Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι τοσο διαβασμα στην Α'δημοτικου?


Anael

Recommended Posts

Καλησπερα σας

 

 

Ψαχνω,ψαχνω δεν βρισκω σχετικο θεμα,τουλαχιστον των τελευταιων 2 ετων.

Εχω τρια παιδακια,το μεγαλυτερο ειναι 6 ετων και ειναι πρωτακι.

Ειναι πολυ καλη στο σχολειο,τα συγκεκριμμενα λογια της δασκαλας οταν πηγα να ρωτησω πριν τα Χριστουγεννα για την μικρη μου ηταν...

"Δεν εχει κανενα μαθησιακο προβλημα,σεβεται,εχει ορια,ειναι πολυ καλο παιδι και ειμαι πολυ περηφανη γι'αυτην" (εγω να δεις!!!!).

 

Ομως......................................

Απο την αρχη της χρονιας τα παιδια διαβαζαν πολλα και πολυ ωρα.Δηλαδη η κορη μου πηγαινε ολοημερο,σχολαγε και δεν τα ειχε προλαβει,διαβαζε και στο σπιτι.

Μετα τα Χριστουγεννα το πραγμα παραγινε.

Την Πεμπτη διαβαζε 5 ωρες και το Σ/Κ συνολο 3.

Μα καλα,ειμαστε σοβαροι τωρα?

Περα απο το οτι πρακτικα δεν γινεται να διαβαζει τοση ωρα,γιατι εχει και εξωσχολικες δραστηριοτητες,τις οποιες ουτε εγω θελω να σταματησει,ουτε εκεινη,περα απο αυτο λοιπον ΔΕΝ ΘΕΛΩ να διαβαζει τοσες ωρες.Δεν κανει καλο,πως το λενε.5 ωρες στο σχολειο και 5 ωρες στο σπιτι,πλακα μου κανουνε?

Την Πεμπτη η κακομοιρα εκλαιγε,μου λεει "Δεν αντεχω αλλο" και της ειπα να σταματησει,ο,τι εκανε,εκανε.

Τελοσπαντων,για να μην μακρηγορησω,γιατι αρχιζω και φουντωνω,θα ηθελα εκτος απο την αποψη σας,να μου πει καποιος που ειναι γνωστης (δασκαλος πχ),ποση ωρα συστηνεται απο το παιδαγωγικο ινστιτουτο να διαβαζουν τα παιδια στο σπιτι στην Α'δημοτικου.

Αναφορες στο ιντερνετ μιλανε για ενα τεταρτο εως 45 λεπτα το πολυ,αναλογα το σαιτ.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτη την ωρα μας ειχε πει οτι χρειαζονται τα παιδια( οταν πηγαινε α΄δημοτικου, αν και τωρα στην β΄δημοτικου την ιδια ωρα κανουμε 1 περιπου ),η δικια μας δασκαλα στην πρωτη ενημερωση που μας ειχε κανει περυσι,ειχε αναφερει επισης οτι θελει η περισσοτερη δουλεια να γινεται στο σχολειο,σιγουρα ο καθε εκπαιδευτικος εχει τον τροπο του....ισως η δικια σας εδινε βαρος αλλου...εγω θυμαμαι περυσι ο μικρος μολις τελειωσε η χρονια ειχε μαθει να κλεινει ρημα σε τεσσερις χρονους (ενεστωντα,αοριστο,παρατατικο και μελλοντα),και λιγη εισαγωγη στον πολλαπλασιασμο.....νομιζω οτι ειναι αρκετα για ενα παιδι που δεν ειχε μαθει καν την αλφαβητα,οι απαιτησεις ειναι μεγαλες....η αληθεια ειναι οτι ζητανε πολλα απο τα παιδια...

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς πως τους βάζει πολλές ασκήσεις ή τους βάζει νορμάλ δουλειά αλλά η ταχύτητα του παιδιού δεν έχει βελτιωθεί ακόμα;

 

Το 3-5 ώρες είναι πράγματι υπερβολικό. Γιατί δε μιλάς με τη δασκάλα και να εκφράσεις την ανησυχία και τους προβληματισμούς σου; Αν τη ρωτήσεις τι θα μπορούσες να κάνεις για να βοηθήσεις ουσιαστικά το παιδί, θα ήταν πραγματικά θετικό.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Alcyon,η ταχυτητα της μικρης ειναι αρκετα καλη.Οι ασκησεις ειναι πολλες,ενα απλο παραδειγμα να σου πω,οταν αρχισαμε να μαθαινουμε τα γραμματα τους εβαζε να τα επαναλαμβανουν στο τετραδιο 10 φορες,σε 10 γραμμες,ενω σε αλλα σχολεια τους βαζανε 5 φορες σε 5 γραμμες.

Φαντασου τωρα,εχουμε ασκησεις και κοντρα ασκησεις και γραψτο ετσι και ξαναγραψτο αλλιως,δηλαδη αυτο ειναι τρελο.

Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως για να εχει ορισει το παιδαγωγικο ινστιτουτο μια προτεινομενη ωρα,πχ μιση ωρα σου λεω εγω,για να διαβαζουν τα παιδακια στο σπιτι,εχει λαβει φανταζομαι υποψη του την υλη.Οποτε απο την μιση ωρα,μεχρι το 3ωρο,4ωρο,5ωρο κατι δεν γινεται σωστα.

Ολοι οι γονεις που εχω μιλησει διαμαρτυρονται αλλα μου λενε "Δεν θα βγαλεις ακρη".Δεν ειναι λογικη αυτη.Αν δεν βγαλω ακρη με την παιδαγωγο του παιδιου μου με ποιον θα βγαλω,με τον γειτονα,ποσο μαλλον οταν αναφερεται και η ιδια στα παιδια ως "παιδια μας".Δηλαδη εκεινη θα εβαζε το παιδακι της να διαβαζει τοσες ωρες και εκεινο θα εκλαιγε και αυτη θα συνεχιζε?

Αυτο που της ειχα πει εγω,ειναι πως απο αυτα που μου ειπε εγω κραταω μονο οσα αφορουν την συμπεριφορα του παιδιου και το ποσο προσπαθει.Το ποσο καλη μαθητρια ειναι,ειναι και θεμα παιδιου,αλλα και καλο για την μικρη,για την δικη της διευκολυνση.

Ομως τα παιδια δεν ειναι μονο μαθητες,η κορη μου ειναι και αδελφη,και φιλη και αυτη που θα παει κολυμβητηριο,και αυτη που θα παει θεατρικο παιχνιδι και αυτη που θα κατσει να κοιταει ασκοπα το ταβανι.Και εννοω με αυτο πως πρεπει να υπαρχει χρονος για να ξεκουραζεται,να κανει ολα αυτα που θελει και την ευχαριστουν,να παιζει με τα αδερφια της,με εμενα η στην τελικη να μην κανει απολυτως τιποτα.

Σαφως και θα μιλησω στην δασκαλα,απλα ηθελα να ξερω αυτο τον χρονο με σιγουρια,ωστε να μην λεω ο,τι μου κατεβει.Και θα της πω οχι μονο πως η μικρη δεν προλαβαινει,αλλα πως και εγω δεν συμφωνω στο να διαβαζει τοσες ωρες.

Εν τω μεταξυ,το μεσαιο μου κοριτσι,δεν εχει καμια σχεση με την μεγαλη στο χαρακτηρα.Εχει παρει απο εμενα,ειναι πολυ αντιδραστικη,με εντονο ταμπεραμεντο,ενα εντονο παιδι,οπως μου ειπε η ειδικος που εχω συμβουλευτει,η οποια μου ειπε πως για να μην το παρει τελειως στραβα το θεμα του σχολειου πρεπει απο την αρχη να φροντισω να ειναι καλη μαθητρια,αλλιως θα αντιδρασει.Του χρονου θα παει πρωτη.Χωρις να προδικαζω τιποτα,γιατι ποτε δεν ξερεις και κρινοντας απο το τι θα εκανα εγω,εαν μου βαζανε σε αυτη την ηλικια να γραψω τοσες ασκησεις,εχω την υποψια πως θα εχει μεγαλο θεμα με το σχολειο.Γιατι και εγω δεν θα καθομουν τοσες ωρες να γραψω,το δηλωνω,τελος.Και την βλεπω πως εχει μια λαχταρα να παει πρωτη,ισως λογω ζηλειας για την μεγαλη και προσπαθω να την ενθουσιασω πιο πολυ,αλλα τι να λεμε,θα φρικαρει το παιδακι,οπως εχω δει να φρικαρουν συμμαθητες της μεγαλης με παρομοιο ταμπεραμεντο με την μεσαια μου η οπως θα φρικαρα εγω.

Για να μην πω για τον γιο μου που εχει γεννηθει μεσα Δεκεμβρη και θα παει στην πρωτη 5 χρονων!

Καπου διαβαζα και συμφωνω φυσικα,που ενας παιδοψυχολογος εγραφε πως πρεπει να βγαλουμε απο το μυαλο μας το κλισε πως ενα παιδι με μετριους η και κακους βαθμους δεν θα γινει ενας χρησιμος ανθρωπος στην κοινωνια.Και ποσο δικιο θεωρω πως εχει.

Kathi,ζητανε πολλα απο τα παιδια,δεν ξερω,ισως ονειρευονται πως θα γινει αναφορα στο ονομα τους οταν θα μας τα παρει η NASA,αλλα δεν βλεπω και κανεναν να μιλαει,κουκλα μου.Και ευτυχως που στην προκειμμενη,εχω το συγκεκριμμενο παιδι,που ειναι αν οχι η καλυτερη στην ταξη της,αλλα απο τις καλυτερες και ελπιζω να εχει μεγαλυτερη βαρυτητα η γνωμη μου,γιατι εαν ειχα μια μαθητρια μετρια,το θεμα θα πηγαινε αλλου....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.Και εγω το βρησκω παρα πολυ ωρα.Και ο δικος μου αργουσε λιγο στην πρωτη,αλλα ηταν γιατι χαζολογουσε την ωρα που ξεκηνουσαμε το διαβασμα (να παει τουαλετα,να πιει νερο,να ξυσει 100φορες το μολυβι...).

