Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτα ..απογοήτευση μήπως ξέρετε κάποιο καλό ζαχαροπλαστείο στο Γαλάτσι


Recommended Posts

Ειλικρινά με θεωρώ χαζή τελείως γιατί όντως είχα πει να πάω στον Καφηρέα και δεν το έκανα. Είπαμε να ενισχύσουμε το μαγαζιά δίπλα μας.. Απλά σε ένα μήνα έχουμε άλλη γιορτούλα και αν κάνω όντως κάτι από απέξω.......δεν ήθελα να το ξαναρισκάρω. Παλαιότερα ψωνίζαμε πάρα πολύ από εκεί, στο παλιό το μαγαζί αλλά έλα μου, που έδωσε μια φορά μπαγιάτικα στον αδελφό μου και έγιναν οι δικοί μου έξαλλοι. Προσωπικά όποτε είχα πάρει ήταν καλά.

Να ξέρεις πως λίγο πριν κλείσει το κατάστημα στην Βεΐκου, είχε αναλάβει ο αδελφός του, ο οποίος ήταν λίγο εχμμμ, πώς να το πω τώρα να μην θίξω καταστάσεις??? Τεσπα, δεν μπορώ να αναφέρω, απλά να σου πω καμία σχέση! Δεν το πονάει το μαγαζί όσο ο αδελφός του που έχει ΤΩΡΑ τον ΚΑΦΗΡΕΑ.

Προσωπική μου άποψη, δεν υπάρχει περίπτωση να σου τύχει μπαγιάτικο προϊόν τώρα στην Πρωτοπαπαδάκη.

(έγινα κατανοητή όπως τα γράφω?)

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aggeloudia μου,

 

Θα μπορούσες να μου στείλεις μεσω πμ τα στοιχεία της κοπέλας κοντά σε Πειραιά που αναφέρεις ότι έχεις μείνει ευχαριστημένη ????

 

Δυστυχώς, η τελευταία μας τούρτα ήταν ψιλο-αποτυχημένη... ήθελα εγώ ο βλάκας να μην πάμε να τα δώσουμε σε γνωστό ζαχαροπλαστείο, αλλά να ενισχύσουμε ένα πιο μικρό καινούριο μαγαζί... και, δυστυχώς, δεν έμεινα ικανοποιημένη καθόλου στα 2α γενέθλια της Σεμίνας !

Και να φανταστείς ότι είχα παραγγείλει 2 τούρτες: μια για τον παιδικό και 1 για εμάς... :?

 

 

Πολύ ευχαριστως αλλά εγω δεν ταχω.Θα παρω μια φιλη μου να μου το δωσει που ειχαμε φαει την τουρτα στο παρτυ της.

Δεν ειναι κατάστημα αν θυμαμαι καλά αλλά μια κοπελα...κυρια...που τα φτιάχνει στο σπιτι της.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε Βολεύει το " Κοσμικον" στα Άνω Πατήσια κοντά στο σταθμό στάση Α.Ελευθέριος νομίζω είναι. Καλό ζαχαροπλαστείο ονομαστό για το κορυφαίο γαλακτομπούρεκο που φτιάχνει,αλλά και οι τούρτες του είνια πολύ καλές. Εγώ παρείγγειλα μια για τα γενέθλια της κόρης μου και την έστειλα στο σχολείο και όλοι ήταν πολύ ευχαριστημένοι

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως λίγο πριν κλείσει το κατάστημα στην Βεΐκου, είχε αναλάβει ο αδελφός του, ο οποίος ήταν λίγο εχμμμ, πώς να το πω τώρα να μην θίξω καταστάσεις??? Τεσπα, δεν μπορώ να αναφέρω, απλά να σου πω καμία σχέση! Δεν το πονάει το μαγαζί όσο ο αδελφός του που έχει ΤΩΡΑ τον ΚΑΦΗΡΕΑ.

Προσωπική μου άποψη, δεν υπάρχει περίπτωση να σου τύχει μπαγιάτικο προϊόν τώρα στην Πρωτοπαπαδάκη.

(έγινα κατανοητή όπως τα γράφω?)

 

Ειλικρινά το ελπίζω έτσι χάνουν πελατεία. Μια φορά να δώσεις μπαγιάτικο ο άλλος δεν ξαναεμπιστεύεται. Γλύκα σε επίσκεψη είχα πάει και ήταν φρέσκα. Πραγματικά έκανα χαζομάρα που δεν πήγα εκεί για τούρτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τσιτοπουλοι-μητση.

