Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απορυπαντικά


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά από πολλές δοκιμές εγώ κατέληξα σε υγρό Dixan το κόκκινο,untitled.jpg

πλένω μόνο στους 30ή 40 βαθμούς με τίποτα ποιο πάνω. Καθαρίζουν και τα λευκά μου πάντα και το συνδυάζω με το μαλακτικό Soupline το ροζ untitled2.jpg

γιατί έχουν ένα ίδιο συστατικό σαν μυρωδιά και δεν διαφέρει η μυρωδιά τους ίσα ίσα ενισχύεται, βάζω και υγρό καλγκονίτ για το πλυντήριο να μην χαλάσει. Μοσχοβολάνε καθαριότητα όταν τα βγάζω και δεν φεύγει η μυρωδιά μετά το σιδέρωμα ή την αποθήκευση! Για τα μάυρα βάζω Persil ή Tide (ότι βρω σε προσφορά) μάλλινα δεν έχουμε πολλά ποιο πολύ ο σύζηγος γιατί έχω αλλεργίες και δεν τα φοράω!Δηλαδή έχω αυτό το γουλ κάτι από πέρυσι και θα μας βγάλει και φέτος....

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν κανω κάτι ιδιαίτερο...

χρησιμοποιω΄τις οδηγίες του κατασκευαστή

έχω 7κιλο πλυντήριο και καποιες φορε΄ς δεν το γεμίζω όλο και βάζω όσο λεει πίσω στην ετικέτα , δεν είχα ποτέ σαπουνάδες να σου πω την αλήθεια!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με υγρό απορρυπαντικό δεν πετυχαίνω τη δοσολογία σε όχι γεμάτο

πλυντήριο, και ξεπλένω αρκετές φορές τα ρούχα, διότι μένουν σαπουνάδες!:(

 

καλησπερα mama-lia!

Εντοπισα σαπουναδες σε σκουρα ρουχα και κατεληξα οτι οφειλεται στο (πολυ) μαλακτικο:o! Απο τοτε σε σκουρα ρουχα βαζω λιγοτερο μαλακτικο. Και γω μισες πλυσεις κανω γιατι ειμαστε 2 ατομα μονο.Δοκιμασε το μηπως ειναι η λυση!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την μπάλλα biowashball? Διαφημίζει ότι πλένει χωρίς καθόλου απορρυπαντικό. Μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, αλλά λέω να τη δοκιμάσω. Ξέρει κανείς?

www.biowashball.com

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να χαρώ; Το πέτυχα το βιολογικό; :D

 

(καλά... τα σαπουνο-φυστικάκια δε θα μου γλυτώσουν θα τα δοκιμάσω. Είπα και σε έναν που έχει κατάστημα με βιολογικά εδώ, και είπε θα το ψάξει για να το συμπεριλάβει στα προϊόντα του).

 

Άρα μέχρι να τελειώσει το Planet...... δε θα τα έχει φέρει; .... αχχχχ μ'αρέσειιιιιιιι (βάζω 6-7 πλυντήρια των 7 κιλών την εβδομάδα).... Ουφ!!

 

Tα προϊόντα της Planet δεν είναι βιολογικά. Βιοδιασπώμενα (100%??? - δεν γνωρίζουμε)

ΟΛΑ τα βιολογικά προίόντα έχουν την πιστοποίηση για ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ (BIO, ΔΗΩ, ΒΙΟ Hellas - για τρόφιμα, BDIH - για καλλυντικά, ECOCONTROL και ECOGARANTIE - για απορρυπαντικά) .

 

Από απορρυπαντικά τα καλύτερα (πιστοποιημένα γερμανικά) είναι:

Sonett (όλα μυρίζουν τέλεια και όχι με συνθετικά αρώματα, αλλά με αιθέρια έλαια, έχω πάρει για τα ρούχα και όλο το σπίτι και είμαι ευχαριστιμένη)

Urlich Naturlich

Klar

 

Στα παιδικά ρούχα είναι καλύτερα να αποφέυγουμε τα συμβατικά, έχουν πολλά αλλεργογώνα χημικά μέσα.

 

Για τα biowashball - μέσα έχουν κάποια άλατα, που δεν έχω εμπιστοσήνη (δεν είδα καμιά πιστοποίηση).

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια, δεν μπορω να βρω πού ειδα μεσα στο site θεμα με τα παιδικα απορρυπαντικα, παντως μια και σας εχω εδω να σας ρωτησω.να χρησιμοποιησω μαλακτικο στα παιδικα ρουχα η οχι;;proderm εχω αγορασει,αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι δεν περιεχει χημικα..εσεις τι λετε;να τα πλυνω μονο με απορρυπαντικο η να βαλω και μαλακτικο;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την μπάλλα biowashball? Διαφημίζει ότι πλένει χωρίς καθόλου απορρυπαντικό. Μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, αλλά λέω να τη δοκιμάσω. Ξέρει κανείς?

www.biowashball.com

 

Έχω διαβάσει σε πολλά ξένα sites και forums ότι αυτές οι μπάλες που δήθεν λειτουργούν χωρίς απορρυπαντικό είναι απάτη.

