Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΑΝΕΣ ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΕΣ


Recommended Posts

Αμεση απάντηση :D

Δεν τις μουλιάζω γιατί διαβάζω ότι μάλλον είναι χειρότερα.. δεν ξέρω

Τις πλένω με ένα γερμανικό απορρυπαντικό που πήρα από ένα μαγαζί με βιολογικά εδώ στη Χίο. Η μάρκα είναι AWALAN δεν την είχα ξανακούσει βέβαια..

Δε βάζω και τη δόση που είναι για κανονική πλύση, βάζω λιγότερο γιατί δεν ξεπλένονται με ΤΙΠΟΤΑ!

Οι πιο πολλές πάνες που έχω είναι τύπου pocket δηλαδή έχεις το κάλυμμα με το fleece και βάζεις τα εσωτερικά inserts κατα βούληση.. Αυτά μυρίζουν κυρίως.. Μάρκες fuzzybunz, bumgenius, happy heinys και δυο τρεις bamboo με αδιαβροχο wrap έχω..

Εφτιαξα μόνη μου και τσάντα με PUL αδιαβροχο που σουρώνει επάνω για να διατηρώ τις πάνες εκεί μεχρι το πλύσιμο αλλά στις δύο μερες που βάζω πλυντήριο μύριζαν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ άσχημα! Σαν να είχαν αρχίσει να μουχλιάζουν.. έπαθα πλάκα. Στο εξωτερικό πουλανε πολύ αυτές οι τσάντες αλλα δεν καταλαβαίνω πώς τους βολεύουν..

Γενικά αν είναι πολύ βρεγμένα τα inserts και είναι στον κάδο πολλές ώρες αρχίζουν τα προβλήματα.. Πάντα επίσης τα στίβω καλά πριν τα ρίξω στην ανοιχτή-πλαστική λεκάνη που χρησιμοποιώ τώρα..

 

Φοβάμαι με τους 90 βαθμούς μη χαλάσω τα υφάσματα..

Αν έχεις να προτείνεις απορρυπαντικό άλλο θα το ήθελα πολύ!!

Επίσης το tea tree oil αν και μυρίζει υπέροχα μου δημιούργησε πολύ γρήγορα διαρροές γιατί προφανώς έμεναν υπολείματα στις πάνες..

Το κατήργησα κι αυτό..

 

Δεν έχω βρει ακόμα τη μαγική συνταγή ε; :)

Το παλεύω πάντως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 993
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sesame, οι μιας χρήσεως που ανεφερα ήταν οι μόλτεχ.

 

stellamaria, η τσάντα δεν πλένεται στο πλυντήριο μαζί με τις πάνες;

 

Για την επίμονη μυρωδιά στις υφασμάτινες, έχω διαβάσει ότι βοηθάει αν βάλεις μαγειρική σόδα στην πλύση και ξύδι στο ξέβγαλμα. Ειδικά το ξύδι το χρησιμοποιώ ως μαλακτικό σε κάθε πλύσιμο, γιατί διώχνει τα υπολείμματα των απορρυπαντικών.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D

Εσείς που χρησιμοποιείτε τις υφασμάτινες πάνες αλλάζετε μέγεθος κάθε 6 μήνες ή έχετε πάρει 1 μέγεθος από την αρχή :idea: ;

Θα μπορούσα να παραγγείλλω από το εξωτερικό αυτές τις πάνες μέσω του διαδυκτίου;

:D:D:D

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites

stellamaria, η τσάντα δεν πλένεται στο πλυντήριο μαζί με τις πάνες;

 

Για την επίμονη μυρωδιά στις υφασμάτινες, έχω διαβάσει ότι βοηθάει αν βάλεις μαγειρική σόδα στην πλύση και ξύδι στο ξέβγαλμα. Ειδικά το ξύδι το χρησιμοποιώ ως μαλακτικό σε κάθε πλύσιμο, γιατί διώχνει τα υπολείμματα των απορρυπαντικών.

 

την τσάντα φυσικά την έπλυνα μαζί με τις πάνες. Πριν το πλύσιμο όμως είχε γίνει η ζημιά. Ήταν τέτοια η μυρωδιά που μετά το πλύσιμο όλων δεν έφυγε! Και όταν λέω πλύσιμο εννοώ 2 κύκλους πλυσίματος - 1 στους 40 να φύγουν τα πολλά με ελάχιστο ή καθόλου απορρυπαντικό και μετά ένα στους 60 για κανονικό πλύσιμο. Και τα δύο προγράμματα για βαμβακερά με γερό ξέπλυμα - στύψιμο στο τέλος. :shock:

 

Σόδα έβαζα στην αρχή αλλά δεν ξέρω άν κάνει κάτι.. θα το ξαναδοκιμάσω..

