Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ.

 

Και εγώ του είχα πάρει τις κάψουλες του mercola και κατέληξα να τις πίνω εγώ.

Οπότε κατέληξα στο λαδάκι.

Είχα πάρει και αυτές που έχει για τις γυναίκες (όταν τις έπαιρνα έλυσα το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας :-))

 

πόσα να δίνουμε πια ?

πόσα?

 

αυτό είναι που θέλουμε να τα μεγαλώσουμε φυσικά ??????

:lol: :lol: :lol:

 

Mercola κανένα νέο ?

 

xaxaxaxa κι εγώ το ιδιο οι καψουλιτσες του ειναι πολυ μεγάλες για παιδακια.... με τιπτοα δνε μορουν να τις καταπιουν!

 

οποτε κι εγω το γυρισα στο λαδακι για το μικρό στα μπαλακια για τη μεγάλη.

 

Επισης μονο αυτ δινω μωρε, δηλ το λαδακι, και λιιιιγο ενιχυση σητν πορτοκαλαδα το απογευμα.

 

Δεν ξέρω τα προιόντα μπορεί να είναι εξαιρετικά αλλά συγκεκριμένα για τον βήχα δεν έχω δώσει ποτέ τίποτα.

Η γιατρός μου ισχυρίζεται πως αφού βήχει καλά κάνει και βήχει και δεν πρέπει να του το σταματάμε γιατί έτσι "καθαρίζει". Από όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι έχει πάρα πολύ δίκιο.

 

Τώρα με το κόψιμο του καπνίσματος (περίμενω συγχαρητήρια μόνο η sovaen μου έχει δώσει και πολύ με πληγώσατε... :-)) έμαθα πως και ο βήχας του καπνιστή έχει λόγο και σκοπό. Του κάνει πάρα πολύ καλό. Χωρίς αυτόν τα πνευμόνια θα ήταν σε ακόμα χειρότερη κατάσταση !!!!!!!

 

Συμφωνω,,,, το εχω μονο για πολυ δυσκολες περιπτωσεις, και αν δεις το ενα ειναι ουδιαστικα ενα μπλεντ ομοιοπαθητικων, εμεις κανουμε ομοιο και σε τοσο δυσκολες περιπτωσεις σιγουρα θα μας εδινε ομοιο ο γιατρος μας...

 

οποτε παλι δεν το δινω χαχαχαχαχα αλλα το εχω για εκτακτες αναγκες σκ κλπ. Κανει δουλεια παντως!

 

Θα δοκιμασω κι εγω παντως αυτο με τη μουσταρδα! και για κρεμμυδι καπου διαβασα για βουλωμενες μυτουλες κλπ(αρα και βηχαλακι λογω μπουκωματος)

 

Ροζυ πες λεπτομερειες!

 

Α και αν μπορεις στειλε πμ το τηλ της παιδιατρου απο καιρό το ζητησα σε μια αλλη κοπελα που την εχει και το εχει ξεχασει....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω το συγκεκριμένο να ειναι λασπολογία αφού το έμαθε στα σεμινάρια.

 

Aστο Μπαμπουράκι.

Όπου κάνουν τέτοια σεμινάρια συνήθως έχουν δικό τους εμπόριο

(όπως στα σεμινάρια σαπουνιών που έκανα εγώ)

ή έχουν "δικούς" τους ανθρώπους.

 

 

Όσο για το ΤΤΟ

το άλλο τεστ που μπορούμε να κάνουμε είναι στη μούχλα.

Εαν φύγει η μούχλα πχ απο τις κουρτίνες του μπάνιου

τότε είναι καλό.

 

Μην πέσουμε στην παγίδα του

"οτι είναι φθηνό σημαίνει οτι δεν είναι και καλό"

 

 

 

τελικά το coconut oil που αναφέρετε στις συνταγές σας είναι το λάδι καρύδας?

 

Ναι! Ειναι το coconut του Μερκολα!

Link to comment
Share on other sites

Σοφία πάρε χαρτί και μολύβι και γράφε παραγγελία, για σαπούνια σαμπουάν κλπ (άντε το αποσμητικό θα το φτιάξω μόνη μου, χάρη σου κάνω...). Αμ, τι νομίζεις τσάμπα σε στέλνω στα σεμινάρια; lol

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκαιο η παιδίατρος σου Μπαμπουράκι, και η δικιά μας μου έχει πει ότι τον βήχα δεν τον καταστέλλουμε.

Για τον επίμονο βραδινό βήχα που δεν αφήνει τα παιδιά να κοιμηθούνε κομπρέσσες μαύρης μουστάρδας λέει, τις κάναμε στην κόρη μου όταν έπαθε βροχοπνευμονία με θεαματικά αποτελέσματα!

 

Πως γίνεται αυτό???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aστο Μπαμπουράκι.