 

Θα ψάξω να βρω μερικά λινκς να τα βάλω εδώ αργότερα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από απορρυπαντικά τα καλύτερα (πιστοποιημένα γερμανικά) είναι:

Sonett (όλα μυρίζουν τέλεια και όχι με συνθετικά αρώματα, αλλά με αιθέρια έλαια, έχω πάρει για τα ρούχα και όλο το σπίτι και είμαι ευχαριστιμένη)

 

Κι εμένα μ' αρέσουνε πάρα πολύ τα Sonett. Δοκίμασα διάφορα οικολογικά απορρυπαντικά όπως πχ τα Ecover αλλά τα Sonett είναι τα καλύτερα πιστεύω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια, δεν μπορω να βρω πού ειδα μεσα στο site θεμα με τα παιδικα απορρυπαντικα, παντως μια και σας εχω εδω να σας ρωτησω.να χρησιμοποιησω μαλακτικο στα παιδικα ρουχα η οχι;;proderm εχω αγορασει,αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι δεν περιεχει χημικα..εσεις τι λετε;να τα πλυνω μονο με απορρυπαντικο η να βαλω και μαλακτικο;

 

Αν θες μπορείς να πάρεις κάποιο φυσικό/οικολογικό μαλακτικό όπως αυτό της Sonett ή το Ecover. Τα συμβατικά είναι γεμάτα τοξικά χημικά, ακόμη και αυτό της Proderm.

 

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ μαλακτικό ακόμη και στα δικά μας ρούχα. Αλλά πλένω με soapnuts που δεν χρειάζονται μαλακτικό, προσθέτω μόνο λίγες σταγόνες από αιθέριο έλαιο λεβάντας στη θήκη του μαλακτικού.

 

Παλαιότερα που έπλενα με αρκάδι έβαζα μισό ποτήρι λευκό ξύδι αντί για μαλακτικό και μια χαρά ήτανε, πολύ πιο οικονομικό από τα οικολογικά μαλακτικά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει σε πολλά ξένα sites και forums ότι αυτές οι μπάλες που δήθεν λειτουργούν χωρίς απορρυπαντικό είναι απάτη.

Ευχαριστώ Rosie, οπότε μάλλον δεν θα την πάρω τελικά. Τα ρούχα μας βρωμίζουν πάρα πολύ, θα έπρεπε να κάνει πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πλένω με soapnuts που δεν χρειάζονται μαλακτικό, προσθέτω μόνο λίγες σταγόνες από αιθέριο έλαιο λεβάντας στη θήκη του μαλακτικού.

 

Τελικά αυτά τα soap nuts είναι καλά? Καθαρίζουν? Όλο λέω να τα πάρω και όλο φοβάμαι ότι δε θα καθαρίζουν. Ειδικά τα ρούχα της κόρης μου πολλές φορές δεν καθαρίζουν ούτε με τα συμβατικά προϊόντα, ούτε και με ενισχυτικό πλήσης. Τα χρησιμοποιείς για τα ρούχα όλης της οικογένειας? Αυτές τις μικρές μπάλες για μαλακτικό που πουλάνε τα ecofamily, κλπ κάνουν κάτι? Σαν ιδέα μου αρέσουν τα soap nuts, γιατί είναι και οικολογικά και οικονομικά...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτά τα soap nuts είναι καλά? Καθαρίζουν? Όλο λέω να τα πάρω και όλο φοβάμαι ότι δε θα καθαρίζουν. Ειδικά τα ρούχα της κόρης μου πολλές φορές δεν καθαρίζουν ούτε με τα συμβατικά προϊόντα, ούτε και με ενισχυτικό πλήσης. Τα χρησιμοποιείς για τα ρούχα όλης της οικογένειας? Αυτές τις μικρές μπάλες για μαλακτικό που πουλάνε τα ecofamily, κλπ κάνουν κάτι? Σαν ιδέα μου αρέσουν τα soap nuts, γιατί είναι και οικολογικά και οικονομικά...

 

Οι επίμονοι λεκέδες όπως πχ οι φρουτολεκέδες χρειάζονται τοπική επεξεργασία ακόμη και με τα συμβατικά απορρυπαντικά.