Πάντως οι ξένοι όταν λένε ότι βάζουν σόδα στα ρούχα εννoούν washing soda και όχι baking soda. Αυτό πού το βρίσκει κανείς δεν ξέρω!

Και για το ξύδι διάβασα ότι αν είναι σκληρό το νερό δεν βοηθάει - μάλλον το αντίθετο κάνει λεει. Το δοκίμασα βέβαια γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Ασπρο ξύδι έβαλα και δεν είδα διαφορά. Τότε βέβαια δεν είχα και σοβαρό πρόβλημα με τις μυρωδιές.. Ισως ήρθε η ώρα να το ξαναδοκιμάσω.. Γενικά μου αρέσει πολύ να καθαρίζω με ξύδι και σοδα. Τα χρησιμοποιώ και στην κουζίνα δηλαδη.

:)

 

Το πλυντήριό μου αν είχε στόμα θα με έβριζε :roll:

Παρόλα αυτά γουστάρω που αγοράζω ελάχιστα pampers κλπ και επιμένω..

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D

Εσείς που χρησιμοποιείτε τις υφασμάτινες πάνες αλλάζετε μέγεθος κάθε 6 μήνες ή έχετε πάρει 1 μέγεθος από την αρχή :idea: ;

Θα μπορούσα να παραγγείλλω από το εξωτερικό αυτές τις πάνες μέσω του διαδυκτίου;

:D:D:D

 

Γεια σου μάρω!

Εγώ προτιμώ μάλλον τις one - size που μεγαλώνουν ξεκουμπώνοντας κάποια snaps καθώς μεγαλώνει και το μωράκι. Εχω πάρει και καποιες μικρες size small δηλαδη γιατί ο άντρας μου στην αρχή με έκραξε που έχω κάνει το παιδί σαν αρκουδάκι :shock: . Βασικά το μωράκι μας είναι σχετικά αδύνατο και όταν ήταν νεογέννητο δεν είχε μπουτάκια να κρατήσουν την πάνα :P Είχε πλάκα. Οι άντρες επίσης δεν έχουν και πολύ υπομονή.. Σε επομενη αγορά πάντως πήρα πάλι one size.

 

Τις bumgenius που είναι one size τις πήρα από το http://www.cuddlebunz.com

Από την Αμερική. Γενικά έχει ΑΠΕΙΡΑ online shops με έδρα την αμερική ή τον καναδά με τη διαφορά ότι ΔΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΟΛΑ εκτός αμερικής!!

Εχω φάει πολλές ώρες ψάχνοντας τα shipping policies να δώ αν εχουν και international shipping κατα νου..

 

Τις happy heinys που είναι επίσης one size τις πήρα από ένα αγγλικό κατάστημα γιατί κανείς δε μου τις έστελνε από την Αμερική. Μου αρέσουν κι αυτές αν και είναι λίγο πιο ογκώδεις από τις bumgenius. Λένε ότι καλύπτουν καλά το παιδάκι ακόμα κι όταν περάσουν πολλοί μήνες. Θα δείξει το μέλλον!

 

Εχω επίσης πάρει και δυο πάνες μπαμπού με wraps από το ecofamily. Αυτές είναι επίσης καλές - όχι one size - και κρατάνε πολλές ώρες χωρίς να υπάρχει φόβος για διαρροές. Στεγνωνουν όμως πιο δύσκολα.. Αν είχα στεγνωτήριο θα τις προτιμούσα.

 

Εννοείται ότι έχω χαλάσει αρκετά λεφτα για αυτές τις αγορές (πάνες - υφάσματα - wraps - χάρτινες ταινίες). Νομίζω είμαι κάπου μεταξύ 400ων και 500ων ευρώ. :roll: Αν μείνουμε σ αυτές τις αγορές βεβαια καλά είμαστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

stellamaria, βλέπω έχεις και εσύ καλή συλλογή από πάνες!