Εχεις ρωτησει αλλες μαμαδες στην ταξη σας ποσο χρονο τους περνει?

Ξερω οτι στο ολοημερο κανουν εκει τις ασκησεις.Ρωτησες την δασκαλα του ολοημερου γιατι δεν τις προλαβαινει ολες και εχει και στο σπιτι τοσες πολλες?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα,Μaria.

 

Ναι,εχω ρωτησει 3 μαμαδες,οι οποιες οι δυο εχουν κορες επιμελης μαθητριες και μου εχουν πει οτι διαβαζουν και κανενα μισαωρο παραπανω απο την δικη μου και απο εκει εχω κρινει οτι ο χρονος της ειναι καλος.Αυτες οι μαμαδες εχουν συζητησει με αλλες απο την ιδια ταξη και εχουν τα ιδια παραπονα.

Το ολοημερο το σταματησα την Παρασκευη,γιατι εφοσον δεν προλαβαινε,δεν υπηρχε λογος,ισα,ισα με τα διαλειματα και το χαζολογημα την διαρκεια του φαγητου,πιο πολυ χαμενος χρονος ηταν.Ομως η κορη μου στενοχωρηθηκε πολυ,ηθελε να διαβαζει εκει.Το ειχα συζητησει με την δασκαλα του ολοημερου το πως βλεπει το παιδι και μου ειπε πως παντα ηταν πολυ συγκεντρωμενη οταν διαβαζε,κατι που βλεπω κι'εγω οταν διαβαζει σπιτι,γιατι καταλαβαινεις πως με αλλα 2 παιδια,οσο και αν προσπαθω,δεν επικρατει και απολυτη ησυχια,αλλα παρολα αυτα διαβαζε κανονικα.

Ειναι πολλες οι εργασιες και μεσα στα 45 λεπτα ουσιαστικα που διαβαζουν στο ολοημερο,γιατι την επαιρνα στις 3 και μιση,για να φαει κατι και να χωνεψει πριν τις 6 παρα τεταρτο που εχει κολυμβητηριο,δεν προλαβαινει να διαβασει.

Πχ εχθες ειχε 3 φωτοτυπιες,μπρος πισω με εργασιες,γραφη στο τετραδιο μια σελιδα,την οποια συμπεριλαμβανονταν και 7 λεξεις οι οποιες εκτος απο οτι επρεπε να της επαναλαβει,επρεπε να σκεφτει (μονη της οπως φανταζεσαι,αλλιως παω εγω σχολειο,αν της τις πω και τελειωνουμε)προτασεις,συν αναγνωση.Της πηρε μια ωρα και 40 λεπτα.

Αρα ειναι σχετικα γρηγορη.

Φαντασου τι τους βαζει αλλες μερες.

Δεν χαζολογαει,γιατι ειναι τελειομανης και αγχωδης,πραγμα ενιοτε κακο.

Να την δεις πως κανει οταν πιανω την κουβεντα με την νηπιαγωγο της μεσαιας μου και χτυπαει το κουδουνι του δημοτικου και δεν ειναι στην γραμμη.ΦΡΙΚΗ!

Κατι δεν παει καλα,καποιο μπερδεμα εγινε στο νοσοκομειο,δεν εξηγειται αλλιως :roll::roll:.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι εν πολλοίς θέμα δασκάλου.

Η δική μου έχει διάβασμα γύρω στη μισή ώρα. Τα Σαββατοκύριακα πάει λίγο παραπάνω, γιατί κάνουμε και μια μικρή απανάληψη. Ο ρυθμός τους είναι καλός. Κλείνουν ρήματα (ενεστώτας) και ουσιαστικά και μπήκαν στην αφαίρεση. Η δική μου βέβαια είναι πολύ πρόθυμη και δεν χαζεύει. Δεν ξερω αλλιώς πόσο θα μπορούσε να γίνει η μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την κατάσταση την αντιμετώπιζε και την αντιμετωπίζει η κολλητή μου με τη δασκάλα της κόρης της (υπ' όψιν ότι το κοριτσάκι είναι γεννημένο τέλη Δεκεμβρίου). Μου τα λέει και μου πέφτουν τα μαλλιά. Διάβασμα ατελείωτο...αντιγραφή, αποστήθιση κατεβατά ολόκληρα, ασκήσεις και κόντρα ασκησούλες, εκθέσεις!!! :shock: Μόνο ένα μπαλέτο προλαβαίνει να πάει το παιδί κι αυτό με τα χίλια στανιά.

 

Την έχω γνωρίσει τη συγκεκριμένη και μου έχει κάνει πολύ κακή εντύπωση. Το χειρότερο όλων είναι ότι ξεχωρίζει τα παιδιά, η τάδε είναι η πιο έξυπνη, είδατε πώς διάβασε η δείνα σήμερα, ακούσατε την έκθεσή της; Και οι μαμάδες των τάδε και δείνα φουσκώνουν σαν παγώνια και δώστου και λυσσάνε τα παιδιά στο διάβασμα, μην τυχόν κάνουν κανένα λάθος στην ορθογραφία και χάσουν το αριστείο.