Τρεις γενιες (ισως κ παραπανω!) ζαχαροπλαστειο στο κεντρο των αγ. αναργυρων γωνιακο απεναντι απο τις μπαρες του οσε. Και επειδη πλησιαζουν κ γιορτες και για τη βασιλοπιτα του και τα χριστουγεννιατικα γλυκα του αξιζει (οσα χρονια θυμαμαι κανουν και βασιλοπιττα με αληθινη λιρα και φυσικα τη κερδιζει οποιος τη βρει). Ξερω πως τρωνε οι ιδιοι απο τα γλυκα και το ψωμι τους καθημερινα οποτε δεν υπαρχει θεμα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ρωτησει στο φουρνο της γειτονιας μου για τουρτα και επειδη με ξερει μου ειπε καλυτερα να την παραγγειλω σε ζαχαροπλαστειο γιατι οι φουρνοι δεν φτιαχνουν γλυκα τα παραγγελνουν και αυτοι απο αλλους..οποτε ισχυει να μην την εφτιαξαν οι ιδιοι παντως καλο θα ηταν να τους ενημερωσεις τουλαχιστον να αλλαξουν προμηθευτη.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πιστευω πως προσπαθησαν να τη φτιαξουν μονοι τους και επειδη δεν το χουν, δε τους πετυχε. κανενα ζαχαροπλαστειο δε θα εφτιαχνε τετοια τουρτα οπως μας την περιγραφει!!! παντως ειναι μια καλη λυση να βγει η κοπελα απο τη δυσκολη θεση να ρωτησει τη τουρτα τη φτιαξατε εδω η σε καποιο αλλο εργαστηριο? με οτι μπορει να υπονοειται με αυτο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πιστευω πως προσπαθησαν να τη φτιαξουν μονοι τους και επειδη δεν το χουν, δε τους πετυχε. κανενα ζαχαροπλαστειο δε θα εφτιαχνε τετοια τουρτα οπως μας την περιγραφει!!! παντως ειναι μια καλη λυση να βγει η κοπελα απο τη δυσκολη θεση να ρωτησει τη τουρτα τη φτιαξατε εδω η σε καποιο αλλο εργαστηριο? με οτι μπορει να υπονοειται με αυτο!

 

 

το έθεσες πολύ σωστά.....!! δεν νομίζω ότι το έδωσαν έξω....!! Μα το σχέδιο ούτε κοβόταν ούτε τρωγόταν...εμφανισιακά έδειχνε οκ....(αν και η προχειρότητα φαινόταν....έλειπε σαντιγί στο γύρω γύρω....και την ώρα που πήγα...έβαζε λέει τα γράμματα). Επίσης ήταν παγωμένη. Ειλικρινά εμένα η εντύπωση που μου δόθηκε είναι ότι πήραν μια τούρτα που είχαν ήδη στο ψυγείο (σχετικά φρέσκια) κόλλησαν όπως όπως το σχέδιο που δεν τους έκατσε γιατί η τούρτα ήταν από την κατάψυξη. Σαν αποτέλεσμα....η τούρτα ξεπάγωσε τελείως την επόμενη μέρα ενώ το σχέδιο επειδή το έβαλαν με λάθος μέθοδο προφανώς.....δεν τρωγόταν.

 

 

Να το πω πολύ απλά .....κατάλαβα ότι αυτή δεν ξέρει από γλυκίσματα, προφανώς τα φέρνει όλα έτοιμα. Το ψωμί της είναι χάλια και ποτέ δεν παίρνω από αυτήν. Αγόραζα όμως βουτήματα τα οποία ήταν τέλεια....όπως και τα ντόνατς, τα κοκ και όλα τα άλλα που έχει είναι πολύ φρέσκα. Για αυτό το λόγο έκανα και την τούρτα εκεί. Πάντα μου ισχυριζόταν ότι αυτή τα φτιάχνει όλα.....και είναι δικά της.