Από μια σύντομη ματιά που έριξα, το awalan περιέχει σαπούνι, συνεπώς είναι ακατάλληλο για υφασμάτινες πάνες γιατί αφήνει υπόλειμμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα διαρροές και δυσοσμία. Για περισσότερα, ρίξε μια ματιά εδώ: http://clothdiaperservice.blogspot.com/2008/02/blog-post.html.'>http://clothdiaperservice.blogspot.com/2008/02/blog-post.html. Κάνεις κάθε μέρα ξέβγαλμα με κρύο νερό στις λερωμένες πάνες; Αν όχι, λογικό είναι να μυρίζουν βαριά οι πάνες στις δύο μέρες! Όσο για το tea tree, μπορείς να εμποτίζεις ένα πανάκι ή ένα μικρό σφουγγαράκι και να το βάζεις στον πάτο της τσάντας. Έτσι και αποτρέπεις την ανάπτυξη μικροβίων και αποφεύγεις τα κατάλοιπα στις πάνες; Όσο για το απορρυπαντικό, έχω να σου προτείνω τα soapnuts. Είναι απόλυτα φυσική και βιοδιασπώμενη λύση και ταυτόχρονα η πλέον κατάλληλη για τις υφασμάτινες πάνες. Μπορείς να τα συνδυάσεις και με μπαλίτσες από καουτσούκ που μπαίνουν μαζί με τα ρούχα και βοηθάνε στην πλύση και στην απομάκρυνση κάθε ίχνους απορρυπαντικού μετά το ξέβγαλμα. Υπάρχουν και κάποιες με μαγνητική ενίσχυση που υποτίθεται ότι μαλακώνουν το νερό. Έχω χρησιμοποιήσει το υγρό από soapnuts της γερμανικής Klar καθώς και ακατέργαστους καρπούς πλυσίματος και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη! Για τα soapnuts μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες στα αγγλικά αλλά μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σε δύο άρθρα στα blog aromacooking και popelix:

 

http://aromacooking.blogspot.com/2008/05/soapnuts.html

 

Στο blog http://clothdiaperservice.blogspot.com υπάρχουν κάποια banners με links τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις και να επωφεληθείς από μια μικρή έκπτωση που προσφέρουν στους αναγνώστες του η edit admin διαφημιση και το gabi.gr. Οι εταιρίες αυτές στέλνουν με courier και στην επαρχία οπότε αν θες μπορείς να κάνεις τα ψώνια σου άνετα!

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο gabi το απορρυπαντικό της Klar με καρυδοσαπούνι και λέω να το δοκιμάσω. Επίσης στο clothdiaperservice είχα δει ότι υπήρχε κουπόνι έκπτωσης για το gabi.gr. Το βρήκα με λίγη δυσκολία ξανά και το χρησιμοποίησα :)

 

Ευχαριστώ! Με την έκπτωση κάλυψα σχεδόν τα έξοδα αποστολής

 

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις συμβουλές!!

Είχα αρχίσει να απογοιητεύομαι λίγο και τώρα έχω πολύ όρεξη πάλι! :D

Link to comment
Share on other sites

stellamaria, χαίρομαι πολύ που σε βοήθησα!

Πάντως δώσε κάποια στιγμή μια ευκαιρία και στα ανεπεξέργαστα soapnuts γιατί έχουν πολλές άλλες χρήσεις και είναι και αρκετά πιο οικονομικά :wink:

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ήρθε το απορρυπαντικό και το έχω δοκιμάσει σε δύο πλύσεις. Μυρίζει ωραία. Περίεργα αλλά μου αρέσει. Οι πάνες είναι λίγο καλύτερα, βέβαια είναι νωρίς ακόμα αλλά έχω αυτή την εντύπωση.

 

popelix θέλω μια βοήθεια πάλι! Σχετικά με τη δόση του απορρυπαντικού. Πόσο να βάζω κάθε φορά στην πλύση των 60 βαθμών;

Εχεις κάτι να μου προτείνεις σχετικά με το ποια προγράμματα πλύσης να χρησιμοποιώ για τις πάνες;

 

Ευχαριστώ ξανά!

 

Στελλα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και πάλι Στέλλα!

