Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ CHICCO κ avent


Recommended Posts

Κορίτσια καλημερα!!!Εχω ενα προβληματακι κατι μερες τωρα κ δεν ξερω που αλλου να βαλω το θεμα μου μπας κ καποια με βοηθησει!!Σορυ αν ειμαι εκτος τοπικ αλλα εχω απελπιστει. Εχω μπουκαλια της chicco k avent με την πιπιλα που μοιαζει σα θηλη.Το πλατυ μπουκαλι.Καταλαβατε φανταζομαι???Φτιαχνω λοιπον το γαλα , το κουναω, ριχνω στο χερι να δω θερμοκρασια, πεφτει μια χαρα το γαλα κ μετα ... δεν ξαναπεφτει!!!!!!!!!!!!Ρουφαει ρουφαει η μπεμπα, αλλά ματαια!!!γιατι μου συμβαινει αυτο???Σκεφτηκα μηπως ειναι μικρες οι τρυπες καθως ειναι για 0 μηνων κ της ανοιξα με βελονα.Χωρις το γαλα πεφτουν γρηγορα οι σταγονες.Εχω τρελαθει.Κριμα τα λεφτα που εχω δωσει.Δε βγαζω ακρη.Ξερει καμια να μου δωσει τα φωτα της????

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Katerina καταρχήν να σου ζήσει!

 

Όταν βιδώνεις το μπουκάλι δεν πρέπει να το σφίγγεις για αυτό θα πρέπει αφού φτιάξεις το γαλατάκι του να το ξεβιδώσεις ελαφρα μια φορά και να το ξαναβιδώσεις χωρίς να το σφίξεις. Ίσως για αυτό δεν ρέει το γαλατάκι.

Πάντως γενικά με τα μπιμπερό της chicco και εγώ είχα απελπιστεί ώσπου τα πέταξα και πήρα nuk. Όλο έτρεχαν.

 

Επίσης να σου πώ ότι υπάρχει ειδικό εργαλείο που ανοίγει τρύπες στις θηλές, της chicco. Δοκίμασε με αυτό γιατί με την βελόνα δεν ανοίγουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα μπουκαλια ειχα στην κορη μου και εχω ακομη και τωρα στο γιο μου τα φαρδια με τη φαρδια θηλη.ειναι τα καλυτερα!!!!τα εχω δοκιμασει ολα....! αν δεν πεφτει το γαλα παει να πει οτι δεν εχει διαλυθει και εχει δημιουργησει κομπακια μπαλακια αρα καποιο φραζει την τρυπα. συνηθως αυτο γινεται οταν ειναι καυτο το νερο.βαλε χλιαρο το νερο και ανακατεψε το πολυ ωρα.παντως δοκιμασε (δεν ξερω αν εχεις καουτσουκ) τη σιλικονη και ανοιξε την τρυπα (η καουτσουκ δεν ανοιγει ευκολα και ειδικα με καρφιτσα)ή αγορασε θηλες 1,2,3 που υπαρχουν για αυτα τα μπιμπερο ειδικα και βαλτη στο 1 για το μωρακι σου.μην αποριπτεις τα μπιμπερο στο υπογραφω ειναι τα καλυτερα με διαφορα.ελπιζψ να βοηθησα...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα!!!

κ γω εχω chicco k avent

το chicco πεφτει πιο ευκολα το το γαλα σε σχεση με το avent αλλα κ παλι μια χαρα βλεπω ρουφαει, κατι αλλο θα ειναι μάλλον κ δε μπορει να ρουφηξει ισως να θελει ακομα μεγαλυτερη τρυπα, μη λυπάσαι καθολου τα λεφτα σου εγω μια χαρα ευχαριστημενη ειμαι, απλα απο οτι βλεπω τα αvent ειναι πιο σφιχτο κ σκληρο το υλικό!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην ανοιγεις την τρυπα μονη σου,υπαρχει λογος που ειναι μικρη.πρεπει να γυμναστει η κατω γνοθος ωστε να μεγαλωσει σωστα. σ αυτο βοηθαει ο θηλασμος η η μικρη τρυπουλα ωστε το παιδι να βαζει κ καποια δυναμη

Link to comment
Share on other sites

Katerina καταρχήν να σου ζήσει!

 

Όταν βιδώνεις το μπουκάλι δεν πρέπει να το σφίγγεις για αυτό θα πρέπει αφού φτιάξεις το γαλατάκι του να το ξεβιδώσεις ελαφρα μια φορά και να το ξαναβιδώσεις χωρίς να το σφίξεις. Ίσως για αυτό δεν ρέει το γαλατάκι.

Πάντως γενικά με τα μπιμπερό της chicco και εγώ είχα απελπιστεί ώσπου τα πέταξα και πήρα nuk. Όλο έτρεχαν.

 

Επίσης να σου πώ ότι υπάρχει ειδικό εργαλείο που ανοίγει τρύπες στις θηλές, της chicco. Δοκίμασε με αυτό γιατί με την βελόνα δεν ανοίγουν εύκολα.