 

Δεν ξέρω τι προσπαθούν να αποδείξουν οι συγκεκριμένες δασκάλες. Ειλικρινά, δεν πιστεύω ότι αυτή η υπερβολή είναι προς όφελος των παιδιών, ούτε καν μέσα στο κεφάλι τους, απλά θέλουν να κοκορεύονται κι αυτές με τη σειρά τους στον κυκλό τους ότι το τμήμα τους πετάει και τι σούπερ ουάου δασκάλες είναι, που έμαθαν γραμματική μέχρι και στα αλβανάκια (το ακούσαμε κι αυτό). Άλλη εξήγηση αδυνατώ να βρω.

 

Το ζήτημα είναι, όπως λέει και η θεματοθέτρια, πως σχεδόν κανένας γονιός δε μιλάει, δε διαμαρτύρεται. Όλοι ζουν σε ένα ιδιότυπο καθεστώς φόβου και τρόμου μην τυχόν και χάσουν την εύνοια της κυρίας. Είναι πολύ αποκαρδιωτικό να μη βρίσκεις μια στοιχειώδη συνεννόηση με τη δασκάλα που θα έχει δύο ολόκληρα χρόνια το παιδί σου, ιδιαίτερα σε αυτές τις τάξεις. Νομίζω πως κι εγώ θα αντιδρούσα το ίδιο, θα έλεγα δλδ στη δασκάλα πως δε θέλω να βλέπω το παιδί μου με το κεφάλι σκυμμένο τόσες ώρες, να ζει μόνο για το διάβασμα. Κι αν ζόριζαν τα πράγματα, υπάρχει διευθυντής και σχολική σύμβουλος (εκεί θα απευθυνόμουν, βασικά).

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα,καλημερα.

 

Να εισαι σιγουρη πως θα κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για να μην παει ο γιος μου 5 χρονων στο δημοτικο,αν δεν ειναι ετοιμος.Θα κανω αυτο που εκανε μια γνωστη,εβλεπε πως το παιδι της δεν ειναι ωριμο αρκετα ωστε να παει στην πρωτη,εκλεισε ενα ραντεβου με το ΚΕΔΔΥ και απο εκει την συμβουλευσαν να το κρατησει μια ακομα χρονια στο νηπιο,γιατι και το παιδακι θα ταλαιπωριοταν και η μανα θα ηταν απο πανω του και θα χτυπιοταν και θα λεγανε πως δεν ειναι καλος μαθητης.

Δεν θα ταλαιπωρησω το παιδι,δεν το συζητω.

Η συγκεκριμμενη τωρα δασκαλα,δεν μπορω να βγαλω ακρη για τι ανθρωπο προκειται.Φυσικα,εγω δεν εχω θεμα μαζι της,αφου εχω την αγαπημενη της μαθητρια κορη,ειναι πολυ καλη με το παιδι,αγαπαει την δουλεια της,ολη μερα παιρνει τηλεφωνα τους γονεις για οποιο προβλημα υπαρχει η για να ενημερωσει αλλα εχω ακουσει και περιστατικα μεταξυ της και καποιου παιδιου η καποιου γονιου (φυσικα παιδιου ζωηρου),που δεν μου αρεσαν.Γιατι εχω κι'εγω ζωηρο παιδι.Στα ευκολα,τυπου μεγαλης μου κορης,το ξερω κι'εγω,κανω αλλα 20 παιδια,στα δυσκολα ομως???

Link to comment
Share on other sites

Bobonela μου,καλημερα.

 

Χαρα μου,δεν παω εκει για να βγαλω ακρη.Θα παω εκει ορθα κοφτα και θα της πω οτι δεν συμφωνω να διαβαζει το παιδι μου τοση ωρα.Οτι μετα την μια ωρα που η μικρη αρχιζει και κουναει πανω κατω το χερι της και μου λεει "Μαμα,κουραστηκα" το παιχνιδι ειναι χαμενο και το μυαλο της ηδη εχει φυγει απο το διαβασμα.Οποτε εγω στα 45 λεπτα,αντε μια ωρα το Σαββατο θα την σταματαω.Και δεν θα μπορει να πει τιποτε στο παιδι,γιατι θα ειναι δικη μου επιλογη.Αν θελει να τα βαλει με το παιδι,be my guest,θα το προχωρησω αλλου το θεμα.Δεν θα αναφερω καν την αποψη των αλλων μαμαδων.Ξερει τι μαθητρια ειναι η μικρη,οποτε οφειλει να προβληματιστει και να σκεφτει οτι αφου μιλαω εγω,φαντασου τι λενε οι υπολοιποι.

Το γελιο ειναι πως οσες μαμαδες μιλησα,σημερα με ρωτουσαν "Θα πας,πα πας??Να με παρεις να μου πεις."

