Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μια ερωτηση. στα βασικα διδακτρα που ανακοινωνουν στο ποινακα της ΓΓΕ, συμπεριλαμβανει και το μεσημεριανο γευμα? τα βιβλία? τι άλλο?

 

Κανονικά αναφέρει μόνο τα 'δίδακτρα', δηλαδή αυτό που λεέι. Επίσης αναφέρει, αν περιλαμβάνει τα 'υποχρεωτικά' επιπλέον μαθήματα, δηλαδή τα μαθήματα εκτός προγράμματος ΥΠ.

Σίγουρα δεν περιλαμβάνει έξοδα μετακίνησης και σίτισης, σίγουρα όχι τα μαθήματα επιλογής. Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, αν δεν απευθυνθείς σε κάθε σχολείο δεν μπορείς να έχεις εικόνα. Μπόρεί πχ. ένα σχολείο να εμφανίζεται ως οικονομικό αλλά να περιλαμβάνει στην τιμή πρόγραμμα μέχρι τις 12.30, οπότε να πρέπει να πληρώσεις όλα τα άλλα, ενώ άλλο σχολείο να εμφανίζεται ως ακριβό αλλά η τιμή να περιλαμβάνει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνουμε για ιδιωτικα σχολεια καλα στα νοτια προαστεια, προς το παρον ο μικρος παει παιδικο σταθμο κι'εχουμε λιγο χρονο, εχουμε δει το Παλλαδιο στη Βαρη που παιρνουν απο προνηπιο αλλα γενικος δε τρελλαθηκαμε με το προνηπιο και νηπιο του, αλλα το δημοτικο φαινεται καλο το μονο που μας προβληματιζει ειναι οτι ειναι καινουργιο και σταδιακα φτιαχνονται οι ταξεις.

 

Μετα εχω ακουσει καλα για τον Καισσαρη βεβαια ξερουμε οτι παμε σε αλλη τιμη αλλα το θεμα ειναι σαν εκπαιδευση αν αξιζει.

 

Κανενα αλλο εχει καποιος να προτεινει που παει ειδη τα παιδια του κι'εχει εμπειρια, εκτος απο τον Γειτονα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , για το ΙSA και το ST Cathrines γνωριζετε; Για το εκπαιδευτικό επίπεδο καθώς και για τα δίδακτρα. Επίσης μια απορία μπορεί κ χαζη, το απολυτηριο σε διγλωσσα ιδιωτικα σχολεία αναγνωρίζετε και ειναι ισότιμο απο το κράτος; Και υπάρχει προετοιμασία για εισαγωγή σε ΑΕΙ ; Η τα παιδιά απο αυτά τα σχολεία μπαίνουν μόνο σε πανεπιστήμια του εξωτετικου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας , για το ΙSA και το ST Cathrines γνωριζετε; Για το εκπαιδευτικό επίπεδο καθώς και για τα δίδακτρα. Επίσης μια απορία μπορεί κ χαζη, το απολυτηριο σε διγλωσσα ιδιωτικα σχολεία αναγνωρίζετε και ειναι ισότιμο απο το κράτος; Και υπάρχει προετοιμασία για εισαγωγή σε ΑΕΙ ; Η τα παιδιά απο αυτά τα σχολεία μπαίνουν μόνο σε πανεπιστήμια του εξωτετικου.

 

Αυτά τα σχολεία που αναφέρεις δεν είναι δίγλωσσα, είναι Βρεττανικά. Οπότε δεν υπάρχει προετοιμασία για τα ελληνικά ΑΕΙ.

Στα δίγλωσσα (που ακολουθούν κατά βαση το ελληνικό πρόγραμμα σπουδών), γίνεται προετοιμασία, εκτός να επιλέξεις πρόγραμμα IB,

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!! το λεοντειο λυκειο πατησιων πιστευω οτι ειναι ισως και το καλυτερο σχολειο στην Αττικη!!!

 

η ελληνογαλλικη σχολή ουρσουλινών είναι το καλύτερο σχολειο της Αττικής!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους, για πείτε μου εσείς που θεωρείτε τις Ουρσουλίνες το καλύτερο σχολείο γιατί είναι το καλύτερο σχολείο? Επίσης όποιος έχει άποψη για το Αρσάκειο Ψυχικού? Δούκας?

