Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗΣ


Recommended Posts

Mαμάκα μπορεις να πεις στην ομαδάρχισα να την ελέγχει... αλλα δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα το κάνει αυτή με τη σειρά της...

 

Αγορασε της εσύ 2-3 τηλεκάρτες για να την βγάλει όλη την εβδομάδα ώστε να μην χρειαστεί να της αφήσεις πολύ χαρτζηλικι....έτσι και αλλιώς τα παιδιά τρώνε πρωινό, δεκατιανο, μεσημεριανο, απογευματινο, βραδυνο....δεν θα μεινουν νηστικά αν δεν έχουν χρήματα να αγοράσουν κάτι απο το κυλικείο...

 

Εύχομαι να περάσει καλά η κορούλα σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Pam ευχαριστώ, πιστεύω οτι θα περασει καλα, εκείνη το περιμένει με πολύ χαρά. Εγώ έχω το άγχος για το πως θα περνάει, αν θα τρώει...και άλλα πολά. Κυρίως όμως με προβληματίζει ότι θα βρεθεί μόνη της με όλους αγνωστους. Θα ήθελα να γνωρίζω περισσότερο τους υπεύθυνους της ομάδας της, πριν πάει. Κάτι όμως που δεν γίνετε. Μάλλον είμαι υπερβολική?

Καλή η ιδέα με τις τηλεκάρτες.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η κόρη μου είναι 10 χρονων και θα ηθελα και εγω να τη στείλω κατασκηνωση, στη Βορεια Ελλάδα όμως. Θα μπορουσε κανεις να μου συμβουλευει καποια συγκεκριμενη κατασκήνωση; Η αν έχετε καποια υπόψη σας που καλύτερα να αποφευχθεί. Πέρσι πήγε στη Τσαφ- τ σ ο υ φ, και είμασταν λίγο δυσαρεστημενοι από τις εγκαταστάσεις (βαγόνια). Ούτε η θάλασσα ήταν πολύ ωραία.

 

Ευχαριστώ

 

Αννα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

την Κυριακη εμεις καναμε επισκεψη στην κατασκηνωση sport village athitaki στο Γραμματικο, που ειναι προτεινομενη απο την εταιρια που εργαζομαι.Ηκορη μου ειναι 9 ετων και ειναι η πρωτη χρονια που θα παει στην πρωτη περιοδο απο 17/06 εως 09/07.

Οι εγκαταστασεις μας φανηκαν καλες βεβαια μας ειπαν οτι κοιμουντε μαζι παιδια της ιδιας ηλικιας αλλα ειναι μαζι περιπου 12 παιδια.Μονο αυτο μπυ φανηκε λιγο υπερβολικο.Τωρα δεν ξερω για τις διαστηριοτητες και το προγραμμα ειναι πολύ ενδιαφερον αλλα θα ειναι ετσι τα πραγματα, εχω αγχος αλλα θελω να της δωσω και την ευκαιρια να ζησει αυτην την εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η κόρη μου είναι 10 χρονων και θα ηθελα και εγω να τη στείλω κατασκηνωση, στη Βορεια Ελλάδα όμως. Θα μπορουσε κανεις να μου συμβουλευει καποια συγκεκριμενη κατασκήνωση; Η αν έχετε καποια υπόψη σας που καλύτερα να αποφευχθεί. Πέρσι πήγε στη Τσαφ- τ σ ο υ φ, και είμασταν λίγο δυσαρεστημενοι από τις εγκαταστάσεις (βαγόνια). Ούτε η θάλασσα ήταν πολύ ωραία.

 

Ευχαριστώ

 

Αννα

 

οι συναδελφοι της β.Ελλαδας εχουν προταση για την κασκηνωση ελαιωνας στην Χαλκιδικη αν δεν κανω λαθος.Πρεπει να εει και σελιδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου συνιστουσα kinderland εστελνα τα παιδια μου 12 χρονια

 

Πήγαινα εκεί ως κατασκηνώτρια, βοηθός ομαδάρχισας, ομαδάρχισα και τέλος κοινοτάρχησα. Τέλεια. Απίστευτη εμπειρία αλλά για μεγάλα παιδιά. Δεν συμφωνώ για πολύ μικρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
θα σου συνιστουσα kinderland εστελνα τα παιδια μου 12 χρον ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ;ΣΕ ΠΟΙΑ KINDERLAND ΣΤΕΛΝΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑς ΣΤΑ ΨΑΚΟΥΔΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗς;

γεια σας μανουλες.λοιπον εγω εχω ενα αγορακι 2 μηνων και 1 εβδομαδας.εχει υψος 63 εκ.και ζυγιζει 7600.ο παιδιατρος μας ειπε πως ειναι στα ανωτατα επιπεδα.εχει καμμια αναλογη περιπτωσ紨

Link to comment
Share on other sites

θα σου συνιστουσα kinderland εστελνα τα παιδια μου 12 χρον ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ;ΣΕ ΠΟΙΑ KINDERLAND ΣΤΕΛΝΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑς ΣΤΑ ΨΑΚΟΥΔΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗς;

 

Nένα, να σου ζήσει το παιδάκι σου αλλά είσαι σε λάθος τοπικ!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν και τελικώς επέλεξα κατασκήνωση, είναι πολύ σημαντικό όσοι γνωρίζουμε κάποια μείον ή συν να τα αναφέρουμε για σωστότερη επιλογή!