 

Η μυρωδιά των soapnuts μοιάζει λιγάκι με του ξυδιού, δεν βρίσκεις. Και εμένα μου αρέσει :wink: Νομίζω πως η δόση είναι ένα καπάκι 50 ml. Συνήθως με τις πάνες βάζεις κατιτίς λιγότερο αλλά καλύτερα κράτα αυτή τη δόση αφού έχεις σκληρό νερό. Όσο για το πρόγραμμα πλύσης, επιλέγω το εντατικό των 60 βαθμών. Αν νομίζεις ότι οι πάνες σου έχουν κατάλοιπα, κάνε μερικές φορές επιπλέον ξέβγαλμα. Εγώ κάποιες φορές προσθέτω και μια κουταλιά της σούπας οικολογικό λευκαντικό με οξυγόνο. Νομίζω ότι μυρίζουν λίγο πιο φρέσκες! Ελπίζω να σε βοήθησα.

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου stellamaria

μπηκα στο site cuddlebunz που αγορασες καποιες απο τις πανες που εχεις, αλλα με τις αλλοδαπες σελιδες ιντερνετ δεν ειμαι και τοσο εξοικιωμενη και με τοσες πολλες που εχει εκει δεν ξερω τι να διαλεξω.

κατα πρωτον, οταν λεει pocket, εννοει την απλη πανα που δεν εχει ενσωματωμενο αδιαβροχο???

wrap ειναι αυτο που λεμε βρακακι για τις διαρροες??? cover ειναι το ιδιο??

τι ειναι τα pre-fold diapers??

μπορω να παραγγειλω οικονομικες συσκευασιες?

τι εξοδα αποστολης σου χρεωνουν για Ελλάδα??

απο αυτες που εχεις ως τωρα, ποιες εχεις ευχαριστηθει πιο πολυ?

θα ειχες να μου προτεινεις κατι ως πιο εμπειρη? γενναω το Γεναρη και κανω τωρα τις προετοιμασιες. σιγα σιγα πρεπει να τις παραγγειλω κι αυτες.

αν ειναι δυνατον, πες μου τι αριθμο να παραγγειλω.

τις baboo απο που τις πηρες? εχω μια αδυναμια σ' αυτο το υλικο. αλλα νομιζω σε αυτο το site δεν εχει τιποτα baboo. η' κανω λαθος??

 

αχ σορρυ για τις πολλες ερωτησεις... διαφωτισε με please!!!

:roll:

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites

MARW, γειά σου!

 

Αν θέλεις μπορώ να απαντήσω εγώ στις απορίες σου. Αν πάλι προτιμάς τη stellamaria, πάω πάσo :D

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

καλα ε, και το σκεφτομουνα το μεσημερι, αλλα ειχα ηδη στειλει το μνμ...

αναφερθηκα στη Στελλα επειδη ειδα πως ειχε μαζεψει μεγαλη γκαμα απο πανες. αλλα κι εσυ popelix απο ο,τι φαινεται εισαι ειδικος στο θεμα! εχω μπει και στα blog popelix & aromacooking, που μαλλον εχεις σχεση, ε;

:idea:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θελω βοηθεια απο οποιον ξερει και θελει να μου πει!!! :lol::lol::lol:

Ευχαριστω!!!

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites

H πάνα τύπου pocket, αποτελείται συνήθως από δύο υφάσματα ραμμένα μαζί, ένα αδιάβροχο (εξωτερική πλευρά) και ένα φλις που αγγίζει το δέρμα του μωρού. Η πάνα αυτή έχει μια τσέπη στην οποία μπαίνει το απορροφητικό μέρος που μπορεί να είναι ένα ένθετο σαν μεγάλη σερβιέτα (συνήθως από μικροΐνες) ή μια πάνα prefold διπλωμένη στα τρία. Οι prefold πάνες είναι τετράγωνες και αποτελούνται από πολλά επίπεδα υφάσματος, με ενίσχυση στο κέντρο για μεγαλύτερη απορροφητικότητα. Είναι ο πιο οικονομικός τύπος πάνας και στεγνώνει πολύ εύκολα. Για να εφαρμόσει σωστά και να μην έχουμε διαρροές πρέπει να φορεθεί σε συνδυασμό με ένα πολύ σταθερό αδιάβροχο κάλυμμα (cover ή αλλιώς wrap) ή να χρησιμοποιηθεί ένα κούμπωμα snappi. Για να πάρεις μια ιδέα, ρίξε μια ματιά στα video στην παρακάτω σελίδα http://www.healthydiapers.com/video.html (prefold diapers, diaper cover/wrap, pocket diaper ect). Για τα διάφορα είδη υφασμάτινης πάνας μπορείς να δεις εδώ: edit admin διαφημιση Ας μιλήσουμε για οικολογικές, υφασμάτινες πάνες![/url]