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω και το έχω πει πολλάκις πως αντικειμενικά καλύτερα σχολείο στην Αττική, στην Ελλάδα, αλλά και σε όλο τον κόσμο ΔΕΝ υπάρχει! Υποκειμενικά καλύτερο σχολείο ΝΑΙ! Κι αυτό διότι δεν είμαστε όλοι οι γονείς ίδιοι. Ο καθένας μας έχει άλλα ωράρια, άλλο τρόπο ζωής, άλλα πιστεύω, άλλες απόψεις, άλλες προτεραιότητες εν τέλει! Ούτε όλες οι οικογένειες έχουν την ίδια δομή! Με βάση αυτά επιλέγει ο καθένας μας αυτό που είναι πιο κοντά στις δικές του προτεραιότητες και ικανοποιεί καλύτερα τις ανάγκες της δικής του οικογένειας! Το να υποστηρίζει κάποιος πως το σχολείο που επέλεξε για το παιδί του είναι το καλύτερο ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ είναι θεμιτό! Καλύτερο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ όμως μάλλον αποτελεί ουτοπία ή καλύτερα να πω, εξαιρετική διαφήμιση για το σχολείο! Ενίοτε δε προέρχεται από τον/τους ίδιους σχολάρχες (επιχειρηματίες) και αποτελεί ανέξοδο τρόπο διαφήμισης προς άγραν πελατών! Το νου σας λοιπόν κορίτσια, ιδίως στα μέλη/κομήτες!

Link to comment
Share on other sites

Cateyes, νομίζω ότι τα κορίτσια (ειδικά η ismenι) κάνουν πλάκα.

Βέβαια δεν είναι όλα υποκειμενικά. Υπάρχουν αντικειμενικά πολύ καλά σχολεία. Αλλά και αυτά μπορεί να μην μας ταιριάζουν, παρά το ότι παραδεχόμαστε ότι είναι πολύ καλά. Επίσης υπάρχουν τα σχολεία που είναι πολύ καλά αλλά δεν τα επιλέγουμε για αντικειμενικούς λόγους πχ. μακριά από το σπίτι μας, πολύ ακριβά, δεν μας δέχτηκαν κλπ.

Νομίζω ότι όποιος ψάχνει σοβαρά για ιδιωτικό σχολείο, κάνει την έρευνά του, πηγαίνει σε 5-6 επικρατέστερα (μακάρι και σε περισσότερα) και όταν θα καταλήξει σε 2-3 ρωτά περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Cateyes, νομίζω ότι τα κορίτσια (ειδικά η ismenι) κάνουν πλάκα.

Βέβαια δεν είναι όλα υποκειμενικά. Υπάρχουν αντικειμενικά πολύ καλά σχολεία. Αλλά και αυτά μπορεί να μην μας ταιριάζουν, παρά το ότι παραδεχόμαστε ότι είναι πολύ καλά. Επίσης υπάρχουν τα σχολεία που είναι πολύ καλά αλλά δεν τα επιλέγουμε για αντικειμενικούς λόγους πχ. μακριά από το σπίτι μας, πολύ ακριβά, δεν μας δέχτηκαν κλπ.

Νομίζω ότι όποιος ψάχνει σοβαρά για ιδιωτικό σχολείο, κάνει την έρευνά του, πηγαίνει σε 5-6 επικρατέστερα (μακάρι και σε περισσότερα) και όταν θα καταλήξει σε 2-3 ρωτά περισσότερες πληροφορίες.

 

respect!

ευχαριστω maya

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες..

Εχω διαβάσει ολο το θέμα.. θα ήθελα κάποιες παραπάνω πληροφορίες για τα τον Δούκα, Ουρσουλίνες, Αρσάκειο Ψυχικού. Θα ήθελα να ξέρω.. αν τα σχολεία πέρα απο την μάθηση(να μάθουν να διαβάζουν κλπ) δίνουν και παραπάνω ερεθίσματα στα παιδιά? Ερχεται κόσμος να μιλήσει? κανουν θεατρικό παιχνίδι? Χρησιμοποιούν νέες μεθόδους διδασκαλίας? Το προσωπικό(δάσκαλοι-καθηγητές)είναι λόγιοι?Δηλαδή άνθρωποι όχι μόνο κατηρτησμένοι αλλά που να δίνουν μια ποιο σφαιρική εικόνα των πραγμάτων.Κάνουν δραστηριότητες επιλογής μέσα στο χρόνο του σχολείου?

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , για το ΙSA και το ST Cathrines γνωριζετε; Για το εκπαιδευτικό επίπεδο καθώς και για τα δίδακτρα. Επίσης μια απορία μπορεί κ χαζη, το απολυτηριο σε διγλωσσα ιδιωτικα σχολεία αναγνωρίζετε και ειναι ισότιμο απο το κράτος; Και υπάρχει προετοιμασία για εισαγωγή σε ΑΕΙ ; Η τα παιδιά απο αυτά τα σχολεία μπαίνουν μόνο σε πανεπιστήμια του εξωτετικου.