 

 

 

ego pantos perisi esteila ti kori mou sti korelko kai emeina para polu

euxaristimeni

poli oraios xoros

oraio periballon

asfalis gia ta paidia mas

k prosites times mi to ksexname se tetoious diskolous kairous

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Γνωρίζει κανείς κάτι για το Green Camp,κατασκήνωση στα Λεχαινά;Θέλω να στείλω την μικρή μου που είναι 8 ετών.

 

Πήγε πέρσι ο ανιψιός μου, 13 χρονών και από όσο ξέρω του άρεσε πολύ και θέλει να ξαναπάει φέτος. Δεν ξέρω πολλά για τις εγκαταστάσεις όμως καθώς δεν έχω πάει.

Utmw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πέρυσι είχα στείλει την Αλκμήνη στο ranch στο Σοφικό Κορινθίας και ήταν πολύ όμορφα. Το μειονέκτημα όμως είναι ότι δεν τα πήγαιναν για μπάνιο στη θάλασσα. Άλλο ένα μείον΄ήταν η απόσταση και η κινηση τις Κυριακές τα απογεύματα (για να περάσεις τα Λουτρά Ωραίας Ελένης γινόταν χαμός).

 

Φέτος σκεφτήκαμε με μία άλλη μητέρα να στείλουμε τις κορες μας στη κατασκήνωση ΚΟΡΕΛΚΟ στο Κάλαμο. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

 

 

 

Χάλια και πάλι χάλια!!!!!!!!!!! Είναι η πρώτη φορά που πήγανε τα παιδιά κατασκήνωση, δύο κορίτσια 8 και 6 ετών αντίστοιχα και της πήραμε άρον άρον!!!!!!!!!!! Τις 2 πρώτες ημέρες που μας άφηναν να επικοινωνούμε με τα παιδιά ήταν καλά, μετά με άφηναν να μιλήσουμε 1 λεπτό μόνο με την μεγάλη μου και με την μικρή μου έκανα 3 ημέρες να μιλήσω!!!!! Ο λόγος ήταν ότι η 16χρονη ομαδάρχισσα μίλησε άσχημα στα παιδιά και βέβαια δεν ήθελε να το μάθω!!!! Πήγαμε να τα δούμε τα παιδιά μία μέρα πριν το κανονικό επισκεπτήριο και δεν μας ενημέρωσαν ότι την επόμενη έχει κανονικό επσκεπτήριο με αποτέλεσμα την επόμενη μέρα να πάνε όλοι οι γονείς και εμείς ....πουθενά!!!! Δεν μας ενημέρωσαν ότι θα έχει επισκεπτήριο γιατί υποτίθεται ότι θα μας ενημέρωναν τα παιδιά μας!!!!!! Και φυσικά τα παιδιά έκλαιγαν και όταν ζήτησα να μιλήσω με την ομαδάρχισσα για να δω αν ηρέμησαν τα παιδιά και να ζητήσω να μιλήσω μαζί τους είπε << Δεν έχω καμμία δουλειά να μιλήσω με κανέναν, αφήστε με ήσυχη>> Λες και μας έκανε χάρη!!!! Αν δεν ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους ας μην κάθονται εκεί!!!!!!!!!! Το πιό βασικό όμως είναι ότι τα παιδιά φωνάζανε ότι δεν θέλουν να ξαναπάνε κατασκήνωση!!!!!!!!!!! Άντε τώρα να αλλάξουν γνώμη.

Επίσης οι κοιτώνες και οι εγκαταστάσεις παλιές και ελλιπείς!!! Ούτε όταν πήγα εγώ κατασκήνωση δεν ήταν έτσι.....

Καλύτερα πριν πας τα παιδιά στην κατασκήνωση κάνε τον κόπο και πήγαινε να δεις τις εγκαταστάσεις και να μιλήσεις με τον αρχηγό της κατασκήνωσης για να έχεις και τηλέφωνα!!!! Για να επικοινωνήσω με την κατασκήνωση της Κορέλκο μου έδωσαν 2 κινητά τηλέφωνα που δεν φωνάζουν αμέσως τα παιδιά αλλά σε παίρνουν μετά τις 5 το απόγευμα και αν επιχειρήσεις να πάρεις μετά τις 9 το βράδυ που υποτίθεται ότι τα παιδιά διασκεδάζουν δεν το σηκώνει το τηλέφωνο κανείς!!!!!!!!!!!!!