Τα έξοδα αποστολής από το εξωτερικό για Ελλάδα είναι αρκετά τσουχτερά! Εγώ δεν έχω παραγγείλει από το εξωτερικό παραπάνω από 2-3 πάνες + 1 κάλυμμα και πλήρωσα πάνω από 20$! Πριν παραγγείλεις, μπορείς να κάνεις μια ερώτηση με email. Πάντως, τώρα πια υπάρχουν πολλές επιλογές και σε ελληνικά e-shops καθώς και στο Λητώ. Στη σελίδα της

edit admin διαφημιση θα βρεις τη μεγαλύτερη ποικιλία (TotsBots σε βαμβάκι και μπαμπού, Bambineo από μπαμπού, αδιάβροχα καλύμματα Bummies και τα κορυφαία Imse Vimse, πάνες εξολοκλήρου από βιολογικό βαμβάκι και κάλυμμα από μαλλί. Στο gabi.gr θα βρεις προϊόντα Popolini από βιολογικό βαμβάκι και μπαμπού και στα Λητώ τις prefolds Bambino mio. Όπως έγραψα και στη stellamaria ρίξε μια ματιά στο edit admin διαφημιση για προσφορές και εκπτωτικά κουπόνια :wink: Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις και π.μ.

 

Εύχομαι να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα περισσότερο :-)

 

Να μην ξεχάσω, αυτές τις μέρες έχουν στην edit admin διαφημιση

κάποιες προσφορές σε πάνες και άλλα βρεφικά περασμένης σεζόν. Μπες να δεις μήπως βρεις κάτι που σου αρέσει σε καλή τιμή!

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

ναι, με βοηθησες πολυ!!

σχετικα με την εκοφαμιλυ, αυτο ειναι το site απο το οποιο πρωτο-εμαθα για αυτες τις πανες. για τις προσφορες περισινης σεζον δεν ξερω αν συμφερει ή αν σου ερχεται το ιδιο με το να παρεις τις οικονομικες συσκευασιες.

να σου πω, μαλλον εκει θα καταληξω... ομως δεν ειδα αυτες τις ποκετ, που λεμε... ειναι μηπως αυτες που ειναι πανα+αδιαβροχο μαζι :?:

χρησιμοποιεις καποιες συγκεκριμενες? ρωτω να μου πουν οι πιο εμπειρες, για να μην κανω καμια βλακεια με την παραγγελια. οσον αφορα τον αριθμο, λεω για καμια 20αρια. ομως δεν ξερω ΤΙ να παρω... να παρω πανες ΚΑΙ βρακακια, 2σε1, τα προσθετα πανακια βοηθανε :?: , να παρω πανακια ρολο που τα πετας :?: κλπ κλπ.

αυτα ειναι οι σκεψεις μου...

αυτες τις καινουριες τις διαφημιζουν αρκετα? τις προτεινεις?

το κακο με την εκοφαμιλυ ειναι οτι δεν εχει one size. κατι που σου διπλασιαζει αμεσως τα εξοδα. θα μπορουσα να παρω αμεσως τις μεγαλες? και ας ειναι λιγο "μπολικες" στην αρχη :?::?::?::?:

παντως θα με ενδιεφεραν τα εκπτωτικα κουπονια... (δεν ξερω πως στελνουν πμ... θα μαθω και θα σου στειλω).

Ευχαριστω πολύ!!

 

Α! και αυτα τα καρυδοσαπουνια που μπορω να τα βρω? αυτα τα βαζεις ετσι χυμα στο πλυντηριο? εχεις χρησιμοποιησει τις μπαλες καουτσουκ? αυτες εχουν καποια ουσια ἠ η δραση τους ειναι μηχανικη? ειναι ευχρηστες ή μπερδευονται με τα ρουχα και τις χανεις?

