Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος βάφτισης


administrator

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8elw th boh8eia sas.

το θέμα είναι και τί διαθέτεις.... εμείς τα πήραμε όλα απο τα μαραζίλ.... το κόστος όλου του πακέτου ήταν 600 € και περιείχε:

1.το κουστούμι της βάφτισης (το οποίο δεν ήταν με γραβάτα και έτσι γιατί και εγώ δεν τα γουστάρω αυτά)

2. ένα άλλο σύνολο για το ξελάδωμα

3. παπουτσάκια

4. τα λαδόπανα

5. εσώρουχα - καλτσάκια

6. το κουτί

7. το μπουκαλάκι για να μπεί το λάδι

8. Λαμπάδα (ένας παιδικός καλόγερος)

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

ok, nomizw oti me kalupses arketa.

prolabainw na ta parw as poume se 1-2 meres an paw se magazi opws to marazil? h prepei na perimenw? dustuxws exw mono apogeumata eleu8era, oute kan sabbato.

nai ontws, ti einai to set gia 3eladwma?

kapoios mou eipe oti xreiazetai kai sapounaki gia na plunoun nona kai papas ta xeria tous meta ta ladwmata...?

epishs, xreiazontai kai ta marturika?

xxx

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το mikelina στο Περιστέρι έχει όμορφα πράγματα σε πολύ καλές τιμές..

 

Είχαμε ρωτήσει για την βάπτιση του Παναγιώτη (2006) και μπορούσες να πάρεις όλο το πακέτο με 400 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά από μέρος σε μέρος αλλάζουν τα έθιμα, ακόμη και τα απαραίτητα αντικείμενα. Πχ τα μαρτυρικά, όταν έγινα νονά στην Βόρεια Ελλάδα δεν πήρα μαρτυρικά, δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν... Όταν βαφτίσαμε τον μικρό (στην Νότια Ελλάδα) και είπα στην νονά ας μην πάρουν μαρτυρικά μου είπε πως είναι απαραίτητα!

Όσον αφορά το σετ για το ξελάδωμα, η dοra_xan εννοεί μάλλον το ρουχαλάκι που θα βάλει το μωρό όταν το πλύνει (ξελαδώσει) η νονά/νονός κάποιες μέρες μετά την βάφτιση. Κι αυτό αλλάζει από περιοχή σε περιοχή...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ βάπτισα την κορούλα μου στις 23/9.

Είχα πολλούς καλεσμένους.Υπολόγιζα γύρω στους 350.

Κάτι που άρεσε σε όλους ήταν οι προσκλήσεις που ήταν σε στυλ ταυτότητας(σε λαχανί και ροζ).Στην αγορά κοστίζουν γύρω στο 1,30-1,50 η μία(χωρίς φάκελο).Εγώ τις έκανα μόνο 0.70 την μία.Άρα 200 προσκλήσεις μου κόστισαν 140Ε.

Mπομπονιέρες έκανα μαρακες και ξύλινα κρεμασταράκια σε 10 σχέδια.Επειδή έκανα πολλά κομμάτια(350) μου έκαναν 15% έκπτωση.Οπότε μου κόστισαν 380Ε.

Φωτογράφος 500Ε.

350 γλυκά προφιτερόλ σε κουτάκι forever friends που ήταν ανα 36 κουτάκια σε μεγάλο κουτί forever friends,350E,αλλά μου έμειναν και τα κουτιά για το παιδικό δωμάτιο!

2 τούρτες,1 βάπτισης και 1 πιο απλή,50 και 35 αντιστοιχα.

Δώρο κουμπαρας,ρολόι Vogue και μονόπετρο τα πήραμε από χρυσοχοείο ενός θείου του άντρα μου και απο 350 μας τα άφησε 200.Κουτί για το δώρο,30Ε

Τραπέζι στην οικογένειά μου,στου άντρα μου και στης κουμπάρας,περίπου 20 άτομα,360Ε.

Ρούχα,παπούτσια και τσάντα για μένα 400Ε.Του σύζυγου 500Ε.

Χτένισμα 20Ε.Μακιγιάζ 60Ε.Μανικιούρ-πετικιούρ 60Ε.

Ρούχα μικρής για την εκκλησία 120Ε.

Και τέλος 60Ε σε κέρματα που μοίρασε ο άντρας μου στα παιδάκια.