Όπου κάνουν τέτοια σεμινάρια συνήθως έχουν δικό τους εμπόριο

(όπως στα σεμινάρια σαπουνιών που έκανα εγώ)

ή έχουν "δικούς" τους ανθρώπους.

 

Όσο για το ΤΤΟ

το άλλο τεστ που μπορούμε να κάνουμε είναι στη μούχλα.

Εαν φύγει η μούχλα πχ απο τις κουρτίνες του μπάνιου

τότε είναι καλό.

 

Μην πέσουμε στην παγίδα του

"οτι είναι φθηνό σημαίνει οτι δεν είναι και καλό"

 

Ναι! Ειναι το coconut του Μερκολα!

 

σε μερικά όμως όντως ισχύει το φθηνό με το καλό..

όπως τα ανοξείδωτα που αναρωτιόμουν εγώ πριν από καιρό..

αν μη τι άλλο όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει καλύτερα !

 

άντε βρε Μερκόλα μου βάλε δώσε... !!!! :-)

περιμένουμε πως και πως..

 

αν και .. πόσα λεφτά να μου έχουν μείνει?

όλα στο iherb πάνε !!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

σε μερικά όμως όντως ισχύει το φθηνό με το καλό..

όπως τα ανοξείδωτα που αναρωτιόμουν εγώ πριν από καιρό..

αν μη τι άλλο όποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει καλύτερα !

 

Έχω ανοξείδωτα από το ΙΚΕΑ (κατσαρολάκι και μπωλάκια) και τα έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές και χθες πρόσεξα ότι αρχίσανε να μαυρίζουνε κατά τόπους!

Το ίδιο χθες μου έλεγε η fairy's mom για κάτι που έχει από το Cookshop.

Επίσης φίλη μου πήρε ανοξείδωτα ταπεράκια για φαγητό (από τη λαϊκή όμως) και μαυρίσανε σύντομα...

Οπότε καλά είναι να είστε προσεκτικές γιατί όσο να ναι όταν κάτι έχει να κάνει με το φαγητό είναι επικίνδυνο.

 

Ωχ βαριέμαι τώρα να κάτσω να εξηγήσω όλη τη διαδικασία, κι εμένα η γιατρός μου είδε και έπαθε μέχρι να την καταλάβω! :lol:

Αρχικά βρείτε σπόρους μαύρης μουστάρδας (έχει ο Μανδραγόρας αλλά γενικά δεν τους βρίσκεις εύκολα) να τους έχετε σε στιγμή ανάγκης.

Θα τους πολτοποιήσετε (σε spice grinder το κάνω εγώ) και με ελάχιστο νερό θα κάνετε μια πηκτή πάστα.

Βάλτε την ανάμεσα σε δύο βαμβακερά υφάσματα (ποτέ κατευθείαν στο δέρμα!) και δέστε τα γύρω από το παιδί (η μουστάρδα να βρίσκετε στο ύψος του στήθους, κάτω από την ωμοπλάτη (όχι μπροστά).

Καλό είναι να κρατάτε το παιδί ζεστό κατά τη διάρκεια της κομπρέσσας, πχ μ' ένα μάλλινο κασκόλ γύρω από το στήθος του.

Αφήστε το για περίπου 20 λεπτά. Η περιοχή θα κοκκινίσει οπότε βάλτε κάτι καταπραϋντικό μετά, πχ λάδι καρύδας.

Η συχνότητα εξαρτάται από τη σοβαρότητα της περίπτωσης.

Εμείς που ήμασταν πολύ σοβαρή περίπτωση το κάναμε 3 φορές τη μέρα αλλά κάναμε επίσης και μπάνια με υδρατμούς, κάτι σαν σάουνα δηλαδή.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

μασκα για τα μαλλιά που τρώγεται κιόλας!

 

http://coconutoilcooking.com/coconut-oil-blog-posts/kourtney-kardashians-hair-mask/

 

Hereʼs our recipe for a DIY hair mask that is WAY cheaper than a salon treatment, and guaranteed to leave your hair feeling soft and silky.

Mash one ripe avocado and add a tablespoon of apple cider vinegar and 2 tablespoons warmed coconut oil. Apply to the bottom half of hair, concentrating on ends (I find a pastry brush works great!) Wrap hair in plastic wrap, then a hot towel, and leave on for 30 minutes. Shampoo and condition hair as usual. Repeat monthly, or whenever hair feels dry.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοξείδωτα από το ΙΚΕΑ (κατσαρολάκι και μπωλάκια) και τα έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές και χθες πρόσεξα ότι αρχίσανε να μαυρίζουνε κατά τόπους!

Το ίδιο χθες μου έλεγε η fairy's mom για κάτι που έχει από το Cookshop.

Ειχα πάρει αυτό που κοπανάς το κρέας για να γίνει σνίτσελ. Αυτό στην μέση ακριβώς άρχισε να μου αποχρωματίζεται και να παίρνει ένα χρώμα κάπως μπρονζέ. Και με αυτό κοπανάω τα τουρσιά. Ήταν τέλειο για αυτήν την δουλειά! Τώρα to use or not to use? Και υπόψιν δεν ήταν και από τα φτηνά..