 

Ειλικρινά σε ένα οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι τυχερή, η γιορτούλα ήταν μεταξύ μας .....οπότε γλίτωσα την ξεφτίλα και την ντροπή. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ τι θα έλεγαν αν την είχαν σερβίρει σε πάρτυ. Προφανώς από την ντροπή θα με έψαχνε η Νικολούλη να με βρει. Άσε που θα φαινόταν ότι λυπήθηκα να πάρω κάτι καλό για το παιδί μου, ενώ πλήρωσα ακριβώς τα ίδια με ένα ζαχαροπλαστείο. Το μόνο μου κίνητρο ήταν να ενισχύσουμε και λίγο τα μαγαζιά της γειτονίας….καλή κοπέλα και τα σχετικά. Πάντα την έβλεπα με ένα άγχος…..έχουν ανοίξει ένα σωρό φούρνοι τριγύρω….στενό και φούρνος. Πάντα με το χαμόγελο να με ρωτήσει τι κάνει η μικρή να με κεράσει βούτημα (την μικρή δηλαδή). Και πάντα φρεσκότατα τα βουτήματα. Τέλος πάντων καλύτερα που έγινε αυτό το περιστατικό γιατί τελικά από κάτι τέτοια καταλαβαίνεις τον επαγγελματία…..και τον σωστό τον άνθρωπο. Εγώ αν δεν ήξερα να κάνω τούρτες θα έλεγα κοριτσάκι μου δεν ξέρω.

 

Δεν έχω πάει πρόσφατα στον φούρνο της αλλά αν ποτέ περάσω και με ρωτήσει ναι θα της πω την αλήθεια….με ευγένεια όχι χοντροκομμένα….ούτε με θυμό. Όμως ειλικρινά πιστεύω ότι δεν θα με ρωτήσει, γιατί ξέρει ότι έκανε πατάτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

max and perry στη βείκου...δεν είναι και τόσο ακριβά όσο λένε και φρεσκότατα!!! κάνε μια βόλτα να πάρεις τιμή...από τον καφηρέα μακριά !! και πανάκριβος και μπαγιάτικα τα γλυκά του! είχα πάρει πέρισυ απο εκεί, την πλήρωσα ένα σκασμό λεφτά και ήταν χάλια!!!!

Link to comment
Share on other sites

max and perry στη βείκου...δεν είναι και τόσο ακριβά όσο λένε και φρεσκότατα!!! κάνε μια βόλτα να πάρεις τιμή...από τον καφηρέα μακριά !! και πανάκριβος και μπαγιάτικα τα γλυκά του! είχα πάρει πέρισυ απο εκεί, την πλήρωσα ένα σκασμό λεφτά και ήταν χάλια!!!!

 

 

 

 

Ήταν πέρυσι στην πρωτοπαπαδάκη δεν θυμάμαι....πότε ακριβώς μετακόμισε. Στο άλλο μαγαζί μας έτυχαν τα μπαγιάτικα....μήπως τελικά είναι όπως τύχει....!

 

Νομίζω ότι θα διαφωνήσω τελείως.....και σαφώς το max & perry έχει μια χαρά τιμές....μα ποιος είπε ότι είναι ακριβός...;;; τουλάχιστον πέρυσι που έπαιρνε σοκολατάκια μια χαρά μου έβγαινε...πολλά κομμάτια και θυμάμαι τιμή καλύτερη από τους άλλους. Επίσης το ίδιο για τα κεράσματα. Δεν ξέρω μήπως φέτος άλλαξαν τα πράγματα. Επίσης έχει τόσο κόσμο που είναι δύσκολο να είναι μπαγιάτικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ δεν μένω Γαλάται αλλά μένει ο αδερφός μου, οπότε ξέρουμε όλα τα ζαχαροπλαστεία της περιοχής.Λοιπόν, εκ πείρας: 1) Παρλιάρος στην Αγ.Γλυκερίας - πολύ φρέσκα, οικονομικά και πολύ καλή εξυπηρέτηση.Σκέψου ότι για τη βάπτιση του μικρού μου, πήγα και πήρα από εκεί γλυκά, τα οποία πρώτα μου έδωσε από όλες τις γεύσεις που έφτιαχνε για να δοκιμάσω.Όλες τις τούρτες των ανηψιών μας , τις πέρνουμε από εκεί και είναι απλά τέλειες. 2) Max Perry - ωραία γλυκά αλλά όχι και τούμπες. Οι τούρτες του είναι αρκετά καλές. 3) Καφηρέας - αρκετά ακριβός για αυτό που προσφέρει(ο προηγούμενος ήταν καλύτερος) 4) Saymon - μετά το Κόσμο του σπιτιού : απλά μακριά!!!!

