Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συυληψη και glucophage


sisika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω κι εγώ θέμα με τις πολυκυστικές! Προσπαθούσαμε κάτι παραπάνω από ένα χρόνο αλλά ο κύκλος μου ήταν άστα να πάνε! Δοκίμασα 4 κύκλους με κλομιφένη, παρακολούθηση ωορρηξίας, τεστ ωορρηξίας αλλά το μπεμπέ δε μας επισκεπτόταν και ακόμα και με τα χάπια ο μικρότερος κύκλος μου ήταν στις 32 μέρες, ο μεγαλύτερος ούτε που ξέρω αφού στο δίμηνο περίπου αν δεν είχα περίοδο έπαιρνα τα primolut. Πάνω στο χρόνο λοιπόν επισκέφτηκα κάποιον άλλο γυναικολόγο! Ήμουν ήδη στην 8η μέρα του κύκλου μου αν δεν κάνω λάθος, μου έγραψε τα glucophage και μου ήρθε η περίοδος στις 30 μέρες! Θαύμα λέω! Η ψυχολογία μου τέλεια, αφού είχα πει στον άντρα μου ότι το μπεμπέ μας χτυπάει την πόρτα! Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι μέναμε πολύ μακρυά με τον άντρα μου και βρισκόμασταν μόνο Σκ και σε άδειες! Το 2ο μήνα πάλι που πήρα τα χάπια τυχαίνει και βρισκόμαστε μόνο 9η και 11η μέρα! Ω ναι την 28η μέρα ήμουν σίγουρη ότι ήμουν έγκυος όπως και έγινε! Αναρωτιέμαι πότε έγινε η ωορρηξία που την προλάβαμε (αφού υποτίθεται ότι και το σπέρμα ήταν καλό αλλά αργό και μας έλεγαν ότι θα κάνουμε κορίτσια ακόμα και γιατροί!) Και όμως με πολύ νωρίς επαφή στον κύκλο και με αυτό το σπέρμα κάναμε το γιόκα μας!

 

Μάλλον θα τα χρησιμοποιήσω και για το 2ο γιατί και πάλι οι πολυκυστικές παραμένουν και πρώτη και τελευταία περίοδο είχα 28/12! θηλάζω όμως ακόμα οπότε είμαστε στην αναμονή!

Link to comment
Share on other sites

πόσο κουράγιο μου δίνετε και εμένα....Εγώ είχα μια παλλίνδρομη στην 9η βδομάδα,αυτός ήταν ο δεύτερος μήνας προσπαθειών μετά την παλλίνδρομη,αλλά με τις πολυκυστικές δεν ξέρω πότε είναι οι γόνιμες.Και ο γιατρός είπε να μην πάρω τίποτα αλλά να περιμένω 6 μήνες ακόμη και μετά να ακολουθήσουμε αγωγή με κλομιφέν.Το glucophage το παίρνεις χωρίς συνταγή γιατρού,πόσο κοστίζει?

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

2.5 ευρώ κάνει το glucophage.

Κ μένα στον 1ο κύκλο μου ήρθε στις 29 μέρες περίοδος κ δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή οφείλεται στα χάπια.....Θελω τόσο πολύ να σταθεροποιηθεί ο κύκλος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.

Και εγώ ομοιοπαθούσα με πολυκυστικές αλλά .... τα καταφέραμε μετά από μία βιοχημική!

Αν μιλάμε για το ίδιο φάρμακο - glucophase - εγώ το έπερνα καθημερινά από ένα χαπάκι. Αυτό ρίχνει το ζάχαρο στα κατώτερα επιθυμητά επίπεδα. Γενικά το χαμηλό ζάχαρο βοηθάει στην σύλληψη αλλά και μειώνει τις πολυκυστικές.

Οπότε ....σας εύχομαι καλή επιτυχία :wink:

Κάθε μέρα ένα θαύμα μας περιμένει, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για να το δούμε.

 

0DCdp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα

 

Παρομοιο προβλημα πολυκυστικων εχω και εγω, παρολο που καποιοι γιατροι λενε οτι μετα απο μια εγκυμοσυνη μπορει να μειωθουν..μαλλον μυθος.Δεν ειχα ποτε προβλημα με το ζαχαρο αλλα ο ενδοκρινολογος μου εδωσε και εμενα glucophase για να γινει ο κυκλος πιο σταθερος. Επερνα ενα χαπι την ημερα αλλα θελει προσοχη γιατι δεν πρεπει να χορηγηται μαζι με αλκοολ γιατι κανει παρενεργιες.Παντα με συνταγη και οδηγιες γιατρου γιατι μεσα στις οδηγιες δεν αναφερει οτι βοηθαει σε γυναιολογικα-αναπαραγωγικα προβληματα. Οταν αποφασισα για δευτερο παιδι, τα καταφεραμε χωρις βοηθεια και αμεσως σταματησα να τα παιρνω, αλλα παντα με συννενοηση με τον γιατρο μου. Δεν ειναι σωστο να τα παιρνουμε κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μονο αν υπαρχει ιστορικο ζαχαρου και το προτεινει ο γιατρος, ειναι δυνατο φαρμακο, στην αρχη φερνει λιγο πονο στο στομαχι και λιγο ζαλη, εξαρταται απο τον οργανισμο, γιατι κατεβαζει τα επιπεδα ζαχαρου στο αιμα αρκετα. Ελπιζω να σας βοηθησα.