Μου φαίνεται πρέπει να κάνω επιστροφή στο ξύλο. Θα πω στον σύζυγο να μου φτιάξει ένα κοπανιστήρι ξύλινο.

 

Μόλις του το είπα και μου είπε ότι θα μου το φτιάξει! Γιούπι! :D

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφία πάρε χαρτί και μολύβι και γράφε παραγγελία, για σαπούνια σαμπουάν κλπ (άντε το αποσμητικό θα το φτιάξω μόνη μου, χάρη σου κάνω...). Αμ, τι νομίζεις τσάμπα σε στέλνω στα σεμινάρια; lol

 

χα-χα-χα-χα!! :lol: :lol: :lol:

 

Έχω ανοξείδωτα από το ΙΚΕΑ (κατσαρολάκι και μπωλάκια) και τα έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές και χθες πρόσεξα ότι αρχίσανε να μαυρίζουνε κατά τόπους!

Το ίδιο χθες μου έλεγε η fairy's mom για κάτι που έχει από το Cookshop.

 

Μήπως έπιασε άλατα βρε κορίτσια? :confused:

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη με τα ανοξείδωτα του ΙΚΕΑ.

Ποτέ δεν μου έχει άλλαξει χρώμα κάτι.

 

Για βάλτε το ένα βράδυ σε νερό-ξυδο να δείτε.

 

μασκα για τα μαλλιά που τρώγεται κιόλας!

http://coconutoilcooking.com/coconut-oil-blog-posts/kourtney-kardashians-hair-mask/

 

Το coconut oil κάνει και για τις ψείρες

http://www.virgincoconutoil.co.uk/coconut_oil_and_super_lice.htm

http://www.nontoxicalternatives.com/Head-Lice-Treatment.html

 

Coconut Oil works well as a head lice treatment' date=' since it is deadly to lice. If you have a severe outbreak, try warming up the oil and doing a hot oil treatment on your child's hair. [/quote']

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να πω' date=' τελικά το έφτιαξα -χωρίς corn flour γιατί μαμούνιασε αυτό που είχα και το πέταξα χαχα-, και απεφάνθη πως είναι πολύ καλό!!! Τώρα δεν μένει παρά να το δοκιμάσω και σε συνθήκες –σκληρής- γυμναστικής, υπάρχει ελλειπτικό στο σπίτι που έχει να με χαρεί κάτι μήνες , το κοιτώ με κοιτά και μετά …σιωπή :lol:

 

υ.γ. Το coconut oil δρα ενυδατικά, η μαγειρική σόδα αντιβακτηριδιακά-αποσμητικά, και [b']το corn flour είναι για την υφή του αποσμητικού;[/b] Τότε ίσως το καλοκαίρι να είναι απαραίτητο συστατικό μιας και θα το δένει καλύτερα.

 

To corn-flour είναι το "νισεστέ" που λέμε.

Απλα κάνει καλό στο δέρμα (για πιθανόν ερεθισμούς κλπ)

 

Υπάρχει και συνταγή για κρέμα συγκάματος

με ελαιόλαδο και νίσεστε (corn flour).

(δες λίστα βιολογικών-στην υπογραφή μου)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πάρει αυτό που κοπανάς το κρέας για να γίνει σνίτσελ. Αυτό στην μέση ακριβώς άρχισε να μου αποχρωματίζεται και να παίρνει ένα χρώμα κάπως μπρονζέ. Και με αυτό κοπανάω τα τουρσιά. Ήταν τέλειο για αυτήν την δουλειά! Τώρα to use or not to use? Και υπόψιν δεν ήταν και από τα φτηνά..

 

Εγώ τα τουρσιά τα κοπανάω με αυτό το εξάρτημα του αποχυμωτή που σπρώχνεις τα λαχανικά κάτω!

 

Σοφία αποκλείεται να πιάσανε άλατα γιατί τα έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές.

Αλλά και αυτό να είναι πάλι το θεωρώ σημάδι κακής ποιότητος, τα ταπεράκια τα Lunchbots για παράδειγμα τα έχω χρόνια τώρα και τα χρησιμοποιώ καθημερινά χωρίς πρόβλημα.

Ευτυχώς όλα τα υπόλοιπα κατσαρολικά και τηγάνια μου είναι από μαντέμι.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Rosie απο περιέργεια για δοκίμασε να το βυθίσεις σε νερό+ξύδι.

Να δούμε τι θα γίνει.....