Συνολικό κόστος χονδρικά 3300. :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη δεν ηταν βαφτιση...φορολογικη δηλωση μου φανηκε!!! :lol::lol::lol::lol:

Μονο εγω ξερω ποσα εδωσα....κι αν αγαπη μου δεν παιρναμε δανειο να κλεισουμε και τρυπες,τωρα θα πλεναμε πιατα στην Αστορια!!!! :roll:

 

.....μου θες και δευτερο......!!!!!!!!! :roll:

Eπειτα απο πιεσεις που δεχτηκα απο την δχση,αφησα ελευθερη την αγελαδιτσα μουυυ να βοσκει στα λιβαδια.Οποιος χασαπης ενδιαφερθει ας επικοινωνησει πριβε μαζι μου για να κανονισουμε τα δεοντα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη δεν ηταν βαφτιση...φορολογικη δηλωση μου φανηκε!!! :lol::lol::lol::lol:

Μονο εγω ξερω ποσα εδωσα....κι αν αγαπη μου δεν παιρναμε δανειο να κλεισουμε και τρυπες,τωρα θα πλεναμε πιατα στην Αστορια!!!! :roll:

 

.....μου θες και δευτερο......!!!!!!!!! :roll:

 

χαχα!καλά ας μείνω έγκυος και μετά πες ότι θέλεις! :D:P:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως θα μεινεις εγκυος,μικρο μου λουκουμακι? Με τον Κρινο???

 

ΧΑΧΑΧΑ! Το αλλο με την αγελαδιτσα το ξερεις????? :lol::lol::lol:

Eπειτα απο πιεσεις που δεχτηκα απο την δχση,αφησα ελευθερη την αγελαδιτσα μουυυ να βοσκει στα λιβαδια.Οποιος χασαπης ενδιαφερθει ας επικοινωνησει πριβε μαζι μου για να κανονισουμε τα δεοντα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

προσκλησεις 200 (τις καναμε μονοι μας- τραβηξαμε φωτογραφία το χερακι του μωρου που κρατουσε ενα φλουρί κωσταντινατο που του το κανανε δωρο τα πεθερικά μου οταν γεννηθηκε, το πηγα στο τυπογραφειο διαλεξα χαρτι, φάκελο)

μπομπονιέρες 600

γλυκά 250 (προφιτερολάκια με λευκή και μαύρη σοκολατα)

ταβέρνα +ζωντανή μουσική 2100 (για 100 ατομα)

διακοσμηση ταβερνας 150 (κηροπήγια ικεα με κορδελλες στα χρωματα της βαφτισης, χαρτοπετσετες ,μπαλονια με ήλιο )

ρούχα μαμάς 550

μαλλιά, μανικιουρ 120

ξενοδοχειο 400

δώρο νονάς 450

Φωτογραφος-βιντεο 0(αδερφος φωτογραφος), εκκλησία 0

σιγουρα θα εχω ξεχασει και κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ok με το κόστος για τη βάφτιση, αλλά με τη διαδικασία τι γίνεται? Δηλαδή, εκτός από το πιστοποιητικό γεννήσεως, χρειαζόμαστε κάτι άλλο, και αν ναι τι? πέρα από τα καθαρά "κοσμικά" τι άλλο πρέπει να κάνουμε? σκοπευουμε να βαφτίσουμε τον μπουμπούκο μας τον Μάιο και από ότι καταλάβατε, δεν έχω ιδέα! :)

 

naOIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευακι επειδη χθες πηγα εκκλησια κι εκλεισα κι εγω ημερομηνια για τον μπεμπη, αλλα τωρα πρεπει να φυγω να παω γιατρο, θα σου γραψω μετα τι μου ειπε ο πατερ κι εχω λαλησει !!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον....

Να πω βεβαια οτι το φυλλάδιο που μου εδωσε, αφορα την Ιερα Μητροπολη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής.... Δεν ξερω αν ισχυει για παντού !!!

 

Δικαιολογιτικα για την βαπτιση :

1) Ληξιαρχικη Πράξη Γεννήσεως του παιδιού

2) Δελτία Αστυνομικων Ταυτοτήτων των γονέων

3) Εάν οι γονείς κατοικούν σε άλλη ενορία από αυτή που θα γίνει η βάπτιση, απαιτείται μεταβίβαση βαπτίσεως από τον εφημέριό τους

4) Σε περίπτωση απουσίας του ενος γονέα, απαιτείται για την ονοματοδοσία έγγραφη συγκατάθεσή του με το γνήσιο της υπογραφής !!!

 

Μετα την βάπτιση ο ιερεας θα εξδόσει ΔΗΛΩΣΗ ΒΑΠΤΙΣΕΩΣ την οποία οι γονείς πρέπει να καταθέσουν στο Ληξιαρχείο του Δημου γεννήσεως του παιδιού εντός 90 ημερών, μετά υπάρχει οικονομικό πρόστιμο...

 

Τωρα επειδη το υπόλοιπο ειναι δυο φουλ σελίδες, θα σας γράψω το ζουμί :

Προυπόθεση για την τέλεση του μυστηρίου είναι η υπογραφή και των δυο γονιών στη Δηλωση Βαπτίσεως....

Ο/Η αναδοχος πρέπει να ειναι Ορθόδοξος Χριστιανός. Θα απαγγείλει το Σύμβολο της Πίστεως. Εάν είναι έγγαμος ΠΡΕΠΕΙ να εχει τελέσει Θρησκευτικό γάμο !!!