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάνες τύπου pocket δεν πωλούνται στην Ελλάδα. Υπάρχει όμως η πάνα τύπου όλα-σε-ένα (all-in-one) της Imse Vimse και διατίθεται από την edit admin διαφημιση. Οι πάνες όλα-σε-ένα έχουν ενσωματωμένο το αδιάβροχο κάλυμμα και είναι πολύ εύκολες στην εφαρμογή. Είναι βέβαια αρκετά ακριβότερες και συνήθως αργούν πολύ να στεγνώσουν (αυτό βέβαια δεν ισχύει για τη Imse γιατί έχει πολύ έξυπνο σχεδιασμό!). Οι περισσότερες πάνες pocket, αν περιέχουν ήδη το εσωτερικό απορροφητικό μέρος μπορούν να θεωρηθούν και όλα-σε-ένα. Ο αριθμός από πάνες που αναφέρεις είναι καλός για νεογέννητο. Συνήθως προτιμάται ο συνδυασμός 20 πάνες + 3-4 αδιάβροχα καλύμματα. Μπορείς να πάρεις και 2-3 όλα-σε-ένα για τις εξόδους και για τις νύχτες της μεγάλης νύστας :lol: Επειδή αναφέρθηκες σε πάνες ένα-μέγεθος, μπορείς να χρησιμοποιήσεις έτσι το #2 από τις Bambineo γιατί έχουν αποσπώμενη ενίσχυση (μικρός όγκος) και τα πλαϊνά χρατς κουμπώνουν το ένα πάνω στο άλλο. Τώρα τελευταία έχουν φέρει και τις βιολογικές της Imse, σε φανέλα (πιο λεπτές) και πετσετέ (πιο απορροφητικές, ιδανικές για νύχτα) που είναι ένα-μέγεθος. Ρίξε μια ματιά στο διαφημιστικό banner στην αρχική τους σελίδα. Όσο για τα επιθέματα, χρειάζονται κυρίως όταν το μωράκι κάνει στερεά κακά. Βέβαια και στην αρχή βοηθούν στο να κρατιέται το δέρμα πιο στεγνό, ιδίως αυτές από φλις. Ενισχύσεις μπορείς να φτιάξεις και εσύ από ύφασμα πετσετέ εύκολα. Όσο για τα soapnuts ή αλλιώς καρπούς πλυσίματος, μπαίνουν στον κάδο του πλυντηρίου μέσα σε ένα πάνινο σακουλάκι. Τέλος, οι απλές μπαλίτσες από καουτσούκ, βοηθούν μηχανικά στην απομάκρυνση της βρωμιάς, των κατάλοιπων των απορρυπαντικών και μαλακώνουν τις ίνες.

 

Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει ΟΛΕΣ τις προαναφερόμενες πάνες, τα soapnuts και τις μπαλίτσες και έχω μείνει ευχαριστημένη. Περί ορέξεως βέβαια ... κολοκυθόπιτα. Αν θέλεις να δεις από κοντά τις πάνες, μπορείς να πας στα Λητώ (έχουν τις πάνες του gabi.gr) και να πάρεις τηλέφωνο στην ecofamily και ίσως να κανονίσεις μια συνάντηση στα γραφεία τους στον Πειραιά. Προλαβαίνεις μέχρι το Γεννάρη :wink:

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τί μου κάνει εντύπωση... που αυτή η εταιρία που τις εμπορεύεται ΔΕΝ γράφει καθόλου για ένα-μέγεθος.

Ακόμα και για αυτή τη μάρκα τη Σουηδική, με τις φανελένιες και τις πετσετέ. Τί συμβαίνει? :?:

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, όπως το πάρει κανείς. Εγώ τις πρώτες Imse τις αγόρασα από το εξωτερικό και έμαθα για αυτές από ξένα sites. Το βασικό μέγεθος αναφέρεται ως one-size και το πίσω μέρος διπλώνει προς τα μέσα για να μπει σε νεογέννητο. Επειδή όμως μπορεί να φρικάρει κανείς με τον όγκο της πάνας σε νεογέννητο, ιδιαίτερα αν είναι κάτω από 3 κιλά, διαθέτουν και το μέγεθος newborn. Αν θέλεις, στείλε email να τους ρωτήσεις!

Όσον αφορά το κόστος, κερδίζεις πάρα πολλά χρήματα, ακόμα και αν αγοράσεις πάνες με δύο νούμερα. Μιλάμε για κέρδος της τάξης των 1000-1200 euro!!! Είναι βολικό να αγοράσει κανείς πολλές και πιο μαζεμένες πάνες για την αρχή γιατί με τη συχνότητα που κάνουν κακάκια τα νεογέννητα, θα αλλάζεις την πάνα πολύ πριν κορεστεί από τσίσα. Αργότερα που ο αριθμός των κενώσεων είναι πιο μικρός και η διάρκεια του ύπνου είναι μεγαλύτερη, χρειάζεσαι πάνες πιο απορροφητικές αλλά λιγότερες στον αριθμό. Πρέπει ακόμη να παρατηρήσω ότι για να φορέσεις σε νεογέννητο one-size πάνα ή πάνα #2 θα θέλεις ένα νούμερο μεγαλύτερα φορμάκια :lol: Αυτό βέβαια δεν είναι κακό, μπορεί να είναι και ευεργετικό για μωράκια με τάση για δυσπλασία ισχύων!