Και επειδη ειναι και φιλες μου και ξερουν πως δεν μασαω τα λογια μου,θα τις παρω,αλλα θα τα ακουσουν κιολας.Δεν μπορεις να μου διαμαρτυρεσαι πως τσακωνεσαι με το παιδι σου για το διαβασμα,η οτι ξενυχταει,η οτι κουραζεται και να μην μιλας.Πραγματικα δεν το καταλαβαινω αυτο.

Ηθελα και την αποψη ενος δασκαλου,σαφως εργαζονται τωρα,ισως αργοτερα,αλλα ηθελα κυριως αυτη την λεπτομερεια,τον χρονοπου πρεπει να διαβαζει ενα παιδακι στο σπιτι,θα το μαθω,που θα παει.

Η Αγγελινα τα ειπε πολυ καλα,οι αποψεις της ταιριαζουν πολυ με τις δικες μου.

Δεν ξερω που ανηκει το θεμα,εδω η καπου αλλου,η στηλη μου φανκε καταλληλη,δεν πιστευω οτι ειναι θεμα κουτσομπολιου,εκπαιδευτικο θα το ελεγα,τελοσπαντων δεν εχει σημασια,σημασια εχει να ακουστουν αποψεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το χθεσινο παραδειγμα που λες ...εχει παρα πολλα για πρωτη.Εμενα που ειναι δευτερα ειναι σπανιες οι φορες που φερνει 2 φωτοτυπιες για ασκησει.Εχει κειμενο αναγνωση,αντιγραφη,και μερικες προτασεις.

Στην πρωτη εμεις την παρακαλαγαμε την δικια μας να βαλει παραπανω.Φαντασου ενα γραμμα το ειχαν αντιγραφη σε 4 σειρες απο 5 φορες.Και μια φωτοτυπια με 2 ασκησεις.Μετα τα χριστουγεννα εβαζε περισσοτερα,αλλα σε λογικα πλαισια.

Οταν κανετε συναντησεις δεν τις λετε τιποτα?Τι λεει?Πρεπει να μιλησε και αν ειναι αναγκη πηγαιτε και στην διευθυντρια.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το χθεσινο παραδειγμα που λες ...εχει παρα πολλα για πρωτη.Εμενα που ειναι δευτερα ειναι σπανιες οι φορες που φερνει 2 φωτοτυπιες για ασκησει.Εχει κειμενο αναγνωση,αντιγραφη,και μερικες προτασεις.

Στην πρωτη εμεις την παρακαλαγαμε την δικια μας να βαλει παραπανω.Φαντασου ενα γραμμα το ειχαν αντιγραφη σε 4 σειρες απο 5 φορες.Και μια φωτοτυπια με 2 ασκησεις.Μετα τα χριστουγεννα εβαζε περισσοτερα,αλλα σε λογικα πλαισια.

Οταν κανετε συναντησεις δεν τις λετε τιποτα?Τι λεει?Πρεπει να μιλησε και αν ειναι αναγκη πηγαιτε και στην διευθυντρια.

 

Μια χαρα,δηλαδη.

Εχουμε κανει μια συναντηση,τον Οκτωβρη,τα πραγματα ηταν καλυτερα τοτε,τωρα απλως δεχεται γονεις καθε Τριτη,οποτε σημερα θα παω.

Οι αλλοι γονεις,οσοι ξερω ανηκουν στην κατηγορια που ειπε η Αγγελινα οι "Δεν τα βαζω με την δασκαλα" η "Δεν θα βγαλω ακρη".Παρα πολυ ωραια!!!!!Φανταστηκα!!!!!Εγω θα βγαλω ομως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα,δηλαδη.

Εχουμε κανει μια συναντηση,τον Οκτωβρη,τα πραγματα ηταν καλυτερα τοτε,τωρα απλως δεχεται γονεις καθε Τριτη,οποτε σημερα θα παω.

Οι αλλοι γονεις,οσοι ξερω ανηκουν στην κατηγορια που ειπε η Αγγελινα οι "Δεν τα βαζω με την δασκαλα" η "Δεν θα βγαλω ακρη".Παρα πολυ ωραια!!!!!Φανταστηκα!!!!!Εγω θα βγαλω ομως!!!!!

Λυπαμαι αλλα αυτες τις μαμαδες δεν τις καταλαβαινω.Τι παει να πει δεν τα βαζω με την δασκαλα?Δεν ειπαμε να την δειρουν ,ουτε να μιλησουν ασχημα.

Καλα θα κανεις και θα της το πεις και αν μπορεις να ηστε κανα δυο μαζι θα ειναι καλυτερο.Μπορει περισυ να ειχε ενα τμημα που ''τραβουσε'' και εβαζε πολλα,αυτο δεν συμαινει οτι καθε χρονο εχει το ιδιο επιπεδο.Αυτο το λεω χωρις να θελω να νειωσω κανενα παιδακι.Ειναι ετσι κ αλλιως πολλα αυτα που βαζει για πρωτη ταξη.