 

Εγω πηγαινα στο TASIS που ειναι το παλιο ISA, και η μπορουσες να ακολουθησεις το Βρετανικο συστημα η το Αμερικανικο εξαρταται για που θελεις να πας να σπουδασεις. Απο αυτα τα σχολεια δεν εισαι για Ελληνικο πανεπιστημιο, ειναι κατευθειαν για εξω η για κανενα ιδιωτικο στυλ Deree εδω Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες..

Εχω διαβάσει ολο το θέμα.. θα ήθελα κάποιες παραπάνω πληροφορίες για τα τον Δούκα, Ουρσουλίνες, Αρσάκειο Ψυχικού. Θα ήθελα να ξέρω.. αν τα σχολεία πέρα απο την μάθηση(να μάθουν να διαβάζουν κλπ) δίνουν και παραπάνω ερεθίσματα στα παιδιά? Ερχεται κόσμος να μιλήσει? κανουν θεατρικό παιχνίδι? Χρησιμοποιούν νέες μεθόδους διδασκαλίας? Το προσωπικό(δάσκαλοι-καθηγητές)είναι λόγιοι?Δηλαδή άνθρωποι όχι μόνο κατηρτησμένοι αλλά που να δίνουν μια ποιο σφαιρική εικόνα των πραγμάτων.Κάνουν δραστηριότητες επιλογής μέσα στο χρόνο του σχολείου?

 

 

μπορω να σου μιλήσω για τις ουρσουλίνες. εμεις ξεκινήσαμε εκει νηπιαγωγειο.

θεατρικο παιχνίδι κανουν. γαλλικά μαθαίνουν. πηγαινουν κολυμβητήριο και κανουν γυμναστικη. εχουν δανειστική βιβλιοθήκη, οπου καθε παρασκευη το παιδι φερνει ενα βιβλιο να το διαβασουμε σπιτι και μετα ζωγραφιζει κατι που το εντυπωσίασε.

επειδη είναι αρχη της σχολικης χρονιάς, δεν εχω αλλες απαντήσεις, στην πορέια της χρονιας θα εχω απαντήσεις...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

μπορω να σου μιλήσω για τις ουρσουλίνες. εμεις ξεκινήσαμε εκει νηπιαγωγειο.

θεατρικο παιχνίδι κανουν. γαλλικά μαθαίνουν. πηγαινουν κολυμβητήριο και κανουν γυμναστικη. εχουν δανειστική βιβλιοθήκη, οπου καθε παρασκευη το παιδι φερνει ενα βιβλιο να το διαβασουμε σπιτι και μετα ζωγραφιζει κατι που το εντυπωσίασε.

επειδη είναι αρχη της σχολικης χρονιάς, δεν εχω αλλες απαντήσεις, στην πορέια της χρονιας θα εχω απαντήσεις...

 

καλημερα

δεν μου λες καλη μου, μια που τα παιδια μας τυγχανουν συμμαθητες στο ιδιο νηπιαγωγειο σε ποιο τμημα εισαστε να γνωριστουμε ?

θα σου στειλω πμ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης στο συγκεκριμενο σχολειο κανουν και αγγλικα απο την 1η δημοτικου, τεννις μπασκετ,θεατρικο παιχνιδι. σκακι, παραδοσιακους χορους τα οποια καποια διοργανωνονται απο τον συλλογο και αλλα απο το ιδιο το σχολειο. Ας σημειωθει οτι οι εκτος προγραμματος δραστηριοτητες ξεκινανε απο 10€ το μηνα !!! Που σημαινει οτι το πραγματικο κοστος ειναι στα διδακτρα και οχι στις επιπλεον δραστηριοτητες. Απο τους δασκαλους που ειχαμε μεχρι τωρα (εχω παιδακι και σε μεγαλυτερη ταξη) ειμαι ευχαριστημενη διοτι ηταν καταρτισμενοι, με βοηθησαν πολυ σε οτι αποριες ειχα και κυριως το παιδι μου μαθαινει και ειναι ευτυχισμενο !!!!!!!!!

Αυτο μου αρκει......

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας για τις ουρσουλίνες είστε κατατοπιστικές.Θα το χαρακτηρίζατε μοντέρνο σχολείο ή παραδοσιακό?