Αυτή η εμπειρία μας για 5 ημέρες που έκατσαν εκεί .......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την Κυριακη εμεις καναμε επισκεψη στην κατασκηνωση sport village athitaki στο Γραμματικο, που ειναι προτεινομενη απο την εταιρια που εργαζομαι.Ηκορη μου ειναι 9 ετων και ειναι η πρωτη χρονια που θα παει στην πρωτη περιοδο απο 17/06 εως 09/07.

Οι εγκαταστασεις μας φανηκαν καλες βεβαια μας ειπαν οτι κοιμουντε μαζι παιδια της ιδιας ηλικιας αλλα ειναι μαζι περιπου 12 παιδια.Μονο αυτο μπυ φανηκε λιγο υπερβολικο.Τωρα δεν ξερω για τις διαστηριοτητες και το προγραμμα ειναι πολύ ενδιαφερον αλλα θα ειναι ετσι τα πραγματα, εχω αγχος αλλα θελω να της δωσω και την ευκαιρια να ζησει αυτην την εμπειρια...

 

Ημουν εκει Α'Περιοδο...Δουλευα στο ΙΑτρειο της κατασκηνωσης Νοσηλευτρια.Πως της φανηκε της κορουλας σου η κατασκηνωση??

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινα εκεί ως κατασκηνώτρια, βοηθός ομαδάρχισας, ομαδάρχισα και τέλος κοινοτάρχησα. Τέλεια. Απίστευτη εμπειρία αλλά για μεγάλα παιδιά. Δεν συμφωνώ για πολύ μικρά.

 

ΚΑι εγω πηγαινα KInderland ως κατασκηνωτρια για 7χρονια,δυστυχως δεν συνεχισα για ομαδαρχισσα κ.ο.κ.Τη θεωρω απ τις πιο οργανωμενες κατασκηνωσεις,με πολυ μεγαλη υπευθυνοτητα,αλλα παραλληλα ειναι πολυ-πολυ αυστηρα...Θα μου πεις για το γονιο ειναι ενα συν,αλλα τα παιδια θεωρω οτι καταπιεζονται!

Συγγνώμη,αλλα στέλνετε τα παιδιά και τα προσέχουν δεκαεξάχρονα? δηλαδή το ανήλικο επιβλέπει το ανήλικο?

 

ΟΙ ομαδαρχες δεν ειναι 16,αλλα απο 18-21...Απ την εμπειρια που εχω,ειναι ολα πολυ υπευθυνα παιδια και αν καποιος δεν μπορει να ανταπεξελθει στις υποχρεωσεις του,τοτε γινεται αντιληπτο απ τον Αρχηγο και τοτε αποχωρει απ το χωρο της κατασκηνωσης.

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήγαινα κατασκήνωση σαν κατασκηνώτρια αλλά και σαν ομαδάρχισσα 16 χρόνια. Έχω πάει σε πολλές κατασκηνώσεις στην Αττική. Οι καλύτερες κατασκηνώσεις είναι: Κατασκηνώσεις Ασημακοπούλου στο Καπανδρίτι ( ο Παράδεισος του παιδιού και Η φωλιά του παιδιού) και η kinderland στον Κάλαμο. Στην Ασημακοπούλου πήγαιναμε 6 χρόνια και έχουμε τις καλύτερες αναμνήσεις εγώ και τα αδέλφια μου. Οι ιδιοκτήτες και το προσωπικό νοιάζονται για τα παιδιά πολύ και τα απασχολούν με δραστηριότητες όλη την ημέρα. Στην kinderland ηταν η πρώτη κατασκήνωση που πήγα σε ηλικία 5 χρονών, αλλά πήγαινε η αδελφή μου μέχρι πρόσφατα. Πολύ καλή και αυτή με οργάνωση και πολλά ενδιαφέρονται για τα παιδιά. Το μεγαλύτερο πρόβλημα στις κατασκηνώσεις είναι οτι αφήνουν τα παιδιά στη μοίρα τους όλη την ημέρα χωρίς ομαδικά ενδιαφέροντα. Αυτό που θα ήθελα να πω στους γονείς από την πειρα μου είναι ότι τις πρώτες μέρες καλό είναι να μην έχετε επικοινωνία με τα παιδιά και να τα αφήνεται να προσαρμόζονται. Περνάνε πολύ ωραία τα παιδιά στη σωστή κατασκήνωση. Κάθε χρόνο, αρχές καλοκαιριού, ακόμα και τώρα που είμαι 33 χρονών, νιώθω μια νοσταλγία και μια στενοχώρια που δεν μπορώ να ξαναπάω. sorry για το μεγάλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη,αλλα στέλνετε τα παιδιά και τα προσέχουν δεκαεξάχρονα? δηλαδή το ανήλικο επιβλέπει το ανήλικο?