 

το εχω δοκιμασει!!τζιφος...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα μπουκαλια ειχα στην κορη μου και εχω ακομη και τωρα στο γιο μου τα φαρδια με τη φαρδια θηλη.ειναι τα καλυτερα!!!!τα εχω δοκιμασει ολα....! αν δεν πεφτει το γαλα παει να πει οτι δεν εχει διαλυθει και εχει δημιουργησει κομπακια μπαλακια αρα καποιο φραζει την τρυπα. συνηθως αυτο γινεται οταν ειναι καυτο το νερο.βαλε χλιαρο το νερο και ανακατεψε το πολυ ωρα.παντως δοκιμασε (δεν ξερω αν εχεις καουτσουκ) τη σιλικονη και ανοιξε την τρυπα (η καουτσουκ δεν ανοιγει ευκολα και ειδικα με καρφιτσα)ή αγορασε θηλες 1,2,3 που υπαρχουν για αυτα τα μπιμπερο ειδικα και βαλτη στο 1 για το μωρακι σου.μην αποριπτεις τα μπιμπερο στο υπογραφω ειναι τα καλυτερα με διαφορα.ελπιζψ να βοηθησα...

 

Νομιζω οτι αυτο φταιει.Τα μπαλακια που λες...αλλά στα άλλα μπουκαλια γιατι δεν δημιουργει προβλημα?Ειμαι ευχαριστημενη δε λεω γιατι βολευει την μπεμπα η θηλη καθως θηλαζαμε μεχρι πριν λιγο καιρο...αλλά ποσο να αντεξουν τα νευρακια μου!!!το παιδι να κλαιει κ εγω να ψαχνω μπουκαλια!!!θα ανακατευω περισσότερη ωρα να δω...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

μην ανοιγεις την τρυπα μονη σου,υπαρχει λογος που ειναι μικρη.πρεπει να γυμναστει η κατω γνοθος ωστε να μεγαλωσει σωστα. σ αυτο βοηθαει ο θηλασμος η η μικρη τρυπουλα ωστε το παιδι να βαζει κ καποια δυναμη

 

η μπεμπα ειναι 6 μηνων γι αυτο πηρα την αποφαση να την ανοιξω, αφου η τρυπα ειναι για 0 μηνων, δηκαδη νεογεννητο!αλλά κ πάλι τίποτα δεν εκανα!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια ευχαριστω!!ειμαι νεα στο θεμα μπουκαλι κ τα χω παιξει!!!τελος παντων , μαλλον η περιπτωση μου ειναι μοναδικη!!!μονο σε μενα θα μπορουσε να συμβει αυτο!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω μπουκάλια της Nuk και μου το κάνανε κι εμένακάποια στιγμή αυτό. Όντως, εντελώς σπαστικό και για το μωρό και γι'αυτόν που το ταίζει. Τη λύση τελικά τη βρήκα στις πιπίλες #2 (για τη Nuk είναι αυτό το νούμερο. Η chicco μπορεί να διαχωρίζει με άλλα νούμερα τις πιπίλες της). Αντί για τρυπούλα, η πιπίλα έχει πάνω ένα σταυρό. Υποτίθεται ότι είναι για πυκτά υγρά (!), αλλά με έσωσε κυριολεκτικά με το γάλα των μωρών και από τότε δεν την έχω αλλάξει. Και, παρ'όλο ότι φοβόμουν ότι το γάλα θα πέφτει με μεγάλη πίεση και θα τις πνίγει,δεν τις ενοχλησε καθόλου, ίσα-ίσα το ευχαριστιούνται. Ελπίζω να σε βοήθησα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

tarshou σε ευχαριστω πολυ!!!νομιζω οτι κ μενα εκει ηταν το προβλημα.Το γαλα ηταν πολυ πηχτο!!!Τελικα μετα απο πολλες εγχειρησεις με τη βελονα ανοιξα καλυτερα τις τρυπες κ βουαλα!!!!το κοριτσακι μου πινει μια χαρα τωρα!!Κ εγω φοβομουν μην πνιγει κ δεν τις πιεζα να ανοιξουν περισσοτερο.Ετσι κι αλλιως θα παρω επομενες πιπιλες για 6 μηνων.

Ποτε αλλάζουμε πιπιλες??Μετα απο ποσο καιρο χρησης???

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Katerina1981, καλό θα είναι να αλλάζονται τακτικά οι πιπίλες, καθώς και τα πλαστικά μπιμπερό. Η φαρμακοποιός μου προτείνει να αλλάζω τις πιπίλες κάθε τρίμηνο περίπου, και τα μπουκάλια κάθε τέσσερις με πέντε μήνες. Βέβαια να σου πω την αλήθεια το μπουκάλι εγώ δεν το αλλάζω τόσο τακτικά, εκτός αν δω ότι έχει θολώσει το πλαστικό, τις πιπίλες όμως τις αλλάζω κάθε τρεις με τέσσερις μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν έχεις πιπίλες καουτσούκ κι όχι σιλικόνη, ένας τρόπος για να καταλάβεις ότι θέλουν αλλαγή είναι να αλλάξει το χρώμα της "κεφαλής" της πιπίλας, της "θηλής" ας πούμε. Με τις πολλές χρήσεις αυτή φουσκώνει και αρχίζει ν'ασπρίζει. Όταν αντί για καφετί γίνει προς το άσπρο, η πιπίλα θέλει αλλαγή. Για τις πιπίλες σιλικόνης δεν ξέρω, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

έχω avent και πραγματικά δεν είχα κανένα πρόβλημα, βάζω το νεράκι και το γαλατάκι στο μπουκάλι, περνάω την θηλή από το λευκό την τοποθετώ στο μπουκάλι, κλείνω, βάζω το καπάκι, κουνάω και το γαλατάκι είναι έτοιμο.... είχα την θήλή ένα, πήγα στην 2 και τώρα στην 3 ...!!!

 

σκέψου το ενδεχόμενο μήπως σου έτυχε κάποιο ελαττωματικό σε αυτή την περίπτωση πήγαινε να στο αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...