωξη. Μου φαίνεται πολύ παράξενο όμως γιατί ενώ δεν έχω ξανά πάθει ποτέ δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα, δεν μπορώ να καταλάβω.. Έχει τύχει σε καμία γιατί έχω κατα αγχωθεί και δεν θέλω να πάρω αντιβίωση!!:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Nina 123 μην ανησυχεις.. Είναι κάπως αναμενόμενες οι ουρολοιμώξεις στην εγκυμοσύνη γιατί η μήτρα μεγαλώνει και πιέζει την κύστη με αποτέλεσμα να μένουν υπολείμματα και γι αυτό να προκαλέσει λοίμωξη. Εγώ έπαθα στον 7ο μήνα και πήρα αντιβίωση γιατί η γιατρός μου μου είπε ότι καλύτερα να πάρω αγωγή για να μην ανέβει το μικρόβιο πιο πάνω και δημιουργηθεί πρόβλημα στο μωρό. Πήρα για 4 ημέρες μόνο και όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Nina 123 μην ανησυχεις.. Είναι κάπως αναμενόμενες οι ουρολοιμώξεις στην εγκυμοσύνη γιατί η μήτρα μεγαλώνει και πιέζει την κύστη με αποτέλεσμα να μένουν υπολείμματα και γι αυτό να προκαλέσει λοίμωξη. Εγώ έπαθα στον 7ο μήνα και πήρα αντιβίωση γιατί η γιατρός μου μου είπε ότι καλύτερα να πάρω αγωγή για να μην ανέβει το μικρόβιο πιο πάνω και δημιουργηθεί πρόβλημα στο μωρό. Πήρα για 4 ημέρες μόνο και όλα καλά..

 

Τώρα είδα το μήνυμα σου σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τελικά είχαν κάνει λάθος στο μικροβιολογικό και αντί να μου κάνουν επαναληπτική ούρων που ζήτησε η γυναικολόγος μου μου έκανε καλλιέργεια και βρήκε μικρόβιο το οποίο απ'οτι μου είπε η γυναικολόγος μου υπάρχει πάντα στον οργανισμό και η ουρολοίμωξη φαίνεται από τα πυοσφαίρια τα οποία όταν ξαναέκανα την εξέταση ήταν φυσιολογικότατα!!! Θα έπαιρνα άδικα αντιβίωση!! :?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.θα ηθελα την βοηθεια σας. Ειχα πονους στη κοιλια κ τη μεση κ τσιμπηματα απο κατω. Ειμαι στην 24η εβδομαδα. Πηγα στο Ελενα μου εκαναν υπερηχο κ ολα καλα απλω7 μου ειπαν οτι ισως ειναι αρχη ουρολοιμωξης κ να παρω amoxil 1gr προληπτικα κ να πινω πολυ νερο. Σε συνεννοηση με τον γιατρο μου. Δεν μου εκοψε ομως να ρωτησω για ultra levure γιατι κανω μυκητες με αντιβιωση. Ποσα ultra levure να παρω? 3 θα με καλυψουν? η επικοινωνια με τον γιατρο δεν ειναι πολυ ευκολη κ δεν θελω να τον παρω για αυτο. Καποια κοπελα που να εχει αναλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.θα ηθελα την βοηθεια σας. Ειχα πονους στη κοιλια κ τη μεση κ τσιμπηματα απο κατω. Ειμαι στην 24η εβδομαδα. Πηγα στο Ελενα μου εκαναν υπερηχο κ ολα καλα απλω7 μου ειπαν οτι ισως ειναι αρχη ουρολοιμωξης κ να παρω amoxil 1gr προληπτικα κ να πινω πολυ νερο. Σε συνεννοηση με τον γιατρο μου. Δεν μου εκοψε ομως να ρωτησω για ultra levure γιατι κανω μυκητες με αντιβιωση. Ποσα ultra levure να παρω? 3 θα με καλυψουν? η επικοινωνια με τον γιατρο δεν ειναι πολυ ευκολη κ δεν θελω να τον παρω για αυτο. Καποια κοπελα που να εχει αναλογη εμπειρια?
Αναζητησε τα biocult. Παρε 2 την ημερα σε διαφορετικη ωρα απο την αντιβιωση. Πηρα προσφατα αντιβιωση και δεν σου λεω τι περναω τωρα με τους μύκητες. Ξεκινησα ηδη και κολπικη κρεμα :?

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

Ειμαι στον 7ο μηνα κυησης :-) αλλα κάποια ουρικα προβληματα που ειχα επαναφέρονται....

Λιγο τσουξιμο λιγο ενόχληση περνάει έρχεται αλλα φοβάμαι μην μείνει...

Παλια το πάθαινα συχνα αλλα μικρόβιο δεν ειχα.

Προσέχω τι τρωω... Οχι πολυ ζάχαρη, οχι αλάτι, οχι πικάντικα ή κρεμμυδια .... Τρωω γιαούρτια γαλα νερο αρκετό κτλ ....

Θα κανω εξεταση για να ξερω αν εχω κατι...

Ομως ....

Τι αλλο να κανω ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...