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

popelix σε ευχαριστω για τις διευκρινισεις. :wink:

το εχω υποψη μου οτι το κερδος με τις οικολογικες ειναι τεραστιο.

σχετικα με τα μεγεθη θα το ψαξω περισσοτερο και στα site που τις πωλούν.

δυστυχως στην Κρητη δεν τις εχω πετυχει πουθενα τις επαναχρησιμοποιουμενες πανες. λητω ειχε στο Ηρακλειο αλλά οχι πια. και σε καποια βιολογικα που ρωτησα, δεν ειχαν ιδεα τι ειναι αυτο.

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν ενδιαφέρεστε να δείτε από κοντά τις υφασμάτινες πάνες και να μάθετε για τη χρήση τους, διαβάστε το παρακάτω κείμενο που αναδημοσιεύεται από εδώ. Προωθήστε το και σε όποιον νομίζεται ότι μπορεί να ενδιαφέρεται!

 

Γνωριμία με τις υφασμάτινες πάνες: Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2009 - Friend's Corner, Άνω Γλυφάδα

 

O Μη Κερδοσκοπικός Σύλλογος Γονέων Friends' Corner φιλοξενεί και πάλι μια συνάντηση για γνωριμία με τις υφασμάτινες πάνες! Την Παρασκευή 23 Ιανουαρίου, 6-8 το απόγευμα, στον πανέμορφο χώρο του Friends' Corner, στην οδό Αρκαδίας 55, Άνω Γλυφάδα, θα γίνει συζήτηση για τις υφασμάτινες πάνες και θα παρουσιαστούν τα πλεονεκτήματά τους για την υγεία των παιδιών, για το περιβάλλον αλλά και για τον οικογενειακό προϋπολογισμό. Στα πλαίσια της συνάντησης υπάρχει διαθέσιμη μια μεγάλη συλλογή από πάνες και αδιάβροχα καλύμματα, για να δείτε από κοντά πόσο πρακτικές και απαλές είναι οι υφασμάτινες πάνες για τα μωράκια!

 

Το Friends' Corner είναι Μη Κερδοσκοπικός Σύλλογος Γονέων και λειτουργεί τα πρωινά ως εναλλακτικός παιδικός σταθμός (με συμμετοχή των μαμάδων). Ο χώρος είναι ιδανικός για πιτσιρίκια που θα περάσουν υπέροχα ενώ εσείς θα ενημερώνεστε για τις υφασμάτινες πάνες! Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε με email στο [email protected] και στο τηλέφωνο 6930430960.

 

Ενημερωθείτε για τις υφασμάτινες πάνες στην ιστοσελίδα edit admin διαφημιση

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεστε να δείτε από κοντά τις υφασμάτινες πάνες και να μάθετε για τη χρήση τους, διαβάστε το παρακάτω κείμενο που αναδημοσιεύεται από εδώ. Προωθήστε το και σε όποιον νομίζεται ότι μπορεί να ενδιαφέρεται!

 

Γνωριμία με τις υφασμάτινες πάνες: Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2009 - Friend's Corner, Άνω Γλυφάδα

 

O Μη Κερδοσκοπικός Σύλλογος Γονέων Friends' Corner φιλοξενεί και πάλι μια συνάντηση για γνωριμία με τις υφασμάτινες πάνες! Την Παρασκευή 23 Ιανουαρίου, 6-8 το απόγευμα, στον πανέμορφο χώρο του Friends' Corner, στην οδό Αρκαδίας 55, Άνω Γλυφάδα, θα γίνει συζήτηση για τις υφασμάτινες πάνες και θα παρουσιαστούν τα πλεονεκτήματά τους για την υγεία των παιδιών, για το περιβάλλον αλλά και για τον οικογενειακό προϋπολογισμό. Στα πλαίσια της συνάντησης υπάρχει διαθέσιμη μια μεγάλη συλλογή από πάνες και αδιάβροχα καλύμματα, για να δείτε από κοντά πόσο πρακτικές και απαλές είναι οι υφασμάτινες πάνες για τα μωράκια!