 

 

 

 

ΣΥΝΤΑΓΉ ΠΟΥ ΤΡΩΓΕΤΑΙ-ΠΙΝΕΤΑΙ :-D

 

 

 

 

Σαμπουάν και Μαλακτική Κρέμα Μαλλιών Μπύρας

 

 

sampuan-mpyras.jpg

Οι ευεργετικές ιδιότητες της μπίρας στο δέρμα και τα μαλλιά είναι πια αποδεδειγμένες, για αυτό και σήμερα έχει μεγάλη χρήση στον τομέα των καλλυντικών. Όμως μπορεί να γίνει η πρώτη ύλη για αγνά σπιτικά καλλυντικά.

Πλύνετε τα μαλλιά σας με μπίρα, συμβάλλει στην ενίσχυση της ρίζας των μαλλιών και προωθεί την ανάπτυξη υγιών μαλλιών.

Σαμπουάν μπύρας

Υλικά

 

  • 4 κ.σ. αλεύρι φαγόπυρου ή ρυζάλευρο
  • 1 μπουκάλι μπύρα
  • 1/2 κουταλάκι λινέλαιο ή δαφνέλαιο ή ελαιόλαδο

Παρασκευή

Αλέστε τους κόκκους του φαγόπυρου στο μίξερ (εκτός και αν βρείτε έτοιμο αλεύρι) και κοσκινίστε το.

Ανακατεύουμε το αλεύρι με τη μπύρα, που θα είναι απαραιτήτως σε θερμοκρασία δωματίου, μέχρι να έχετε μια απαλή και ομοιογενή ζύμη.

Στη συνέχεια προσθέστε το λάδι και ανακατέψτε καλά.

 

Χρήση

Χρησιμοποιείται ως ένα απλό σαμπουάν, δεν κάνει αφρό, αλλά καθαρίζει πολύ καλά.

Ξεπλύνετε καλά τα μαλλιά, αν δείτε να παραμείνουν υπολείμματα από το αλεύρι, μην ανησυχήσετε, σκούπισε και μετά χτενίστε τα με μια βούρτσα, τα υπολείμματα από τα μαλλιά σας θα εξαφανιστούν.

Μαλακτική κρέμα μπύρας

Υλικά

 

  • 2 κ.σ. ξανθή μπύρα
  • 1 κ.γ. ελαιόλαδο
  • μισή μπανάνα

Παρασκευή

Χτυπήστε στο μίξερ όλα τα υλικά ώστε να σχηματιστεί μια ομοιογενής κρέμα.

Μετά το λούσιμο, απλώστε την κρέμα ομοιόμορφα στα μαλλιά σας για 4-5 λεπτά.

Ξεβγάλτε τα μαλλιά σας καλά ή επαναλάβετε ένα λούσιμο ακόμα.

 

Χρήση

Καλό είναι να την χρησιμοποιείτε 2 φορές το μήνα.

Συμβουλή

Μπορείτε να ξεπλύνετε τα μαλλιά σας με ένα κουτάκι μπύρας, αν θέλετε αφήστε την στα μαλλιά σας ή ξεπλύντε μετά με χλιαρό νερό. Η μπίρα λειτουργεί ως ένα φυσικό σταθεροποιητικό, δίνει στα μαλλιά όγκο, τόνο και ελαστικότητά.

Πληροφορίες

Το φαγόπυρο ή μαυροσίταρο περιέχει πολλή πρωτεΐνη σε σχέση με την χαμηλή ποσότητα των δημητριακών, τις περισσότερες βιταμίνες του συμπλέγματος Β, τις βιταμίνες Ε και Κ, φολικό οξύ.

Επίσης είναι πλούσιο σε μέταλλα όπως: ασβέστιο, χαλκό, σίδηρο, μαγνήσιο, μαγγάνιο, φώσφορος, κάλιο, σελήνιο και ψευδάργυρο.

Πηγή: epilektoinews.gr

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και συνταγή για κρέμα συγκάματος

με ελαιόλαδο και νίσεστε (corn flour).

(δες λίστα βιολογικών-στην υπογραφή μου)

 

η οποια οχι απλα εχει αποτελεσματα...ειναι καταπληκτικη η μικρη μου την πρωτη φορα που επαθε αλλεργια εμφανισε ενα βαρβατο συγκαμα (με φουσκαλες ποναγε τοσο πολυ που εκλαιγα και εγω μαζι της και ηταν μονο ενος) ειχα βαλει ολες τις κρεμες και δεν ειχε γινει τιποτα μολις εβαλα λαδι με νιζεστε αμεσως ηρεμησε και μετα απο μια μερα ειχε εξαφανιστει το συγκαμα

 

ΣΙροπακι σπιτικο που μπορειτε να το δινετε για βηχα αλλα και για ενισχυση του ανοσοποιητικου 1 κουταλακι καθε μερα: σε ενα κατσαρολακι βραζετε περιπου 500ml νερο ενα πορτοκαλι και ενα λεμονι ολοκληρα, τα αφηνουμε να παρουν μια βραση να βγουν τα ελαια και επειτα τα κοβουμε και τα στυβουμε μες στο νερο, ριχνουμε 5 κουταλιες σουπας μελι ανακατευουμε καλα και το σουρωνουμε. Φυλασσεται στο ψυγειο για μια βδομαδα το πολυ.

