Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΙΝΙΔΑ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! Ο ΜΙΚΤΟΥΛΗΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΝΙΝΙΔΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ :oops: Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΑΔΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΝΑ ΤΟ ΧΤΕΝΙΖΟΥΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΦΟΛΙΔΕΣ. ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΞΑΠΛΩΝΕΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ... ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δες εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=660

 

εγώ τελικά δεν έκανα τίποτα, απλά τον σκούπιζα καλά το κεφαλάκι του μετά από μπάνιο και έφυγε μετά από λίγο μόνη της.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενας αφρος αλλα δεν γνωριζω αν κυκλοφορει στην Ελλαδα. Λεγεται mustela, ειναι ακριβως για τη νινιδα, της expanscience (Γαλλικη εταιρία) Εμενα βοηθησε πολύ. Να προσεχεις επισης να ξεπλενονται καλα οι σαπουναδες απ' το μαλλι οταν του κανεις μπανακι και να χρησιμοποιεις παντα το ιδιο σαμπουαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΩΝ. ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΛΑΚΙΑ.

ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΨΑΞΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΗΣ ΜΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΚΙΟΛΑΣ. ΣΑΝ ΛΕΠΙΑ, ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;;;;;;;

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ, ΠΑΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νινίδα είναι... αν κατάλαβα καλά από την περιγραφή!

Μη φρικάρεις! :cool:

Κάθε βράδυ κανά μισάωρο πριν το μπανάκι βάζε στο κεφαλάκι της λαδάκι βρεφικό και απαλό μασαζ... Κάνετε το μπανάκι σας, τη λούζεις κανονικά και μετά στο ντύσιμο τη χτενίζεις με τη βούρτσα της... τα περισσότερα μωράκια το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Και να προσπαθησεις οσο γινεται να ξεβγαζεις καλα τα μαλλια του μωρου απο το σαμπουαν, γιατι τα υπολειμματα επιδεινωνουν τη νινιδα. Επισης εχει σημμασια αν αλλαξες προσφατα σαμπουαν.

Link to comment
Share on other sites

ετσι που ειδα τον τιτλο του ποστ τρομαξα! νινιδα ειναι :D ειχαμε κ εμεις...καποια στιγμη της εβαλα κ ελαιολαδο για δυο βραδυα κ απο τοτε εφυγε κ δε την ξαναειδαμε κιολας :P:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουλ κορίτσια.

Και εγώ αγχώθηκα. Η δικιά μας ήταν τίνγκα στο νινιδολέπι. Τελικά η μαμά μου μια μέρα της την έβγαλε. Βουτούσε ένα μωρουδιακό χτενάκι σε παραδοσιακό ελαιόλαδο και κουτσου κούτσου, έφυγε η νινίδα αλλα και το μαλλί και τώρα είμαστε σαν τις κυρίες που τα φουσκώνουν για να μη φαίνεται το κενό... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΤΡΟΜΑΞΑ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΗ ΤΡΟΜΑΞΑ ΕΓΩ.

nea mamaka ΕΙΜΑΙ! ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΤΕ!!!

ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΛΑΔΑΚΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ! ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙ ΦΑΓΟΥΡΙΤΣΑ ΕΤΣΙ; ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΥΤΟ;;

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΤΡΟΜΑΞΑ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΗ ΤΡΟΜΑΞΑ ΕΓΩ.

nea mamaka ΕΙΜΑΙ! ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΤΕ!!!

ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΛΑΔΑΚΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ! ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙ ΦΑΓΟΥΡΙΤΣΑ ΕΤΣΙ; ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΥΤΟ;;

 

Νομίζω μας είχε πει η παιδίατρος πως από φόβο μας οι νέοι γονείς μην τα τραυματίσουμε στο κεφαλάκι όταν τα λούζουμε, δεν τα ξεβγάζουμε καλά... :? Αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η νινίδα καθώς και όλες οι δερματικές παθήσεις, έχουν άμεση σχέση με το αν παπούς ή γιαγιά έχει πρόβλημα με το στομάχι... Κουφό έεε???

 

Πάντως προσοχή στο παδικό λαδάκι δεν είναι τόσο αθώο όσο φαίνεται μια και είνια τίνγκα στο χημικό. Προτιμηστε πιο σίγουρα προϊόντα π.χ. ελαιόλαδο, αμυγδαλαίλεο, χαμομηλέλαιο, κ.λπ. και φυσικά όχι ηλιέλαιο χιχιχι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τις ορμόνες της κοιλιάς εμφανίζεται. Δεν είναι τίποτα. Ο μπουμπούκος μου ήταν γεμάτος για 5 μήνες. Κάθε μέρα λάδι, πλύσιμο, ειδικά σαμπουάν κλπ. Τελικά έφυγε και εμφανίστηκε 3 φορές αλλά τώρα είναι πεντακάθαρος. Έβγαλε καινούρια μαλλιά, και ξανθά παρακαλώ, καθότι η μαμά μαυρομαλλούσα κοπελιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Και εμένα είχε αλλά όχι πολύ, αυτό το πράγμα ξαναεμφανίζεται δεν φεύγει μια και έξω...εγώ στο τέλος βαρέθηκα με τα λάδια το άφησα και έφυγε μόνο του στους 5 μήνες, σχεδόν όλα τα μωρά έχουν.

Ο παιδίατρος μου είχε πει οτι είναι νεκρά κύτταρα του δέρματος, πολλαπλασιάζονται τόσο γρήγορα στα μωρά που τα παλιά δεν προλαβαίνουν να πέσουν και δημιουργούν αυτά τα λέπια!!! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω διαβασει τα απειρα για τα δυο προιοντα κατα της νινιδας..τελικα ομως μεταξυ των δυο τι? και περα απο αυτα με τι σαμπουαν τα λουζετε? εγω εχω δοκιμασει proderm, johnsons, fissan και βλεπω τη νινιδα να κανει ξηροδερμια..

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου για τα μωρακια που εχουν εντονη την ταση της ξηροδερμιας χρειαζεται κατι πολυ εξειδικευμενο που να μην ταραζει την επιδερμιδα τους. Απο τιν πρωτη μερα εκανα μπανακι την δικη μου με σαμπουαν της ΚLORANE που ειναι παααρα πολυ απαλο και δεν ερεθιζει κα8ολου το δερματακι. Βεβαια η κα8ε επιδερμιδα ειναι διαφορετική αλλα και σε φιλες μου που το προτεινα εμειναν παρα πολυ ευχαριστημενες

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα πμ για να αποφύγω την διαφήμιση!!!

Παρόλο που δεν θα πρεπε εφόσον είμαι σίγουρη για αυτά που προτείνω και με ενδιαφέρει να βοηθήσω.

 

 

Φιλιά!!!

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...