 

Το Friends' Corner είναι Μη Κερδοσκοπικός Σύλλογος Γονέων και λειτουργεί τα πρωινά ως εναλλακτικός παιδικός σταθμός (με συμμετοχή των μαμάδων). Ο χώρος είναι ιδανικός για πιτσιρίκια που θα περάσουν υπέροχα ενώ εσείς θα ενημερώνεστε για τις υφασμάτινες πάνες! Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνήσετε με email στο [email protected] και στο τηλέφωνο 6930430960.

 

Ενημερωθείτε για τις υφασμάτινες πάνες στην ιστοσελίδα Let's Go Cloth και στο blog Cloth Diaper Service.

 

 

Χαίρουμε πολύ που ανοίξατε αυτό θέμα. Σκέφτομαι σοβαρά για να πάρω ολόκληρο σετ http://www.bambinodirect.co.uk/details2.asp/ProductID/385/sid/43/bambino-mio-birth-to-potty-pack.html

Popelix πως σου φαίνονται? Έχεις χρησιμοποιήσει τα bambino mio ?

as1cEXI0g410030MTYzZHwwMDk3NjVkfCYjOTE3OyYjOTUzOyYjOTYzOyYjOTQ1OyYjOTUzOyA.gif

as1cHr1-O6k0030NTk4MDVifDAwMDgzODlkfGNvbW1pbmcgc29vbg.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει Bambino-Mio και έμεινα αρκετά ευχαριστημένη, για τέτοιο τύπο πάνας βέβαια. Το κόστος φαίνεται αρκετά χαμηλό, δεν είναι όμως και πολύ σε σχέση με άλλες αντίστοιχες που πωλούνται στο εξωτερικό! Πρέπει να ξέρεις ότι οι prefold πάνες δεν εφαρμόζουν στο μωράκι όπως οι εφαρμοστές (fitted) που μοιάζουν με αυτές της μιας χρήσης. Για τους τύπους πάνας, δες εδώ. Μπορείς να πετύχεις καλύτερη εφαρμογή με πιο σύνθετα διπλώματα της πάνας και με τη χρήση snappi. Το ύφασμα της πάνας πάντως είναι πολύ απορροφητικό και τα αδιάβροχα καλύμματα εφαρμόζουν καλά. Οι πάνες prefolds δεν είναι ιδιαίτερα ογκώδεις και για αυτό το λόγο τα καλύμματα αυτής της εταιρείας δεν έχουν πολύ άπλα για ταυτόχρονη χρήση με άλλου τύπου πάνες. Γενικά δεν συστήνω πακέτα birth-to-potty γιατί αν δεν σε βολέψει ο συγκεκριμένος τύπος πάνας ... την πάτησες! Αν θες να τις δοκιμάσεις, μπορείς να αγοράσεις ένα πακέτο δοκιμής από τα Λητώ. Ακόμα καλύτερα, έλα στη συνάντηση στο Friend's Corner να τις δούμε από κοντά :wink:

 

Αν έχεις περισσότερες απορίες, ευχαρίστως να σε βοηθήσω!

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΑΝΕΣ .ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΙΣ LITTLE COMFORT ΑΠΟ ΤΟ BABYCENTER. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΟΚΟΜΜΕΝΕΣ (ΠΗΡΑ ΤΟ 2)

ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΟΥΝ .

 

ΠΑΡΗΓΕΙΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ALL IN ONE IMSE .

 

ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΞΤΡΑ ΒΡΑΚΑΚΙ

 

EINAI TOSO XONTROKOMMENES ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ?

 

ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΡΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΒΡΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΚΑΚΙ.

 

ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟΣΗ ΑΒΟΛΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΟΓΚΟ..

ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ IMSE ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΙΣ Imse ΑΛΛ ΙΝ ΟΝΕ , ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΛΑΒΑ ΑΚΟΜΗ. ΤΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ .ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ,ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΕΔΩ , ΑΠΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥΣ , ΧΩΡΙΣ ΕΞΟΔΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ. ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ SITE ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ .

 

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΣΟΥΝ . ΟΙ LITLE COMFORT ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕΞΤΡΑ ΒΡΑΚΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΛΑΣ .ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ Imse ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ . ΜΕ ΤΙΣ LITLE COMFORT ΤΟ ΜΩΡΟ ΒΡΕΧΕΤΑΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ 2 ΩΡΕΣ .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...