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ανοξείδωτα από το ΙΚΕΑ (κατσαρολάκι και μπωλάκια) και τα έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές και χθες πρόσεξα ότι αρχίσανε να μαυρίζουνε κατά τόπους!

Το ίδιο χθες μου έλεγε η fairy's mom για κάτι που έχει από το Cookshop.

Επίσης φίλη μου πήρε ανοξείδωτα ταπεράκια για φαγητό (από τη λαϊκή όμως) και μαυρίσανε σύντομα...

Οπότε καλά είναι να είστε προσεκτικές γιατί όσο να ναι όταν κάτι έχει να κάνει με το φαγητό είναι επικίνδυνο.

 

Ωχ βαριέμαι τώρα να κάτσω να εξηγήσω όλη τη διαδικασία, κι εμένα η γιατρός μου είδε και έπαθε μέχρι να την καταλάβω! :lol:

Αρχικά βρείτε σπόρους μαύρης μουστάρδας (έχει ο Μανδραγόρας αλλά γενικά δεν τους βρίσκεις εύκολα) να τους έχετε σε στιγμή ανάγκης.

Θα τους πολτοποιήσετε (σε spice grinder το κάνω εγώ) και με ελάχιστο νερό θα κάνετε μια πηκτή πάστα.

Βάλτε την ανάμεσα σε δύο βαμβακερά υφάσματα (ποτέ κατευθείαν στο δέρμα!) και δέστε τα γύρω από το παιδί (η μουστάρδα να βρίσκετε στο ύψος του στήθους, κάτω από την ωμοπλάτη (όχι μπροστά).

Καλό είναι να κρατάτε το παιδί ζεστό κατά τη διάρκεια της κομπρέσσας, πχ μ' ένα μάλλινο κασκόλ γύρω από το στήθος του.

Αφήστε το για περίπου 20 λεπτά. Η περιοχή θα κοκκινίσει οπότε βάλτε κάτι καταπραϋντικό μετά, πχ λάδι καρύδας.

Η συχνότητα εξαρτάται από τη σοβαρότητα της περίπτωσης.

Εμείς που ήμασταν πολύ σοβαρή περίπτωση το κάναμε 3 φορές τη μέρα αλλά κάναμε επίσης και μπάνια με υδρατμούς, κάτι σαν σάουνα δηλαδή.

 

Ευχαριστούμε πολύ Rosie. Πάμε αδερφές για σπόρους !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΣΙροπακι σπιτικο που μπορειτε να το δινετε για βηχα αλλα και για ενισχυση του ανοσοποιητικου 1 κουταλακι καθε μερα: σε ενα κατσαρολακι βραζετε περιπου 500ml νερο ενα πορτοκαλι και ενα λεμονι ολοκληρα, τα αφηνουμε να παρουν μια βραση να βγουν τα ελαια και επειτα τα κοβουμε και τα στυβουμε μες στο νερο, ριχνουμε 5 κουταλιες σουπας μελι ανακατευουμε καλα και το σουρωνουμε. Φυλασσεται στο ψυγειο για μια βδομαδα το πολυ.

 

Σε εμένα αυτό άλλοτε πιάνει άλλοτε όχι... στο παιδί μια φορά προσπάθησα αλλά δεν θέλω να το κάνω. Φυσικό είναι σίγουρα αλλά καλύτερα να αφήνουμε τον βήχα να κάνει την δουλειά του.. θα μου πεις μια κουβέντα είναι αν έχει όλη η οικογένεια να κοιμηθεί καμιά εβδομάδα.....

 

Καλέ γιατί τα κοπανάτε τα τουρσιά?? :lol:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

έλα μου ντε.... τι άνθρωποι...τς...

χαχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχαχα

ίσως είναι για την δίαιτα της gaps..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κοίταζα λεπτομερώς την ανοξείδωτη πιατοθήκη του ΙΚΕΑ

που έχω δίπλα στον νεροχύτη της κουζίνας

και δεν βλέπω καμιά μαυρίλα. :?

 

Πολλά-πολλά άλατα βλέπω (ασπρίλες) !!! :oops: :oops: :oops:

Πρέπει να το βουτήξω στο νερό-ξυδο.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω για το coco-glucoside (plantacare)

(την βάση για βιολογικά αφρόλουτρα, σαμπουάν και απορρυπαντικά πιάτων)

 

εαν θέλει καμιά κοπέλα να μας πει!

 

Την έχω βρει σε καλή τιμή -χονδρικής

αλλά θα πρέπει να πάρω 25 κιλά.

 

Εχουμε μαζευτεί τέσσερεις:

Eγώ, η fairysmom, η amande και η Labrinoula

 

Aλλος κανείς θέλει;;;

 

:arrow: η συνταγή είπαμε είναι πανεύκολη:

το ανακατεύετε με νερό και αιθέρια έλαια της αρεσκείας σας

και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω για το coco-glucoside (plantacare)

(την βάση για αφρόλουτρα, σαμπουάν και απορρυπαντικά πιάτων)

 

εαν θέλει καμιά κοπέλα να μας πει!