Επίσης οποιος άλλος γονειός έχει πληροφορίες ειδικά για τον Δούκα που δεν έχω ακούσει τίποτα θα το εκτιμούσα

ευχαριστώ

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλώς μια διευκρίνιση για τις Ουρσουλίνες (που είναι το μόνο παράπονο που έχω από το σχολείο). Με εξαίρεση την κολύμβηση, οι υπόλοιπες δραστηριότητες γίνονται μετά το τέλος της διδασκαλίας και πρέπει τα παιδιά να τα παραλάβουν οι γονείς...που σημαίνει ότι όσα παιδιά μετακινούνται με σχολικό δεν μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτές. Κατά τ' άλλα εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας για τις ουρσουλίνες είστε κατατοπιστικές.Θα το χαρακτηρίζατε μοντέρνο σχολείο ή παραδοσιακό?

Επίσης οποιος άλλος γονειός έχει πληροφορίες ειδικά για τον Δούκα που δεν έχω ακούσει τίποτα θα το εκτιμούσα

ευχαριστώ

 

τι εννοεις μοντερνο και τι παραδοσιακό; σε πιο τομέα αναφέρεσαι της εκπαίδευσης ή στον κτηριακό;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Απλώς μια διευκρίνιση για τις Ουρσουλίνες (που είναι το μόνο παράπονο που έχω από το σχολείο). Με εξαίρεση την κολύμβηση, οι υπόλοιπες δραστηριότητες γίνονται μετά το τέλος της διδασκαλίας και πρέπει τα παιδιά να τα παραλάβουν οι γονείς...που σημαίνει ότι όσα παιδιά μετακινούνται με σχολικό δεν μπορούν να συμμετάσχουν σε αυτές. Κατά τ' άλλα εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη.

 

ναι! οι ουρσουλίνες διαθέτουν τα σχολικά τους μονο στις 2μ.μ. που σχολάνε ολες οι τάξεις. απο κει και περα, εαν αφήσεις το παιδι για δραστηριότητες, ομίλους ή διάβασμα... (μπορούν να μείνουν στο σχολειο μια ή δυο ώρες) πρεπει να πας το πάρεις εσυ.

 

σε ποια ταξη ειναι το παιδάκι σου;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγαινα στο TASIS που ειναι το παλιο ISA, και η μπορουσες να ακολουθησεις το Βρετανικο συστημα η το Αμερικανικο εξαρταται για που θελεις να πας να σπουδασεις. Απο αυτα τα σχολεια δεν εισαι για Ελληνικο πανεπιστημιο, ειναι κατευθειαν για εξω η για κανενα ιδιωτικο στυλ Deree εδω Ελλαδα.

Ευχαριστω για την πληροφορια!

Link to comment
Share on other sites

Για το γυμνασιο και λυκειο μας ειπαν οτι μαθαινουν τις γλωσσες σε φροντιστηριακη βαση (μετα που σχολαει το κανονικο προγραμμα). Αυτο ειναι μεσα στα διδακτρα που πληρωνουμε η θα ειναι εξτρα??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!! πως μπορω να μαθω και που πρεπει να απευθυνθω για να δω αν καποιος παιδικος σταθμος εχει αδεια? Μπορει να εχει σχολικο χωρις αδεια?? Αν ξερει καποιος ας απαντησει γιατι ειναι επειγον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγω πηγαινα στο TASIS που ειναι το παλιο ISA, και η μπορουσες να ακολουθησεις το Βρετανικο συστημα η το Αμερικανικο εξαρταται για που θελεις να πας να σπουδασεις. Απο αυτα τα σχολεια δεν εισαι για Ελληνικο πανεπιστημιο, ειναι κατευθειαν για εξω η για κανενα ιδιωτικο στυλ Deree εδω Ελλαδα.

 

Αν παρακολουθήσεις πρόγραμμα ΙΒ μπορείς να δώσεις πανελλήνιες γιατί το ΙΒ ως τίτλος αναγνωρίζεται από το ελληνικό κράτος. Απλά δεν κάνουν προετοιμασία αλλά νομίζω ότι και το επίπεδο τωνελληνικών δεν είναι τέτοιο ώστε να δώσεις πανελλήνιες. Βασικά, αν θέλεις το παιδί να σπουδάσει την ελλάδα, μην το εμπλέξεις με ξένο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Αναζητώ πληροφορίες για το Ευρωπαικό πρότυπο στο ελληνικό. Υπάρχει κάποιος ή κάποια που θα μπορούσε να με κατατοπίσει ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...