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τα αγόρασα σήμερα,κι ο θεός βοηθός,θα πάρω όμως τον γιατρο μου τηλ.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω το παιρνω!Ενα την ημερα ,μετα το φαγητο,εδω και τρεις μηνες.Ειχα τρεις αποτυχιες,απο φυσικη συλληψη,εκανα και ενα εμβολιο για τα ΝΚ,και απο τοτε,παιρνω 2 φιλισινε/μερα και ενα glukophage.

Με ρωταει ο ιατρος συνεχεια αν μου εχει δημιουργησει ανακατοσουρα στο στομαχι.Ευτυχως,οχι,μεχρι στιγμης!!

Ουτε παχαινει,ουτε αδυνατιζει,ουτε μου κοβεται η μου ανοιγει η ορεξη για γλυκά.(που ετσι και αλλιως δεν τα συμπαθω).

Και το κρασακι μου πινω,στο μεσημεριανο φαγητο,και τα βραδια,αλλα δεν εχω διαπιστωσει ΚΑΜΙΑ παρενεργεια!!!!

 

(μια μερα,το πηρα με κρασι,γιατι ετσι με βόλευε,εκεινη την ωρα!-δεν επαθα τιποτα.ειναι ακινδυνο ,τελικα!!!)

Εχω διαβασει ομως,οτι εχει βοηθησει αρκετες φορες στην συλληψη...τωρα,αν ηταν απο αυτο,η απλά,ηταν να γινει....δεν μπορω να το ξερω!!!

Δινεται χωρις συνταγη,και κανει 2 ευρω και κατι-αν θυμαμαι καλα.

Ελπιζω να σε βοηθησει..

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη βρε κορίτσια αλλά πέρνετε φάρμακα χωρίς συνταγή γιατρού? :shock:

 

έχετε διαβάσει τις παρενέργειες ή τις οδηγίες στο κουτί?

 

αντιγράφω απο ιατρικό σάιτ

 

"Η μετφορμίνη μειώνει την ανθεκτικότητα στην ινσουλίνη. Αυτό σημαίνει ότι το σώμα θα απαιτήσει λιγότερη ινσουλίνη για να ελέγξει το σάκχαρο του αίματος. Προηγούμενες μελέτες έχουν δείξει ότι η μετφορμίνη είναι ένα αποτελεσματικό εργαλείο για τη διαχείριση της ανθεκτικότητας στην ινσουλίνη που συνδέεται με το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Η μετφορμίνη, διεγείρει τον αγωνιστή γ - PPAR. Αν και δεν έχει αποδειχθεί ότι αυτά τα νεότερα φάρμακα προκαλούν βλάβη στο συκώτι, συστήνουμε τον έλεγχο των επιπέδων ALT (ένα τεστ ηπατικής λειτουργίας) κάθε μήνα για να αποφεύγονται πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν στο μέλλον."

 

