Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το πρωτο κουρεμα του μωρου


peny

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Λές ε; Δίκιο έχεις. Αυτό με τα ματάκια δεν το σκέφτηκα!!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές Souloumpamia μου. Να χαιρόμαστε όλες τα μωράκια μας!!

ΜΕ ΖΑΧΑΡΟΝΕΡΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ!ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

είχε καταντήσει σαν τον Βαμβακούλα! :lol:

 

Παντως ο Νικος τωρα δεν εχει το μαλλι που ειχε πιο νεος. Ειναι κουμπαρος μου, με εχει παντρεψει. :D

 

 

χααααααααααααχααααααααααααααααααα :cool: μικρος που ειναι ο κοσμος!!!

 

ποοοολλλυυυυυυυυυυ μικροοοοοοοοοοος!!!

 

Ευτυχώς που η μια είναι Αγγλία και η άλλη Καναδά γιατί αν είμασταν και οι δυο Ελλάδα μπορεί να βγαίναμε και σόι!!! :lol:

 

Ποτε δεν ξερεις......... :lol:

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Λές ε; Δίκιο έχεις. Αυτό με τα ματάκια δεν το σκέφτηκα!!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές Souloumpamia μου. Να χαιρόμαστε όλες τα μωράκια μας!!

ΜΕ ΖΑΧΑΡΟΝΕΡΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ!ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!

 

Θα το φαν οι μύγες καλέ το παιδί... :lol:

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορει επιτηδες θα το ανοιξατε το θεμα......παιζετε με τον πονο μου...

Και τα δυο μου μωρα γενηθηκαν φαλακρα....με κατι πουπουλα για μαλλια! Και αντε ο γιοκας μου, αυτο το παλεψα (ε, τωρα πια 2-3 φορες κατι βρηκαμε και κουρεψαμε, ετσι μονο για να στρωσουν οι οι "ουρες"), με την κουκλιτσα μου τι γινεται? Που θα τα βαλω εγω τα τσιμπιδακια, τα κοκκαλακια? Μου λετε ε? Προς το παρον βολευομαστε με καμια κορδελα ετσι για να φαινεται οτι ειναι κοριτσακι (και ειναι και κοκκινομαλλα η ατιμουλα). Ποτε θα κανω κοτσιδακια η ερμη η μανα? ε? ποτε μου λετε? :lol:

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί λένε πως δεν πρέπει να κουρεύουμε τα μωράκια πριν τη βάφτιση... πως τα πρώτα μαλλάκια πρέπει να τα κόψει ο παππάς... πως αυτό είναι συμβολική θυσία του μικρού νεοφώτιστου κλπ αλλά αναρωτιέμαι... με τα καραφλά μωράκια τί γίνεται;;;; αυτά δεν τα βαφτίζουμε μέχρι να βγάλουν τρίχα :roll: τι κόβει ο παππάς;;; τον αέρα;;; αυτό το νεοφώτιστο πως κάνει την πρώτη του θυσία;;; λέω τώρα εγώ!

 

Πάντως πριν τη βάφτιση είχα πάρει τηλέφωνο τον παππά της ενορίας μου να τον ρωτήσω! πάτερ να κουρέψω το παιδί μου γιατί τώρα και δεν βλέπει! μέχρι τη βάφτιση θα μου στραβωθεί!! (γεννήθηκε με πααααααρα πολλά μαλλιά ο μικρός μου!!!) Η απάντηση που πήρα ήταν "μα φυσικά! αν δηλαδή το βάφτιζες το παιδί 3 χρονών... θα είχε ένα μαλλί ως το γόνατο;;;" είχε και συνέχεια η κουβέντα... πάτερ, οι γιαγιάδες μου λένε να κρατήσω τις τούφες να τις ρίξω στην κολυμπήθρα... απάντηση "ότι θέλουν λένε οι γιαγιάδες!! που το άκουσαν αυτό;;; όχι, μην τις κρατήσεις! δεν χρειάζεται!! θα του κόψουμε φρέσκα μαλλάκια!"