Ενημερωσε μας τι θα σου απαντηση τελικα.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κουκλα μου,θα σας ενημερωσω μετα.

Περα απο το θεμα ποσο 'τραβαει" ενα παιδακι,ειναι και το ποσο διαβασμα ειναι καλο για το παιδι.Ειναι η ιδια λογικη της παρακολουθησης τηλεορασης η της χρησης υπολογιστη,κλπ.Η αποβλακωση μπορει να προκυψει και απο το υπερβολικο διαβασμα.

Για να δουμε τι θα μου πει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα δικά μου:

- 1 φωτοτυπία

- αντιγραφή 1 σειρά επί 10 (ναι είναι πολύ, πέρυσι η άλλη δασκάλα των κοριτσιών μου, το έβαζε 3-4 φορές). ---> Το μειώνει σιγά σιγά, ήδη είμαστε στις 8 και σήμερα είδα 6 φορές.

- Ανάγνωση

 

Αυτή η δουλειά βγαίνει σε 30 λεπτά - 1 ώρα περίπου. Αν χαζεύει θα πάει παραπάνω.

 

Σε περίπτωση 3 ημέρου... πέφτει και επανάληψη και διπλασιάζεται η δουλειά. Φτάνουμε δηλαδή τις 2 ή 3 φωτοτυπίες. Αλλά ουσιαστικά υπολογίζουν σε ισοκατανομή του χρόνου διαβάσματος.

 

Όταν η περσινή, τους έβαζε πολλά για διάβασμα, διαμαρτυρήθηκαν οι μαμάδες και τελικά... μια χαρά. Από την επόμενη κι όλας μέρα... έπεσε κατακόρυφα ο όγκος εργασίας χωρίς να επηρεάζει την ποιότητα. (Η περσινή ξεκίνησε με 2-3 φωτοτυπίες και 5-6 φορές αντιγραφή κτλ, και έφτασε στη 1 φωτοτυπία και 3-4 αντιγραφή).

 

Αυτά πάνε βλέποντας και κάνοντας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πειράζει, θα ήθελα να μάθω πώς γίνεται αμέσως μετά τα Χριστούγεννα να κάνουν εκθέσεις! Έχουν μάθει όλα τα διπλά σύμφωνα; Δεν υπάρχει περιθώριο να κάνουν ορθογραφικά λάθη; Ή δεν πειράζει; Οι εκθέσεις είναι για όλα τα παιδιά; Δηλαδή όλα τα παιδιά έχουν μάθει να διαβάζουν "νερό" και όχι συλλαβιστά;

 

Εμάς η δασκάλα μας είναι από τις πιο χαλαρές στο σπίτι, κάνουν όμως αρκετή δουλειά στο σχολείο. Δηλαδή πολύ σπάνια να χρειαστεί να εξηγήσω εγώ κάτι. Για την ακρίβεια μου έχει συμβεί κανα-δυο φορές όλες και όλες, στο ένα από τα δύο παιδιά. Στην ορθογραφία όμως γενικά δεν τα πάνε ιδιαίτερα καλά και χρειάζεται να εξηγώ κανόνες. Δεν ξέρω αν καν μαθαίνουν με κανόνες τώρα.

 

Πάντως "ζηλεύω" το πού έχετε φτάσει.

 

Και εμείς έχουμε 2 φωτοτυπίες συνήθως, ανάγνωση, αντιγραφή 1 σειρά επί 5 περίπου, ορθογραφία λίγες λεξούλες. Δεν μας παίρνουν πολύ αυτά. Όμως έχω την εντύπωση ότι τα παιδιά έχουν μάθει να "λιβανίζουν", δηλαδή κάτι που θα μπορούσαν να το κάνουν πολύ γρήγορα το κάνουν αργά, γιατί αυτός είναι ο ρυθμός της τάξης και προκειμένου να τελειώνουν και να μην έχουν να κάνουν τίποτα, λιβανίζουν και αυτό τους γίνεται βίωμα στο τέλος και στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κουκλα μου,θα σας ενημερωσω μετα.

Περα απο το θεμα ποσο 'τραβαει" ενα παιδακι,ειναι και το ποσο διαβασμα ειναι καλο για το παιδι.Ειναι η ιδια λογικη της παρακολουθησης τηλεορασης η της χρησης υπολογιστη,κλπ.Η αποβλακωση μπορει να προκυψει και απο το υπερβολικο διαβασμα.

Για να δουμε τι θα μου πει....