Αυτά είχα να πω , η πιο γλυκατζού του κόσμου!!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοριτσια εινια παλιο το θεμα αλλα τωρα το ειδα και ειπα να σας πω οτι εμεις ψωνιζουμε απο pab liber....πολυ καλο ζαχαροπλαστειο , φρεσκα και πολυ νοστιμα ολα τα γλυκα του..ειναι στη Λαμπρινη στο Γαλατσι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα, απλά για να σας αποτελειώσω. Η κυρία με το εν λόγω ζαχαροπλαστείο (πουλάει και ψωμί – χάλια και αυτό) έστειλε παντού φυλλάδιο με νέες τιμές και υποτίθεται πολύ καλή ποιότητα. Τέλος πάντων είπα να περάσω (είχα να πάω από τότε που έγινε το θέμα με την τούρτα). Περιττό να πω ότι της το είπα πολύ όμορφα (είχε περάσει και η κάψα η δική μου) τι έγινε. Μου ζήτησε χίλια συγνώμη και τέλος πάντων δικαιολογήθηκε (τι να δικαιολογήσει) και προσφέρθηκε να μου κάνει δωρεάν τη επόμενη τούρτα. Το φιλάνε, πήρα τα γλυκάκια μου (1 κιλό – τα είχε σερβίρει πριν γίνει η σχετική συζήτηση) και τα πήγα σπίτι, ήταν όλα μπαγιάτικα, χάλια, δεν τρωγόντουσαν. Λυπάμαι πολύ «Ο Λύκος σαν εγέρασε δεν άλλαξε!!»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά, τώρα θύμωσα!!

Στην θέση σου θα είχα επιστρέψει με τα μπαγιάτικα γλυκά κ θα της έλεγα να τα φάει μπροστά μου, για να διαπιστώσει κ η ίδια ότι δεν τρώγονται!!

Τι ξεφτίλα!! Κ λειτουργεί ακόμα το χανίο της?????

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τώρα θύμωσα!!

Στην θέση σου θα είχα επιστρέψει με τα μπαγιάτικα γλυκά κ θα της έλεγα να τα φάει μπροστά μου, για να διαπιστώσει κ η ίδια ότι δεν τρώγονται!!

Τι ξεφτίλα!! Κ λειτουργεί ακόμα το χανίο της?????

 

είμαι πεπεισμένη εκατό τα εκατό ότι θα κλείσει γιατί εάν δεν κλείσει....μάλλον όλη η γειτονία την στηρίζει για φιλανθρωπικούς λόγους....πάντους υπάρχουν πολλοί μα..... έξω εκεί, πήγα να πάρω τυρόπιτα από φούρνο και ήταν χθεσινή και να φανταστείς είχα και το παιδί μαζί (ποιος θα έτρωγε άραγε από την τυρόπιτα;;;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσάκι μου καλό, γιατί εξακολουθείς να ψωνίζεις από την απαράδεκτη? Θα έπρεπε να πειστείς με την τούρτα να μην ξαναπεράσεις απέξω! Μία η τούρτα, δύο η τυρόπιτα, τρίτωσε με τα γλυκά! Ε νισάφι!! Θα πάθεις καμιά δηλητηρίαση μάτια μου!!!

Έχω εξοργιστεί μιλάμε!! Δεν μπορείς να καταλάβεις πώς νιώθω

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσάκι μου καλό, γιατί εξακολουθείς να ψωνίζεις από την απαράδεκτη? Θα έπρεπε να πειστείς με την τούρτα να μην ξαναπεράσεις απέξω! Μία η τούρτα, δύο η τυρόπιτα, τρίτωσε με τα γλυκά! Ε νισάφι!! Θα πάθεις καμιά δηλητηρίαση μάτια μου!!!

Έχω εξοργιστεί μιλάμε!! Δεν μπορείς να καταλάβεις πώς νιώθω

 

 

 

όχι η τυρόπιτα ήταν από άλλο αρτοποιείο !! μην λέμε και ψέμματα.