 

Έτσι του ψιλοπήρα εγώ την φράτζα να βλέπει έστω! το μαλλάκι του αν και καλοκαίρι (τον ζέσταινε είναι αλήθεια) το ήθελα για τη βάφτιση! έτσι κανονικά κουρεύτηκε μετά!

Για να του σταθούνε του έβαλα λίγο νερό με λεμονάκι (κόκκαλο έγιναν!!)

πάντα έστι τα στρώνουμε γιατί και κοντά που είναι... είναι ατίθασα τα άτιμα! ούτε κινεζάκι να ήταν!!! :lol::lol::lol::lol:

όσο για το τσούξιμο που λέτε... δεν παιζει βρε παιδιά! δε βάζουμε και καμιά τρελή ποσότητα! όσο μένει πάνω στα δάχτυλα, το βάζουμε στα μαλλάκια! (αυτό με το ζαχαρόνερο το είχα σκεφτεί κι εγώ... φοβούμενη το όξινο του λεμονιού... αλλά ποιό πολύ φοβήθηκα τις μύγες!! :lol::lol::lol::lol::lol: )

 

Το πρώτο επίσημο κούρεμα λοιπόν το κάναμε 13 μηνών σε μπεμπέ κομμωτήριο. Στο ειδικό καρεκλάκι αυτοκινητάκι δεν καθότανε με τίποτε, τον πήρα αγκαλιά και με χίλια δάκρυα αλλά παραδόξως εντελώς ακίνητο... κατάφερε μέσα σε 10' να το κουρέψει!

 

Τώρα που ξαναμεγάλωσαν και η φράτζα ενοχλούσε τα ματάκια είπα να του τα πάρω εγώ με ψαλίδι, την ώρα λοιπόν που κάναμε το μπανάκι μας του είπα μη κουνιέσαι, είδε το ψαλίδι, έκατσε μαρμαροκολώνα και αυτό ήταν!! αφού σκέφτομαι να πάρω μηχανή να τον κουρέψω κανονικά μόνη μου παρά να ξαναβαλαντώσει!

 

nanaka υπομονή! εγώ λέω πως το 2ο παιδάκι μου θα μου βγεί κοριτσακι μεν... καραφλό δε!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ξαναμεγάλωσαν και η φράτζα ενοχλούσε τα ματάκια είπα να του τα πάρω εγώ με ψαλίδι, την ώρα λοιπόν που κάναμε το μπανάκι μας του είπα μη κουνιέσαι, είδε το ψαλίδι, έκατσε μαρμαροκολώνα και αυτό ήταν!! αφού σκέφτομαι να πάρω μηχανή να τον κουρέψω κανονικά μόνη μου παρά να ξαναβαλαντώσει!

 

Τί ψαλίδι ήταν αυτό? :lol: Για να κάνει 15 μηνών παιδί (ΚΑΙ αγόρι) να κάτσει ακίνητο, μάλλον μαγικές ιδιότητες θα έχει!!! :lol:

 

Αλήθεια, τί ψαλίδι χρησιμοποίησες? Θέλω να πω, αγόρασες κάποιο συγκεκριμένο γι'αυτό το σκοπό, ή χρησιμοποίησες ένα απλό ψαλίδι που έχουν όλοι στα σπίτια τους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρώτο επίσημο κούρεμα λοιπόν το κάναμε 13 μηνών σε μπεμπέ κομμωτήριο.

Καλε υπάρχει και τετοιο????

Που??? :lol::lol::lol:

Ναι! είναι αλυσίδα τα baby beauty
Baby Beauty

Μελίσσια 2106132661 210 6137270

Γλυφάδα 210 8980074

Παγκράτι 210 7234015

 

Εγώ έχω πάει στα Μελίσσια και έχει και για μαμάδες. (Δεν έχω χτενιστεί ποτέ).