Εγώ τα soap nuts τα χρησιμοποιώ χρόνια τώρα για όλα μας τα ρούχα ακόμη και για τις υφασμάτινες πάνες που φοράει ο μικρός. Τι μπορεί να είναι πιο λερωμένο από μια πάνα; ;)

Μπορεί να μην αφαιρεί όλους τους λεκέδες από τις πάνες αλλά τις καθαρίζει μια χαρά, ποτέ δεν μου μύρισαν άσχημα. Απλά μέσα-μέσα (μια φορά το μήνα το πολύ) προσθέτω και το οικολογικό λευκαντικό που έχει σαν βάση του τη σόδα (από το Ecofamily ή το Sonnet).

 

Πάντως είναι σούπερ οικονομικά αν σκεφτείς ότι βάζω μόνο τέσσερεις ολόκληρους καρπούς σε κάθε πλύση (έχω επτάκιλο πλυντήριο) και τους επαναχρησιμοποιώ για τουλάχιστον τρεις φορές.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν τα πλένεις στους 60+ τότε σίγουρα δεν βγάζουν όλο το σαπούνι που μπορούν.

Απλά το βάζω στη θήκη του μαλακτικού και τα ρούχα έχουν μια πολύυυ απαλή μυρωδιά κίτρου που βέβαια όταν στεγνώνουν δεν υπάρχει, απλά μυρίζουν φρεσκάδα.

 

πηρα κ εγω τα καρυδοσαπουνα κ οντως δεν μυριζει τιποτα αλλα τα ρουχα δεν χρειαζονται μαλακτικο..βεβαια, αν ειναι να τα πλενω στους 60 , γιατι να παιρνω οικολογικα;αφου οι 60 βαθμοι ειναι παρα πολυ επιβαρυντικοι για το περιβαλλον....στους 40 δλδ δεν..;;:confused:

 

μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα αυτο:http://www.sporos.org/sites/sporos.org/files/531004.jpg

που βγαινει πιο ακριβο απο τα καρυδοσαπουνα αλλα πλενει το ιδιο καλα κ στους 40....

μαλλον θα χρησιμοποιω κ τα δυο: στους πολλους λεκεδες το σποροκαθαριστικο κ στους λιγους το καρυδοσαπουνο κ ειμαστε κομπλε...

 

rosie αυτο το λευκαντικο γμτ δεν εκανε καθολου μα καθολου δουλεια...μιλαμε τιποτα!εσυ το βαζεις πανω στο λεκε;τι κανεις;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Rosie σ'ευχαριστώ!

Daf, οι οδηγίες λένε από 30 έως 90 βαθμούς. Η Pipi πάντως κάπου αναφέρει ότι τους βράζει πρώτα με λίγο νερό σε ένα μπρίκι και βάζει και το υγρό και τους καρπούς στο πλυντήριο, ίσως έτσι είναι καλύτερα.

 

Στο πλυντήριο πιάτων τους έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

πηρα κ εγω τα καρυδοσαπουνα κ οντως δεν μυριζει τιποτα αλλα τα ρουχα δεν χρειαζονται μαλακτικο..βεβαια, αν ειναι να τα πλενω στους 60 , γιατι να παιρνω οικολογικα;αφου οι 60 βαθμοι ειναι παρα πολυ επιβαρυντικοι για το περιβαλλον....στους 40 δλδ δεν..;;:confused:

 

Εγώ τα βάζω και στους 40 και είναι μια χαρά. Παλαιότερα τα έβαζα μαζί με το σακουλάκι τους σε καυτό νερό σ' ένα μπρίκι και μετά έριχνα και το νερό και το σακουλάκι στο πλυντήριο αλλά τώρα τελευταία βαριέμαι και το ξεχνάω...

 

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις κι αυτό: http://www.laundrytree.com/blog/?p=27#axzz0l4mZxlBA

 

Τις πάνες, τα εσώρουχα και τα σεντόνια πάντα τα βάζω στους 60, τα υπόλοιπα στους 40 και κάτω.

 

rosie αυτο το λευκαντικο γμτ δεν εκανε καθολου μα καθολου δουλεια...μιλαμε τιποτα!εσυ το βαζεις πανω στο λεκε;τι κανεις;:confused:

 

Στους 60 το βάζεις; Εγώ πρόσεξα ότι απλά δεν μου αφαιρεί λεκέδες που όμως δεν τους αφαιρούνε ούτε τα δυνατά καθαριστικά όπως το Vanish (Πχ κάτι λεκέδες πορτοκαλιού που είχε ο μικρός σ' ένα πιτζαμάκι του δεν βγαίνουνε με τίποτα, μάλλον γιατί τους άφησαν να ξεραθούν).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Στο πλυντήριο πιάτων τους έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

 

Εγώ αλλά δεν με ικανοποίησε και πολύ το αποτέλεσμα στο πλυντήριο των πιάτων, οπότε χρησιμοποιώ το εξής μείγμα (το διάβασα στα MDC forums) και είμαι πολύ ικανοποιημένη:

 