 

Εκεί που έστειλα την κόρη μου οι ομαδάρχισσες είναι όντως 16 χρονών αλλά την έστειλα πέρισυ που ήταν η ίδια 12 χρονών και ξανά φέτος. Ο γιος μου που είναι 8 με παρακαλάει αλλά ούτε συζήτηση, δεν τον εμπιστεύομαι. Μπορεί άλλα παιδιά να είναι πιο ώριμα. Ο κάθε γονιός κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ζουζούνες μην αγχώνεστε! Δεν προσέχουν τα 16χρονα τα παιδάκια!είναι ανάλογα τις ηλικίες,πχ δεν κρατάει ένα κοριτσάκι 16χρονών 11 παιδάκια τις ηλικίες 8-11 ετών!εκεί μπαίνουν μεγαλύτερες κοπέλες(και αγόρια!) τα 16χρονα πέρνουν ηλικίες 13-15 χρονών!εγώ ας πούμε όταν πήγαινα σαν κατασκηνώτρια όταν ήμουν 13-15 πάντα οι ομαδάρχισσες μου ήταν 2 με 3 χρόνια μεγαλύτερες!επίσης ο ομαδάρχης είναι απλά υπεύθυνος στο να κρατάει "ενωμένη" την ομάδα (σπιτακι) την πραγματική δουλειά και προστασία την έχουν οι κοινοτάρχες και οι πτερυγάρχες!!! εγώ πάντως για κατασκήνωση προτείνω "σκουρα"! αθλητική κατασκήνωση,τέλειες εγκαταστάσεις,ΠΑΡΑ πολλές δραστηριότητες,και καθαριότητα!εγώ 24 χρονών γαιδούρα,και ακόμη πάω σαν κοινοτάρχησσα ή αρχηγείο :P

1.png

 

Όταν ο ήλιος θα πάψει να ανατέλλει, ίσως τότε να πάψω να σου λέω σ΄αγαπώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά, please...

Οποιος γνωρίζει, ανάμεσα σε Skouras Ranch, kinderland και Γλαράκια, γιά 5,5-6 ετών παιδάκι (α΄του φορά) ποιά προτείνετε? Μήπως κάποια άλλη? Είναι όντως όλη μέρα στον ήλιο τα παιδιά στο Ranch Skouras?

Link to comment
Share on other sites

Εαν εννοεις το ραντζο στο Σοφικο, επειδη πηγα βολτιτσα πριν 2 μηνες περιπου, οντως δεν εχει πολλους χωρους με σκεπαστρα. Αυτο ομως συνεβαινε και στο sports village που ειχα την κορη μου. Δεν μου παραπονεθηκε ποτε για κατι :wink:.

Αλλωστε εχουν προγραμμα με δραστηριοτητες και δεν νομιζω να περιφερονται για πολλες ωρες μονα τους.

Τα παιδια μου παντως οταν ειδαν το ραντζο ξετρελαθηκαν και μου ειπαν οτι θελουν να πανε εκει. Τις αλλες δυο κατασκηνωσεις που λες, δεν τις ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει και για την κατασκήνωση Λελούδα, στην Εύβοια. Έχει κανείς εμπειρία? Στο ράντζο, στο Σοφικό, πηγαίνουν τα ανήψια μου και είναι πολύ ευχαριστημένα. Εμένα δεν με παραπέμπει όμως σε κατασκήνωση. Περισσότερο σαν ένα camping πολυτελείας. Anyway, τα παιδιά περνάνε πολύ καλά πάντως....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά, please...

Οποιος γνωρίζει, ανάμεσα σε Skouras Ranch, kinderland και Γλαράκια, γιά 5,5-6 ετών παιδάκι (α΄του φορά) ποιά προτείνετε? Μήπως κάποια άλλη? Είναι όντως όλη μέρα στον ήλιο τα παιδιά στο Ranch Skouras?

 

 

Λοιπον στην Ranch αντικειμενικά έχει πολυ πράσινο.Το αρνητικό της είναι οτι είναι μακριά για όσους μένουν αθήνα. Η Kinderland είναι μια απο τις καλυτερες κατασκηνώσεις που έχω παει.Εχω να σου προτείνω τις κατασκηνωσεις ασημακοπουλου στον καλαμο. Εχει 2 κατασκηνωσεις.μια γ ηλικιες 6-15 και μια 6-12 η δευτερη ειναι καθαρά για μικρότερες ηλικίες.Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...