πάνω απο όλα η υγεία μας

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δε συμφωνώ καθόλου να τα πάρετε χωρίς συνταγή γιατρού γιατί απλά κάποιες από εμας με παρόμοιο πρόβλημα στο προτείναμε χωρίς να έχεις συνενοηθείς με γιατρό για το χρονικό διάστημα που θα το παίρνεις, τη δοσολογία κτλ! Η αλήθεια είναι πάνω στον πανικό μας για μωράκι κάνουμε διάφορα κι εγώ η αλήθεια είναι επειδή από το ίντερνετ ενημερώθηκα για το συγκεκριμένο χάπι άλλαξα αρκετούς γιατρούς μέχρι κάποιος να μου το συνταγογραφήσει και παρόλο που το πήρα μόνο για δύο μήνες είχα ήδη αρχίσει να αναρωτιέμαι για πόσο διάστημα επιτρέπεται να τα χρησιμοποιείς. Από αυτά που έχω διαβάσει όμως νομίζω ότι είναι πιο ακίνδυνα από την κλομιφένη. Συστήνω να πάρετε οπωσδήποτε τη γνώμη του γυναικολόγου σας!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δε συμφωνώ καθόλου να τα πάρετε χωρίς συνταγή γιατρού γιατί απλά κάποιες από εμας με παρόμοιο πρόβλημα στο προτείναμε χωρίς να έχεις συνενοηθείς με γιατρό για το χρονικό διάστημα που θα το παίρνεις, τη δοσολογία κτλ! Η αλήθεια είναι πάνω στον πανικό μας για μωράκι κάνουμε διάφορα κι εγώ η αλήθεια είναι επειδή από το ίντερνετ ενημερώθηκα για το συγκεκριμένο χάπι άλλαξα αρκετούς γιατρούς μέχρι κάποιος να μου το συνταγογραφήσει και παρόλο που το πήρα μόνο για δύο μήνες είχα ήδη αρχίσει να αναρωτιέμαι για πόσο διάστημα επιτρέπεται να τα χρησιμοποιείς. Από αυτά που έχω διαβάσει όμως νομίζω ότι είναι πιο ακίνδυνα από την κλομιφένη. Συστήνω να πάρετε οπωσδήποτε τη γνώμη του γυναικολόγου σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ δε συμφωνώ καθόλου να τα πάρετε χωρίς συνταγή γιατρού γιατί απλά κάποιες από εμας με παρόμοιο πρόβλημα στο προτείναμε χωρίς να έχεις συνενοηθείς με γιατρό για το χρονικό διάστημα που θα το παίρνεις, τη δοσολογία κτλ! Η αλήθεια είναι πάνω στον πανικό μας για μωράκι κάνουμε διάφορα κι εγώ η αλήθεια είναι επειδή από το ίντερνετ ενημερώθηκα για το συγκεκριμένο χάπι άλλαξα αρκετούς γιατρούς μέχρι κάποιος να μου το συνταγογραφήσει και παρόλο που το πήρα μόνο για δύο μήνες είχα ήδη αρχίσει να αναρωτιέμαι για πόσο διάστημα επιτρέπεται να τα χρησιμοποιείς. Από αυτά που έχω διαβάσει όμως νομίζω ότι είναι πιο ακίνδυνα από την κλομιφένη. Συστήνω να πάρετε οπωσδήποτε τη γνώμη του γυναικολόγου σας!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα,με συνταγη ιατρου! απλα,εγω ειπα οτι ,επειδη το κοστος ειναι χαμηλο,μπορεις να γλυτωσεις τον κοπο,να τρεχεις στο ιατρο καθε μηνα για να σου γραψει ενα-ενα ,τα κουτακια!

Εγω τον ρωταω συνεχεια,"να συνεχιζω να παιρνω αυτο το χαπι?"και μου λεει "ναι,μεχρι να μεινεις εγκυος,και μετα ..θα σου πω,τι θα γινει"

Οποτε...δεν εχω φοβο!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Tipota idiaitero den moy ekane.

........Αν το σκεφτω καλυτερα,μαλλον μου αλλαξε τον κυκλο.σε μικροτερο.Αν και δεν παιρνω ορκο οτι απο αυτο ειχα τους δυο τελευταιους κυκλους 23,και 25 ημερων!!!ενω παντα ειχα κυκλο 28-30 ημερων.τι να πω...ειναι το λιγοτερο που μπορει να με προβληματισει τωρα...μην φοβασαι τιποτα,.Αν σου το δινει ο ιατρος,παρ'το αφοβα.Κατι θα ξερει....

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον γιατρό τηλέφωνο και συμφωνεί να το πάρω.Άντε να δούμε,πάντως ομολογώ οτι είναι η πρωτη φορά που θα πάρω χάπι για τις πολυκυστικές,ούτε αντισυλληπτικά έχω πάρει ποτε.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το πήρα το γλουκοφαζ κοριτσια για 8-9 μέρες πριν πάω διακοπές και για πρώτη φορά στην ζωή μου είδα περίοδο σε 28 ημέρες.Δεν τα συνέχισα γιατί θα πηγαίναμε διακοπές και μου έφερναν γαστρεντερικές διαταραχές.Τα ξαναάρχισα και τι να πω ελπίζω.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πώ εγώ πέρνω glucophage εδώ και ενάμιση χρόνο μου το ξεκίνησε ο ενδοκρινολόγος μου στην αρχή μου έδωσε ta 800mg αλλά μου διμιουργούσανε γαστρεντερικές διαταραχές και μου το άλλαξε με glucophage plus εγώ πάντως καμία διαφορά δεν είδα ουτε στην περίοδο ουτε στης προσπάθειες για σύλληψη πολικυστηκές ειχα και έχω και περιόδο βλέπω μόνο αμα πάρω primolut....μόνο τους 2 τελευταίους μήνες είδα περίοδο στης 30 μέρες απο μόνη της αλλα κανω θεραπεία με clomiphen..

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω παντως παιρνω glucophase εδω και περιπου 2 μηνες και εχω δει τεραστια διαφορα στην περιοδο μου.

ειχα αστατο σχετικα κυκλο και με αυτα τα χαπια εχω σταθερο κυκλο 30 ημερων!

Συλληψη δεν εχει γινει ακομη που λενε οτι βοηθαει αλλα εχει ο θεος και γι'αυτο !

επισης εγω εχω και ανεβασμενο ζαχαρο οποτε ειναι αλλος ενας λογος που τα παιρνω.

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...