 

:lol: Όχι βρε κορίτσι... δεν αποβλακώνει το διάβασμα... :lol:

 

Ίσα ίσα για να διαβάσει κανείς χρειάζεται προσήλωση. Αυτή είναι βασική δεξιότητα για πάρα πολλά πράγματα. Τα παιδιά που καταφέρνουν να προσηλώνονται για μεγάλα χρονικά διαστήματα, μπορούν και καταφέρνουν καταπληκτικά πράγματα. Μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει κανείς από το διάβασμα, αρκεί να θέλει να το κάνει και να μην του το επιβάλλουν.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Aθηνά, για εκθέσεις ανέφερα εγώ, όχι η Αnael κι αναφερόμουν σε αυτά που βάζει η δασκάλα της κόρης της κολλητής μου. Το κοριτσάκι πέρυσι ήταν πρώτη, φέτος δευτέρα. Εκθέσεις, αν θυμάμαι καλά, ξεκίνησαν μετά το Πάσχα πέρυσι...πάντως φέτος κάνουν από την αρχή της χρονιάς ανελλιπώς. Φαντάσου ότι πέρυσι, στο τέλος της χρονιάς, κλίνανε ρήματα σε ενεστώτα-παρατατικό-μέλλοντα-αόριστο. Για να φτάσουν όμως σε αυτό το επίπεδο, τα παιδιά αλλοφρόνησαν από το διάβασμα όλη τη χρονιά. Δεν είναι για "ζήλια" (καταλαβαίνω πώς το εννοείς), για λύπηση είναι, αλήθεια σου λέω. Τι να πεις σε ένα παιδάκι που κλαίει από την κούραση, αλλά κάθεται με το κεφάλι σκυμμένο πάνω από την 5η φωτοτυπία, για να μην πάει "άγραφο" στην κυρία; :-( Για μένα αυτοί οι δάσκαλοι θέλουν ομαδικό κράξιμο κι αν δε συμμορφωθούν, κατευθείαν στη σύμβουλο. Άιντε με τα κομπλεξιλίκια του καθενός που τα πληρώνουν τα παιδιά μας. Αυτό που με τρελαίνει πιο πολύ, είναι εκείνα τα σεμινάρια που κάνουνε και χάνουν ολόκληρες μέρες μάθημα. Τι στ' ανάθεμα μαθαίνουν εκεί; Πώς να ασκούν ψυχολογική πίεση στα παιδιά με την καραμέλα του "καλύτερου μαθητή"; Να τα χωρίζουν σε α' και β' κατηγορίας; Να τα φορτώνουν με φωτοτυπίες;

 

Αnael, συμφωνώ με όσα λες. Ειδικά για τα εύκολα και τα δύσκολα παιδιά. Γιατί κι εγώ πιστεύω πως, ο σωστός ο δάσκαλος, εκεί θα φανεί, στα δύσκολα. Για όσα είναι σαν τα πρωτότοκά μας, χαίρω πολύ...με τα άλλα όμως, που πέφτουν και σε δυσμένεια, τι γίνεται;

 

Για τις μαμάδες των άλλων συμμαθητριών που περιμένουν τηλεφωνική ενημέρωση, επειδή είμαι στο Σύλλογο Γονέων, από πικρή πείρα έμαθα κι εγώ πως είναι η συντριπτική πλειοψηφία. Όλοι θέλουν και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Αυτοί να μην εκτεθούν, να φαίνονται καλοί σε όλους, καλημέρα σας, πώς είστε, τι κάνει η οικογένεια (κι από πίσω θάψιμο), αλλά να βάλουμε και το κορόιδο μπροστά να μας λύσει το προβλημα. :mad: Κι ακόμα δεν έχεις δει τίποτα...περίμενε να φτάσετε στους βαθμούς και τις σημαίες! :P Είμαι μπουχτισμένη κι αγανακτισμένη από τέτοιου είδους συμπεριφορές. Στη θέση σου, δε θα έπαιρνα κανέναν, θα τους έλεγα εγώ δε θα σας κάνω τον ανταποκριτή, άμα θέλετε να είσαστε εκεί να ακούσετε και να πάρετε και θέση. Κι ας πα' να ήταν και η ίδια η αδελφή μου. Μην περιμένεις να ιδρώσει το αυτί τους που θα τους τα ψάλλεις, και τον πατέρα να τους βρίσεις, δεκάρα δε δινουν, αυτές θέλουν η δουλειά τους να γίνει. 1000% αυτά που σου λέω. Σκέψου το.

 

Η δική μας η δασκάλα, που είναι υπόδειγμα πραγματικά, μας είχε πει πέρυσι στην πρώτη, ότι το σωστό είναι 30΄-45΄λεπτά διάβασμα μάξιμουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα,καλημερα.

 

Να εισαι σιγουρη πως θα κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για να μην παει ο γιος μου 5 χρονων στο δημοτικο,αν δεν ειναι ετοιμος.Θα κανω αυτο που εκανε μια γνωστη,εβλεπε πως το παιδι της δεν ειναι ωριμο αρκετα ωστε να παει στην πρωτη,εκλεισε ενα ραντεβου με το ΚΕΔΔΥ και απο εκει την συμβουλευσαν να το κρατησει μια ακομα χρονια στο νηπιο,γιατι και το παιδακι θα ταλαιπωριοταν και η μανα θα ηταν απο πανω του και θα χτυπιοταν και θα λεγανε πως δεν ειναι καλος μαθητης.

Δεν θα ταλαιπωρησω το παιδι,δεν το συζητω.

?