 

Την έχω βρει σε καλή τιμή -χονδρικής

αλλά θα πρέπει να πάρω 25 κιλά.

 

Εχουμε μαζευτεί τέσσερεις:

Eγώ, η fairysmom, η amande και η Labrinoula

 

Aλλος κανείς θέλει;;;

 

:arrow: η συνταγή είπαμε είναι πανεύκολη:

το ανακατεύετε με νερό και αιθέρια έλαια της αρεσκείας σας

και τέλος

 

Πόσες πρέπει να μαζευτούμε? Καμμιά 25ριά? Πόσο θα μας βγει το κιλό? Αν είναι μια βατή τιμή κι εγώ μέσα!

 

Όντως αυτή είναι η συνταγή? Νερό και αιθέρια και έχουμε σαμπουάν? Δε βάζετε κανένα λινκ?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω για το coco-glucoside (plantacare)

(την βάση για βιολογικά αφρόλουτρα, σαμπουάν και απορρυπαντικά πιάτων)

 

εαν θέλει καμιά κοπέλα να μας πει!

 

Την έχω βρει σε καλή τιμή -χονδρικής

αλλά θα πρέπει να πάρω 25 κιλά.

 

Εχουμε μαζευτεί τέσσερεις:

Eγώ, η fairysmom, η amande και η Labrinoula

 

Aλλος κανείς θέλει;;;

 

:arrow: η συνταγή είπαμε είναι πανεύκολη:

το ανακατεύετε με νερό και αιθέρια έλαια της αρεσκείας σας

και τέλος

 

Κι εγω ενδιαφερομαι!!

 

Ποσο διαρκει το σαμπουαν χωρις συντηρητικα?Θα εχει αναφερθει αλλα δε το θυμαμαι.Επισης θα μπορουσαμε να πλενουμε και χερια με αυτο?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

To corn-flour είναι το "νισεστέ" που λέμε.

Απλα κάνει καλό στο δέρμα (για πιθανόν ερεθισμούς κλπ)

 

Υπάρχει και συνταγή για κρέμα συγκάματος

με ελαιόλαδο και νίσεστε (corn flour).

(δες λίστα βιολογικών-στην υπογραφή μου)

 

Το γνωρίζω το νισεστέ από μικρό κοριτσάκι, η μητέρα μου με αυτό έφτιαχνε ένα ελαφρύ γλυκό με ροδόνερο και μαρμελάδα τριαντάφυλλο , το χρώμα του ήταν διάφανο κάπως γκριζωπό και πολύ νόστιμο.

Επίσης από τις πρώτες κρέμες που χρησιμοποίησα στην αλλαγή της πάνας, ήταν αυτή, και της weleda

edit: Αν και η βρώμη έχει καλύτερα αποτελέσματα.

 

 

μασκα για τα μαλλιά που τρώγεται κιόλας!

 

http://coconutoilcooking.com/coconut-oil-blog-posts/kourtney-kardashians-hair-mask/

 

μμμμ ωραία ακούγεται' date=' θα την δοκιμάσω.!

 

πες του μια κουβέντα.. να σπάσει ο πάγος σιγά σιγά βρε αδερφέ !!!!!!

 

Χλωμό, όλα άλλαξαν μια καλοκαιρινή βραδιά, που το έκανα απλώστρα για τα σεντόνια μας . Αλλά στον καύσωνα, στα μεγάλα κρύα και τις βροχερές μέρες επαναπροσδιορίζει την ταυτότητά του, γιατί τότε είναι που το τιμάει ο σύζυξ όταν δεν μπορεί να πάει στο γειτονικό δασάκι για τρέξιμο. Εγώ από την άλλη έχω τον θηλασμό που με κρατάει σε φόρμα, αλλά μόνο εξωτερικά, γιατί μια ενδυνάμωση την χρειάζομαι η αλήθεια είναι.

 

 

Εγώ δεν έχω ιδέα.

Εμπιστεύομαι το μέρος που τα αγοράζω.

Έχω καιρό να ψωνίσω.

Θα το βρω.

Πρέπει να αναφέρεται και στις λίστες της Sovean.

Ποιο είναι με ενδιαφέρει!

 

Υπάρχει τέτοιο σύνδρομο ? πρώτη φορά το ακούω αλλά το έχω ζήσει..

είχα τρελαθεί στο τρίψιμο...

και με είχε πιάσει και η μέση μου

 

Αμιιι, και εγώ το είχα διαβάσει στο «τι να περιμένεις όταν είσαι έγκυος» και αναφώνησα όπα εδώ είμαστε χαχα!

τελικά το coconut oil που αναφέρετε στις συνταγές σας είναι το λάδι καρύδας?