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιράκι πήγαμε σε εργαστήριο ζαχαροπλαστικής και φτιάξαμε μια υπέροχη τούρτα, τώρα στο σπίτι στην Αθήνα για την ονομαστική μας εορτή φτιάξαμε μια τούρτα με θέμα πάλι σε ζαχαροπλαστείο αρτοποιείο. Είπα και εγώ να ενισχύσω την τοπική αγορά της γειτονιάς. Περιττό να πω ότι απογοητεύτηκα οικτρά, η τούρτα ήταν παγωμένη, το θέμα δεν τρωγόταν ήταν σαν χαρτί ……και το παντεσπάνι μου φάνηκε όχι τόσο φρέσκο. Όχι δεν πλήρωσα λιγότερα, δεν το έκανα για λόγους οικονομίας. 30 ευρώ έδωσα το καλοκαίρι και 27 τώρα, ίδια χρήματα δηλαδή.

 

Μα καλά το θέμα δεν τρωγόταν;; για να μην πω δεν κοβόταν…..

 

Νοιώθω πολύ θυμωμένη, πρώτα από όλα με τον εαυτό μου. Επίσης η όλη εμφάνιση της τούρτας έδειχνε κάπως πρόχειρη. Να το πω απλά, στο σπίτι μόνη μου καλύτερα την έκανα…..!! Δεν ήταν μια τούρτα επαγγελματική απλά πρόχειρα φτιαχμένη. Με ένα παντεσπάνι σαν του σουπερ μάρκετ και σαντιγή έτοιμη γκαρνί, και όπως είπα το θέμα δεν τρωγόταν.

 

Ντρέπομαι να πάρω την κοπέλα να της το πω αν και θα το κάνω. Από βουτήματα έχει πολύ νόστιμα και λέει ότι τα φτιάχνει η ίδια. Οπότε σκέφτηκα γιατί όχι να μην κάνω και την τούρτα. Τέλος πάντων…….εσάς σας έχει τύχει….

 

Για την επόμενη φορά…..ξέρει καμία στο Γαλάτσι καλό ζαχαροπλαστείο για τούρτες γενεθλίων..;

 

Να σου πω οτι καλυτερη τουρτα απο τα Fresh δεν θα βρεις :cool:

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

είδα και άλλη μια κοπέλα έγραψε για τον ΝΑΝΙ, κι εμείς απο αυτον αγοράζουμε πάααρα πολλά χρόνια τώρα. Έχει πάντα φρέσκες πάστες και παγωτά-παγωτίνια και έχουμε κατα καιρούς παραγγείλει και τούρτες οι οποίες ήταν πάντα καταπληκτικές.

 

Στον Περισσό έχει αρκετές πλέον επιλογές

1)τον ΝΑΝΙ (πάστες και τούρτες)

2)το Κοσμικόν (στον Αγιο Νικόλαο κ στον Αγ.Ελευθέριο νομίζω) με το καλυτερο γαλακτομπουρεκτο, όπως εγραψε και μια άλλη κοπέλα

3) στην Καποδιστρίου, κοντά δηλ. στο Περισσό είναι και ο ΑΝΔΡΙΑΣ με το καλυτερο προφιτερολ

4)ένα φοβερόοοο γλυκό που λέγεται ''μελαχρινή'' (δοκιμάστε το σας παρακαλώ!!! και θα με θυμηθείτε:lol::lol:) στα Άνω Πατήσια, ''Αποστόλου'' νομίζω λέγεται το μαγαζί (καθώς περνάτε κάτω απο το τρένο/γέφυρα, με κατεύθυνση προς Εθνική, στο δεξί σας χέρι, έχει και ταμπέλα που γράφει για το γλυκό ''μελαχρινή'')

 

και φυσικά και όλες οι άλλες επιλογές που έγραψαν άλλες κοπέλες (εγώ τα παραπάνω μαγαζιά ξέρω, επισκέπτομαι :P:p και συστήνω)

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ του Νάνι θα σου έλεγα...Προσωπικά τον προτιμώ και από το Max Perry. Ή μάλλον θα τον προτιμούσα, γιατί έχω χρόνια να φάω γλυκό από του Νάνι.

...και συμφωνώ με την Clelia! Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να ενισχύεις οικονομικά μια τόσο κακή επιχείρηση.

 

...Αχ Κατερινα_ πόσο δίκιο έχεις....(μου πέφτουν τα σάλια)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Νανης γαλακτομπούρεκο, Ανδριάς ρποφιτερολ, Σχίζας πάστες-τούρτες, Pap Liebe σου και κωκ, Max Perry σοκολατάκια και η μαμά μου πάντα ψώνιζε από την Ανεμώνη στην Τράλλεων διάφορα.

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...