1. 1 κουταλιά μαγειρική σόδα

2. 1 κουταλιά βόρακα

3. 1/4 της κουταλιάς χονδρό θαλασσινό αλάτι

4. 2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού (ή γκρέιπφρουτ ή όποιο άλλο σ' αρέσει)

 

Βάζω και ξύδι αντί του αντιστυλβωτικού και αλάτι ειδικό από μαγαζί με οικολογικά απορυπαντικά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εχω τα καρυδοσαπουνα και με αυτα πλενω ολα τα ρουχα της οικογενειας

καθως και τις υφασματινες πανες (στους 60 αν ειναι απο κακα, στους 40 κανονικα)

οταν εχω ασπρα για πλυση πολυ λερωμενα η θα βαλω λευκαντικο μεσα ή σοδα και στους 60 βαθμους

αλλιως πχ σεντονια , μαξιλαροθηκες στους 40 μονο καρπους

 

στο πλυντηριο πιατων επειδη εχω ενα μικρο επιτραπεζιο βαζω ολοκληρους τους καρπους και ραντιζω και με λευκο ξυδι και πλενω στους 60

 

τα συνιστω, εγω εμεινα ευχαριστημενη

απλα θελει τον τροπο του, σε αντιθεση με τα κοινα ετοιμα απορρυπαντικα

Link to comment
Share on other sites

..αφου οι 60 βαθμοι ειναι παρα πολυ επιβαρυντικοι για το περιβαλλον....στους 40 δλδ δεν..;;:confused:

 

Αν έχεις ηλιακό θερμοσίφωνα μπορείς να βάλεις ζεστό νερό κατευθείαν στο πλυντήριο. Θα έλεγα και από μπόιλερ κεντρικής θέρμανσης αφού ζεσταίνει το νερό του θερμοσίφωνα έτσι κι αλλιώς. Εγώ έχω πλυντήριο διπλής παροχής και σε δύο σπίτια το είχα συνδέσει στο ζεστό νερό. Τώρα που δε βολεύει βάζω ζεστό νερό από τη βρύση με ένα κουβαδάκι και τέλος. Άσε που τελειώνει και πολύ πιο γρήγορα.

 

Δε το συζητώ ότι στο εξωτερικό τα πλυντήρια διπλής παροχής είναι στάνταρ. Εδώ με τόσους ηλιακούς θερμοσίφωνες που θα πάει θα τον ανακαλύψουμε τον τροχό.

Link to comment
Share on other sites

πηρα κ εγω τα καρυδοσαπουνα κ οντως δεν μυριζει τιποτα αλλα τα ρουχα δεν χρειαζονται μαλακτικο..βεβαια, αν ειναι να τα πλενω στους 60 , γιατι να παιρνω οικολογικα;αφου οι 60 βαθμοι ειναι παρα πολυ επιβαρυντικοι για το περιβαλλον....στους 40 δλδ δεν..;;:confused:

 

μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα αυτο:http://www.sporos.org/sites/sporos.org/files/531004.jpg

που βγαινει πιο ακριβο απο τα καρυδοσαπουνα αλλα πλενει το ιδιο καλα κ στους 40....

μαλλον θα χρησιμοποιω κ τα δυο: στους πολλους λεκεδες το σποροκαθαριστικο κ στους λιγους το καρυδοσαπουνο κ ειμαστε κομπλε...

 

rosie αυτο το λευκαντικο γμτ δεν εκανε καθολου μα καθολου δουλεια...μιλαμε τιποτα!εσυ το βαζεις πανω στο λεκε;τι κανεις;:confused:

κι εγώ χρησιμοποιω στους δυσκολους λεκεδες το απορρυπαντικό του σπορου το οποίο είναι τέλειο κι εκτός αυτού στηρίζεις και μία εναλλακτική δράση που αξίζει.τα soap nuts, αρχικά τα χρησιμοποιοούσα μόνο στις πάνες του μωρού στους 60,αλλά τώρα έχω ξεθαρέψει και τα χρησιμοποιω και στους 40 και στους 30 με την προεργασία με το βραστό νερό.θεωρώ πως κάνουν καλή δουλειά!οικολογικό λευκαντικό χρησιμοποιώ μόνο στις πανες-ασπρόρουχα και ποτέ δεν είδα λεκέδες μέχρι στιγμής!τους δύσκολους λεκέδες φρουτα...τους αντιμετωπίζω τοπικά με σαπούνι χολής η με το σποροκαθαριστικό και τελικά καθαρίζουν και αυτοί.

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοπελιες!:) θα κανω το κολπο με το μπρικι λοιπον!

blomita με τα χιλια υπερ στο αλληλεγγυο εμποριο του σπορου!ειμαι πολυ φαν!:D

 

Καλέ τι μπρίκι, 15λίτρα βάζω σίγουρα. Πιάσε καμιά κατσαρόλα :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...