 

θα μου πεις βρε κοπελιά τι άλλο να είναι ?

 

ξέρω εγώ ?

ας το σιγουρέψω, αρκετές βλακείες έχω κάνει ήδη !!!!!

Αυτό είναι, αν και το λυπάμαι γιατί τελειώνει πολύ γρήγορα το άτιμο!

 

 

 

Τώρα με το κόψιμο του καπνίσματος (περίμενω συγχαρητήρια μόνο η sovaen μου έχει δώσει και πολύ με πληγώσατε... έμαθα πως και ο βήχας του καπνιστή έχει λόγο και σκοπό. Του κάνει πάρα πολύ καλό. Χωρίς αυτόν τα πνευμόνια θα ήταν σε ακόμα χειρότερη κατάσταση !!!!!!!

 

Εγέρθητω και ένα θερμό χειροκρότημα στο Μπαμπουράκι μας που έκοψε το κάπνισμα, hip hip hooray !!!!

 

http://2.bp.blogspot.com/_Vr8Xl0cbUZA/SVK2ak0jTsI/AAAAAAAAFXs/pu3AaKcI-nQ/s1600-h/Image%20=%20applause%2012.jpg

 

 

 

Δες και αυτό (αν δεν το έχεις δει ήδη )από τον δόκτωρ Φάουστ, εεεε απο τον δόκτωρ Μέρκολα εννοώ χαχα, http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/11/12/quit-smoking-before-40.aspx

 

Αααχαχα! Σε καταλαβαίνω, εγώ το έχω αυτό γενικότερα! Καλά, ανέβαινες σε σκάλες με την κοιλούμπα κι άλλος από κάτω φρίκερνε, ε?
Εντελώς!!!:cool::lol:

 

Η μόνη μου "πληγή" τώρα είναι οι ντουλάπες γιατί την άνοιξη αποθήκευσα τα χειμωνιάτικα με λεβάντες και σχετικές βλακείες σε σακκούλες του ΙΚΕΑ και τώρα μου είναι αδύνατον να τα βγάλω γιατί μου βρωμοκοπάνε. Ευτυχώς του άντρα μου είχα αφήσει αρκετά χειμωνιάτικα στο συρτάρι του και βολεύεται. Εγώ κυκλοφορώ ακόμη με καλοκαιρινά και ζακέτες, ούτε και θέλω να τη σκέφτομαι τη ρημαδοντουλάπα

 

Η όσφρηση οξύνεται ιδιαίτερα στην εγκυμοσύνη, φαντάζομαι πως βάζεις φυσική λεβάντα έτσι; Ξέρεις όλα αυτά τα βότανα, βασιλικός, rosemary , φασκόμηλο κλπ δρουν αντισκωριακά, εγώ κόβω φρέσκα, και τα βάζω συνήθως σε τούλια από μπομπονιέρες, τις δένω στις άκρες και γίνονται σαν ωραίες μεγάλες καραμέλες που τις καταχώνω μέσα στα ρούχα, φυσικά θέλουν πιο συχνή ανανέωση γιατί χάνουν σχετικά γρήγορα το άρωμά τους άρα και την δραστικότητά τους.

Τα χειμωνιάτικα ευτυχώς το μόνο που χρειάζεται να κάνω είναι τράμπα από τον αποθηκευτικό χώρο του κρεβατιού -που πιάνει όλη την επιφάνεια του-, στην ντουλάπα, αν και ακόμη και αυτό συνήθως το βαριέμαι!

Πάντως δες και τα θετικά του, τώρα με τις εξάψεις της εγκυμοσύνης θα καίτε και λιγότερη θέρμανση, θα φοράει και ο σύζυγος ένα μπουφανάκι γάντια και σκουφί (μήπως το παρακάνω; ) και να αμέσως οικονομία!

 

 

Έχω κι ένα μικρό χώρο σαν μπουντουάρ με ένα παλιό σεκρετέρ, καρέκλα και καθρέφτες , καλλυντικά, βαφτικά και λοιπά φτερά και πούπουλα. Μη φανταστείς ενάμιση τ.μ. όλο κι όλο αλλά είναι το πιο ήσυχο σημείο του σπιτιού κι εκεί θέλω να μπει η κούνια-κρεββάτι και τα ραφάκια του μπεμπέ, ένα παιδικό φωτιστικό στην απλίκα... αυτά. Ε αυτό για να φύγουν τα πράγματα, να συσκευαστούν καλά, να μπουν σε αποθήκη, να καθαριστεί σχολαστικά η ντουλαπίτσα που συγγενεύει μ' αυτό το χώρο, να φύγουν από εκεί παπούτσια, εργαλεία και να πάνε αλλού, έτσι ώστε να είναι έτοιμο για το μπεμπέ, ε αυτή η σκέψη με σκοτώνει και μου έχει γίνει έμμονη ιδέα. Ο άντρας μου βέβαια αγρόν ηγόραζε, έχουμε χρόνο μου λέει, μη λυσσάς. Έχουμε, το ξέρω, αλλά μέχρι να γίνει εγώ τρώγωμαι...