δεν ξέρω αν ισχύουν τα τηλέφωνα... εγώ πήγα στο Παγκράτι

επίσης έχει συζητηθεί κι εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3142&sid=1ef2f35b579b13c79bdcfefd56202223

 

Τί ψαλίδι ήταν αυτό? :lol: Για να κάνει 15 μηνών παιδί (ΚΑΙ αγόρι) να κάτσει ακίνητο, μάλλον μαγικές ιδιότητες θα έχει!!! :lol:
:lol::lol::lol: όχι μωρέ... απλά είναι μαζί μου πολύ ήσυχος! και με ακούει πάααααααρα πολύ! από τηνν αρχή έλεγα πως μαζί του δεν έχω πρόβλημα επικοινωνίας! (να φανταστείς, άσχετο, αλλά για να καταλάβεις, 4 μηνών του ζητούσα να κάνει "ρουθουνάκια" για να πάει παντού ο ορός και το έκανε!! φυσούσε και ρουφούσε τη μύτη του!!!)

 

Αλήθεια, τί ψαλίδι χρησιμοποίησες? Θέλω να πω, αγόρασες κάποιο συγκεκριμένο γι'αυτό το σκοπό, ή χρησιμοποίησες ένα απλό ψαλίδι που έχουν όλοι στα σπίτια τους?
αυτό! ένα απλό! δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι... (για την τρίχα του εννοω...) :roll:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει επιτηδες θα το ανοιξατε το θεμα......παιζετε με τον πονο μου...

Και τα δυο μου μωρα γενηθηκαν φαλακρα....με κατι πουπουλα για μαλλια! Και αντε ο γιοκας μου, αυτο το παλεψα (ε, τωρα πια 2-3 φορες κατι βρηκαμε και κουρεψαμε, ετσι μονο για να στρωσουν οι οι "ουρες"), με την κουκλιτσα μου τι γινεται? Που θα τα βαλω εγω τα τσιμπιδακια, τα κοκκαλακια? Μου λετε ε? Προς το παρον βολευομαστε με καμια κορδελα ετσι για να φαινεται οτι ειναι κοριτσακι (και ειναι και κοκκινομαλλα η ατιμουλα). Ποτε θα κανω κοτσιδακια η ερμη η μανα? ε? ποτε μου λετε? :lol:

 

 

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ Η ΙΩΑΝΝΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΛΛΙ ΑΚΟΜΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!

ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???ΔΗΛ. ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΑΡΓΑ. ΣΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ Ο ΠΑΠΑΣ ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ ΧΝΟΥΔΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ!!!!

 

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΙΔΗΡΟΥ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ!!!

 

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ( ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.....) ΚΟΚΚΑΛΑΚΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΚΑΜΑΡΩΝΩ ΣΤΟ ΣΥΡΤΑΡΙ.

ΣΥΜΦΩΝΩ....ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΟΤΣΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΤΗΣ Η ΦΑΝΗ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΚΟΤΣΙΔΑΚΙΑ ΘΕΛΕΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

[

:lol::lol::lol: όχι μωρέ... απλά είναι μαζί μου πολύ ήσυχος! και με ακούει πάααααααρα πολύ! από τηνν αρχή έλεγα πως μαζί του δεν έχω πρόβλημα επικοινωνίας! (να φανταστείς, άσχετο, αλλά για να καταλάβεις, 4 μηνών του ζητούσα να κάνει "ρουθουνάκια" για να πάει παντού ο ορός και το έκανε!! φυσούσε και ρουφούσε τη μύτη του!!!)

 

Εχω μεινει εμβροντητη!!!!!!!θα βαλω και ανθρωπακια :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: Πως του τα εμαθες αυτά τα ρουθουνακια? Πολλά συγχαρητηρια σε μαμά και γιό!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Η μεγάλη μου κόρη τώρα είναι τεσσάρων και ποτέ δεν είχε προβλημα με αυτό.Εχτές εγώ και η αδελφή μου επιχειρήσαμε να κουρεψουμε την 2χρονη Μικρή (η αδελφή μου είναι κομμώτρια),και μας πήρε είδηση όλη η περιοχή.Μάλλον από εμένα το πήρε,αλλά δεν ξέρω τι να κάνω!!!!Έτσι και δει ψαλίδι...ο:shock:

Οι τέσσερις θησαυροί μου:Βασιλενια,Λιλιανα,Μαριος και Νεκτάριος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...