Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Είναι απίστευτα καλή!

 

Εμένα ο φούρνος είχε μεγάλη φθορά γιατί ένα διάστημα το χρησιμποιούσε η μαμά μου η οποία γενικώς δεν πολυπροσέχει τις κουζίνες.

 

Ο φούρνος ήταν χάλια :mad::mad::mad:

Με το gel αυτό έχει γίνει καθρέφτης μέσα. Το μόνο που θέλει είναι να το αφήσεις αρκετές ώρες ή και ένα βράδυ αν είναι δυνατόν!

 

Το χρησιμοποιήσαμε και στη κουζίνα της μαμάς μου που δεν είναι Neff και εκεί τα ίδια αποτελέσματα.

 

Δεν έχει να κάνει με τη μάρκα της κουζίνας.

 

Επίσης καθάρισε τέλεια το κράνος που χρησιμοποιούσα παλιά όταν κυκλοφορούσα με μηχανή. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ χρησιμοποιώ το fairy power spray. Το βρίσκεις σε όλα τα σούπερ μάρκετ μαζί με το απορρυπαντικά πιάτων και είναι για καμμένα λίπη σε ταψιά, κατσαρόλες, φούρνους, μάτια κουζίνας. Ψεκάζεις, περιμένεις κανένα μισάωρο και αφού πάρεις με ένα σφουγγάρι ή βέτεξ τα καμμένα λίπη ξεπλένεις καλά-καλά. Τις περισσότερες φορές δε θέλει καν τρίψιμο. Ένα πέρασμα και έφυγαν όλα! Αν χρειαστεί τρίψιμο χρησιμοποίησε το σκληρό από σφουγγαράκι ή αν δε χαράζει ο φούρνος σου λίγο συρματάκι. Ακόμα και η ξύστρα για τις κεραμικές εστίες κάνει καλή δουλειά και εννοείται δε χαράζει.

Αυτά!! Καλή τύχη! :wink:

Link to comment
Share on other sites

σε αλλο θεμα μια κοπελα προτεινε το Dr.Beckmann καθαριστικο φουρνου σε gel,το δοκιμασα κι ειναι οντως πολυ καλο.Το αφηνεις περιπου 20 λεπτα και μετα με βετεξ φευγουν ολα ,δε θελει τριψιμο.Υπαρχει στα σουπερ μαρκετ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ας τα πω απο την αρχη... :) λοιπον...οταν πηρα τα ηλεκτρικα μου στο σπιτι τα πηρα ολα σε inox. οταν ηρθε η ωρα νατα καθαρισω ομως δε μπορουσα να τα κανω χωρις να αφησω σημαδι απο το πανι :mad:

μια μερα λοιπον πηγα σε ενα μαγαζι και ρωτησα με τι τα καθαριζουν εκει που τα πιανουν τοσα χερια! και τι μου λεει?!μη βαζεις τιποτα αποτο εμπορευμα! καθαρισε το με υγρο πιατων και μετα χαρτι κουζινας και λαδακι που βαζουμε στα μωρα!! :shock: απο τοτε σωθηκα και τωρα γυαλιζουν..

προχθες ειχα νευριασει με τα επιπλα μου που γεμιζουν με δακτυλιες των μωρων και θαμπωνουν με το συνεχες καθαρισμα..

:? σκεφτικα να δοκιμασω και εκει λαδακι :idea: εριξα σε λιγο χαρτι κουζινας

τακανα!!και.. τωρα λαμποκοπουν σαν νατα περασα βερνικι!! :lol:

βεβαια θελει απο πανω με καθαρο πανι η χαρτι κουζινας να μην εχει λαδιλα αλλα θα μεινετε εκπληκτες με τα αποτελεσματα!!!δοκιμαστε το!! :wink:

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

το έχω δει αυτό απο καθαρίστρια στο ασανσέρ του Δαις! και είχα μείνει την περασα για τρελλη :lol:, αλλα το ασανσερ ήταν λαμπερό και απίστευτα καθαρό, οπότε το μυστικό πιάνει :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ψυγειο μου το ινοξ με baby oil το κάνω..το πλυντηριο των πιατων όμως και ο φουρνος καθαρίζουν και γυαλιζουν και με πανί βρεγμενο και καλα στραγγισμενο,προφανως το πλυντ. θα ειναι καλυτερης ποιότητας

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

DALIA!!! τωρα ειδα την απαντηση σου.. καιγω το πλυντηριο πιατων μου καθαριζει με πανακι βρεγμενο.αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι πιο καλο inox αλλα οτι δεν ειναι κανονικο inox! ειναι μια στρωση απο πανω που κανουν ναναι σαν inox! αυτο στο λεω πολυ ψαγμενα γιατι εψαχνα παλι να παρω κατι και το ρωτησα σε πολλους..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το ψυγείο είχε μέσα ένα μπουκαλάκι με λαδάκι για να το καθαρίζω :wink:

Όταν το λαδάκι του κατασκευαστή τελείωσε (ψυγείο Liebherr) σκέφτηκα ότι έμοιαζε με Baby oil και από τότε το χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και η Coca cola καθαρίζει τα είδη υγιεινής!!!!!

τι βαζουμε στο στομάχι μας;;;;;;

 

:D

Εγώ από τότε που μου είπε ένας υδραυλικός να ρίχνω κοκα-κόλα για να καθαρίζω το σιφόνι σταμάτησα να την πίνω!!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δυστυχώς καθάρισα το ασανσέρ μας που είναι από γυαλιστερό inox εσωτερικά με baby oil και γέμισε λευκές θολούρες... μεγάλη καταστροφή και δεν φτιάχνει με τίποτα. Το BABY OIL κάνει μόνο για τις mat ή σαγρέ inox επιφάνειες, στις γυαλιστερές σαν καθρέφτης είναι καταστροφικό . Τώρα περιμένω τον συντηρητή του ασανσέρ μήπως μου βρει κάποιο σούπερ ισχυρό καθαριστικό, αν και νομίζω πως αυτές οι θολούρες δεν βγαίνουν με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

fairy χρησιμοποιω και εγω και αρκετο τριψιμο :( Neff εχω και δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενη...τεσπα αυτο δεν εχει να κανει με το οτι λερωνεται ο φουρνος :P

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

πυρολυση... πολυ ωραιο συστημα αλλα πρεπει να το εχει ο φουρνος, ο δικος μου το εχει, στην αρχη το φοβομουν κι οταν το εκανα το κοιτουσα απο μακρυα σαν βομβα αλλα τελικα ειναι πολυ καλο γινονται ολα σταχτη. ναι δεν ανατιναχτηκε!! χιχιχι:lol::lol::lol:

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα...εμενα εχει ενα συστημα αυτοκαθαρισμου και καλα...του βαζεις λιγο νερο με σαπουνι στον πατο και τον προγραμματιζεις...τριχες κατσαρες!!!!!!!

Ελπιζω η πυρολιση να ειναι πιο αποτελεσματικη αν και εχω ακουσει οτι απαγορευεται ρητα να την κανεις συχνα γιατι καιει το εμαγιε!!!!!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...