 

Αχού τι όμορφη γωνιά που περιέγραψες! Πάντως αυτά μόνη σου χωρίς βοήθεια αποκλείεται να τα κάνεις, και …σου το απαγορεύω χαχα, και εσύ σαν εμένα είσαι ;χωρίς βοήθεια; Μόνο με τον σύζυγο εννοώ. Αχ όλα θα γίνουν, θα δεις θα δεις!

 

Πριν ένα μήνα έφαγα τρελό κόλλημα να αναμορφώσω την κρεβατοκάμαρα ενόψει χειμώνα και για τις κάποιες φορές αναγκαστικού εγκλεισμού λόγω κακοκαιρίας, -η μικρή κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο-, τελικά τα κατάφερα, έβαψα τον τοίχο με κάθετες ρίγες πολύ κομψές (αν αποπειραθείτε να το κάνετε , θέλει μέτρημα αρκετό και χιλιόμετρα χαρτοταινίας, η οποία μπορεί να σου φάει και την ήδη υπάρχουσα μπογιά από κάτω, διπλός και τριπλός κόπος, αλλά αξίζει) , με οικολογική μπογιά για παιδικό, έψαξα για το AURΟ, αλλά τελικά βρήκα της Vitex , χωρίς αμμωνία, χαμηλό VOC (αν και καλύτερα θα ήταν να έγραφε 0%) έβαλα μια μεγάλη κορνίζα σε νεορομαντικό στυλ και μια συρταριέρα για τα ρούχα της μικρής, μερικά διακοσμητικά, ένα φυτό εσωτερικού , και ένα έξω στο μπαλκόνι για να το χαζεύουμε όταν ξυπνάμε το πρωί, το αποτέλεσμα εντυπωσιακό , αν και θέλω τώρα να αλλάξω πολύφωτο, είδα κάτι απίστευτους πολυέλαιους με κρυσταλλάκια, αλλά βγαίνουν πολύ ακριβοί, θα κοιτάξω και στα παλαιοπωλεία, ίσως βρω κάτι όμορφο και οικονομικό!

 

 

Μπράβο βρε mommu, είσαι άξιο παιδί... εμένα τα χέρια του πιάνουν αλλά έχουμε το άλλο το θέμα της βαρεμάρας, για να γίνει κάτι πρέπει να το λέω ένα μήνα. Έβγαλα τη θήκη του απορρυπαντικού κι από χτες το βράδι την έχω με χλωρίνες και σόδες στο ντούς να μαλακώσουν λίγο να τα τρίψω σήμερα. Αυτό που με τρόμαξε είναι ότι κι από κάτω από τη θήκη είχαν ξεφύγει απορρυπαντικά που έγιναν σαν πάστα. Τα ψιλοκαθάρισα αλλά τρόμαξα, λέω στα σημεία που δε βλέπω τι γίνεται? Τώρα απόσπασα και την υπόσχεση να μου βγάλει το φίλτρο σήμερα να το καθαρίσουμε, για να βάλω αυτή την έρημη την πλύση στους 90. Σωληνώσεις και λοιπά ελπίζω να καθαρίσουν σ' αυτή την πλύση γιατί δεν έχω σκοπό να ξεμοντάρω τίποτα άλλο. Κι ο θεός βοηθός...

 

Ναι η βαριεμάρα κυριαρχεί, αυτό είναι κυρίως, γιατί μια φορά, (δεν θυμάμαι άλλη χαχα) έφτιαξε κάτι στον νεροχύτη καλύτερα από μάστορα. Με τους οποίους μαστόρους έχω κακή πείρα, φτιάχνουν ένα χαλάνε δέκα, καθυστερούν επίτηδες για να δικαιολογήσουν την παράλογη χρέωση που σου κάνουν, δεν κόβουν απόδειξη την οποία αν νοικιάζεις πρέπει να την καταθέσεις στον ιδιοκτήτη, και πρέπει να τους ψάχνεις στα τηλέφωνα λες και είναι ο πρόεδρος της δημοκρατίας!

Νομίζω πως ό,τι κάνατε μέχρι στιγμής είναι αρκετό, κάθε μήνα τουλάχιστον, θα κάνεις μια τέτοια πλύση σε υψηλή θερμοκρασία, το έχει ανάγκη το πλυντήριο!:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούρια στο φόρουμ και ομολογώ μου έχετε κινήσει πάρα πολύ το ενδιαφέρον. Γράφετε πολλά και φοβερά πραγματάκια. Να 'στε καλά. :D

Έκανα και εγώ την πρώτη μου παραγγελία από iherb οπότε αν θέλετε κωδικό για έκπτωση στην πρωτη αγορά -10$ για αγορές πάνω από 40$, ορίστε JBH363

kGUSp3.png aMgOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...