Η μητερα και η αναδοχος να ειναι ευπρεπως ενδεδυμενες !!!

Απαγορευεται καθε ειδους στολισμός στην κολυμβήθρα... Ο στολισμός μπορεί να περιλαμβάνει ΜΟΝΟ μια ή δυο ανθοστήλες εντός του ναού και τίποτα άλλο !!!!! Προαύλιο τίποτα !!!!

 

 

Αυτα χοντρικα !!! Στην ιδια εκκλησια ειχαμε βαπτίσει την Αγγελιάννα πριν 2 χρόνια και μισό και απο όλα τα παραπάνω ίσχυαν, η ληξιαρχικη γεννήσεως... και καποια αυτονόητα (ευπρεπως ενδεδυμενοι κλπ) !!!

 

Τι λέτε ?????????????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τί κουλαμάρες είναι αυτές;;;;; :shock::shock::shock: Εμάς και να στολίσουμε την κολυμπήθρα μας άφησε, και το προαύλιο (μόνο για κάτι μπαλόνια που ήταν πιασμένα απο τις κολώνες της εκκλησίας γκρίνιαξε, αλλά συμφώνησε να τα βγάλουμε αφού μπεί ο κόσμος μέσα), και τους νονούς δε τους ρώτησε καν αν είναι παντρεμένοι ή πως, ούτε αν έχουν ξαναβαπτίσει. Μόνο τη νονά ρώτησε αν είναι ορθόδοξη, γιατί έχει ιταλικό όνομα.... τελικά και αυτό έχει να κάνει με τον παππά.... :?

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια, τι είναι όλα αυτά?

 

καλά και τα λέτε γιατί κι εγώ αυτές τις μέρες θα πάω να κλείσω ημερομηνία για να βαφτίσουμε τη μικρή την άνοιξη.

 

να ξέρω τι με περιμένει :?

 

δηλαδή αν μέχρι να γίνει η βάφτιση ο νονός αποφασίσει να παντρευτεί την μέλλουσα γυναίκα του (και νονά) με πολιτικό γάμο... τί γίνεται? :shock::shock::shock:

line_feet_beg_39_time_1185508800_text_c720b8ebe5ede120e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Και κολυμπηθρα στολισα και ανθοστηλες ειχα και τιποτα δεν υπεγραψα...

Για τους νονους ρωτησε μονο αν ειναι ορθοδοξοι. Ουτε αν ειναι παντρεμενοι ρωτησε. Τους ειπε μονο πως αν ξαναβαφτισουν πρεπει να ειναι επισης κοριτσακι.

Link to comment
Share on other sites

Α και ξεχασα και κατι που μου το ειπε προφορικα ο Πατερ !!!

ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΒΑΠΤΙΣΕΙ ΛΕΕΙ !!!!

¨οχι το αντιθετο φύλο, ΚΑΘΟΛΟΥ !!! :shock:

 

Καθόλου;;;;; :?:?:shock::shock: Μήπως έκανε λάθος ο πάτερ;;; :?::?: νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό…ή μήπως είναι καινούριο αυτό όπως και το να μην στολίζουν την εκκλησία υπερβολικά;; :?

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω οτι αυτα ειναι απο ενα φυλλαδιο που μου εδωσε ο πατερ και ειναι απο τον Μητροπολιτη Μεσογαιας και Λαυρεωτικης !!! Μπορει να μην ισχυουν παντου !!! Ουτε ισχυαν πριν 2 χρονια που βαπτισα την μικρη....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ο Μητσοτακης (φτου και τον μελετησα!!) που εχει 7000 βαφτηστήρια ολα του ιδίου φυλου ητανε; Ή μηπως οι κανονες της εκκλησίας εξαιρουν τους πολιτικούς; Θα τρελαθουμε τελειως;

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Λοιπον κοριτσια ..εγω λεω να παω σε κανα ποταμακι,σε καμια λιμνουλα,ενα πραμα.. να το βαπτισω γιατι με αυτα που διαβαζω και τα ποσα που αναφερετε..μας βλεπω να γινομαστε Βουδιστες.. :!::!::!::roll::roll::roll:

.png

 

....LOVE IS IN THE AIR...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα κοριτσια δεν τα πιστευω ολα αυτα που διαβαζω!Μα ειναι δυνατον;Λιγο υπερβολικα μου φαινονται.Εμεις σκεφτομαστε να βαπτισουμε το κοριτσακι μας το καλοκαιρι στη θεσσαλονικη.Μηπως οι κοπελες απο θεσ.νικη θα μπορουσαν να μας βοηθησουν και να μας προτεινουν καποιο κεντρο για μετα τη βαπτιση προς καλαμαρια μερια η και αλλου,που να ειναι ομως και σχετικα φτηνα;Ακουσα για εστιατοριο στην καλαμαρια 35 ευρω το ατομο.Ειναι πραγματι τοσο ακριβα η επεσα στην περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...