 

Συγνώμη αλλά πώς θα πάει ο γιος σου 5 ετών στο δημοτικό; Εμένα έκλεισε τα 5 τέλος Νοέμβρη και πηγαίνει νήπιο...είναι βέβαια η πιο μικρή στη τάξη αλλά πάει νήπιο και όχι α' δημοτικού.

 

Να ρωτήσω και κάτι σχετικό μιας και άνοιξες το θέμα...από κάποιον παιδαγωγό/ψυχολόγο είχα ακούσει ότι στην πρώτη τάξη καλό είναι να μην κάνουν πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες ειδικά μέχρι τα Χριστούγεννα για να μπουν στο σωστό ''πνεύμα'' διαβάσματος .

Συμφωνείτε εσείς με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Φετος ειμαι δασκαλα πρωτης δημοτικου. Συνηθως τους βαζω τα εξης: αναγνωση, αντιγραφη περιπου μια σελιδα (δηλαδη, πχ. το γραμμα ξ, μια σειρα καθε συλλαβη με το γραμμα ξ και 3 φορες την προταση που θα εχουν για ορθογραφια), μια φωτοτυπια (στο μπροστινο μερος γλωσσα, στο πισω μαθηματικα). Δε νομιζω να ειναι πολλα, δε μου εχουν κανει παραπονα τουλαχιστον. Κανα-δυο παιδακια που δυσκολευονται, διαβαζουν παραπανω στο σπιτι κι η μαμα του ενος με ρωτησε αν προχωραμε γρηγορα (ειμαστε στο ξ).

Πανω απο μια ωρα διαβασμα στο σπιτι το θεωρω υπερβολικο για πρωτη ταξη. Δε συμφωνω με τις τοσες φωτοτυπιες, μια ειναι αρκετη. Μιλησε με τη δασκαλα, νομιζω θα καταλαβει (με ωραιο τροπο βεβαια, αλλιως μπορει να κρατησει αμυντικη σταση)

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το standard καθημερινά είναι:

1) 3 φύλλα φωτοτυπίες δηλ.6 σελίδες , τα 2 φύλλα γλώσσα και το 1 μαθηματικά

2) Αντιγραφή 6 φορές μία πρόταση

3) να μάθουμε την πρόταση ορθογραφία ,που για το δικό μου γιο σημαίνει άλλες 3-4 φορές γράψιμο

4) Ανάγνωση

Παρόλο που τον αφήνω ολοήμερο και έρχεται συνήθως με τις φωτοτυπίες σχεδόν τελειωμένες , η διαδικασία αντιγραφή, ορθογραφία , ανάγνωση , επανάληψη/συμπλήρωση τυχόν κενών στις φωτοτυπίες μας παίρνει καθημερινά 45 λεπτά με 1 ώρα.Ο γιος πάντως έχει αργούς ρυθμούς.Εάν ήταν πιο συγκεντρωμένος και έκανε καλύτερα γράμματα ,ίσως τελειώναμε νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον......

 

Καταρχην ειμαι στα ορια εγκεφαλικου απο τις 12 και μιση που πηρα την μικρη απο το νηπιο και μιλησα με την δασκαλα στο δημοτικο.

Θα σας πω αυριο το πρωι το τι χαμος εγινε,αφου μιλησω με τον διευθυντη,ο οποιος με περιμενει μετα την προσευχη με την δασκαλα.

Ακουσα πραγματα απιστευτα,θα μου πειτε αυριο την γνωμη σας.

Αλκυων,καταρχην,εχεις δικιο,ειμαι υπερβολικη,το διαβασμα οταν ειναι επιλογη σου,καλο ειναι,μην τρελαθουμε.Απλα θα σου πω τι παιζει με το παιδι.Απο τοτε που εμαθε να ψιλοδιαβαζει,ενθουσιαστηκε τοσο πολυ,που επαιρνε ακομα και οταν τελειωνε τις εργασιες το βιβλιο και διαβαζε τα παρακατω.Το συζητησαμε τοτε με την δασκαλα και της ειπε να μην το κανει,γιατι μπερδευεται και να διαβαζει αν θελει,τα προηγουμενα.Ωραια μεχρι εδω....Αυτη την Πεμπτη που σου λεω πως εκλαιγε και της ειπα να σταματησει,ξερεις τι εκανε??Πηρε το βιβλιο της γλωσσας και τον αδελφο της αγκαλια και του διαβαζε...Δηλαδη,η επιλογη της ηταν να μην γραψει 500 φορες μια προταση,αλλα παρολα αυτα δεν ηταν τεμπελια...

Μαριτα,φετος προνηπιο πηγαινουν τα παιδακια που γεννηθηκαν το '09.Του χρονου θα πανε του '10.Ο Ακης μου ειναι Δεκεμβρη του '10.

Sweet,τα ειπα ωραια.Μεχρι που φουντωσα.Μπραβο σου για την δουλεια σου,κουκλα μου.Θα σου πω αυριο τι εγινε.

Αγγελινα,μενεις μακρια.Μετακομισε.Σε χρειαζομαι στο συλλογο,καθως και ως εναν ανθρωπο που ταυτιζομαι απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...